PDA

View Full Version : Manchester City ve Guardiola

perpetua
08.Ocak.2018, 16:00
Sorum şu:

Örneğin şu an M. City %70+ topa sahip oluyor ve pozisyon bulmada sıkıntı yaşamıyor. Ben oyunda bu oranları yakaladığımda oyun kısırlaşıyor.

Size bu konuda soru sormamın nedeni yıllardır yorumlarınızı bire bir okurum ve taktik konuda sizi oldukça güvenilir bulurum.

Sizce nasıl bir diziliş olmalı. Oyun anlayışı ne olmalı ve oyuncular hangi rolleri almalı?

Aslında hazırcılık yapmak değil amacım. Kafamda mantık olarak bir şeylerin oturması açısından soruyorum.

Topa sahip olma yuzdesi uzerinden oynattigin oyununun gercekciligini degerlendirmek cok dogru degil.

Internette gordugun (genelde OPTA kaynakli) topa sahip olma yuzdeleri pas sayisina gore hesaplaniyor. Yani iki takim toplamda 1000 pas yapmissa, bu paslarin 700'unu denemis olan takim %70, 300'unu denemis olan takim %30 topa sahip olma oranina sahip oluyor.

Oyunda ise satranc saatine gore topa sahip olma orani belirleniyor. Yani A takimi topa sahip oldugu zaman saat calismaya basliyor, top kaybedildigi zaman saat kapatiliyor ve diger takim topa sahip oldugunda o takimin saati calismaya baslaniyor. Topa sahip olma yuzdesi de bu sureler uzerinden hesaplaniyor.

Oyunda tempoyu dusuk tutarak ve futbolcularin topu ayaginda daha uzun sure tutarak oyunda yuksek topa sahip olma oranina sahip olmak mumkun. Ancak bu pas sayisi uzerinden topa sahip olma oranini arttirmiyor.

Tempoyu yukselterek pas sayisini arttirmaya calismak ise futbolcularin pasi ilk gordugu oyuncuya vermesine ve fazla pas hatasi yapmasina neden oluyor.

Bence dusuk tempo ile oynamak, Man City'nin goze hos gelen oyununu mac motorunda daha iyi yansitiyor, topa sahip olma sureni uzun tutuyor, rakibin senin ustune gelme frekansini azaltiyor ve futbolcularin daha kaliteli kararlar veriyor.

Ancak pas sayisi uzerinden topa sahip olma yuzdesi yukselemiyor cunku topu rakipten kapma ihtimalin rakibin oyun stiline bagli. Savunma cizgini en ileriye cikartsan da, presi yukseltsen de eger rakip takim defansif bir oyun benimsemisse baski yemeden pas yapabiliyor.

Gercekte ise Man City bunu engelliyor, geride top cevirme firsati birakmiyor, rakibin pas kanallarini kapatiyor ve uzun oynamaya zorluyor. Uzun ve dusuk yuzdeli paslarla oynayan rakipler ardisik pas yapamadigi, Man City ise bir cok ardisik pas yaptigi icin OPTA uzerinden yayinlanan istatistiklerde %70 topa sahip oluyor. Rakibin denedigi her 3 pas icin, Man City 7 pas deniyor.

Onde savunma cizgisi, sert oyun, pres vs. ayarlarina ragmen pas yapan rakibin pas yapmasi nasil engellenebilir? Bir secenek rakibin oyun kurucusuna yakin (veya adam adama) markaj uygulayarak bu oyuncunun top ile bulusmasini engellemek, oyun plani topu oyun kurucu ile bulusturmak olan rakibi bu konuda daha az becerikli oyuncularla oyun kurmaya calismaya zorlamak ve bu sayede topu daha verimsiz kullanmasini saglamak. Topu verimsiz kullanan rakip, ardisik paslari daha zor yapacak ve bu sayede topu rakibe daha erken teslim edecektir.

Bu adam adama anlayis tam olarak Guardiola'yi yansitmiyor denilebilir ancak Guardiola'nin genel oyun felsefesi rakibin topu kullanmasini engelleyip, topu kendi takiminin yonlendirmesini saglayarak oyunu kontrol etmek. Bu nedenle Guardiola'nin her takima karsi uyguladigi tek bir taktikten degil, rakibe karsi oyunu kontrol edebilmek icin nasil bir oyun gerektiginden bahsetmek daha dogru olur.

Guardiola, eger rakip kaptigi her topu ileriye dogru vuruyorsa farkli, eger rakip topu ayaginda tutarak oynamaya calisiyorsa rakipten topu almak icin farkli bir strateji gelistirmek zorunda. Cunku anlayisin temelinde ilk once rakibi oynatmamak, sonrasinda ise topu sabirli ve bilincli bir sekilde yonlendirerek sonuca gitmek var.

Eger amac Guardiola'nin takimlarini oynattigi gibi oynamaksa, bunun icin tek bir taktik yok. :) Ozellikle rakibin nasil oynadigini goz onunde bulundurarak onlarin topa sahip olmasini engellemek birinci hedef olmali.

Hucumda ise Guardiola'yi tanimlayan en net tercih ise bence dusuk tempolu bir oyun.
Control + Very Fluid + Much Lower Tempo
Standard + Fluid + Lower Tempo
Counter + Flexible + Normal Tempo

Mac icinde duruma gore bu uc tercihten bir tanesini tavsiye ederim. Ayrica ozellikle onde oldugun maclarda Take a Breather tercihini kullanarak oyunun kontrolunu daha da ele almak mumkun.

Ayrica, herhangi bir playmaker veya ball playing defender gibi kafasina estiginde direkt oyun oynayan ve hucuma cikarken toplarin toplandigi oyuncular yerine CM ve CD rollerini kullanmak futbolcularin cok yonlu oyun oynamalarini saglayacaktir.

sunburst
08.Ocak.2018, 21:06
Peki dengeli mi yoksa dar alan mı tercih edilmeli bu tarz oyun oynarken?

perpetua
08.Ocak.2018, 21:51
Peki dengeli mi yoksa dar alan mı tercih edilmeli bu tarz oyun oynarken?

Ben dengeli tercih ediyorum. Tercih ettigin oyun anlayisina gore genislik zaten kendiliginden degisiyor.

IlGiurista
10.Nisan.2018, 16:16
@perpetua, oyun anlayışı olarak savunmayı kullandığım zaman topa sahip olma oranım artmakla beraber oyuncularım istediğim şekilde pres yapmıyorlar. Maçın tamamını izlemediğim için tam olarak bilemiyorum ama tahminimce topa sahip olma oranımın artma nedeni oyun temposunun düşük olması. Benim oynatmak istediğim futbol ise biraz daha farklı. Ben oyunu üçüncü bölgeye yığmak ve kaybedilen topların ardından oyuncularımın kontra presle topu derhal kazanmalarını istiyorum. Lakin topu elde ettikten sonra oyuncularımın hızlı hücuma çıkmasını değil, topu ayaklarında tutarak dolaştırmasını istiyorum.

daimy2017
13.Nisan.2018, 01:04
tabi bu işler tercih meselesi oluyor