PDA

View Full Version : Oyuncu Özelliklerinde; Pas

tosbaa
01.Mart.2019, 22:20
Bir oyuncunun pas değeri tam olarak neyi ifade eder?

2 görüş var

1- her türlü pas isabeti
2- uzun pas isabeti

Bu iki farklı görüş, bu özelliği bambaşka yorumluyor.

1.sine göre, pas özelliği düşük oyuncu, her metrajda sorun yaşar.
2.sine göre, pas özelliği düşük oyuncu kısa pasları yapabilir, uzun paslarda sorun yaşar. Buna göre, bir oyuncunun passing özelliğinin 20 olması, uzun pasları başarılı atabilmesiyle belirlenir.

Bu iki görüşten hangisi doğru?

Karar verme, teknik vs gibi diğer unsurlardan bağımsız soruyorum.

MoNToLiVo_
01.Mart.2019, 23:25
Ben katılmıyorum. pas ile teknik baglantılı. pas 20 olsun teknik zayıf olsun uzun pasta bile başarısız olur oyuncu. sadece pas özelligi degil uzun sut ta da teknik önemli.. oyuncu özellikleri zihinsel ve fiziksel olarak bir biriyle alakalı durumlar.. tek başına bişey ifade etmiyorlar bana göre.

martymcfly
02.Mart.2019, 01:46
2. si doğru, pas özelliği arttıkça uzağa daha isabetli atıyor.

Tabi bu durumdan şunu çıkartabiliriz, amc lerin pas özelliğinin çok yüksek olmasının bi önemli yok zaten ön tarafta kısıtlı bir alanda oynuyorlar. Mc ve dm ler için çok daha kritik oluyor.

perpetua
02.Mart.2019, 12:06
Tanimi su sekilde yapmak daha dogru: Yuksek deger alan oyuncular, daha zor paslari daha yuksek isabet ile adresine ulastirabilir.

Kisa paslarla oynayan bir takimin, pres yediginde, kisa paslarla oynamaya devam edebilmesi icin yuksek pas degerine sahip oyunculara ihtiyaci olur.

Kisa pas ile oynamak, rakip takimi pres yapmaya davet eder. Rakip oyuncular alani daralttiginda, kisa pas ile oynamaya calisan oyuncu verdigi pasi takim arkadasinin kontrol edebilmesini kolaylastiracak sekilde vermesi gerekir (pasin hizi ve istikameti). Bunu basaramayan oyuncular pas kalitesizligi nedeniyle top kayiplarina neden olur.

Tabii burada varsayim, oyuncunun pas verilecek oyuncuyu dogru secmis olmasi. Pas verilecek oyuncuyu istikrarli bir sekilde yanlis secen bir oyuncu, pas ozelligi yuksek olmasina ragmen, pas hatalari yapacaktir.

Uzun mesafeli paslar, bu bahsettigim zor paslarin bir alt kumesi olarak dusunulebilir.

Bu acidan bakinca martymcfly'in AMC'ler ile ilgili yaptigi tespit biraz eksik kaliyor.