PDA

View Full Version : 7. Geleneksel Turkiye Ligleri Araştırması Eleştiri Başlığı

perpetua
31.Ekim.2019, 20:40
https://www.byfarthegreatestteam.com/wp-content/uploads/2013/09/Cantona-7.jpg

Herkese selamlar.

Oyun resmen çıkana ve araştırma bölümü açılana kadar araştırma ile ilgili yorumları lütfen burada toplayalım.

Resmi çıkış tarihine kadar bazı eksiklikleri ve hataları düzeltme şansımız olacak. Özellikle önümüzdeki bir hafta karşılaştığınız eskiklik ve hataları bu başlık altında dile getirirseniz memnun olurum.

İyi oyunlar dilerim.

addar
31.Ekim.2019, 21:26
Kameni hala Fenerbahçe'de. Uğurcan Çakır, Mert Günok biraz daha güçlendirilebilir diye düşünüyorum. Gözüme çarptıkça bu iletiyi güncellerim.

perpetua
31.Ekim.2019, 21:37
Kameni'nin hala Mayis 2020'ye kadar Fenerbahce ile sozlesmesi var.

https://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=2017559

addar
31.Ekim.2019, 21:41
https://www.transfermarkt.com.tr/kameni-ile-yollar-resmen-ayr%C4%B1ld%C4%B1/view/news/344307 Bende bu habere istinaden bu vasıfsızı gönderdik sanıyordum.:icon_biggrin:

perpetua
31.Ekim.2019, 21:58
https://www.transfermarkt.com.tr/kameni-ile-yollar-resmen-ayr%C4%B1ld%C4%B1/view/news/344307 Bende bu habere istinaden bu vasıfsızı gönderdik sanıyordum.:icon_biggrin:

Buyuk ihtimalle Kameni'ye sen takim ile calisma denildi ve anlasildi, o da esyalarini toplayip ayrildi ama sozlesmesi devam ettigi icin parasini almaya devam ediyordur.

rcrdnh
31.Ekim.2019, 22:44
Ajdin hasic'in sözleşmesi 1/7/2019 dan itibaren başlamış gözüküyor ancak devre arasından önce oynatamıyoruz diye biliyorum

Impy27
31.Ekim.2019, 23:39
Galatasaray'da oyuncalara verilen maaslar dogru degil?

Nzonzi gercekte 3,25 aliyorken oyunda 3,8
Babel gercekte 2,5 aliyorken oyunda 3,7
Andone gercekte 2,5 aliyorken oyunda 3,0
Lemina gercekte 2,05 aliyorken oyunda 2,4

lenardo69
31.Ekim.2019, 23:45
Emre Belözoğlu'nun hızı 8 hızlanması 12 olmalı penaltı özelliği artabilir.
Vedat Muriqi kafa topları 16 yerine 13-14 olmalı, ilk kontrol özelliği 13-14 olabilir, dribbling 11-12, pas 11-12 olabilir.
Zanka vizyonu 10 olmalı.
Moses MR yapılmış AMR pozisyonu artırılabilir.

Luyindama-Marcao ikilisinin konsantrasyon özellikleri düşürülmeli.

Atibanın dayanıklılık, topsuz alan özellikleri arttırılmalı.
Vida konsantrasyon 12-13, markaj 16 kafa vuruşu 16 zıplama 14 yapılabilir.

Sosa MC AMC girilmiş DMC pozisyonu artırılabilir. Teknik,Serbest Vuruş,Köşe Vuruşları 16-17 seviyesine çekilebilir, Uzaktan şut 15 olabilir. Tempoyu belirler, Top almak için geriye gelir PPM girilebilir.
Abdulkadir Ömür sık sık topla koşar PPM girilmeli.
Nwakaeme dribbling 18 olabilir.
Abdulkadir Parmak topsuz alan önsezi vücut zindeliği denge yükseltilebilir.

Mert Yandaş görünen ismi Mert Hakan Yandaş olmalı, agresiflik ve cesaret kesinlikle artmalı.

İlk bakışta gözüme çarpanlar bunlar.

perpetua
31.Ekim.2019, 23:47
Ajdin hasic'in sözleşmesi 1/7/2019 dan itibaren başlamış gözüküyor ancak devre arasından önce oynatamıyoruz diye biliyorum

Dogru. Transfer edilirken kullanilan sozlesme tipi MLS icin var olan bir sozlesme tipi saniyorum, o yuzden oyun o bilgiyi gozardi edip normal sozlesmeye cevirmis.

Duzeltilmesini isteyecegim. Tesekkurler.

Adana Demirspor
31.Ekim.2019, 23:48
Galatasaray'da Emre Akbaba'nın sakatlığı 13-14 ay gözükmekte. Normalde bu kadar uzun muydu ?

perpetua
31.Ekim.2019, 23:48
Galatasaray'da oyuncalara verilen maaslar dogru degil?

Nzonzi gercekte 3,25 aliyorken oyunda 3,8
Babel gercekte 2,5 aliyorken oyunda 3,7
Andone gercekte 2,5 aliyorken oyunda 3,0
Lemina gercekte 2,05 aliyorken oyunda 2,4

KAP'ta aciklanan maaslar net maaslar. Oyunda gordugun maaslar brut maaslar (yani net maas + vergi yukumlulugu).
Babel'in aldigi imza parasi da maasinin icinde.

perpetua
31.Ekim.2019, 23:52
Galatasaray'da Emre Akbaba'nın sakatlığı 13-14 ay gözükmekte. Normalde bu kadar uzun muydu ?

Emre'nin tahmini donus tarihi Mayis 2020 olarak girildi. Saniyorum bu verilen rakam sakatliginin kalan suresi degil, toplam sure. Gecmis menusunden sakatliklara girince bitis suresi 7 hafta diyor. O tarihte hafif antrenmanlara baslayip, Mayis sonuna dogru da tamamen donmus olur.

Adana Demirspor
01.Kasım.2019, 03:20
- Sanırım cezalarla ilgili bişeler yapılmadı. Andone ligin ilk maçı kadroya alınabiliyor. Bu arada ofansif kanat oyuncu mevkine ters ayaklı kanat oyuncusu rolü eklenmesinin mantığı nedir ? Kanat forvet varken gerek var mıydı ?

Birde idari menajer ve kiralık oyuncu sorumlusu olarak yeni personeller de var.

halil85
01.Kasım.2019, 08:53
Teknik Adam Değişiklikleri

Kayserispor - Bülent Uygun

Gençlerbirliği - Hamza Hamzaoğlu

https://www.haberturk.com/genclerbirligi-nde-hamza-hamzaoglu-donemi-2536275-spor

Göztepe -

Menemen Spor - Cenk Laleci

Adanaspor - Engin Ipekoglu

Fatih Karagümrük -

Şanlıurfaspor - Mutlu Yilmaz

Hacettepe Spor - Avni Okumus

1922 Konyaspor - Hakan Yavuz

Afjet Afyonspor -

Samsunspor -

Bayburt Özel İdare Spor - Bülent Demirkanli

Kardemir Karabükspor - Ali Sunar

Elazığspor - Levent Eris

Uşak Spor AŞ -

Etimesgut Belediyespor -

Son Transferler

Ramazan Övüc - Kulüpsüz

Volkan Ballı - Fenerbahçe ( İdari Menajer )

kkkmmm
01.Kasım.2019, 10:47
Konyasporla ilgili olarak Ali Çamdalı'nın maaşı yıllık 400bin euro gözküyor, maç başı ve daha düşük ücretle anlaşıldı diye biliyoruz yerel basından. Yurtdışından gelen yeni transferlerin profilleriyle oynama yapılmadığını biliyorum ancak Shengelia'nın kullandığı ayak sadece sağ gözüküyor, adam sol ayaklı, yine Faruk Miya da sadece sağ ayaklı gözüküyor ancak her iki ayağını da kullanıyor izlediğimiz kadarıyla. Anicicin defansif özellikleri çok düşük. Bir de tek tek karşılaştırma yapmadım ancak mevcut oyuncularda önemli profil değişikliği görmedim. Eğer Konyaspor oyuncuları bazında özellikle değişiklik yapılan profil varsa bilgilendirme olursa sevinirim. İyi çalışmalar, elinize sağlık.

perpetua
01.Kasım.2019, 12:45
- Sanırım cezalarla ilgili bişeler yapılmadı. Andone ligin ilk maçı kadroya alınabiliyor. Bu arada ofansif kanat oyuncu mevkine ters ayaklı kanat oyuncusu rolü eklenmesinin mantığı nedir ? Kanat forvet varken gerek var mıydı ?

Birde idari menajer ve kiralık oyuncu sorumlusu olarak yeni personeller de var.

Cezalarla ilgili veriler verildi ancak EDT dosyasinda o kisim oyuna yansimamis. Pesindeyim.

Ters ayakli kanat oyuncusu, cizgiye inmeden 18'in kosesinden iceriye dogru orta yapan oyuncu.
Kanat forvet, santraforun yanina dogru ice girip sut deneyen oyuncu.

Idari Menajer yanlis ceviri. Bunun Ingilizcesi Technical Director. Gorev tanimi, kulupteki antrenorlerin gelisimi ve kulube kazandirilmasindan sorumlu kisi. Isim Antrenor Gelisim Sorumlusu olarak degisecek.

Kiralik Oyuncu Sorumlusu diger kuluplere kiralik yollanan futbolcularin gelisimi ile ilgilenen kisi.

perpetua
01.Kasım.2019, 12:47
Konyasporla ilgili olarak Ali Çamdalı'nın maaşı yıllık 400bin euro gözküyor, maç başı ve daha düşük ücretle anlaşıldı diye biliyoruz yerel basından. Yurtdışından gelen yeni transferlerin profilleriyle oynama yapılmadığını biliyorum ancak Shengelia'nın kullandığı ayak sadece sağ gözüküyor, adam sol ayaklı, yine Faruk Miya da sadece sağ ayaklı gözüküyor ancak her iki ayağını da kullanıyor izlediğimiz kadarıyla. Anicicin defansif özellikleri çok düşük. Bir de tek tek karşılaştırma yapmadım ancak mevcut oyuncularda önemli profil değişikliği görmedim. Eğer Konyaspor oyuncuları bazında özellikle değişiklik yapılan profil varsa bilgilendirme olursa sevinirim. İyi çalışmalar, elinize sağlık.

Tesekkurler. Konyaspor arastirmacisina ilettim. Kendisinin uygun gordugu konularda duzenleme isteyecegiz.

perpetua
01.Kasım.2019, 12:51
Teknik Adam Değişiklikleri

Tesekkurler. TFF'de lisanslar cikmasiyla beraber degisiklikleri istiyoruz. Oyundaki veritabani en son yaklasik 10 gun once guncellenen veritabani.

IlGiurista
01.Kasım.2019, 14:18
Yalnızca Türkiye araştırması için değil, tüm ülkelerin araştırması için soruyorum. Tam sürümle birlikte oyuncuların özelliklerinde değişiklik olma ihtimali var mı? Yoksa ilk değişiklikler devre arasından sonra gelecek güncellemede mi olacak?

perpetua
01.Kasım.2019, 14:37
Yalnızca Türkiye araştırması için değil, tüm ülkelerin araştırması için soruyorum. Tam sürümle birlikte oyuncuların özelliklerinde değişiklik olma ihtimali var mı? Yoksa ilk değişiklikler devre arasından sonra gelecek güncellemede mi olacak?

Kisa bir sure icin cok acil yapilmasi gereken degisimler mumkun. Bunlar oyunun tam surumune yansir.

Toplu bir yeniden degerlendirme ancak devre arasinda olur.

Acil yapilmasi gereken degisimler ne olabilir? Futbolcunun yanlis ayagini kullaniyor olmasi, mevkisinde buyuk hata olmasi, profilinin cok hatali olmasi, yeni sozlesmesinin aktarilmamis olmasi gibi durumlari vaka bazinda degerlendiririz.

X'in bitiriciligi 1 puan artsin veya dussun gibi oyuna cok etki etmeyecek degerlendirmeler devre arasina kalir.

yilmaz61
01.Kasım.2019, 17:48
Trabzonspor'da şu ana kadar karşılaştığım eksikler:
Nwakaeme'nin yeni sözleşmesi oyuna eklenmemiş. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/772725
2002'li Salih Kavrazlı veritabanında yok, varsa da bulamadım.

serwan
01.Kasım.2019, 17:57
Beşiktaş sezonu açtığında Karius, Dorukhan ve Ljajic sakat değildi. Hatta Roco da değildi. Hepsi sonradan sakatlandı. Ama oyuna hepsi sakat başlıyor. Üstelik süreleri de çok saçma. Karius 2-3 hafta uzak kaldı ama oyunda 3 ay sakat.

Adana Demirspor
01.Kasım.2019, 17:58
Süper ligde hafta içi maç oynanıyor gerçekte böyle bir olay yok.

Sanırım az evvelde Yunus Akgun'un sözleşmesi uzatıldı.

serwan
01.Kasım.2019, 18:04
Profillerde yine dengesizlik var. Marcao ve Luyindama bence fazla abartılmış. Vida’nın soğukkanlılık aşırı düşük. En az 10 olmalı. Ruiz’in hızlanması Luyindama ile kıyaslarsak en az 1-2 puan yukarıda olmalı ya da Luyindama’nınki düşmeli.

perpetua
01.Kasım.2019, 18:08
Trabzonspor'da şu ana kadar karşılaştığım eksikler:
Nwakaeme'nin yeni sözleşmesi oyuna eklenmemiş. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/772725
2002'li Salih Kavrazlı veritabanında yok, varsa da bulamadım.

Tesekkurler. Nwakaeme'yi istiyorum.
Salih henuz profesyonel sozlesme imzalayamadigi icin yok. Eger Trabzonspor ile Altinordu devre arasina kadar anlasirsa devre arasinda eklenir. Aksi takdirde transferi gelecek sezona sarkar gibi gorunuyor.

perpetua
01.Kasım.2019, 18:10
Beşiktaş sezonu açtığında Karius, Dorukhan ve Ljajic sakat değildi. Hatta Roco da değildi. Hepsi sonradan sakatlandı. Ama oyuna hepsi sakat başlıyor. Üstelik süreleri de çok saçma. Karius 2-3 hafta uzak kaldı ama oyunda 3 ay sakat.

Dorukhan'in sakatligi 1 Agustos ile 12 Agustos arasinda girili.
Karius'un 5 Agustos ile 1 Eylul.
Ljajic'in sakatligi 1 Agustos ile 12 Agustos arasinda girili.

Bu donemlerde futbolcular sakatti diye hatirliyorum.

perpetua
01.Kasım.2019, 18:11
Süper ligde hafta içi maç oynanıyor gerçekte böyle bir olay yok.

Sanırım az evvelde Yunus Akgun'un sözleşmesi uzatıldı.

Fiksturde bir sacmalik yapilmis tekrar. Bir seyi 1 ay once duzeltip, sonra tekrar bozmalarina bayiliyorum. :D

Yunus'u not ettim.

serwan
01.Kasım.2019, 19:20
Dorukhan'in sakatligi 1 Agustos ile 12 Agustos arasinda girili.
Karius'un 5 Agustos ile 1 Eylul.
Ljajic'in sakatligi 1 Agustos ile 12 Agustos arasinda girili.

Bu donemlerde futbolcular sakatti diye hatirliyorum.

Yani kamp başladıktan sonra gerçekleşen 1-2 haftalık sakatlıklar için oyuncular 1,5-2 ay antrenmana çıkamıyor. Çünkü oyuna 1 temmuz itibari ile sakat başlıyorlar.
Eskiden sistem böyle değildi sanırım. Kampa sakat başlamayanlar sakat görünmüyordu.

perpetua
01.Kasım.2019, 19:56
Yani kamp başladıktan sonra gerçekleşen 1-2 haftalık sakatlıklar için oyuncular 1,5-2 ay antrenmana çıkamıyor. Çünkü oyuna 1 temmuz itibari ile sakat başlıyorlar.
Eskiden sistem böyle değildi sanırım. Kampa sakat başlamayanlar sakat görünmüyordu.
Haklisin. Bunu soracagim.

addar
01.Kasım.2019, 20:40
Fenerbahçe transfer bütçesinin %25 kadarı kullanılabilir ile başlıyor oyuna yani sattığımız oyuncudan aldığımız paranın %25i bütçemize ekleniyor, daha sonrasında bunun %10'a düştüğünü gördüm. Fm19'da bunun direk %90-%100 ile başladığını hatırlıyorum ki bu da Fenerbahçe'nin transfer politikasına daha uygun belki güncellenebilir.

CNC123
01.Kasım.2019, 21:53
Ömer Faruk Beyaz'ın profilini görünce hayal kırıklığına uğradım. PA sını bilmiyorum fakat teknik, dribbling, vizyon pas gibi çok bariz top class olan özellikleri - yaşının 15 olduğunu bilerek söylüyorum - düşük. Çünkü bu çocuk kendi jenerasyonunun dünya çapında en çok göze çarpan birkaç isminden biri. Bunu her turnuvada kanıtlıyor. Verilen özellikler bunu yansıtmaktan uzak diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.

tosbaa
01.Kasım.2019, 22:35
Beşiktaş'lı oyuncuların staminaları aşırı düşük. Şimdi, staminaları düşük de ondan denecektir ama;
Boyd - 7
Güven - 6
Oğuzhan - 7
Lens - 7
Douglas - 8
Ljajic - 9
Necip bile - 11

Bu böyleyken
Rami - 15
Zajc - 12
Belhanda - 15
Bu kadar uyumsuz notlandırmayı hiç bir seride görmemiştim. Acaba benim datada mı bir hata oldu?

perpetua
01.Kasım.2019, 22:38
Fenerbahçe transfer bütçesinin %25 kadarı kullanılabilir ile başlıyor oyuna yani sattığımız oyuncudan aldığımız paranın %25i bütçemize ekleniyor, daha sonrasında bunun %10'a düştüğünü gördüm. Fm19'da bunun direk %90-%100 ile başladığını hatırlıyorum ki bu da Fenerbahçe'nin transfer politikasına daha uygun belki güncellenebilir.

Bu bizim belirledigimiz bir sey degil.
Kulubun gelir ve gider projeksiyonuna gore butceye uyacak sekilde otomatik hesaplaniyor.

perpetua
01.Kasım.2019, 22:40
Beşiktaş'lı oyuncuların staminaları aşırı düşük. Şimdi, staminaları düşük de ondan denecektir ama;
Boyd - 7
Güven - 6
Oğuzhan - 7
Lens - 7
Douglas - 8
Ljajic - 9
Necip bile - 11

Bu böyleyken
Rami - 15
Zajc - 12
Belhanda - 15
Bu kadar uyumsuz notlandırmayı hiç bir seride görmemiştim. Acaba benim datada mı bir hata oldu?

Besiktas arastirmacisi boyle degerlendirmis.
Biraz oldurmus gibi sanki.
Dayaniklilik konusunda Turkiye liginde biraz cimri olmamiz gerektigini dusunuyorum acikcasi. Arada bir yer bulmak gerekli saniyorum.

kingjack
02.Kasım.2019, 01:29
doğum yeri Mersin İç Anadolu'da görünüyor

Adana Demirspor
02.Kasım.2019, 02:42
Araştırmayla ilgili değil ama oyuncu taç atarken saha içine giriyor. Birde kulup vizyonu kısmında yönetimin olumlu düşüncesi olumsuzlar kısmında yazıyor.

https://i.hizliresim.com/Lv6rZb.jpg
https://eksiup.com/p/ea285785gvtrhttps://eksiup.com/p/ea285785gvtr

caneration
02.Kasım.2019, 08:51

Bursa da Ege

Ayrıca Burak Kapacak asıl mevkisi sağ açık olduğu halde geçtiğimiz sezon sağ bekte de oynadığı için kendi mevkisi sağbek görünüyor. Bu sezon bütün maçlarda sağ açıkta oynadı. Hatta geçtiğimiz sezon da pek çok maçı Barış Yardımcı'nın önünde sağ açıkta oynamıştı. Sağ açık puanı biraz arttırılabilir belki.

serwan
02.Kasım.2019, 08:52
Besiktas arastirmacisi boyle degerlendirmis.
Biraz oldurmus gibi sanki.
Dayaniklilik konusunda Turkiye liginde biraz cimri olmamiz gerektigini dusunuyorum acikcasi. Arada bir yer bulmak gerekli saniyorum.

Ömer abi kusura bakmayın ama ya Beşiktaş araştırmacısını değiştirin ya da diğerlerini. Böyle bir şey olamaz. Bu değerlendirme değil çünkü. Birçok profilde ciddi sıkıntılar var. Ya bu işin standardı bu ve o doğrusunu yapıyor diğer araştırmacılar takımlarını abartıyor ya da siz doğrusunu yapıyorsunuz ama Beşiktaş araştırmacısı öldürüyor.

Adana Demirspor
02.Kasım.2019, 13:44
Ömer abi kusura bakmayın ama ya Beşiktaş araştırmacısını değiştirin ya da diğerlerini. Böyle bir şey olamaz. Bu değerlendirme değil çünkü. Birçok profilde ciddi sıkıntılar var. Ya bu işin standardı bu ve o doğrusunu yapıyor diğer araştırmacılar takımlarını abartıyor ya da siz doğrusunu yapıyorsunuz ama Beşiktaş araştırmacısı öldürüyor.

Aynen sanki bir iki tık arttırılabilir. BJK araştırmacı forumdaysa belki bir açıklaması vardır dinlemek lazım.

perpetua
02.Kasım.2019, 13:45

Buna soyle bakiyorum.
Eger X ozellik dusukse bu Y ozelliginin yuksek olmasina firsat veriyor. Bu da kullaniciya taktik acidan farkli denemeler yapmaya firsat veriyor.

Bir ornek vereyim. Trabzonspor arastirmacimiz dosyalari ilk defa yollamadan once Ekuban'in bitiriciligini 13 yapayim derken 3 yapmisti. Bu hata nedeniyle Ekuban'in diger ozelliklerini yukseltmis, bitiriciligi 3 kalmisti. Oyunun ilk bir kac alfa versiyonunu Ekuban'in bitiriciligi 3 olarak oynadik. Bu sezon Trabzonspor'un sorumlulugunu ilk defa alan bu arkadas bu hatasi yuzunden bir hayli terledi. Ama alfa testlerde gorduk ki Ekuban diger yukselmis olan ozellikleri sayesinde hala bir suru gol atabiliyor. 14-15-16 gol attigi, hatta 20 golun ustune ciktigi sezonlar geciriyor.

Yani kisacasi bir ozelligin dusuk degerlendirilmis olmasi, eger toplam kalitesinde bir yanlislik yoksa, oyuncuyu daha kotu yapmiyor, sadece oyun tarzinin degismesine neden oluyor. O haliyle futbolcudan en iyi verimi alabilmek kullaniciya kalmis.

Stamina konusunda standart degerlendirmemiz su sekilde. Eger bir futbolcu yuksek tempoda haftada 3 macin tamamini oynayabilecek dayanikliliga sahipse, bu futbolcuya 13+ degerler veriyoruz. Eger futbolcularin dayanikliliklari haftada 2 defa oynamalarina ragmen maclarin 90 dakikasini bitirme konusunda zorlanmalarina neden oluyorsa, 5 ve alti degerleri kullaniyoruz. Ligimiz oldukca yasli ve bu tip dusuk degerleri kullanmamiz gerektigini dusunuyoruz.

Bazi arastirmacilar ligin basinda futbolcularin kotu performanslarini fazla abartabiliyor. Ayni arastirmacilar ayni donemde futbolcularin iyi performanslarini da fazla abartabiliyor. Bazi arastirmacilar ise daha uzun vadeli degerlendirme yapiyor. Bunu standardize etmek pek kolay degil cunku isin icine duygular giriyor.

perpetua
02.Kasım.2019, 13:56

Bursa da Ege

Ayrıca Burak Kapacak asıl mevkisi sağ açık olduğu halde geçtiğimiz sezon sağ bekte de oynadığı için kendi mevkisi sağbek görünüyor. Bu sezon bütün maçlarda sağ açıkta oynadı. Hatta geçtiğimiz sezon da pek çok maçı Barış Yardımcı'nın önünde sağ açıkta oynamıştı. Sağ açık puanı biraz arttırılabilir belki.

Bunlar ceviri eksikligindan kaynaklaniyor.

Eskiden Marmara olan bolgenin ismi 1. Bolge (Istanbul) olarak degistirildi.
Eskiden Ege olan bolgenin ismi 2. Bolge (Bursa) olarak degistirildi.
Eskiden Akdeniz olan bolgenin ismi 3. Bolge (Ankara) olarak degistirildi.
Eskiden Guney Dogu Anadolu olan bolgenin ismi 4. Bolge (Izmir) olarak degistirildi.
Eskiden Dogu Anadolu olan bolgenin ismi 5. Bolge (Antalya) olarak degistirildi.
Eskiden Karadeniz olan bolgenin ismi 6. Bolge (Trabzon) olarak degistirildi.
Eskiden Ic Anadolu olan bolgenin ismi 7. Bolge (Adana) olarak degistirildi.

Bu degisiklikler Ingilizcede dogru, ancak Turkce ceviriye henuz yansimamis oldugu icin simdilik yanlis gorunuyor. Ceviri ekibinin bu sorundan haberi var.

TFF'nin Turkiye'yi 14 yerel bolgeye ayirdigi harita asagida. Bu 14 bolgeye gecmemizin nedeni amator ligler icin yamalar yapan Gonenc arkadasimizin isini biraz kolaylastirmak.

https://slideplayer.biz.tr/slide/2596188/9/images/4/TFF-14+B%C3%B6lge.jpg

Schneider
02.Kasım.2019, 14:01
Oyunu çok uzun süre oynayamadım fakat gözüme çarpan birkaç nokta var,

Muslera, Türkiye'de 9. yılını geçirmesine rağmen halen "hızlandırılmış dil kursuna gönder" seçeneği çıkıyor onun için.

Yönettiğimiz kulübün U19 takımını filtrede görebiliyoruz fakat normal kadro ekranını bulamadım.

Bir oyuncuya 1 senelik kiralık teklifinde bulunduğunuz zaman 4 senelik sözleşme imzalıyormuşsunuz gibi bir ekran açılıyor.

Oyunculara, personele verilen maaş aylık olarak gözüküyor, haftalık olarak değiştiremedim.

Bu soruların haricinde bir şey daha sormak istiyorum,

Oyunda bazı kulüplerin isimlerinde sanırım lisans sorunu mevcut (Juventus gibi).
Bu sorunu düzeltecek ve hiçbir şekilde crash dump vb hata vermeyecek FM 2020 logo ve yüz paket önerebilecek var mı?

yilmaz61
02.Kasım.2019, 14:49
Birlik Nakliyat Düzyurtspor'un adı Hekimoğlu Trabzon olarak değişmişti, oyuna yansımamış.
Sosa 34 yaşında ve sözleşmesi sezon sonu bitiyor. Gerçekte maaşında indirim yaparak sözleşmesini uzatacak iken oyunda yeni sözleşme imzalarken maaşına büyük bir zam istemesi anormal bir durum, düzeltilebilir mi bilmiyorum.

serwan
02.Kasım.2019, 16:10
Buna soyle bakiyorum.
Eger X ozellik dusukse bu Y ozelliginin yuksek olmasina firsat veriyor. Bu da kullaniciya taktik acidan farkli denemeler yapmaya firsat veriyor.

Bir ornek vereyim. Trabzonspor arastirmacimiz dosyalari ilk defa yollamadan once Ekuban'in bitiriciligini 13 yapayim derken 3 yapmisti. Bu hata nedeniyle Ekuban'in diger ozelliklerini yukseltmis, bitiriciligi 3 kalmisti. Oyunun ilk bir kac alfa versiyonunu Ekuban'in bitiriciligi 3 olarak oynadik. Bu sezon Trabzonspor'un sorumlulugunu ilk defa alan bu arkadas bu hatasi yuzunden bir hayli terledi. Ama alfa testlerde gorduk ki Ekuban diger yukselmis olan ozellikleri sayesinde hala bir suru gol atabiliyor. 14-15-16 gol attigi, hatta 20 golun ustune ciktigi sezonlar geciriyor.

Yani kisacasi bir ozelligin dusuk degerlendirilmis olmasi, eger toplam kalitesinde bir yanlislik yoksa, oyuncuyu daha kotu yapmiyor, sadece oyun tarzinin degismesine neden oluyor. O haliyle futbolcudan en iyi verimi alabilmek kullaniciya kalmis.

Stamina konusunda standart degerlendirmemiz su sekilde. Eger bir futbolcu yuksek tempoda haftada 3 macin tamamini oynayabilecek dayanikliliga sahipse, bu futbolcuya 13+ degerler veriyoruz. Eger futbolcularin dayanikliliklari haftada 2 defa oynamalarina ragmen maclarin 90 dakikasini bitirme konusunda zorlanmalarina neden oluyorsa, 5 ve alti degerleri kullaniyoruz. Ligimiz oldukca yasli ve bu tip dusuk degerleri kullanmamiz gerektigini dusunuyoruz.

Bazi arastirmacilar ligin basinda futbolcularin kotu performanslarini fazla abartabiliyor. Ayni arastirmacilar ayni donemde futbolcularin iyi performanslarini da fazla abartabiliyor. Bazi arastirmacilar ise daha uzun vadeli degerlendirme yapiyor. Bunu standardize etmek pek kolay degil cunku isin icine duygular giriyor.

Abi şimdi bi oyuncuda bu olursa çok sıkıntı olmayabiliyor.
Mesela bence Luyindama’nın profili çok abartılı olmuş. Adamın hızı 13 hızlanması 12. Beşiktaş’ın sol beki Rebocho’dan daha iyi. Nkodou’nun hızı 15. Bu profiller böyle gelmiştir.
Ama mesela Vida’nın bu profili Beşiktaş araştırmacısı tarafından hazırlanmış. Evet Vida için buz adam diyemeyiz. Bazen soğukkanlılığını kaybedip hata yapıyor. Ama 8 çok abartılı düşük bir değer bence.
E hızlanmaya bakıyorum 13. Luyindama ile arasında yalnızca 1 puan fark var. Çeviklik de aynı. Vida bence Luyindama’dan hem daha çevik hem de çok daha kısa sürede sürat kazanan bir oyuncu.
Dayanıklılık 2 güç ise 1 puan artabilir ayrıca. Uzun taç otomatik mi atanmış bilmiyorum ama 14 görünüyor.
Burada bir dengesizlik var diye düşünüyorum.

perpetua
02.Kasım.2019, 17:48
Birlik Nakliyat Düzyurtspor'un adı Hekimoğlu Trabzon olarak değişmişti, oyuna yansımamış.
Sosa 34 yaşında ve sözleşmesi sezon sonu bitiyor. Gerçekte maaşında indirim yaparak sözleşmesini uzatacak iken oyunda yeni sözleşme imzalarken maaşına büyük bir zam istemesi anormal bir durum, düzeltilebilir mi bilmiyorum.

Acaba bir kulup isim yamasi mi kullaniyorsun? Veritabaninda ve benim elimdeki beta'da kulubun ismi Hekimoglu Trabzon.

Sosa konusunda garantili bir cozumum yok. Ancak kulup sevgisi ve sadakat ile ilgili bir deneme yapabilirim.

perpetua
02.Kasım.2019, 20:18
Abi şimdi bi oyuncuda bu olursa çok sıkıntı olmayabiliyor.
Mesela bence Luyindama’nın profili çok abartılı olmuş. Adamın hızı 13 hızlanması 12. Beşiktaşâ€™ın sol beki Rebocho’dan daha iyi. Nkodou’nun hızı 15. Bu profiller böyle gelmiştir.
Ama mesela Vida’nın bu profili Beşiktaş araştırmacısı tarafından hazırlanmış. Evet Vida için buz adam diyemeyiz. Bazen soğukkanlılığını kaybedip hata yapıyor. Ama 8 çok abartılı düşük bir değer bence.
E hızlanmaya bakıyorum 13. Luyindama ile arasında yalnızca 1 puan fark var. Çeviklik de aynı. Vida bence Luyindama’dan hem daha çevik hem de çok daha kısa sürede sürat kazanan bir oyuncu.
Dayanıklılık 2 güç ise 1 puan artabilir ayrıca. Uzun taç otomatik mi atanmış bilmiyorum ama 14 görünüyor.
Burada bir dengesizlik var diye düşünüyorum.

Tek tek ozelliklere bakinca bu cikarimlar olabilir.

Ornegin bir futbolcunun hizini 3 ana faktorle olcebiliriz. Hizlanma, Ceviklik ve Hiz.
Luyindama: 12 + 12 + 13 = 37/60
Vida: 13 + 12 + 16 = 41/60

Bir de tabii bu adamin oyunu okumasi ve dogru zamanda kendisini atesleme hizi var. Kararlar + Onsezi + Konsantrasyon
Luyindama: 11 + 13 + 14 = 38/60
Vida: 12 + 17 + 15 = 44/60

Sahada biz bu futbolcularin sadece hizini veya cabuklugunu degil, bununla beraber reaksiyon hizini, vucudunu kosacagi yone dogru dondurebilme hizini, dogru yere kosmayi karar verme hizini da gozlemiyoruz. Bunlarin hepsini ayri ayri degerlendirmeye calissak da, bir futbolcunun diger futbolcuyu hiziyla gecmesi veya arkasinda kalmasi bunlarin hepsine bagli. Bu nedenle bence tek basina ozelliklerden daha cok bu ozelliklerin kombinasyonu gozlemlerimizle daha fazla cakisiyor.

martymcfly
02.Kasım.2019, 22:26
Bütün oyuncu profillerini şu siteye koymuşlar.

https://fmdataba.com/

halil85
02.Kasım.2019, 23:16
https://i.hizliresim.com/r0Dq9a.png (https://hizliresim.com/r0Dq9a)

ibrahim48
03.Kasım.2019, 00:17
luyindama psg maçında mbappe'yi birebirde geçirmedi, mbappe topu atıp koşunca yetişip topa müdahale etti. luyindama cüssesine göre gayet hızlı bi oyuncu. bence hızı abartı değil. kafası pek çalışmıyo onu da vizyonunu 6 yaparak fazlasıyla yansıtmışlar:)))

BLAZİN1903
03.Kasım.2019, 00:48
Fenerbahçe araştırmacısı kimse onu yanlı oldugu için kınıyorum ayıptır bu emre nin özellikleri nedir daha fazla abartamazmıydı desem zidane bu kadar degildi herhalde

https://fmdataba.com/tr/20/p/155518/emre-belozoglu/

kirilenko47
03.Kasım.2019, 04:13
Boyd - 7
Güven - 6
Oğuzhan - 7
Lens - 7
Douglas - 8
Ljajic - 9
Necip bile - 11

Bu böyleyken
Rami - 15
Zajc - 12
Belhanda - 15
Aynı şekilde Kasımpaşa'ya giden Mustafa Pektemek'in de stamina'sını 6 olarak girmiş. Kusura bakmayın da bu artık saçmalık. Hiçbir ligin üst düzey takımlarının tüm özellikleri ortalaması 10-11 civarı olan oyuncularının stamina'sı 10'un altında değil, 1 taş çatlasın 2 istisna hariç. Beşiktaş araştırmacısını genel olarak başarılı bulurdum, ama Gökhan İnler'in ve Babel'in dwells on ball özelliğini kaldırılmasından sonra (ki Babel'in teamwork de 13'e yükseltilmişti) tüy dikmek olmuş bu. Ki bu iki oyuncu da topla fazla/gereğinden fazla oynayan oyunculara örnek gösterilecek iki isimdir yani. Bence ana versiyonda ortalama 2'şer puan yükseltilmeli hepsinin stamina'sı.

serwan
03.Kasım.2019, 08:17
luyindama psg maçında mbappe'yi birebirde geçirmedi, mbappe topu atıp koşunca yetişip topa müdahale etti. luyindama cüssesine göre gayet hızlı bi oyuncu. bence hızı abartı değil. kafası pek çalışmıyo onu da vizyonunu 6 yaparak fazlasıyla yansıtmışlar:)))

Saha içinde topla koşan oyuncu ile topsuz oyuncuyu kıyaslamak mantıklı değil.
Luyindama’nın 13 hız 12 hızlanması varken Rebocho 12-12. Ruiz 12-11 Yani tüm diğer özelliklerden bağımsız bu üç adamı yan yana koysan ve üçe kadar sayıp 50 metre koştursan Luyindama yarışı önde tamamlar demek bu.
Kafasının çalışmaması ile de vizyonun pek alakası yok. Vizyon topu aldığında sahanın ne kadarını görebildiğini yani bir nevi görüş yarıçapını temsil eden bir özellik. Ömer abi bu konuda daha net bilgi verecektir.

Beşiktaş araştırmacısı lütfen eleştirileri dikkate alarak oyuncuların profillerine bi el atsın. Takımın kötü performans göstermesi başka oyuncuların bireysel olarak kötü olması başka.
Vida’nın hiç uzun taç attığını görmedik mesela. O özellik boş bırakılmışsa dahi CA için bazı özellikler 1-2 puan yukarı çekilirse uzun taçlar da 14 olmaz.
Soğukkanlılık, Güç, Dayanıklılık ve Çeviklik yukarı çekilmeli. Hatta belki zıplama bile 1 puan yukarı çekilebilir.

CNC123
03.Kasım.2019, 12:11
Vedat Muriç'e teknik ve hız anlamında düşük özellikler verildiğini düşünüyorum. Klasik bir uzun boylu kuvvetli pivot santrafor yapılmaya çalışılmış ama Vedat bence tekniği 9 olacak kadar 'kalas' bir ayağa sahip değil. Aynı şekilde hızı 1-2 puan artabilir diye düşünüyorum. Hızlanması 11 normal ama hızlandıktan sonra 13-14 koşuyor bence.

lochnes
03.Kasım.2019, 13:10
Sakaryasporda ;
Bekir İrtegün 910 bin Euro
Yaser Hacımustafaoğlu 555 bin Euro
Furkan Parsak 222 bin Euro
Abdulaziz Solmaz 699 bin Euro
Aydın yılmaz 600 bin Euro yıllık maaş alıyor gözüküyor. Gerçek hayattaki paraların nerdeyse 10 katı olarak yansıtılmış Sakaryaspor gözlemcisi yoksa sizden bu durumun düzeltilmesini rica ediyorum çünkü bu paraların ödenmesi 3.ligde mümkün değil.

perpetua
03.Kasım.2019, 14:21
Sakaryasporda ;
Bekir İrtegün 910 bin Euro
Yaser Hacımustafaoğlu 555 bin Euro
Furkan Parsak 222 bin Euro
Abdulaziz Solmaz 699 bin Euro
Aydın yılmaz 600 bin Euro yıllık maaş alıyor gözüküyor. Gerçek hayattaki paraların nerdeyse 10 katı olarak yansıtılmış Sakaryaspor gözlemcisi yoksa sizden bu durumun düzeltilmesini rica ediyorum çünkü bu paraların ödenmesi 3.ligde mümkün değil.

Gordugum kadariyla rakam Turk lirasi olarak girilmis ama para birimi bos birakildigi icin oyun otomatik olarak Birlesik Krallik Pound'u olarak kabul ediyor. Duzeltilmesini istiyorum. Tesekkurler.

RoCCo_42
03.Kasım.2019, 15:36

Merhabalar. Ali Çamdalı bu sene ne kadara oynuyor açıkçası bilemiyoruz. Muhtemelen siz de benimde bildiğim gibi yarım dönem için 200000 TL +50000 maç başını kastettiniz. Şefimin de uyarısından sonra bu sezon için total 400000 TL şeklinde maaşını düzenledim. Bu şekilde daha gerçekçi olacaktır. Aslında bunu girdiğime de eminim ama bir yerde bir aksaklık olması muhtemel haliyle de oyunda haddinden fazla abartı bir şekilde çıkmış. Shengelia için ise dediğiniz gibi Gürcistan'da ki profiliyle yansıtılmıştı. Gürcülerin vardır bir bildiği demiştim ama demek ki yokmuş. Biraz daha gerçekçi şekilde yeniden düzenlemeye çalıştım buna doğru kullandığı ayak bilgisi de dahil. Miya profili bence iyi ama ayak bilgisi beni profilinde dalgalanma yaşanarak zorlamayacak şekilde güncellendi. Anicic ile alakalı şu an için bir değişiklik yapmadım. Yaparsam profilinde öngöremediğim şekilde bir dalgalanma söz konusu olacak. Sanırım yaptığım değişiklikler oyun çıktığında veri tabanına yansımış olacaktır. Açıkçası bunların harici sizin de olur da bulduğunuz başka eksiklikler olursa devre arası dönemde düzenleme niyetindeyim. Bu arada evet diğer profillerde bariz bir artış ya da değişiklikler görememiş sinizdir çünkü son 2 sene de bariz bir artış hak eden isim bence yok ve sürekli oynamalar da eskisi kadar yapmak istemiyorum. Yine de değişiklikler hiç yapılmadı diyemem. Bazı dokunuşlar yaptığımdan emin olabilirsiniz. Bu arada teşekkür ediyorum yorum, bulgu ve önerileriniz için.

kkkmmm
03.Kasım.2019, 16:01
Milosevic'in ve Jonsson'un çalışkanlığı artırmışsınız fark ettiğm ufak değişikliklerden ve Jonsson'un saçma oyun tercihleri kaldırılmış. Diğer belirttiğim hususlar için de ilgilendiğiniz için teşekkür ederim hocam :)

Adana Demirspor
03.Kasım.2019, 16:47
Başta Luyindama ve Adem'in profillerine tepki çok millet isyan ediyor buraları her an ekşiçigençler basabilir :)

Adana Demirspor
03.Kasım.2019, 19:10
Galatasaray ile oynuyorum evimde Türkiye kupasında 51bin kişi izliyor. Üç gün sonraki Süper lig maçına 38 bin kişi geliyor. Bariz bir hata bence tutarsızlık var.

perpetua
03.Kasım.2019, 21:14
Galatasaray ile oynuyorum evimde Türkiye kupasında 51bin kişi izliyor. Üç gün sonraki Süper lig maçına 38 bin kişi geliyor. Bariz bir hata bence tutarsızlık var.

Ekran goruntuleri alabilirmiyim?

Adana Demirspor
03.Kasım.2019, 22:22
Ekran goruntuleri alabilirmiyim?

Buyur abi; https://i.hizliresim.com/vaGQO4.jpg - https://i.hizliresim.com/od5YbX.jpg

Burak Akmanoğlu
03.Kasım.2019, 22:26
https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/74905552_480742006129936_147801051699871744_n.png? _nc_cat=100&_nc_oc=AQndoI-pUl7VOZR3PR_poCvWDUsvf4QpEu2q0CgfLD3qkvcE9w4-mZrwNjPnprY5r-c&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=afb9f957f7c65ce4b1c3dbf9da899bc4&oe=5E5604CE

https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/76654419_2653006651386794_6523068386384019456_n.pn g?_nc_cat=100&_nc_oc=AQldUTmcSCZGI5KI6jTMjnEkJqv4QdlKlDLGBUs1LNj 9jv4V3J__PF4J2TqUheIiqsY&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=f3ec6619faf67c16bdb850203ad08b16&oe=5E17E65B

Burada bir çeviri hatası mı var yoksa ben algılamada mı sorunluyum? :D

perpetua
03.Kasım.2019, 22:27
https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/74905552_480742006129936_147801051699871744_n.png? _nc_cat=100&_nc_oc=AQndoI-pUl7VOZR3PR_poCvWDUsvf4QpEu2q0CgfLD3qkvcE9w4-mZrwNjPnprY5r-c&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=afb9f957f7c65ce4b1c3dbf9da899bc4&oe=5E5604CE

https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/76654419_2653006651386794_6523068386384019456_n.pn g?_nc_cat=100&_nc_oc=AQldUTmcSCZGI5KI6jTMjnEkJqv4QdlKlDLGBUs1LNj 9jv4V3J__PF4J2TqUheIiqsY&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=f3ec6619faf67c16bdb850203ad08b16&oe=5E17E65B

Burada bir çeviri hatası mı var yoksa ben algılamada mı zorunluyum? :D

"etme" degil, "edilmesi" olmasi daha dogru olur bence.

perpetua
03.Kasım.2019, 22:30
Buyur abi; https://i.hizliresim.com/vaGQO4.jpg - https://i.hizliresim.com/od5YbX.jpg

Cok tesekkurler.

Adana Demirspor
03.Kasım.2019, 23:30
Betaya gelen güncellemeden sonra oyundaki birkaç yer tekrar İngilizce oldu bende. Dikkat eden var mı bilmiyorum. Gözlemci yollarken önceden Türkiye yazardı şimdi Turkiet yazıyor.

Caliente1
04.Kasım.2019, 11:59
Bu ekibi severim sayarım ama neden gsli oyuncuları bu kadar şişirdiniz yav. Bir marcao luyindama ikilisi yapmışlar sanarsın Nesta, Maldini oynuyor. Marcaonun 13 hızlanması var. Mental özelliklerinde 11’den aşağı özellik yok. Kevin de Bruyne’nin bile pozisyon alması 9 ama marcaonun 12 😂. Luyindama’ya hiç girmiyorum bile adam chiellini olmuş. Bu yıl oynarken türkiye ligini açmayacağız belli oldu

Adana Demirspor
04.Kasım.2019, 14:35
Abi oyun yeni kariyere başlamak için uygun mudur yoksa hala bekleyelim mi ? Not ettiğin hataların yansıtılması full oyunun çıkmasını bekler mi yoksa betaya uptade gelir mi ?

perpetua
04.Kasım.2019, 14:56
Abi oyun yeni kariyere başlamak için uygun mudur yoksa hala bekleyelim mi ? Not ettiğin hataların yansıtılması full oyunun çıkmasını bekler mi yoksa betaya uptade gelir mi ?

Oyunun cikmasini beklemeni tavsiye ederim. Oyun ciktiktan sonra veritabanina kisa vadede guncelleme gelecegini sanmiyorum.

scout55
04.Kasım.2019, 17:46
Galatasaray ile oynuyorum kendi altyapımdan çıkan regenle sözleşme imzalamak istediğim de oyuncu kulübü sevmediği için sözleşme imzalamak istemiyor diyor bu normal mi acaba

Schneider
04.Kasım.2019, 21:37
Galatasaray ile ilk sezonu şampiyon olarak tamamladım.
Falcao 17 gol attı ve şu şekilde garip bir istatistik ile karşılaştım...

https://i.hizliresim.com/anv0bR.jpg

Lol :)

https://i.hizliresim.com/NLXgbg.jpg

perpetua
04.Kasım.2019, 22:30
Galatasaray ile ilk sezonu şampiyon olarak tamamladım.
Falcao 17 gol attı ve şu şekilde garip bir istatistik ile karşılaştım...

Oyunu Ingilizceye cevirip, ayni ekran goruntusunu bir daha atabilirmisin?

Schneider
04.Kasım.2019, 23:03
Oyunu Ingilizceye cevirip, ayni ekran goruntusunu bir daha atabilirmisin?

https://i.hizliresim.com/3O5jLj.jpg

cobija
05.Kasım.2019, 00:11
Selamlar. Samsunspor ile bir sezon oynadım, birkaç detay var gördüğüm.

Öncelikle 2. Lig'deki grup adları ters olmuş. Beyaz Grup'un adının Kırmızı Grup olması lazım. Düzyurtspor'un adı Hekimoğlu Trabzon olarak değiştirildi, oyuna işlenmemiş. Takım seçme ekranında Hekimoğlu Trabzon yazıyor ama oyuna başladıktan sonra Düzyurtspor oluyor, niye bilmem. Keza yine Konya Anadolu Selçukspor'un adının 1922 Konyaspor, Polatlı Bugsaşspor'un Başkent Akademi FK olması lazım.[1] (https://i.ibb.co/sPr61LH/20191104203047-1.jpg)

Samsunspor'un Kırmızı Şimşekler olan lakabı girilmemiş. Sezon başında kadro dışı bırakılan Cenk Kaplan, İshak Doğan ve Abdulkadir Özgen kadroda yer alıyorlar. Bu oyuncuların ekim ayı itibarıyla resmen sözleşmeleri feshedildi. Gözlemci ekibindeki Celil Sağır ve Ercan Koloğlu da çok önce kulüpten ayrılmıştı. Yine teknik direktör İrfan Buz istifa etti ekibi ile birlikte.

Kulübün genel menajeri Mustafa Aztopal ile teknik menajeri Yücel Uyar oyuna işlenmemiş. Sezon başında KRC Genk ile Samsunspor arasında altyapı danışmanlık anlaşması yapılmıştı. Oyunun parametreleri arasında böyle bir şey var mı bilmiyorum ama hazır yazıyorken buna da değineyim.

perpetua
05.Kasım.2019, 01:23

Öncelikle 2. Lig'deki grup adları ters olmuş. Beyaz Grup'un adının Kırmızı Grup olması lazım. Düzyurtspor'un adı Hekimoğlu Trabzon olarak değiştirildi, oyuna işlenmemiş. Takım seçme ekranında Hekimoğlu Trabzon yazıyor ama oyuna başladıktan sonra Düzyurtspor oluyor, niye bilmem. Keza yine Konya Anadolu Selçukspor'un adının 1922 Konyaspor, Polatlı Bugsaşspor'un Başkent Akademi FK olması lazım.[1] (https://i.ibb.co/sPr61LH/20191104203047-1.jpg)

Bunlarin duzelmesini istiyorsan bence kullandigin isim yamasindan kurtul. :)

Samsunspor'un Kırmızı Şimşekler olan lakabı girilmemiş. Sezon başında kadro dışı bırakılan Cenk Kaplan, İshak Doğan ve Abdulkadir Özgen kadroda yer alıyorlar. Bu oyuncuların ekim ayı itibarıyla resmen sözleşmeleri feshedildi. Gözlemci ekibindeki Celil Sağır ve Ercan Koloğlu da çok önce kulüpten ayrılmıştı. Yine teknik direktör İrfan Buz istifa etti ekibi ile birlikte.

Kulübün genel menajeri Mustafa Aztopal ile teknik menajeri Yücel Uyar oyuna işlenmemiş. Sezon başında KRC Genk ile Samsunspor arasında altyapı danışmanlık anlaşması yapılmıştı. Oyunun parametreleri arasında böyle bir şey var mı bilmiyorum ama hazır yazıyorken buna da değineyim.

Not ettim, tesekkurler.

cobija
05.Kasım.2019, 01:59
Bunlarin duzelmesini istiyorsan bence kullandigin isim yamasindan kurtul. :)

FMScout'taki malum düzeltmeyi uygulamıştım sadece. Vanspor, Manisa ve Sancaktepe yeni adlarıyla görülürken bu ikisinin eski adıyla durmasından dolayı yamanın oyunu bozduğuna ihtimal vermemiştim ama hakikaten dosyaları doğrulayınca düzeldi sorun. İşin garibi FMDataba'da da bu iki takım eski adlarıyla yer almışlar: https://fmdataba.com/20/l/351/2-lig-kirmizi-grup/best-players/ :icon_lol:

Bu arada Kırmızı Şimşekler lakabı girilmemiş demiştim ama onu da bu bozuyormuş. Ad yaması diye indirdik oyunu tröllemiş resmen.

Benim gibi gelip bunu rapor edecek olanlara bir ön uyarı olsun bu post. :icon_neutral:

Unuttuğum bir şeyi daha gireyim. Samsunspor'da Bünyamin Cesur Karataş TK maçında pis sakatlık geçirdi ve büyük ihtimalle de sezonu kapattı.[1] (https://www.samsunspor.org.tr/haberDetay.php?id=4600)

halil85
05.Kasım.2019, 03:03
FMScout'taki malum düzeltmeyi uygulamıştım sadece. Vanspor, Manisa ve Sancaktepe yeni adlarıyla görülürken bu ikisinin eski adıyla durmasından dolayı yamanın oyunu bozduğuna ihtimal vermemiştim ama hakikaten dosyaları doğrulayınca düzeldi sorun. İşin garibi FMDataba'da da bu iki takım eski adlarıyla yer almışlar: https://fmdataba.com/20/l/351/2-lig-kirmizi-grup/best-players/ :icon_lol:

Bu arada Kırmızı Şimşekler lakabı girilmemiş demiştim ama onu da bu bozuyormuş. Ad yaması diye indirdik oyunu tröllemiş resmen.

Benim gibi gelip bunu rapor edecek olanlara bir ön uyarı olsun bu post. :icon_neutral:

Unuttuğum bir şeyi daha gireyim. Samsunspor'da Bünyamin Cesur Karataş TK maçında pis sakatlık geçirdi ve büyük ihtimalle de sezonu kapattı.[1] (https://www.samsunspor.org.tr/haberDetay.php?id=4600)

https://sortitoutsi.net/downloads/view/50426/fm2020-licensing-and-real-name-fix-file-v01-for-fm20-beta-awaiting-release

Burdaki isim düzeltme yamasını kullanabilirsiniz. Yeni oyun acıp deneyebilirsiniz takım isimleri doğru

perpetua
05.Kasım.2019, 11:51
https://i.hizliresim.com/3O5jLj.jpg

Bu rekorun haberi gelmeden once kayitlamis oldugun bir oyun var mi acaba?

serwan
05.Kasım.2019, 14:54
Oyuncuların imza paralarının maaşa yansıtılması olayı bir açıdan mantıklı olsa da oyunun devamında çok sıkıntıya sebep oluyor. Mesela Vida 3,95m euro maaş alıyor görünüyor. Yeni sözleşme teklif ederken hem bu kadar maaş hem de imza parası istiyor. Bu şekilde olunca da yılda neredeyse 1m euro fazla maaş almış oluyor.

Adana Demirspor
05.Kasım.2019, 15:01
Oyunu açık tonda oynarken taktik tahtasında oyuncunun mevki yeşili tam parlak değil - https://i.hizliresim.com/qA0B3V.jpg

Koyu tonda iken herhangi bir sıkıntı yok. Umarım bunu fark etmişlerdir.- https://i.hizliresim.com/bv1bjn.jpg

perpetua
05.Kasım.2019, 15:20
Oyuncuların imza paralarının maaşa yansıtılması olayı bir açıdan mantıklı olsa da oyunun devamında çok sıkıntıya sebep oluyor. Mesela Vida 3,95m euro maaş alıyor görünüyor. Yeni sözleşme teklif ederken hem bu kadar maaş hem de imza parası istiyor. Bu şekilde olunca da yılda neredeyse 1m euro fazla maaş almış oluyor.

Imza paralarinin veritabaninda sozlesmede ayri madde olarak yansitilmasini istedim ama henuz yapilmadi.

Eger bu imza paralarini yansitmazsak, kuluplerin odeme yukumlulukleri bir hayli dusmekle beraber futbolcular gercekte yillik kazanclarinin daha azina baska kulupler tarafindan transfer edilebiliyor.

Ayrica sozlesme yenilerken imza parasi vermek zorunda degilsin. Cogu futbolcu imza parasi vermiyorum dediginde itiraz etmiyor gordugum kadariyla.

serwan
05.Kasım.2019, 19:12
Imza paralarinin veritabaninda sozlesmede ayri madde olarak yansitilmasini istedim ama henuz yapilmadi.

Eger bu imza paralarini yansitmazsak, kuluplerin odeme yukumlulukleri bir hayli dusmekle beraber futbolcular gercekte yillik kazanclarinin daha azina baska kulupler tarafindan transfer edilebiliyor.

Ayrica sozlesme yenilerken imza parasi vermek zorunda degilsin. Cogu futbolcu imza parasi vermiyorum dediginde itiraz etmiyor gordugum kadariyla.

Ama o zaman da maaş talepleri çok yüksek oluyor.
Vida Beşiktaş’tan yıllık 3m kazanıyor. Yıllık 1m civarı da imza parası var. Şu an sözleşme yenilemek isteyince yıllık 4,6-4,7 civarı maaş ve 2m imza parası istiyor. İmza parası vermeyince maaşta indirime gitmiyor. Verince 4m civarına razı oluyor fakat bu şekilde de yıllık 4,5m’a gelmiş oluyor maaş. Aynı durum Ljajic için da geçerli.
Bu arada bildiğim kadarı ile Karius ve Rebocho’nun opsiyonları zorunlu. Hatta 19’da Karius zaten zorunlu opsiyonla geliyordu oyunda. Ama bu sene opsiyona çevrilmiş.

perpetua
05.Kasım.2019, 20:26
Ama o zaman da maaş talepleri çok yüksek oluyor.
Vida Beşiktaşâ€™tan yıllık 3m kazanıyor. Yıllık 1m civarı da imza parası var. Şu an sözleşme yenilemek isteyince yıllık 4,6-4,7 civarı maaş ve 2m imza parası istiyor. İmza parası vermeyince maaşta indirime gitmiyor. Verince 4m civarına razı oluyor fakat bu şekilde de yıllık 4,5m’a gelmiş oluyor maaş. Aynı durum Ljajic için da geçerli.
Bu arada bildiğim kadarı ile Karius ve Rebocho’nun opsiyonları zorunlu. Hatta 19’da Karius zaten zorunlu opsiyonla geliyordu oyunda. Ama bu sene opsiyona çevrilmiş.
Sezonun bitmesini bekleyip sozlesme imzalatmayi dene bence. :)

Rebocho ile ilgili bir sey okumadim. Konu ile ilgili haber veya aciklamaya yonlendirebilirsen sevinirim.

Sezon basinda bir basin toplantisinda gelecek sezon ile ilgili Karius'a soru soruldugunda boyle bir opsiyon olmadigi izlenimini vermisti. Zorunlu satin alma degil, bazi sartlar gerceklesirse satin alma oldugu bilgisi de haberlerde dolasiyordu.

serwan
05.Kasım.2019, 21:37
Sezonun bitmesini bekleyip sozlesme imzalatmayi dene bence. :)

Rebocho ile ilgili bir sey okumadim. Konu ile ilgili haber veya aciklamaya yonlendirebilirsen sevinirim.

Sezon basinda bir basin toplantisinda gelecek sezon ile ilgili Karius'a soru soruldugunda boyle bir opsiyon olmadigi izlenimini vermisti. Zorunlu satin alma degil, bazi sartlar gerceklesirse satin alma oldugu bilgisi de haberlerde dolasiyordu.

https://www.goal.com/tr/haber/guingamp-acikladi-pedro-rebocho-besiktasta/1k70hkuutr8za1eoxdslhlbadr

Karius için de ilk haberler zorunlu şeklindeydi. Sonra şarta bağlı gibi konuşuldu ama netleşmedi. Sanırım Beşiktaş için bir zorunlu opsiyon durumu var ama oyuncunun tavrı yüzünden farklı haberler çıktı.

Schneider
05.Kasım.2019, 21:55
Bu rekorun haberi gelmeden once kayitlamis oldugun bir oyun var mi acaba?

Özel mesaj ile gönderdim.

halil85
06.Kasım.2019, 00:23
Ömer abi

Oyun veri tabanında gerçek fikstur eklenerek oyunun çıkmasında yasal engel mi var neden yapılamıyor ?

Mesela Championship fiksturu gerçek olarak yansılıtıyor ama Premier Lig fiksturu yapılmıyor ver tabanında

Sonradan editor dosyası ile yapılan gerçek fikstur eklemeleri oyunu baya yavaşlatıyor

perpetua
06.Kasım.2019, 01:01
https://www.goal.com/tr/haber/guingamp-acikladi-pedro-rebocho-besiktasta/1k70hkuutr8za1eoxdslhlbadr

Karius için de ilk haberler zorunlu şeklindeydi. Sonra şarta bağlı gibi konuşuldu ama netleşmedi. Sanırım Beşiktaş için bir zorunlu opsiyon durumu var ama oyuncunun tavrı yüzünden farklı haberler çıktı.

Guingamp'in tweetinde mecburiyet degil, opsiyon yaziyor. Turkce'ye cevirirken onu zorunlu yapmislar.

perpetua
06.Kasım.2019, 01:01
Özel mesaj ile gönderdim.

Tesekkurler.

perpetua
06.Kasım.2019, 01:02
Ömer abi

Oyun veri tabanında gerçek fikstur eklenerek oyunun çıkmasında yasal engel mi var neden yapılamıyor ?

Mesela Championship fiksturu gerçek olarak yansılıtıyor ama Premier Lig fiksturu yapılmıyor ver tabanında

Sonradan editor dosyası ile yapılan gerçek fikstur eklemeleri oyunu baya yavaşlatıyor

Evet yasal nedenlerle.

halil85
06.Kasım.2019, 02:02
Evet yasal nedenlerle.

Tesekkurler Abi

gondorr61
06.Kasım.2019, 13:16
ben altyapı ve ragen hastası oalrak yeni gelen altyapı merkezini beğendim ayrıca kiralık oyuncular ile ayrı uğraşan görevlide iyi olmuş oyundaki en büyük zevkim genç oyuncular alıp yetiştirmek yada alt yapıda dan yıldız oyuncular çıakrmak.

yanlız şunu belirtmem lazım oyunda nedense türkiyedeki her takımımızın alt yapı tesisleri ve genç oyuncu önemi çok az yansıtılmış bence. örnek vermem gerekir ise bosna hersek liginde zirinski nin alt yapı tesisi türkiyedeki her takımdan iyi ludogorets olsun feransvaroş aglebe lubin yada radnicki nin alt yapı tesisleri önemi hepsi daha .

ancak türkiye de trabzonspor olsun altınordu bursaspor gibi takımalrın alt yapı tesisleri ve altyapıya veridkleri önem ortada. hele altınordu yıllardır bence oyunda hak ettiği yeri görmüyor geçen sene de editçrden bakmıştım 14-11-15 filandı alt yapı değerleri ancak sarejevo ya baktığımnda bu değerler 18-17-16 filan ne yanı bosna da bu kadar mükememl tesisler var mı açıkcası sanmıyorum.bu konuda yiğitin hakkı verilmleri altınordunun altyapıya nasıl önem verdiği nasıl tesisleştiği bence oyuna daha iyi yansıtılmalı.
aynı durum trabzonspor için de geçerli . son zamnaların iki büyük yıldızını çıakrdılar. yusuf ve abdulkadir ile bunun yanında parmak olsun uğurcan olsun arda olsun yşine de deavm ediyor bu . ancak oyunda vasat tesisler vasat antrönerler görünüyor sadece gençlere verilen önem bireaz yüksek trazbondaki sen zmanalrdakji tesisleşme ve saha yapımı gerçekten çok değerli bunnun tam yansılması lazım

bursa spor da keza bu işi yılalrdır iyi yapan klüp ozan tufanalr enes üllar gibi futbolcular bunun göstergesi.

ayrıca altınordu yine takip ettiğim ve ümit nilli takım formasını en genç giyen defans oyuncu16 yaşındaki ravil tagır çok kötü yansılmış ve ilk 11 de forma şansı bulan 15 yaşındaki iki ayağını da kullanan burak ince oyunda yok bile

ayrıca trabzonsporda uğurcanın nasıl gelişim gösterdiğini görüyoruz bence potansiy ve gerçek özelikler yükseltilmeli

açıkcası ilk izlenimlerim bunalr oyunu daha oynadıça buraya yazarım.

birde lütfen açık ton tema lütfen düzeltiniz bir çok hatası var yazıalr görünmüyor tam takım kadroalrında hayali oyuncualr ile gerçek oyuncular ayırt edilemiyor bariz font hataları var..

çeviri hataalrı da var tabi ama oınalr genelde tam sürümde zaten düzelmiş oluyor

teşekkürler

perpetua
06.Kasım.2019, 14:24
ben altyapı ve ragen hastası oalrak yeni gelen altyapı merkezini beğendim ayrıca kiralık oyuncular ile ayrı uğraşan görevlide iyi olmuş oyundaki en büyük zevkim genç oyuncular alıp yetiştirmek yada alt yapıda dan yıldız oyuncular çıakrmak.

yanlız şunu belirtmem lazım oyunda nedense türkiyedeki her takımımızın alt yapı tesisleri ve genç oyuncu önemi çok az yansıtılmış bence. örnek vermem gerekir ise bosna hersek liginde zirinski nin alt yapı tesisi türkiyedeki her takımdan iyi ludogorets olsun feransvaroş aglebe lubin yada radnicki nin alt yapı tesisleri önemi hepsi daha .

Alt yapida uretimi belirleyen farkli faktorler var.
Bunlarin en onde geleni nufusa bagli olan ulke faktoru. Eger bir ulkenin buyuk nufusu varsa, ulke faktoru daha yuksek oluyor. Bu ulkelerde cok iyi alt yapi egitimi olmasa da kaliteli futbolcu (uretim hatasi) yetisebiliyor. Ote yandan bir ulkenin nufusu eger kucukse, uretim hatasi olma ihtimali cok daha az. Bu ulkelerden kaliteli alt yapi futbolculari cikabilmesi icin kuluplerin daha fazla yatirim yapmasi gerekiyor.

Turkiye alt yapiya az yatirim yapan, buyuk nufusu sayesinde arada sirada iyi futbolcular cikartan ulke. Bahesettigin diger ulkelerde yetisen futbolcular egitime verilen onemin sonucu.

Yani Turk kulupler icin bu degerlerin dusuk olmasi normal. Turkiye'deki kuluplerin egitim seviyeleri eger yuksek olsa Fransa veya Almanya kadar futbolcu yetistirebilecek potansiyel mevcut. Ancak bu potansiyel Bosna, Bulgaristan, Macaristan ve Hirvatistan gibi ulkelerde yok.

Turkiye'de alt yapiya onem veriyormus gibi gorunen kuluplerin verdigi onem aslinda vasat. Sadece Turkiye olceginde yuksek onem veriliyor.

gondorr61
06.Kasım.2019, 16:47
Alt yapida uretimi belirleyen farkli faktorler var.
Bunlarin en onde geleni nufusa bagli olan ulke faktoru. Eger bir ulkenin buyuk nufusu varsa, ulke faktoru daha yuksek oluyor. Bu ulkelerde cok iyi alt yapi egitimi olmasa da kaliteli futbolcu (uretim hatasi) yetisebiliyor. Ote yandan bir ulkenin nufusu eger kucukse, uretim hatasi olma ihtimali cok daha az. Bu ulkelerden kaliteli alt yapi futbolculari cikabilmesi icin kuluplerin daha fazla yatirim yapmasi gerekiyor.

Turkiye alt yapiya az yatirim yapan, buyuk nufusu sayesinde arada sirada iyi futbolcular cikartan ulke. Bahesettigin diger ulkelerde yetisen futbolcular egitime verilen onemin sonucu.

Yani Turk kulupler icin bu degerlerin dusuk olmasi normal. Turkiye'deki kuluplerin egitim seviyeleri eger yuksek olsa Fransa veya Almanya kadar futbolcu yetistirebilecek potansiyel mevcut. Ancak bu potansiyel Bosna, Bulgaristan, Macaristan ve Hirvatistan gibi ulkelerde yok.

Turkiye'de alt yapiya onem veriyormus gibi gorunen kuluplerin verdigi onem aslinda vasat. Sadece Turkiye olceginde yuksek onem veriliyor.

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

ancak ben zaten türkiyenin genelinin altyapıya önem vermediğini belirttim sadece 1 elin parmakalrını geçmeyecek klüplerin yeterince doğru yansıtılmadığını belirtmek istedim bahsettiğim üç klüp (trabzonspor,altınordu ve bursaspor) en azından buna önem veriyor. özelikle altınordunun bosna daki srajevo hırvatitandaki hayduk siplit macaristandaki ferancvaros bulgaristandaki ludogorets kadar hatta daha iyi altyapısı olduğunu düşünüyorum

tff 1. lig araştırmacısı da ravil ve oyun databese de göremediğim burak ince gözden geçirmesi fena olmaz.

ayrıca belirtmeden edemeyeceğim hekimoğlu trabzon da güzel tesisler yaptı ve başkanı celil hekimoğlu önceliklerin alt yapı ve trabzonspora futbolcu yetiştirmek olacağını ı olduğunu söyledi bir etkisi oalcak ise tesislerin resimlerini de paylaşabilirm

kolay gelsin

perpetua
06.Kasım.2019, 19:39
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

ancak ben zaten türkiyenin genelinin altyapıya önem vermediğini belirttim sadece 1 elin parmakalrını geçmeyecek klüplerin yeterince doğru yansıtılmadığını belirtmek istedim bahsettiğim üç klüp (trabzonspor,altınordu ve bursaspor) en azından buna önem veriyor. özelikle altınordunun bosna daki srajevo hırvatitandaki hayduk siplit macaristandaki ferancvaros bulgaristandaki ludogorets kadar hatta daha iyi altyapısı olduğunu düşünüyorum

Saniyorum yazdigimi tam olarak anlatamadim.

X kulubu Turkiye'de faaliyet gosteriyordur. Alt yapi antrenman tesisi/kalitesi 10'dur.
Y kulubu Hirvatistan'da faaliet gosteriyordur. Alt yapi antrenman tesisi/kalitesi 15'tir.

Bu iki degere bakarak Y > X sonucuna ulasmaniz mumkun degil.

Ornegin veritabaninda girilmis degerlere gore Ludogorets'in futbolcu yetistirme kalitesi 100 uzerinden 45.6 (bunu siz gormuyorsunuz, biz arastirmada goruyoruz).
Her yil uc tane -5, -6 veya -7 potansiyelli futbolcu uretebiliyor, zaman zaman daha yuksek potansiyelli futbolcu uretebiliyor.

Trabzonspor'un ise 100 uzerinden 68.1.
Her yil uc tane -6, -7 veya -8 potansiyelli futbolcu uretebiliyor, zaman zaman daha yuksek potansiyelli futbolcu uretebiliyor.

Ama sadece tesislere veya antrenor kalitesine bakarsaniz, oyundaki tanima takilirsaniz Ludogorets Trabzonspor'dan daha iyi futbolcu yetistiriyormus izlenimine kapiliyorsunuz. Degil. Bunun nedeni de daha once bahsettigim ulke degeri.

Bu nedenle oyunu oynayin, cikan 15-20 sezon ilerledikten sonra oyuncularin kalitesinde bir sorun varsa o zaman konusalim. Eger o konuda bir sorun yoksa, veritabanindaki degerlerin kac oldugunun sizin icin bir onemi yok.

Schneider
06.Kasım.2019, 20:55
Beta'da GS ile ilk yılı şampiyon tamamladıktan sonra yaz transfer sezonunda Kaan Ayhan'ı transfer ettim.

İkinci yılda devre arası gelmeden önce Marcao "daha büyük bir kulübe gitmek" için transfer listesine koymamı istedi kendisini. İkna edemeyince tamam dedim. Ondan kısa bir süre sonra transfer olalı birkaç ay olan Kaan da aynı sebepler ile transfer listesine koyulmak istedi.

Açıkçası saçma bir durum bu. Normalde bir oyuncu birçok sebep yüzünden ayrılmak isteyebilir ama 3-4 ayda ne oldu da bu sebepten ayrılmak istiyor anlamak güç. Takım yine lider, ŞL'de de gruptan 2. çıktım.

Adana Demirspor
07.Kasım.2019, 01:06
Abi Manuyu yönetiyorum ve Uruguay'dan 17 yaşında bir topçu buldum. Benden istediği maaş fotoda mevcut. https://i.hizliresim.com/od5Xrm.jpg

Şu anki sözleşmesi 3.7B ve benden istediği 8-9M. Birde paşamın birkaç maç oynadıktan sonraki istediği maaş 14 ve 21M. Sence doğal mı bu tür istekler ?

serwan
07.Kasım.2019, 09:15
@perpetua
Abi Karius'un profiline bir göz atman mümkün mü?
Mesela bana Karius'un Muslera'dan iyi olan özellikleri neler deseler düşünmeden hava topları, oyun kurma becerisi (buna pas, vizyon, oyun başlatma gibi özellikleri dahil edebiliriz) ve birebirleri derim. Ama profillere baktığımda Muslera'nın bu yazdıklarımın çoğunda da Karius'tan daha önde olduğunu görüyorum.
Evet Muslera çok iyi pozisyon alan, iyi sezgileri olan bir kaleci. Konsantrasyonu yüksek ve refleksleri sağlam. Ama yukarıda yazdıklarım konusunda Karius'tan önde değil diye düşünüyorum. Muslera'nın profiline açıkçası çok itirazım yok. Gayet yerinde olmuş. Ama Karius'un yukarıda saydığım özelliklerinde artışa gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. FM 19'da 14 olan hava topları özelliği ne oldu da 3 puan birden düştü mesela? Ayrıca evet Karius çok yüksek konsantrasyonla oynamıyor belki her maçı ama bunun profile yanlış yansıtıldığını düşünüyorum. Karius gününde olunca gayet yüksek konsantrasyonla oynayan bir kaleci. Ama sürekliliği yok. Mesela Muslera 10 maçın 8'inde %100 performans ile oynayıp diğer 2 maçta da vasat-vasat üstü performans gösteriyor. Sezonda belki 1-2 maçta kötü oynuyor. Karius'un konsantrasyon özelliği yükseltilmeli. Sürekliliği kaç girilmiş bilmiyorum ama belki oradan dengelenebilir.

gondorr61
07.Kasım.2019, 10:26
Saniyorum yazdigimi tam olarak anlatamadim.

X kulubu Turkiye'de faaliyet gosteriyordur. Alt yapi antrenman tesisi/kalitesi 10'dur.
Y kulubu Hirvatistan'da faaliet gosteriyordur. Alt yapi antrenman tesisi/kalitesi 15'tir.

Bu iki degere bakarak Y > X sonucuna ulasmaniz mumkun degil.

Ornegin veritabaninda girilmis degerlere gore Ludogorets'in futbolcu yetistirme kalitesi 100 uzerinden 45.6 (bunu siz gormuyorsunuz, biz arastirmada goruyoruz).
Her yil uc tane -5, -6 veya -7 potansiyelli futbolcu uretebiliyor, zaman zaman daha yuksek potansiyelli futbolcu uretebiliyor.

Trabzonspor'un ise 100 uzerinden 68.1.
Her yil uc tane -6, -7 veya -8 potansiyelli futbolcu uretebiliyor, zaman zaman daha yuksek potansiyelli futbolcu uretebiliyor.

Ama sadece tesislere veya antrenor kalitesine bakarsaniz, oyundaki tanima takilirsaniz Ludogorets Trabzonspor'dan daha iyi futbolcu yetistiriyormus izlenimine kapiliyorsunuz. Degil. Bunun nedeni de daha once bahsettigim ulke degeri.

Bu nedenle oyunu oynayin, cikan 15-20 sezon ilerledikten sonra oyuncularin kalitesinde bir sorun varsa o zaman konusalim. Eger o konuda bir sorun yoksa, veritabanindaki degerlerin kac oldugunun sizin icin bir onemi yok.

anladım oyunda nüfüs ülke büyüklüğü gibi diğer değerler ile bir dengeleme yapılılyor. tabi işin uzmanı sizlersiniz.

teşekkür ederim

ustamfa
08.Kasım.2019, 17:04
Gaziantep FK nin lakabı hala mavi beyazlılar olarak duruyor. renkler değişeli 2 sene oldu. hiç mi kimse fark etmedi bunu
https://i.imgyukle.com/2019/11/08/E6zZof.png

Schneider
08.Kasım.2019, 22:23
Beta'da GS ile ilk yılı şampiyon tamamladıktan sonra yaz transfer sezonunda Kaan Ayhan'ı transfer ettim.

İkinci yılda devre arası gelmeden önce Marcao "daha büyük bir kulübe gitmek" için transfer listesine koymamı istedi kendisini. İkna edemeyince tamam dedim. Ondan kısa bir süre sonra transfer olalı birkaç ay olan Kaan da aynı sebepler ile transfer listesine koyulmak istedi.

Açıkçası saçma bir durum bu. Normalde bir oyuncu birçok sebep yüzünden ayrılmak isteyebilir ama 3-4 ayda ne oldu da bu sebepten ayrılmak istiyor anlamak güç. Takım yine lider, ŞL'de de gruptan 2. çıktım.

İkinci sezon sonu 3-4 oyuncum daha aynı sebeple ayrılmak istedi.
Bu nedir yahu?

perpetua
08.Kasım.2019, 22:28
Gaziantep FK nin lakabı hala mavi beyazlılar olarak duruyor. renkler değişeli 2 sene oldu. hiç mi kimse fark etmedi bunu
https://i.imgyukle.com/2019/11/08/E6zZof.png

Gozden kacmis. Tesekkurler. :)

perpetua
08.Kasım.2019, 22:37
@perpetua
Abi Karius'un profiline bir göz atman mümkün mü?
Mesela bana Karius'un Muslera'dan iyi olan özellikleri neler deseler düşünmeden hava topları, oyun kurma becerisi (buna pas, vizyon, oyun başlatma gibi özellikleri dahil edebiliriz) ve birebirleri derim. Ama profillere baktığımda Muslera'nın bu yazdıklarımın çoğunda da Karius'tan daha önde olduğunu görüyorum.
Evet Muslera çok iyi pozisyon alan, iyi sezgileri olan bir kaleci. Konsantrasyonu yüksek ve refleksleri sağlam. Ama yukarıda yazdıklarım konusunda Karius'tan önde değil diye düşünüyorum. Muslera'nın profiline açıkçası çok itirazım yok. Gayet yerinde olmuş. Ama Karius'un yukarıda saydığım özelliklerinde artışa gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. FM 19'da 14 olan hava topları özelliği ne oldu da 3 puan birden düştü mesela? Ayrıca evet Karius çok yüksek konsantrasyonla oynamıyor belki her maçı ama bunun profile yanlış yansıtıldığını düşünüyorum. Karius gününde olunca gayet yüksek konsantrasyonla oynayan bir kaleci. Ama sürekliliği yok. Mesela Muslera 10 maçın 8'inde %100 performans ile oynayıp diğer 2 maçta da vasat-vasat üstü performans gösteriyor. Sezonda belki 1-2 maçta kötü oynuyor. Karius'un konsantrasyon özelliği yükseltilmeli. Sürekliliği kaç girilmiş bilmiyorum ama belki oradan dengelenebilir.

Muslera
First Touch: 11
Passing: 13
Technique: 10
Vision: 10
Kicking: 12
One on Ones: 15
Throwing: 14
Sureklilik: 11

Karius
First Touch: 13
Passing: 12
Technique: 12
Vision: 12
Kicking: 14
One on Ones: 16
Throwing: 13
Sureklilik: 13

Acaba Karius oyunda sakatliktan yeni cikti da ozellikleri bir sure dusuk mu gorunuyor?

Oksoho
09.Kasım.2019, 18:48
Merhaba,

FM 20 de taktiksel anlamda ve oyuncu rollerinde herhangi bir değişim var mı 19 a göre?

BlackAnaconda
10.Kasım.2019, 15:00
Ben oyunu almadım, herhangi bir şekilde oynamadım da.. Sadece oyuncu profillerine ve yorumlara göz attım.

Arkadaş fanatik GS'li olarak yazıyorum. Emre Mor - Vizyon 15 nedir yahu ?

Bence 1 olmalı. Hatta hiç görmedim ama varsa 0 veya -1 bile olabilir. Emre Mor'un vizyonunun o kadar yüksek olması inanılmaz bir yıldız yapacaktır Emre'yi.. Çok gereksiz..

tomreagan
10.Kasım.2019, 16:56
@perpetua hocam

bu seride türkiye liginde büyük takımlarla küçük takımlar arasında başarı farkı açılmış diye duydum. bjk, fb, gs ve ts ileriki sezonlarda kopup gidiyormuş. bu ne kadar doğru? yanlış anlaşılmasın, bundan şikayetçi değilim. geçmiş serilerde türkiye ligi çok basitti, bir rekabet ortamı oluşmuyordu. kısacası öyle olması daha keyifli olur. umarım cidden öyledir.

Impy27
11.Kasım.2019, 01:47
Ilk sezona bakarak bunun boyle oldugunu soyleyebilirim. Ilk defa GS ile basladigim kariyerde ilk sezon sampiyon olamadim. Fenerbahce ile basabas giden yarista 33. hafta fenere yenilip sampinyonlugu kacirdim. Acikcasi keyifli bir sezon oldu. Ama suan ikinci sezonun basindayim Ben ilk dort macta 10 puan alirken fenerbahce 2, bjk 9 ve trabzon 12 puanda durumunda..

tomreagan
11.Kasım.2019, 08:04
Ilk sezona bakarak bunun boyle oldugunu soyleyebilirim. Ilk defa GS ile basladigim kariyerde ilk sezon sampiyon olamadim. Fenerbahce ile basabas giden yarista 33. hafta fenere yenilip sampinyonlugu kacirdim. Acikcasi keyifli bir sezon oldu. Ama suan ikinci sezonun basindayim Ben ilk dort macta 10 puan alirken fenerbahce 2, bjk 9 ve trabzon 12 puanda durumunda..

olsun yine de başarılı. fb de ileriki haftalar toparlar. eyvallah :)

secretname13
11.Kasım.2019, 09:35
Vedat Muriç'in pas ve tekniği çok düşük ve potansiyeli de neredeyse yok denecek kadar az. Altay ise çok şişirme olmuş. Geçen sene adı bile duyulmayan Altay yıllardır wonderkid olarak değerlendirilen Berke Özer'den katlarca iyi olmuş. Bu sene Türkiye Liginin araştırmacıları pek iyi iş çıkaramamışlar.

gondorr61
11.Kasım.2019, 12:58
@perpetua hocam

bu seride türkiye liginde büyük takımlarla küçük takımlar arasında başarı farkı açılmış diye duydum. bjk, fb, gs ve ts ileriki sezonlarda kopup gidiyormuş. bu ne kadar doğru? yanlış anlaşılmasın, bundan şikayetçi değilim. geçmiş serilerde türkiye ligi çok basitti, bir rekabet ortamı oluşmuyordu. kısacası öyle olması daha keyifli olur. umarım cidden öyledir.

türkiye ligi kuruldu kurulalı ve son 50 senedir zaten böyle değil mi 4 büyük klüp alıp ligi götürüyor zaten araştırmacıalr da buna uygun yapıyorlar datayı bence.

bursaspor harici(o da şansa oldu trabzonspor fenere mucizevi şekilde yenilmerek) şampiyon yok başka bundan bir 50 sene de olamsı zor

gondorr61
11.Kasım.2019, 13:00
bana da fazla iyi geldi uğurcan çakır baktığımızdan ondan çok daha iyi kaleci ancak oyunda o kadar iyi yansıtalmamış.dün trabzonspor -alanya maçında stadda idim karşı karşıya 3 tane net çıakrdı seneye avrupaay gider böyle devam eder ise

tomreagan
11.Kasım.2019, 13:33
türkiye ligi kuruldu kurulalı ve son 50 senedir zaten böyle değil mi 4 büyük klüp alıp ligi götürüyor zaten araştırmacıalr da buna uygun yapıyorlar datayı bence.

bursaspor harici(o da şansa oldu trabzonspor fenere mucizevi şekilde yenilmerek) şampiyon yok başka bundan bir 50 sene de olamsı zor

evet türkiye liginin normları öyle ama son yıllarda takımlara ödenen televizyon gelirleri arasındaki makas daraldığı için oyunda ve gerçek hayatta anadolu takımları bu geleneği artık yıkar oldu. doğal olarak bu oyuna da yansıdı. fm 2016'dan bu yana türkiye liginde yönettiğin takım birkaç sezon sonra lige ambargo koymaya başlıyor. anadolu kulüpleri tv gelirleri sayesinde iyi transferler yapıyor borçları da az olduğu için uçuşa geçiyorlar. diğer büyüklerse resmen sürünüyor. e tabi gs - fb- bjk ile mücade etmek yerine her sene konyayla, kayseriyle, rizeyle şampiyonluk mücadelesi vermek insanı oyundan soğutuyor. bence dört büyüklerin esip gürlediği bir ai'ye yaklaşması çok daha keyifli olur, umarım bu seride bu fark bariz hissedilir.

Burak Akmanoğlu
12.Kasım.2019, 07:25
Fenerbahçe de ki yüksek profilli oyuncu alma vizyonunun kalkması gerekmiyor mu oyun içerisinde bizi çok zorluyor ve gerçekte böyle bir şeyin varlığına inanmıyorum ben.

BLAZİN1903
12.Kasım.2019, 11:31
İkinci sezon sonu 3-4 oyuncum daha aynı sebeple ayrılmak istedi.
Bu nedir yahu?

gerçekten çok can sıkıcı bir durum aynı sezonda 2 kere sözleşme iyileştirmesi isteyen adam mı dersin Beşiktaşla oynuyorum muhammet şengezeri aldım 1 sezon kaleyı teslim ettim adam ben gidicem diyo isteyen takımlarda kıytırık takımlar real juve falan ister anlarım braga basel vs Devamlı maaşa zam ve takımdan ayrılmak istemeler ayrıca oyuncunun degeri 5m listede degil mutsuzda degil devamlı 2 m gibi degerinin yarısında teklifler geliyor.

Schneider
12.Kasım.2019, 21:59
Galatasaray ile 2 yıl üst üste şampiyon oldum.

Üçüncü yılımda da lider giderken devre arasına doğru Tottenham'dan teklif gelince kabul ettim. Geldiğimde takım ilk 10'da değildi ve Alli ile Kane de satılmışlardı. Takım Şampiyonlar Ligi'nde de değil Uefa Avrupa Ligi'ndeydi.

Takımın başına geçtiğimde devre arası transferinin kapanmasına 1 hafta vardı. Bazı oyuncular gitmek istiyordu. Onları gönderip gerekli takviyeleri yaptım ve ligi 5. sırada bitirdim ki 4. olmak matematiksel olarak imkansızdı çünkü yukarı ile makas çok açıktı ve onlar da benim gibi kazanıyordu.

Bunun üzerine bir de finalde Manchester United'ı yenip Uefa Avrupa Ligi'ni kazanmama rağmen kovuldum!

Yönetim takımın başına geçince ŞL'ye gitmeyi şart koymuştu. Burada kritik nokta UEFA Avrupa Ligi'ni kazanan takımın direkt olarak Şampiyonlar Ligi'ne gitmesine rağmen yönetimin beni kovması.

Burada bir bug mı var acaba?

Bu arada son güncelleme ile kaleciler adeta Taffarel'e evrilmiş. Bire birde gol yemiyorlar neredeyse.

perpetua
13.Kasım.2019, 09:25
@perpetua hocam

Iki sene once oyundaki Dortmund-Augsburg macini tekrar tekrar (toplamda 90 defa) yapay zekaya oynatarak bir analiz yapmistim. Bu analiz ile ortaya cikanlar:
1. Daha kuvvetli ve daha yuksek siralari hedeflemesi gereken Dortmund maci kazanmak zorundaymis gibi oynamiyor, kendi taktigini oynayip rakibi yenmeyi bekliyor.
2. Daha zayif olan Augsburg mac icinde bir cok defa taktik degisikligine giderek maci lehine cevirmeye ugrasyiyor.
3. Bu taktik tercihler nedeniyle Augsburg oyun icindeki iddia oranlarinin ima ettiginin cok daha ustunde bir basari yakaliyor (rakamlari tam hatirlamiyorum ama oyun ici iddia oranlarina gore yaklasik %70 ihtimalle kazanmasi gereken Dortmund, maclarin %50'sini kazanabiliyordu).

Bu analiz mac motorunu yapanlari birseyleri yeniden dusunmeye zorladi. Esas amacim bizim ligdeki buyuk takimlarin buyuk takim gibi maca asilmasini saglayacak gelisimin mac motoruna yansimasiydi.

Saniyorum bu analizin de katkisiyla bu seneki en buyuk yenilik olan kulup vizyonu ortaya cikti. Dogal olarak ozellikle bizim 3 buyuklerin kulup vizyonu olarak daima Turkiye'nin en yuksek itibarli kulubu olma istegi eklendi.

Tahmin ediyorum ki bizim buyuk takimlarin istikrarli bir sekilde tepede veya tepeye yakin olmalarinin nedeni bu kulup kimliklerinin bir sekilde yapay zekaya yansimis olmasi. Yansimanin tam olarak nasil oldugunu bilmiyorum. Bu basarili olmak zorunda olan kuluplerin daha fazla risk almasini mi sagliyor, yoksa basarili olmak zorunda olan kulupler daha yuksek basari primleri mi tercih ediyor veya futbolcular daha fazla guven (rakipler daha az guven) ile mi maca cikiyor bilemiyorum.

Bir suredir bu buyuk kuluplerin buyuk kulup gibi davranmamasindan ben de rahatsizdim. Hatta iki (belki uc) yil once bu forumlarda bununla ilgili uzun uzun bir fikir alis verisi olmustu. Bu surec icinde once veritabaninda neler yapabilecegimizi cozmeye calistik ancak belirli bir yerden sonra oyun kendi hikayesini yaziyor, daha buyuk kitlelere hitap eden kulupler buyuk kulup gibi davranmiyordu.

Gecen sezon (3 puanli sistemde) en dusuk puan ortalamasi ile sampiyon cikmasi tabii gozardi ettigimiz bir sey degil. Turkiye ligini oyunda kulupler arasi kalite dagiliminin en dusuk oldugu liglerden birisi olarak dizayn ettik. Hatta bu kalite dagilimininin 180'den fazla ligde, futbolculari degerlendirigimiz Haziran 2019 itibariyle, ne seviyede olmasi gerektigine dair bir calisma ile veritabaninda bir standardizasyon saglamaya calistik. Tabii her ulke bunu kendi calismasina dahil etmedi ancak onemli olanlar metodolojilerini buna gore degistirdi, zamanla digerleri de faydasini gorup degisecektir.

Bu kadar uzun neden anlattim? :)
Boyle temel bir meselenin oyunda degismesinin ne kadar vakit alabilecegini gostermek icin. Tabii hepsi bu kadar uzun surmeyebiliyor. Ancak genelde benim bakis acim olup biteni dogru analiz edip, bunun cozumu icin dogru modeli kurarak cozum uretmeye tesvik etmek. Kisa vadeli veritabani uzerinden yapilacak oynamalarla 1-2 sezonu kurtarip sonrasinin kaosa suruklenmesi dogru buldugum bir metod degil.

perpetua
13.Kasım.2019, 09:38
Fenerbahçe de ki yüksek profilli oyuncu alma vizyonunun kalkması gerekmiyor mu oyun içerisinde bizi çok zorluyor ve gerçekte böyle bir şeyin varlığına inanmıyorum ben.

Olabilir, devre arasinda tekrar degerlendiririz bunu. Veritabani 3 gun once son halini aldigi icin su an bir degisiklik isteme sansimiz yok.

perpetua
13.Kasım.2019, 09:43
Galatasaray ile 2 yıl üst üste şampiyon oldum.

Üçüncü yılımda da lider giderken devre arasına doğru Tottenham'dan teklif gelince kabul ettim. Geldiğimde takım ilk 10'da değildi ve Alli ile Kane de satılmışlardı. Takım Şampiyonlar Ligi'nde de değil Uefa Avrupa Ligi'ndeydi.

Takımın başına geçtiğimde devre arası transferinin kapanmasına 1 hafta vardı. Bazı oyuncular gitmek istiyordu. Onları gönderip gerekli takviyeleri yaptım ve ligi 5. sırada bitirdim ki 4. olmak matematiksel olarak imkansızdı çünkü yukarı ile makas çok açıktı ve onlar da benim gibi kazanıyordu.

Bunun üzerine bir de finalde Manchester United'ı yenip Uefa Avrupa Ligi'ni kazanmama rağmen kovuldum!

Yönetim takımın başına geçince ŞL'ye gitmeyi şart koymuştu. Burada kritik nokta UEFA Avrupa Ligi'ni kazanan takımın direkt olarak Şampiyonlar Ligi'ne gitmesine rağmen yönetimin beni kovması.

Burada bir bug mı var acaba?

Bu arada son güncelleme ile kaleciler adeta Taffarel'e evrilmiş. Bire birde gol yemiyorlar neredeyse.

Olabilir. Kovulmadan once kayitli bir oyunun varsa iletebilirim. Veya community.sigames.com'daki beta forumlarinda bu meseleyi belirtip, kayitli oyununu onlara teslim edersen mutlaka degerlendirirler.

Aklima gelen bir baska konu, acaba kulup yonetimi ligden SL'ne katilim sarti mi koymustu yoksa nasil olursa olsun SL katilimi mi istiyordu? Bu nuans hatanin ortaya cikmasinda etkin olmus olabilir.

secretname13
13.Kasım.2019, 10:49
3 gün önce son halini alan veritabanına yansıyan değişiklikler nelerdir hocam? Bir de oyuncuların sürekli yeni sözleşme istemesi ve mutsuz olması ile ilgili bir şey yapılabilir mi ya da yapıldı mı? Bana kalırsa oyuna gerçekçiliğini en çok kaybettiren şey sürekli olarak sözleşme istenmesi. Bu durum biraz oyunculardan da soğutuyor oyuncuyu.

perpetua
13.Kasım.2019, 11:38
3 gün önce son halini alan veritabanına yansıyan değişiklikler nelerdir hocam? Bir de oyuncuların sürekli yeni sözleşme istemesi ve mutsuz olması ile ilgili bir şey yapılabilir mi ya da yapıldı mı? Bana kalırsa oyuna gerçekçiliğini en çok kaybettiren şey sürekli olarak sözleşme istenmesi. Bu durum biraz oyunculardan da soğutuyor oyuncuyu.

Toplam 170 adet kayitta (kisi veya kulup), burada ve SI forumlarinda belirtilen ve ayriyetten kendi buldugumuz hatalarin duzeltilmesi yapildi.

Bunlarin yaklasik yarisi beta ciktiktan sonra yapilan teknik ekip degisiklikleri.
Digerleri ise sizlerin belirttigi eksikler/sorunlar.

Oyuncularin mutsuz olmasi meselesi saniyorum oyun kodundan kaynaklaniyordur. Bununla ilgili ornekler alabilirsem (sozlesme istemi oncesi kayitli oyun), bir sorun olup olmadiginin arastirilmasini saglayabilirim.

tomreagan
13.Kasım.2019, 14:23
Iki sene once oyundaki Dortmund-Augsburg macini tekrar tekrar (toplamda 90 defa) yapay zekaya oynatarak bir analiz yapmistim. Bu analiz ile ortaya cikanlar:
1. Daha kuvvetli ve daha yuksek siralari hedeflemesi gereken Dortmund maci kazanmak zorundaymis gibi oynamiyor, kendi taktigini oynayip rakibi yenmeyi bekliyor.
2. Daha zayif olan Augsburg mac icinde bir cok defa taktik degisikligine giderek maci lehine cevirmeye ugrasyiyor.
3. Bu taktik tercihler nedeniyle Augsburg oyun icindeki iddia oranlarinin ima ettiginin cok daha ustunde bir basari yakaliyor (rakamlari tam hatirlamiyorum ama oyun ici iddia oranlarina gore yaklasik %70 ihtimalle kazanmasi gereken Dortmund, maclarin %50'sini kazanabiliyordu).

Bu analiz mac motorunu yapanlari birseyleri yeniden dusunmeye zorladi. Esas amacim bizim ligdeki buyuk takimlarin buyuk takim gibi maca asilmasini saglayacak gelisimin mac motoruna yansimasiydi.

Saniyorum bu analizin de katkisiyla bu seneki en buyuk yenilik olan kulup vizyonu ortaya cikti. Dogal olarak ozellikle bizim 3 buyuklerin kulup vizyonu olarak daima Turkiye'nin en yuksek itibarli kulubu olma istegi eklendi.

Tahmin ediyorum ki bizim buyuk takimlarin istikrarli bir sekilde tepede veya tepeye yakin olmalarinin nedeni bu kulup kimliklerinin bir sekilde yapay zekaya yansimis olmasi. Yansimanin tam olarak nasil oldugunu bilmiyorum. Bu basarili olmak zorunda olan kuluplerin daha fazla risk almasini mi sagliyor, yoksa basarili olmak zorunda olan kulupler daha yuksek basari primleri mi tercih ediyor veya futbolcular daha fazla guven (rakipler daha az guven) ile mi maca cikiyor bilemiyorum.

Bir suredir bu buyuk kuluplerin buyuk kulup gibi davranmamasindan ben de rahatsizdim. Hatta iki (belki uc) yil once bu forumlarda bununla ilgili uzun uzun bir fikir alis verisi olmustu. Bu surec icinde once veritabaninda neler yapabilecegimizi cozmeye calistik ancak belirli bir yerden sonra oyun kendi hikayesini yaziyor, daha buyuk kitlelere hitap eden kulupler buyuk kulup gibi davranmiyordu.

Gecen sezon (3 puanli sistemde) en dusuk puan ortalamasi ile sampiyon cikmasi tabii gozardi ettigimiz bir sey degil. Turkiye ligini oyunda kulupler arasi kalite dagiliminin en dusuk oldugu liglerden birisi olarak dizayn ettik. Hatta bu kalite dagilimininin 180'den fazla ligde, futbolculari degerlendirigimiz Haziran 2019 itibariyle, ne seviyede olmasi gerektigine dair bir calisma ile veritabaninda bir standardizasyon saglamaya calistik. Tabii her ulke bunu kendi calismasina dahil etmedi ancak onemli olanlar metodolojilerini buna gore degistirdi, zamanla digerleri de faydasini gorup degisecektir.

Bu kadar uzun neden anlattim? :)
Boyle temel bir meselenin oyunda degismesinin ne kadar vakit alabilecegini gostermek icin. Tabii hepsi bu kadar uzun surmeyebiliyor. Ancak genelde benim bakis acim olup biteni dogru analiz edip, bunun cozumu icin dogru modeli kurarak cozum uretmeye tesvik etmek. Kisa vadeli veritabani uzerinden yapilacak oynamalarla 1-2 sezonu kurtarip sonrasinin kaosa suruklenmesi dogru buldugum bir metod degil.

yanıtın için çok teşekkürler hocam, büyük bir zevkle okudum. bu detayları öğrenmek ufkumuzu açıyor. siz yazın böyle uzun uzun biz büyük bir iştahla okuruz, iyi günler :)

Adana Demirspor
14.Kasım.2019, 03:28
aAbi Kasım ve Aralık ayındaki fikstür normal mi sence ? Diğer takımlara baktım FB ile BJK'nin normal. Birde haftaiçi yine maçlar devam ediyor.https://i.hizliresim.com/RgZ15G.jpg

Burak Akmanoğlu
14.Kasım.2019, 18:46
https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/75341288_1086057004935427_6670626879805849600_n.jp g?_nc_cat=101&_nc_oc=AQliCCiAF5TM3KI67jJJyKRRZL0qtAZ16J_ePDqMsjl F1ut7j7VRDfHc4NDf9BqC6Sk&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=e4d5e3055ea5288bec3924fe954d8a74&oe=5E554406

https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/75339486_1086057211602073_7913656772512972800_n.jp g?_nc_cat=102&_nc_oc=AQksstnsGFr4RRwCVBfETvRThgYGlprrCKT1meDWPQ5 5-EUnuzarRjY0eMm8LHzw8k8&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=e4085b1a2ce8224f27391d767c317d37&oe=5E4926B3

Son 2 maç ikili averaj da GS'ye karşı üstünüz GS yenilse şampiyonuz ama şampiyonluk yarışı isteyen kulüp hayal kırıklığı diyor ??? kovulmamak zor olası bir durum.

https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/73025626_1086063951601399_5241965103246475264_n.jp g?_nc_cat=109&_nc_oc=AQlUCJS58D1RZ80QOwZVKdPc_LNhHFp-cgGfVR5rpX_SvrqRbLIuyS_PRTBPWqa3O4k&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=b159450bb0be2f0efe737fab4ddfd170&oe=5E477613

GS kaybetti

https://scontent.fist3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/78284873_1086064114934716_8046161147864285184_n.jp g?_nc_cat=101&_nc_oc=AQmihyPShGsf74zJvl7BBT_pgxsDDUaTbP0ZLeEZIQc agxxvD9F7IzNqOF1voVwF9eo&_nc_ht=scontent.fist3-1.fna&oh=c8849b8981f1c0e40f2fdaef138e0ebf&oe=5E8B0CE4

Burası böyle değişti ilginç baya ilginç bence.

Adana Demirspor
14.Kasım.2019, 19:06
Abi ADS'de Orhan Taşdelen ve Tayfur Bilgiç'in sözleşmeler tek taraflı fesh oldu bilgine. TFF'ye ne zaman düşer işlemler nasıl gider bilemem tabi.

tayfoo
16.Kasım.2019, 18:14
Selamlar, Sarıyeri yönetiyorum ve diğer maçlar hep 1-1 bitti..

Sanırım böyle tesadüf olamaz, Beta'nın saçmalığı mıdır nedir..

https://hizliresim.com/Or6br3
https://hizliresim.com/Or6br3

https://hizliresim.com/Or6br3https://i.hizliresim.com/Or6br3.png (https://hizliresim.com/Or6br3)

DenizlispoR
17.Kasım.2019, 20:17
Denizlispor ile ilgili önerilerim yansımış genel olarak,fakat sanırım araştırmacı insiyatifi ile Recep Niyaz ikon olmuş. Kesinlikle katılmıyorum o duruma,sevilen kişi olarak 1 tık aşağı düşmesi daha mantıklı.

Adana Demirspor
18.Kasım.2019, 16:29
Pek önemli değil ama Suat Arslanboğa hala hakemlik yapıyor görünüyordu. :)

Matteo Ferrari
18.Kasım.2019, 20:16
Gökhan Gönül'ün doğum tarihi yanlış. Yapan arkadaşı tebrik ediyorum.

Burak Akmanoğlu
18.Kasım.2019, 23:35
https://prnt.sc/pyqlp5

Top Sürmenin aşağı gelmesi ile ilgili bir olay var mı acaba?

rcrdnh
18.Kasım.2019, 23:40
Ajdin Hasic oyundan silinmiş resmen

oyunda yok, editörde arattım orda da yok. öldü mü bu çocuk

Schneider
18.Kasım.2019, 23:45
Oyun full erişime açıldı biraz önce.

Sıfırdan oyun yükledim ve sürpriz! Falcao yaklaşık 3 ay sakat görünüyor.

İyi de Falcao geldiğinde 2-3 maç oynayıp sakatlandı. Sakat gelmemişti ki. Kasım sonu oyunu full olarak yayınlayıp, yılın son ayına girmeye günler kala Agustos'ta sağlam gelen adamı en başından sakat göstermek saçmalıktan başka bir şey değil.

Kimse kusura bakmasın.

tomreagan
19.Kasım.2019, 00:42

görünüşe göre alfabetik bir sıralama var. eskiden dribbling'di. çevirmen arkadaşlar sağolsun yüzyılın yeniliğini getirip top sürme yapmışlar bizim de tüm alışkanlığımızın içine etmişler. ne gerek vardı buna ya.

Adana Demirspor
19.Kasım.2019, 03:47

Ne güzel kanat forvet bakarken bitiricilik dribling ilk kontrol bakıyorduk böylesi kötü olmuş. Dribling kalsa ne olurdu sanki ?

ibrahim48
19.Kasım.2019, 11:01
editörden gördüğüm kadarıyla luyidama'nın important matches özelliği 1, injury proneness özelliği 14 olmuş. galiba özellikler alt alta olduğu için karışmış birbirinin yerine yazılmış.

bir de belhandanın profili bana pek uygun gelmedi first touch 16 (adam top kontrol edemiyor) teknik 17, flair 17 olmuş. bence bunlar 2 şer puan falan düşürülmeli. özellikle first touch. hadi kullandığı kornerlerin, freekicklerin hatrına tekniği yüksek yapmanızı anlarım ama belhandanın en sıkıntılı özelliği top kontrolü. bir de off the ball özelliği 8 olmuş belhandanın. onda da bi yanlışlık olmuş galiba tamam adam kazma falan ama galatasarayın en gezen oyuncusu. boşa kaçmayı çok iyi biliyor, sadece boşa kaçıp pas aldıktan sonra saçmalayıp bişey yapamıyor:) off the ball özelliği şu haliyle çok düşük.

Burak Akmanoğlu
19.Kasım.2019, 11:40
http://prntscr.com/pyxvzv

important matches genel olarak oyunun tamamında sorunlu. Kesinlikle yeni kariyer açmayın büyük bir problem var.

Adana Demirspor
19.Kasım.2019, 16:14
http://prntscr.com/pyxvzv

important matches genel olarak oyunun tamamında sorunlu. Kesinlikle yeni kariyer açmayın büyük bir problem var.

Yeni kariyere başlayacaktık sorun olur mu acaba ? Böyle bir hatanın düzeltilmesi için veritabınında değişiklik olması gerekiyor sanırım. Onu da ne zaman çıkarırlar muamma.

Burak Akmanoğlu
19.Kasım.2019, 17:39
Yeni kariyere başlayacaktık sorun olur mu acaba ? Böyle bir hatanın düzeltilmesi için veritabınında değişiklik olması gerekiyor sanırım. Onu da ne zaman çıkarırlar muamma.

https://twitter.com/burakakmanogluu/status/1196779206203658240

Prowler84
19.Kasım.2019, 21:08
Arkadaşlar merhaba,

Eski bir araştırmacı olarak tüm araştırma ekibine selamlar :)

Öncelikle yetersiz insan kaynağı ile ortaya çıkarttığınız başarılı fm database'i için hepinize teker teker teşekkür ederim.
Hayat koşuşturmacasına rağmen FM'den ve futboldan hiçbir zaman tamamen kopmadım ancak son dönemde oyunu 2 yılda bir aldığımı (fm16-fm18-fm20) ve veritabanını da bu bağlamda hep 1 yıl gecikmeli olarak inceleme fırsatı bulduğumu belirtmek isterim. Uzun yıllar sonra ilk kez bu seride oyunu çıkar çıkmaz satın alıp veritabanını da incelemeye koyuldum

Zamanla tesbit ettiğim hataları, eksikleri ileteceğim. İlk incelemelerimde birçok genç oyuncunun saç rengi, ten rengi gibi bilgilerinin boş bırakıldığını gözlemledim. Bunlar zaman bulunamadığı için mi boş kaldı yoksa özel bir nedeni mi var? Subjektif yorumlarıma gelirsek genel olarak oyuncu değerlendirmelerini başarılı buldum ancak bugün ilk incelemelerimde "genç yeteneklerden" bazılarının potansiyel yetenek değerleri beni biraz şaşırttı. Ör: Ravil Tagir (Boş??), Metehan Altunbaş (-3??) - oyuncu ayrıca Bedirhan Altunbaş'ın da kardeşidir, relation olarak girmek lazım- , Işık Kaan Arslan (-55??) gibi..

Fırsat buldukça eksik bilgileri kendi datamda güncellerken araştırma başlıklarında da belirtmeye çalışacağım.
kolay gelsin, sevgiler,
UG

QaaN-07
19.Kasım.2019, 23:23
Ana sürümde "dribbling" özelliğinin "top sürme" olarak değiştirilmesinin sebebi nedir? Yıllardır gözümüzün alıştığı bir profil düzeni var, hali hazırda beta'da da bu düzene sadık kalınmışken niçin böyle bir değişiklik yapıldı?

Matteo Ferrari
20.Kasım.2019, 18:40
Ajdin Hasic'e ne oldu?

Prowler84
20.Kasım.2019, 19:22
FM20 için Takım sayfaları henüz açılmadı sanırım o yüzden buraya yazıyorum. Altay kalecisi Emre Koyuncu'nun saçları Light Brown yapılmış. Siyah olarak düzeltilmeli. Ve Üzücü ki tüm oyuncu özellikleri boş :( 85 ca neye göre verildi bilemiyorum ancak geçmişte iyi maçlar çıkarmış olan ve gelişimi süren bir kaleci. Bu sezon da en çok forma giyen kaleci konumunda ancak bu sezonki hiçbir maçını 90dk izleme şansım olmadı. O yüzden olası özellikleri özelinde şuan için yorum yapamayacağım.

Edit: Boş bırakıldığı için yazayım. Sağ ayaklı bir kaleci. Sol ayağı ise zayıf. 20'ye 7 olarak belirlenebilir.

Bir diğer Altay'lı Kutay Yokuşlu, Okay Yokuşlu'nun kardeşi. Zaten Abisini örnek aldığını belirtiyor. Favori personel (kardeş) olarak eklenebilir.

Aydin
20.Kasım.2019, 22:30
Dripling'in "Top sürme" olarak değiştirilmesi bizden kaynaklanan bir şey değil. Sega tarafından yapılan bir müdahale söz konusu. Bir sonraki güncellemede bu düzeltilecek.

cobija
21.Kasım.2019, 00:11
Selamlar. Oyun çıktıktan sonra editörden Samsunspor profiline bakarken gördüğüm birkaç şeyi kendimce düzeltmek istiyorum.

Ortaklık türü limited şirket olarak işaretlenmiş fakat doğrusu anonim şirket olmalı. Kulübün ticaret odasındaki kayıtlı resmî adı Samsunspor Futbol Kulübü Anonim Şirketi şeklinde.
En yüksek taraftar sayısı 16 bin olarak girilmiş fakat geçen sezonki taraftar rekoru 30 bin idi, bu sezon ise 28 bin.
Gençlere verilen önem ise 20 üzerinden 5 olarak girilmiş. Kulüp son iki sezondur altyapı sistemini baştan kurmuş durumda. Hatta 40'ın üzerinde yerel kulüple altyapı transfer önceliği anlaşması imzalanmış, KRC Genk ile altyapı işbirliği yapılmış durumda ve her ay antrenörleri Samsun'a gelip hem altyapı hocalarına hem de futbolcularına eğitim veriyorlar. 20 üzerinden 5 oldukça düşük kalmış.
Taraftar kısmında sabır değeri olarak 8 girilmiş. Bunu yüksek buldum zira 12 maçta 8 galibiyet ve 4 beraberliği bulunan İrfan Buz taraftar baskısını gerekçe göstererek istifa etmişti :icon_biggrin: 1-2 puan daha düşürülebilir.

LaigLeNoiR
21.Kasım.2019, 08:48
FM20 için Takım sayfaları henüz açılmadı sanırım o yüzden buraya yazıyorum. Altay kalecisi Emre Koyuncu'nun saçları Light Brown yapılmış. Siyah olarak düzeltilmeli. Ve Üzücü ki tüm oyuncu özellikleri boş :( 85 ca neye göre verildi bilemiyorum ancak geçmişte iyi maçlar çıkarmış olan ve gelişimi süren bir kaleci. Bu sezon da en çok forma giyen kaleci konumunda ancak bu sezonki hiçbir maçını 90dk izleme şansım olmadı. O yüzden olası özellikleri özelinde şuan için yorum yapamayacağım.

Edit: Boş bırakıldığı için yazayım. Sağ ayaklı bir kaleci. Sol ayağı ise zayıf. 20'ye 7 olarak belirlenebilir.

Bir diğer Altay'lı Kutay Yokuşlu, Okay Yokuşlu'nun kardeşi. Zaten Abisini örnek aldığını belirtiyor. Favori personel (kardeş) olarak eklenebilir.

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=1551

Buradan yazabilirsiniz takımlar ve oyuncular ile ilgili görüşlerinizi...

urwrdskkn
22.Kasım.2019, 12:42
https://i.hizliresim.com/WX3Xp8.jpg

https://i.hizliresim.com/3OGOlM.jpg

https://i.hizliresim.com/RgzgpR.jpg

@perperua şef bir sorum olacak ve ciddi bir sorun bu resimde gördüklerini betada aldım ve betadaki kariyerimde ilk sezonda lig şampiyonluğu süper kupa zaferi ve türkiye kupasında finalist oldum. şampiyonlar liginde ise havlu attım ancak işin şimdi mali tablosuna gelince transfer dönemini de artıda kapatmama rağmen bu haber ile kovulduğumu görüyorum... betadır deyip geçiştirdim devam etmedim bu save e ama dün gece şöyle bir durum ile karşılaştım

https://media.discordapp.net/attachments/484988997320572929/647169596742303744/wtf1.jpg?width=879&height=474

Arkadaşım Fenerbahçe Kariyeri Yaparken Şöyle Bir Mesaj Alıyor Arkasından

https://media.discordapp.net/attachments/484988997320572929/647169618468667404/wtf2.jpg?width=889&height=474

Aynı Gerekçe Yüzünden Kovulduğunu Açıklıyor... Bu Bir Bug'mıdır Yoksa FFP yüzünden midir Açıklayabilirmisin abi

Lusage
22.Kasım.2019, 17:09
Selamlar.

Selamlar. Oyun çıktıktan sonra editörden Samsunspor profiline bakarken gördüğüm birkaç şeyi kendimce düzeltmek istiyorum.

Ortaklık türü limited şirket olarak işaretlenmiş fakat doğrusu anonim şirket olmalı. Kulübün ticaret odasındaki kayıtlı resmî adı Samsunspor Futbol Kulübü Anonim Şirketi şeklinde.

Hafızam beni yanıltmıyor ise oyunda A.Ş. olarak bir seçenek yok. Bu nedenle Samsunspor'un mevcut yönetimsel yapısına en uygun olan seçenek seçilmiştir.

En yüksek taraftar sayısı 16 bin olarak girilmiş fakat geçen sezonki taraftar rekoru 30 bin idi, bu sezon ise 28 bin.

Minimum ve Maksimum seyirci sayısı kulübün son 3 sezondaki en iyi ve en kötü durumu göz önünde bulundurularak ve ortalama alınarak giriliyor. Şuan için artış yapmak söz konusu olmasa da, sezon sonu bir artış yapmayı planlıyorum.

Gençlere verilen önem ise 20 üzerinden 5 olarak girilmiş. Kulüp son iki sezondur altyapı sistemini baştan kurmuş durumda. Hatta 40'ın üzerinde yerel kulüple altyapı transfer önceliği anlaşması imzalanmış, KRC Genk ile altyapı işbirliği yapılmış durumda ve her ay antrenörleri Samsun'a gelip hem altyapı hocalarına hem de futbolcularına eğitim veriyorlar. 20 üzerinden 5 oldukça düşük kalmış.

Alt yapı konusunda kulüp evet bir atılım yapıyor. Ancak bunun meyvelerini görmeden bunu yükseltmek bence şuan için mümkün değil. Ama bu hiç artmayacak demekte değil. Biraz gözlemlemek gerekiyor.

Taraftar kısmında sabır değeri olarak 8 girilmiş. Bunu yüksek buldum zira 12 maçta 8 galibiyet ve 4 beraberliği bulunan İrfan Buz taraftar baskısını gerekçe göstererek istifa etmişti :icon_biggrin: 1-2 puan daha düşürülebilir.

Taraftar konusunda haklısınız. Değil 8, 1 bile çok yüksek bu taraftara. :icon_smile:

Lusage
22.Kasım.2019, 17:15
Selamlar.

Bu konuların bir kısmı zaten yapılmıştı. Bir kısmı da yapılması not alınan konulardı. Bir yerde işler yolunda gitmedi sanırım. Yeni etapta düzeltilecektir. :)

Mustafa Aztopal ve Yücel Uyar konusu benim eksikliğim. Bu konu da yeni etapta düzenlenecektir.

Alt yapı anlaşması yok diye hatırlıyorum. Bu yüzden girilmedi maalesef.

rcrdnh
22.Kasım.2019, 19:55
Yetkili birisi Ajdin Hasic'e ne olduğu konusunda bilgi verebilir mi ?

cobija
22.Kasım.2019, 23:51
Alt yapı anlaşması yok diye hatırlıyorum. Bu yüzden girilmedi maalesef.
Teşekkür ederim cevaplar için.

Altyapı anlaşması yok derken olay fiili olarak ilerliyor, resmî imza yok bağlamında mı? Kulüp birkaç ay evvel açıklamıştı anlaşma imzalandığını. Bu anlaşma 10 ay süreli. Ağustos ayında başlamıştı, mayıs ayının sonunda sona erecek.

https://www.samsunspor.org.tr/haberDetay.php?id=4394

Tabii FM jargonuna nasıl yedirilir bilmiyorum orasını. Pilot kulüp anlaşması da denemez buna.

Edit: Bu arada oyunun editöründe anonim şirket seçeneği vardı.

bangbangstar
23.Kasım.2019, 10:53
galatasaray öyle bir hypelanmış ki yani transfer rekoru kırabilir, şampiyonluğa ambargo koyabilir, müthiş transferler yapabilirsiniz. muhtemelen bunu yapan arkadaş kimse ülkenin mevcut durumundan faydalanmış. kimse ses çıkarmaz çıkarsa nolacak falan demiştir. beşiktaş'a gelince ajdin hasic nerede diyoruz ses yok kimseden. yani dünya üzerinde bu kadar popüler olan bir oyun bizim milletimizi sallıyor ve destek alıyor, dil desteği veriyor, para harcıyor anlayacağınız ama biz işgüzarlık yapıyoruz. takım kayırıyoruz. yine gösterdik kendimizi tebrik ederim galatasaray'lı arkadaşı. mutludur umarım!

Bulstrap87
23.Kasım.2019, 16:20
sanırım hasic de resmi sözleşme olmadığı için takımda yok. ancak ir çelişki adam milli takımında var en azından veri tabanında serbest konumda olabilirdi.

martymcfly
23.Kasım.2019, 20:49
galatasaray öyle bir hypelanmış ki yani transfer rekoru kırabilir, şampiyonluğa ambargo koyabilir, müthiş transferler yapabilirsiniz. muhtemelen bunu yapan arkadaş kimse ülkenin mevcut durumundan faydalanmış. kimse ses çıkarmaz çıkarsa nolacak falan demiştir. beşiktaş'a gelince ajdin hasic nerede diyoruz ses yok kimseden. yani dünya üzerinde bu kadar popüler olan bir oyun bizim milletimizi sallıyor ve destek alıyor, dil desteği veriyor, para harcıyor anlayacağınız ama biz işgüzarlık yapıyoruz. takım kayırıyoruz. yine gösterdik kendimizi tebrik ederim galatasaray'lı arkadaşı. mutludur umarım!

Galatasaray her seride böyle.

Batuhandemirel
24.Kasım.2019, 00:33
Galatasaray her seride böyle.

Sene basinda kadrolara baksak kagit uzerinde boyle degil miydi?

Eray1914
24.Kasım.2019, 01:44
Tuttuğum takım Altay'da Murat Uluç ve İbrahim Akın futbolu bıraktı ve U19da antrenör oldu. Eren Karataş var ama Galatasarayın istediği abisi U21 takım kaptanı Kazımcan Karataş yok. Alhassan Adamu'nun mesvkisi DM değil DOS ve OSM. Merter Yüce futbolu bıraktı. Eren Erdoğan'ın mevkisi DOS, OSM değil OOS(SL) ve OOS (M). Kutay Yokuşlu'nun mevkisi OS(SĞM) değil, OS/OOS(M). Anton Putilo şu anda takımda sağ açık oynuyor.

kirilenko47
24.Kasım.2019, 02:22
Beşiktaş oyuncularının dayanıklılığı tam sürümde de 6-7 mi? Ona göre oyunu almayalım.

Bir de altyapıda istisnasız herkese 3-4 verilmiş dayanıklılık. 18 yaşındaki iki bek oyuncusunun dayanıklılığına 3 verilmiş, halı saha oyuncusu mu bunlar? Bir de bu oyunculardan Rıdvan haftalarca A takımla antrenmanlara çıktı. Ortasaha oyuncusu Kartal Kayra aynı şekilde, 3. fmdataba.com'da öyle gözüküyor en azından, tam sürümde değiştiğine dair umudum pek yok da gerçi.

martymcfly
24.Kasım.2019, 17:18
Sene basinda kadrolara baksak kagit uzerinde boyle degil miydi?

Zaten her seride dedim.

Lusage
25.Kasım.2019, 17:14
Teşekkür ederim cevaplar için.

Altyapı anlaşması yok derken olay fiili olarak ilerliyor, resmî imza yok bağlamında mı? Kulüp birkaç ay evvel açıklamıştı anlaşma imzalandığını. Bu anlaşma 10 ay süreli. Ağustos ayında başlamıştı, mayıs ayının sonunda sona erecek.

https://www.samsunspor.org.tr/haberDetay.php?id=4394

Tabii FM jargonuna nasıl yedirilir bilmiyorum orasını. Pilot kulüp anlaşması da denemez buna.

Edit: Bu arada oyunun editöründe anonim şirket seçeneği vardı.

Selamlar.

Alt Yapı için pilot takım anlaşması mevcut. İlk etapta bir aksilik olmazsa güncellenecek.

Şirket konusunda oyun bize "Tekil sirket sahibi, Halka açık şirket, Dernek ve Çoklu ortaklık" seceneklerini sunuyor. burada da mevcut duruma uyan tek seçenek LTD yani "Tekil şirket sahibi" seçeneği. Bu nedenle de bu şekilde girildi.

Crazycat
30.Kasım.2019, 15:29
Fenerbahçe'nin takım uyumu neden berbat durumda? Geçen seneki performans ile mi ilgili? 10 hazırlık maçı ancak yeter o uyumu düzeltmek için. :)

Bir de genel antrenmanı asistan menajere verdiğimizde duran top niye çalıştırılmıyor? Geçen sene de böyleydi bu. Takım duran toptan gol yemeye başlıyor mesela asistan menajerin umurunda değil. Bizim müdahale etmemizi mi istiyor oyun? Müdahale etmede sorun yok da hiç çalıştırmaması garip geliyor bana.

Oksoho
03.Aralık.2019, 17:27
Herkese selam ,

Normal versiyon çıktı mı?
Beta versiyonundan gerçek versiyona nasıl geçecez.

Prowler84
03.Aralık.2019, 19:03
Ufak bir datay ama merak ettim. Adem Büyük neden siyah saçlı yahu :) Marcao'nun da sırma saçları var.. Tanınmış genç oyuncuların bile çoğunun fiziksel görüntüsüne ilişkin detayları boş. Bunları doldurmak aşırı bir efor gerektirmiyor diye düşünüyorum. Önem verdiğim için bütün database'i elden geçirmem gerekti oyuna başlayabilmek için.

kkkmmm
04.Aralık.2019, 00:40
Oynadığım kariyerde gollerin yarısı 90+larda oluyor hatta 90+larda birden fazla gol olduğu bile oldu 2 3 kere, tesadüften fazlası gibi geldi bana ve yine atılan gollerin çoğu uzaktan şutlar. Acaba sadece bana mı böyle denk geldi aynı sorunu yaşayan var mıdır?
Not: Kariyere tam sürümde başladım.

ustamfa
07.Aralık.2019, 00:37
70108535 - Gaziantep Ankas Spor (https://sortitoutsi.net/football-manager-2020/team/70108535/gaziantep-ankas-spor) - BAL 2.GRUP
70108538 - Gaziantep Ankasspor (https://sortitoutsi.net/football-manager-2020/team/70108538/gaziantep-ankasspor) - Amatör Ligler olmak üzere 2 Ankas spor gözüküyor veri tabanında.
70108538 - Geçtiğimiz yıllarda veri tabanında Gaziantep Sercan İnşaat Spor olarak yer alıyordu. bi yanlışlık olmuş sanırım

fcgrkm
09.Aralık.2019, 16:02
bu yıl ki geri bildirimlerle ilgili açılan sayfa sayısı, sanırım bazı şeyleri özetliyor.

lochnes
13.Aralık.2019, 09:49
Oyunda Dribling hala Top sürme diye geçiyor, bu düzeltilecek denmişti fakat hala düzeltilmedi. Tekrardan Dribling yapılacak mı ?

Aydin
30.Aralık.2019, 15:13
Oyunda Dribling hala Top sürme diye geçiyor, bu düzeltilecek denmişti fakat hala düzeltilmedi. Tekrardan Dribling yapılacak mı ?

Yolladığımız son düzeltmeleri oyuna eklemediler. Şubat yamasına kaldı bu değişiklik.

lenardo69
22.Ocak.2020, 11:23
Merhabalar şubat ayı için değişiklik önerilerimizi bu bölüme mi yapıyoruz?

Schneider
24.Ocak.2020, 20:59
Oyuna resmi yaz transfer yaması vb bir şey gelir mi?

martymcfly
24.Ocak.2020, 23:11
Steam hesabımı çaldılar kurtarmaya çalışıyorum inşallah geri alabilirim. Şifrelerinizi sağlamlaştırın aslında benim ki de zordu ama kırmışlar.

cklnc
29.Ocak.2020, 18:59
Menajer ekleme profilinde Ankara, Akdeniz bölgesinde görülüyor..

kapalicarsi
06.Şubat.2020, 01:28
2 senelik playstation molasından sonra geri döndük :) selamun aleykum

cklnc
09.Şubat.2020, 15:43
Her yeni oyunda genç futbolcuların bazı özellikleri değişiyor neden?

fcgrkm
10.Şubat.2020, 10:06
GS'yi çalıştırıyorum. Henüz ilk sene. FB ile yarışıyorum. Son maça 1 puan önde girdim.

Benim maç 1-1 FB'nin maçı 2-2. Ben gol bulamadım ve maçım bitti, biter bitmez kupa seramonisi başladı sarı kırmızı konfetiler fln.
FB'nin de maçı böyle bitti dedim heralde. Oyunu ilerlettim bir baktım FB 90+2'de Kruse ile 30 metreden gol bulup 3-2 yenmiş ve şampiyon olmuş..

Şu kupa seramonisi görüntülerine inanıp hemen şampiyon oldum diye sevinmeyin, tutarsız...

GFBaTu_KhaN
11.Şubat.2020, 00:33
Devre arası transfer güncellemesi ne zaman gelecek bir bilgi var mıdır ?

secretname13
11.Şubat.2020, 14:43
Bazı oyuncuların özellikleri girilmemiş oluyor. Girilmeyen özellikler her oyun farklı gelir.
Her yeni oyunda genç futbolcuların bazı özellikleri değişiyor neden?

secretname13
11.Şubat.2020, 14:44
Her sene Şubat sonu Mart başı gibi geliyor. Tahminim Martın ilk haftası.
Devre arası transfer güncellemesi ne zaman gelecek bir bilgi var mıdır ?

kapalicarsi
20.Şubat.2020, 18:43
kış trasnfer güncellemesinde futbolculara göz attım biraz. Podolski Antalyaspordan yıllık 8,500,000 Euro alıyor

scout55
20.Şubat.2020, 18:45
Devre arası güncellemesi geldiği gün hemen inceleme fırsatım oldu. Türkiye'de yine birçok ufakta olsa hata göze çarpıyor. Mesela; Emre Akbaba, Falcao gibi oyuncuların hala sakat olması keza sakat olan oyuncuların, oyunda bir sakatlığı olmaması gibi. Ayrıca oyuncu geçmişlerinde bir hata var sanırım (ya da bende öyle gözüküyor) Podolski'de fark ettim Japonya'dan tekrar GS'ye gelmiş sonra tekrar gitmiş gibi gözüküyor ve de Trabzonspor'lu Guilherme kiralık olarak gelmişti ama bonservisi TS'de gözüküyor. Genel olarak çoğunluk bu tarz hatalar. Samsunspor için de birkaç şey söyleyeyim daha önce Genk ile pilot kulüp ayarlaması yapılacak, Mustafa Aztopal, Yücel Uyar gibi isimler eklenecek falan diye okumuştum yanlış hatırlamıyorsam ama yok. Bir de son olarak arama çubuğuna geldiğimizde Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 2. Lig Kırmızı, Beyaz Grup ligleri gözüküyor ama 2. Lig olan kısıma tıklanmıyor görselde olduğu gibi yani bu da gözden kaçmış sanırım. https://i.vgy.me/SvbDk5.png

caneration
20.Şubat.2020, 19:21
Sanırım bu güncellemeye bir hotfix gelmeden yeni oyuna başlayamayacağız.

Not: Bursaspor, Igor Silva ile olan sözleşmesini feshetti. Ayrıca Burak Kapacak sağ bek olduğu gibi sağ açık mevkisini de kendi mevkisi olarak oynuyor. Oyunda da düzeltilmesi güzel olurdu. Eğer bir hotfix çıkacaksa ekleme yapayım bari.

Nocna Mora
21.Şubat.2020, 00:20
Oyunu almak bugüne nasip oldu.

Son güncelleme üzerine analizlerimi, değişmesi gerektiğini düşündüklerimi bu postta paylaşacağım.

Galatasaray hakkında;

Belhanda'nın teknik 16, Dribbling 14 olarak girilmiş. Bence iki özellikte 15 olabilir. Forumda yazanlar olmuş yine, topu ayağına dolaştıran bir oyuncu dar alanda Belhanda, geniş alanda Yasin Öztekin gibi bir dribbling yeteneği olan oyuncu ki tekniğin diğer özelliklere etkisini düşününce ne 15 tam ona göre bir değer.

Feghouli'nin sol ayağı yine 14'te kalmış; yazılanlar yine dikkate alınmamış anladığım kadarı ile. Sol ayağını çok iyi kullanmasını yansıtmamakta diretmek neden? 16 ya da 18 daha isabetli olacaktır sol ayağının tekniği de sağı gibi, çok isabetli şutlar çıkartabilen bir oyuncu olduğunu geçen sene göstermişti.

Ömer Bayram'ın pozisyonları düzeltilmiş sevindirici olarak ancak özellikleri beni hiç tatmin etmedi. En önemli değişiklik olarak bence Vizyon özelliği 9 çok az olmuş. Ligin istatistiksel olarakta 2.2 kilit pas atma oranı ile mevkiisinin başarılı bir oyuncusu ki dikine çok doğru açılara top oynuyor. 9 ile aldığı topu kullanma açılarını fazla kısıtlamışız gibi geldi bana. 11 daha uygun olurdu sanki. Buna ek olarak Karar Alma'sı da çok kötü bir oyuncu değil 9 çok az olmuş yine 12 daha isabetli olurdu. Basit oynaması gereken futbolun doğrularını doğru yaptığı için fark yarattı zaten 9 bunu kesinlikle yansıtmıyor net 11 ve ya 12 olmalı takım içi standartlar da düşünüldüğü zaman. Çeviklik'i 11'den 12'ye çıkabilir sanki. 10 olarak girilen Soğukkanlılık ve Konsantrasyon'dan da 11'e çekilse daha gerçekçi yansıtılabilirdi diye düşünüyorum. Pozisyondan kolay kolay kopan bir oyuncu değil ve soğukkanlı kararları ile öne çıkıyor dar alanda, tek sorunu kondisyonunu doğru harcayamayan ve her maçın 65'inden sonra oyundan yüksek fiziksel eforlu oyunu sebebi ile düşen bir oyuncu. Teknik olarakta küçümsendiğini düşünüyorum. Cesaret'te 14'ten 15'e çekilebilir. Mezzela olarak oynadığı maçlarda çok doğru pozisyon alarak pas araları yapıyordu bu nedenle de Önsezi'si 1 tık arttırılarak 11 olabilir. Belhanda bile 10 pozisyon alma 13 önsezi ile profili çıkıyor. Caner Erkin bile 14 önsezi alırken 12-13 alamayan Ömer bence eksik yansıtılmıştır. Bu defansif meziyetler de Ömer'in bir eksiği kesinlikle yok. 7 Pozisyon Alma 10 Önsezi ile 3 gömlek altı gibi göstermişiz. Yeni mevkiisine göre yargılanmalı bu özellikleri de. Sol bek için yetersiz belki evet ama Orta sahanın solunda pozisyon alma ve önsezi özellikleri 9-12 gibi duran bir oyuncu Ömer. Kağıt üzerindeki profil bence kendisini yansıtmamış. Ürkek davranılmış 28 yaşındaki bir oyuncunun kendini bulması yansıtılamamış. CA'sı daha artacak değil sonucta ilerleyen yıllarda PA'sını doldurmuş ve tam potansiyeline erişmişti ve ilk kez bu kadar göz önündeydi, kendini gösterdi. Her zaman söyledigim gibi bu bir oyun ve el korkak alıştırılmamalı, simülasyonu en gerçekçiye yaklaştırmak adına doğru analiz edilmeli diye düşünüyorum.

Adem Büyük gibi zıplama ve ilk kontrolleri ile dikkat çeken bir oyuncunun 13 olarak girilen ilk kontrolü ve 12 olarak girilen zıplaması büyük bir hayal kırıklığı yarattı bende. İlk Kontrolü 14 ve zıplaması da 14 olarak geliştirilebilir diye düşünüyorum.

Jesse'nin Dribbling 12 ve Teknik 11 olarak girilmiş. Dribbling 13'e çekilebilir.

Ali Yavuz Kol'un profili çok doğru yansıtılmış. Metehan'ı biraz daha iyi yansıtabilirmişiz altyapı nazarında. Emin Bayram'ın da girilmeyen özellikleri var diye gördüm en azından DC özellikleri 12-13 civarlarında girilebilirdi. Doğru pozisyon alması ve konsantrasyonu ile dikkat çekiyordu oynadığı maçlarda.

Fenerbahçe hakkında;

Vedat Muriç'in Tekniği nasıl 9 olabilir ? Şoka girdim görür görmez. Bu oyuncuyu Giresunspor'dan beri izleyip takip eden biri olarak hele hele geçen sene Rizespor'da yaptıklarını azıcık izlemiş olan bir kişi nasıl Teknik değerini 9 girer anlayamıyorum. Net 13-14 olması gereken bir özellik. Rezalet adeta. Bunun dışında potansiyeli arttırılmalıdır diye düşünüyorum. 150-155 CA'yı görecektir gerçek hayattaki üstüne koyması ile. Ekuban 14, Sörloth 12 -ki 14'e çıkmalıdır net /başarısız ingiliz araştırmacılarının göremediği bir başka detay- iken Vedat gibi top tekniği yüksek, top saklama yeteneği yüksek, vuruş tekniği yüksek ligi kasıp kavuran bir oyuncunun tekniği nasıl 9 girilir el insaf, göz var nizam var. 5 senedir izliyorum bu kadar komik bir değer göreceğim aklıma gelmezdi.

Ozan'ın Özel yetenek 9 olarak girilmiş 11 olabilir.

Tolga Ciğerci'nin topsuz arka direk koşuları atmasını sağlayan Hareketlenme özelliği 9'a çekilmiş; 12-13 civarında olması gerekirken. Anlamsız değişikliklerde bir ikincisi de burada gözüme çarptı.
Bir tane milli takımda serbest vuruş golü attı diye 16'ya çekilmiş Deniz Türüç'ün serbest vuruş kullanma özelliği 14 olabilir. Köşe Vuruşları'nda bir tık artış ile 14 yansıtılabilir.

Hasan Ali yine günah keçisi. Dribbling 10 11'e, Uzaktan Şut 10'dan 12'ye çıkabilir. Özel Yetenek 9'a çıkabilir. Hareketlenme özelliği de 1 tık artabilir ve 12 olabilir.

Hocaların oyun istekleri ve oyunculardan yapmalarını istedikleri taktiksel beklentiler oyuncuları tanımlamamalı. Fenerbahçe de ne yazık ki bu yanılsama her sene oldugu gibi bu sene de yaşanmış.

Beşiktaş hakkında;

Vida'nın Work Rate 18, Teamwork 17, Önsezi 17 girilmiş. 3 özelliği de fazla abartı olmuş diye düşünüyorum. Hepsi 2 tık düşerse daha gerçekçi olacaktır ki bu sene ki istatiklere bakıldığı zaman görmek mümkün ki Vida ligdeki stoperler arasında en ortalama oyunculardan biri ve sürekli konsantrasyon hataları yapıp gollere sebep oluyor buna rağmen o özelliği de 15 girilmiş. Fazla abartılmış, istatikleri paylaşacagım ki sizlerde karsılastırma fırsatı bulun. İstatistiklere göre değerlendirilirse Önsezi özelliğinin 14-15 civarı olması gerektiği net görülecektir. Konsantrasyon'u da 14'e düşürülebilir. Top Kapma'sı da neye dayanarak 17 anlamış değilim. 16 olması daha isabetli olacaktır.

11 hafta sonunda en az 600dk oynamış stoperlerin 90dk başına savunma mücadelesi ve başarı oranları Beşiktaş'ın savunma hamlesi eksikliğinin Ruiz'den çok daha fazla Vida'dan doğduğunu gösteriyor. Bu arada Jailson'un elit grupta ve Hüseyin'in hacim lideri olmalarına dikkat

https://pbs.twimg.com/media/EJ1INQqXYAMNnWW?format=jpg&name=small

Victor Ruiz, oyun kurulumuna verdiği katkının ötesinde hava toplarında da Vida'dan yükü almış. Hacimleri eşit gibi olsa da, başarı yüzdeleri kabil-i kıyas değil. Vida bunda da geride kaldığında ikilide bir anlamı kalmıyor. Detay: Zanka bu metriklerde 18/19'dan 180 derece dönmüş

https://pbs.twimg.com/media/EJ1KIxBXYAEhbO3?format=jpg&name=small

WyScout'un savunma metriklerinden anlamlı bulduğum sonuncusu interception (ben top kesme dedim; açıklamayı paylaştım aşağıda). Ruiz elit grupta; Vida vasatın alt tarafında. Poulain ve Abdennour (takımlarının karşıladığı top hacmi yüksek olduğundan) p90 hacimde lider.

https://pbs.twimg.com/media/EJ1PmIQXYAEl37U?format=jpg&name=small

Gerçeğe yaklaştırılmış bir Vida profili de 130-135 Ca arası düşüyor ki gayet normal.

Atiba'nın Top Kapma 12, Teknik 12 girilmiş. İki özellikte de 14'ü hayli hayli hak eden bir oyuncu kendisi. Özel Yetenek kesinlikle 6'dan fazla olmalı, 9-10 olabilir. Kararlılık 15 olabilir. Dayanıklılık neden 9 ? Eski bir 10 numara oluşunu her fırsatta gösterip sürpriz ceza alanı koşuları ve daha da önemlisi dar alandaki müthiş tekniğini sürekli gösteren bir oyuncu Atiba. Hala bu takımın bel kemiği. Doğru yansıtılmalı.

Bunlar dışında Beşiktaş araştırmasında gözüme çarpan bir şey olmadı.

Trabzonspor hakkında;

Sorloth Teknik 12'den 14'e çıkabilir; çok iyi top saklıyor; tekniğin etki ettiği diğer özellikleri de düşününce 14 tam onun değeri. Kafa vuruşu 15'ten 16'ya hatta 17'ye çıkabilir. Bitiricilik 14'ten 15'e çıkabilir. Hareketlenme 11'den net olarak arttırışa gidilmeli ve 14 düşünülmeli. Sürekli sağa sola deplase olup arkadşalarına yer açan, gerektiğinde alanı bulduğu zaman açık alanda da fazlasıyla etkili bir komple forvet. Vedat ile çok benzer tipte, çok iyi iki santrafor. Sığ bakış açılı düşük seviye İngiliz araştırmacılar kendisini iyi okuyamamışlar anlaşılan. Sogukkanlılık'ta 13'ten 14'e çekilebilir. Böylece daha gerçekçi bir Sorloth profili izlemiş oluruz.

Joao Pereira, Çirkeflik 20 biraz fazla olmuş 17-18 olabilir.

Sturridge, sakatlanma eğilimi 18 çok ağır olmuş sanki bir tık aşağı çekebiliriz ki top oynayabilsin. Psikolojikti büyük rahatsızlıkları fizikselden çok.

Obi Mikel'de biraz abartı geldi gözüme. Forma girmesi geç oldu biraz bu sezon ancak forma girdikten sonra tam olarak izleyemedim. Sene başında yavaş kalıyordu her anlamda. Artık daha bir takımın parçası gibi. Dikkatli gözle izleyen arkadaşlar daha yapıcı olabilirler.

Abdülkadir Parmak İlk Kontrol 15 çok olmuş 13-14 olabilir. Hareketlenme 10'dan 12'ye çıkarılabilir. Önsezi'de 10'dan 12'ye çıkarılabilir. Cesaret'te 10'dan 12'ye çıkarılabilir. Önemli Maçlardaki formu 20 çok abartı olmuş 16 daha isabetli olacaktır. Özel Yetenek 12 olabilir. İşbirliği 12'den 13'e çıkabilir. CA değişimine gerek yok.

Hosseini'nin istatiklere de bakınca ki izleyince bu sezon hamlelerinin zamanlamasında ve pozisyon almalarında çok başarılı oldugunu görmek mümkün. Pozisyon Alma 14'ten 15'e çıkabilir. Konsantrasyon'u da 10'dan 12'ye çıkabilir. Zıplama 12>13, Çeviklik 13>12 yapılabilir. 23 yaşındaki bir oyuncu için çok başarılı bir sezon geçiriyor kişisel olarak.

Abdurrahim Dursun'da çok potansiyelli gözüktü gözüme oynadıgı maçlarda. Kesinlikle profili düzeltilmeli. -7 PA girilebilir.

saboje
12.Mart.2020, 21:50
Hatayspor sezon sonunda yeni stadına taşınacak ama oyunda yansıtılmamış

arneas
13.Mart.2020, 17:00
emre demir, oyuna eklenmemiş

kapalicarsi
24.Mart.2020, 16:35
Artık oyunu sadece oynuyorum eskisi kadar güncel takip etmiyorum o yüzden daha önce konuşuldu mu ya da ben mi yanlış anladım bilmiyorum.
sanırım bug buldum,çok uçuk bi oyuncuyu sadece maaş karşılığı kiralamaya çalışıp zorunlu madde ekleyip sonrasında kabul edildiğinde sözleşmeyi terkedederseniz oyuncu sadece kiralik olarak geliyor. Ama sıradan oyuncular değil kiralanması mümkün olmayan adamlar geliyor.

Alexi Lalas
13.Nisan.2020, 22:26
Türk takımlarının club vision'una neden u23 oyuncu alma tercihi getirilmiş? Editör'den düzeltemiyorum da...

BaGa TaRKaN
13.Nisan.2020, 22:58
Çünkü Lig Kayıt Kurallarında Kulüplerin 23 Yaş Altında Oyuncu Bulundurması Zorunlu.

Editörden Mevcut Kuralları Değiştiremezsin Ama Yeni Lig Oluşturup Kuralları Kendin Belirleyebilirsin.

Alexi Lalas
13.Nisan.2020, 23:45
Çünkü Lig Kayıt Kurallarında Kulüplerin 23 Yaş Altında Oyuncu Bulundurması Zorunlu.

Editörden Mevcut Kuralları Değiştiremezsin Ama Yeni Lig Oluşturup Kuralları Kendin Belirleyebilirsin.

Oyunda lig kayıt kurallarında böyle bir şey göremedim. 21 Yaş Altı yerli oyuncu var. Ayrıca bazı takımlarda u23 satın alma vizyonu yok. Bazı takımlarda da saçma sapan şeyler var. Rizespor'da mesela 30 yaş üstü oyuncu almama var. Devre arasında iki tane 30 yaş üstü oyuncu transfer etti Rizespor gerçek hayatta.

BaGa TaRKaN
13.Nisan.2020, 23:56
Sen Kulüp Vizyonunu Diyorsun Onu Bilemiyorum Kulüplerin Kendine Has Oyuncu Alımı Satımı Özellikleri Olabiliyor Onu da Yönetimle Toplantı Yapıp Kendi Kulüp Felsefeni Benimsetmen Gerekiyor

Alexi Lalas
15.Nisan.2020, 10:56
Evet kulüp vizyonlarından bahsediyorum zaten ilk mesajda açık açık yazmışım? Ayrıca tekrarlıyorum, belirttiğiniz gibi bir kural yok Türkiye liglerinde. Toplantı yapmaya falan gerek yok oyunun işleyişini ve gerçekçiliğini etkileyecek, yapay zekayı da yönlendirebilecek, database veya kodlamayla alakalı büyük bir hata bence bu. Forumun eskisi kadar aktif olmaması ve görevlilerin buralarda olmaması da üzdü beni.

U23 transferine ek olarak, Fenerbahçe'nin yüksek itibarlı oyuncu transfer etme değeri çok yüksek. Galatasaray'da ve Beşiktaş'ta ise bu vizyon hiç girilmemiş. İlginç.

Bazı durumlarda kulüplere değil başkanlara girilmiş visionlar. Altınordu mesela. Başkan değiştiği zaman Altınordu'nun da vizyonu değişecek gibi duruyor. Altyapıyı başkan değişince bırakacaklarını hiç zannetmiyorum.

Ek olarak, Fenerbahçe Brezilyalı oyuncu transfer eder, Kayserispor Avrupadan gurbetçi transfer eder, Konyaspor Bosnalı oyuncuları kovalar, Alanya başkanı Yunan oyuncuları ister gibi şeyler eklenebilir. Diğer ülkelerin takımlarına böyle bilgiler girilmiş.

Uzun süreli kariyer yapmadığımdam 15-20 sene sonra neler oluyor TR liglerinde bilemiyorum. Sadece DB üzerinden yazıyorum. Uzun kariyer yapanlar daha net bilgilendirebilir belki visionların oyuna etkisini.

Nocna Mora
17.Nisan.2020, 00:05
Takım tercihleri bahsettiğiniz gibi yapay zekayı fazlasıyla etkiliyor. 2021 için düzeltilecekler listesine not aldım. 17 ve 18'de iyiydi takım tercihleri bu seneki araştırmada yetersiz kaldı ne yazık ki.

Prowler84
08.Mayıs.2020, 10:10
bildiğiniz üzere bu araştırmalar gönüllü ekiplerce yapılıyor. Araştırma ekibinde 2 yıl kadar elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışmış bir eski araştırmacı olarak herkesin iyi niyetle karşılaştırmalı verileri de referans alarak elden geldiğince gerçekçi bir veritabanı ortaya çıkartmaya çalıştığını söylemeliyim. Yeterli vaktim olsa yine elimden geleni yapardım. Oyun için her takımın kalifiye bir araştırmacısının olması gerekliliği aşikar. FM20 araştırmasında elbette çok eksik nokta var ancak bu şartlarda bu hep olacak. Oyun araştırması en azından yarı-profesyonel bir yapıya bürünmeden bundan daha iyi sonuçlar almak çok kolay değil.

Alexi Lalas
13.Mayıs.2020, 14:53
Göztepe ile oynarken ilk sezon sonunda Gürsek Aksel'i bırakıp Atatürk İzmir'e taşınma kararı aldı yönetim. Gerekçe stadın Süper Lig gerekliliklerini yerine getirmemesi. Buna benzer bir şey yaşayan oldu mu?

kapalicarsi
13.Haziran.2020, 22:19
Araştırmacı arkadaşlar Rıdvan ı izliyo inşallah :)

kirilenko47
21.Haziran.2020, 18:52
Beşiktaş oyuncularına girilen aşırı düşük dayanıklılık değerlerinden herkes bahsetmiştik, bir düzeltilme olmadığı gibi yer yer daha düşük değerler de girilmiş. Herhalde 10 oyundur dayanıklılığı ligin en düşüğü olan Muhammed Demir'in değerleri hep 7-8 civarında değişirken, Beşiktaş'ta neredeyse takım ortalaması 7-8. Bir de hiçbir şey yokken Tyler Boyd'un work rate'i 13'ten 9'a düşürülmüş, ki savunmaya en çok katkı veren en çok koşan oyunculardan. Beşiktaş araştırmacısı değiştirilsin artık, iyice kendi çiftliğine çevirmiş araştırma işini.

Sheriff
31.Ağustos.2020, 17:40
Araştırmacı arkadaşlar Rıdvan ı izliyo inşallah :)

Araştımacı izlemiştir de sanırım Sergen izlememiş :zuhaha

kapalicarsi
06.Eylül.2020, 22:41
İzlese de farketmezdi dayanıklılığı 5 yaz geç modunda nasılsa :schaf:

tosbaa
15.Eylül.2020, 13:02
Merhabalar, iyi oyunlar

Gelecek sene de Beşiktaş'lı oyuncuların stamina değerleri, oyuncuları amatör küme seviyesine indirmeye devam edecek mi, yoksa evrensel ölçütlerde mi değerlendirilecek?

Oğuzhan'ın 7, Lens'in 7, Boyd'un 8, Douglas'ın 8, Necip'in 11, Llajic'in 10 stamina değerlerinin Türkiye liginin benzer tipte futbolcularıyla denkliğini rica ederiz.

Beşiktaş'ın datasını geçen yıl Beşiktaş'tan ayrılan sağlık ekibi falan mı yaptı acaba? Kendine yeni bir dünya açıp, klavyeye vura vura 7-8'leri vermiş gibi duruyor.

Eğer o değerler doğruysa, geçen yıl Beşiktaş'ın nasıl 3. olduğunun da izahını rica ederiz çünkü oyunda olamıyor. Öyle oyuncular tarif edilmiş ki, 2 sene sonra orta sıra takımı olmaktan kurtulamıyor.
selamlar

yasingzt
03.Ekim.2020, 09:23
Göztepe ile oynarken ilk sezon sonunda Gürsek Aksel'i bırakıp Atatürk İzmir'e taşınma kararı aldı yönetim. Gerekçe stadın Süper Lig gerekliliklerini yerine getirmemesi. Buna benzer bir şey yaşayan oldu mu?

bendede aynısı oldu..

Impy27
08.Kasım.2020, 21:24
@perpetua (veya digerleri)

FM21'in beta surumunun cikmasina az kaldi. Turk arastirmacilari alfa doneminde superligi test etti mi? Bir kac soru:
- Yabanci kurali (ertelenmesi) oyuna nasil yansitildi?
- Mac esnasindaki degisiklik hakki 3 mu yoksa 5 mi?
- Galatasaray'in FFP kurali oyuna nasil yansitildi? Eger yanlis bilmiyorsam sezon 20-21 de kurallara uyuldugu vakit transfere konulan yaptirimlar kaldiralacak. Bu oyuna bu sekilde yanstildi mi?
- Oyuncularin maas indirimi oyuna nasil yanstildi?

kusdal_e
13.Kasım.2020, 03:01
Merhaba
FM20 Türkiye liginde oynuyorum. ligin ilk yarısı bitti. TR liginde sözleşmesi 6 ay sonra bitecek oyuncular için ben sözleşme öneremiyorum ancak başka klüpler o oyuncuya direk sözleşme önerebiliyor. benim bonservis için anlaşmam gerekiyor klüple. bu da bir hata diye düşündüm. başkası da yaşadı mı ve çözümü var mı.

Adana Demirspor
16.Kasım.2020, 22:25
FM21'de BJK'ye devre arasından itibaren 40-50M'lık bütçe veriliyormus. Sanırım büyük bir hata..