PDA

View Full Version : Türk Telekoma Açık Mektup (Mutlaka Okumalısınız)

VoLkaN BaROs
30.Ocak.2005, 09:07
Merhaba arkadaşlar..

Aşağıdaki mektup duyarlı ve bilinçli bir yurttaşımız tarafından internet kablolarının birkaç hafta önce kopmasından sonra Türk Telekoma gönderilmiştir. Kesinlikle sabır göstererek okumanızı ve gönderebildiğiniz tüm basın yayın organlarına, devlet kuruluşlarına göndermenizi rica ediyorum..

Sayın Türk Telekom Çalışanları,

Kurumunuzun bir müşterisiyim. Her ne kadar başka bir seçme şansım olmadığı için, yani mecburi olarak müşteriniz olsam da, verdiğiniz hizmet çeşitliliği ve hizmet kalitesini gördükçe, aklıma sürekli ne kadar şanslı olduğum fikri geliyor. Neden mi? Nedeni çok basit. Uganda'sını, Endonezya'sını, Papua Yeni Gine'sini ve hatta Afrika'da adını henüz bilemediğim ama en az diğerleri kadar süper gelişmiş muz cumhuriyetlerini kıskandıracak kalitede internet kullanıyoruz sayenizde. Eminim bu saydığım ülkelerdeki insanlar bizim internet konusunda yaşadığımız hızı ve kaliteyi gördükçe hasetlerinden çatır çatır çatlamaktadırlar. Muhakkak kendi ülkelerindeki telekomünikasyon kuruluşlarına değerli kurumunuzu gösteriyorlardır örnek almaları için.

Yaptığınız hizmetlerden bahsederken hemen aklıma 2003 senesinde Cezayir depreminden sonra yaşadıklarımız geliyor. Kurumunuzun, çöken yurtdışı erişimimize yıldırım gibi müdahale edip 1 ay gibi kısa bir sürede sorunu halletmesine hepimiz şaşırıp kalmıştık. Basınımızın "başka ülkeler bu sorunu sadece 3 günde halletti, 1 aydır siz ne yapıyorsunuz" gibi yalan, mesnetsiz iddialarının kurumunuzun başarılarının kıskanılmasından dolayı ortaya atıldığını hemen farkedip, ulusça gülüp geçtik.

Son 10 gündür yaşanan yurtdışı çıkışları probleminde ise, kimsenin zikretmediği ama kesinlikle varolan muazzam komplonun yine farkındayız tabi. İddialara göre, Marmara'da çapa atan bir balıkçı teknesi fiber optik kablomuzu kopartmış ve ülkemizin yurtdışı çıkışlarını felce uğratmıştır. Ama biz biliyoruz ki işin aslı böyle değildir elbette. Gerçekte, yine kurumunuzun inanılmaz performansını hazmedemeyen birtakım dış mihraklar (ki yabancı ülkelerin telekomları şüpheli durumdadır bu olayda), bir denizaltı marifetiyle kablomuzu kesmişlerdir. Hatta daha da ileri giderek, kurumunuz tarafından yapılan onarıma da müdahale ederek, onarım için gelen gemiyi de bahsi geçen denizaltıdan atılan torpido marifetiyle batırmışlardır. Zaten, 10 gündür perişan olan yurtdışı çıkışlarının halen onarılamamasının başka bir mantıklı sebebi olamaz. Kahrolası dış mihraklar, yine yapacaklarını yapmışlardır.

Ama kurumunuz yine fedakarca çalışarak yapacağını yapmış, kapasite arttırımına giderek yurtdışı çıkışımızı tam tamına 5 Gbps mertebelerine ulaştırmayı bilmiştir. Basında çıkan "internet yerlerde sürünüyor" şeklinde haberler, muhakkak ki yine kurumunuzu yıpratma amacıyla çıkarılmış maksatlı haberlerden başka şeyler değildir. Zaten 5 Gbps çok büyük bir rakamdır. Gerçi, insanın aklına 7 milyonluk İsrail'in 26 Gbps, 16 milyonluk Hollanda'nın 173 Gbps yurtdışı çıkışı kullandığı geliveriyor tabi ama, eminim bunlar da yalandır.

Ya 444 0 375 numaralı ADSL teknik destek hattınızda verilen hizmete ne demeli? Allah'ım biz ne şanslı bir milletiz!!! O ne teknik destektir öyle??!!! Hiçbir kurum konusunda bu kadar bilgili personel çalıştırmayı başaramamıştır tarihinde. Personelin problem çözme yeteneği, arızalara ortalama 4-5 gün gibi kısa bir sürede adeta hızır gibi yetişme kabiliyeti gerçekten takdire şayandır. Gerçi, "hanımefendi benim ping sürelerim oldukça yüksek, hattımı kontrol edin lütfen" şeklindeki bir talebime aynı saygıdeğer hanımefendi "sen bana ilk başta ping ne demek anlat, sonra bakarız bir çaresine" gibi ve bunun benzeri birkaç diyalog yaşayanlarımız çok gibi gözükse de eminim bu kabul edlebilir sınırlar içinde kalmıştır.

Bütün bunları düşündükten sonra, bizleri hüzünlendiren tek konu bu yaptığınız büyük hizmetlere karşın kurumunuz tarafından alınan hizmet mukabili ücretlerin düşüklüğüdür. Bu kalitedeki hizmetin böyle komik ücretlerle verilmesi kurumunuz aleyhinde büyük bir haksızlıktır. Gerçi başka ülkelerdeki internet kullanıcılarının 2 Mbps hızındaki bağlantıları yaklaşık 36 YTL mukabilinde kullandıklarını duyuyoruz ama, hiç şüphemiz yok ki bunlar da yalandır. Böyle birşey mümkün olamaz! Eğer gerçekten böyle şeyler varsa, kesinkes bu ülkelerin telekomları hesap kitap bilmiyorlardır! Zaten böyle birşey mümkün olsa, biz Türk halkına değer veren ve bilgiye erişmenin insanların doğal hakkı olduğunun ve bir ulusun gelişiminde önemli rol oynadığının tamamen idrakında olan değerli kurumunuz en başta yapardı. Hele hele birçok kullanıcının zikrettiği "10 gündür kullanamadığımız internete neden ay sonunda tam fatura ödüyoruz" şeklindeki sorular tamamen bölücü zihniyetin ve hasta beyinlerin ürettiği fikirlerden başka şeyler değildir. Lütfen siz bunları söyleyenleri dinlemeyin ve aslanlar gibi faturalarımızı basıp yollayın bizlere. Hatta bence, bu ay bu kablo onarımıyla alakalı masrafları da biz kullanıcılarınız üstlenelim ki, 2004 senesinde ettiğiniz 2,1 katrilyonluk kar'ınıza zeval gelmesin.

Sonuç olarak, verdiğiniz üstün hizmetlerden dolayı şahsım adına teşekkürü borç biliyor, aynı takdiri, kurumunuzun verdiği değerli hizmetlerin farkına varamayan nankörlerin de göstermesi dileğiyle yazıma son veriyorum.

Saygılarımla.

Haa... bu arada aklıma geldi, ben kotalı ADSL kullanıyorum ve geçenlerde 444 0375 numaralı ADSL Arıza ve Yardım hattını aradım. Tabi binbir zahmetten sonra birileri açtı teefonu. Karşımdaki bayana "ben kotalı ADSL kullanıyorum, ancak kota belirlenirken sadece download mı baz alınıyor, yoksa Upload da dahil mi? " dediğimde aynen yukardaki arkadaşımızın mektubunda da belirttiği gibi "onlar ne bilemiyorum ama ne kullanıyorsanız o geliyor" gibi bir cevap aldım..

Düşünün artık ne kadar kaliteli hizmet verdikerini...

Yukardaki yazıyı yollayabilceğiniz başlıca Mail adresleri :

[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
[email protected]

Vieri
30.Ocak.2005, 10:35
askerdeyiz dünyadan haberimiz yok yaw ama mektup güzelmiş :mrgreen:

Koray Düşova
30.Ocak.2005, 13:34
Türk Telekom faturayı vatandaşa kesiyor

http://www.hurriyetim.com.tr/displayimage/0,,173619,00.jpg

[email protected]

Telefon ve ADSL İnternet abonelerinin başı şu aralar yüksek faturalarla dertte. Türk Telekom, arıza ve teknik problemlerinin faturasını vatandaşa kesiyor.

Yoğun okur şikayetleri ve sivil toplum örgütlerinden çıkan sonuç şu ki Türk Telekom, arıza ve teknik problemlerinin faturasını vatandaşa kesiyor. Daha doğrusu, kestiği faturaya ekliyor.

Aylık 29 YTL sabit ücretle limitli ADSL hizmetini satın alan abonelerden bazıları Hürriyetim'e yolladıkları mesajlarda, bu sabit ücretin çok daha üstünde faturalar kesildiğini belirterek şikayetlerini dile getirdiler. Ayrıca bazı forum sitelerinde de en çok tartışılan konulardan biri oldu bu. Üstelik Marmara Denizin'den geçen kablonun kopmasının üzerinden 13 gün geçmiş olmasına rağmen bağlantı hızı problemleri devam ediyor. Bu kadar süreye rağmen hala sorunların giderilmemiş olması akıllara kablo kopması dışında arızalar olduğu şüphesini getiriyor.

Santraller değişti faturalar şişti

Haber Sen'in yaptığı açıklama ise çarpıcı iddialar içeriyor. Türk Telekom'un santrallerde yaptığı teknik değişikliğin hesaplama hatalarına neden olduğunu ve bu nedenle yapılmayan görüşmeler için binlerce YTL'lik faturalarla karşılaşıldığını savunan Haber Sen açıklaması, santrallardaki eski teknolojinin faturasının vatandaşa ödettirildiğini iddia ediyor. "61 saniye şehiriçi telefon görüşmesi yapan abone ile 1 dakika 59 saniye şehiriçi telefon görüşmesi yapan abone aynı ücreti ödüyor" iddiası ise sorunun vehametini ortaya koyuyor. İddiaya göre Türk Telekom, dijital santrallerindeki yazılımın versiyonunu güncelledi. Bu değişiklikten sonra vatandaşın faturaları astronomik rakamlara ulaşmaya başladı. Çünkü versiyon değişikliğinden sonra şehir içi görüşmeler dışındaki aramalardan sonra görüşme yapılıyormuş gibi hat açık kalmaya devam etti.

Hattın açık kalması yeni bir arama ya da aranma gerçekleşinceye kadar sürdü. Hat kapanmayınca vatandaşın da faturası kabarmaya başladı. Bu durumu fark eden vatandaşlar Telekom'a itiraz etmeye başlayınca hata farkedildi.

Bunun üzerine yüksek fatura gelen abonelerin önceki aylarda yaptığı görüşmeler baz alınarak ortalama bir fiyat bulunmaya çalışıldı. Durumu farkeden Telekom teknik personeli, önlemler
almaya çalıştı ama çok sayıda vatandaşın mağdur olmasını önleyemedi.

İnternet abonelerine Çin işkencesi

Aynı altyapı problemlerinin cezasını kullanıcılar İnternet hizmetlerinde de çekiyor. İki haftaya yakın zamandır problemli durumda olan İnternet bağlantısı için aboneler, uğradıkları zararın fiyat indirimiyle tazminini beklerken, bağlanamadıkları İnternet'in faturasını da kat kat fazla ödemek durumunda kalıyor.

Aylık 29 YTL sabit fiyatlı 256 Kbps hızındaki ADSL hattına sahip bazı kullanıcılardan aldığımız şikayet mesajlarına göre, 3 GB'lık limitin üzerine çıkmamalarına rağmen bu abonelere 50-60 YTL civarından faturalar kesilmiş. İndirdikleri dosya miktarını Türk Telekom'un sitesinden kontrol eden ve kapasiteyi aşmadıklarını kanıtlayan abonelere bir açıklama yapılamıyor.

Üstelik Türk Telekom'un 4440375 numaralı çağrı merkezi de cevap vermiyor. Limitli ADSL tercihi yapanlar için bir kâbusa dönüşen faturalar için henüz bir önlem alınmış değil.

Bağışlanmayan İnternet'in faturası

Bir diğer problem de di-al up, yani telefon hattından çevirmeli olarak İnternet'e bağlanan kullanıcıları ilgilendiriyor.

Son kablo kopmasının ardından çöküşe geçen Türkiye İnternet'i, telefonla bağlanan kullanıcıları da etkiledi. Geçen haftadan bu yana dial-up kullanıcıları defalarca deneyerek ancak bağlantı sağlayabiliyor. Üstelik bu denemelerin hepsi kontöre mal oluyor. Yani İnternet'e bağlanılmasa da denemesi bile parayla.

Haber Sen'in açıklamasında verilen bir örneğe göre, "... 64 80" numaralı telefon abonesinin 31.12.2004 tarihli 41 milyon 750 bin TL'lik faturasının 20 milyon 952 TL'lik bölümünü İnternet kullanımı oluşturuyor.

Abone, bu faturanın kapsadığı 03-30 Aralık 2004 döneminde, yani 28 günde toplam 208 kez İnternet'e bağlanmaya çalışmış, sadece 7 kez İnternet'e bağlanabilmiş. 7 bağlantının ücreti 6 milyon 480 bin TL. Bu abone bağlantının gerçekleşmediği 201 deneme için toplam 14 milyon 472 bin TL ödemiş. Yani abonenin her İnternet'e bağlanma denemesi bir kontöre (72.000TL) mal olmuş.

Kontörler kimin için atıyor?

Haber Sen tarafından yayımlanan kapsamlı basın açıklamasında, telefon görüşmeleri için uygulanan fatura fiyaskosu net rakamlarla somutlaştırılmış. Şehiriçi görüşmelerde 60, şehirlerarası görüşmelerde 21.9, uluslararası görüşmelerde 4, cep telefonlarını aramalarda 7.1 saniyede bir kontör atmakta olduğunu ve yürürlükte olan tarifeye göre kontör ücretinin 72 kuruş (72.000 TL) olduğunu yazan rapor, telefon abonelerine şehiriçi görüşme yaptığında "bir saniye için 72 kuruş" ödettirildiğini bildiriyor.

Telekom'un yaklaşık 20 milyon abonesi var. Her abonenin bu şekilde bir kontör ücreti fazla ödediğini dikkate alarak hesaplama yapılırsa ortaya astronomik rakamlar çıkıyor.

tombul taho
30.Ocak.2005, 14:42
Yazık yazık!!! Bakalım bize bu ay ADSL ne kadar gelecek ?? Şimdiye kadar hiç bi sorun yaşamadım ama bakalım ??? Mektubu kim yazdıysa helal olsun gerçekten çok doğru!

Baba ne kadar şurda askerliğin bitmesine!! 19 gün sonra terhis oluyosun daha ne istiyosun ?? (ı)

VoLkaN BaROs
30.Ocak.2005, 17:33
Demi, bende okuduğumda çok hoşuma gitti, kim yazdıysa tüm duygularıma tercüman olmuş ben de kendisini tebrik ediyorum

Yazdığım e-mail adreslerinden sonundaki uzantıları telekomla ilgili olanlar maalesef kapanmış. Daha çok vardı elimde telekomun yetkililerinin e-mail adresleri ama eleştiriye tahammül edemedikleri için adreslerini iptal etmişler.

Ben yukardaki tüm mail adreslerine postaladım, sizde yollayın ki bu ülkede her şeye "burası Türkiye olur böyle şeyler, boşver.." diyen kişiler olmadığımızı gösterelim

Baba ne kadar şurda askerliğin bitmesine!! 19 gün sonra terhis oluyosun daha ne istiyosun ?? (ı)

Askerlik yapmadığın nasıl da belli :mrgreen: bırak 19 günü son 1 gün bile azap askerde...

Frank_Castle
30.Ocak.2005, 20:29
emule kullananlar bilir ; razorback2 serverının pingi şu an 13479485 . . . .
ve diğer serverlarda ondan aşağı değil..

günlerdir bir arıza var deniyor ; adam gibi kuıllanamadığımız hizmetin parasını çatır çatır ödüyoruz ; iskandinavya da 1 mb ( atıyorum sanırım hızı ama var böyle bişi) telefon hattıyla beraber geliyor...

emirduman
30.Ocak.2005, 20:42
Ben adsl kullanmıorum ama kullanan arkadaşlarımın çilesini biliorum adam gerçekten çok doğru yazmış türkiye e herşey böle zaten tek bu değilki ama en terbiyesiz ve utanılcak olanıda o hizmet hatları hayatımda bu kadar komik bir şey duymadım ya bunları diğer ülkelerde duysalar gülmekten ölürler ve sitcomlarına konu olur wallaa.... Ya böle birşey olmaz hala AB diolar ne AB'si............

tolginho
30.Ocak.2005, 21:07
telekom özelleşmediği sürece bu böyle gider, arada sırada iyi şeylerde olmuyor değil. Intel'in üst yöneticilerinden biri 400 hotspot için sözleşme imzalamaya Türkiye'ye geldi.

Bu arada dipnot, Bill Gates maillerine bakamıyormuş.

emirduman
31.Ocak.2005, 03:50
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Müthiş yani bravo...... adamı şehirden köye getirdik.......

Nedvedmania
06.Eylül.2010, 04:20
Ya bende volkan abi geri döndü sanıp sevinmiştim hortlatmayın şu konuları yahu :)

BaGa TaRKaN
06.Eylül.2010, 04:21
Ben Döndüm Ya Daha Ne İstiyon Kardeş:p :zuhaha

Nedvedmania
06.Eylül.2010, 04:22
Belli belli :D

nerazzuri
06.Eylül.2010, 13:16
Aradan 5 yıl geçmiş, aynı tas aynı hamam. =D