PDA

View Full Version : Fm'yi Hızlandırmak

pancaro
02.Ağustos.2006, 20:35
Arkadaşlar aklıma birşey geldi.Şimdi biz datayı small-huge diye falan ayarlıyoruz ya.Peki bunu en düşük hale nasıl getiririz?Yani very small.Acaba editörden kullanmadığımız oyuncuları silsek bunun bir yararı olur mu?Ve bu oyununun iyice hızlanması için ne yapmamız gerekiyor?Ben görev yöneticisindeki çok bellek kullananları kaldırıorum.Siz ne yapıyorsunuz?

r_a_z_o_r
02.Ağustos.2006, 21:12
Oyunu oynarken arka planda çalışan prg kaldırmak işe yarar bir çözüm,ama bana göre oyunun yavaşlığı directdraw motorun yetersizliğinden kaynaklanıyor.

hp-fm-gs
02.Ağustos.2006, 21:13
ya arkadaş bence bu ii olmaz.Çünkü zaten database small olunca aradığımız oyuncuların bazıları çıkmıyor.Bide very small yada tiny yaparsak bu sefer kendi adamlarımız ruh olur.:D Hem zaten bu iş nasıl olacak ki oyunun kendi database sini değiştiremeyiz ki..:confused:

r_a_z_o_r
02.Ağustos.2006, 21:19
ya arkadaş bence bu ii olmaz.Çünkü zaten database small olunca aradığımız oyuncuların bazıları çıkmıyor.Bide very small yada tiny yaparsak bu sefer kendi adamlarımız ruh olur.:D Hem zaten bu iş nasıl olacak ki oyunun kendi database sini değiştiremeyiz ki..:confused:
Aslında değişir değişmesinde uğraşmaya değmez.;)

pancaro
02.Ağustos.2006, 22:13
Eğer bir katkısı olucaksa oyun hızlanıcaksa ben uğraşırım.Sonuçta editorün içinde çok fazla HAVE NO CLUB CONTRACT var.Acaba bunun bir yolu yokmudur?Fm07'de bilgisayarlarımız iyice kasılcak ve oynama isteğimiz azalıcak.

miharbi
02.Ağustos.2006, 22:52
Ya eğer bilgisayar özellikleri yeterince iyi ise bence buna gerek yok. Bence database de oyuncu silmenin bi katkısı olacağını sanmıyorum.

r_a_z_o_r
02.Ağustos.2006, 22:53
Ya eğer bilgisayar özellikleri yeterince iyi ise bence buna gerek yok. Bence database de oyuncu silmenin bi katkısı olacağını sanmıyorum.
Dostum makinen dünyanın en manyak hızlı bilgisayarı olsun oyun yavaş inan bana,bu yavaşlıkta fixtür işlemleri değil açıkçası maça gideceğiniz gün taktik antreman v.s ekranlarına girdiğinizde inanılmaz bir kasılma oluyor save dosyalarını zaten anlatmaya gerek bile yok.

biglion
02.Ağustos.2006, 23:18
zaten bn 1-2 championship tecrubemde small yaptim database i igrenc bisi oluyor
yani oyunu biraz daha yavas oynamak cok daha iyi bir durum

pancaro
03.Ağustos.2006, 00:06
Bilmem bana katılıcakmısınız ama Sprts İnteractive görsel efektlere çok önem vermeye başladı.Efsane oyun olan CM 01/02'deki gibi değil artık oyun.Ve ben artık sıkılmaya başladım.2013 senesindeyim.İngiltere'nin 5 ligindeki bir takımla oynuyorum.Ve artık iyice yavaş herşey.FM07'de düşünemiyorum ben halimi saçımı başımı yolarım heralde.

S-B-Z
03.Ağustos.2006, 00:47
database deki oyuncuları silmenin hiç faydası olacağını sanmıyorum.çünkü oyunu asıl yavaşlatan bana göre seçili liglerde oynanan maçlar.en çok yavaşlama maçlar oynanırken oluyor ve arka plandada oynatsan bekleme süresi insanı çıldırtıyor.
fm 07 de hız bakımından fm06 ile arasında bir fark olacağını sanmıyorum

Eray Dengiz
03.Ağustos.2006, 00:52
FM oynarken arkada winamp, msn, media player gibi programları ve arka planda çalışan casusları kapatmalısın. Özellikle kendim denedim. 265 mb ram varmış benim oyun çok iyi fakat aynı anda msn, winamp ile birlikte çok kasıyordu. 512 mb ram daha taktırdım mükemmel hale geldi. 256 çıkarıp 512 daha takacağım o zaman 1024 mb olacak. böylece hızlandırabilirsin.

Scocco
03.Ağustos.2006, 00:55
50 YTL'yi al cebine koy, bilgisayarcıya git, 256 DDR ram al sonra gel pcine tak. Fm böyle hızlanır. Sorun makine...

hp-fm-gs
03.Ağustos.2006, 00:59
arkadaşım eğer makinanın ana kartı ddr ram desteklemiyorsa(mesela benimki) sd ram gerekir.Bunu da bulmak çok zor.Piyasada pek bulunmayan bir model.Ben çok aradım.Sonunda buldum.Şimdi 512sd ram,pentiUm III,1.0ghz ama eskiye göre bayağı fark var..............

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 01:11
Ya arkadaşlar ben diyorum ki bende 2048 ram var oyun yavaş hala ram diyorsunuz ya.

hp-fm-gs
03.Ağustos.2006, 02:00
Ya arkadaşlar ben diyorum ki bende 2048 ram var oyun yavaş hala ram diyorsunuz ya.
yok abi haklısın da yinede yani eskiye gre hızlandı..:D :)

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 02:16
yok abi haklısın da yinede yani eskiye gre hızlandı..:D :)
tamam dediğin doğru ama oyunun hızı beni tatmin etmiyor.:D

hp-fm-gs
03.Ağustos.2006, 02:27
tamam dediğin doğru ama oyunun hızı beni tatmin etmiyor.:D
Saygı duyarım...:D :p (dd) :)

pancaro
03.Ağustos.2006, 04:39
Elinizde varsa CM01/02'i yükleyin nasıl bir hızda çalışıyor görün?Ben golleri görmesemde olur.Öyle pitch falan arzum yok.Önemli olan antrenörlük yapabilmek.Ben Sigames bizi düşünüp birşeyler yapmak zorunda.

sanalkardes
03.Ağustos.2006, 09:59
Abi sorun bilgisayarınızda bence

..JoaQuiN..
03.Ağustos.2006, 11:13
ya bnce sorun hem oyunda hem pc de :D yani oyun kasıyor yalan deil ama pc ninde ii olması lasım .. Ama Denedim qördüm pc ne kadar ii olursa oLsn oyun yine kasıor yaf :D

JunkChorn
03.Ağustos.2006, 11:31
kardes o oyunun motoruyla alakalı deişiklik yapamayız!!!yine eskiden daha oludu...

Burak Duran
03.Ağustos.2006, 11:34
bende kesinl,ikle kasmıyor 10 sezon ilerlesem bile aynı hızda.

JunkChorn
03.Ağustos.2006, 11:35
nası oluyo abi bi anlat??

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 11:53
bende kesinl,ikle kasmıyor 10 sezon ilerlesem bile aynı hızda.
Valla merak ettim bildiğin bişey varsa paylaş bizimle sinir harbinden kurtulalım.

JunkChorn
03.Ağustos.2006, 12:11
kardes senn pcde kesin sorun war!!!2048ram ile ucman lazım

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 12:15
kardes senn pcde kesin sorun war!!!2048ram ile ucman lazım
sen ne diyon hacıya benim işim bu sen pcde sorun var diyorsun çok biliyorsan deneyimlerini paylaş bizimle.

JunkChorn
03.Ağustos.2006, 12:18
özelde paylasayım!!!

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 12:20
özelde paylasayım!!!
gerek yok burda paylaş herkez öğrensin.

JunkChorn
03.Ağustos.2006, 12:21
sen bilirsin burda acıklamak uzun surebilir!!sonra konunun yeri deil

ugur060713
03.Ağustos.2006, 13:31
bu oyun hızlanmıyo arkadaş en iyisi sindiresindire oynamak

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 13:33
bu oyun hızlanmıyo arkadaş en iyisi sindiresindire oynamak
sana katılıyorum bende sindiremediğim için oynamıyorum.:D

pancaro
03.Ağustos.2006, 14:51
Ben FM06'nın bazen aşırıya kaçırdığını hissediyorum.Zamanında bilgisayarı kötü olan insanlara hep aynı öneriyi yapardık."Age of empires ve Cm kasmaz onları oyna."Fakat şimdi benim bilgisayarım 512 olmasına rağmen aradan 8 yıl geçmiş olan oyunumda artık beni birşeylerin sıktığını beklemenin zor geldiğini fark ediyorum.Cm 03/04 için oyunu üç,dört kat hızlandıran bir formül bulmuşlardı.bazı dosyaları siliyorduk falan.r_a_z_o_r a katılmamak elde değil.Bu oyunu istediğiniz bilgisayarda oynayın yine kasıcak fakat bizim bunu minimum seviyesine indirme şansımız yok mu?Bu topicte bunlar tartışılsa daha iyi olur.

İşte link;
http://www.turksportal.net/tsi/v2/cm/rehber/?tsi=oku&id=75

Burak Duran
03.Ağustos.2006, 16:21
valla belli bir sırrı yok hiç birşley yapmıyorum 1sezon 2 günde bitiyor

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 16:49
valla belli bir sırrı yok hiç birşley yapmıyorum 1sezon 2 günde bitiyor
dostum bende bir sezonu sabah başlayıp akşama bitiriyorum sorun zaten 2 sezon sonra başlıyor yani doğal olarak şişme yapıyor benim de yakınmam tek bundan dolayı bir save dosyası 200'e vururmu abi dile kolay.

JunkChorn
03.Ağustos.2006, 18:24
kardes database boyutu ne??

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 18:28
kardes database boyutu ne??
ben large yada huge oynarım aşağısı sarmıyor.

Scocco
03.Ağustos.2006, 18:37
Oyunda kayıtlı 270 bin personel 20 bine yakın da takım var. Bunların herbirinin ayrıntılı bilgisi var. Bu database sıkıştırlış açılmış hali olsa en az 400-500 mb. buna benzetmek gerekir. Fm 2007 yeni özellikleriyle daha ağır olabilir.

r_a_z_o_r
03.Ağustos.2006, 18:39
Oyunda kayıtlı 270 bin personel 20 bine yakın da takım var. Bunların herbirinin ayrıntılı bilgisi var. Bu database sıkıştırlış açılmış hali olsa en az 400-500 mb. buna benzetmek gerekir. Fm 2007 yeni özellikleriyle daha ağır olabilir.

Benim korkumda bu zaten buna bir çözüm bulmaları gerekir.

perpetua
03.Ağustos.2006, 19:55
Lig Secimi

1. Ulke/Lig Sayisi
Ne kadar cok lig/ulke secilirse oyun o kadar yavas calisir. Bu yavaslamanin iki nedeni var.
(i ) Secilen ulke/lig sayisi ile hesaplanmasi gereken mac skoru sayisi artiyor.
(ii ) Secilen ulke/lig sayisi ile oyuna yuklenen oyuncu sayisi artiyor.

Farkli kitalardan ligler secilirse, bu farkli kitalarin uluslararasi musabakalari da oyunda isleniyor ve bu da oyunun daha yavas ilerlemesine neden oluyor.

2. Simulasyon Detayi
a. Basic Ligler
Basic olarak secilen liglerde maclar oynaniyor, tablolar goruntulenebiliyor ancak bu liglerde takim yonetilemiyor. **en hizli**

b. Normal Ligler
Normal olarak secilen liglerde hizli bir mac motoru kullaniliyor bu da mac skorlarinin daha cabuk belirlenmesini sagliyor. Bu secenek ile kurulan liglerde takim yonetilebiliyor. **hizli**

c. Full Detail Ligler
Sectiginiz takimin oynadigi lig her zaman bu detay seviyesinde calisir (lig secme ekraninda detayi normal olarak belirlemeniz fark etmez). Full detail olarak secilen liglerde daha detayli ve ayni sekilde oyunu yavaslatan bir mac motoru kullaniliyor. Eger bir ligden baska bir lige transfer olursaniz, ayrildiginiz lig, eger detayi oyuna baslarken normal olarak sectiyseniz, normal detayda maclari isliyor. Yeni gittiginiz ligde ise daha yavas olan full detail mac motoru kullaniliyor. Ayrica UEFA Kupasi, Sampiyonlar Ligi, Libertadores kupasi, Avrupa Sampiyonasi, Copa America, Dunya Kupasi gibi uluslararasi turnuvalar her zaman Full Detail mac motoru ile hesaplaniyor. **yavas**

3. Database Buyuklugu
a. Small
En az oyuncu yukluyor ve oyunun olabildigince hizli calismasini sagliyor. Ancak sadece small database secmek oyunu hizlandirmak icin yeterli olmaz cunku ne kadar cok sayida ulke/lig secerseniz, oyuna o kadar fazla oyuncu yuklenir. Small her zaman icin dunyanin en iyi oyuncularini yukluyor ve yaninda secilmis liglerin oyuncularinin buyuk bir kismini yukluyor.

b. Normal
Biraz daha buyuk bir database. Small database'in ustune, dunyadaki iyi oyunculari ve secilmis ulkedeki dusuk kalite oyuncularin bir kismini ekliyor.

c. Large
Normal database'in ustune dunyadaki bazi orta ve dusuk kalite oyunculari ekliyor. Secilmis ulkedeki oyuncularin bir cogu yukeniyor.

d. Huge
Large database'deki dunyadaki oyuncularin ustune fazla ekleme yapmiyor ancak secilmis ulkedeki hemen hemen her oyuncuyu oyuna ekliyor.

Aciklama:
Eger 5-6 ligi full detail ve huge database ile oynamaya kalkarsaniz, oyunun cok yavas oldugunu gozlemlemeniz pek de zor olmayacaktir. Bu nedenle oyuna baslamadan once oturup biraz dusunmek, ona gore karar vermek gerekli.

Ben hic bir zaman huge database'in kullanilmasini anlamli bulmadim. Benim oyunlarim genelde 1.Liglerden baslar ve oynadigim ulkenin (ulkelerin) her oyuncusunun oyun icinde yuklu olmasina gerek duymam. Sonucta transfer acisindan 1. Lig seviyesinde oyuncu aradigim icin, diger ulkelerin 1. Ligleri (veya en fazla 2. Ligleri) transfer acisindan benim daha fazla ilgilendigim oyunculardir. Ancak Huge database kullanildigina, ulkedeki her bir oyuncu yuklendigi icin bu oyuncularin cogu isime yaramayacaktir. Huge database sadece bir Ulkenin tum liglerini oynayan kisiler icin iyi bir secimdir.

Large Database bile bir cok ulke yukleniyorsa fazladir cunku yine secilen liglerden cok fazla dusuk kaliteli oyuncu yukler. Bu oyuncularin cogu yuksek liglere transfer edilme ihtimali olmayan oyuncular olmakla beraber, oyunu yavaslatmada buyuk bir etkendir. Large database sadece bir veya iki Ulkenin tum liglerini oynayan kisiler icin iyi bir secimdir.

Normal Database, bir kac ulkenin ligleri ile oynuyorsaniz iyi bir secim olabilir. Ancak Normal database ile secilmemis ulkelerin iyi oyuncularinin oyuna yuklenmedigini gozlemleyebilirsiniz.

Small Database bir cok ulke ile oynuyorsaniz iyi bir secim olabilir. Ancak Normal database'de gozlemlenen secilmemis ulkelerin oyuncularinin eksik olmasi sorunu daha buyuk boyutlara ulasir.

Alternatifler
DDT dosyalari kullanarak oyunun hem hizli oynayabilir hem de arzu ettiginiz oyuncularin oyuna yuklenmesinden emin olabilirsiniz.

DDT dosyalari basit text dosyalaridir. Bu dosyalar /Football Manager 2006/Data/db klasoru icinde oldugu ve oyun yaratmadan once "preferences" ekraninda secili oldugu surece islem gorurler.

DDT dosyalari kullanarak, hangi ulke ve takimlarin oyuncularinin oyuna yuklenmesini istediginizi belirtebilirsiniz. Eklentisi .ddt olmasi gereken bu dosyalarin icine:

"RETAIN_NATION_PLAYERS" "Nigeria"

yazarak yarattiginiz oyunda tum Nijerya uyruklu oyuncularin oyuna yuklenmesini saglayabilirsiniz. Ayrica

"RETAIN_PLAYERS" "Arsenal"

yazarak yarattiginiz oyunda Arsenal takimindaki tum oyuncularin oyuna yuklenmesini saglayabilirsiniz. Yani small database ve DDT dosyalari kullanarak hem small database'in eksikliklerini giderebilir hem de huge database'in yarattigi yavasligi onleyebilirsiniz.

DDT dosyasi yaratmak zor degil ancak zaman alan bir is oldugu icin, bunu bir programa yaptirmak daha kolay olacaktir. http://nerazzurri.net/ sitesinden DDT Generator isimli programi kullanarak bir kac saniye icinde istediginiz takim ve ulkelerin oyuncularini oyuna yukleyecek DDT dosyalari yaratabilirsiniz.

Yavaslama var mi yok mu?
Sezonun bazi donemlerinde oyunu cok yavaslamis olarak gozlemleyeceksiniz. Ozellikle sezon baslarinda UEFA ve CL on eleme maclari oynanirkan ve ayni anda bir cok transfer gorusmeleri oyunda olurken yavaslama gozlemlemeniz cok normaldir. 1 Eylul itibariyle transferler sona erdiginde bu yavaslama azalacaktir. Ligin ikinci yarisi her zaman daha hizli gececektir cunku ozellikle avrupa kupasi maclarinda gurup maclari sona erdigi icin oyunda hesaplanan mac sonucu sayisi buyuk oranda dusecektir. Yani bir bakima pisikolojik olarak gittikce daha cabuk oynanan ligin 2. yarisindan, Agustos ayindaki UEFA ve CL one eleme maclarina birdenbire gelince, buyuk yavaslama oldugunu hissetmeniz cok normaldir.

Yildan yila bir yavaslama olacaktir ancak bu yavaslama 10-15 sene oynamadan pek kolay hissedilmez. Oyuncu sayisi fazla olan oyunlarda bu oyuncularin gecmisleri ozellikle cok yer tuttugu icin kayit ve yukleme zamanlarinda hissedilir yukselme gozlemlemeniz de normaldir.

Son Soz
FM Scout kullanarak oyunda kac oyuncu yuklu oldugu gozlemlenebilir. Oyun kurduktan sonra bu oyuncu sayisina goz atmak ve eger fazla oyuncu yuklu ise fazla ilerlemeden degisiklikler yaparak tekrar baslamak, ileride gozlemleyeceginiz yavaslamayi onceden onlemenizde yardimci olacaktir. Kac oyuncu yeterli veya fazladir sorusuna ise cevap vermek cok zor cunku bu tamamen bilgisayarinizin kapasitesine bagli. Ancak P4-3ghz ve 1GB RAM ile ben yaklasik 30,000 oyuncu ve 10 ulkenin 1. Ligi normal detayda gayet rahat oynayabiliyorum.

**Turkce FM oynamadigim icin bazi bilgileri Inglizce olarak yazdim. Bunlari duzeltmek isteyen birisi varsa memnuniyet duyarim **

pancaro
04.Ağustos.2006, 13:37
Güzel anlatım.Ben de 512 RAM ile genellikle 3 lig seçerim.Bunlar normal boyutunda olurlar.Türkiye-Brazilya sürekli açıktır.Bunların yanına Avrupa'dan bir lig eklerim ki Türkiye'de kupalara ambargo koymaya başladıktan sonra o ligteki ufak bir takıma gidebiliyim diye.Eklemek istediğim şu var.Arkaplan ve ses dosyalarını kapatıyorum ben.Fm oynarken msn ve winamp gibi programlar aynı bellek yiyorlar.o yüzden bunları kapatırsak daha hızlı oynama şansımız olur.

emere
04.Ağustos.2006, 13:40
bende 2700 mhz amd işlemci ve 1024 ram olduğu için pek sorun yaşamıyorum ama eskiden dandik ram ve işlemci vardı 20 sn de maça giriodu fm den bıkmıştım ama şu an maça girmek için 1 sn bile beklemiyorum

piton89
06.Ağustos.2006, 11:09
oyunu hızlandırmak içinnn pc ye format atıosun kardeş,fm bi yüklüosun,oyun oynarken başka hiçbi program açmıosun ve 512 ram sahibi oluosun yine hızlanmazsa camı açıp pc yi aşağı atıyosun :D:D:D:D:D

S-B-Z
06.Ağustos.2006, 12:52
oyunu hızlandırmak içinnn pc ye format atıosun kardeş,fm bi yüklüosun,oyun oynarken başka hiçbi program açmıosun ve 512 ram sahibi oluosun yine hızlanmazsa camı açıp pc yi aşağı atıyosun :D:D:D:D:D

format atmaktansa,camdan aşağı atmak daha mantıklı :n:

SaRPeR1903
06.Ağustos.2006, 17:46
arkadaşlar yılı ilerlemiş oyunlarınız için fm save game editörü tavsiye ederim oyundaki geçen yılın maç raporlarını siliyor yani maç skoru yazıyor ama tıklanmıyor ve oyunu çok hızlandırıyo fm 2006 genel bölümde var ;)

bu arada 256 ram var bende 512 ram daha alacam bilgisayarcı birleştirir mi :D son soru :512 ram ne kadar

koral_yldrn
06.Ağustos.2006, 19:29
huge yaptıysan çok ta lig seçtiysen ondan kaynaklanıo olabilir

r_a_z_o_r
06.Ağustos.2006, 19:32
arkadaşlar yılı ilerlemiş oyunlarınız için fm save game editörü tavsiye ederim oyundaki geçen yılın maç raporlarını siliyor yani maç skoru yazıyor ama tıklanmıyor ve oyunu çok hızlandırıyo fm 2006 genel bölümde var ;)

bu arada 256 ram var bende 512 ram daha alacam bilgisayarcı birleştirir mi :D son soru :512 ram ne kadar
anakartın dual ddr destekliyorsa 2x512 mb ram almanı tavsiye edirim 512 mb ram fiyatı 80 90 ytl arası.