PDA

View Full Version : Türkçe FM 2006 v2.x.x Çözüm Rehberi (LÜTFEN OKUYUN)

VoLkaN BaROs
17.Ağustos.2006, 05:26
Tüm adımlardan önce oyununuzda daha önce bizim dışımızda yapılan (yada bizim FM 2005 için yaptığımız dil dosyasının başkları tarafından 2006 uyarlanmış hali) bir Türkçe yama yüklediyseniz lütfen oyununuzu sıfır kurulum yapın... (Bunun için soru 6'nın cevabını uygulamanız yeterlidir.)

Soru 1: Bende Türkçe FM 2006 v1.0.1 var, v2.0' ı indirmeme gerek var mı?
Cevap: Eğer oyununuzda teknir bir sorunla karşılaşmıyorsanız (RunTime, Type M. vb.) ve Türkçe FM 2006 v1.0.1 açıkken editörünüz Türkçe ise indirmenize gerek yok, programın panelinden v2.x.x seri için update etmeniz yeterlidir.

Soru 2: Türkçe FM 2006 v2.0' ı indirdim bundan sonra ne yapacağım oyunu nasıl Türkçe olarak çalıştıracağım?
Cevap:

WinRAR ile herhangi bir klasöre açın
Açtığınız klasörün içindeki exe' yi çalıştırın ve herhangi bir klasöre kurun
Başlat Programlarım Sports Interactive menüsüne yerleşen "Turksportal Turkçe FM 2006" kısayoluna tıklayarak paneli çalıştırın
Ayarlardan oyunu nereye kurduysanız orayı gösterin ve kaydedin(bu klasörde fm.exe olmak zorundadır aksi halde çalışmaz)
Oyun klasörünüzde Football Manager'i çalıştıran uygulama dosyasının adı fm.exe değil ise uygulama dosyasının adını (exe nin adını) fm.exe olarak değiştirin.
Artık oyuna başlayabilirsiniz....

Soru 3: Oyunu çalıştırdığımda menüler dahil heryer İngilizce yada bazı yerler ingilizce bazı yerler Türkçe ne yapmalıyım?
Cevap:

Türkçe FM 2006 panelini çalıştırın
Ayarlara girip buradan "Football Manager 2006 tamponlanmış verileri temizle" kutucuğunu işaretleyin üstteki kaydet butonuna basıp programı tamamiyle kapatın...
Programı yeniden çalıştırıp oyuna girin, aynı sorun devam etmeyecektir, artık çevirdiğimiz heryer TR olarak görünecektir.

http://img123.imageshack.us/img123/8910/ss1xy2.th.gif (http://img123.imageshack.us/my.php?image=ss1xy2.gif)

Soru 4: Run Time hatası alıyorum bunu nasıl giderebilirim?
Cevap: Sisteminizdeki yardımci DLL,OCX vb. dosyalar güncel değil ise, ve ayrıca bazı ActiveX denetimlerin sisteminizde kayıtlı değilse butür hataları alırsınız....

Programı buradan indirin (http://download.microsoft.com/download/vb60pro/redist/sp4/win98/en-us/vbrun60sp4.exe), kurun ve daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın

Soru 5: Yukarıdaki Run Time işlemini gerçekleştirdim ancak yine aynı hatayı alıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: Bu durumda verdiği Run Time hata numarasını google'da aratın. Bulduğunuz dosyaları yönergelerdeki yerlere kopyalayın yada kurulum yaparak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Soru 6: Bunların tümünü yaptım ama oyun ve/veya editör hala Türkçe olmadı, ne yapmalıyım?
Cevap:

Yedeklemeniz gereken dosyalarınız (grafik paketleri, save dosyası, vs) varsa yedekleyin
Oyununuzu "Program Ekle veya Kaldır" dan kaldırın.
Türkçe FM 2006 v2.0 ı "Program Ekle veya Kaldır" dan kaldırın.
Oyunu kurduğunuz sürücüdeki klasörü ve belgelerimdeki "Sports Interactive" klasörünü silin.
Bilgisayarınızın başlat menüsünden "Çalıştır" ı tıklayın. çıkan ekrana regedit yazın. gelen ekranda sırasıylaaşağıdaki adımı takip ederek Sports Interactive Ltd dosyasını silin
HKEY_CURRENT_USER >> Software >> Sports Interactive Ltd bölümünü
Oyunu yeniden kurun
Türkçe FM 2006 v2.0 ı kurun.
Oyunu çalıştırın... Oyununuz artık Türkçe olacaktır

Soru 7: Yukarıdaki Run Time işlemini gerçekleştirdim ancak yine aynı hatayı alıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: Bilgisayarınızda kurulu programlar yada eskiden kullandığınız başka TR yamalar oyunu sağlıklı bir şekilde TR oynayamamanıza neden oluyor. Bilgisayarınıza format atmaktan başka bir seçeneğiniz kalmadı. Formattan sonra ek programları yüklemeden oyunu ve yamayı kurun göreceksiniz ki TR olmuş ve sorun ortadan kalkmış...

Soru 8: Oyunda bazı yerler ingilizce, hata nerede?
Cevap: Turksportal CM serisinden başlayarak FM serisine dek oyunu Türkçeleştirme çalışmaları yapmış ve her yeni sene oyuna eklenen binlerce yeni cümle ile birlikte çevirilerini geliştirerek devam etmiştir. Oyunun oynanabilirliği açısından büyük bir bölümü Türkçe yapılmıştır ve çevirilere devam edilmektedir; ancak oyun %100 Türkçe değildir. Dolayısı ile ekran görüntülerimizde (SS) yayınladığımız yerlerin dışındaki alanlarda çevrilmemiş alanlar mevcuttur.

Vieri
17.Ağustos.2006, 06:25
Türkçe Yama Nasıl Güncellenir?
Okumak için tıklayınız. (http://www.turksportal.net/tsi/v2/cm/rehber/makale.asp?tsi=oku&id=20&b=2)