PDA

View Full Version : FM Türkçe v2.0 ile ilgili çeviri hataları, gözden kaçanlar

VoLkaN BaROs
17.Mayıs.2005, 01:18
Merhaba arkadaşlar,

Bundan önce v1.0 için de bu başlığı açmıştık ve birçok arkadaşımız hataları, gözden kaçanları noktası virgülüne olan yanlışlıkları buraya yazmışlardı...

Şimdiki durumumuz biraz farklı, sizlerden çok ciddi hataları buraya yazmanızı istiyorum... Mesela:

-- Haberin başlığı ile içeriği tumuyor
-- Haberde veya kelimenin içinde bir yerde garip bir şekilde kod görünüyor
-- Bu haberde ne denmek istediği hiç bir şekilde anlaşılmıyor (cümle düşüklüğü olabilir ama bunu değil haberin anlaşılıp anlaşılmamasına göre yazacaksınız)

Böyle bir kısıtlamaya gitmemin nedeni bazı arkadaşlarım "burası ingilizce kalmış", "cümle iyi ama böyle olsa daha iyi olur", "kişi, kulüp isimlerinin sonundaki ekler uyumsuz veya bitişik yazılmış" , "cümlenin yarısı çevrilmiş yarısı çevrilmemiş" gibi konuları açmaması

Çünkü bunları ben hali hazırda düzenliyorum, bunlara gerek yok, ama yukarıdaki 3 konuda burayı kullanabilirsiniz, böylece hem bu konu karman çorman olmamaış olur hemde ben daha rahat yeni düzenlemeleri yapabilirim...

Bu üç başlığın haricinde yazılan cevaplar uyarı alacaktır benden bu uyarıları almamak için lütfen öncelikle bu yazıyı okuyun :)

Bulut
17.Mayıs.2005, 13:45
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim yamayı indirdim ve oyuna GS de başladım bu haber karşıma daha yeni çıktı (ki daha oynamaya yeni başladım bu 5 veya 6. haber olarak)
Haber aynen şöyle;
'' Tayfun sezon başlangıcını kaçıracak
Physi Room.com açıklamaya göre Beşiktaş takımının oyuncusu Tayfun sezon öncesi hazırlığını torn knee ligaments nedeniyle kaçırıyor''
vs vs haber böyle 1 cümle daha ediyor!
Benim belirtmek istediğim şu;
''Physi Room.com açıklamaya göre'' diye çevrilmiş fakat burada bir anlam bozukluğu (cüm düşüklüğü) var. Aslında bence şöyle olmalıydı;
''Physi Room.com sitesinin yaptığı açıklamaya göre'' (b)
Ayrıca bir de şu var;
''torn knee ligaments'' nedir??? Tamam bir tür sakatlık belli ama bu da Türkçeye çevrilse iyi olurdu (b)
Bilginize ...
Saygılarımlarla!
( Ama olsun bu kadar kadı kızında da olur (b) )

Vieri
17.Mayıs.2005, 13:52
update ile o sakalık kelimeleri de türkçe oluyor

zargonyali
17.Mayıs.2005, 14:56
açıkçası bunlara hiç gerek bile yok!
bu oyunun fanları 01-02den beri hatta cm 1 veya cm 2 den beri bu oyunu takip ettikleri için az çok bu açıklamaların ne anlama geldiğini biliyolar. fm2005 için konuşuyorum bu oyunda türkçeleştirilmesi gerekn yerler;
1 - futbolcuların ruhsal durumları ile ilgili açıklamalar,
2- antrenörler ve basınla yapılan karsılıklı konuşmlar

(bence) bu iki olay çözümlendiğinde oyunun geri kalanının türkce olmasına gerek yok geleneksel oyunun cümleleri arda kalanlarda zaten.
bu oyununyani fm2005'in önceki serilerden farkı yorumların sizin profilinize etki etmesi ve sizin profilinize göre futbolcuların oyununun değişmesi (yaşı genç bir teknik direktör olarak manchester united a girin ve profiliniz düşük olsun futbolcular kesinlikle galeyana gelecekler ve sizi istemeyeceklerdir!)
kısacası cümle düşük olsa bile anlaşılır olduğu için ve zaten bu tarz haberlerin sizin profilinize etkisi olmadığı için bunlara gerek bile yok.

VoLkaN BaROs
17.Mayıs.2005, 20:31
Merhaba arkadaşlar,

Bundan önce v1.0 için de bu başlığı açmıştık ve birçok arkadaşımız hataları, gözden kaçanları noktası virgülüne olan yanlışlıkları buraya yazmışlardı...

Şimdiki durumumuz biraz farklı, sizlerden çok ciddi hataları buraya yazmanızı istiyorum... Mesela:

-- Haberin başlığı ile içeriği tumuyor
-- Haberde veya kelimenin içinde bir yerde garip bir şekilde kod görünüyor
-- Bu haberde ne denmek istediği hiç bir şekilde anlaşılmıyor (cümle düşüklüğü olabilir ama bunu değil haberin anlaşılıp anlaşılmamasına göre yazacaksınız)

Böyle bir kısıtlamaya gitmemin nedeni bazı arkadaşlarım "burası ingilizce kalmış", "cümle iyi ama böyle olsa daha iyi olur", "kişi, kulüp isimlerinin sonundaki ekler uyumsuz veya bitişik yazılmış" , "cümlenin yarısı çevrilmiş yarısı çevrilmemiş" gibi konuları AÇMAMASI

Çünkü bunları ben hali hazırda düzenliyorum, bunlara gerek yok, ama yukarıdaki 3 konuda burayı kullanabilirsiniz, böylece hem bu konu karman çorman olmamaış olur hemde ben daha rahat yeni düzenlemeleri yapabilirim...

Bu üç başlığın haricinde yazılan cevaplar uyarı alacaktır benden bu uyarıları almamak için lütfen öncelikle bu yazıyı okuyun :)

Ya arkadaşlar yazdıklarımı okumuyormusunuz lütfen rica ediyorum bir iki dakkanızı ayırın bakın ne yazmışım ona göre buraya yazarsınız.. cümle düşüklüklerini yazmayın onlar çözülecek zamanla dedim..

Ayrıca her tarafta yazıyor datasız oynarsanız sakatlık isimleri, ülke isimleri, lig isimler vb. yerleri ingilizce görünecek diye, ya aylardır elli tane konuda yazıyor haberdede yazıyor nasıl aynı soruları sorabiliyorsunuz hala çözebilmiş değilim

Genghis_Khan
17.Mayıs.2005, 22:11
Ya yama yeni çıktığından ya da hiç kimse bahsettiğin şekilde bir hatayla karşılaşmadığından olsa gerek hiç kimse bir hata bulamamış anlaşılan. Bu da gösteriyor ki elimizdeki yama çok kaliteli olmuş

VoLkaN BaROs
17.Mayıs.2005, 22:38
Soru sormadan önce buraya bir göz atın...

http://forum.turksportal.net/phpBB2/viewtopic.php?t=2982

Steven_Gerrard
18.Mayıs.2005, 02:42
ya önemli bi hata gözüme çarptı.. kendi profilimizi secerken dogum tarihi warya orası boş gözüküyo.. seciosun ama boş gözüküyor.. asıl önemli olanı ise bu:kadro görüntülenen yer warya..orda kadroyu kontrat'a göre sırala dedigimizde kontrat'ların ne zaman bittigini göremioruz..gene boş oluyo orası.. bu yalnızca bendemi böle yoksa sizdede ölemi..?????

VoLkaN BaROs
18.Mayıs.2005, 03:06
evet bu ikisi böyle ne yazıkki, biliyorum böyle olduklarını... ileride baştan aşağıya tek tek yenileyeceğim cümleleri, o zaman bu hatalar kalkacak...

Steven_Gerrard
18.Mayıs.2005, 03:21
bide version1'de oldugu gibi bundada oyuncu alım satımlarında evet hayır yarım cıkıo hala.. yaw bide ark'ın türkce exe'sinde reklam warmıs bende yok nie..?(mrk ettim)

VoLkaN BaROs
18.Mayıs.2005, 03:26
hımm... oyuncu alım satımında Evet - Hayır kısmı bende tam görünüyor :roll:

nete bağlı halde çalıştırırsan çıkar reklamlar :)

Steven_Gerrard
18.Mayıs.2005, 07:55
alla alla bende nie öle?? :roll: dedigim yer mesela bi teklif war siz red diosunuz ondan sonra sebep belirtiosuz ya iste ordaki pencerede evet-hayır yarım cıkıo.. neyse ya cıkarsa cıksın ben oyunumu oynuyorum güzelce.. saat sabahın 7'si oldu yarım saat sonra serwis gelcek :mrgreen: tekrar..tekrar teşekkürler volkan abi.. teşekkürler..vieri teşekkürler turksportal.... (k)

ilkertamer80
18.Mayıs.2005, 17:24
Arkadaşlar oyunların profiline girince kaçkez milli olduğu gözüyor mu?Yine oyunucunun profilinde sakatlığın ne kadar süreceği 1-2 hafta 4-5 ay vs...Bende gözükmüyor skin'den olabilir mi?

VoLkaN BaROs
18.Mayıs.2005, 20:03
Arkadaşlar oyunların profiline girince kaçkez milli olduğu gözüyor mu?Yine oyunucunun profilinde sakatlığın ne kadar süreceği 1-2 hafta 4-5 ay vs...Bende gözükmüyor skin'den olabilir mi?

sanırım skininden kaynaklanıyor çünkü bunlarda bir problem yok benimkinde görünüyor ikisi de... dilersen orjinal skin yap bir daha bak bakalım görünüyor mu?

FM_Mania
20.Mayıs.2005, 12:58
Ben şunu merak ettim.Oyuncuların millitakım aday kadroya gideğini söylüyor.Oyuncuları yollamak için butona bastığımda hiç oyuncu göremiyorum ve onu onayladığımda array access hatası verdi.Benden başka böyle bişeyle karşılaşan varmı acaba.Bide Romaya torpilmi geçtiniz :mrgreen: Ben tottenham'ı yönetiyom abim romayı bende spurs taktiği yazıyo abiminkinde roma taktik ekranı yazıyo (d)

Onun dışında süper bi yama tekrar ellerinize sağlık arkadaşlar.

VoLkaN BaROs
20.Mayıs.2005, 14:14
hımm bu array hatası yamadan kaynaklanmıyor... oyuncular görünüyor...

FM_Mania
20.Mayıs.2005, 14:46
hımm bu array hatası yamadan kaynaklanmıyor... oyuncular görünüyor...

Yok zaten tottenham'ın milli maç ayarlarında olmadı ama romanınkinde oldu.Akşam print screen alıp yollayacam bi kaç şeyle birlikte.

magicstigvolki
20.Mayıs.2005, 17:41
Evraka Evrka gözden kaçan bi hata buldum (a) şaka bir yana valla çok kusursuz bir yama olmuş bir kaç yerde ufak harf hataları gördüm o kadar onun dışında hata sayılabilicek sadece aşşağıda yazdığım habere rastladım o kadar :

Şenol Hoca benim hakkımda bir yorum yaptı bende cevap olarak "Şenol hocanın yetenekleri hakkında kararsız kaldığımı" söledim ancak gelen haberde şöle yazdı

Başlık : Güneş Defended by Fenerbahçe Boss (ingcem pek yeterli değil ama burda Güneş FB menejeri tarafından savunuldu gibi bişey diyo sanırım ancak benim yukarda seçtiğim media açıklaması pek savunma içerikli değildi)

Haber : Volkan ...., Şenol Güneş adlı menajerin Fenerbahçe takımını yaklaşan maçta yeneceğimiz konusundaki yorumundan memnun oldu (şimdi adam benim takımımı yeneceğini sölüyo ben bundan memnun oluyorum gibi bi anlam çıkıyo ama benim yaptığım açıklamalarda kesinlikle böle bir sonuç doğurucak açıklama yoktu)

Haberin devamı ingilizce olduğu için oranın içeri konusunda fikir beyan edemiycem =) ama orayıda yazim : speaking on radio phone Volkan has said that whilst there will be those who think Şenol to be a useless footbal manager he was personally of the oppinion that the Trabzonspor boss was a competent tactician

magicstigvolki
21.Mayıs.2005, 01:56
Ahanda bitane daha buldum :

Başlık : Kapalı oyun everton takımından şansları götürdü (başlıkda böle demesine rağmen everton maçı 3-0 kazanmış haberle başlık pek uymuyo yani)

Haberin içeriği ingce olduğu için o kısımda ne dediğini tam bilemiyorum

from_edi
21.Mayıs.2005, 11:24
bende bi dene buldUm.....
http://img263.echo.cx/img263/4940/sorun6on.jpg
haberin başlığı ile içeriği zIt....birbirini tutmuyOR..

VoLkaN BaROs
21.Mayıs.2005, 12:47
hımm.. evet bununla ilgileceğim...

magicstigvolki
22.Mayıs.2005, 00:57
hiç anlıyamadığım bir haber daha geldi

Başlık : Karaman .... adlı menejere biraz daha az gol atıcaklarını söylüyor

Haber: Karaman takım için de gerçekci bir golün onların önemli bir yer elde etmesinde avantajı olucak ve bu kaliteli ligde üst sıraları zorlıycak dedi (????)

erkanzengin
22.Mayıs.2005, 12:39
bana göre de harika bi yama olmuş...gözle görülür bi hataya rastlamadım...zaten oyunu daha onceden iyi biliğimiz için okumaya pek gerek olmuyodu...benim dikkatimi tek bişey çekti...maçtan önce sana soru sorulduğunda(maçı rahatlıkla alıcaksınız gibi gözüküyo...) bu maçı kazanıcaz...filan gibi yorum yapıldığnda(en üstteki) bi haber daha geliyo...bu maç hakkında"sinirli" olduğunuzu sölediniz...sanki birazcık fark war gibi...
bi de bitane istek we öneri yapmak istiyorum...bidaha ki yamada oyunun başlangıç tarihini değiştirmek gibi bi şansımız war mı?? 2005 haziranından başlayalım oyuna çünkü sene bitti...nası olsa transferler için yeni updateler çııkıyo..çok daha gerçekçi olur böle!

Kanka.Exciting
23.Mayıs.2005, 01:03
spiker içeriside ingilizce cümleler var :!:

Football Manager
24.Mayıs.2005, 17:05
doğum tarihi görünmüyor yeni oyun açarken boş doğum tarihi yazan yer

Football Manager
25.Mayıs.2005, 16:03
kankaexciting türkçe database indirdin mi eğer indirmezsen öyle olur

yasinatalay1905
26.Mayıs.2005, 12:40
Arkadaşlar yama çok guzel ama yanilmemezlik rekorlarında anlam karmaşası var ....
Başlıkta galatasaray seriye son verdi diyor..
alttaki açıklama da galatasaray bilmem kaç maç üst üste yenilmedi yazıyo ...
ne demek istediği tam belli değil....

Artı benim doğum tarihleri hep 11 yıl öncesini gosteriyo yani beni buyuk gosteriyo 4-5 defa baştan oyun açtım hep boyle doğum tarihini değiştiriyom gene 11 yıl fark ......anlamadım gitti..

Football Manager
26.Mayıs.2005, 17:43
o türkçe paketten değil normalde öyle çok gençsen öyle olur

Genghis_Khan
27.Mayıs.2005, 21:25
Volkan o kadar uğraştım sonunda istediğin türde bir hata yakaladım.(Ne zor işmiş bu TürkçeV2'de hata bulmak yahu (d) )

http://img222.echo.cx/img222/2830/pano7shedited2jm.jpg

apaydin2148
27.Mayıs.2005, 22:25
http://img223.echo.cx/img223/195/hata2edited9uq.jpg

buradaki hata"şans veriliyor gösteriliyor"biraz devrik olmuş cümle

http://img223.echo.cx/img223/8899/hata1edited4jl.jpg

buradaki hata "uzaklak"

Genghis_Khan
31.Mayıs.2005, 17:34
Bu haberi okuyunca kendimi G. Hagi'nin Tercümanı konuşuyormuş gibi hissettim. Anlayabilene aşk olsun :mrgreen:

http://img33.echo.cx/img33/7418/pano8xe.jpg

simonetta
05.Haziran.2005, 14:44
alttaki resimde kodlama hatasi acikca goruluyor, bir diger hata da phil neville, kieron dyer, michael owen ve diger oyuncularin kadroda oldugu halde oyuncularin eksikligi buyuk surpriz oldu yaziyor.
http://www.geocities.com/kaptan_52/hata2.jpg

gunslinger
06.Haziran.2005, 14:55
arkadaslar bırde ılk versıyonda gorunen ama yenıversıyonda gorunmeyen oyuncuların sozlesme bıtıs tarıhını duzeltsenız ıyı olur aynı anda hepsını goremıyorum ...tşklr

PhotoGrapher
06.Haziran.2005, 15:58
Bu haberi okuyunca kendimi G. Hagi'nin Tercümanı konuşuyormuş gibi hissettim. Anlayabilene aşk olsun :mrgreen:

http://img33.echo.cx/img33/7418/pano8xe.jpg

Dur tahmin edeyim adın mert çevik mi genghis????

Genghis_Khan
06.Haziran.2005, 16:55
hayır değil..

S-B-Z
06.Haziran.2005, 19:39
arkadaşlar cafedeyim ve fazla vaktim yok,bu yüzden aynı problem daha önce yazıldıysa özür diliyorum.
avrupa kupalarında takımların fifa sıralamasının bulunduğu ekranda mat bir görüntü var ve sayfanın sadece ilk bölümü olan 26 takım görünüyor ve diğerleri sayfa aşağı yukarı hareket etmediği için gözükmüyor.sanırım v.2 den sonra oldu bu. (k)

simonetta
09.Haziran.2005, 13:24
Arsenal mi kazandi Galatasaray mi :?: (aa)
http://www.geocities.com/kaptan_52/hata1.jpg

VoLkaN BaROs
12.Haziran.2005, 18:13
buraya yazan, mailime ekran görüntülerini yollayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum...

Haftaya v2.1 çalışmalarına başlıyorum...

from_edi
13.Haziran.2005, 02:07
oh bea......çook yaşa voLkan ABİ... :mrgreen: (b)

simonetta
21.Haziran.2005, 10:57
iste yeni yakaladigim hata
http://www.geocities.com/kaptan_52/hata3.jpg

simonetta
21.Haziran.2005, 10:59
bu da bir digeri
http://www.geocities.com/kaptan_52/hata4.jpg

VoLkaN BaROs
21.Haziran.2005, 17:38
buraya kadar olanları hallettim arkadaşlar....

simonetta
24.Haziran.2005, 12:27
http://www.geocities.com/kaptan_52/hata5.jpg

VoLkaN BaROs
24.Haziran.2005, 21:33
simonetta, burada bir hata yok, iki kulüp arasında oyuncunun belli bir miktara satışı anlaşmasına varılmış ancak transferin gerçekleşeceği tarihten önce para verilmiyor biliyorsun kulüplere oyuncu alırken, o tarihte kasanda paran yoksa oyuncuya imza attıramazsın kulüple anlaşmış olsan dahi...

CeNTeR_TR
24.Haziran.2005, 21:47
ABI BEN DAHA YUKLEYEMEDIM AMA BU KADAR HATA DUYDUM ISALLAH BOLE BISE OLMAZ DIMI YAV BEN SIZE GUVENICEM (g) (g) (g)

simonetta
24.Haziran.2005, 23:03
simonetta, burada bir hata yok, iki kulüp arasında oyuncunun belli bir miktara satışı anlaşmasına varılmış ancak transferin gerçekleşeceği tarihten önce para verilmiyor biliyorsun kulüplere oyuncu alırken, o tarihte kasanda paran yoksa oyuncuya imza attıramazsın kulüple anlaşmış olsan dahi...
ilk okudugumda ayni yanilgiya bende dustum ancak;
Haberin basliginda oyuncunun Galatasaray takimina gelecegi yaziyor. ama iceriginde ise Galatasaray Kulubunden Fenerbahçe'ye transfer olacagi yaziyor. hata yoksa bana oyuncuyu hangi kulubün alacagini soylermisin :mrgreen: :mrgreen:

VoLkaN BaROs
24.Haziran.2005, 23:10
ABI BEN DAHA YUKLEYEMEDIM AMA BU KADAR HATA DUYDUM ISALLAH BOLE BISE OLMAZ DIMI YAV BEN SIZE GUVENICEM (g) (g) (g)

Bu hatalar olağan şeyler, yoksa oyun oynanırken bütünlüğü bozan hatalar değil.. Oyun oldukça zevli hale geldi zaten v2.0 dan sonra.. Oyunun zevkliliği ve anlaşılırlı konusunda şuana kadar hiç yapılmamış derecede mükemmel bir Türkçe yama...

Ayrıca avatarının altındaki kuralları zahmet edipte okumanı tavsiye ediyorum, görün ve yapmayın diye önemli kuralları ekledik oraya... (Büyük harflerle yazmayın!!!)

simonetta haklısın yeni fark ettim bende :))) Tamam hemen düzenliyorum bu hatayı da... Buradaki hata <%team#1> ve <%team#2> yerlerinin yanlışlığından kaynaklanıyor, başlıkta yazan takım doğru olan :))

capriceman
29.Haziran.2005, 19:34
Ya arkadaşlar küçük kelime hatalrını hoşgörelim, adam daha napsın bence?

wrmaster00
08.Temmuz.2005, 20:10
Ya daha önce belki yazılmıştır foruma bakmadım ama Letonya ile Litvanya'nın isimleri karıştırılmış. Yani Litvanya yerine Letonya, Letonya yerine Litvanya yazılmış

kimisworld
30.Ocak.2006, 15:24
capricemane katılıyorum adam daha ne yapsın işinize geliyosa siz çevirin.........