PDA

View Full Version : serveti tepen dahi(!)matematikçi

pessy
24.Ağustos.2006, 16:46
Yüzyıllık Poincare Varsayımı"nı çözdükten sonra hak ettiği 1 milyon dolarlık ödülü almayı reddeden Musevi kökenli Rus matematikçi Grigory Perelman"ın annesiyle birlikte münzevi bir hayata yaşadığı ortaya çıktı. Matematiğin en büyük ödülü Field"s Madalyası"nı almayı da reddeden Perelman"ın ödül almayı düşünse bile Madrid"de bu hafta yapılacak Uluslararası Matematikçiler Birliği"nin kongresine gitmeye yetecek yol parasının bile olmadığı belirtiliyor. Arkadaşlarına göre Perelman, başka birinden borç isteyemeyecek kadar mahcup biri.

ANNESİNİN MAAŞIYLA GEÇİNİYOR

Ünlü matematikçi şimdilik ders verdiği zamanlardan kalan parasıyla idare ediyor ve annesiyle 30 pound gibi az bir emekli maaşıyla geçiniyorlar. Perelman"ın izini sürerek bu bilgilere ulaşan Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre Perelman, Rusya"nın önde gelen yüksek okullarından Steklov Matematik Enstitüsü"nde meslektaşlarıyla yaşadığı derin görüş ayrılığının ardından 2003 yılında işten ayrıldı. Enstitü tarafından üyeliğe de seçilemeyen Perelman Aralık"tan beri işsiz. Bir arkadaşına göre 40 yaşındaki matematik dahisi artık kendisini beceriksiz biri olarak düşünüyor ve güven duygusunu kaybettiğini söylüyor. Arkadaşları Perelman"la müzik, edebiyat ve hayat hakkında tartışırken, kendisinin matematik konusunu hiç açmadığı belirtiliyor. Perelman, artık edebiyat okuyor ve çocukluk arkadaşlarıyla klasik müzik dinliyor.

İNSANLAR BENİ UMURSAMIYOR

Geçen hafta St. Petersburg"da Dr. Perelman"la yapılan röportajda, "Ne söylersem söyleyeyim insanlar beni umursamayacak. Hiçbir şey söylememin nedeni özel hayatıma çok değer vermemden veya gizli bir şey yaptığımdan kaynaklanmıyor. Sadece insanların benimle ilgilenmediklerini düşünüyorum" dedi ve özellikle basının ünlü bir fizikçi olan babası hakkında yazdığı şeyleri umursamadığını söyledi. Perelman, birkaç hafta içinde ödülü neden reddettiğine dair bir açıklama yapacağını duyurdu.

10 YILDA ÇÖZDÜ İNTERNETE KOYDU

Cambridge"deki Clay Matematik Enstitüsü"nün dünyanın çözülmemiş en zor 7 milenyum probleminden bir tanesi olarak tanımlanan ve evrenin şeklini anlamayı hedefleyen Poincare Varsayımı"nı Perelman 10 yıllık çalışmasının sonunda çözdü ve çözümünü internette yayınladı.

16 YAŞINDAYKEN OLİMPİYAT BİRİNCİSİ OLDU

1982 yılında 16 yaşındayken Uluslarası Matematik Olimpiyatları"nda birincilik ödülü kazanan Perelman aynı zamanda eskiden keman çalıp, masa tenisi oynuyordu. Perelman, St. Petersburg Üniversitesi"nde doktora diplomasını aldıktan sonra Rus Bilim Akademisi"nin bir bölümü olan Steklov adlı Enstitüde çalışmaya başladı.

umutumut67
25.Ağustos.2006, 01:19
bende matematikciyimde geçinirdim adama bak yaa...

kral_67
25.Ağustos.2006, 01:21
bu adamda zerre kadar akıl yok...100 senedi çözülmemiş problem bi eksiklik oluşturmamışsa boşuna o kadar vakit kaybetmiş...