PDA

View Full Version : Turkcell, Dünyanın En Büyük Bilişim Şirketlerinden Biri

tolginho
12.Haziran.2005, 11:51
Turkcell İletişim Hizmetleri, ABD’nin ünlü ekonomi dergisi BusinessWeek tarafından yapılan ve toplam 10 bin şirketin araştırıldığı ‘En İyi 100 Bilişim Şirketi’ sıralamasında; Microsoft, Nokia, Yahoo, Motorola, Oracle, IBM, Intel gibi dev bilişim şirketlerini geride bırakarak 14’üncü sırada yer aldı. Geçen yıl aynı listenin 97’nci sırasında bulunan şirket, bu yıl hissedarlarına en çok kazandıran bilişim şirketleri sıralamasında da 8’inci sırayı kaptı. Araştırmada, Turkcell’in 31 Mayıs 2004-2005 tarihleri arasında hissedarlarına yüzde 85.1 oranında kazanç sağladığı bildirildi.

BÜYÜME VE KÁRLILIK:

Toplam yatırım, büyüme hızı, pazar payı, kárlılık oranları gibi kriterlerin esas alındığı BusinessWeek araştırmasında, Turkcell’in New York Borsası’na kayıtlı tek Türk şirketi olduğu ve kriter kabul edilen pekçok alanda mükemmel performans gösterdiği belirtildi. Türkiye pazarının 3’te 2’sini elinde tuttuğu kaydedilen şirketin, ‘agresif fiyatlama ve büyüme’ stratejisiyle, geçen yıl müşteri sayısını yüzde 23 oranında artırarak 23.4 milyona çıkardığı dile getirildi. Yine geçen yıl, Turkcell’in cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 44 oranında artırarak, 3.2 milyar dolara çıkardığına dikkat çekildi. Şirketin net kárının ise 514.1 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.

TELEKOMÜNİKASYONDA 5’İNCİ:

Bu arada, Turkcell, sıralamada yer alan bütün telekomünikasyon şirketleri arasında ise 5’inci sırayı aldı. Şirketin açıkladığı en güncel finansal sonuçlara göre ise, son 1 yıl içerisinde ciroda yüzde 35.6 oranında büyüme sağlanarak, 3.4 milyar dolar ciro rakamına ulaşıldığı vurgulandı. Buna göre Turkcell, son 1 yılda elde ettiği ciro büyüklüğü açısından 62’nci, ciro büyüme oranı açısından da 39’uncu oldu.

HEDEF KOMŞU ÜLKELER:

Turkcell’in bundan sonrası için özellikle komşu ülkelerde faaliyetlerini artırmayı hedeflediği belirtilen araştırmada, özellikle Azerbeycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’ya ağırlık verileceği dile getirildi. İran’ın 2’nci GSM şebekesi ihalesini kazanan Irancell’in büyük ortağı olduğu hatırlatılan Turkcell’in Çukurova Grubu tarafından Mayıs ayında Norveçli TeliaSonera’ya satılma girişiminin ise şu an için başarısız olduğu bildirildi.

1’İNCİ AMERICA MOVIL:

Turkcell’in 14’üncü sırada yer aldığı ‘En İyi 100 Bilişim Şirketi’ sıralamasında 1’inciliği America Movil, ikinciliği ise Tayvan’ın Cisco’su olarak bilinen internet altyapısı şirketi Hon Hai aldı. Güney Koreli LG Electronics şirketinin 3’üncü olduğu sıralamada, geçtiğimiz günlerde 80 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Google ise 4’üncü oldu.

Akpınar: Türkiye adına gurur duyuyorum

TURKCELL Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, sahip oldukları 24.3 milyon aboneyle sadece Türkiye’nin lider operatörü olmakla kalmayıp, Avrupa’nın da ilk beş GSM operatöründen biri olduklarını söyleyerek, ‘Turkcell’in, dünyadaki Bilişim Teknoloji şirketleri arasında 14’inci sıraya yükselmiş olmasından, Türkiye adına da gurur duyuyorum’ dedi. Bugüne kadar sadece Türkiye’de 4,1 milyar doları yatırım yaparak nüfusun yüzde 96’sını, coğrafyanın ise yüzde 75’ini kapsadıklarını kaydeden Akpınar, bu vesileyle Türkiye’nin haklı gururu olduğunu düşündüğünü kaydetti. Akpınar şöyle konuştu: ‘Şirket olarak her zaman teknolojik önderlik rolümüzü önemsedik ve bu bağlamda birçok önemli adım attık. 2002’de ‘GPRSLand’, 2004’te çözüm ortaklarımızın sağladığı altyapılarla hayata geçirilen, KampusCell servisi için geliştirilen çözüm ve İran depreminde Ericsson işbirliğiyle Bam şehrinde kurulan iletişim sistemiyle GSMA’de farklı kategorilerde alınan ödüller, attığımız adımların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.’

Turkcell kimleri geride bıraktı

TURKCELL, derginin sıralamasında dünyaca ünlü pekçok bilişim devini geride bırakmayı başardı. Sıralamada, ABD’li bilişim devi Microsoft 27’nci olurken, Nokia 18’inci, Yahoo 34’üncü, Oracle 38’inci, Motorola 40’ıncı, IBM 44’üncü, Intel 52’nci, Canon 62’nci, BenQ 88’inci, Nikon ise 92’nci oldu.

Dünyanın en iyi 20 bilişim şirketi

1. America Movil

2. Hon Hai

3. LG Electronics

4. Google

5. Samsung

6. Apple Computer

7. Dell

8. Mobile Telesystems

9. Nextel Comms

10. Infosys

11. High Tech Computer

12. Tata Consultancy

13. BT Group

14. Turkcell

15. Telefonica Moviles

16. Telefonica

17. China Mobile (Hong Kong)

18. Nokia

19. Bharti Tele-Ventures

20. Telekom Indonesia

Bu yıl listeden kimler çıktı

AMD

China Unicom

eBay

Electronic Arts

Hewlett Packard

Lexmark International

Vieri
12.Haziran.2005, 13:11
valla bugunden sonra turkcelle olan bakış açımı değiştiriyorum !! tam şerefsizler o kadar geçiriyorlarki faturalarda neyse ingiltereye giderken hattımı götürmicem valla turkcelli bırakmama az kaldı. son 3 ay içinde ödediğim faturalar yüzünden iflamı kesti ya !!!! (c)

from_edi
13.Haziran.2005, 01:46
bende turKceLL kuLLaniyorum.........hattımıda değiştirmeyi düşünüyorum arTIk....
acaba TELSİM ,avea 2lisinDen hangisini ALSAM...

emirduman
13.Haziran.2005, 04:28
Ben avea kullanıyorum, çok memnunum.... Tavsiye ederim, tarifeler çok uygun...

from_edi
13.Haziran.2005, 10:14
ama numaramın değişmesini istemiyorUmm...netÇEz... sadece başı değişebiliyomu...?_?

emirduman
13.Haziran.2005, 16:53
Walla hiç bilmiyorum, ama numaranın değiştiğini eski numarana mesaj bıraktırarak haberdar ettirebiliyormuşsun, avea bie öle reklam yapıodu, hani bize geçcekseniz, numaram değişince insanlar bana ulaşmıcak diye korkmayalım diye...

fanatikadnan
13.Haziran.2005, 17:43
ama numaramın değişmesini istemiyorUmm...netÇEz... sadece başı değişebiliyomu...?_?
avea n1n böyle bi servisi vard1 galiba..bi sor yinede ..yada suraya bak:
www.avea.com.tr (b) (b)

benyaben
13.Haziran.2005, 18:21
ta turkcell den başkasını tanımam turcell alabilmek için avea yı iptal ettirdim.evi aradım 10 knt vardı bende de aradım.diğer taraftaki adam açar açmaz 1 dakikanız kaldı diye uyarı verdi bana normalde 3knt 1 dakika avea tavsiye etmemmmmm!!faturalıda kullandım.o hepten kazıkk.yok böle bişey ya konuşmadım mesaj çekmedim hiç bişi yapmadım 1 ay boyunca 24ytl ücret gelmişti (f) (f) (f) (f) (e) (e) (e) (l) (r) (r) (r) (o) (o)

MonsterOfTheLake
13.Haziran.2005, 18:40
Google 4uncu ha?

Yakinda gercekten cikarirlar belki GoogleOS'i :)

apaydin2148
13.Haziran.2005, 19:07

evet herhangi hat kapattırma belgenle telekom bayilerine git hem hattı beleşe alırsın hemde numaran değişmez

capriceman
13.Haziran.2005, 21:25
Tüm hatları kullandım, şebeke sorununa göz yumacaksanız, tarife ucuzluğu nedeni ile Telsim kullanın. Paranız varsa da Turkcell. Avea'da Telsime bir alternatif olarak seçilebilir.

11
14.Haziran.2005, 23:33

evet herhangi hat kapattırma belgenle telekom bayilerine git hem hattı beleşe alırsın hemde numaran değişmez
ya yıllarca turkcell ve telsim ayakta uyutmuş bizi.mesela numaranızı değiştirirseniz 3 ay boyunca eski numaranız aranınca:numarası değişti artık yeni numarası şu...gibilerinden ücretsiz bir servis bile varmış.