PDA

View Full Version : ne tasarlamak isterdin...

ToFy
19.Haziran.2005, 11:20
genç tasarımcıların ufkunu açıcak bi topic olması dileğiyle :mrgreen:

Genghis_Khan
19.Haziran.2005, 12:07
Şu an aklıma bir şey gelmiyor ama bir olayı anlatmak istiyorum sizlere...

Üniversite yıllarımda çok kahve tüketen birisiydim(ama şimdi acısını çekiyorum). Yaklaşık evde tek başıma ayda iki 100 gr'lık Nescafe Gold bitirirdim( kafelerde, çay bahçelerinde ve kantinde içtiklerim hariç). Bu yüzden de oldukça yüklü bir maliyeti oluyordu bana. Günlerden bir gün(Nescafe şişesine bi avuç para saydığım bir gün) aklıma bir fikir geldi ve oturup Nestle Türkiye'ye bir mektup yazdım(ciddiyim). Mektubum da ilk olarak onların ne kadar iyi bir müşterisi olduğumu anlattım (d) ve bu durumun bir öğrenci olarak beni maddi açıdan ne kadar etkilediği konusunda ekonomik analizler yaparak onlara bir çözüm önerisi getirdim. Bu öneri şuydu: Nescafe olarak ürünlerini cam kavanozlarda satışa sunuyordu ve bu kavanozların maliyeti de satış fiyatını etkiliyordu. Eğer ürünlerini bu kavanozlardan başka ayrıca kahvenin tadını ve kalitesini koruyacak ama daha düşük bir maliyeti olan bir ambalajlı olarak satışa sunamazlarmıydı( Benim önerim alüminyum içeren ambalajlardı). Neyse ben yazdığım bu mektubu onlara gönderdim ama cevap felan almadım. Aradan 1 yıla yakın bir zaman geçti ve.... markette alışveriş yaparken ne göreyim. Tam da benim önerdiğim şeyi yapmışlar ve aynı ürünün kavanozlu olanıyla arasındaki fiyat farkı neredeyse yarı yarıya idi. Bu sahne karşısında ben ve gönderdiğim mektubu yanlışlıkla okumuş olan hain (d) arkadaşım bakıştık ve o arkadaşım büyük bir gururla koltuklarımın kabarmasını şahit oldu (d)

Yaşadığım bu gurur dolu dakikalardan sonra aklıma gelen bir düşünce gurur/sevinç içeren duygularımı alıp götürdü ve yerini bir öfke seline ve moral bozukluğuna bıraktı. (f) Nasıl olurdu da bana nezaketen de olsa bir cevap yazmadıklarına ve utanmadan üstüne üstlük bir de benim onlara önerdiğimi düşündüğüm bir fikri uygulamalarına kızarak uzaklaştım.(Vay be, hikaye gibi oldu lan bu!)

Not: Şuan da kahve içmememin sebebi bu olay değildir. Hatta bu olaydan sonra bile aynı markayı 7-8 sene daha içmişliğim vardır. Ama başka etkenlerle birlikte aşırı kahve içmemim de payı olduğu Reflü(GÖRS- Gastroözefageal Reflü Sendromu) hastalığına yakalanmamın sonucu olarak artık hiçbir kahve türünü içmemekteyim.

ToFy
19.Haziran.2005, 13:57
Genghis_Khan, geçmiş olsun :roll: adamlara bak yahu fikir çalmak resmen buu insan bi cevap atar (f) :mrgreen:

Genghis_Khan
19.Haziran.2005, 15:13
Sağol scream kardeş (j)

Aslında bunun gibi birkaç tane daha var, aklıma gelen ve üzerinde ciddi ciddi düşündüğüm daha sonra da karşıma çıkan şeyler ama sadece düşünmekle kalmış Nescafe olayında olduğu gibi mektup felan yazmamıştım :mrgreen:

ToFy
19.Haziran.2005, 19:42
ben su şişesi tasarlamak isterdim :roll: :mrgreen: (d)

Vieri
20.Haziran.2005, 00:28
akıllıca..

ben websitesi tasarlamak dermişim :mrgreen:

ToFy
20.Haziran.2005, 02:56
ya da hayatımı geçireceğim erkeği tasarlamak isterdim zuahuahh :mrgreen: