PDA

View Full Version : Artık suda nefes alınabilecek mi?

LeHeb
21.Haziran.2005, 16:39
http://img8.echo.cx/img8/8162/325796qy.jpg İsrailli bir mucidin, insanların su altında balık gibi nefes almasını sağlayacak bir sistem icat ettiği bildirildi.

İnternetteki livescience.com'da yer alan habere göre, Alan Izhar-Bodner adlı İsrailli, sudaki havayı çözerek su altında insanların kullanımına ve balık gibi solumasına imkan veren bir düzenek geliştirdi.

Sistemin bir sıvıdaki gazın çözünme miktarının sıvı üzerindeki basınç ile orantılı olduğunu öngören ''Henry Yasası''na dayandığı ifade edildi.

Bu yasaya göre, sıvı üzerindeki basınç artırıldıkça sıvıda bulunan gazlar daha fazla miktarda çözünmekte ve sıvı üzerindeki basıncın azaltılmasıyla bu çözünen gaz ortaya çıkmakta.

Bu sistemin tam olarak, gazoz şişesinde basınç altındaki sıvı içinde çözünen karbondioksit gazının şişenin açılmasıyla basıncının düşmesiyle gaz salıvermesine benzer şekilde işlediği belirtildi.

Bodner'in geliştirdiği sistemin, düzeneğe aldığı az miktardaki deniz suyunun basıncını bir santrifüj yardımıyla azaltarak salıverilen gazın toplanması mantığına dayandığı kaydedildi.

İcadın patentinde yer alan tanıtımda ise sistemin solunabilir hava ürettiği ifade edildi.

Haberde, insanoğlunun yüzmeye başladığı ilk günden bu yana su altında nasıl nefes alabileceği üzerinde düşündüğü kaydedilerek, bu düşün, ilk bilim-kurgu yazarı Jules Verne'nin ''Denizler Altında 20 bin Fersah'' isimli kitabında da işlendiği belirtildi.

Kaynak: internethaber.com / AA

emirduman
21.Haziran.2005, 20:22
Way be, daha neler olacak acaba....

fanatikadnan
21.Haziran.2005, 21:55
Dünyan1n sonu geliyo :mrgreen: :mrgreen:

emirduman
22.Haziran.2005, 02:31
Tam onu düşünmüştüm ha....

Zaten bizim başımıza ne gelcekse geliştirdiğimiz teknolojiden gelcek gibi... :mrgreen:

fanatikadnan
22.Haziran.2005, 15:45
söle bisi var belki duymussunuzdur:
3.dunya savas1nda son teknoloji ürünü silahlar kullan1lacak.SOnraki savas ise TAS VE SOPALARLA olacak.....Baya hosuma gitmisti bu teori (b) ..Ah teknoloji ah.. (f)

emirduman
22.Haziran.2005, 16:08
Evet duymuştum, çok müthiş laf hakketen....

Yalnış hatırlamıyosam -ki hatırlıyo olabilirim- Nostradamus isimli şom ağızlı olan arkadaş sölemiş....

fanatikadnan
22.Haziran.2005, 16:15
o adam1 tutup bi guzel sopa kaymak laz1m asl1nda (b)

VoLkaN BaROs
26.Haziran.2005, 09:23
Bildiğim kadarıyla bu sistem sayesinde insanlar sualtında yukarı çıkmadan uzun süre kendi havalarını devir daim şeklinde nefes alabilecekler... Bu ençok da biz dalgıçların işine yarayacak, 1 tüple en fazla 45 dakka sualtında kalabiliyorduk ama bu sistem hayata geçerse tam anlamıyla çok büyük bir devrim olacak

LeHeb
26.Haziran.2005, 22:05
sen dalgıçmıydın Volkan abi.ilk defa duydum

CeNTeR_TR
26.Haziran.2005, 22:14
alırda su genzıne kacar be abı ehue ehue

VoLkaN BaROs
26.Haziran.2005, 22:25
sen dalgıçmıydın Volkan abi.ilk defa duydum

evet, nick' imin altında da yazıyor diver (dalgıç) diye:)

LeHeb
26.Haziran.2005, 22:33
Yahu ben onu hep driver diye okuyodum ve niye yazıldığını anlamaya çalışıyodum. :mrgreen: :mrgreen:

VoLkaN BaROs
27.Haziran.2005, 01:03
Yahu ben onu hep driver diye okuyodum ve niye yazıldığını anlamaya çalışıyodum. :mrgreen: :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:

Aktif olarak 2 spor branşıyla uğraşıyorum bunlardan birisi dalgıçlık (diver), diğeri de Futbol hakemliği (Referee) onun için yazdım nick' imin altına:))

MonsterOfTheLake
01.Temmuz.2005, 10:12
Peki neyle calisiyor bu?

Eninde sonunda bir limit olacak. Buyuk ihtimal bir pil kullaniyordur ve kisa bir omru vardir.

Frank_Castle
01.Temmuz.2005, 10:33
Kaç metreye kadar çalışıyor veya ... İllaki bir limiti olmalı ..