PDA

View Full Version : Dalgıçlık Nedir, Nasıl Dalgıç Olunur?

VoLkaN BaROs
27.Haziran.2005, 14:02
Merhaba arkadaşlar, 11 nick' li arkadaşımız bir konuda sordu bende bilgilenmek isteyenler vardır diyerek bu konuyu açtım. Dalgıçlık ve sualtı ile merak ettiklerinizi elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım, aşağıda bilmek isteyebileceğiniz bazı konuların açıklamalarını yaptım...

Dalışa nasıl başlayabilirim?
Eğer en az 14 yaşında ve sağlıklı bir kişi iseniz dalışa isterseniz hemen başlayabilirsiniz. Bu şartları sağlıyorsanız öncelikli olarak Türkiye Sualtı Federasyonunun onay verdiği bir Yetkili Dalış Merkezi' ne gidip başvuruda bulunmanız ve sağlığınız açısından bir sorununuz'un olmadığını ve başınıza gelebilecek hertürlü sağlık sorunlarını bu nedenle önceden kabul ettiğinizi belirten bir belgeyi imzalamak olacaktır. Ayrıca dalış sporuna başlayabilmeniz için çok iyi bir yüzücü olmanız gerekmez, su üzerinde durmayı bilmeniz yeterlidir.

Dalışa başlamak için ne tür malzemelere ihtiyacım var?
Dalışa başlamak için sadece mayonuzu alıp gitmeniz yeterlidir. Kurs başladığı zaman yetkili dalış merkezi sizlere yön gösterecektir. Dalış esnasında size gerekecek tüm malzemeyi dalışa beraber katıldığınız yetkili dalış okulu temin edecektir. Tabi tecrübe kazandıkça hangi malzemeleri satın alacağınızı kendiniz daha iyi belirleyeceksiniz. Ancak benim tavsiyem ilk etapda dalışın ABC' si değimiz Maske, Şnorkel ve palet almanızdır. tabi bunlara da gerek yok aslında çünkü dalış yapmak için gittiğin ekibin teknesinde tüm ekipmanları kiralayabiliyorsunuz (Tüp, dalış elbisesi, bc'denge yeleği', ağırlık, regülatör'ahtapot') Ama ABC olarak tabir ettiğimiz şey sizin için en önemlisidir, çünkü bunların size göre olması, maskenin ve paletin yüzüne uyması gerekir, aksi halde sualtında çok güç anlar yaşarsınız.

Dalgıçlar içinde derecelendirme varmıdır?
Evet, dalgıçlar kendi içinde 2 gruba ayrılır: Eğitmen ve dalıcı. Eğitmenler bu işi profesyonel olarak yapan kişilerdir, dalıcılar ise amatör olark ilgilenirler. Sırasıyla dalıcılar 1 - 2 - 3 yıldız , Eğitmenler ise 1 -2 - 3 yıldız olarak belirlenmiştir. Seviyeler ise birbirini takip eder, yani en alttan en üst seviyeye çıkmak sizin dalış sayınıza ve kabiliyetinize kalmış birşeydir. 1 yıdız dalıcı dan 2 yıldız dalıcı seviyesine çıkabilmeniz için 20 dalış, 2 yıldız dalıcıdan 3 yıldız dalıcıya çıkabilmeniz için 70 dalış yapmış olmanız gerekir, tabi dereceler arttıkça dalış sayılarınızın artması da gerekir.

En fazla kaç metreye dalabilirim?
Sportif dalış limiti 30 metredir. Başlangıç kursunu (PADI veya CMAS) bitirmiş bir kişi max. 18 metreye inebilir.

Dalış tüpünün içine ne var, ve tüp en fazla ne kadar dayanır?
Tüplerin içinde şu anda solumakta olduğunuz hava vardır. Soluduğumuz hava %21 oksijen ve %79 azot içerir. tüpteki havanın en fazla ne kadar dayanacağına ilişkin sorunun tek bir cevabı yoktur. Ne kadar derine dalış yapılırsa o kadar fazla hava harcanır. Ayrıca dalıcının tecrübesi ve dalış koşulları da bu süreyi etkiler.

Tüplü dalış tehlikeli midir, Sualtında tehlikeli canlılar var mıdır?
İstatistikler tüplü dalışın yüzmeden daha güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat aynı araba kullanmak gibi öğrenilmesi gereken kurallar vardır. Kuralları izlediğiniz ve limitlerinize uyduğunuz sürece son derece güvenlidir. Sualtı canlıları siz onları rahatsız etmediğiniz sürece size zarar vermezler.

Vurgun yer miyim?
Dekomprasyon hastalığı yani halk arasında vurdugun olarak tabir edilen olay öyle sandığın kadar korkulacak ve sık ratlanan bir durum değildir, en azından dalgıçlar için... Kurallara uyduğunuz ve limitlerinizi bildiğiniz sürece dekompresyon hastalığı riski çok azdır. Çünkü dalgıçlar bu konuda eğitim alıyorlar ve bu dekomprasyon hastalığına yakalanma riskleri oldukça küçük bir ihtimal, haa.. olmaz mı olur tabi, ne zamanlar olur peki bu; mesela sualtında dolaşırken aniden yukarı çıkış yaparsanız, çünkü normalde su altında her 5 metrede bir bekleme süresi vardır, -bu biraz geniş bir konu- bu bekleme süreleri derinliğe göre azalır yada artar, eğer sen bu metrelerde bekleme sürelerini gerçekleştirmezsen vurgun yersiniz... Onun haricinde 24 saat öncesinden alkollü bir içki içip dalış yaparsanız yine vurgun yersiniz, çünkü bu sefer normal dalış esnasında harcayacağın azotun çok daha fazlası vücudunda olur ve neredeyse 5 metrede bile vurgun yeme durumu ortaya çıkar. Kurallara uyduğunuz ve limitlerinizi bildiğiniz sürece dekompresyon hastalığı riski çok azdır.

Dalış malzemelerinin fiyatları nelerdir?
Malzemeler oldukça çeşitlidir, marka olarak da birçok çeşidi bulunmaktadır. Dalışa ilk başlarken size önerim yukarıda ABC diye nitelendirdiğim malzemeleri temin etmenizdir (Palet, maske ve şnorkel) Bunların da markasına göre fiyatları değişmektedir. ama benim dalış okulunda palet(patikle beraber), maske ve şnorkelin satış fiyatı 85 Euro... Tabi dalışlarınız ve tecrübeniz arttıkça dilerseniz diğer malzemeleri de alabilirsiniz, bu tamamiyle size kalmış birşeydir...

Dalış yapmaya nasıl gidilir ve dalış fiyatları nelerdir?
Dalış yapmak için oturduğunuz yerin önemi büyüktür. Mesela benim gibi ankarada (denizi olmayan bir yerde) oturuyorsanız bu biraz tuzlu olabilir. Ben grubumla dalışa hafta sonları gidiyorum ve 2 gün dalış yapıyoruz. 1 günde en fazla 2 gündüz ve 1 gece dalışı yapılır. dalış paketi olarak nitelendirdiğimiz paketin içinde herşey dahil sistemi uygulanıyor (Gidiş-geliş, konaklama, yemekler, dalış ekipmanlarının kirası) ve fiyatı 250 YTL. Tabi bu bölgeden bölgeye, dalış merkezinden dalış merkezine değişiklik gösterir. Mesela denize kıyısı olan bir yerde oturuyorsanız sisizn için yol, konaklama ve yemek masrafı olmayacaktır :)

Genghis_Khan
27.Haziran.2005, 14:17
bu fotolar senin dalışlarından mı Volkan?

VoLkaN BaROs
27.Haziran.2005, 14:21
evet :)

11
28.Haziran.2005, 11:41
ben bi el atiim bu olaya.
bilgiler için çok sağol volkancım.

VoLkaN BaROs
28.Haziran.2005, 12:46
rica ederim 11

ToFy
02.Temmuz.2005, 02:02
bizim kulübünde dalışları oluo bendemi katılsam ne :mrgreen:

paluk adam hafamı atıon şimci bende balık kızım hıhh (l) :mrgreen:

Genghis_Khan
02.Temmuz.2005, 11:40
Sen suyun üstünü fethetmişsin, bırak altı da bize kalsın kardeş (bkz. bir günde 1 km 200 mt yüzmek* (http://forum.turksportal.net/phpBB2/viewtopic.php?t=3505))
:mrgreen: :mrgreen:

ToFy
02.Temmuz.2005, 14:07
zuahua deli :mrgreen:

bu topiii geyiğe çevirmeyekk folkan öldürcek öldürcek (i)

apaydin2148
02.Temmuz.2005, 14:13
bu fotolar senin dalışlarından mı Volkan?

ikinci fotodakini kim sanıyorsun :mrgreen:

ToFy
02.Temmuz.2005, 14:17
ıyy ben dokunamam o yosunlara fln brr (o)

Genghis_Khan
02.Temmuz.2005, 14:45
zuahua deli :mrgreen:

bu topiii geyiğe çevirmeyekk folkan öldürcek öldürcek (i)
volkan tatile gitti, biz geyiğimizi yapalım, o dönmeden sileriz soora :mrgreen:

ikinci fotodakini kim sanıyorsun :mrgreen:
Walla ben Hernan Crespo'ya benzettiydim :mrgreen:

apaydin2148
02.Temmuz.2005, 15:58
burnundaki o aletle cidden çok benziyor :mrgreen:

VoLkaN BaROs
19.Temmuz.2005, 10:20
leeeyyyynnnnnn.... ne ettiniz topime sizi gidi geyikçiler sizi, boş bulduğunuz yeri geyiğe çeviriyonus :mrgreen: :mrgreen:

neyse zati sorusu olan da yok baksana bari sulu geyikler dönüyo, buna da şükür :n:

Genghis_Khan
19.Temmuz.2005, 12:35
walla ben herkese dedim Volkan "yapmayın, etmeyin, bak volkan görürse kızar soora" diye ama dinletemedim. yani benim bi günahım yok, bu işin sorumlusu scream, istersen apaydına sor :mrgreen: :mrgreen:

from_edi
19.Temmuz.2005, 15:12
beniMde 2-3 kere dalmışLığım WAr.....resimleride koyarım ama ilk önce taratmam gerekeCEk....boş bir zamanınDA yaparıM....

daldıktan sonra suyun altınDA ağzıma çook su kaçiyorR...işte ondan hiç hoşlanmioRUm...

ToFy
19.Temmuz.2005, 16:16
hiii :ş: Eöö şey kem küm genghis çaktırmadan sil çunları hani silcektin (:/) bak yakalandık walla ben suçsuzum (/o) (11)

VoLkaN BaROs
19.Temmuz.2005, 17:31
sizi gidi işbirlikçiler sizi :mrgreen: :mrgreen:

demek ele başınız scream ha, tamam onu köpekbalıklarına yem yapiimm (//l) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Genghis_Khan
19.Temmuz.2005, 17:43
bence başka bi ceza bul. köpek balıkları yakalayamaz ki onu...
duyduğuma göre saatte 250 deniz mili hız yapıyomuş, ayrıca hiç ara vermeden 3 gün boyunca yüzebiliyormuş...
sen en iyisi aslanlara yem yap, seyredelim bi güzel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ToFy
19.Temmuz.2005, 23:57
yok dinazorlara yedirin beni walla bak :mrgreen:

tabi bulabilirsenizz euehuehu (a) :mrgreen:

ToFy
22.Temmuz.2005, 01:26
bu haftasonu bizim kulübün ayvalıkta dalış kursu var ama gidemicem böğüü (c) :mrgreen:

VoLkaN BaROs
22.Temmuz.2005, 02:51
niye gidemicen yaf, ne güzel fırsat işte http://www.maviatlas.com/smiley/dive1.gif http://www.maviatlas.com/smiley/dive2.gif

Genghis_Khan
22.Temmuz.2005, 11:28
bu haftasonu bizim kulübün ayvalıkta dalış kursu var ama gidemicem böğüü (c) :mrgreen:
sen bilmiyomuydun yüzmeyi, demek bizi kandırdın şimdiye kadar. şööle yüzerim, bööle yüzerim, menzilim 1.200 mt felan diyodun... nooldu :mrgreen:
not:tabi hoca olarak gitmiyosan (d)

ToFy
22.Temmuz.2005, 19:53
ben yüsüom dedim dalış yapıom dimedimki khaan (l) :mrgreen: hem ben menzili 2000 mtr ye çıkardım (t) (d)

Genghis_Khan
23.Temmuz.2005, 13:21
ne farkı var ki :11: birinde yatay yüzüyon birinde de dikey :mrgreen:
2000 yetmes, en kısa zamanda 3000 mt bekliyoz senden (ı)

tombul taho
23.Temmuz.2005, 14:35
volkan yaf epilepsi hastaları da dalabilir mi yaf ? bunu bnm için bi örenirmisin ?

VoLkaN BaROs
23.Temmuz.2005, 18:59
Epilepsi hastaları geçirdikleri nöbetler nedeniyle gözlem altında bulundurulmalıdırlar. Ama bu demek değil ki spor yapmasın. Düzenli fiziksel faaliyet herkes için yararlıdır. Epilepsili hastalar spor faaliyetlerine katıldıkları zaman kendilerini daha iyi hissettiklerini ve daha az sayıda nöbet geçirdiklerini söylüyorlar.

Tehlike herkesin hayatında şu veya bu zamanda mevcuttur. Nöbetleri kontrol altındaki kişiler gerekli, mantıklı önlemler alındığı takdirde spor yapabilirler.

Yüzme ve sörf türü sporlar yapabilirsin ama bunu yaparken de durumunu bilen bir erişkinin gözetiminde olmalısın. Dalış sporu ise epilepsi hastalarının yapamayacağı sporlardan biridir. Sualtında harcadığın efor su üstünden çok daha farklıdır, ki biliyorsun epilepsi hastaları ağır efor sarf edilen sporlar yapmamalıdır.

ne farkı var ki :11: birinde yatay yüzüyon birinde de dikey :mrgreen:
ahahaha :mrgreen: yaw ikisinde de yatay yüzüyorsun. Scuba (tüplü) dalışta yatay (küçük eğimli) olarak derine iniyorsun... Tabi dik inişlerde yapıyorsun ama kısa mesafeli, çünkü uzun mesafeli dik inişler o derinliklerde dekomprasyon (vurgun) hastalığına neden olur.

tombul taho
24.Temmuz.2005, 22:16
Epilepsi hastaları geçirdikleri nöbetler nedeniyle gözlem altında bulundurulmalıdırlar. Ama bu demek değil ki spor yapmasın. Düzenli fiziksel faaliyet herkes için yararlıdır. Epilepsili hastalar spor faaliyetlerine katıldıkları zaman kendilerini daha iyi hissettiklerini ve daha az sayıda nöbet geçirdiklerini söylüyorlar.

Tehlike herkesin hayatında şu veya bu zamanda mevcuttur. Nöbetleri kontrol altındaki kişiler gerekli, mantıklı önlemler alındığı takdirde spor yapabilirler.

Yüzme ve sörf türü sporlar yapabilirsin ama bunu yaparken de durumunu bilen bir erişkinin gözetiminde olmalısın. Dalış sporu ise epilepsi hastalarının yapamayacağı sporlardan biridir. Sualtında harcadığın efor su üstünden çok daha farklıdır, ki biliyorsun epilepsi hastaları ağır efor sarf edilen sporlar yapmamalıdır.

Hmmm saol bilgilendirdiğin için. Desene en çok sevdiğim şeylerden birini daha yapamayacam.. ben gidip en iyi şinorkel alayım.

Gonca
22.Ekim.2005, 04:41
Dalgic cok kolay oluniyor, sadece bir konu düsüneceksin ve etrafindakileri es- gec, bak nede güzel daliyosun, bak biliyorumda konusuyorum, sende dene. (r)

Cristiano Ronaldo
22.Ekim.2005, 21:13
Volkan abey, valla ben de dalmak isterdim ama, azcık sewmem de suyu.. :mrgreen: suya dokunmadan, dalabiliyoruz değil mi? Sizin klüpte dalmak isterim..İkimiz foto çekiliriz..

Soldan sağa: Cristiano Ronaldo - VoLkaN BaROs
Sağdan sola: VoLkaN BaROs - Cristiano Ronaldo

bu sağdan sola işi bana bir yerden tanıdık geliyor, ama nerdeeen? :mrgreen:

VoLkaN BaROs
23.Ekim.2005, 18:24
nereden :)

hacker666
10.Kasım.2005, 22:43
valal benim bu konuda pek yorumum yok zaten denizi sevmem (l)

VoLkaN BaROs
21.Kasım.2005, 14:40
aa niye sevmiyorsun yahu denizi... deniz sevilmezmi? Deniz demek bereket demek, deniz demek huzur demek, deniz demek geçim demek...

Laz_Asker_61
21.Kasım.2005, 15:25
ama deniz demek dalgalara kapılıp boğulmak ta demek :mrgreen:

Bulut
21.Kasım.2005, 15:37

(d) (d)

ee tabii o da doğru denizle şaka olmaz demişler
doğru dikkatli olmak lazım (b)

VoLkaN BaROs
21.Kasım.2005, 16:06
valla şunu diyeyim size, denizde, karada olduğunuzdan daha güvenlisiniz (::)

Laz_Asker_61
21.Kasım.2005, 16:18
o senin gibi dalgıçlar için geçerli bizler boğulabiliriz yada balık lara yem olabiliriz :mrgreen:

VoLkaN BaROs
21.Kasım.2005, 18:02
Aaa demeyin öyle, bakın siz bi dalış eğitimi alın suyun altından çıkmak isteyecek misiniz bakalım (::)

İnanın suyun altı suyun üstüne göre çok güvenli, yeter ki kuralları bilin ve uyun...

Birçok insan köpekbalıklarından korkar ama insana saldıran birkaç türden başka köpekbalığı yoktur (en ünlüsü büyük beyazdır), onlar da okyanuslarda bulunur...

Biz sırf köpekbalığı görmek ve onlara dokunmak için turlara gidiyoruz... Sualtındaki canlıları rahatsdız etmezseniz sizinle ilgilenmezler bile :)

Laz_Asker_61
21.Kasım.2005, 18:24
iyiymiş o zaman yaw ben demi dalgıç olsam yaw ama yeme içmeyide su altında yapabilsek iyi olur valla hiç çıkmam o zaman

PhotoGrapher
27.Aralık.2005, 21:49
Volkan abi benim astim hastaligim var bu beni olumsuz etkiler mi dalg1cl1k icin???

Google
27.Aralık.2005, 23:57
Volkan (+abi nasıl hitap edeyim sana bilmiyorum) bende denizde dalmaktan başka birşeyden zevk almam.Ama profosyonel değil.Yani suyun altından uzun mesafe almak (çocukca işler) gibi şeyler.ara sıra da açılırken derine dalarım (max 15 m inebildim (1o boyum derine gidebildim)).şimdi benim sorum bu 18 m tüplü dalış mı,tüpsüz mü?

VoLkaN BaROs
01.Ocak.2006, 02:36
Volkan abi benim astim hastaligim var bu beni olumsuz etkiler mi dalg1cl1k icin???
Merhaba Can, geçen sayfada bunun cevabı var ama ben bir kez daha aşağıya yazıyorum ;)

VoLkaN BaROs
01.Ocak.2006, 03:12
Volkan (+abi nasıl hitap edeyim sana bilmiyorum) bende denizde dalmaktan başka birşeyden zevk almam.Ama profosyonel değil.Yani suyun altından uzun mesafe almak (çocukca işler) gibi şeyler.ara sıra da açılırken derine dalarım (max 15 m inebildim (1o boyum derine gidebildim)).şimdi benim sorum bu 18 m tüplü dalış mı,tüpsüz mü?
Dilediğin gibi hitap edebilirsin ;)

Scuba tüp ile dalışlar için kullanılan bir tabirdir. Tüpsüz dalışlar ise serbest dalış kategorisine giriyor ki bu apayrı birşey.

Aslına bakarsan bu işin çok fazla teknik yönü var, sana kısaca özetlemeye çalışacağım:

Sportif dalış kategorisinin 1 yıldız dalıcıları en fazla 18 metreye kadar inebilirler. Zaten limit 30 metredir. Derin dalışlar ise 30 metrenin üzerine yapılan dalışlardır. Bunun limiti ise 42 metredir.

Tüplü dalıcılar serbest dalıcılar gibi değildir. Tüpün içinde bildiğimiz hava gazı bulunmaktadır. Bunun içeriği ise hepimizin bildiği gibi Azot (%78), Oksijen(%21) ve Diğer gazlardan(%1) oluşur. Tüpümüzün içindeki havanın oranı suyun altına indikçe her metrede artar. Azot bizim için en önemlisidir burada. Çünkü suyun altına indikçe atmosferik basınç katlancaktır.

Yeryüzünde 1 atmosferik basıçta %78 (0,28) azot soluyorsak suyun altına her indiğimiz 10 ar metrelik dilimde de çarpı o kadar daha azot soluyoruz. Azot gazının insan vücud için ne türriskler taşısığını şuan anlatmaya kalksam sanırım vakit yetmez:) Yani sen yüzeyde 0,28 azot solurken;

10 metre suyun altında 0,28x2=0,56
20 metre suyun altında 0,28x4=1,12

azot tüketeceksin.Bir insanın en fazla azot tüketimi 1,47 olabişlir ve bu değerden itibaren ölüm başlar. Buda takriben 60 metreye denk geliyor.

Azot nedeniyle dekomprasyon (vurgun), hastalıklarına ve baratrovmalara yakalanabilirsin ki bu hastalıklar oldukça önemlidir sonu ölüm bile olabilrir. Eğer dalmadan önce içki içmişsen, yorgunsan, rahatsızsan, ilaç almışsan, vs... 10 metrede bile vurgun'a yakalanabilirsin. (azot zehirlenmesi)

Tabi tüplü dalışın bir diğer tarafı da akciğerlerin suyun altına her indiğimiz metrede küçülmesi ve derinlerde yumruk halini alması.... Bu nedenle de Scuba dalıcılar 60 metrein altına inemezler....

Yani çok fazla teknik konu var bu işte, serbest olarak 10-15 metreye dalmak mümkünken tüp ile dalışta işin içine gaz kanunları ve birton hesaplama giriyor...

umutcanerkut
03.Ocak.2006, 22:42
ben birkere dalmıştım denize değişik bir duyguydu ama professional olarak değil tam olarak anlamadım 1. sayfada anlatmışın ama ben 14 yaşındayım şimdi napcam :?:

VoLkaN BaROs
05.Ocak.2006, 22:17
Nereyi anlamadın? Gerçi ilk sayfadaki başlık oldukça açık ama, sen yinde de anlamadığın yerleri bana sor

Dalışa nasıl başlayabilirim?
Eğer en az 14 yaşında ve sağlıklı bir kişi iseniz dalışa isterseniz hemen başlayabilirsiniz. Bu şartları sağlıyorsanız öncelikli olarak Türkiye Sualtı Federasyonunun onay verdiği bir Yetkili Dalış Merkezi' ne gidip başvuruda bulunmanız ve sağlığınız açısından bir sorununuz'un olmadığını ve başınıza gelebilecek hertürlü sağlık sorunlarını bu nedenle önceden kabul ettiğinizi belirten bir belgeyi imzalamak olacaktır. Ayrıca dalış sporuna başlayabilmeniz için çok iyi bir yüzücü olmanız gerekmez, su üzerinde durmayı bilmeniz yeterlidir.

umutcanerkut
05.Ocak.2006, 22:35
Türkiye Sualtı Federasyonunun onay verdiği bir Yetkili Dalış Merkezi ne nerde bulunur bunu anlyamadım

PhotoGrapher
06.Ocak.2006, 02:17
Merhaba Can, geçen sayfada bunun cevabı var ama ben bir kez daha aşağıya yazıyorum ;)

Selam Volkan Abi ama senin aciklaman epilepsi hastalari icin ben astim hastasiyim.Galiba dikkatnden kacti ya da ikisi icinde ayn1 durum mu gecerli?

Eagle-Eye
06.Ocak.2006, 03:50
ben regülatörü taktığım zaman, o aparatın üst damağıma değmesinden dolayı feci midemi bulandırdı ve direk çıkardım. ama o kadar hazırlık ve heves boşa gitmesin diye biraz alıştırmaya çalıştıktan sonra tekrar taktım ve suyun altına inmeye çalıştım ama daha fazla dayanamayarak çıkmak zorunda kaldım.. bu benim fazla kibar olmamdan kaynaklanıyor ve benden bu konuda bir yol olmaz mı :) yoksa alışık olmadığım için normaldir de 2 denemeden sonra keşke vazgeçmeseydim ve regülatörü kullanmaya alışmaya mı çalışsaydım? bu yaz tekrar deniycem çünkü :)

VoLkaN BaROs
09.Ocak.2006, 17:43
@Can: pardon yahu epilepsi ile karıştırdım ama astımı olanlar da sanıyorum üç aşşağı eş yukarı burada yazılanlardan etkilenir. Birkere en başında dereindeki basınç yüzünden soluk alıp vermen çok etikilenecektir ve bu kriz yaşamana neden olur.

@Eagle-Eye: Regulatörün dişliği neden o kadar rahatsız etti seni, başkas kullanıyor diye mi yoksa yapısından dolayı mı? Hayır yapısından dolayı ise bir süre kendini buna alıştırman ve psikolojik olarak ağzına taktığında ona odaklanmaman gerekir. Bunu yaparken aslında dalış esnasında manzarası güzen yerleri (dip yapısı canlı) seçersen etrafındaki güzelliklere odaklanma ihtimalin daha çok artar ve zamanla alışırsın. Hatta bir iki dalışta bile.

Ama başkasının kullandığı bir regulatörü ağzına takmaksa sorun bunun çözümü çok kolay yeni bir regulatör alacaksın :) Bence muhakkak dene, bu fırsatı herkes yakalayamaz çükü, denizin dibini bir keşfettin mi kolay kolay yukarı çıkmak istemeyeceksin

Eagle-Eye
15.Ocak.2006, 20:32
yok yok başkasının kullanmasından değil, yapısından dolayı. nası kullanıcam bunu of plastik bişey sürekli damağıma deyiyor şeklinde kendi kendime tripler :) bu gazla gidip suya dalmadan önce tekrar alıştırmayı deniycem artık :) teşekkürler

enesao
04.Haziran.2006, 19:25
volkan abi bende senin gibi dalgicim ama professionel degilim yani PADI dan dalis kartim yok... babam ve abimin var onlarla denize gittigimde banada malzeme kiraliyolar bende onlarla birlikte daliyorum ama en kisa surede alcam PADI karrt. insallah...

Nedvedmania
04.Haziran.2006, 19:36
saol bilgilendirdiğin için balık adam :D

Asi ÇocUk_16
04.Haziran.2006, 23:39
sağol volkan bılgılerın için eğer öğrenmek isteyen varsa babam öğrete bilir babam eğitmen dalgıçta:D

SaMaNYoLu
02.Temmuz.2006, 02:35
Aşık Insanda bazen uzaklara dalar gider bununla bu dalgıclıgın arasndakı fark nedir :)

ilkergk
03.Eylül.2006, 20:18
merhaba bilgiler için sağol ben dalgıç elbisesi almak istiyorum 2 paraçlı önere bileceğin var mı fiyattı uygun olursa sevindirici...cevap bekliyorum

Universal
03.Eylül.2006, 23:29
Bilgiler için sağ ol bende liseyi bitirince yani 2007 yazında bir su spor'una başlayacağım ya sörf yada dalgıç lık aslında bu yazdıkların biri hariç herhangibi bir sorunum yok bir sorum olacaktı bu spor'u Astlım hastaları yapabiliyor mu eğer yapılabiliyorsa ben yapmayı düşünücem eğer olmuyorsa artık sadece önümde sörf kalacak.

Laz_Asker_61
24.Ekim.2006, 00:31

o senin gibi dalgıçlar için geçerli bizler boğulabiliriz yada balık lara yem olabiliriz :mrgreen:

iyiymiş o zaman yaw ben demi dalgıç olsam yaw ama yeme içmeyide su altında yapabilsek iyi olur valla hiç çıkmam o zaman

bunlar askere gitmeme yaklaşık 9 ay varken yazdığım yazılar demekki içime doğmuş
gerçekten sudan korkmayın arkadaşlar ben şu anda dalgıçlık dersi alıyorum ve gerçekten sualtı suyun üstünden daha güzel volkan abinin de bahsettiği gibi kolay kolay vurgun(dekompresyon hastalığı) yemezsiniz herkese tavsiye ederim eğlenceli bir şey çünki

VoLkaN BaROs
02.Aralık.2006, 03:36
Eee artık 2 yıldız dalıcı oldun selman. Askerlikten fırsat bulup nete girdiğin bir gün anlat nasıl birşey olduğunu, sualtı maceralarını :)

Laz_Asker_61
02.Aralık.2006, 20:35
sanalman abi :D valla sualtı süper zevkli eğlenceli
ama sivilde dalış yaparsam onları anlatırım askerde sadece komutanlar ile daldığımız için sınırlıydı yapabileceklerimiz ama herkese tavsiye ederim inin 42 metreye yaşayın bu keyfi derim ama

LegolaS_76
14.Aralık.2006, 16:37
dalgıçlık zor iş o nefes tutma özellikle...

dalgıç olmak birazda cesaret ister

Laz_Asker_61
24.Aralık.2006, 14:13
neden nefes tutasınki çok zor durumda kalmadığın sürece

VoLkaN BaROs
31.Aralık.2006, 04:05
dalgıçlık zor iş o nefes tutma özellikle...

dalgıç olmak birazda cesaret ister
Scuba dalıcılar nefes tutmazlar, nefes tutarlarsa ciddi travmalara maruz kalabilirler.

Laz_Asker_61
03.Ocak.2007, 13:26
ciğerlerin şişip hastalığa yol açması gibi mesela

paco
24.Şubat.2007, 04:15
arkadaşlar bende bir dalgıcım ama sadece tek yıldızım var :( ... gelecek yaza yıldızlarımı arttırmam lazım .... antalya veya alanya da dalmak istiyen arkadaşlar olursa yardımcı olabilirim .... :D