PDA

View Full Version : Neredesin Türker Abi?

Deza
12.Ekim.2006, 23:19
Selam

Sports Interactiv forum´unda türkiye ligleri ve arastirmalari hakkinda öneriler ve elestiriler yaziliyor. Bu güzel birsey, hep beraber oyunu ve özellikle zevk ile oynadigimiz Türkiye liglerini daha da iyilestirmek icin. Ama kötü olan, SI´nin resmi forum´una, Türkiye ligleri arastima grubundan katilan yok.
Mesala yunanlilarin Arastirma gurubu lideri forumda cok aktif. Ama bizim guruptan kimse yok, Ne Türker Tozar, ne de yardimcilari.

Bu biraz kusku verici, hic yazilan öneriler dikkate alinmiyor va Türkiye ligleri de malesef oyun ciktiginda cok elestiriliyor, hakli olarak. Cünkü gecen oyunlarda cok hatalar vardi. Bunu yine yasanmamasi icin verilen öneriler göze alinmiyor.

Insallah önümüzdeki günlerde bu olay düzelir, ve calismalarla birlikte FM 2007 ye güzel arastirilmis bir Türkiye Ligi cikar. Düzeltmeler oyuna yetismese bile, SI´nin cikaraca ilk patch´a yetisir umarim:)

Saygilarimla

the_dunker
13.Ekim.2006, 20:53
katılıyorum arkadaşa

Vieri
13.Ekim.2006, 22:31
ben hergün oradayım ne yazılmış ne yazılmamış takip ediyorum, aynı şekilde beta tester bölümünüde yakından takip ediyorum. yalnız oradakiler daha çok araştırmaya yardım etmekten çok araştırmacıyı karalamaya yönelik mesajlar olmuş ve insanlar demo üzerine türkiye ligini karalıyor bu sebepten dolayı bişey yazası gelmiyor insanın.. geçen senede bu tip durumlar söz konusuydu yapılan tüm database hatalarına ilişkin hataları inceledik listeledik türker bunların üzerinde durdu. başta perpetua olmak üzere çoğu kişinin önerileri dikkate alındı. türkerin siforumlarında daha aktif olması gerektiğine inanıyorum ki oradaki eleştrileri bastırması açısından bu iyi olacaktır.

Deza
13.Ekim.2006, 23:17
Yetkili birinin(Vieri) forumu takip ettigini duymak güzel. Ve evet, dedigin gibi cogu yazi karalama amacli. En iyi cevabi türkiye liginin iyi arastirilmis olmasiyla verirsiniz diye düsünüyorum. Hatalari inceleyip düzeltiginizi duymak umut verici. Insallah güzel bir FM 2007 ve türkiye ligi cikar karsimiza. Yaptiginiz calismalar icin simdiden sagolun, ve gelecek icin basarilar dilerim. :)

Universal
14.Ekim.2006, 00:10
Ben Turker abiyi en son www.uefa.com da Hakan Sukur ile ilgili haberini gördüm kendisini tanımak isterim ama şuan forumda hiç görmedim...

Navras
14.Ekim.2006, 01:00
gelişmeler var ama ne kadar onu anlayamıyorum

maslow
14.Ekim.2006, 07:21
yeri helmişken sorayım sigames in forumuna üye olmak istiyorum ancak ne gmail hesabımla nede hotmail hesabımla üye olamadım , nedir çözümü ?
yardımcı olursanız sevinirim.

Vieri
16.Ekim.2006, 11:45
Yetkili birinin(Vieri) forumu takip ettigini duymak güzel. Ve evet, dedigin gibi cogu yazi karalama amacli. En iyi cevabi türkiye liginin iyi arastirilmis olmasiyla verirsiniz diye düsünüyorum. Hatalari inceleyip düzeltiginizi duymak umut verici. Insallah güzel bir FM 2007 ve türkiye ligi cikar karsimiza. Yaptiginiz calismalar icin simdiden sagolun, ve gelecek icin basarilar dilerim. :)
ben emin değilim beta testlerde türkiye 2 ligi b grubundaki takımları yanlış gruplamışlar geçen senelerdede daumu asistan menajer olarak atamışlardı. Böyle basit hataların bizden kaynaklanacağını düşünmenizi istemem. testlerde bunlar belirtildi.

Deza
16.Ekim.2006, 15:32
ben emin değilim beta testlerde türkiye 2 ligi b grubundaki takımları yanlış gruplamışlar geçen senelerdede daumu asistan menajer olarak atamışlardı. Böyle basit hataların bizden kaynaklanacağını düşünmenizi istemem. testlerde bunlar belirtildi.

Tabi o tür hatalar sizden kaynaklanmiyordur, herhalde SI´nin programlama hatasi olmasi gerek.

Benim söyledigim yanlislar bazi özelliklerde, mesela oyuncularin iyi arastirilmamis veya hic arastirilmamis olmasi. Mesela gecen oyunda (FM 2006)
da cok oyuncunun Random özellikleri fazla idi, buna her hafta maclarda gördugumuz oyuncular dahil. Örnek: Tuncay´in 10 fazla random vardi.

Baska yanlislar, oynucu bilgileri yanlisti. Örnek: Hakan Sükür ´ün boyu 186 idi, gercekte ise 1.91 dir (www.galatasaray.org)

Ekonomi alanlarind da hatalar vardi. Büyük takimlarin sponsor gelirleri sacma idi. GS, yanlis hatirlamiyorsam, 200 000 dollar civarinda. Gercekte milyonlarca dollar olarak geciyor medyada.

Vieri abi, benim düzelmesi istedigim konulari bu örneklerle gösteriyorum. Hatirladim kadari ile, FM 2006 dan sonra büyük bir calisma icine girmistiniz.
Biz oyuncularla beraber bu hatalari düzeltmek icin. Hata raporlari falan istemistiniz. Ve Senin bu sorunlara cok önem verdigini de düsünuyorum.
Insallah baslatiginiz calisma güzel sonuclanmistir ve güzel bir Türkiye ligi cikar oyunda.

Saygilarilma :)

Vieri
18.Ekim.2006, 01:00
inşallah deza .) yani ben bana gelen tüm öneri eleştirileri Türker'e ilettim. Oda bu sene çok uğraştı. Oyunun elime ulaşmasıyla merakla bakıp inceleyeceğim bakalım ne gibi hatalar var.

Deza
20.Ekim.2006, 02:55
inşallah deza .) yani ben bana gelen tüm öneri eleştirileri Türker'e ilettim. Oda bu sene çok uğraştı. Oyunun elime ulaşmasıyla merakla bakıp inceleyeceğim bakalım ne gibi hatalar var.

Düzelen cok sey yok, DB ayni gecen seneninki. Vallah ne söyleyelim.
Türker abi de hic ilgilenmiyor konuyla, hic cevap verdigi, baktigi bile yok foruma, SI nin forumuna da.

e_mali
20.Ekim.2006, 10:29
Dun Vieri ile ustun koru bakma frsatımız oldu. Mesela Hakanın boy 191 idi. Fenerbahce'de mesela Ümitin pozisyonu, Serkan'ın pozisyonu duzgundu.
Tam inceleyince tekrar yazarız buraya.

Vieri
20.Ekim.2006, 13:24
Düzelen cok sey yok, DB ayni gecen seneninki. Vallah ne söyleyelim.
Türker abi de hic ilgilenmiyor konuyla, hic cevap verdigi, baktigi bile yok foruma, SI nin forumuna da.

ben telefonda konuştum. si forumlarını takip ediyor ama yazmıyor. çünkü orada insanlar araştırmaya yardım etmekten çok karalamayı düşünüyor

ibo
20.Ekim.2006, 13:34
Ben gördüğüm hataları belirteyim. (Her ne kadar çok oynama fırsatım olmadıysa da) Pozisyonlar ile ilgili hatalar gözüme çarptı.
1- Mehmet Topal AMR olarka belirtilmiş ancak oynayabileceği mevkiler arasında DM mevkii bulunmuyor.
2- Sabri nin de DR pozisyonunda oynamadığını gördüm.

Yeni hatalar gördükçe belirtirim...

perpetua
22.Ekim.2006, 20:31
Dun editorde oyunu databasei az cok inceleme sansi buldum.

Gecen seneden farki yok diyenlerin biraz daha dikkatli bir sekilde iki surumu karsilastirmasini tavsiye ediyorum.

Tam tersine cok buyuk ilerlemeler var. Senelerdir duzeltilmeyen bir cok oyuncu duzeltilmis. Gozden bir kaci kacmis olabilir ama en azindan yapilan bu duzeltmelerle su anda dogru yonde gidiliyor. Ocak ayinda ve gelecek surumde cok daha ileriye gitmesini umit ediyorum ancak database'in mevcut hali cok daha iyi.

Bir cok kisi Mehmet Topal, Arda, Kerim Zengin gibi daha yeni yeni ortaya cikan oyuncular konusunda elestiri yapmis. Ornegin eger Kerim Zengin'i son 2 senedir PAF takiminda veya sadece antrenmanlarda arastirmaci izlemedi ise, zaten gercekci yansitmasi imkansizdir. Aydi durum Arda ve Mehmet Topal icin de gecerli.

Bu oyuncular degil, 2006'da cok kotu durumda olan Umit Ozat, Tuncay, Ergun gibi oyuncularin duzeltildigine esas dikkat edilmesi daha dogru.

Deza
22.Ekim.2006, 20:56
Database´deki yanlislari ve hatalari düzeltmek icin bir calisma baslatilmistir.

aanilll
23.Ekim.2006, 11:00
Bence çok iyi olmuş Türkiye Ligi.. Tümer, Sergen vs. gibi oyuncuların özellikleri düşmüş.. Zaten oyun geneline bakılınca genel bir düşüş var bütün oyuncuların özelliklerinde.. Benim tek eksik olarak gördüğüm Galatasaray'ın pilot takımları ayarlanmamış.. Birde Okan Buruk sadece AMR oynuyor.. Oysa Okan sağ iç'te de oyanayabiliyor.. Yani MRC olsa daha iyi olurdu.. Sabri'ye DR özelliği verilmemiş diyorlar.. Zate Sabri 3-4 haftadır sağ bekte oynuyor.. Normaldir.. Koy antrenmana o özelliğide olsun.. Bence Türkiye Ligi son yıllarda oynadığımın en iyisi.. Ne abartı var ne eksiklik.. Bazı oyuncularda problem olabilir ama oda oyunun nazar boncuğu olsun artık..

maslow
23.Ekim.2006, 16:13
bence databe çalışmasına katılacak arkadaşların tarafsız ve iyi bir gözlem yeteneğine sahip olması lazım , süper ligdeki databaseyi eleştiren arkadaşların kendi yorumlarını okudumda tüylerim ürperdi... türkiye ligi ne seria a ne de primier lig arkadaşlar...

forumda elbette bu işi hakkıyla yapacak arkadaşlarda var... bu işi yapanlar bence saçma sapan eleştirlere kulaklarını kapamalı objektif olarak işlerini yapmalılar.. 2 maç iyi oynadı diye ronaldinho , messi kalitesinde türk oyuncularla dolu bir oyun beni tatmin etmiyor...kaş yaparken göz çıkarmamakta önemli...

Türker Tozar konusuna gelince bence eleştiriler art niyetli diye kulağını tıkamak , görüş belirtmemek yanlış. Mutlaka yapılan eleştrileri dinlemeli hatta fikirlerini söylemeli , nihayetinde sigames forumlarında diğer araştırma grubu başkanlarına da bu tarz eleştiriler gelmekte ve çoğu aktif olarak eleştirilere veya önerilere cvp vermekte ve fikir üretmekte.

Ben kimsenin Türker le kişisel anlamda sorunu olduğu için art niyetli yazdığını düşünmüyorum , nihayetinde herkez kusursuz bir tr ligi oynamak istiyor. Ben yaptım oldu deyip kafayı kuma gömmekle yol katedemeyiz.

saygılarımla

Burak Duran
23.Ekim.2006, 21:21
DB hataları giderilecektir

barkinto
21.Kasım.2006, 17:24
Herkes Fm ve Arda Turan’ı konuşuyor. Hatta, FM 2006′ın yapımcısı SI’ın resmi Türkiye Ligi data yanlışları forumunda, Türkiye Ligi’yle ilgili bir çok yanlışlar tartışılıyor. Anlaşılan Türker Tozar, Mustafa Budak gibi insanların araştırdığı FM 2007′nin Türk ligleri pek beğenilmiyor. Bunun altında bir çok sebep yatıyor. Bunların en başında, Arda Turan var.

Arda’da ki müthiş patlama, FM’de düzgün yansıtılmamış. Arda’nın 2 milli maç oynadığı bile FM database’ine yansıtılmışken, onun oyundaki yeteneğine yansıtılmamış. Ve potansiyel yeteneği, sadece 165′de kalmış. Ancak, Arda, kesinlikle wonderkid olmayı hak ediyordu.

Oyunda bir çok yanlış var. Hatta, Football Manager 2006′da, bir kaç defa gözüme ilişen çok basit hataların, halen daha düzeltilmediğini görüyorum. Sadece iki düzeltilmeyen ufak hatayı belirteceğim.1. Türkiye’de bulunan Viyana şehri! Türkiye’de Viyana şehri, oyunda mevcut. Gerçekten çok enteresan. Bu hatanın neyden kaynaklandığını da çok iyi biliyorum. Bu hata, çok ufak bir mantık hatasından ortaya çıktı.

FM 2006′da, Avusturya Ligi’nde ismini şu anda hatırlayamadığım bir Türk oyuncu, hem Türk, hem de Avusturya vatandaşlığına sahipti. Ancak, zannedersem, Türk araştırıcılar, bu oyuncunun doğum şehrini Viyana diye belirtmişler. Dataları giren Sports Interactive yetkililerine ise, Viyana ismi biraz tuhaf gelmiş. Normal olarak tuhaf gelir tabii. Çünkü Viyana, Türkçe’de Viyana’dır. İngilizce de, Wien olarak geçer. Bu nedenle, Viyana’yı bir Avusturya şehri olarak düşünemeyen SI yetkilileri, bu şehri Türkiye’ye eklemiş. Peki, niçin Türkiye’ye eklemiş, SI? Oyuncunun, ikinci vatandaşlığı Türk olduğu için. Zaten herkes bilir ki, Viyana Türk isimli bir şehirdir:) Ancak, Avusturya’nın başkenti Wien’dır. Peki asıl sorun ne? Asıl sorun, her sene FM database’inin oluşturduğu yeni genç oyuncular arasında da Viyana(Turkey) doğumlu oyuncular çıkması. Eğer, FM 2007′de, 2007 Temmuz’una gelmişseniz, Player Search’te, Filter-customize’den “place of birth” değerine viyana girip oyuncu aratırsanız, Viyana(Turkey) doğumlu oyuncuları görürsünüz.
2. Artık, bıktık ve çok sıkıldık! FM ve CM’de çok uzun zamandan beri, “Türkiye’de yılın yabancı menajeri” seçimindeki yanlışlıklar mevcuttu. Ancak, bu yanlışın halen daha düzeltilmediğini esefle görüyorum. Halen daha, “Senol Günes wins Turkish Foreign Manager of the year”. Hani, Şenol Güneş’in başka bir vatandaşlığımı var da, bu nedenle yabancı menajer olarak seçilmiş diye düşünüyor insan! Ancak, Şenol Güneş, halis-muhlis bir Türk vatandaşı ve başka bir ülkenin pasaportu da yok kendisinde. Ne yazık ki, bu hata senelerdir sürüyor ve hala düzeltilemedi.

Turksportal ekibi, FM’in Türk liglerini hazırlarken çok zorlanıyor. Zaten, iyi para da kazanamıyorsunuz, bu araştırmalardan. O zaman, verin istifanızı da FM için bir-iki gönüllü çıkar, elbette diyesi geliyor insanın. Ancak, madalyonun diğer yüzü de var.

Durumu, çok iyi bilmiyoruz. Duyduğuma göre, Turksportal ekibinin, SI’a verdiği datayla, oyundaki data arasında da, çok farklılıklar varmış. Bu çocuklarda da hata yok, aslında. SI forumlarında herkes konuşuyor, herkes eleştiriyor, Türk ekibini. Ancak, işin aslını çok iyi bilen de yok. SI da Türk araştırmacılar hakkında, doğru düzgün bir yorum yapmış değil.

Bu nedenle, Turksportal ekibini çok eleştirmek istemiyorum. Eğer, doğru dataları FM yetkililerine veripte, İngilizler düzgün girmiyorsa, Sezar’ın hakkını Sezar’a verip, Turksportal ekibine çok laf etmemek gerekiyor.

http://www.guncelyorum.com/2006/10/25/fm-2007-turkiye-super-ligi-pek-sevilmedi/ ADRESİNDEN ALINDI.

http://community.sigames.com/eve/forums/a/tpc/f/1742084852/m/9722017852/p/1 SAYFASINA BAKARSANIZ BİR ÇOK BUYUKLU KUCUKLU HATA DA HA GOZUNUZE CARPACAK!

ve bu sayfada halen daha turksportal.net in yaptıgı hatalar yada SI ın turksportl.net ten aldıgı ancak tam uygulamaya gecirmedigi hatalar dan bahsediliyor.

Özellikle şu mesaj cok manidar geldi bana hepinizin ingilizce bildigini sanıyorum ve düzenlemeden ekliyorum bu kabul edilemez bir hata My Ideas and Researches About Turkish Data

It seems like nobody except people from Turksportal, is plased with Turkish Data in FM 2007
We can express this in two categories
1) Random or Existing Data
2) Accuracy of Existing Data

1) Random or Existing Data

For every player there are 43 attributes:

Crossing
Dribbling
Finishing
Heading
Long Shots
Marking
Movement
Passing
Penalties
Tackling
Vision
Anticipation
Decisions
One On Ones
Positioning
Reflexes
First Touch
Technique
Flair
Corners
Teamwork
Work Rate
Long Throws
Acceleration
Free Kicks
Strength
Stamina
Pace
Jumping
Leadership
Dirtiness
Balance
Bravery
Consistency
Aggression
Agility
Important Matches
Injury Proneness
Versatility
Natural Fitness
Determination
Composure
Concentration

As much as I know, researchers are giving vaules for this attributes
We can look at them from Data Editor
For instance, we can look at Carl Fletcher from Crystal Palace from English Championship
When we look at this player on the editor, we see that there are values for each attribute
Normally, people have fun when they are playing in Championship as they know what will be teh attributes when they start a new game

What happens if there are no values?
AS much as I know, in these conditions PC randomly gives values when you are starting a new game

Let's look at Turkish Super League
Not the young players
Let's just look at the players we know and watched playing in their teams. Let's see how much of their attributes are random or how much are existing...

I looked at them on the editor and if there are less than 5 existing attributes for a player, I wrote down the existing attributes as writing the random ones will be a lot harder
If there are no existing attributes, I wrote "NOTHING"
For the keepers, we can argue on how many attributes are needed so I just wrote "K" for them
If there are more than 5 existing attributes, I didn't write
You can see how elaborately data is done by looking at random attributes

http://img200.imageshack.us/img200/4818/dataengun6.jpg

Be careful, I didn't even add the hundreds of young players
There are no existing attributes for the young players in the league
You can see how first team players are done
I don't even mention about the 2nd Division Category A and B as they are much worse

As you can see, PC creates the data for us when the game is starting
In reality, there is no complete Turkish data

2) Accuracy of Existing Data

Let's look at the existing data
Delgado 200K dollar - irl bought for 5 million euro
Bobo 100K dollar - irl bought for 4 million euro
Arda Turan who is the new wonderkid of Turkey irl, is like a lower league player and he starts from GS Reserves but his value is 6 million dollar
Burak Yılmaz Acceleration 10 Pace 11 which makes me just laugh
Sinan Kaloğlu and Gökhan Güleç has PA 165 which is same as the PA's of Adebayor, Ole Gunnar Solksjaer, Ljungberg, Silvestre, Motta. We can just hope that they will be as good as them.
Alex has PA 182 which is better than Giggs, Rosicky, Hleb, Reyes, Scholes and just 3 values less than Deco
Serkan Balcı has PA 170 which is better than Kezman's and same as Appiah, Alan Smith, Edmilson
Aydın Yılmaz's PA 170, Arda Turan's PA is 165
Ergün, Oktay, Okan Koç, Mustafa Doğan... whose attributes same for the last 3 years, nothing changes for them

MC Kerim who is a right winger irl,
SC Caner who is left winger irl,
AMC/FC Şener who is a right wing back irl,
AMR Mehmet Topal who is a defansive midifelder irl,
.........the list goes and goes
But these are just our observations
Maybe they are watching in another perspective which is just the opposite of Turkish fans' ideas
I can't vritisize them on that issue as these can be personal

But look at this
Let's choose a team
İskederun Demir-Çelikspor
In 2. League Category B
We can start a new carrier with them

Their squad in real life:

Mustafa Yarayan
Remzi Kızılşimşek
Mahmut Hançerli
Ömer Kısa
Mehmet Koç
Ömer Deniz
Akif Ekinci
Ahmet Berktaş
Kemal Ergin
Erdal Kara
Emin Dönmez
Cüneyt Öztürk
Fatih Çeliksu
Taner Araz
Ahmet Nazım habervern
Kerim Yılmaz
Özgür Evyapan
Recep Yaşar
Mutlu İlengöz
Murat Kurt
Umut Erdoğan
Ferdi Çelik
Soner Çelen

The squad that Turkish research team found suitable for this team:

Umut Erdoğan
Ramazan Taşkara
Volkan Öztürk
Kemal Ergin
Ömer Kartal
Taner Araz
Efe İslamoğlu
Recep Yaşar
Mustafa Yarayan
Kerim Bulgurlu
Celen Soner

Result:
Whoah 4 players are right
Kemal Ergin, Taner Araz, Recep Yaşar, Mustafa Yarayan
But totally 19 players are missing from the real İskenderun DÇ squad
And there are strange 7 players who are put into the team

This is something we can't argue on
Lower league datas are missing too
There are a lot of data which doesn't exist and some data which exist but they are wrong
How can we say that it is realistic

Are you still saying that Turkish data is fine?
Can't you see how perfunctorily these are done?

I am sure that we cannot get an answer to these as no changes happen in the last 5 years and we can't see Türker anywhere

Regards...

http://img200.imageshack.us/img200/4818/dataengun6.jpg

sanırım tüm Türkiyeye yanlıstıktan dolaytı borclusunuz. SI sizin verdiklerinizi tam yansıtmamış olabilir ancak bunu kabul ettirmenin yolunu umarım en kısa zamanda verebilirsiniz.

saygılarımla

basarılı oldugunuzu görmek bizleride sevindirecektir.

perpetua
21.Kasım.2006, 18:44
Herkes Fm ve Arda Turan’ı konuşuyor. Hatta, FM 2006′ın yapımcısı SI’ın resmi Türkiye Ligi data yanlışları forumunda, Türkiye Ligi’yle ilgili bir çok yanlışlar tartışılıyor. Anlaşılan Türker Tozar, Mustafa Budak gibi insanların araştırdığı FM 2007′nin Türk ligleri pek beğenilmiyor. Bunun altında bir çok sebep yatıyor. Bunların en başında, Arda Turan var.

Buraya bunlari kopyalamadan once Fm 2007 bolumunu biraz detayli okyusaydin keske.

barkinto
22.Kasım.2006, 11:39
Buraya bunlari kopyalamadan once Fm 2007 bolumunu biraz detayli okyusaydin keske.

yazının en basından sonuna kadar okumak lzım bence! ve
O yazı sadece bir örnekti yanlışlıkların yapılması adına diger yazılarıda okursanız SI ın ya sizin verdiğiniz bilgilere güvenmeden kendi verilerini girdigini!!!
yada sizlerden alınan bilgilerin yanlıs oldugu için kendi bilgilerini girdigini
yada SI sizi yapsanızda yapmasanızda nasıl olsa DB i eklemediğinden
yada SI sizin iyi niyetinizi suistismar etmiş te olabilir.
bosubosuna ugraştırdıgı sonuclarından biri yada birkacı hatta burda yazılmayan baska sebebler bile cıkabilir.

Esas konunun ozu bu idi. Ayrıca bu SI in yaptıgı kabul edilemez bir sacmalık!

perpetua
22.Kasım.2006, 17:07
Yukaridaki yazinin icnde dogrular var ve bu dogrular bu forumlara daha once tasindi.

Bazi varsayimlar da var ki gercegi yansitmiyor. Yeni cikacak patch'de ne olacagina dair bilgi gecince elimize bu bilgi sizlerle paylasilacaktir. Ortada patch icin yapilmis bir calisma var ancak bu oyuna ne dogrulukta tasinacagi konusunda simdilik bilgi olmadigindan daha detayli bir aciklama yapmak dogru olmaz.

_DrogBa_
25.Kasım.2006, 15:56
FM 2007 bu kdr beklememiştim:DFM 2007 sıkılcam artık yama cıkmadı...Ne zmn cıkcak demo niteliginde cıkarsalarda fullgelene kadar beklesek:S