PDA

View Full Version : Genç Oyuncu Transferinde Anahtar Politikaları ve Klüp Finansının Düzeltilmesi

notformoney
17.Ekim.2006, 21:23
Genç Oyuncu Alımında Transfer Politikaları Oyuncuyu Yetiştirme Finans Durumu

Transfer strateji işidir ve bunun genci yaşlısı olanı içini yoktur bunun için düşük bütçeli takımları,
alt liglerde çıkış arıyanları ve cesur olup düşmeye aday takımıları alıp üst sıralara taşıyacaklar için
güzel bir dosya hazırladım ve bu dosyada genç oyuncu alımı ve transfer politikaları,oyuncuyu yetiştiştirmenin
püf noktalarınıüklübün finans yapısını düzeltmek için ne tür genç oyuncuları kullanacaklarını,
ve finansal yapının nasıl düzelip klüpleri açığa çıkarıp zengin başkanlara sahip olabileceğini anlattım
tabi bunların olmasını beklemek için sezonlara ve güçlü bir sabra ihtiyacınız olucak.
İnşallah sabırlısınızdır 8)

***Transfer stratejisi

Transfer strateji işidir aslında direk kumardır iyi özellikleri olan bir oyuncuyu alırsınız ve bir
bakmışsınız oyuncu hiç de özellikşerini sahaya yansıtmıyor yada sakatlıklar yüzünden o maçlık altyapıdan
çıkardığınız oyuncudan başka oyuna sokabileceğiniz oyuncunuz yoktur ve bakmışsınız genç oyuncunuz güveni
boşa çıkarmamış.
Konuyu yavaş yavaş girelim bütcesi kötü kadrosu vasat birçok takım için doğru genç oyuncu transferi
direkman paraya eşittir nasıl diyorsanız devamı aşşağıda.
Oyuncu alırken özellikle genç oyuncular alırken istediğimiz onu yetiştirip yıldız yapabilmek ve satarsakda
klübe iyi bir para kazandırmaktır ancak!! burda bilmemiz gereken ayrıntılar vardır ve şeytan ayrıntılarda gizlidir demiyeceğim.

Şimdi üstte yazdığım türden bir takımın başına geçtiniz yönetim malesef katkıda bulunmamasına rağmen başarı istiyor
taraftar çok temkinli yaklaşıyor size karşı tabi sizde bir an önce başarılı olmak istiyorsunuzve tabik transfer
fakat oda ne yönetim bütceyi söylediğinde şoka uğruyorsunuz o zaman yapılıcak şey çok basit gençlere yönelmek.
Burda scout programının yardımıyla oyundaki serbest durumdaki(hersene çıkan regen oyuncuların
büyük bi yüzdesi serbest oluyor)burda ya***ağımız şey öncelikle scouttan pa sı 50 ve 200 arası 15-17 yaş
arası bir çok oyuncuya teklif yapmaktır burda şunu unutmamamlıyız pa sı 150-165 olan oyuncular fransa,almanya,italya,
ingiltere,ispanyada alt düzey ve orta düzey takımlarda forma giyebiliyor tabiki bu oyuncular iyi yetiştirilmiş
oyuncular oluyor.Bizde oyuncu alırken 3 ana kurala dikkat edeceğiz.

1*****
Burda ilk hedef olarak bir çoğumuzun istediği ve pa sı 170 ve üzeri oyunculara teklif yapmak ilk hedefimiz olacak
ve tabiki oyuncu serbest olduğu için bi çok büyük klüpte ona teklif yapmış olacak/olabilir bu yüzden bu oyunculara
rededemeyeceği maaş teklifi yapmalısınız çünkü ona ogün vericeğiniz para ileride kazanacağınız milyonların sadece tozu olabilir.
buda dikkat ediceğimiz şeyler bitmiyor pa sı 170-175 arası oyuncular kaliteli olarak tabir edilen liglerde
üst düzey takımlarda rahatlıkla oynayabiliyor burda size tavsiyem oyunda bu tür ve serbest durumda olan oyuncu sayısı 10u
geçmeyebilir(tabiki türk yada oynadığınız ülke vatandaşı olan) ve bundan dolayı bu pa ya sahip en az iki oyuncu hedefi koyup
ikisinide alın.
175-175 arası oyuncular ise herkesin bildiği gib kalbur üstütakımlarda top koştutup fiyatları 15-30mn euro arası değişiyor
eğer bu pa ya sahip oyuncu var ise kesinlikle 1 tane de bu pa ya sahip oyuncu alınmalı maaş teklifi üstede dediğim gibi yapılmalı.
ve bu kategorinin son bölümü ve en iyisi 185-195 arası oyunculardır bu oyunculara serbest durumda çok az
rastlanır ve tabikide altın değerindedir yani bulursanız tüm olanakları harcayıp almalısınız.
2***
Genç oyuncu alımındaki ikinci hedefiniz ise pa sı 160-170 sahip oyunculardır unlar çok iyi görev adamları olup benim tavsiyem defans hattı,
ön libero,kaleci mevkileri tercih edilmelidir bunun sebebi ise kalbur üstü ve üst düzey takımlarda bu tip oyuncular çok ssık bulunur tabiki
yaşları ilerlemiş ve ca ları iyi seviyedir ve bu hedef tüketici kitlemiz olan takımlar bu tip oyunculara iyi sayılacak paralar
harcıyabiliyorlar yani bizim stratejimiz imzalat yetiştir faydalan ve sat olucak bu oyuncuları bu yüzden alacağız.
3*
Genç oyuncu alımında son kategorimiz ise pa sı 150 ve 160 arası olan oyuncular sakın üsttekiler varken buna ne hacet demeyin
çünkü bu kapasitedeki oyuncular tüm liglerdeki:yeni çıkan düşmemeye oynayan takımların gözdesi oluyorlar bu yüzden sizin klübünüzün
finansının bel kemiğini oluşturacaklar.

Tabiki bu oyuncuları ararken scoutta pa sı 50 ca sı 200 olan 15-17 yaş arası oyucuları arayacağız.

Şimdi bu alddığımız oyuncuları herhangi takılara 500k ya satsak bile bu müthiş bir bütçe yaratmaya yeter
çünkü yönettiğiniz takım alt düzey ve transfer bütcesi taş çatlasın 2mn ama biz bu oyunuları hemen satmayacağız tabiki.
Çünkü current ability lerini antrenman ve maç desteği ile artıracağız ki aldığımız oyuncuların en düşük pa sı 150
yani bunlar 130-140 olduğu zaman fiaytları 2-3 mnden az olmayacaklar çünkü daha çok gençler ve biz bütün bu transfer politikaları eşliğinde
aldığımız daha ham olan oyuncuları yetiştirip kimini yıldız adayı kimini görev adamı kiminide paraya çevirecek şekilde yetiştireceğiz.

Şimdi sıra gelid yetiştirmeye herkesin oyuncu yetiştirmede belirli taktikleri vardır ben size kendi tecrübelerimde edindiklerimi anlatacağım
sizde işinize yarayacak bu tavsiyeleri kendi bilgilerinize ekleyeceksiniz.

Öncelikle kendi antrenman programını kullanan veya indirenler olabilir ama önemli olan oyunculara eksik olduğu yönde idman yaptırmaktır
yani sizde bu ant.programlarının bazı yerlerini modifiye ederek kullanmalısınız çünkü bu oyuncular daha 15-17 yaş arası oyuncular.
Dikkat edeceğimiz ilk şey bu poyuncuların genç olduğudur yani kondisyonları düşük olabilir ve kimse kondisyonu 45dkda 50ye 60a inen oyuncular istemez
yani önce kondisyon yukleyeceğiz bunu sıkı bir antrenman programı ve hazırlık maçları ile sağlayacağız.

Oyuncu yetiştirmede en önemli 3 olay kondisyon,taktik ve oyuncunun mantalitesidir yani ilk bir sezonda oyuncularınıza taktik,konsiyon ve mantalite
açısından yaptığınız yükleme çok öenmlidir çünkü bu üçlünün uyumu varsa yıldız adayı oyuncu yıldız olur ama yoksa pekde işinize yaramaz.
Kondisyonu anlattık,taktik antrenman yaptırmak 15-16 yaşındaki oyuncuların hızlı düşünmesini önsezilerini ve pas kullanmma tarzını şekillendirir.
mental açıdan gelişmiş bir oyuncu ise bir kaç yıl içinde takımın değişmezi olur çünkü mental açıdan gelişmiş oyuncuların ne yapacapını birtek
kendileri bilir ve oynarkende hata yapma şansları çok aza iner. Bu üç as düzenli ve dikktli uygulandığı taktirde geriye oyuncularınızın
tekniksel ve mevkisel becerilerini geliştirmek kalıcak ki buda oynaya oynaya bolca gelişmektedir.

Antrenman yaptırırken oyuncuların her açıdan gelişme göstermesi ilk hedefimiz olmalı çünkü 15 yaşında pa sı yüksek oyuncu alma ile herşey bitmiyor
çünkü bu çocukların daha bi kaç özellikleri hariç 10 un altında yani bizim bu oyuncuları her açıdan geliştirmemiz gereklidir
örneğin 15 yaşında bir defans (DC) oyuncunuzu orta saha antrenmanı ile biraz çalıştırırsanız maç içinde kalecinin topu ona verip oyunu başlattığında
rakip defansın arkasına uzun toplar atıp forvetinizi kaçımaya çalıştığınızı göreceksiniz ve asist de yapabilen bir defans oyuncusu kazanacaksınız.
Ardından bu oyuncuya normal antrenmanlarını yaptırmalısınız tabiki defans oyuncularına savunma ve kondisyon haricinde taktik,duran toplar,top sürme
ve hatta bazen ofans antrenmanlarını değiştire değiştire uygulamalısınız böylece defans oyuncunuz her açıdan gelişecektir
tabi en önemli iş burda oyuncuyu ilk onbirde oynatmaktır ya yenilirsem derseniz çok şey kaybedersiniz ama oynatarak bi kaç maç yenilirseniz
aslında kazanmaya başlarsınız zaten as takımlada kesin kazanacağınızı söyleyemezsiniz.
Orta saha oyuncularına(mc amc ve bazen dm) defans ve ofans taktik eşit olucak şekilde kondisyon ,top sürme,duran toplar,şutlar yoğunluğunda
bi antrenman yaptırmalısınız ve yine bu özellikleri aydan aya değiştirerek devam etmelisiniz.
Oyunda en çok mesafe kateden oyuncular beklerdir bir bek in maç içinde 10 kere bindirme yaptığını düşünürseniz ve mesafeyi 70 mt olarak düşünürsek
maç içinde 1400metre koşmuş olacaktır bu yüzden size önerim defans top sürme taktik ve kondisyon ve ofans ağırlıklı bir antrenmandır zaten bu oyuncular
genç olduğu için kondisyonlarını kazanmaları uzun sürmemektedir.bekler için ikinci tavsiyem ise beklerini hucumlara kaldırmayanlar olacaktır sizde onlardan iseniz
yine kondisyonlarını yüksek tutup top sürme defans ve taktik ağırlıklı idman yaptırmalısnız.Kanat oyuncularınız için orta saha idmanının kondisyon olarak arttırılmışını
kullanırsanız oyuncularınz çabuk ve çevikleşirler adam eksiltmede rahatlık kazanırlar.
Forvete ise ofans,şut,top sürme kondisyon ağırlıklı bir programla yine özellikler aydan aya kontrol ederek arttrıp azaltırsınız.

Bütün bunları yaptığınız hald eoyuncu gelişmiyormu tek bir nedeni var o da siz siniz çünkü oynayan oyuncu gelişir oturan ise çürür gider.

Oynatığınız oyuncuların oynatömadıklarınıza göre daha çabuk geliştiğini deneyerek görebilirisiniz ve bu aldığınız oyuncular özellik bakımından
21 yaşında maksimuma çıkarlar sonrasında daha pa larına gelmeselerde çok fazla gelişmezler yani burda klübün finansını düzltmek içinde bu oyuncuları satabilirsiniz.
Unutmayınki her sene bu tarz oyuncular oyuna katılıyor onları bulup çıkarmak sizin işiniz bu şekilde klüp finansına tavan yaptırabilirsiniz ve transfer,stad,tesis yapabilirsiniz.

Benim tavsiyem 3. ligden ve başarı beklemeyen bir takım alırsanız hem gençleri oynatma cesaretiniz artar hemde oyun çok zevkli bir hal alır.
Son olarak klübünüzün tesis kalitesi kötü ise oyuncu sakatlıklarınız artacaktır ve yönetimden para yerine ilk olarak bunu istemelisiniz
çünkü genç oyuncular uzun süre sakatlanınca eksi formlarına uzak oluyorlar.

Benden şimdilik bu kadar.
İyi oyunlar bol FM ler!!!!
Not:Yetiştirdiğim oyuncuların ss lerini sezon sonunda koyacağım

Redrum
17.Ekim.2006, 21:24
güze lyazı paylaşım için saol da bişi sorcam bunu sen mi yazadın?

notformoney
17.Ekim.2006, 21:26
evet de bu kadar çabuk okuman şaşırtıcı bende daha sayfa yüklenirken cvp yazmışsın:D
tamamını ben yazdım ss koyacağımda benim pc yavaş onu sonra koyucam

Redrum
17.Ekim.2006, 21:30
tmm saol yazın için ayrıca okuma konusunda biraz göz gezdirdim şimdi de tamaının çoğunu okudum:D saol

Fietra 10
17.Ekim.2006, 21:36
hepsini okudum güzel bir rehber

Flawless Victory
17.Ekim.2006, 21:57
Güzel yazı eline sağlık ama yazıyı biraz renklendirip satır başı yaptığın yerlere bir satır boşluk koyarsan daha hoş görünür.

Oynatılmayan oyuncular potansiyeli 170'ten büyük olsa da kendini geliştiremez demişsin çok doğru ama buna ek olarak şunu da söyleyebiliriz :

Bir oyuncu kendini geliştiremiyorsa;

1. Oynatılmıyordur
2. Sık sakatlanıyordur
3. Düşük performans sonucu yaptığınız eleştiriler veya basının o oyuncu hakkında size sorduğu sorulara verdiğiniz olumsuz yanıtlardan kaynaklanabilir
4. Antrenman programı monotonlaşmıştır. Değişiklik, yani mevki değiştirme (ör : DM'yi savunmanın önü yerine orta saha ortasında oynatmak) veya Yeteneklere ağırlık vermek gibi.

notformoney
20.Ekim.2006, 03:21
zaten maddelediğin olaylardan ikisini yazdım
gerisi oyunu oynayana kalıyo birazda ben yakında ssler koyucam mesela serbest aldığım oyunculuarı oynatmaya başladım 3 düzenli sayılabilecek şekilde forma giyiyor 1 taneside tandemde ilk 11 çıkıyor daha 16 yaşında aldığımda 77/171lik ca/pa değerine sahipti şu an 101/171 daha 3 ayda bu kadar gelişim gösterdi ve şampiyonlar liginden tutunda süper kupa finaline kadar her maç güvenip onu oynattım fiyatı 2mn euro oldu ve serbest aldığım bi oyuncu defansta oynuyor yani oynatınca gelişiyor kötü oynasa bile kesmeden oynatmak gerekli öncelikle gerisi kendiliğinden geliyor