PDA

View Full Version : [TSL]Fenerbahçe Araştırması 2007

Pages : [1] 2

Omerdinho
21.Temmuz.2006, 07:12
Fenerbahce'de nefret edilenlere Rüstü Recber,Hasan Sas,Elvir Baljic,M.Nobre eklenmeli :)

Fernando Gago
21.Temmuz.2006, 08:10
Rüştü ve Nobre saçma olur bence ama hasan şaş kousunda hemfikirim ....

LaigLeNoiR
21.Temmuz.2006, 08:12
Bence bu konulardan uzak duralım arkadaşlar :)

EL-Hadji
21.Temmuz.2006, 08:57
Evet Hasan Şaş eklenebilir.

Varonil
21.Temmuz.2006, 16:10
Hakemlerden de Selçuk Dereli eklenebilir.

El Barto
21.Temmuz.2006, 16:21
Fenerbahce'de nefret edilenlere Rüstü Recber,Hasan Sas,Elvir Baljic,M.Nobre eklenmeli :)

Zaten sendende böyle bir fikir çıkardı ancak...;)

Omerdinho
21.Temmuz.2006, 22:46
Hakemlerden de Selçuk Dereli eklenebilir.
evet selcuk dereli kesinlikle eklenmeli, hatta yildirim demirören ve özhan canaydinda eklenebilir :)

SYLaR
21.Temmuz.2006, 23:05
Haluk Ulusoy falan da eklenmeli.Aaa olmazsa olmaz bunlar.Hatta tüm kulüp başkanları,tüm hakemler,uefa görevlileri hepsi eklenmeli.Tövbe tövbe

eGowiCh
22.Temmuz.2006, 00:35
Kulübün nefret ettiği kişiler farklıdır, taraftarların nefret ettiği kişiler farklıdır. Şimdi taraftarlar nefret ediyor diye, bu koca bir camiaya mal edilemez. Fenerbahçe'nin ezeli rakipleri gerçekte Galatasaray ve Beşiktaş'tır, oyunda da bu böyledir, Denizlispor veya başka takımlar/kişiler değildir.

extensor
22.Temmuz.2006, 07:32
fenerbahçe camiası ve taraftarı neden ısrarla bu akdar antipatik olmaya çalışıyor anlaryamıyorum ya lütfen elinizi vicdanınıza koyun
1. rüştü rençber senelerce senin kaleni koruyor ve kaptan oluyor bir derbi maçı öncesi traş olurken jiletle elini kesiyor kaptanlığını ömür boyu elinden alıyorsun sesini çıkarmıyor başarıyla sana hizmet veriyor pendik maçı öncesi tvler önünde dövüyorsun bunu karısı ve kızıda izliyor bütün türkiye izliyor ve ben kalıyorum diyor gitmiyor türk milli takımını üçüncülüğe taşıyan takımda ondan başka fb futbolcu yok senin övünç kaynağın oluyor barca ya gitmeden önce bosman kuralıyla gitmem diyor kulubune para kazandırıyor geriye döndüğünde gözünü kırpmadan fenerbahçeyi seçiyor ve tekrar kaldığı yerden devam ediyor günün birinde haliyle yaşlanınca ve bacağı kırılınca 6 ay oynayamayacak diye biz seni istemiyoruz diyorsun bu nankörlük olmuyordu onun son derece profesyonal bir şekilde bjk ye gitmesimi nankörlük oluyor
siz olsanız ne yapardınız
sen 2 senede ortalama 2 maçta bir gol atan nobreyi gönderiyorsun yerine kezman gibi bir saksağanı alıyorsun sonra nobreye diyorsun ki
hop ulan nobre ben senin popona tekmeyi vurdum ama sen neden bjk ye gidiyorsun tüh sana
sonra bir gün adamın biri çıkıyor diyorki lige 3 hafta kala 9 puan ilerde olmassak şampiyon olmamız engellenir
NASIL ŞAMPİYON OLDUN ÖYLEYSE

lütfen bu kadar mızmız antipatik ve NANKÖR olmayın
FENERBAHÇE CAMİASI 100 YILLIK BİR ÇINARDIR KİMSENİN MALI DEĞİLDİR NE AZİZ YILDIRIMIN NEDE SEVİYESİZ YARDAKÇILARININ FENERBAHÇENİN ADINI BU ŞEKİLDE KİRLETMEYE HAKKI YOKTUR

fenerbahçe bundan on sene önce ali şen döneminde çok kaliteli bir taraftar kulubune sahipti ben galatasaraylıyım gs türübünlerinden ve taraftarlarının kalitesizliğinden nefret ediyorum hepsi kıro nun tekidir
ama sevdiğim bir taraftar vardı fb taraftarı onunda bu başkan ve yöneticilerinin etkisiyle bu hale geldiğini görmek içimi acıtıyor 2004-2005 yılı 33. haftası fenerbahçe galatasaray maçı vardı ERGÜN PENBE taç çizgisine gitti ve taç atmak için taraftardan topu istedi taraftar ona orta parmağını gösterdi acayip derece üzüldüm o taraftarı o futbolcuya karşı böyle davranmaya yönlendiren yöneticiler! gerek galatasaray yönetici gerek fenerbahçe yöneticisi olsun aynı şey benim takımım içinde geçerli 19 mayıs gençlik ve spor bayramında gördük atatürk bize dediki bu gün spor günü gençlik günü eğlenin ve biz savaşa çevirdik utanç duydum kendi taraftarımdan nefret etdiyorum

EL-Hadji
22.Temmuz.2006, 08:40
Helal olsun sinan belki de ilk defa bir yorumuna böyle yürekten katılıyorum. Kesinlikle mükemmel yazmışsın...

Jesus_FB
22.Temmuz.2006, 08:49
Yazını son derece doğru bulup çok beğensem de son cümleni silmek zorunda kaldım. Çünkü son cümlen taraftarın yaptığı orta parmak kadar çirkindi!

Omerdinho
03.Ağustos.2006, 03:08
Yasin Cakmak ile 4 yillik sözlesme imzalandi, gelecek sezon 5 numarali formayi giyecek.

eGowiCh
03.Ağustos.2006, 04:00
Yasin Çakmak, Çaykur Rizespor takımından Fenerbahçe'ye 1 milyon 350 bin Dolar karşılığında transfer oldu.

Fenerbahçe ile 4 yıllık sözleşme imzalayan Yasin Çakmak, 1. yıl 900 bin, 2. yıl 1 milyon, 3. yıl 1 milyon 100 bin ve 4. yıl için de 1 milyon 200 bin Dolar alacak. 22 yaşındaki genç futbolcu Fenerbahçe'de 5 numaralı formayı giyecek.

nekop
03.Ağustos.2006, 09:55
Can'ı hiç beğenmiyorum. Yükseleceğini de hiç sanmıyorum. Kerim gerçek mevkiisinde (hücuma dönük) oynarsa daha başarılı olacaktır.

Bencede Can çok abartıldı.Marking ve tackling 11 ve civarında olmalı...

eGowiCh
03.Ağustos.2006, 10:02
Lugano veya Edu kart cezalısı olursa veya sakatlanırlarsa, eminim Zico Can'ı değil Yasin'i oynatacaktır o bölgede, çünkü o da Can'ı beğenmiyor. Can oyunda yanılmıyorsam 140 PA, Türkiye'de iyi bir defans oluyor oyunda, bence potansiyeli bu kadar yüksek bir oyuncu değil, özellikleri son derece abartılı.

perpetua
03.Ağustos.2006, 11:37
Lugano veya Edu kart cezalısı olursa veya sakatlanırlarsa, eminim Zico Can'ı değil Yasin'i oynatacaktır o bölgede, çünkü o da Can'ı beğenmiyor. Can oyunda yanılmıyorsam 140 PA, Türkiye'de iyi bir defans oluyor oyunda, bence potansiyeli bu kadar yüksek bir oyuncu değil, özellikleri son derece abartılı.

Hatta 150 PAsi. Bence Tarik Can uzerinde biraz daha dusunecektir. Fiziksel ozellikleri tamam ama teknik ve zihinsel ozellikleri gozden gecirilirse iyi olur.

nekop
03.Ağustos.2006, 11:59
Evet en abartılı oyunculardan biri kesinlikle Can Ömer abininde dedigi gibi sadece fiziksel özellikleri iyi pozisyon alma zamanlama falan çok kötü belki ileride kendini geliştirse bile orta sıralarda oynayan bir takımda görev alır ancak...

BeeTLeJuiCe
03.Ağustos.2006, 18:13
Oynanan hazırlık maçlarının bu araştırmalara bi etkisi olacakmı?
Eğer olcaksa Uğur Boral ile ilgili bi artış söz konusumu?

Çünkü hazırlık maçlarındaki performansı etki etmezse Uğur Boral geçen sene oynadığı sol bek pozisyonundan dolayı özelllikleri duşecektir galiba, fakat hazırlık maçlarında gördükki asıl mevkisi olan sol açık ta oynayınca gayet etkiliyo oluyor. Skora olan katkısınıda göz ardı etmemek lazım.

Gerçi sadece bir maçını izledim ama çoğumuzun FM 2007 de begenmeyip direk olarak serbest bıraktığı yada sattığı Mateus (Edmar de Souza) oynadığı hazırlık macında cok guzel isler cıkardı. Mateus ile ilgilide bir artış (yada düzenleme diyelim) söz konusu olcakmı?

canavar20
03.Ağustos.2006, 18:38
Evet Uğur BORAL yükseltilip Can düşürülebilir.:)

Jesus_FB
03.Ağustos.2006, 22:55
Can'ı bende zaten düşürmeyi düşünüyordum Uğur Boral için çok acele etmemek lazım hazırlık maçlarında iyi performans gösterdi ama bakalım resmi maçlarda da aynı başarıyı sağlayabilecekmi eğer öyle olursa tabiki onada da bir miktar artış olabilir

extensor
04.Ağustos.2006, 06:26
fenerbahce sampiyonlukta acik ara favorim 4-2-3-1 taktigi muthis uyuyor inanilmaz guzel trasnferler yaptilar bir zamanlar turk milli takiminin yarisindan cogu galatasarayli futbolculardan olusuyordu simdi ise fenerbahceli yedek futbolculardan olusacak yasin ali bilgin vederson colin kazim gokhan trasnferleri harika her mevkii ye 2 super futbolcu kadroda lacka degil hunuz insallah diatta gibi kadroyu bozmak icin trasnfer yapilmaz sag bek onder gokhan kerim kiralanmali sol bek roberto carlos vederson mahmut gonderildi stoperler lugano edu yasin can cift on libero appiah aurelio selcuk deniz kemal gonderilmeli amrler ali bilgin colin kazim aml ler ugur boral tumer metin amc ler alex ilhan parlak gurhan gursoy kiralanmali olcan kiralandi ve santraforlar kezman deivid semih semih yada deivid gitmeli trasnfer yapilacaksa kezman gonderilip yerine uzun boylu bir SANTRAFOR alinmali Kezman gibi saksağan değil
galatasaraylı olmama ragmen açık ara şampıyonluk favorim ama gurhan kerım kıralanmalı deıvıd ve kemal satılmalı

Omerdinho
04.Ağustos.2006, 06:53
Kerim Istanbul Belediyespor'a kiralandi, Gürhan'i kiralamazlar, Deivid ve Kemal konusunda sana katiliyorum Kemal bi sezon oynadigi tüm maclari toplasan 5 mac üst üste oynamamistir nedeni de sürekli sakat olmasi adami bi kere oynarken göremiyoruz sürekli forma tanitimlarinda karsimiza cikiyor :)

extensor
04.Ağustos.2006, 07:15
gürhan kiralanmazsa yada gönderilmezse türk futbolu adına ilhan parlak adına gürhan gürsoy adına fenerbahçe adına kötü olur

Fernando Gago
05.Ağustos.2006, 23:20
Fenerbahçede bazı numaralar yenilendi ...
Ali Bilgin 18
Kemal Aslan 7
Yasin Çakmak 5

perpetua
06.Ağustos.2006, 03:02
Kerim Istanbul Belediyespor'a kiralandi, Gürhan'i kiralamazlar, Deivid ve Kemal konusunda sana katiliyorum Kemal bi sezon oynadigi tüm maclari toplasan 5 mac üst üste oynamamistir nedeni de sürekli sakat olmasi adami bi kere oynarken göremiyoruz sürekli forma tanitimlarinda karsimiza cikiyor :)

gürhan kiralanmazsa yada gönderilmezse türk futbolu adına ilhan parlak adına gürhan gürsoy adına fenerbahçe adına kötü olur

Gurhan kiralanamaz zaten.

Avrupa kupalarinda 25 oyunculu kadro ile oynayabilmek icin takimin alt yapisinda 3 yil oynamis 3 adet oyuncu bulunmasi gerekli kadroda. Gecen sene Fenerbahce 4 oyuncu bildirmisti, Semih, Kerim, Olcan ve Can.

Bu sene ise herhalde Gurhan, Semih, Can, Umut ve/veya Alper bildirilecek.

barahir
06.Ağustos.2006, 03:05
İyi de Gürhan senin dediğin gibi alt yapı kontenjanı için tutuluyosa yanlış olur. Çünki Gürhan Adanaspordan transfer edilmişti.. Yani Altyapısı Fenerbahceden değil..

eGowiCh
06.Ağustos.2006, 07:27
İyi de Gürhan senin dediğin gibi alt yapı kontenjanı için tutuluyosa yanlış olur. Çünki Gürhan Adanaspordan transfer edilmişti.. Yani Altyapısı Fenerbahceden değil..

Semih ve Umut da Fenerbahçe altyapısından değil, senin de dediğin gibi Gürhan da.

Avrupa kupalarinda 25 oyunculu kadro ile oynayabilmek icin takimin alt yapisinda 3 yil oynamis 3 adet oyuncu bulunmasi gerekli kadroda.

barahir
07.Ağustos.2006, 00:03
Hmm o zaman geçerli sayılıyo bunlar..

extensor
07.Ağustos.2006, 02:59
bu arada gürhan 16 yaşındayken adanasporla süper ligde oynadı belki ligin en genç forma giyen oyuncusudur ama fenerbahçe alt yapısından sayılmaması gerekir

perpetua
07.Ağustos.2006, 03:49
UEFA'nin kriterine gore 15 ile 21 yaslari arasinda bir kulupte toplam 3 yil oynamissa, o oyuncu takim tarafindan yetistirilmis olarak kabul ediliyor ve listeye "Club Grown" kategorisinden yani kulupte yetistirilmis kategorisinden giriyor.

Gurhan 2004 yilinda Fenerbahce'ye transfer olmus. 2004-05, 2005-06 sezonlarini Fenerbahce kadrosunda gecirmis ve ardindan 2006-07'de Sivasspor'a kiralanmis. Yani 15 yasindan beri su ana kadar Fenerbahce'de iki sezon gecirmis.

Bu sezon eger disariya kiralanirsa, Gurhan UEFA tarafindan Fenerbahce'de yetismis oyuncu olarak sayilmayacak. Bu nedenle Gurhan'i hic bir sekilde Fenerbahce'nin bu sene kiralayacagini sanmiyorum.

Gurhan sadece 1-2 maci dolduracak kadar dakika oynasa bile, ilerisi icin Gurhan'in Fenerbahce tarafindan yetistirilmis statusunde olmasi Fenerbahce acisindan daha onemli. (Aynen bu nedenle Olcan gecen sene kadroda tutuldu)

Semih 17 yasinda transfer oldu Fenerbahce'ye ve 2001-02 sezonunda bir yillik Izmirspor kiralanmasi disinda hep kadroda kaldi. Yani 17 yasindan 21 yasina kadar Fenerbahce'de 3 sezon gecirmis oldugu icin UEFA tarafindan alt yapidan yetismis oyuncu olarak sayiliyor.

Umut yanilmiyorsam Ocak 2006'da Fenerbahce'ye transfer oldu. Yani simdiye kadar 1.5 sezon gecirdi takimda. Bu sezonun tamaninda ve gelecek sezonun ilk yarisi Fenerbahce'de kalirsa, 22 yasina basmadan Fenerbahce'de 3 yilini dolduracaktir ve UEFA tarafindan alt yapidan yetismis oyuncu kategorisine girecektir.

Alper Balaban 2005/06 sezonunun basinda transfer edildi ve 2 senedir Fenerbahce'de oynuyor. Bu sene Alper disariya kiralanabilir ve gelecek sezon kadroda tutularak alt yapidan yetismis oyuncu statusunu kazanabilir.

extensor
07.Ağustos.2006, 21:50
ewet üstad bende araştırdım beşiktaşın 100. yılında adanasporda ilk onbir çıkıyor yaşı 16 sonraki sezon fenerbahçeye transfer oluyor alt yapıda iki yıl geçiriyor geçen yıl sivasa gönderiliyor doğrudur

ama üzücü olan sırf 25 kişilik kadroda yer bulsun diye geçen yıl olcana yapıldığı gibi bu yılda gürhana yapılacak tam oynamaya ihtiyacı varken 1 senesi harcanak bari ilhan parlak kiralansada gürhana daha fazla maç imkanı doğsa alexi yedeği olsun hiç olmassa

ogcj_me
08.Ağustos.2006, 01:52
ziconun taktiklerini uyguladığımız zaman takım gerçek fenerbahçeden çok farklı...

Omerdinho
15.Ağustos.2006, 12:50
Aurelio'nun özellikleri artirilmali, bu adam takimin herseyi, olmazsa olmazi.

nekop
15.Ağustos.2006, 13:01
Arkadaşlar böyle direk arttırılmalı yerine şu özelligi şu seviyede bence az veya fazla gibi yorumlar yapın hem bize daha fazla yardımcı olmuş olursunuz.

Omerdinho
15.Ağustos.2006, 14:30
Arkadaşlar böyle direk arttırılmalı yerine şu özelligi şu seviyede bence az veya fazla gibi yorumlar yapın hem bize daha fazla yardımcı olmuş olursunuz.
arkadasim bundan önceki konularda da söylemistim Tackling,First Touch,Heading,Long Shoot,Crossing,Passing,Jumping fakat dikkate alinmadi ve Aurelio'nun özelliklerinin iyi oldugu söylendi ki bence oyundaki Aurelio'nun gercekle alakasi yok.. Tackling bikere 15 olamaz imkansiz, Lazio'lu mugindayi'nin bile 20 iken Aurelio nasil 15 olabilir? birisi bunu aciklayabilir mi? Heading kesinlikle yükseltilmeli bunu tartismaya bile gerek yok. Ayrica ortalarida fena degil Anderlecht macinda Alex'e yaptigi bi asist var gecen sezonda yaptigi asistler vardi tam olarak hatirlamiyorum fakat bence artirilip 13-14 yapilirsa fena olmaz.

perpetua
15.Ağustos.2006, 17:06
arkadasim bundan önceki konularda da söylemistim Tackling,First Touch,Heading,Long Shoot,Crossing,Passing,Jumping fakat dikkate alinmadi ve Aurelio'nun özelliklerinin iyi oldugu söylendi ki bence oyundaki Aurelio'nun gercekle alakasi yok.. Tackling bikere 15 olamaz imkansiz, Lazio'lu mugindayi'nin bile 20 iken Aurelio nasil 15 olabilir? birisi bunu aciklayabilir mi? Heading kesinlikle yükseltilmeli bunu tartismaya bile gerek yok. Ayrica ortalarida fena degil Anderlecht macinda Alex'e yaptigi bi asist var gecen sezonda yaptigi asistler vardi tam olarak hatirlamiyorum fakat bence artirilip 13-14 yapilirsa fena olmaz.

Sonucta oyunculari yapan kisiler Fenerbahce'nin maclarini surekli takip eden ve oyunculari iyi taniyan kisiler.

Bugun Aurelio'nun Alex'e verdigi pasa, orta dememek lazim ayrica. Ceza sahasinin hemen kenarindan yapilan bir asist, pek bir orta degil. Ingiliz futbolunda cok gordugumuz ortalar gibi ortalar yapabiliyor mu Aurelio? Ayrica orada yanilmiyorsam Aurelio markaj altinda olan Kezman'a asist yapmaya calisiyor ancak Alex'in onsezileri kuvvetli oldugu icin arkadan kendisini markajdan kurtarip Kezman'in cok daha zor durumda vurmasinin onune geciyor.

Tackling, topa mudahale etme teknigi. Aurelio, cok top kapiyor ama bu top kapmalari genelde onsezileri kuvvetli oldugu icin. Yoksa ustune dripling ile bir oyuncu suratle gelirken aurelio mudahale teknigini kullanarak, yagdan kil ceker gibi top kapabilen bir oyuncu degil. Aksine, oyunu iyi okuyor ve iyi okudugu icin araya girip top kapiyor genelde.

Aurelio'nun jumping'i biraz yukselebilir.. Buna katiliyorum.

Uzaktan sutlardan cok gol atabilen bir oyuncu oldugunu soylemek zor Aurelio'nun. Long Shots, uzaktan sutlardan bitiricilik olduguna gore ve Aurelio genelde defanstan seken toplari tamamladigi da goz onunde tutulursa bence su anki seviyesi oldukca iyi.

First touch evet 1-2 puan yukselebilir.

Eminim dosyalar elimize tekrar gecitiginde Tarik tekrar kontrol edecektir Aurelio'yu.

midfielder1912
15.Ağustos.2006, 19:19
bu arada gürhan 16 yaşındayken adanasporla süper ligde oynadı belki ligin en genç forma giyen oyuncusudur ama fenerbahçe alt yapısından sayılmaması gerekir

gürhan bulgaristandan köylümdür, 90 zulmünde ailesi ile bulgaristan' dan isveç e göç etti, isveçten de ailesi ile 98 de Türkiye ye geldi, Adana dan da fener e gelmesinde Naim Süleymanoğlu nun etkisi büyüktür. babası da bu göç trafiğinde yaşını 2-3 yaş ufalttı sanırım. hayal meyal hatırlıyorum köyden elemanı benden ufaktı ama aramızda anca 1-2 yaş vardı.

Omerdinho
15.Ağustos.2006, 19:51
Sonucta oyunculari yapan kisiler Fenerbahce'nin maclarini surekli takip eden ve oyunculari iyi taniyan kisiler.

Fenerin gecen sezonki tüm maclarini 90 dakika boyunca takip ettim bundan emin olabilirsin ;)

Bugun Aurelio'nun Alex'e verdigi pasa, orta dememek lazim ayrica. Ceza sahasinin hemen kenarindan yapilan bir asist, pek bir orta degil. Ingiliz futbolunda cok gordugumuz ortalar gibi ortalar yapabiliyor mu Aurelio? Ayrica orada yanilmiyorsam Aurelio markaj altinda olan Kezman'a asist yapmaya calisiyor ancak Alex'in onsezileri kuvvetli oldugu icin arkadan kendisini markajdan kurtarip Kezman'in cok daha zor durumda vurmasinin onune geciyor.

Tackling, topa mudahale etme teknigi. Aurelio, cok top kapiyor ama bu top kapmalari genelde onsezileri kuvvetli oldugu icin. Yoksa ustune dripling ile bir oyuncu suratle gelirken aurelio mudahale teknigini kullanarak, yagdan kil ceker gibi top kapabilen bir oyuncu degil. Aksine, oyunu iyi okuyor ve iyi okudugu icin araya girip top kapiyor genelde.

Aurelio'nun jumping'i biraz yukselebilir.. Buna katiliyorum.

Uzaktan sutlardan cok gol atabilen bir oyuncu oldugunu soylemek zor Aurelio'nun. Long Shots, uzaktan sutlardan bitiricilik olduguna gore ve Aurelio genelde defanstan seken toplari tamamladigi da goz onunde tutulursa bence su anki seviyesi oldukca iyi.

First touch evet 1-2 puan yukselebilir.

Eminim dosyalar elimize tekrar gecitiginde Tarik tekrar kontrol edecektir Aurelio'yu.

Aurelio'nun 05/06 sezonunda sivasa attigi golu hatirlayin, ayrica bu adam fenere gelmeden once trabzonda uzaktan attigi goller vardi.

perpetua
16.Ağustos.2006, 00:53
Fenerin gecen sezonki tüm maclarini 90 dakika boyunca takip ettim bundan emin olabilirsin

Eminim takip etmissindir. Benim soylemek istedigim arastirmayi yapan kisilerin de takip ettigi ve uygun bir karar verdigi.

Aurelio'nun 05/06 sezonunda sivasa attigi golu hatirlayin, ayrica bu adam fenere gelmeden once trabzonda uzaktan attigi goller vardi.

Uzaktan sutlari 5 olan bir oyuncu bile zaman zaman uzaktan sutlarla gol atabilir..

turkfutbolu.net sitesinde butun Fenerbahce maclarinin onemli olaylarini bulmam mumkun. Bir istatistik cikart istersen Aurelio kac tane uzaktan sut denemesi yapmis, ve bu sekilde kac tane gol atmis.

extensor
16.Ağustos.2006, 01:42
Eminim takip etmissindir. Benim soylemek istedigim arastirmayi yapan kisilerin de takip ettigi ve uygun bir karar verdigi.

Uzaktan sutlari 5 olan bir oyuncu bile zaman zaman uzaktan sutlarla gol atabilir..

turkfutbolu.net sitesinde butun Fenerbahce maclarinin onemli olaylarini bulmam mumkun. Bir istatistik cikart istersen Aurelio kac tane uzaktan sut denemesi yapmis, ve bu sekilde kac tane gol atmis.

ustad sen genelde hic bir seyi kabullenmiyormusun ona bakilirsa alexinde uzun sut denemedigi goruluyor ama onun uzun sutlarini 16-17 yapabiliyorsunuz bu ikisi arasinda bir ironi olmali ayrica size alexin cok kafa golu attigindan kafa ozelliginin yukeltilmesi gerektiginden bahsetmistim dun aksamda anderleth macinda gosterdi ewet aurelio gercekten bu ligin en degerli oyuncularindan biridir ama her seferinde siradan oyuncu gibi yapiliyor bunu gormemek icin kor olmak lazim ayrica birakin butun maclarini 5 mac fenerbahceyi izleyen bir adambile aurelionun kalitesini anlar ben fenerbahceli degilim ama aurelio kadar komple bir oyuncu turkiyede yok bunu inkar edemem sizin de etmemeniz gerekli

Omerdinho
16.Ağustos.2006, 01:48
Ayrica Appiah'da siradan bir oyuncu gibi yapilmis, Gana milli takiminda 10 numara giyiyor ofansif olarak görev yapiyor, oyuna hem ofansif hem defansif yönden agirligini koyabilen bir oyuncu fakat bu oyunda böyle degil ne yazikki.

Alex konusunda katiliyorum kafa vurusu 13 yapilabilir, jumping 14 ten assagi olmamali.

extensor
16.Ağustos.2006, 06:15
Alex konusunda katiliyorum kafa vurusu 13 yapilabilir, jumping 14 ten assagi olmamali.

ewet tamamen böyle yapılmalı ayrıca appiah için sadakatlık az olmalı fenerbahçede el üstünde tutulmasına rağmen shalkeye gitmek istiyorum diyor kendine bakmıyor profesyonallikte düşürülmeli rakibe girişleri tam kırmızı kartlık buda gözden geçirilmeli hem ofansı iyi hem defansı ama pasları ve top tekniği düşük olan bir oyuncu bunun yanı sıra güç denge uzun şut gibi bütün hayvani:D özellikleri arttırılmalı

Jesus_FB
16.Ağustos.2006, 06:56
Ayrica Appiah'da siradan bir oyuncu gibi yapilmis, Gana milli takiminda 10 numara giyiyor ofansif olarak görev yapiyor, oyuna hem ofansif hem defansif yönden agirligini koyabilen bir oyuncu fakat bu oyunda böyle degil ne yazikki.

Arkadaşlar zıplaması iyi olan bir oyuncu iyi kafa vurur diye bir kural yok evet Alex'in kafa vuruşuları yani heading'i iyi onu gözden geçireceğim ama jumping'inde herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum çünkü Alex çok iyi sıçrayan sıçrama özelliğini kullanıp kafa topları alan bir oyuncu değil. Önsezileri çok yüksek olduğu için doğru zamanda doğru yerde oluyor ve güzel kafa vuruşlarıda yapabiliyor. Bunların hiçbirisi Jumping'in artması ile oluşmaz.

Appiah takımın yıldızlarından fizik özellikleri çok üst düzeyde. Bir oyuncuyu değerlendirirken sadece teknik özelliklerini göz önüne almayın Appiah'ın tekniği çok iyi olan bir oyuncu değil. Fiziği ve hırsıyla öne çıkan bir oyuncu ve çok azimli biri. Milli takımda eldeki kadro yüzünden 10 numarayı giyip biraz daha ofansif oynadı yoksa Appiah asla bir 10 numara olabilecek özelliklere sahip değil.

Sıradan olduğuna da kesinlikle katılmıyorum zaten oyun başladığında da genelde ilk sezonda yada ikinci sezonda İngiltere ligine transfer oluyor.

Jesus_FB
16.Ağustos.2006, 06:59
ewet tamamen böyle yapılmalı ayrıca appiah için sadakatlık az olmalı fenerbahçede el üstünde tutulmasına rağmen shalkeye gitmek istiyorum diyor kendine bakmıyor profesyonallikte düşürülmeli rakibe girişleri tam kırmızı kartlık buda gözden geçirilmeli hem ofansı iyi hem defansı ama pasları ve top tekniği düşük olan bir oyuncu bunun yanı sıra güç denge uzun şut gibi bütün hayvani:D özellikleri arttırılmalı

Sadakat konusunda düşünücem onu daha iyi anlayabilmemiz için Appiah'ın sahaya çıkacağı ilk maça bakmak lazım. Geçen seneki Anelka gibi davranıcakmı göreceğiz.

Profesyonellik konusuna da gelince Appiah evet sert giren bir oyuncu ama art niyetli sakatlamaya yönelik hareketlerden kaçınan biri. Zaten öyle bile olsa bunu oyuna yansıtmak için Profesyonellik değil sportmenlik'in düşürlmesi gerekir.

Ilhan
16.Ağustos.2006, 07:09
Alex'in jumping 11-12 civarında, heading de 12 olur.

extensor
16.Ağustos.2006, 08:28
alexin zdravkovun uzerinden attigi gole bakin bunu yapabilen bir futbolcu taniyorum hakan sukur 2-3 kez yapti ve yaptigi kaleci de wilde futbolu birakti :D

yusufislam
17.Ağustos.2006, 00:39
ama arkadaslar hala anlamazdinizmi , simd bu Fenerbahceli oyunculara gucleri tam olarak verilirse arada biraz bariz FARK OLUR GUC ACISIDINDAN zaten 2 yil icinde oyunda cok guclu duruma geliyor fenerbahce, oyle degil mi
gsli ve bjkli arkadaslar!

INANILMAZ BI FUTBOL ISTATISTIKI OLAN tuncay sanliyi bile siradan yaptilar,
cesar delgado America takimiydi galiba, orda oynadigi futbolla ne kadar guclu yapilmis, onlarin dusundukleri niye sizin gibi degil?
"ama Cesar sadece burda atiyo gollerini, atsin bakin la liga' da demiyorlar"
arkadaslar!

Ghana'lilar Appiah'i essienden bile iyi goruyorlar HEM KAPTAN HEM 10nr

dedigim gibi,

Eger belli oyunculari duzgun yapsalar fenerbahcede bazi gucler daha belli olurdu!

vallaha AURELIO ile APPIAH'a aciyorum sahsen!
hele gsde bjkde olsalardi,

uzhauha

IMPARATORE APPIAH IMPARATORE AURELIO olurlardi,
her seferinde gslilerin bjklilierin kulaklarimizi cinlattigini duyardik

"su appiah super adam, turkiyede onun gibisi yok"
ama oyunda var!!!! (cok sagolun sayenizde)

"aurelioyu anlatmak istemiyorum"

nengomashe bile aureliodan super !!!!!!!!!

not: bundan boyle baska ligler le karsilastirmayin, zaten bunu yapan ...
cesar degado, ve onun gibi bir suru oyuncular neden premier ligde oynadaman henryden GUCLU OLUYORLAR KI!!!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
acaba neden NENGOMASHEnin tacklesi 20 yoksa south africada cok mu top caliyor!!! kendileri!!!!

"ama ingilterede calmiyor" oyle degilmi arkadaslar, yazik bizeeee, ayip be :(:)

Omerdinho
17.Ağustos.2006, 01:07
Ayrica Aurelio uzun sut denemesi yapmiyor demissin, Ceyhun cok mu uzun sut denemesi yapiyor? neden adamin uzun sutu yilardir 20 ? uzaktan kac tane gol attida uzun sutu 20 oluyor?

Yusufislam'ada sonuna kadar katiliyorum... Sürekli baska oyuncular ile karsilastiriyorsunuz... Italya Ligi DB'sini acin bakin kac tane forvet gördüm bitiriciklikleri 17 18 20 olan, onlar böyle düsünmüyor demekki..

perpetua
17.Ağustos.2006, 01:39
ama arkadaslar hala anlamazdinizmi , simd bu Fenerbahceli oyunculara gucleri tam olarak verilirse arada biraz bariz FARK OLUR GUC ACISIDINDAN zaten 2 yil icinde oyunda cok guclu duruma geliyor fenerbahce, oyle degil mi
gsli ve bjkli arkadaslar!

Tekrarliyorum. Fenerbahce'yi yapan en az sizin kadar Fenerbahce'yi seven arkadaslarimiz. Ima ettiginin cok alakasiz. Daha once de yazdim, simdi ekran goruntusu de vereyim. Fenerbahce 7 yil ust uste sampiyon olmus gordugunuz gibi.

Besiktas
http://img411.imageshack.us/img411/9014/besiktaslm7.jpg

Fenerbahce
http://img411.imageshack.us/img411/7411/fenerbahceka1.jpg

Galatasaray
http://img403.imageshack.us/img403/5926/galatasarayug5.jpg

Bu yillar oynanirken ben Parma ve ardindan Real Madrid'i yonetiyordum ve Turkiye ligine bir etkim olmadi (oyuncu transferi vs. gibi).

Daha guclu olsun istiyorsunuz degil mi? Hatta Galatasaray ve Besiktas'in abartildigini ima ediyorsunuz. Ama farkinda degilsiniz ki Galatasaray ve Besiktas'da kaliteli oyuncular var ama bu oyuncularin sureklilikleri yok veya cok sakatlaniyorlar. Tabii bu nedenle de etkili olamiyorlar.

Yazdiklarinin gerisi bos. Bana oyuncu ozelliklerini anlat. Veya daha da iyisi, ac editor'u, mesela Appiah'i olmasi gerektigi gibi yap. Sonra ekran goruntulerini buraya koy. Sonra sabaha kadar tartisirim.

perpetua
17.Ağustos.2006, 01:53
Ayrica Aurelio uzun sut denemesi yapmiyor demissin, Ceyhun cok mu uzun sut denemesi yapiyor? neden adamin uzun sutu yilardir 20 ? uzaktan kac tane gol attida uzun sutu 20 oluyor?

Yusufislam'ada sonuna kadar katiliyorum... Sürekli baska oyuncular ile karsilastiriyorsunuz... Italya Ligi DB'sini acin bakin kac tane forvet gördüm bitiriciklikleri 17 18 20 olan, onlar böyle düsünmüyor demekki..

Baskalarinin yaptiklari yanlislar bizi baglamaz. Ayrica o bitiriciligi 17-18 olan oyuncunun acaba topsuz alan, hiz, hizlanma, guc, cesaret, soguk kanlilik, onsezi, denge, dripling gibi ozellikleri kac? Sonucta sadece top ayagina geldigi zaman bitirmekle iyi forvet olunmuyor.

Soguk kanli degilsen, istersen bitiriciligin 35 olsun bos kaleye bile kacirirsin (dun Slaven'li oyuncunun GS'a karsi atamadigi pozisyon gibi)

Hizli degilsen, iyi hizlanamiyorsan, topsuz hareketliligin iyi degilse pozisyona giremezsin. Biriticiliginin 20 olmasinin hic bir onemi kalmaz.

Dripling yapamiyorsan, sadece ceza sahasi icinde teklikeli olursun, seni etkisizlestirmek icin de rakip defansini onde kurar.

Cesur degilsen, adam markaji ile cok kolay pasifize edilebilirsin. Bitiriciliginin 20 olmasinin herhangi bir anlami olmaz.

Onsezin iyi degilse, oyunu okuyamazsin bitiriciligini kullanabilecegin pozisyona giremezsin.

Kuvvetli degilsen, dengeli degilsen kuvvetli bir defans oyuncusu sen bitiriciligini gostermeye calisirken dengeni kolaylikla bozar. Yine bitiriciligini gosteremezsin.

Bu ozelliklerin hepsinin bir CA puani degeri var. Bu ozelliklerin hepsinin 14-15 seviyesinde olmasi, o oyuncunun CA'sini 160-170 civari yapar. Bitiriclilik 20 olursa, diger ozellikler ise cok dusuk olur, adam bitiricidir ama pozisyona giremez, adam bitiricidir ama defans oyuncusunu dripling ile gecemez. vs vs.

Once ortaya koyun hangi oyuncularin hangi ozellikleri zayif olmali (dunyada cok az komple oyuncu vardir - Ronaldinho bile komple bir oyuncu degildir), ondan sonra yuksek olan ozelliklerinin hangi degerde omasi gerektigi zaten kendiliginden ortaya cikar.

Ceyhun'un uzun sutlarinin 20 olmasina gelince. O da hata. O da 20 olmamali. Gecen sene Ankaragucu takimi uzerinde yapilan calismayi veritabanina eklemeyi ihmal etmeseydik Ceyhun'un uzun sutlari da 20 olmayacakti. Ancak soyle bir durum da var, Ceyhun uzaktan sutlarla oldukca cok gol atan bir oyuncu.

Omerdinho
17.Ağustos.2006, 02:33
Bu anlattiklarini bende biliyorum.. Az cok bu islerden anliyorum :)
Benim orada anlatmak istedigim Avrupa'daki arastirmacilar ne görürseler onu oyuna giriyorlar, burdakiler gibi oyunculari avrupadaki oyuncularla karsilastirmiyorlar , oyundaki Aurelio'nun simdikinden daha iyi olmasi icin daha ne yapmasi gerekiyor anlamis degilim adam agziyla kus mu tutsun daha ne yapsin , Türkiye'nin en iyi ön liberosu istedigin takima koy rahatlikla oynar, defans desen defansa yardimci oluyor, ofans desen gol atiyor attiriyor daha ne yapsin yani anlamadim bir türlü..

Ayrica kisilmasi gereken özellikler varsa kisin ama önemli özellikleri görmezden gelmeyin.

extensor
17.Ağustos.2006, 05:31
konuyu takip etmedigim sure boyuncu bir suru mesaj akmis bazi arkadaslar isi fanatiklige vurmus appiah ganalilara gore essienden daha iyidemis onun icin kaptan ve on numara demis ona bakilirsa gaziantepsporun yedek kalecisi oguz daglarogluda on numara ve eto'nun forma giydiği cameroonda song kaptan kantanlık ve numarayla futbolcu kıyaslanmaz kıyaslarsanız içi geçmiş kezmanları alırsınız neyse orası benı ilgilendirmiyor
beni ilgilendiren konu daha öncede tartışmıştık bazı futbolculara adı duyulmamış olduğu için gerçek değerleri verilmiyor ben galatasaraylı olmama ragmen türkiye liginin en iyi top çalan oyuncusudur ve bir çok avrupalı ön liberodan iyidir avrupanın sayılı top çalan oyuncularındandır ama sayılı önliberolarından biri olmaması sayılı top çalan oyuncularındanda olmamasını gerektirmez sizin manteliteniz şu her futbolcuya 13 15 arası deger yazıyorsunuz halbuki aurelıo markaj hiç yapmaz adam kovalamaz 3 yapın 8 yapıcağınıza 3 yapın ama top çalmayıda 15 yapıcağınıza 20 yapın ben herkezi şişirin demiyorum serkan aykut müthiş son vuruşları vardır ağırdır hız hızlanma 10 10 yapıp son vuruş 16 yapacağınıza hız hızlanma 4 yapın son vuruş 20 yapın böyle daha sempatik bir oyun olacaktır herkez alman futbolcu gibi her işten biraz anlıyor ya bbırakın her futbolcunun kendine has özelliklerini doğru seviyelerde yapın bugun yattara inanılmaz ortalar yapıyor ama bir topu çalsın diye atlamaz top çalmayı 8 yapacağınıza 1 yapın ama orrta yapmasınıda 16 yapacağınıza 20 yapın çünkü bu ligin en iyi orta kesen adamı

perpetua
17.Ağustos.2006, 07:02
sizin manteliteniz şu her futbolcuya 13 15 arası deger yazıyorsunuz halbuki aurelıo markaj hiç yapmaz adam kovalamaz 3 yapın 8 yapıcağınıza 3 yapın ama top çalmayıda 15 yapıcağınıza 20 yapın

Cok dogru bir dusunce. Ancak her ozelligin, pozisyona gore onemi degisiyor ve marking yapma bir defansif orta saha icin oldukca onemsiz, tackling ise cok onemli bir ozellik. Bu nedenle de bir bakima Aurelio gibi bir oyuncunun tackling ozelligini yuksek yapmak, uzun tac veya marking ozelliklerini dusuk yapmak ile mumkun olmayan bir sey.

Bir defansif orta saha oyuncusu icin Aurelio'nun hangi onemli ozellikleri vasat veya zayif onlari belirlerseniz, tackling yukselebilir.. Ama dusurecek baska onemli ozelligini bulamiyorsaniz eger demak ki Aurelio'nun tackling olmasi gereken yerdedir. CA'si 160-170 olayan hic bir oyuncunun pozisyonuna gore butun onemli ozellikleri 15 ve ustu seviyede olamaz.

Omerdinho
17.Ağustos.2006, 07:29
Bir defansif orta saha oyuncusu icin Aurelio'nun hangi onemli ozellikleri vasat veya zayif onlari belirlerseniz, tackling yukselebilir.. Ama dusurecek baska onemli ozelligini bulamiyorsaniz eger demak ki Aurelio'nun tackling olmasi gereken yerdedir. CA'si 160-170 olayan hic bir oyuncunun pozisyonuna gore butun onemli ozellikleri 15 ve ustu seviyede olamaz.
15 ve üstü olsun demedik ki ..
Eger yükseltilmesi gereken özellikler varsa ve düsürülecek bir özellik göremiyorsaniz sizde CA'yi yükseltin..

perpetua
17.Ağustos.2006, 07:54
15 ve üstü olsun demedik ki ..
Eger yükseltilmesi gereken özellikler varsa ve düsürülecek bir özellik göremiyorsaniz sizde CA'yi yükseltin..

CA yukseltmek icin de bizim takimlarimizin ya Avrupa'da basari yakalamasi lazim, ya da oyuncunun disariya transfer olmasi lazim. Veya takimdaki diger oyuncularin CA'sinin dusmesi lazim.

Omerdinho
17.Ağustos.2006, 07:58
CA yukseltmek icin de bizim takimlarimizin ya Avrupa'da basari yakalamasi lazim, ya da oyuncunun disariya transfer olmasi lazim. Veya takimdaki diger oyuncularin CA'sinin dusmesi lazim.
Bunu tam olarak anlamadim, yoksa SI sinir mi koyuyor?

perpetua
17.Ağustos.2006, 08:00

Tabii ki. Her ligin kendine ait kriterleri var. Bizde limitler en iyi oyuncularin CA'sinin 140 ile 150 arasinda olmasina gore kurulu. Bunlarin arasinda bazi istisnalar olusuyor tabii. Alex, Lincoln ve Roberto Carlos gibi.

EL-Hadji
17.Ağustos.2006, 12:47

Her zaman şunu düşünelim sadece bizim ligimiz yok dünyada. Aurelio Almanyada Ingılterede veya İspanyada banko oynayabilir mi bunu düşünelim orada oynayanlarla kıyaslayalım ve sonuca varalım. Araştırmanın onemli aşamalarından biridir bu. Sadece kendi ligimizi düşünerek bu adam türkiyenin en hızlısı ve acc' yı 17 diyemiyoruz. Mesela bu sene yaptığımız lig A' da finishng' i 14 den yukarı adam yok. 14 olan da 3 futbolcu var hatırladığım kadarıyla ya da 4. Bu adamlar Lig A' nın en iyi bitiricileri ve şu an süper ligte oynuyorlar.

yusufislam
17.Ağustos.2006, 19:45
hmm peki Cesar Delgado neden avrupaya ayak basmadan boyle gulcu?
galiba bu sayilari onun MEXICO LIGI maclarina bakarak vermisler, herkes de tatmin olmus acikcasi?

onlar oyle dusunmuyo(ordaki arastirmacilar) siz neden boyle dusuyorsunuz?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
perpetua kardes, haklisin tabiki enaz benim onun kadar fenerbahcelidir arastirmaci arkadasimiz:)

tackling 17-19 arasi size kalmis!

anticipatie 15 uzeri

nat.conditionu da iyi 15 uzeri olabilir, diri kaliyor ayakta!
top ortalari da iyi aslinda, milli maclarda yaptigi iki gol assisti var,
ondan once o maclarda emre gibi adamlar freekickleri rezil kullanmisti, ama aurelio bu sefer bi gecti topun basina orta ve gol olmustu!

bitiricilik 9-11 arasi
uzaktan sut 11-12 arasi (sut cekmekten cok top kazanmayi ve geride oyun kurmayi dusunen bi arkadas)

isabetli pas yuzdesi cook cok iyi!
first touch sizin icin ilk dokanis olabilir!!!
ama ben oyunu orjinal dillerden olan FLEMENKCE(dutch) kullaniyorum ve orda FIRST TOUCH - EERSTE METERS olarak geciyor,

EERSTE METERS= ilk metreler, yani ilk hamle, ayagin cabuklu falan!!!
bu Aurelioda cok iyi

bir cok kez okudum buraralda FIRST TOUCH sizin icin TOPU IYI KONTROL ETMEYIMIS, hatta bir ornek vermistiniz:

"uzun top atilir ve adam topu ayagi ile havadan yere guzel yumusak sekilde indirmesi FIRST TOUCH olarak algilanir demissiniz,
BANA GORE BU BALL CONTROL oluyo

tekrarladigim gibi

FIRST TOUCH(english) - EERSTE METERS(dutch)
yani

" ilk metreler, ilk hamle, ayagin topa rakipte daha cabuk hemlesini gosterir!
hizla bi alakasi yok oldugun durdugun yerde yaptigin hamle SAYILIR!

GeNç KaRTaL
17.Ağustos.2006, 19:57
hmm peki Cesar Delgado neden avrupaya ayak basmadan boyle gulcu?
galiba bu sayilari onun MEXICO LIGI maclarina bakarak vermisler, herkes de tatmin olmus acikcasi?

onlar oyle dusunmuyo(ordaki arastirmacilar) siz neden boyle dusuyorsunuz?

Ömer abi demiş aşağıda.

Bunlarin arasinda bazi istisnalar olusuyor tabii. Alex, Lincoln ve Roberto Carlos gibi.

Cesar Delgado'da oranın istisnasıdır.

yusufislam
17.Ağustos.2006, 19:59
ha ozaman baska diyelim :)

ama icimde hep baska bir istisna kalacak TUNCAY SANLI yanlisi!

buna kim karsi gelecek ki?

tuncay sanli

kafa vurusu: 17-19
work rate: 17-19
condition: 17-18-19
driblling: 17-18 arasiydi !!!!! yanlis duymadiniz!!!
driblling: turkiyede nasil anlasiliyor anlamis degilim ve yanlis anliyorusnuz cogunuz, dribling hizle yada istersen yavas olsun adamin yanindan gecmektir!!!
TUNCAY SANLI BUNU IYI YAPMIYORMUYDU
(milanli 3-4 futbolcuyu bile arkada birakmisti!,az alkmaar maclari falan +man utd maclari)

ama teknigi iyi degldi okadar, mesela ronaldinho kivrakligi ve first touchu iyi oldugu icin calimlariyle teknigini karistirip SIHIR YAPARDI sanki o bambaska!

ama tuncayin dribllingleri cesar delgadonun altinda degil ustundeydi!!!!
bakiniz: spikerlerimiz bile kendilerini kandrir durur yillarca!
mesela bi oyuncu topu aldi bos bi alanda hizi bi sekilde ilerleiyo diyelim en yakinindaki rakip oyuncu 10 metre uzakte olsa bile
soyle diyorlar hep: "HIZLI DRIPLINGLERLE ILERLEYEN X FUTBOLCU!!"
iste dirbbling budur, yani ingilizlerin anlatmak istedigi olay, adamin sagindan solundan 10cm yanindan hizli yada yavas gec bunun adi DRIBBLINGDIR
yani
dribbling calim demektir, ama turkiyede millet topla ilerlelemek saniyo???
dribbling topla yapilir!!!! yani calim demektir!!!
TUNCAY BUNU COK IYI YAPIYORDU SADECE ronaldinho gibi adamlar gibi teknigi iyi degildi okadar,, hizini kullaniyordu sadece!!

first touch= ilk metreler=ilk hamleler
daha bir cok yanlisi vardi ama hep karsi cikanlar olducu icin duzeltilmedi hakki verilmedi!

ibrahim akin olayi bambaska, cok rezil bir durumda futbolu son 3 yildir eee neden asagi cekmediler?
ibrahim akinin yaptiklarini ikinci ligde cook kisi verirdi bjk icin son 3 yilda
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
mesela hasan sas adama dribbel atsa,
spiker: "hasandan guzel bir calim" der
calim=dribbel' dribbling!

bizde ise dirbbling, sadece topla gitmek ama calim oldugunu bilmemekle ilgili :(

extensor
17.Ağustos.2006, 20:21
beyler iyi hos anliyorum ingiltere liginde kumeye dusmemeye oynayan takim gelse super ligimizde sampiyon olur ama bu ligde hicmi 20 ozellikli adam olmayacak yahu KRAL hakan sukur saygidan kafa topu 20 verilir yani bilmiyorum ama arda turan mesela bu adamlar avrupayada gitse parlayacaktir turk futbolunun temsilcilerine bari bu kadar acimasiz davranmayin mesele allahin aymanini aureliodan iyi yapacaginiza ceyhunu ilicten iyi yapacaginiza bu adamlarin ozelliklerini dusurun ligin yildizlarina yansitin promise kac yildir turkiyede 1 sezonda 10 golu asmismi acaba promise yi dusurun erhan albayrak var dusurun huseyin cimsir var bu adamlari bu kadar iyi yapmayin turkiye liginde ki her futbolcu bir birine benzemesin ki turk futbolunun yildizlari yildiza benzeyebilsin ;)

Omerdinho
17.Ağustos.2006, 21:27
Her zaman şunu düşünelim sadece bizim ligimiz yok dünyada. Aurelio Almanyada Ingılterede veya İspanyada banko oynayabilir mi bunu düşünelim orada oynayanlarla kıyaslayalım ve sonuca varalım. Araştırmanın onemli aşamalarından biridir bu. Sadece kendi ligimizi düşünerek bu adam türkiyenin en hızlısı ve acc' yı 17 diyemiyoruz. Mesela bu sene yaptığımız lig A' da finishng' i 14 den yukarı adam yok. 14 olan da 3 futbolcu var hatırladığım kadarıyla ya da 4. Bu adamlar Lig A' nın en iyi bitiricileri ve şu an süper ligte oynuyorlar.
Bana sorarsan oynar, oynayanlarla kiyaslama olayini ben bir türlü anlamiyorum iste, neden sürekli baska oyuncularla kiyaslanarak giriliyor özellikler? Lig A da finishing'i 14 olmasi normal cünkü Lig A bir BundesLiga 2 olamaz, bir Ligue 2 olamaz... Ayrica Roberto Carlos'un su anki hizi 17 Dani Alves'in hizi 19 diye roberto'nun hizini düsürecekmisiniz? , Allah bilir 2008'de Kezman'in özellikleride düsürülür gecen sezon 9 gol atti diye bitircilik 14 felan yapilirsa hic sasirmam.

perpetua
18.Ağustos.2006, 01:38
ha ozaman baska diyelim :)

ama icimde hep baska bir istisna kalacak TUNCAY SANLI yanlisi!

buna kim karsi gelecek ki?

tuncay sanli

kafa vurusu: 17-19
work rate: 17-19
condition: 17-18-19
driblling: 17-18 arasiydi !!!!! yanlis duymadiniz!!!
driblling: turkiyede nasil anlasiliyor anlamis degilim ve yanlis anliyorusnuz cogunuz, dribling hizle yada istersen yavas olsun adamin yanindan gecmektir!!!
TUNCAY SANLI BUNU IYI YAPMIYORMUYDU
(milanli 3-4 futbolcuyu bile arkada birakmisti!,az alkmaar maclari falan +man utd maclari)

ama teknigi iyi degldi okadar, mesela ronaldinho kivrakligi ve first touchu iyi oldugu icin calimlariyle teknigini karistirip SIHIR YAPARDI sanki o bambaska!

ama tuncayin dribllingleri cesar delgadonun altinda degil ustundeydi!!!!
bakiniz: spikerlerimiz bile kendilerini kandrir durur yillarca!
mesela bi oyuncu topu aldi bos bi alanda hizi bi sekilde ilerleiyo diyelim en yakinindaki rakip oyuncu 10 metre uzakte olsa bile
soyle diyorlar hep: "HIZLI DRIPLINGLERLE ILERLEYEN X FUTBOLCU!!"
iste dirbbling budur, yani ingilizlerin anlatmak istedigi olay, adamin sagindan solundan 10cm yanindan hizli yada yavas gec bunun adi DRIBBLINGDIR
yani
dribbling calim demektir, ama turkiyede millet topla ilerlelemek saniyo???
dribbling topla yapilir!!!! yani calim demektir!!!
TUNCAY BUNU COK IYI YAPIYORDU SADECE ronaldinho gibi adamlar gibi teknigi iyi degildi okadar,, hizini kullaniyordu sadece!!

first touch= ilk metreler=ilk hamleler
daha bir cok yanlisi vardi ama hep karsi cikanlar olducu icin duzeltilmedi hakki verilmedi!

ibrahim akin olayi bambaska, cok rezil bir durumda futbolu son 3 yildir eee neden asagi cekmediler?
ibrahim akinin yaptiklarini ikinci ligde cook kisi verirdi bjk icin son 3 yilda
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
mesela hasan sas adama dribbel atsa,
spiker: "hasandan guzel bir calim" der
calim=dribbel' dribbling!

bizde ise dirbbling, sadece topla gitmek ama calim oldugunu bilmemekle ilgili :(
Dribbling: Topla hareket halindeyken topa hukmedebilme.
Techqiue: Top ayaginda iken oyuncunun topa yumusakligi, top kontrolunun kalitesi.

devami da var http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=43243

Inrahim Akin'i imkanin olursa bir Olcan ile karsilastiriver..

yusufislam: Futbol bolumunde yaptigin fanatiklige kacan yorumlarini uzun zamandir takip ederim. Burada da devam ettirmemeni rica ediyorum cunku bu tip yorumlarin arastirmaya yarari yok.

perpetua
18.Ağustos.2006, 01:56
Bana sorarsan oynar, oynayanlarla kiyaslama olayini ben bir türlü anlamiyorum iste, neden sürekli baska oyuncularla kiyaslanarak giriliyor özellikler? Lig A da finishing'i 14 olmasi normal cünkü Lig A bir BundesLiga 2 olamaz, bir Ligue 2 olamaz... Ayrica Roberto Carlos'un su anki hizi 17 Dani Alves'in hizi 19 diye roberto'nun hizini düsürecekmisiniz? , Allah bilir 2008'de Kezman'in özellikleride düsürülür gecen sezon 9 gol atti diye bitircilik 14 felan yapilirsa hic sasirmam.

Baska oyuncularla kiyaslamadan baska nasil yapilabilir bu is? Kafadan atarak mi? Ornegin adrese teslim ortalar yapabilen Beckham'in Crossing 19, cok iyi orta yapan Damien Duff'un Crossing 17, iyi orta yapan Pavel Nedved'in crossing 15, ortalari oldukca iyi olan Zabrotta'nin crossing 13, ortalari pek iyi olmayan Pierre Wome'nin 11. Bu durumda kendi kendimize sormamiz lazim. Degerlendirmeye calistigimiz oyuncu, orta yapma konusunda bu oyunculardan hangisi ile kiyaslanabilir. Ona gore de crossing degeri zatan kendiliginden ortaya cikar.

Turkiye'nin en iyi orta yapan oyuncusu otomatik olarak 20 almaz, veya Turkiye'nin en hizli oyuncusu otomatik olarak 19 almaz. FM oyununda 20 degeri, bu ozellik konusunda oyuncu tum zamanlarin en iyisi demektir. Turkiye'de hangi oyuncu, hangi konuda tum zamanlarin en iyisi? 16-19 bu ozellik dunya capinda demektir. 13-15 Premier lig'in ortalama oyuncusu demektir. 10-12 Turkiye super liginin ortalama oyuncusu demektir.

Diyorum size, Aurelio'nun nasil olmasi gerektigini Editor ile yapip bir ekran goruntusu yollayin, sonra tartisalim uzun boylu. Ancak bu sekilde yararli bir gous belirtmis olursunuz. Bizler de size ne acidan abarttiginizi, karsilastirma yolu ile gostermis oluruz.

GeNç KaRTaL
18.Ağustos.2006, 02:04
Tuncay Şanlı'nın Fm 2008'de özelliklerini Türk araştırmacılar database'ye ekleyecek değil mi Ömer abi?

perpetua
18.Ağustos.2006, 02:24
Tuncay Şanlı'nın Fm 2008'de özelliklerini Türk araştırmacılar database'ye ekleyecek değil mi Ömer abi?

Bir miktar degisiklik yapacaktik ama dosyalar bize gelmeden once maalesef Ingiltere'ye transferi yapildi. Bu nedenle de biz Tuncay'a dokunamadik.. Oldugu gibi gitti.

Omerdinho
18.Ağustos.2006, 05:30
Diyorum size, Aurelio'nun nasil olmasi gerektigini Editor ile yapip bir ekran goruntusu yollayin, sonra tartisalim uzun boylu. Ancak bu sekilde yararli bir gous belirtmis olursunuz. Bizler de size ne acidan abarttiginizi, karsilastirma yolu ile gostermis oluruz.

Sorun degil adasim :) bundan yaklasik 2 ay önce ligler daha bitmeden bi güncelleme cikarmistim, orada Aurelio'nun özelliklerini gözden gecirmistim;

CA: 140 PA:160
http://666kb.com/i/ar1nyzh30nicdf13k.jpg

http://666kb.com/i/ar1nzbvsa4gjvoymo.jpg

Mental ve Fiziksel özelliklerinde bi oynama yapmadim.

http://666kb.com/i/ar1nzvayh9w967xow.jpg

Ilhan
18.Ağustos.2006, 06:07
CA 140 olmamalı bence. 130-135 daha yakın kriterlere. Ona göre bir düzenleme yapmalısın.

perpetua
18.Ağustos.2006, 09:18
Sorun degil adasim :) bundan yaklasik 2 ay önce ligler daha bitmeden bi güncelleme cikarmistim, orada Aurelio'nun özelliklerini gözden gecirmistim;

CA: 140 PA:160

Simdi ilk olarak, 29 yasinda ve kariyerinin zirvesinde bir oyuncunun CA ile PA arasinda bu kadar buyuk fark olmamasi gerekir. Ozellikle bu oyuncu eger cok daha buyuk bir potansiyeli olup halen bu potansiyeli dolduramamis bir oyuncu degilse (mesela Sergen profesyonel olmadigi icin hic bir zaman potansiyelini dolduramamis bir oyuncu).

Aurelio'nun ozelliklerine gelince. Bu verdigin ozelliklere bakilinca Aurelio'nun CA'sinin 153 civarinda olmasi gerektigi ortaya cikiyor. Yani Aurelio, Costinha, Ambrosini, Emerson, Mavuba, Renato, Mineiro, Mascherano ve Gago seviyesinde oluyor. Ozellikle Brezilyali oyunculardan Mineiro'nun Brezilya, Mascherano'nun da Arjantin milli takiminda son Copa America'da oynadigini goz onunde bulundurursak Aurelio'nun gercekten bu oyuncular arasinda yeri olmali mi sorusu ortaya cikiyor. Yani Aurelio Brezilya milli takimi icin hic dusunulmemis bile ancak CA'si 152 olan Mineiro Copa America'da milli takim oyuncusu olarak yer aliyor.

Bu seviyedeki diger oyuncular arasinda Levan Kobiashvili, Jean II Makoun, Fernando Meira gibi oyuncular da bulunmakta.

Peki Aurelio gerceken bu oyuncular seviyesinde bir oyuncu mu?

Yoksa daha cok Aldo Duscher, Dietmar Hammann, Eugen Polanski, Ivan Helguera, Anatoly Tymoschuk kalitesinde bir oyuncu mu?

Omerdinho
18.Ağustos.2006, 09:38
Bana sorarsan Mascherano'dan eksik bir yani yok, hatta daha iyi bile denebilir tek sorunu yasinin ilerlemis olmasi.Ambrosini'yi 1 kere oynarken görmüyoruz zaten iyi olsa herhalde banko oynardi, Costinha Aurelio'dan daha yasli üstelik Aurelio Costinha ile kiyaslanamaz. Gelisimini tamamlamis bir oyuncu yani oyunda Hammann,Helguera gibi oyuncularin seviyesinde olmali, o konuda haklisin, CA ile PA yi yeniden gözden gecirmem gerek :)

extensor
18.Ağustos.2006, 20:53
aurelio trabzonda iyi fenerbahcede iyi hic liverpool da oynadimi yada milanda neye gore soyluyorsun bunu ambrosiniden iyi diyorsun aurelio milanda oynasinda ona gore kiyas yap trabzonspor ve fenerbahcede oynamis bir adami siz milandaki bir oyuncuyla kiyaslamayiniz elbette aurelio iyi futbolcu turkiye liginin en iyi on liberosu ama siz her futbolcunuzu herkezden ustun goruyorsunuz tuncay herkezden iyi bir numara diyorsunuz middlesbourg da izledik 3 macin 3 den de oyundan alindi bizim tanidigimiz tuncay degil neden degil cunku turkiye liginde oynamiyor turkiye ligindeki sahalar 90 metre ingilteredekiler 120 aurelio 15-20 metrede oynuyor oyunu 15-20 metreye yetiyor gucu ingilterede 30 metrede oynuyor on liberolar aurelio 30 metreyi tek basina doldurabilirmi deniz oynadigi zaman fenerbahcenin ortasahasini goruyoruz ne kadar guclu bide aurelio yanliz oynadigi zaman goruyoruz ne kadar guclu dinamo kiev macinda topu alan geciyor orta sahayi o maclarda tek onlibero oynuyordu aurelio ve eminim deniz olsa boyle rezil olmazdiniz işi bazen çok abartıyorsunuz arkadaşlar sonrada çok üzülüyorsunuz alex dünyaca ünlü brezilyanın kaptanıymış vesayre appiah essienden iyiymiş onun için kaptanmış 10 numaraymış kezman süper starmış tuncay geleceğin yıldızıymış aurelıo ambrosiniden iyi ön liberoymuş arkadaşlar o zaman neden kendi sahanızda milandan 4 yiyiorsunuz hani ambrosiniden iyiydi aurelıo
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Aurelio Costinha ile kiyaslanamaz.

bireee machrano ile ambrosini ile kıyasladın ama aurelıoyu doğru kıyaslamaz aurelıo hiç bir zaman şampiyonlar ligini kaldıramayacak dünya kupasında final oynayamayacak bu yüzden kıyaslanamaz ;)

Omerdinho
18.Ağustos.2006, 21:04
aurelio trabzonda iyi fenerbahcede iyi hic liverpool da oynadimi yada milanda neye gore soyluyorsun bunu ambrosiniden iyi diyorsun aurelio milanda oynasinda ona gore kiyas yap trabzonspor ve fenerbahcede oynamis bir adami siz milandaki bir oyuncuyla kiyaslamayiniz elbette aurelio iyi futbolcu turkiye liginin en iyi on liberosu ama siz her futbolcunuzu herkezden ustun goruyorsunuz tuncay herkezden iyi bir numara diyorsunuz middlesbourg da izledik 3 macin 3 den de oyundan alindi bizim tanidigimiz tuncay degil neden degil cunku turkiye liginde oynamiyor turkiye ligindeki sahalar 90 metre ingilteredekiler 120 aurelio 15-20 metrede oynuyor oyunu 15-20 metreye yetiyor gucu ingilterede 30 metrede oynuyor on liberolar aurelio 30 metreyi tek basina doldurabilirmi deniz oynadigi zaman fenerbahcenin ortasahasini goruyoruz ne kadar guclu bide aurelio yanliz oynadigi zaman goruyoruz ne kadar guclu dinamo kiev macinda topu alan geciyor orta sahayi o maclarda tek onlibero oynuyordu aurelio ve eminim deniz olsa boyle rezil olmazdiniz işi bazen çok abartıyorsunuz arkadaşlar sonrada çok üzülüyorsunuz alex dünyaca ünlü brezilyanın kaptanıymış vesayre appiah essienden iyiymiş onun için kaptanmış 10 numaraymış kezman süper starmış tuncay geleceğin yıldızıymış aurelıo ambrosiniden iyi ön liberoymuş arkadaşlar o zaman neden kendi sahanızda milandan 4 yiyiorsunuz hani ambrosiniden iyiydi aurelıo
extensor Ambrosini yi kac mac izledin ? dogru dürüst oynamiyor bile ancak pirlo veya gattuso sakatlanirsa yada ancelotti aslari dinlerdirirse forma sansi buluyor ben hicbir zaman önemli maclarda oynadigini görmedim ayrica aurelio ambrosini'den daha fazla hücuma yardim ediyor, mascherano da abartilacak bir ön libero degil yasi henüz genc onun icin simdiden yorum yapmak pek dogru olmaz ayrica unutma gecen sezon mascherano'nun avrupadaki ilk senesiydi kendisini dogru dürüst gösteremedi liverpoola gitti diye dünyanin en iyi ön liberosumu oldu? dünyanin en iyi ön liberosu vieira dir ardindan makelele gelir ambrosini mascherano bunlarin yanina bile yaklasamaz alex brezilyanin kaptanligini yapti, lincoln daha o formayi giyemedi, alex o formayla kupa bile kaldirdi appiah komple bir oyuncudur onun gibi bir oyuncuyu bulmak zordur tuncay gelecegin yildizi olamaz cunku yasi ilerlemis fakat oyunda gercekten berbat yapilmisti bütün özellikleri haketmedigi sekilde düsürülmüstü.

nekop
18.Ağustos.2006, 21:24
Aurelio maksimum CA 138 maksimum PA 145-150 seviyesinde olmalı bence fazlası abartı olur.

starfreedom
18.Ağustos.2006, 21:25
Mascherano'dan eksik bir yani yok demek vay be! Sen neymişsin be Aurelio!
Bak Aurelio kesinlikle Türkiye'nin en iyi ön liberosu. Buna kimse bir şey diyemez. Ama sen gidip Mascherano ile ayn seviyede tutarsan senin tarafsızlığından şüphe ederim ben. Avrupa'da ilk senesi diyorsun ama bu adam kendi liginde oynamadı mı? Oradan Brezilya'ya geçmedi mi? Yani koskoca Rafa Benitez bu adamı haybeye mi aldı sence?

Omerdinho
18.Ağustos.2006, 21:30
Mascherano'dan eksik bir yani yok demek vay be! Sen neymişsin be Aurelio!
Bak Aurelio kesinlikle Türkiye'nin en iyi ön liberosu. Buna kimse bir şey diyemez. Ama sen gidip Mascherano ile ayn seviyede tutarsan senin tarafsızlığından şüphe ederim ben. Avrupa'da ilk senesi diyorsun ama bu adam kendi liginde oynamadı mı? Oradan Brezilya'ya geçmedi mi? Yani koskoca Rafa Benitez bu adamı haybeye mi aldı sence?
Arjantin Liginde,Brezilya Liginde oynayan her oyuncu avrupada oynayamiyor ortama ayak uyduramiyor yada avrupa futboluna alisamiyor,koskoca Maradona bile avrupada bi kulupte tutunamamisti. Bak ne dedim avrupada ilk senesi , 2-3 sene daha bekleyelim ondan sonra mascherano hakkinda yorum yapalim.. Ayrica burasi arastirma bolumu tarafsiz olduguma emin olabilirsin sonucta FM hepimizin oynadigi bi oyun sadece benim oynadigim bi oyun degil..

perpetua
19.Ağustos.2006, 02:42
extensor Ambrosini yi kac mac izledin ? dogru dürüst oynamiyor bile ancak pirlo veya gattuso sakatlanirsa yada ancelotti aslari dinlerdirirse forma sansi buluyor ben hicbir zaman önemli maclarda oynadigini görmedim ayrica aurelio ambrosini'den daha fazla hücuma yardim ediyor,

Gecen sene Man Utd ve Liverpool maclarinda Ambrosini, Pirlo, Gattuso uclusu orta sahada oynadi. Forvet arkasinda Kaka ve Seedorf ve tek forvet Inzaghi/Gilardino oynuyordu. Ambrosini ozellikle kafa golleri ile bilinir. Man utd macinda turu garantileyen golun pasini da Ambrosini orta sahada kaptigi topu bekletmeden Gilardino'nun kosu yoluna atarak asis yapmisti. Taktik nedeniyle ileriye cikmamasi, Ambrosini'nin ofansif ozelligi olmadiigni gostermez. Normalde Gattuso, Pirlo, Seedorf uclusunun arkasinda yer bulamamasi da bizim ligimizde en iyi on libero olmasini da engellemez.

tuncay gelecegin yildizi olamaz cunku yasi ilerlemis fakat oyunda gercekten berbat yapilmisti bütün özellikleri haketmedigi sekilde düsürülmüstü.

Tuncay daha once abartilmisti. Turkiye'de oynayan oyuncularin cogunun ozellikleri CA'sina uymuyordu. Dikkat ederseniz bir cok oyuncuda bu tip dusurme yapildi. (Mesela Alex'in ozelliklerine gore CA'si 180 civarinda olmasi gerekiyordu dosyalar bizim elimize ilk geldiginde, Hakan Sukur'un CA 150 seviyesine olmasi gerekiyordu ozelliklerine bakildiginda). Ilk defa bu isi Kasim ayinda yapmaya basladigimizda, bu ise eskiden ne kadar az ilgi gosterildigi cok bariz belli oluyordu.

Bu isi ciddiye alip bizler yapmaya basladigimizda bir bakima sifirdan bir cok oyuncuyu yeniden degerlendirmemiz gerekti. Bu nedenle daha oncesine gore dusurmeleri goz onune almamak lazim. Bunlar goze alindigi takdirde buyuk yanilgiya dusersiniz cunku ilgi gosterilmeyen, biraz bastan savma seklinde yapilan bir arastirmadan uzerinde titrenen, buyuk ozen gostermeye calisarak yapilan bir arastirmaya gecildi.

kazmavs
19.Ağustos.2006, 11:58
aurellionun CA'snn 135ten fazla olması abartıya kaçar...ayrıca aurelioyuda mascheranoyla kıyaslamak cok sacma onun türkiye ligi icin iyi bi oyuncu olmaktan daha yükse bi seviyede olamaz bence...

perpetua
20.Ağustos.2006, 23:53
futbolla yatar futbolla kalkariz, appiahi soruyorum ve cosuyorlar!
ama appiah hala ayhandan az biraz iyi yapilyior

Ozellikle fiziksel acidan bi iki oyuncuyu bir karsilastir.

perpetua
21.Ağustos.2006, 00:52
Artik yeter.

Reputation konusunda mantigi acikladik ve Appiah/Aurelio konusunda karsi geldiginiz noktalari da okuduk. Bu takimlardan sorumlu kisiler ve arastirma sefi bu dusuncelerinizi degerlendirecek buna gore de bir karar verecektir. Devamli usteleyerek bazi seylerin degismesini saglayamazsiniz boyle bir baski kuramazsiniz. Gercekten yardimci olmaksa amaciniz buyurun yardimci olun. Ornegin antrenmana gidip PAF veya Super Gencler'de oynayan oyunculari bulun. Veya Senol Corlu'nun futbol kariyerinin detaylarini (yil yil oynadigi kulup/mac sayisi) veya alt yapidaki oyuncularin maaslarini bulun daha fazla katki saglamis olursunuz.

Ayrica birbirinizin fikirlerine, dusuncelerine, bu fikirlere ve dusuncelere katilmasaniz bile saygi gosterin.

Omerdinho
21.Ağustos.2006, 01:11
Appiah deyince akla ilk hangi özelligi gelir?? Uzaktan attigi sutlar gelmezmi?? siz arastirmacilar onun 16 olan uzun sutunu artirmak yerine düsürdünüz 15 yaptiniz bu yaptiginiz ne simdi? neden olarakta "Gecen sezon ligde kaleyi bulan sut sayisi az , uzun sutu düsürülmeli" dediniz..
ben size soruyorum Ceyhun? yillardir uzun sutu 20 yahu bu adam uzaktan kac tane gol atti biriniz söyleyin bana 30 40 metreden gol mü attiga uzun sut 20 oluyor?? Ayrica siz sadece Ligdeki istatistiklere bakarak arastirma yapiyorsunuz, hic avrupa kupalarindaki istatistiklere bakmiyorsunuz "?" Dünya Kupasi'ndan sonra Appiah'in herkes daha iyi olacagini beklerken bi bakiyoruz Appiah ayni , sadece bu sefer Ingiltere'nin orta düzey takimlarina gidiyor oyunda, saka mi bu? 7.0.2 yamasinda bu olay düzeltildi fakat tam bir sacmalik ayni oyuncu Arsenal,Barcelona gibi kuluplerden teklif alirken, oyunda ingilterede küme düsmeye aday yada orta düzey takimlara gidiyor resmen komedi.. biz taraftarlar her hafta 90 dakika izledigimiz oyunculari bilmeyecekmiyiz? birsey yazdigimiz zaman fanatiklik yapma burasi arastirma bölümü diyorsunuz oysaki biz arastirmacilara gördüklerimizi aktarmak icin bu bölüme girip mesaj yaziyoruz sonucta bu oyunu dünyada milyonlarca insan oynuyor %30'uda Türk o yüzden artik yazilanlar dikkate alinmali , yeri degil fakat bana fanatik diyenler icin buraya yazmak istiyorum Arda gecen sezon duran toplari kullandi eski konularda Arda'nin frikik,korner,penalti gibi özelliklerinin yükseltilmesi gerektigini söyledim bircok arkadasta ayni fikire sahipti fakat ne oldu ? Arda berbat yapildi ki o Arda su anda Türkiye'deki gelecegi en parlak oyuncu, özelliklerini yükseltmek yerine düsürüyorsunuz yani Türkiye Ligi bu kadar kalitesiz mi Allah askina? Hic mi genc yeteneklerimiz yok ? Koskoca Mehmet Topuzun bile frikikleri düzenlenmedi adam uzaktan goller atiyor frikikten 30 metreden gol atiyor frikigi 15? saka mi bu? arastirmacilar neden bunlari görmezden geliyor? Birsey söyleyincede hemen SI ye topu atiyorsunuz , sizinde hakli oldugunuz konular var mesela Aurelio konusunda perpetua yi hakli buldum Aurelio 30 yasina girecek PA'si benim yaptigim gibi 160 olmamali PA'si bu kadar yüksek olmamali bu dogru fakat özellikleri berbat, ayni sey Appiah icinde gecerli , gecen sezon Anelka konusunda herkes abarti oldugunu söyledi Anelka'nin özellikleri düsürüldü ayni Anelka Premier Lig'te sov yapiyor Fransa milli takiminda banko oynuyor goller atiyor attiriyor, Anelka 1 senede mi degisti ? Anelka ayni Anelka, adamin istekli olduktan sonra yapamayacagi sey yok Fenerbahce'de kendisine pas atilmadigindan sikayetciydi bu yuzdende yapmak istediklerini sahaya yansitamadigini söylüyordu, ayrilma nedenide Premier Lig'te oynamak istemesi felan degil, Fransa milli takiminda oynamak icin avrupaya gitti herkeste saniyorki Ingilterede futbol oynamak icin gitti, halbuki alakasi yok, adamin ingilterede oynamadigi takim kalmamis ingiliz futboluna doymus zaten gitmeden öncede ben gidersem Barcelona gibi takimlara giderim yani gidecegim takim fenerden büyük olmali demisti, sizde Anelka Appiah gibi oyuncularin özelliklerini kisik tutuyorsunuz oysaki bu adamlar bir chelsea bir barcelona formasi giyse böyle olurmuydu? iste bizim istedigimiz arastirmacilarin ne görüyorlarsa onu aynen oyuna yansitmalari , aksi takdirde oyunun zevki cikmiyor ben fm 2007 yi aldim fenerbahce'nin halini görür görmez oyundan sogudum türkiye liginde dogru dürüst oynamadim 5 mac yaptiktan sonra baska bir oyun actim, bana zevk vermedi böyle gidersede veremeyecek.

perpetua
21.Ağustos.2006, 02:57
Appiah deyince akla ilk hangi özelligi gelir?? Uzaktan attigi sutlar gelmezmi?? siz arastirmacilar onun 16 olan uzun sutunu artirmak yerine düsürdünüz 15 yaptiniz bu yaptiginiz ne simdi? neden olarakta "Gecen sezon ligde kaleyi bulan sut sayisi az , uzun sutu düsürülmeli" dediniz..
ben size soruyorum Ceyhun? yillardir uzun sutu 20 yahu bu adam uzaktan kac tane gol atti biriniz söyleyin bana 30 40 metreden gol mü attiga uzun sut 20 oluyor??

Ceyhun konusunda yukarida yazdim. Tekrar oku lutfen.

Uzaktan sutlar ozelligi, uzaktan sutlarla bitiriciligi gosterir. Gecen sene Appiah'in sutlarinin %30'u kaleyi buldu, kaleyi bulan sutlarin da %10'u gol oldu. 16 olarak verilmis uzaktan sutlarin dunya standardinda cok iyi oldugu goz onunde tutulursa bu verilen deger esasinda hic de dusuk veya zayif degil.

Ayrica siz sadece Ligdeki istatistiklere bakarak arastirma yapiyorsunuz, hic avrupa kupalarindaki istatistiklere bakmiyorsunuz "?" Dünya Kupasi'ndan sonra Appiah'in herkes daha iyi olacagini beklerken bi bakiyoruz Appiah ayni , sadece bu sefer Ingiltere'nin orta düzey takimlarina gidiyor oyunda, saka mi bu? 7.0.2 yamasinda bu olay düzeltildi fakat tam bir sacmalik ayni oyuncu Arsenal,Barcelona gibi kuluplerden teklif alirken, oyunda ingilterede küme düsmeye aday yada orta düzey takimlara gidiyor resmen komedi..

Cannavaro'nun CA'si kac puan yukseldi dunya kupasinin ardindan?

biz taraftarlar her hafta 90 dakika izledigimiz oyunculari bilmeyecekmiyiz? birsey yazdigimiz zaman fanatiklik yapma burasi arastirma bölümü diyorsunuz oysaki biz arastirmacilara gördüklerimizi aktarmak icin bu bölüme girip mesaj yaziyoruz sonucta bu oyunu dünyada milyonlarca insan oynuyor %30'uda Türk o yüzden artik yazilanlar dikkate alinmali ,

Fenerbahce'yi yapan kisiler de tuttugu takimi cok yakindan izliyor ve dusuncelerini veritabanina aktariyor.

%30'u Turk mu? Biraz yaniliyorsun sanirim. Toplamda Turkce FM indiren sayisi 50.000 sayisini gecmiyor. Haydi diyelim bunun kadar Turk daha var Ingilizce oynayan. Yine de 1 milyon toplam oynayanin arasinda %10'luk bir yuzdeye ulasiriz.

yeri degil fakat bana fanatik diyenler icin buraya yazmak istiyorum Arda gecen sezon duran toplari kullandi eski konularda Arda'nin frikik,korner,penalti gibi özelliklerinin yükseltilmesi gerektigini söyledim bircok arkadasta ayni fikire sahipti fakat ne oldu ? Arda berbat yapildi ki o Arda su anda Türkiye'deki gelecegi en parlak oyuncu, özelliklerini yükseltmek yerine düsürüyorsunuz yani Türkiye Ligi bu kadar kalitesiz mi Allah askina?

Evet Turkiye ligi bu kadar kalitesiz. Arda bir cok defa frikik kullanma konusunda iyi olmadigini soyledi. Penalti attigini henuz gormedik ama bitiriciligi cok ust duzey bir oyuncu olmadigi icin penaltilar da oldukca zayif birakildi. Kornerlerinin hep kisa dustugunu ve cok kolay rakip tarafindan uzaklastirildigina da herhalde siz dikkat etmediniz.

Ayrica Arda'nin CA'sinin dusuk olmasinin nedeni de fiziksel ozelliklerinin cogunlukla vasat/zayif olmasi.

Hic mi genc yeteneklerimiz yok ? Koskoca Mehmet Topuzun bile frikikleri düzenlenmedi adam uzaktan goller atiyor frikikten 30 metreden gol atiyor frikigi 15? saka mi bu?

15 Degerini dusuk gormek sizin hataniz. Mesela Lavan Kobiashvili, Michael Ballack, Adrian Mutu, Xabi Alonso, Ryan Giggs, Pauleta, Morten Gamst Pedersen, Ali Karimi, Bastian Schweinsteiger, Dejan Stankovic isimli oyuncularin hepsi iyi frikik atan ve frikikten goller bulan oyuncular. Bunlarin da frikik ozelligi 15.. :)

David Beckham'in, Rui Costa'nin, Deco'nun, Ortaga'nin, Van Persie'nin frikik ozelligi ise 17. Simdi Mehmet Topuz'u nasil degerlendirirsiniz?

arastirmacilar neden bunlari görmezden geliyor? Birsey söyleyincede hemen SI ye topu atiyorsunuz , sizinde hakli oldugunuz konular var mesela Aurelio konusunda perpetua yi hakli buldum Aurelio 30 yasina girecek PA'si benim yaptigim gibi 160 olmamali PA'si bu kadar yüksek olmamali bu dogru fakat özellikleri berbat, ayni sey Appiah icinde gecerli , gecen sezon Anelka konusunda herkes abarti oldugunu söyledi Anelka'nin özellikleri düsürüldü

Anelka'nin ozelliklerini biz dusurmedik. Ya bize gelmeden once Man City arastirmacisi tarafindan dusurulmustur veya arastirma sefi dusurmustur.

Aurelio ve Appiah konusunda ise katilmiyorum. Turkiye liginin acik ara en iyi iki on liberosu olarak yansitildilar 7.0.2'de. Acik ara diyorum cunku arkalarindan gelen en iyi on libero 130 seviyesinde idi (Kleberson'u saymiyorum burada).

Daha once dedigim gibi dusuncenizi belirttiniz ve bizler bu dusunceyi okuduk. Artik uzatmanin, fikrinizi zorlamanin bir anlami da yok acikcasi. Fenerbahce'den sorumlu olan arkadasimiz Aurelio ve Appiah'in nasil olmasi gerektigi konusunda eminim ki kendisinin ve sizlerin dusuncesine gore karar verecektir.

Sunu da tekrar belirtmekte yarar goruyorum:
Her ozellik icin
20 = Dunyada gelmis, gecmis en iyi
17-19 = Dunya capinda, dunyanin en iyileri arasinda
14-16 = Ust duzey oyuncu
11-13 = Iyi oyuncu
8-10 = Orta kalitede
5-7 = Zayif
2-4 = Cok zayif
1 = Dunyada gelmis gecmis en kotu

seklinde degerlendirmek gerekir.

kazmavs
21.Ağustos.2006, 03:01
birsey yazdigimiz zaman fanatiklik yapma burasi arastirma bölümü diyorsunuz oysaki biz arastirmacilara gördüklerimizi aktarmak icin bu bölüme girip mesaj yaziyoruz sonucta bu oyunu dünyada milyonlarca insan oynuyor %30'uda Türk o yüzden artik yazilanlar dikkate alinmali , yeri degil fakat bana fanatik diyenler icin buraya yazmak istiyorum Arda gecen sezon duran toplari kullandi eski konularda Arda'nin frikik,korner,penalti gibi özelliklerinin yükseltilmesi gerektigini söyledim bircok arkadasta ayni fikire sahipti fakat ne oldu ? Arda berbat yapildi ki o Arda su anda Türkiye'deki gelecegi en parlak oyuncu, özelliklerini yükseltmek yerine düsürüyorsunuz yani Türkiye Ligi bu kadar kalitesiz mi Allah askina? Hic mi genc yeteneklerimiz yok ?

o lafı kime neden söyledigimi gayet iyi biliyosun...neden üstüne alınıyosun

ayrıca gercekten bu konu cok uzadı burada bitirelim artık...

yusufislam
21.Ağustos.2006, 19:48
perpetua krdes, okudum yazini az cok aklima yatti dediklerin haklisin sende bir sekilde:)

ama fm07 ilk versiyonunda neden edu 170ken appiah oyleyken indirdiniz???
cunku bunu appiahi eduyu arastiran yabancilar yapmist oyle degil mi?

ve biz indirdik!!! cunku ozaman arada guc farki olur sende haklisin :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
e artik LUGANOYU BAYA BI YUKSELSTIRSINIZ belli ozelliklerini mesela

TACKLE - marking(az cok yukselmeli)- zamanlama-agresiflik-fiziksel guc- ve sizin goreceginiz bir cok ozellik daha!!!

vt4 belcika kanali, Fenerahce-Anderlecht macini izliyorum!!
mac yayini basladi, Belcikali Spiker kadrolari acikliyor ekrana gelen!

Lugano cok iyi bir defans oyle degil mi?
yardimcisi evet TURKIYENIN EN IYISI DIYEBILIRIZ DEDI!!!

bune ne diyeceksiniz?
eski futbolcu yardimcisi

LUC NILLIS ve spiker LUGANOicin TURKIYENIN EN IYISI DEDI !!!

not: aramizda vt4den izlemis olan belcikadan arkadaslar varsa bastan sona kadar inshallah dinleyen olmustur!!!
kadrolar verirliken bunu dediler!!!

zamaninda woudgate olmazsa real madridin listesinde olan adamdi B PLANI OLARAK ama mashallah gokhan zanla arada fark yok HAHAHAHAH

supersiniz!

starfreedom
21.Ağustos.2006, 21:55
Sen hala nasıl araştırma bölümüne yazı yazabiliyorsun anlamıyorum! Bu kadar fanatiklik olmaz.

yusufislam
21.Ağustos.2006, 23:00
ya fanatiklik degil bunun adi kardesim sadece tuttugum takimin hakkini savunuyorum o kadar, fanatiklik baska birseydir...

ozaman lutfen bana bu konulari nerde ogrenebiliriz, tartisabiliriz bir topic acin yada gosterin yeri varsa orda anlatmaya calisayim derdimi!!!

ben once suna baktim fm2007deki orjinal version da edu 170 PA,
701 de ise dusurmusler! ilk 170lik hali yabancilar tarafindan kaydedildi,
adam turkiyeye geldi bizimkiler daha cok dusurdu?

bunun cevabini istiyorum?

LaigLeNoiR
21.Ağustos.2006, 23:09
Biz mesela TUNCAY'ı 180 CA, 195 PA ile yollasak İngiltereye, onlar bunu düşürmeyeceklermi ?

starfreedom
21.Ağustos.2006, 23:32
ya fanatiklik degil bunun adi kardesim sadece tuttugum takimin hakkini savunuyorum o kadar, fanatiklik baska birseydir...

ozaman lutfen bana bu konulari nerde ogrenebiliriz, tartisabiliriz bir topic acin yada gosterin yeri varsa orda anlatmaya calisayim derdimi!!!

ben once suna baktim fm2007deki orjinal version da edu 170 PA,
701 de ise dusurmusler! ilk 170lik hali yabancilar tarafindan kaydedildi,
adam turkiyeye geldi bizimkiler daha cok dusurdu?

bunun cevabini istiyorum?

Ya düşüremezler mi? Sana mı soracaklar? Sanki Edu burada müthiş oynadı TSI düşürdü!

Omerdinho
21.Ağustos.2006, 23:34
Bildigim kadariyla sadece Edu'nun degil Lugano,Appiah ve Alex'in de PA lari düsürüldü.

perpetua
22.Ağustos.2006, 00:41

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=43982

1. Araştırma bölümü tuttuğunuz takımın "haklarını koruyacağınız" yer değildir. Aşırı fanatiğe kaçan mesajlar silinecek ve forum kurallarımızın gerektirdiği gibi mesajı yazan kişiye uyarı verilecektir. Eğer objektif olabileceğinize inanmıyorsanız bu bölümde tartışmalara girmeyiniz.

Ayrica laf atmadan once biraz dusunun. Neyi neden yapmis olabilecegimizi tahmin etmeye calisin. Akliniz hemen fesata kaciyor cunku.

Edu ile Lugano elimize geldiginde Edu'nun PA'si 170'di ancak Lugano'nun PA'si ise 162 idi. Yani Edu'nun, Lugano'dan daha yuksek potansiyeli vardi. Bu da mantikli gelmedigi icin degistirildi.

Alex 30 yasina gelmis, kariyerinin zirvesinde ve futbolunda buyuk ilerleme olmasi ihtimali yok. Ozellikle fiziksel yonleri zayif oldugu icin de 180 PA sahibi olma ihtimali yok. CA'si da 160 civardinda oldugu icin PA cok daha mantikli olan bu CA'nun yakinina cekildi. Cunku Alex kariyerinin zirvesinde ve hic bir zaman 180 CA verilecek bir kaliteye cikmadi.

Son olarak da burada tepki gormenizin nedeni uslubunuz. Burasi ne taraftar forumu, ne de takiminizin haklarini korudugunuz yer. Eger burada bir gorus alis verisi yapmak istiyorsaniz bunu saygili bir sekilde yapar, karsinizdaki kisinin fikirlerine de saygi gostererek tartisirsiniz. Burada biz gercekcilik icin ugrasiyoruz. Gercekci olmak gerekirse de ne Edu dunyadaki en iyi 15 defans oyuncusu icine girebilecek bir oyuncu, ne de Lugano.

Not: Lugano'yu Real Madrid Wanderley Luxemburgo zamaninda transfer etmeyi dusunmustu. Luxemburgo kim? Brezilyali teknik direktor. Geldigi yil takima kimleri katti? Pablo Garcia, Diogo, Robinho, Baptista. Bu oyuncular simdiye kadar ne kadar basarili oldu? Pablo Garcia ve Diogo postalandi. Baptista kendisine verilen parayi hak edecek bir performans gosteremedi. Iclerinden bir tek Robinho tutunabildi. Evet Lugano'yu Real Madrid dusundu ama Luxemburgo Avrupa futbolundan haberdar olmadigi icin Lugano'yu dusundu.

Edu'ya ise Milan'dan teklif gelmedi. Italyan bir girisimci onu Milan'a satmaya calisti ancak Milan hic bir zaman Cruzeiro'ya bir teklif yapmadi. Yapacak olsa da zaten bu bir Italyan girisimci uzerinden degil Leonardo uzerinden olurdu.

Bir oyuncunun kontrati bitmesine yakin menajerlerin ne gibi hikayeler cikarttigini en iyi bilmeniz gerekir. Gecen sezon sonunda Milan, Barcelona vs. gibi takimlar Tuncay ile ilgileniyordu cikan haberlere gore. Sonra Tuncay bunlardan cok farkli capta bir takima gitti. Bilmem anlatabildim mi?

Edit: Appiah'in CA degistirilmedi ama PA inmis. Neden oldugunu tam olarak bilmiyorum/hatirlamiyorum. Ancak eminim ki Tarik'in bir nedeni vardir..

extensor
22.Ağustos.2006, 05:58
yuh ya yusufislam sen sivasspor fenerbahce macini izlemismiydin balilinini luganoyu nasil attirdigini ayrica real madrid alacakti diyorsun real madrid zamaninda balic i bile aldi :D real madrid alacağı her futbolcu iyi mi olmak zorunda ayrıca iyi markaj yapmak tuttuğu adamı ortasahaya kadar kovalamakmıdır bunu yapabilmeyi başaran forvete savunmayı çıkarıyor diye aferin veriyorlar lugano kendi isteğiyle çıkıyor bunu yapmak rakibi 30-40 metrede marka etmek başarıysa bunu 34 yaşındaki emre aşıkta yapıyor markaj rakip oyuncu kaleye önünü dönebildiği zaman yapılır markaj dediğin bir zamanlar bülent korkmazın yaptığı şeydir lugano gibi markaj yapan adamların takımlarının şu tipte goller yediğini görebilirsiniz lugano santraforla gezmeye gidiyor santrafor topu takım arkadaşına 10 numarasına indiriyor santraforun yanında oynayan forvet luganonun ve santrafor arkadaşının boşalttığı alana çapraz koşu yapıyor on numara oraya ara pası atıyor ve forvet kaleci ile karşı karşıya kalıyor örnek mancester ın feneri 6-2 yendiği maçta rooney in attığı ilk gol luciano ilerde kalmıştı nistelrooy sayesinde

hatta bi iddada bulunayım fenerbahçe şampiyonlar ligine kalırsa buşekilde 2-3 tane gol yiyecektir

son olarak ibrahim toraman luganodan çok daha iyi bir stoper tek suçu adı abraham değil ibrahim gökhan zanla luganoyu ise aynı kefeye bile koymam

EL-Hadji
22.Ağustos.2006, 09:21
Türkiye Ligi kaliteli bir lig değil, düşüşteki maddelerden biriside bu.

Aman coşkun böyle deme bak Bilgin Gökberk abimiz kulağını çeker sonra duymasın. Zuhuhhaha Beni benzetti de canlı yayında:)

yusufislam
22.Ağustos.2006, 19:57
alexde haklisiniz :)

lugano ve appiah icin cok dikkatli olmaniz ve tekrardan titiz bi calisma yapmaniz gerekiyor kanimca :)

kazmavs kardesim lugano hizi belki 12dir, balilinin tek ozelligi herseyi hizi uzerine kurulu olduguna gore birakalimda balili luganoyu gecsin 17lik hiziyla :D

alakasiz bir benzetmeydi neyse,

ben yinede size guveniyorum ve turkiyedeki en iyi defans oyuncusu
DIEGO LUGANO
ve en iyi defansif orta saha oyuncusu S. APPIAH icin titiz bi calisma yapilmali!

cunku bu adamlar, ayhan gokhan zan falan degiller !

not: kazmavs sen konusmaya devam et DUNYA BILIYOR GERCEGI! :)

ben burdaki arkadaslara guveniyorum, diger fenerbahceli arkadaslarda benimle ayni fikirde, appiah ve lugano konusunda...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
buryun yardimci olduysam ne mutlu bana :)
yabancilardan aldigim yazi, bana gore onlar ulkeden olmadigi icin bizim takimlarimizi tutmadiklari icin rahatca konusurlar ..

Who is Diego Lugano?

- Diego Alfredo Lugano Moreno, a central defender, is a new arrival to Turkish team Fenerbahce SK from Brazilian team Sao Paolo.
- He is from Uruguay and playing for his national team as a captain.
- Born in Canelones, 26 years old (02-11-1980).
- 83 kg and 1.88 m
- His idol is Hugo de Leon who is a legend Uruguayan defender.
- Chosen to the team of South America in 2005
- Selected the MVP of the World Club Championship Final match (1-0) against Liverpool.
- Has a nickname; Tota.
- Teams linked with him in 2005 were AC Milan, Inter Milan, Real Madrid, Liverpool, Sevilla. AC Milan, Inter Milan and Real Madrid had refusals from Sao Paolo FC due to low fee offers, despite the permission gained by Liverpool and Sevilla with required fee offered, Lugano rejected to move to those clubs.
- He said to the press in one of his interview that “My jersey is my pride and I will do anything for my pride.”
- He has named the best defender of the continent South America, by the legend Brazilian player Zico.

extensor
22.Ağustos.2006, 23:15
1-yazdığın yazı kavarms a değil extensora hitaben olacak
2- ben 41 yaşındaki costacurtanın guly i bütün maç dövdüğünü bilirim costacurtanın hızı 5 tır guly nın 15 guly hızlı dıye geçsin bir zahmet denmez kademe diye bir şey vardır önene geçersin koşu yolunu kapatırsın vs savunma tuttuğun adama yapışıpta onu yıpratmak değildir yeri gelir ters kademeye girersin yeri gelir hava topu alırsın lugano çağ dışı bir markaj yapmak ve bunu sertlikle birleştirmekten başka bişey yapmıyordur açık yüreklilikle söylüyorum emre aşık aynı oyun stilini oynar ve emre aşık hava topu top tekniği olarak luganodan daha iyidir ama emre aşığın adı emilliano değil olsa 10 milyon dolara fenerbahçedeydi
neyse birde bana özelden mesaj atmışsın

sen de ne kadar ezilmissin su appiah ve lugano konusunda, yoksa bursa macindaki gsli taraftar senmiydin, hani su besiktas otobusune aglayan
"ayip beeeee, bir gol atin, bir beahhh"

neyse gelelim konuya

isine gelince bak dunya konusuyor, isine gelmeyince ibrahim daha iyi!!!
ibrahim daha iyi ise kezmani tuncayi niye tutamadilar 3 mactir, romanya niye fenerbahceden gordugu taktigi ibrahim zan uzulmez defansina uyguladi ve %90 barasili oldu?

kardesim birak su bende kendi takimimi korurum kotu olsa bile mantigini!!!

lugano yakinda yabanci bir lige gidince ben seni ozaman gorurum!!!!!!!
isine gelince real madridin aldigi oyuncu superdir cogu zaman, ama soz konusu tartisdmamiz icindeki luganoysa her aldigi oyuncu iyi olacak diye bi konu mu var diyosun!!!

evet var BU REAL MADRID tmm mi gsye benzemez,,,
aldigi oyuncu mutlaka bi degerde ve kalitede yetenekte olacaktir!!! DRENTHE mesela SEN TANIMIYORDUN AMA BEN TANIYORDUM!!!
not: attigi golu gormussundur kendince simdi ooo super oyuncu dedin, fenerde olsaydi siradan bi zenci saci uzun derdin!!!

KUSURA BAKMA AMA APPIAH VE LUGANO, turkiyede mevkilerinin ACIK ARA EN IYISI!!!!!

iste arastirmacilar duzgun yapinca senin gibiler de cikiyor ve itiraz ediyor, o yuzden herseyi kivaminda ayarinda balansta tutyorlar!!!

hizli dediign songuda anelka sumuklu cocuga cevirmisti, sonra tomasiniz yildiz gormemis gibi birde ona sarilmisti 4-0 macta hatirla!!

balili ozelligi hizli diye gecemez mi? balili nestayida maldiniyide gecer!!!

goz onune bi getir luganon yaptiklarini her topu alacak degil ya acik ara en iyi performansi gosterdi ligde defans adami olarak hamleleri olarak,,, kotu maclar mi tabi olacak herkesin oldugu gibi ama gokhan zan gibi o boya ragmen kafa vurmama ihtimali yok

MESELA ALEX gokhan zandan daha iyi kafa teknigi var!!!! fatih tekkeninde oldugu gibi,, boy onemli degil topa kafan ile nasil hamle yaptigin onemli ki buda GOKHAN ZANDA

HICCCC MI HICCCCC YOK!!! ben bir kere bile gormedin kafa vurdugunu sen? ama alexi gordum bjkye de gsyede gol atti hehe daha coook var dogruyum demi

yani herkesin i ozeligi ve karsidakini o ozelligini kullanirsa belki ustunlugu olur!!!

yabanci kanallar, yabanci forumlar, yabanci kisile bile diyor APPIAH VE LUGANO turkiyede mevkisini en iyisi sen daha nicin agliyrosun?

konuşmalarına dikkat et seni uyarıyorum bana klavyeden laf atma gel yüz yüze görüşelim yüzüme karşı kullanamayacağın üslübu sanal alemdede kullanma

Omerdinho
23.Ağustos.2006, 00:20
buryun yardimci olduysam ne mutlu bana :)
yabancilardan aldigim yazi, bana gore onlar ulkeden olmadigi icin bizim takimlarimizi tutmadiklari icin rahatca konusurlar ..

Who is Diego Lugano?

- Diego Alfredo Lugano Moreno, a central defender, is a new arrival to Turkish team Fenerbahce SK from Brazilian team Sao Paolo.
- He is from Uruguay and playing for his national team as a captain.
- Born in Canelones, 26 years old (02-11-1980).
- 83 kg and 1.88 m
- His idol is Hugo de Leon who is a legend Uruguayan defender.
- Chosen to the team of South America in 2005
- Selected the MVP of the World Club Championship Final match (1-0) against Liverpool.
- Has a nickname; Tota.
- Teams linked with him in 2005 were AC Milan, Inter Milan, Real Madrid, Liverpool, Sevilla. AC Milan, Inter Milan and Real Madrid had refusals from Sao Paolo FC due to low fee offers, despite the permission gained by Liverpool and Sevilla with required fee offered, Lugano rejected to move to those clubs.
- He said to the press in one of his interview that “My jersey is my pride and I will do anything for my pride.”
- He has named the best defender of the continent South America, by the legend Brazilian player Zico.

Verdigin bilgiler icin sagol ingilizcesi olmayanlar icin ufak bir ceviri yapayim :) AC Milan, Inter Milan, Real Madrid, Liverpool, Sevilla takimlari bu oyuncuyla 2005 yilinda ilgilenmis daha sonra AC Milan, Inter Milan ve Real Madrid takimlari Sao Paolo'ya resmi teklifte bulunmus fakat önerilen fiyatlar düsükmüs daha sonra Liverpool ve Sevilla takimlari Sao Paolo'ya oyuncunun fiyatini sormus Lugano ise bu takimlara gitmeyi redetmis.

Ilhan
23.Ağustos.2006, 00:47
Arkadaşlar, isterseniz bir tarafınızı yırtın, olay şu. Türkiye'deki oyuncuların, her takımda oynayan yıldız oyunuların, standart ve yedek oyuncuların belli bir kriteri var. Elimizde belli bir CA değeri var. Oyuncunun hangi özelliği ağır basıyor, hangi özellikte kötü, bunu biliyoruz ve buna göre değer veriyoruz. Eğer ligimiz kaliteli olsaydı ve verebileceğimiz CA değerleri limitleri daha yüksek olsaydı oyunculara bol bol puan dağıtabilirdik ama elden bu geliyor.

LaigLeNoiR
23.Ağustos.2006, 01:06
Ayrıca en son cümlede South Africa'nın en iyi stoperi diyen kişi de Zico.

perpetua
23.Ağustos.2006, 01:29
Hala mi konuyu kapatamadiniz? Hala mi Lugano ile ilgili bir Fenerbahce haber sitesinden aldiginiz yarim yamalak bilgileri ekliyorsunuz?

Appiah ligimizde zaten acik ara en iyi on libero.. Lugano en iyi defans olmasa bile CA olarak en fazla 1-2 puan ile ikinci durumda olan defans oyuncusu zaten. Yani o zaman hala neyi konusuyorsunuz? Neyi tartisiyorsunuz?

Bir tane pozisyon analizi bile yapmadiniz. Bir tane yararli bilgi bile vermediniz sadece herseye karsisiniz. Konu hakkinda bilgi almak istiyorsaniz, sadece sormaniz yeterli. Bir soru soruldugu zaman cevap vermedik mi?

Mesela Alex ile ilgili sorarken "Alex'in PA'si eski surumlerde 180'di ama sonra 169'a dustu. Bunun nedeni neydi acaba" seklinde sorabilirdiniz cevabini bilmek istediginiz bu soruyu. Bu takimlar uzerinde calisan kisilerin cevabi zaten hazirdir. Hazir olmak zorundadir da cunku mantik yuruterek bu calismalar yapiliyor, bir degisiklik yapmadan once arastirmacilarimiz dusunuyor bu konuda kafa patlatiyor. Bazen ruyalarina giriyor gece yarisinda kalkip degisiklik yapiyor (yoksa bu sadece bana mi oluyor :D)

Kusura bakmayin ama bunun yerine herseyi biliyormus gibi saldirmak yerine bilgi almak amacli ve ilimli yaklasilirsa sizin acinizdan da yararli olur, bizim acimizdan da.

Mesela ben yusufislam'in mesajlarina bakarak nokta kullanmadigini gorup kendisini de elestirebilirim. Mesela ilk okulda yazmayi kimse ogretmemis, veya herhalde o derste camdan disariyi seyrediyordun gibilerden hic de gerekli olmayan sozler sarf edebilirim. Ayni elestiriyi extensor'a da getirmem mumkun. Biraz saygili olursak eminim bu forumlar araciligi ile arastirmacilar ve uyeler arasindaki iletisim cok daha yararli olur.

extensor
23.Ağustos.2006, 02:12
evet üstad o yorumu yada hakareti,( siz nasıl telafuz etmek isterseniz) sizin yapmaya hakkınız yoktur özellikle orta okul ikinci sınıftan lise son sınıfa kadar lüleburgaz da yerel bir gazetede yazarlık yapan ve şimdide üniverste dolayısıyla bulunduğum eskişehirde yine yerel bir gazete yazarlık yapan birisi olarak söyleyebilirim ki ben yazıyı yazıyorum düzenlemeleri editörler yapıyor ve bu bir alışkanlık olmuş bu sebepten dolayı özür dilerim
ancak sizin bu durumla alay eder gibi ahkam kesmeye hakkınız yoktur belki evet yazılarınızda imla kuralları kullanmaya dikkat edin diyebilirsiniz ama siz ilkokulda dışarılarımı izliyordunuz demeye hakkınız yoktur üniverste sınavında full edebiyat yapan sizin toplam ağırlığınızdan daha çok kitap okuyan ayrıca amatör şairlik yapabilecek kadar edebiyatla içli dışlı olan bir insana sizin bu şekilde hitam etmeye hakkınız yoktur

perpetua
23.Ağustos.2006, 07:51
evet üstad o yorumu yada hakareti,( siz nasıl telafuz etmek isterseniz) sizin yapmaya hakkınız yoktur özellikle orta okul ikinci sınıftan lise son sınıfa kadar lüleburgaz da yerel bir gazetede yazarlık yapan ve şimdide üniverste dolayısıyla bulunduğum eskişehirde yine yerel bir gazete yazarlık yapan birisi olarak söyleyebilirim ki ben yazıyı yazıyorum düzenlemeleri editörler yapıyor ve bu bir alışkanlık olmuş bu sebepten dolayı özür dilerim
ancak sizin bu durumla alay eder gibi ahkam kesmeye hakkınız yoktur belki evet yazılarınızda imla kuralları kullanmaya dikkat edin diyebilirsiniz ama siz ilkokulda dışarılarımı izliyordunuz demeye hakkınız yoktur üniverste sınavında full edebiyat yapan sizin toplam ağırlığınızdan daha çok kitap okuyan ayrıca amatör şairlik yapabilecek kadar edebiyatla içli dışlı olan bir insana sizin bu şekilde hitam etmeye hakkınız yoktur

Konu disina kayiyoruz. Ancak benim o yazimdaki amaci okumadigin icin boyle bir cevap ile karsi karsiya kaliyorum.

Yaziniza bakarak boyle bir elestiri yapmam dogru olmaz mesajini vermeye calisirken, bunu elestiri olarak kabul etmenizin yazdiklarimi dikkatli okumamanizdan kaynaklandigini dusunuyorum. Tipki bizim yaptigimiz calismaya bakip, bir takimi ozellikle kayirdigimizi veya baska bir takimi kasitli olarak dusurdugumuzu vehmetmenin yanlis oldugu gibi. Sorun bize neyi, neden yapmisiz, biz de memnuniyetle cevaplariz. Farkli bir sekilde dusunuyorsaniz, saygi gosteririz ve bizim dusunmedigimiz bir seyi ortaya koymussaniz fikrimizi degistirebiliriz. Tartisma da bu sekilde yapilir. Karsinizdakinin yaptiklarini veya yapmadiklarini varsayarak ve buna gore suclamalar atarak degil.

midfielder1912
23.Ağustos.2006, 15:43
fenerbahçe altyapısına karşıyakadan genç milli stoper Hasan Erbey i dahil etmiştir.

saygılar...

extensor
23.Ağustos.2006, 23:09
Konu disina kayiyoruz. Ancak benim o yazimdaki amaci okumadigin icin boyle bir cevap ile karsi karsiya kaliyorum.

Yaziniza bakarak boyle bir elestiri yapmam dogru olmaz mesajini vermeye calisirken, bunu elestiri olarak kabul etmenizin yazdiklarimi dikkatli okumamanizdan kaynaklandigini dusunuyorum. Tipki bizim yaptigimiz calismaya bakip, bir takimi ozellikle kayirdigimizi veya baska bir takimi kasitli olarak dusurdugumuzu vehmetmenin yanlis oldugu gibi. Sorun bize neyi, neden yapmisiz, biz de memnuniyetle cevaplariz. Farkli bir sekilde dusunuyorsaniz, saygi gosteririz ve bizim dusunmedigimiz bir seyi ortaya koymussaniz fikrimizi degistirebiliriz. Tartisma da bu sekilde yapilir. Karsinizdakinin yaptiklarini veya yapmadiklarini varsayarak ve buna gore suclamalar atarak degil.

1- Siz onu bana daha önceden yazmıştınız imla kurallarına dikkat etmem gerektiğini
2-yazınızı iyi okudum demem doğru olmaz derken bile bir alay söz konusu idi okulda öğretmedilermi vs
3-Ben sizin ve bütün araştırmacıların tarafsız olduğundan hiç şüphe etmedim
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
fenerbahçe fatih tekkeyi almış neresine sokacak merak ettim herhalde çift forvete dönecek alex onamayacak yada 4-3-1-2 yapacak uğur boral ali bilgin colin kazım hiç kimse oynamayacak ya anlamıyorum bakın avrupada her kulube bakın bir mevkiiye iki futbolcu vardır ondan fazla asla olmaz hatta kaliteli yedekleri 2 mevkiininden banko yedeği yaparlar 20 kişillik kadro kurarlar sakatlık olduğu zaman paftan futbolcu alırlar bunu en iyi lucescu yapıyoırdu onunda kalietsi tartışılmaz bakın şimdi fenerbahçeye
serdar volkan (kale iyi)
sağ bek önder gökhan (iyi)
sol bek(carlos vederson) iyi
stoper lugano can edu yasin) iyi
ön libero aurelıo deniz appiah selçuk (kemal fazla oynayabileceği bir takıma gitsin)
amr colin kazım ali bilgin
aml uğur boral tümer metin
amc alex ilhan parlak (gürhan gürsoy fazlalık oynayamayacak kiralanmalı o kiralanamıyorsa ilhan parlak liralanmalı)
forvete baklın şimdi tek forvet
kezman deivid semih fatih tekke :D hadi seç beğen hangilerini yedek bırakacaksın

yusufislam
24.Ağustos.2006, 00:09
perpetua, belkide benim belcika dogumlu oldugumu bilmen gerekli, hatta sasirman gerekli ki bu arkadasimiz nasilda iyi turkce biliyor diye...

hani ben su,
dis hatlar: "Turkmusun?
almanci(almanyadan): 'evet Turkum"
dis hatlar: "simdiye kadar basina gelmis en ilginc olay nedir, anlatirmisin?"
alamnci: "aba ich kann nicht turkish" (dogru mu yazdim almanca:D)

gibi konusanlardan-olanlardan degilim cok sukur!
(g "yumusak g olmali") + s ( cizgili olmali ) :D
herhalde bize yabanci ellerde turkce ogretecek halleri yoktu :)

ben oyle birisyim ki tarih derslerinde kac kere ogretmeni rezil etmisimdir neden OSMANLI DEVLETINDEN ogrenmiyoruz da tam yanindan geciyoruz derdim...

neyse demekki
+++++++
Elinizde belli CA dosyalari falan varmis!
yani Turkye Ligleri kriterlerine gore yapiyormussunuz ...
diger isimler beni gercekten ilgilendirmiyor, APPIAH VE LUGANO haricinde
(fenerbahce sitelerinden degil, yabanci siteden aldim)

ben size hem inaniyor yinede diger belcikali arastirmaci arkadaslara bi basvuracam, yabanci arkadaslara...
-bu sorunlari
-oyuncu CA(current ability) hakkinda, ligine gore degisiyor mu? belli kriterlere gore oyuncuyu dusurme haklarini soracagim.
-appiah gibi ve lugano gibi oyuncular hakkinda bilgi alsam iyi olacak...

Hersey icin sagolun, tabiki siz olmasaniz kotu bir fm yasariz ama yinede diger kafalaradan cikan seslerden etkilenmeden(etkilenmessiniz sanirim) ve kulak asmadan gereken degeri vermenizi isterim oyunculara :)
hele ki bunlar yabanci oyuncularsa. (lugano, appiah)

mesela Gokhan Zan'da overrated diyebilirim, ne bir tackle yaptigi mac gordum, ne bir kademe goruyorum, tuncayi, kezmani bol bol kaciriyor,,

zaten toraman ve gokhan MARICA ve Mutu'ile cay icitler son milli macta,
gokhan Zan da cok abarti, nasil olurda LUGANO KADAR OLABILIR!!!

bi bakin maclara, Gokhan Zan sizin verdiginiz degerde bir oyuncu mu?
lutfen ben gercekten su balans saglamaya calistiginizi inanmaya basladim
3 buyukler arasinda!

+++ N +++ O +++ T +++

Arkadaslar belkide yazilarim bazen agresifce gelebilir, ama inanin yazarken beni hep guler yuzlu dusunun, olurmu :) !
parmaklarim hislerimi tam anlatamiyor, ne yazikii :D

sadece siradan dostca bi yuz ifadem varmis dusunun :)
cunku emin olun ki oyle :)

NOKTA !! :D (.)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bu arada benim bildigim essendeyken de oyleydi!

ali bilgin, daha cok CM oynayan birisydi !
her iki ayagini da kullaniyor !
gerektiginde sag kanat ve sol kanatta yer alabiliyor ama daha cok
defansif orta saha ve ofansif orta sahada gidip gelen bir oyuncu,,,

ikili mucadelesi yuksek olacak maclarda kanata aliyordu hocalari, bunu Yilmaz Vural hoca da yapti bazi maclarda, bu yuzden bir cok kisi ALI BILGINi kanat oyuncusu sandi...

hele Fenerbahce macinda ortada Aurelio, Appiah, Deniz gibi adamlar olunca kanata yakin oynatti,
Besiktas macinda da bunu gosterdi! Galatasaray macini hatirlamiyorum!

dedigim gibi Ali Bilgin daha cok CM-ML-MR-AMC

Burak Üstüner
24.Ağustos.2006, 00:29
ya fbde mateus die bi genç var onun yüzünden 7 yabancı var ve alexin kontratı bitio kontrat öneremiyorm bu mateus başka bi takıma kiralık o yüzden satamıyorum sezon sonu anca gidio :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

:tur::director:Mateus dediğin oyuncu araştırmalarıma göre fenerbahce'ye bedavaya gelmiş.
Yıldız takımda başlamış sonra da paf'a geçmiş şu fenerbahce onu 3 yıllığına kiraladı ama kime kiraladı bilmiyorum. Hatta gazetelerde falan filan cıkmıştı.
FB'de amerikalı oyuncu diye.
Neese kanki alex hangi takımda oynadığına bakcaksın...! Sonrada o takıma geçip kiralığını iptal edeceksin(HİLE) O zaman o oyuncuyu satılık listesine koyacaksın sonra satacaksın 1 milyon euro falan ediyo onuda bjk veriyo dediğimi yap kesin çözersin...! Eğer oda olmassa editörden o oyuncuyu takımdan atacaksın:D:tur:

perpetua
24.Ağustos.2006, 00:31
3-Ben sizin ve bütün araştırmacıların tarafsız olduğundan hiç şüphe etmedim

Ben yaziyi ortaya yaziyorum zaten. Tarafsiz olmadigimizi imaa edenlerin ustune alinmasi gerekirdi yazdigimi. O verilen ornekteki isimler degil, elestirilen dusunce bicimi esas onemli olan.

perpetua, belkide benim belcika dogumlu oldugumu bilmen gerekli, hatta sasirman gerekli ki bu arkadasimiz nasilda iyi turkce biliyor diye...

Ben de 15 yildir yurt disinda oturuyorum ve Turkce bilgimi kaybetmemegelistirme amacli ozellikle yazdiklarima dikkat ediyorum. Hatta extensor arkadasimiz gibi edebiyat konusunda uzman olmamama ve Turkiye'de okudugum surece Turkce dersinden zar zor gecmeme ragmen (matematik her zaman icin daha kuvvetli oldugum konu oldu).

ben size hem inaniyor yinede diger belcikali arastirmaci arkadaslara bi basvuracam, yabanci arkadaslara...
-bu sorunlari
-oyuncu CA(current ability) hakkinda, ligine gore degisiyor mu? belli kriterlere gore oyuncuyu dusurme haklarini soracagim.

Istedigin gibi sor. Eger Fabrice ile de konusursan selamlarimi yolla. :)

-appiah gibi ve lugano gibi oyuncular hakkinda bilgi alsam iyi olacak...

Ne gibi bilgi?

Bir mac ile hic bir oyuncuyu goklere cikarmanin dogru olmadigi gibi yerin dibine sokmak da yanlis. Ozellikle bu oyuncu yeni sakatliktan cikmis ve formu dusuk ise. Ayrica Lugano ile Gokhan Zan'in kalitesi arasinda oldukca onemli bir fark var en azindan CA olarak.

starfreedom
24.Ağustos.2006, 03:17
mesela Gokhan Zan'da overrated diyebilirim, ne bir tackle yaptigi mac gordum, ne bir kademe goruyorum, tuncayi, kezmani bol bol kaciriyor,,

Şaka mı yapıyorsun sen?

O zaman frankurt maçını hatırla! Takahara sizinkileri ne hale sokmuştu! Ayrıca bu yorumunla futboldan zerre anlamadığına kanaat getirdim. DM'siz bir takımdan ne beklersin ki!

bi bakin maclara, Gokhan Zan sizin verdiginiz degerde bir oyuncu mu?
lutfen ben gercekten su balans saglamaya calistiginizi inanmaya basladim
3 buyukler arasinda!

Ya Lugano ne olacak o zaman? Çok iyi bir defans mı Lugano? Onunla da Balili çay içti o zaman!

extensor
24.Ağustos.2006, 03:57
Sana katılıyorum starfreedom futboluları maç maç değerlendirmeyelim saçma olur. ben genel olarak söylemeliyim luganonun en iyi yaptığı olan şey markaj sanıyorsunuz ama oda o şekilde yapılmaz ismail güldüreni tanıyanlar bilir sert maraj taktiğini uygulayan oyunlardandır emre aşık keza öyle genelde ağır olan adamlar bire bir de rakibiyle aynı hıza ulaşabileceğinden şüphe eden adamlar, rakip topu ayağına alır almaz basar ve bu yüzden çok sık kart görür çok ölümcül çalımlar yiyebilir ligin en çok kart gören futbolcularındandır ismail güldüren emre aşık lugano oyun stillerine dikkat edin bu tip savunma yapan futbolcu yok artık. çağ dışı bir markaj taktiğidir bu. avrupada bile yoktur, kimse rakibe ilerde basmaz. song a tomasa bakın song size çağdaş savunmayı öğretebilir çağdaş savunmayı ne kadar iyi uyguladığı tartışılır ama o tip savunma yapar herkes. 1e1 markaj yan toplarda duran toplarda yapılır, rakip hücum oyuncusu topu aldığında onu yüz yüze karşılar ilk hedefi oyalamaktır böylece dm nin yardıma gelmesini sağlar çabuk ve hızlı olmak zorundadır tek zafı bu tip savunmalardan daha hızlı santaforlar onların sağ ve solundan hızlıca geçebilir ve song ile tomas ın en büyük zaflarında ilerleyen yaşlarından dolayı gün geçtikçe yavaşlamaları. bana bu ligin en kaliteli stoperi kim derseniz tabiki rigobert song tur

not: SADECE LUGANO İYİ DEMEYİN NEDEN İYİ MANTIKLI AÇIKLAMASINI YAPIN VE BANA AVRUPADA LUGANO STİLİ SAVUNMA YAPAN KALİTELİ BİR TANE STOPER SÖYLEYİN

şimdi sıra sende lugano neden iyi bir stoper:icon_biggrin:

midfielder1912
24.Ağustos.2006, 15:23
romalı mexes var lugano stili...

şöyleki lugi nin ayakta kalıp (omuz omuza mücadele gibi) pozisyon alıp savunmasında ve zamanlamasında bir problemi var katılıyorum(ligimizdeki her stoperde var bu sıkıntı milli olanlarında bile). ama ceza sahası içinde pozisyon almasında ve son müdahalelerde başarılı olduğunu düşünüyorum. son müdahalelerde açık ara ligimizin en iyisi bence. ayrıca ligimizdeki çoğu stoperin aksine ayağında topla rahat olması, ilk müdahale de bazen yanlış hamle seçimleri yapsada ne yapıp edip atağı olgunlaşmadan kesmesi (bazen faul yapıp zaman kazandırıor takıma geri dönmeleri için hücumdan) ligimizdeki stoperlere göre artıları.

yusufislam
24.Ağustos.2006, 20:01
iste dedigim gibi starfreedom nasil da kendince engellemeye calisiyor wah wahhh yazik

evet var mi bir isteyin,,, LUGANO TURKIYEDEKI ACIK ARA EN IYI DEFANS!!!
her defans gecilir ama, dunyada gecilmeyecek defans yoktur, ama bu kisinin yaptiklari ve statistieklerine bi bakin da konusun, simdi lugano bjk ve gslilerde olsaydi nasilda mutlu olurlardi!!!

neyse :)

lugano ve appiah icin bu kadar yeterli, yoksa fenerbahce gsye ve bjkye karsi maclarini kolay kazanir diyelim ve bu konuyu kapatalim :)

extensor
24.Ağustos.2006, 21:28
sana karşılaştıralım diyorum luganonun diğer stoperlere göre artılarını söyle karşılaştıralım ona göre değer biçelim lugano sıkça alanını boşaltan bir oyuncu onun boşalttığı alana çapraz koşu aypan oyuncular bu zaftan sıklıkla yararlanıp kaleciyle karşı karşıya kalıyor ben uzun uzun luganoyu anlattım size senden bana song u ve gökhan ı ibrahimi anlat

bu arada mirfielder mexes in tam o şekil oynadığına inanmıyorum yanındaki chivunun daha geride oynayıp savunmayı toparlamasından dolayı o önde basıyor bi nevi tandem denebilir galatasaraydaki bülent popescu ikilisinin aynısı sanki popescu chivu mexes te bülent gibi oynuyor

kazmavs
25.Ağustos.2006, 00:28
iste dedigim gibi starfreedom nasil da kendince engellemeye calisiyor wah wahhh yazik

evet var mi bir isteyin,,, LUGANO TURKIYEDEKI ACIK ARA EN IYI DEFANS!!!
her defans gecilir ama, dunyada gecilmeyecek defans yoktur, ama bu kisinin yaptiklari ve statistieklerine bi bakin da konusun, simdi lugano bjk ve gslilerde olsaydi nasilda mutlu olurlardi!!!

sana sunu sölim biraz sacma konusmayı kes burda tartısma cıkarmayı basardın,hic bi şekilde kimsenin hakkını savunamassın burda,yeri degil...

ayrıca ben luganodan daha iyi oldugunu düşündügüm songtan gayet memnunum bir galatasaraylı olarak kesinlikle luganoyu kadromusda görmek istemem song onun yaptıklarından daha iyisini yapıyor,oda milli takımının kaptanı ve çirkef,kasap bi oyuncu diil...

burdaki takım tartışmasına bi son wer bu kadar kişi diyosa bi bildigi wardır tek başına tek senin söyledigin dogru herken fener karşıtı gibi konusuyosun artık sıkıntıdan başka bişey olmuyo senin yazdıklarını okumak

extensorun yazdıgınıda ben yazmışım gibi yazmışsın,artık nekadar alıştıysan sacma sapan laf atmaya birilerine laf sokmaya okumadan laf yetiştiriyosun bence sen git belcikanda paşa paşa otur ordaki araştırmacıları kafalamaya çalış...

Ilhan
25.Ağustos.2006, 01:33
Arkadaşlar, bu konuda sadece Fenerbahçe oyuncularının FM 702'deki durumlarını eleştirebilir veya tartışabilirsiniz. Bakıyorum, konu azmış. Bireysel tartışmalara ve holiganlığa dönüşen her mesaj şu vakitten sonra uyarı alır.

numetaller
26.Ağustos.2006, 00:43
bence kezmanın dayanıklılık güç kafa top sürme özellikleri düşürülmeli.volkanında ani çıkış , ayak gücü , top atma , bölge hakimiyeti , refleksler ve iletişimi düşürülmeli.

transatlantik
26.Ağustos.2006, 03:12
evet kezman bayagı bi dususte oyuna yansımalı

MeMo
27.Ağustos.2006, 02:57
bence kezmanın dayanıklılık güç kafa top sürme özellikleri düşürülmeli.volkanında ani çıkış , ayak gücü , top atma , bölge hakimiyeti , refleksler ve iletişimi düşürülmeli.

Ya yükselişe geçerse şimdi de yükseltilecek mi?

eglocc
27.Ağustos.2006, 05:14
CA'sı azaltılabilir Kezman'ın ayrıca Serdar birazcık daha iyi olabilir...

extensor
27.Ağustos.2006, 08:37
kezman 4 büyüklerin hatta ligin en kötü futbolcularından biri eğer onun kafa topu 13 yapılıpta de nigrisin 13 yapılırsa gerçekten ayıp olur zaten onu anlamıyorum

hem hız hızlanması 14 ü geçmez dayanıklılık denge güç evlere şenlik 10 u geçmez son vuruş 12 i geçmez kafa topu 10 u geçmez e bu adam nasıl santrafor yaaaaaaaa

Ilhan
27.Ağustos.2006, 18:04
@ extensor; üslubunuza biraz daha dikkat etmezseniz bu bölümü göremeyebilirsiniz bir daha. Biraz daha seviyeli lütfen.

EL-Hadji
28.Ağustos.2006, 01:32
kezman 4 büyüklerin hatta ligin en kötü futbolcularından biri eğer onun kafa topu 13 yapılıpta de nigrisin 13 yapılırsa gerçekten ayıp olur zaten onu anlamıyorum

hem hız hızlanması 14 ü geçmez dayanıklılık denge güç evlere şenlik 10 u geçmez son vuruş 12 i geçmez kafa topu 10 u geçmez e bu adam nasıl santrafor yaaaaaaaa

O kadar da değil be Sinan ne yaptın. Kezman şu an kötü durumda ve fiziken sayız ama ligin en kötü topçularından demek de pek klasına yakışmadı senin. Kezman çift forvet oynansa çok iş yapar kanımca. Burada Zico' nun bir taktik hatası var.

Ilhan
28.Ağustos.2006, 01:38
Bakın arkadaşlar, burda benim hiçbirinizi küçük gördüğüm yok. Ancak bir futbolcuyu yorumlarken kazma, böyle mi olur, mal şeklinde ibareler kullanmak, ayrıca araştırmaya yaramayacak mesajlar atmak, mesajların sonuna anlamsız ve bu bölüme yakışmayan sözler eklemek forumun kalitesini azaltır. Ben bunun için uyarıyorum sizi.

@extensor; Sana karşı özel bir garezim yok, bir muhattabiyetim de yok, ancak yazdığınız bazı şeyler yüzünden uyarıyorum. Ben burayı temiz tutmaktan ve kuralları korumaktan görevliysem bunları yapmak zorundayım. Lütfen dikkat.

Konuyu saptırmadan FB oyuncuları hakkında FM'ye yarayacak yorumlar yapmaya devam.

extensor
28.Ağustos.2006, 01:41
ewet oda bir mübalağ işte katılıyorum çift forvet oynarsa gol oranı yüksek oranda artacaktır off the ball çok yüksek ne zaman nereye koşacağını nereye gideceğini çok iyi biliyor.
başlarda bende senin gibi düşünürdüm sık maç trafiğinde condisyonu güçlenir ve başarılı bir grafik çizer diyordum ancak 1 sezondur her maça çıkıyor ama hep aynı gerçekten çok zayıf çok güçsüz bana arif erdemi andırıyor o yere sağlam basamayan en küçük müdahalede yuvarlanan ama kurnazlığı ve şeytanlığı iyi bilen adamı andırıyor
gene de ondan çok daha kaliteli futbolcular var türkiye liginde mesela 3 büyüklerde oynasa 25-30 gol atacağına inandırım mehmet yıldız la kezmanı mükayese bile edemiyorum kezman mutlaka özellik açısından aşağa çekilmeli

canavar20
28.Ağustos.2006, 01:58

Saçma çok saçma bi kere Kezman'ın hızı çok iyi Top sürmeside yanında. Ama Bitiriciliği ve Kafası tabi azalacak bence.:)

Varonil
28.Ağustos.2006, 02:02
Kezman'ın sadece bitiriciliği biraz düşürülebilir.Onun dışında diğer özelliklerini düşürmek saçma olur..

extensor
28.Ağustos.2006, 07:19
bırde deniz barış müthiş bir patlama yaptı inanılmaz top çalma hatta ribaund alma özelliği var savunmadan dönen topları karambol toplarını topluyor off the ball çok iyi güç denge dayanıklılık özellikleri 15 üzeri olmalı çünkü en önemli yanı bu kafa topları iyi ve genel olarak özellikleri arttırılmalı fenerbahçenin geçen sene çok kötü giderken toparlanmasını sağlam savunma yapmasını sağlayan adamdı şampiyonlukta büyük etkisi oldu ve fenerbahçe onun oynadığı maçlarda çok daha az gol pozisyonu verdi rakibe onun için deniz barışın özellikleri yükseltilmeli

EL-Hadji
28.Ağustos.2006, 10:55
ewet oda bir mübalağ işte katılıyorum çift forvet oynarsa gol oranı yüksek oranda artacaktır off the ball çok yüksek ne zaman nereye koşacağını nereye gideceğini çok iyi biliyor.
başlarda bende senin gibi düşünürdüm sık maç trafiğinde condisyonu güçlenir ve başarılı bir grafik çizer diyordum ancak 1 sezondur her maça çıkıyor ama hep aynı gerçekten çok zayıf çok güçsüz bana arif erdemi andırıyor o yere sağlam basamayan en küçük müdahalede yuvarlanan ama kurnazlığı ve şeytanlığı iyi bilen adamı andırıyor
gene de ondan çok daha kaliteli futbolcular var türkiye liginde mesela 3 büyüklerde oynasa 25-30 gol atacağına inandırım mehmet yıldız la kezmanı mükayese bile edemiyorum kezman mutlaka özellik açısından aşağa çekilmeli

Şimdi Sinan Mehmet Yıldız' ın oyun tarzına bakmamız lazım. Sivasspor lig a daykenden beri takip ederim Mehmet' i. İstanbulspor' a da kiralık gitmişti orada da biliyordum. Oyun tarzı kontra atak takımlarına uyan bir tarz. Sert, güçlü, dengel ve dayanıklı bir oyuncu. Bir anda hızlanabiliyor. Ama boş alanlara kaçan tam bir anadolu takımı forveti. Fenerbahçe , Gs ve Bjk takımlarında boş alan bulamayacağı için oynayamayacaktır. Zorlanacaktır. Onun için Mehmet' in bitirciliği sorunlu zaten 3 büyüklerde başarılı olacağna inanmıyorum.

extensor
28.Ağustos.2006, 20:43
bülent uygunla bu konu hakkında bir röpörtajı izlemiştim o öyle düşünmüyordu ve bende öyle düşünmüyorum bi kere fiziği santrafor olmaya çok müsait 1-86 boylarında ve iri bir futbolcu ayrıca genç öğrenmeye müsait büyük takımlarda oynayıp striker (tek vuruş) özelliğini geliştirirse türkiyenin vieri si olur ayrıca boyuna posuna rağmen çok hızlı bir adam son olarak mehmet yıldız contra atack futbolcusuda kezman kapalı savunmaları açan tarz futbolcumu yani :D

yusufislam
29.Ağustos.2006, 21:09
benim demek istedigim...

Edu Dracenda Ligimze geldiginde POTANSIYELI 170di
bunu kim verdi?
Onu 10 yildir oynadigi brezilya liglerindeki Brazilyali Arastirmacilar arastirip durdu ! 170 de karar kilmislar !

Turkiyeye geldi YARIM SEZON SONRA EVET YARIM SEZON SONRA DUSURDUNUZ!!!
neden kotu performans sergilemis SIZE GORE!!!

Bir adamin Potansiyelini ne hakla nasil bir sekilde yarim sezona gore dusurebilirsiniz!!!
dusurebileceginiz tek sey ABILITY olabilir
oda dogal birsey cunku ULKEYE UYUMU VE KISISEL DURUMUNDAN DOLAYI olabilir,
ama potansiyeline tekrar da kavusabilir, ama siz ne yapiyosunuz!

aha 170mis edu bu fazla bizim lig icin her tarafta catlak ses cikiyor diye
hoooppp 160-150 yapiyosunuz
o da YARIM SEZON ICINDE!!!

hadi ozaman yukseltin, LUGANO BIR SEZONDUR Turkiyede ama yukseltelimmi POTANSIYELINI dusurelimmi diyen yok, cunku dusmemeli yukselmeli!!

ricardinho neden 177 / (bu dusmemis) (alexten yasli olmali)
alex 160 / (alex dusmus) (neymis efendim, yasi falan ilerlemis, ya zaten oyunda yasi ilerleyince o potansiyele ulsamaiyor, NEDEN INDIRIYORSUNUZ peki!

(catlak sesler degil mi?)

kusura bakmayin ama arastiriyorum, bir cok fenerli memnun degil...

bazi arkadaslarimiz, en son karar bende diyormus ve tekrar azaltiyormus:(
yazik :(

ya inanamiyorum, 10 yil arastirilan ve 170lik potansiyeli olan 26lik adam
ulkemize geliyor ve hopppaaaa yarim sezon icinde 150-160 yapiliyor!!

POTANSIYEL DUSEMEZ HIC BIR ZAMAN!!!!
(ama nedense bizimkiler yapiyor!)
(yarim sezonda ne hakla?)

ABILITY DUSEBILIR

Saygilar

fenerbahce_1907
29.Ağustos.2006, 22:03
Katılıyorum sana.
Ayrıca Alex'in Rico'dan daha yüksek pa'sı olması lazım.Alex Rico'dan daha iyi oyuncu.

LaigLeNoiR
29.Ağustos.2006, 22:16
EDU'nun PA : 160

ALEX'in PA : 166

Ricardinho PA : 177

Edu' konusunda bişey diyemeyeceğim, pek bilgim yok o konuda

Ancak Ricardinho ve Alex konusuna gelince, Türkiye'ye gelmeden önce ALEX'i pek tanımıyorduk aslında ve bu yaşına kadar da çok fazla yıldızı parlamadı Türkiye'ye gelmeden önce.

Ricardinho ise Türkiye'ye gelmeden önce Brezilya milli takımındaydı, aslında onunda Avrupada pek başarısı yoktu.Türkiye bazında bakarsak, Alex,Rico'dan daha iyi diyebiliriz.Ancak bize datalar gelmeden önce de bu 2 oyuncunun da PA'ları böyleydi galiba.

MeMo
29.Ağustos.2006, 22:30
yusufislam katılıyorum çok doğru yazmışsın Alex konusunda aynı yapılabilir ama şu anda ki performansa göre Alex'in PA'sı daha yüksek olabilir.Bu arada Colin Kazım'a AMR özelliği eklenilebilinir.

Jesus_FB
29.Ağustos.2006, 22:33
Edu'nun 170 pa'ya ulaşması demek büyük liglerdeki şampiyonluğa oynayan takımlarda banko ilk 11 oyuncusu demek sizce Edu İnter, Barcelona yada diğer büyük takımlarda banko oynayabilecek bir oyuncumu? Güney Amerika takımlarını araştıranlar genelde her oyuncuları için yapıyorlar bunu p.a değerlerini gerçek dışı şişiriyorlar. Biz doğrusunu yaptık gerçeğe uygun yapmaya çalıştık.

Alex ile Ricardinho yaşları dolayısıyla zaten o p.a değerlerine ulaşamıyorlar 200 de yapsak asla o pa'ya ulaşamazlar o yüzden çok önemi yok. Yaşlı oyuncular için bu fazla takmayın kafanıza.

BeeTLeJuiCe
29.Ağustos.2006, 22:36
colin kazima sadece amr deil aml ve amc de eklenmli bence geldiginden beri forvet dısında her mevkide oynadı. tabi bunlar max 13-14 seviyesinde olmalı bence ama amr pozisyonda gozukmesi icin en az 15 olmalı

extensor
30.Ağustos.2006, 02:01
amr 20 fc 15 bu kadar
diğre bölgelerde ben hiç görmedim

yusufislam
30.Ağustos.2006, 19:31
EDU'nun PA : 160

ALEX'in PA : 166

Ricardinho PA : 177

Edu' konusunda bişey diyemeyeceğim, pek bilgim yok o konuda

Ancak Ricardinho ve Alex konusuna gelince, Türkiye'ye gelmeden önce ALEX'i pek tanımıyorduk aslında ve bu yaşına kadar da çok fazla yıldızı parlamadı Türkiye'ye gelmeden önce.

Ricardinho ise Türkiye'ye gelmeden önce Brezilya milli takımındaydı, aslında onunda Avrupada pek başarısı yoktu.Türkiye bazında bakarsak, Alex,Rico'dan daha iyi diyebiliriz.Ancak bize datalar gelmeden önce de bu 2 oyuncunun da PA'ları böyleydi galiba.

Murat Ozdemir kardes iste bu yaklasimina saygiliyim cok duzgun ve durustce karsilik verdim sagol :)

hayir fm2007 700 versiyonunda alex 180 di bildigim kadariyla, edu da 170
appiah tam bir fiyasko zaten...- sonra 160 falan oldu iste, yanlis!!!

Dedigim gibi bir yabanci oyuncu bizde kac yil oynuyo ki zaten, ama geldigi ligde belki 10 yilini doldurmus oluyor, hele ki brezilyaliysa!!! (brezilyadan aliyoz)

onlar mi daha iyi taniyor KENDI OYUNCULARINI BIZ MI?
adamlar vermis kendi oyuncusune POTANSIYEL DEGERINI, ama bizler dusuyoruz, hayir efendim CURRENT ABILITY DUSEBILIR ama potansiyeli dusmemeli yabanci oyuncularin, ne kadar izlediniz ne biliyorsunuz ki hakkinda, oyle degil mi?

+++ daha guzel bir fm icin POTANSIYEL DUSMEMELI
+++ CURRENT ABILITY DUSEBILIR, kezman mesela dusebilir!!!

saygilar
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
edu buyuk liglerin herhangi bir takiminda oynamiyormus, diyorsunuz?
mutlaka oynamak mi gerekiyor???
onlarin transfer plani bizi ilgilendirmez!!

Edu bize gelmeden bir sezon once, kimler istemis bir bakin!!!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Edu Dracena

Franceses de olho em Edu Dracena

O zagueiro Edu Dracena será observado hoje por representantes do Rennes, da França. Ele nunca escondeu a vontade de jogar na Europa, mas se diz focado na disputa do Campeonato Brasileiro. O capitão celeste vem sendo sondado, desde o início do ano, por vários clubes europeus, como o Liverpool, da Inglaterra, o Villarreal, da Espanha, e o Lyon, da França. A diretoria cruzeirense, por sua vez, já estipulou um preço para o jogador: 7 milhões de euros.

Fenerbahce Edu'ya istenilen bu degere yakin bir ucret vererek aldi.

Não tem nada a ver, trata-se de uma situação normal. Não somente eu, mas vários jogadores são observados a todo momento. O Cruzeiro é um time grande e seus atletas chamam a atenção , disse Dracena. Ele fez questão de ressaltar que sua intenção é vencer a partida de hoje e ajudar a sua equipe. Não fui procurado por ninguém e, no momento, só estou preocupado com a partida de amanhã (hoje) , frisou.

Portekizcem yok ama galiba anlasiliyor burde FENERBAHCEye gelmeden once onu isteyen takimlar soyle siralaniyor:

LIVERPOOL
VILLAREAL
LYON

bunlar galiba kendi liglerinde EN AMA EN TEPEYE OYNAYAN TAKIMLAR

sizce de oyle degil mi :)

ama ne oldu yarim sezo icinde 700 verisyonda orjinal halinda yani,
yani bizimkilerin ellemedigi halde geldi ve 170 di ne oldu, yok olmaz oyle sey, en iyi defans mi olacak mis,

hayir efendim en iyi defans degil ligimizde ama luganoyla beraber en
YUKSEK POTANSIYELE SAHIP OYUNCUDUR !
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Diego Lugano

Lugano é plano B do Real Madrid.

zagueiro Lugano pode trocar o São Paulo pelo Real Madrid. De acordo com o diário espanhol As, o uruguaio será contratado caso o inglês Woodgate não esteja 100% recuperado da lesão na coxa que o afastou dos campos por quatro meses.
Grande esperança para resolver o problema da criticada defesa do time espanhol, ex-jogador do Newcastle foi contratado por cerca de
US$ 25 milhões em agosto do ano passado.

A preocupação do técnico Vanderlei Luxemburgo, segundo o As, é com o estado emocional e físico do atleta, que, por estar tanto tempo fora dos gramados, pode apresentar receio e demorar para recuperar sua melhor forma.

O fato de Lugano ter tirado recentemente passaporte europeu pode facilitar a transferência...

bunlar isinize gelince yeterli isinize gelmeyince yetersiz mi oluyor,
fenerbahcenin aldigi iki defans oyuncsu bas baya 170den assagi degil!!!

edu ya yaptiginiz yanlis tekrar duzeltilmeli 170 olarak
lugano ise edudan fazla olmali.

not: sakin diger arkadaslar karsi geliyor diye dusunmeyin, ve tarafsiz oldugunuzu gosterin...

170lik eduyu dusurerek tam bi fanatiklik yapmissiniz!
adam daha 26ydi ayip yahu...

sanki ligimizde 10yildir oynuyo sanki turk sanki biz daha iyi biliyoruz kimin ne oldugunu onlardan,,,

Perpetua kardesim tekrar 170 yapmak canimizi mi yakiyor?

mertayasava
30.Ağustos.2006, 20:22
Katılıyorum sana.
Ayrıca Alex'in Rico'dan daha yüksek pa'sı olması lazım.Alex Rico'dan daha iyi oyuncu.

Alex Rico dan daha iyi oyuncu ise sence pa sımı daha yuksek olmalı yoksa ca sımı?

LaigLeNoiR
30.Ağustos.2006, 21:27
yusufislam,

Diğer araştırmacı arkadaşımız da söylemişti, özellikle Brezilya araştırmacıları vs. bazı araştırma ülkeleri kendilerini dünyanın en iyi ligi veya en iyi oyuncuları olarak lanse ediyorlar.

Edu bize İngiltere'den gelseydi emin olunki indirim olmayacaktı.

Ilhan
31.Ağustos.2006, 03:33
Arkadaşlar, derdimizi tasamızı yazarken üslubumuza biraz daha dikkat edelim. Şu anda Edu da Lugano da Avrupa standartlarında defans oyuncuları olarak çıkıyor FM'de, kendileri açısından en önemli defansif özellikleri hep 15+. Biraz daha inceleyip, sadece transfer bedellerine ve kimin istediğine bakmadan karar verelim.

canavar20
31.Ağustos.2006, 17:15
Bence Kazım daha iyi yapılmalı Fiziksel özellikler çok iyi olmalı çünkü çok belli yani oynundan gerçekten çok iyi olmalı. Tümer'de biraz daha iyi olabilir ama tabi o kadar değil genç olsa hadi neyse diyebiliriz. Deniz de yüksetilmeli Önder bence çok abartılmış bence oda düşürülebilir. Bunun yanında Lugano Edu düşürülmeli. Alex aynı kalmalı ama şöyle Fiziksel özellikler düşebilir ama Diğer özellikle daha iyi olabilir. Aurelio ise yerinde kalmalı ama hızı biraz artırılıp top kapması yükseltilebilir. Saygılarımlar...:)

LaigLeNoiR
31.Ağustos.2006, 18:49
Ersin, Tümer arttırılmalı diyorsun ???

Neden artırılcak, Tümer Beşiktaş'taki parlak dönemine hiç yaklaşamadı bile Fener'de iken.Kesinlikle arttırılmamalı aksine,azaltılmalı.

Varonil
31.Ağustos.2006, 18:56
Tümer'in soğukkanlılığı biraz düşürülüp,kararlılık ve çalışma oranı biraz arttırılabilir.

LaigLeNoiR
31.Ağustos.2006, 19:04
Mert bunları ezbere değil de gözlemleriniz le beraber söylersek daha inandırıcı olur :)

canavar20
31.Ağustos.2006, 19:15
Ersin, Tümer arttırılmalı diyorsun ???

Neden artırılcak, Tümer Beşiktaş'taki parlak dönemine hiç yaklaşamadı bile Fener'de iken.Kesinlikle arttırılmamalı aksine,azaltılmalı.

Azaltılması bence mümkün değil senin düşündüğünü biliyorum fanatikce olduğunu söylüyorsun ama benim yazımda çoğu oyuncu düşürülebilir hem bu benim fikrim.:)

LaigLeNoiR
31.Ağustos.2006, 19:22
Ersin fikrine saygı duyuyorum ancak, fikirlerini belli bir dayanağa yaslarsan bu fikir araştırmanın önemli bir parçası olabilir :)

canavar20
31.Ağustos.2006, 19:35
Ersin fikrine saygı duyuyorum ancak, fikirlerini belli bir dayanağa yaslarsan bu fikir araştırmanın önemli bir parçası olabilir :)

Tamam abi ama Tümer konusunda iddalıyım.:):D

Bi fikrim daha var yani Tümer'in yüjkseleceğini sanmıyorum çünkü zaten iyi ama yine teknik Top sürme artı özellikleri yükseltilebilir.:) Bide son olarak yaşlı olması çok kötü.:)

Varonil
31.Ağustos.2006, 19:55
Mert bunları ezbere değil de gözlemleriniz le beraber söylersek daha inandırıcı olur :)

Murat Abi,ezbere olsa uğramam hiç buraya.:):)Fenerbahçe'nin bu seneki oynadığı maçları takip eden biri olarak konuşuyorum abim :p :o

Tümer genelde Avrupa maçlarında daha soğukkanlı,Beşiktaş'ta çıktığı Avrupa maçları tecrübesi.Ama lig maçlarında bazen stresleri görüyorum Tümer'i.Biraz daha sakin olsa pas yüzdesini arttıracak.:)

ParduS
31.Ağustos.2006, 20:14
Araştırmacı arkadaşlar acaba Deniz Barış için herhangi bir artış olacak mı ? Son maçlarda çok etkili oynuyor.Son Anderlecht maçında da çok iyiydi.

+ En son açıklanan milli takım aday kadrosuna girerek güzel oyununun ödülünü aldı.

extensor
31.Ağustos.2006, 23:09
bir sayfa önce bende yazmıştım geçen yıl şampiyonluğu getiren adam olmuştu savunma ve ortasaha arasındaki bağlantıyı kurarak fenerbahçenin şampiyonluğunda pay sahibi oldu yine geçen yılki dinamo kiex fenerbahçe maçlarında fenerbahçe ortasahası ile defansı arasındaki boşluğu hatırlarsınız topu alan bu bölgeyi elini kolunu sağlaya sağlaya geçiyordu bunu deniz barışın kadroya girmesiyle çözdüler kimbilir geçen yılki kiev maçlarında da oynasa belki bu yılki gibi şampiyonlar ligine çıkacaktı güç denge dayanıklılık özellikleri 16 16 16 olmalı sıçrama ve kafa 15 topsuz alan 17 bunlar en iyi yaptığı şeyler top çalma da 14 olmalı

yusufislam
01.Eylül.2006, 05:05
neden deniz baris guc 16? adamdaki kaslara bakin bi, hemen oburlerinden fazla olur diye ezbere soyluyoruz :( :)

Deniz baris vucut olarak cok guclu birisi sadece hizli degil!!!
kuvvetli yani!!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
muratcigim sen oyle diyorsun ama tumer 5 yildir sizde ne oynadi bize geldipte avrupada toplari 90 tabir ettigimiz yerlere takmaya basladi!!

assistler yapti goller atti!!!

hayir tam tersi sizde 5 sene bosuna oynamis tumer diyebiliriz! ;)

colin kazim gercekten yetenekli gorunuyor, ama daha zaman verilmeli...

teknigi, calimlarindan daha ustun bir oyuncu,, sadece mac grafigi cok fazla olmadigi icin hiziyla calimlarini yansitamiyor, calim=dribbel

LaigLeNoiR
01.Eylül.2006, 06:26
Yusufislam,

Tümer Metin Fenerbahçe forması ile, Türkiye Lig'inde Geçen sene 6 gol atmış avrupada ne yaptı onu bilmiyorum ???

Başka ne yaptı bu Tümer yahu ben neden göremedim ???

Birisi bana Tümer'in yaptıklarını allah aşkına.

yusufislam
02.Eylül.2006, 00:44
peki oldu bitti dediler nasil maclar cikariyor gordunuz, bjkde hep huzursuzdu, arada sirada bir iyi gunune dek geliyodu mac gunlerinde yansitiyordu gulumsemesi ile, ama roportajinda da kendi soyledi, gec alinmis bi karar diye :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
neyse konumuz!!! edu appiah lugano potansiyelleri neden dusulurdu!!!

neymis efendim, brezilyalilar abartiyormus? hmmm ama isinize gelince abartiyorlar gelmeyince adamlar yetenekli oluyorlar degilmi?

dupe duz cekememezlik var, eger bole birsey yoksa tekrar duzeltin yaptiginiz buyuk eyyamcilik ve yanlis ne yazikkki :(

extensor
02.Eylül.2006, 00:55
yufus islam seninle aynı düşündüğümüz için 16 dedim güç özelliğine ama işte adı deniz malefes belirli kriterlere göre notlar veriliyor ama haklılarda şimdi denizi 19 yaparlarsa sissoko yu vierayı kaç yapacaklar ambrosini kaç yapacaklar ben güç denge ve dayanıklılığa 16 dedim inşallah 16 verirler ama ondan da şüpheliyim açıkçası.

Bu arada deniz barış çok kaslı bir futbolcu fiziki yapısı çok iyi bir vucut geliştirme antrenörü olarak bana bu konuda güvenebilirsin ;)

LaigLeNoiR
02.Eylül.2006, 01:04
yusufislam,

Tümer Metin'de söylediğin konum sadece son senede var idi.

Bunu unutma.

Ayrıca eyyamcılık yaptığımızı düşünmüyoruz.

Ilhan
02.Eylül.2006, 04:00
peki oldu bitti dediler nasil maclar cikariyor gordunuz, bjkde hep huzursuzdu, arada sirada bir iyi gunune dek geliyodu mac gunlerinde yansitiyordu gulumsemesi ile, ama roportajinda da kendi soyledi, gec alinmis bi karar diye :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
neyse konumuz!!! edu appiah lugano potansiyelleri neden dusulurdu!!!

neymis efendim, brezilyalilar abartiyormus? hmmm ama isinize gelince abartiyorlar gelmeyince adamlar yetenekli oluyorlar degilmi?

dupe duz cekememezlik var, eger bole birsey yoksa tekrar duzeltin yaptiginiz buyuk eyyamcilik ve yanlis ne yazikkki :(

Biraz üslubunuza dikkat ederseniz sevinirim. Kimseye eyyamcı damgası vuramazsınız. Bir daha bu tarz bir diyalog içine girerseniz bu forumu göremezsiniz.

kazmavs
02.Eylül.2006, 12:26
yani yusuf sana ters cvp werdm uyarı aldm sorun diil yne yaparm ama sewdigim bi forum sewdigim bi portal o yüzden daha dikkatliyim...

bak başta yanlışın war bi kere bu bi oyun kimse kimseyi cekmiyo diye bişe yok yani oyunda lugano bi ferdinand bi terry olsa galatasaraylının eksikligi ne ne kaybeder galatasaraylı,burda amaç en güzeli en dogru sekilde sunmak cekememezlik filan cok yanlış kelimeler...

tümer konusundada tümerin besiktasta tek yaptıgı fener maçlarında oynamaktı diger maçlarda yatıyodu adeta yani PA'sı war ama kullanmıyodu,fenerde daha bi uyum sagladı potansiyelini daha rahat kullandı belki tümer konusunda haklısın ama deniz konusnda yine yanlışın war...

denizi 20 yaparlarsa gattuso noolcak hepimis gattusuyu biliyoruz performansını,saglamlıgını birazda bu açıdan düşün...senin dedigin acıdan bakarsak mehmet yıldızda düşürülmüyo cok kuvvetli ama farklı şeeler...

LaigLeNoiR
02.Eylül.2006, 21:16
Arkadaşlar TÜMER METİN Fenerbahçe'de neler yaptı Beşiktaş'ta neler yaptı ?

Ezbere konuşmayın, biraz neler yaptıklarını açıklayın bana ben anlamıyorum.

eGowiCh
02.Eylül.2006, 22:10
Tümer eski Tümer değil, yaşı gelmiş 34'e artık, 26-27 yaşındaki Tümer yok artık.

kazmavs
02.Eylül.2006, 23:19
Arkadaşlar TÜMER METİN Fenerbahçe'de neler yaptı Beşiktaş'ta neler yaptı ?

Ezbere konuşmayın, biraz neler yaptıklarını açıklayın bana ben anlamıyorum.

iyi futbol sadece gol,asist vs... diilki illa istatistiklere yansıcak diye bişe yok eger öle olsa o zmn scoutlarda olmasın sadece kaç gol attıgına bakıp yazsın ama tümer fenerbahcede kesinlikle besiktasta sergilediginden daha üst düzey bi performans sergiledi...

BlackEagle19o3
02.Eylül.2006, 23:54
iyi futbol sadece gol,asist vs... diilki illa istatistiklere yansıcak diye bişe yok eger öle olsa o zmn scoutlarda olmasın sadece kaç gol attıgına bakıp yazsın ama tümer fenerbahcede kesinlikle besiktasta sergilediginden daha üst düzey bi performans sergiledi...
Nasıl daha üst düzey bir performans sergiledi anlamıyorum:confused:
Tümer Metin ne verdi Fenerbaheçe'ye:icon_confused:

LaigLeNoiR
03.Eylül.2006, 00:02

Arkadaşım bak şimdi Tümer Metin ne yaptı Fenerbahçe'de, idol olabildi mi ?

Beşiktaş'ta iken FB'ye gitmeden önce taraftarın sevdiği nadir oyunculardan bir tanesi idi Tümer, sadece attığı goller ve asistlere tabiki bakmayacağız.Ancak şöyle de bir durum var bir oyuncu gol attıkça, asist yaptıkça kendini bulur ve taraftarın idolü olur.;;)

kazmavs
03.Eylül.2006, 01:45
Arkadaşım bak şimdi Tümer Metin ne yaptı Fenerbahçe'de, idol olabildi mi ?

Beşiktaş'ta iken FB'ye gitmeden önce taraftarın sevdiği nadir oyunculardan bir tanesi idi Tümer, sadece attığı goller ve asistlere tabiki bakmayacağız.Ancak şöyle de bir durum var bir oyuncu gol attıkça, asist yaptıkça kendini bulur ve taraftarın idolü olur.;;)

ewt doru ama besiktaştan gelip fenerin idolü olmak kolay degil tümerin bjk taraftarını etkilemesinin tek sebebi fenerbahce maçlarıdır,tekrar söylüyorm bence tümer fenerbahcede bjkden daha üstün bi performans sergiledi...

LaigLeNoiR
03.Eylül.2006, 01:57
Hala diyorsunki daha çok performans...

Sebebi ne ? Ne yaptı da bu kadar çok performans sergiledi ? Nelerini gözlemledin mesela ?

kazmavs
03.Eylül.2006, 02:48
Hala diyorsunki daha çok performans...

Sebebi ne ? Ne yaptı da bu kadar çok performans sergiledi ? Nelerini gözlemledin mesela ?

mesela

hazırlanışı iyi olan gollerde yani tek pastan ziyade 5,6 pasta yapılan gollerde başrolü oynadı rakibi cok iyi yıprattı iyi paslar cıkarttı yakaladımı kritik ve iyi goller attı,cok az top kaybı yaptı,oynadıgı maçlarda ortasahanın dinamosu oldu...

ama bu konuştuklarımızın araştırmaya hiç bi katkısı yok yani artık uzatma istersen...

LaigLeNoiR
03.Eylül.2006, 02:51
Bu bahsettiğin oyuncu bence Mehmet Aurelio.

Ilhan
03.Eylül.2006, 02:51
Uzatmayalım bence de. Birebir tartışmaya dönüştürmemeye gayret edelim.

Sinan_17
03.Eylül.2006, 06:38
Roberto Carlos'un özellikleri İspanyol araştırmacılar tarafından mı hazırlandı?Siz bir değişiklik yapacakmısınız?Carlos sırf TSL' ne geldi diye özelliklerinde ve CA sında bir düşme olmaz umarım.

FaLconi
03.Eylül.2006, 08:38
Bence Kezman ın;
Bitiricilik: 13
Kararlılık: 11

olmalı.. benim gözlemim bu..

nerazzuri
03.Eylül.2006, 15:54
Kezman'nın dayanıklılık top sürme son vuruşlar hızlanma düşürülebilir.

Colin-Kazım 'ın Hız ve top sürme özellikleri arttrılabilir.

Deivid özellikle bu sene çıkışa geçti. Bitiricilik, Hız, Uzaktan Vuruş !! arttırılmalı Mevkisinede Uzaktan vurmayı sever eklenmelidir.

Semih'in bitiricilik arttırılmalı.

Serdar Kulbilge'nin özellikleri arttırılmalı..

Oghuse
03.Eylül.2006, 18:47
Deivid ve Colin Kazım konusunda aynı fikirde değilim.
Deivid ve Colin Kazım için daha çok erken bir kaç maç izlenerek performans yükseltmek yanlış olur.

extensor
04.Eylül.2006, 08:47
Bence Kezman ın;
Bitiricilik: 13
Kararlılık: 11

olmalı.. benim gözlemim bu..

neden 13 3 sene önce fenerbahçenin stoperi olan lucıano ondan çok daha iyi son vuruşa sahipti 8-9 u geçmez ha bende biliyorum 8-9 yapılmayıp 12-13 yapılacağını ama adil olmayacak sonrada diyeceklerki o kezman hayır eskidendi o kezman şimdi kezman 13 bitiriciliğe sahip olupta zafer biryolda 13 bitiriciliğe sahip olursa ayıp olmayacakmı?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ve hakan şükür de öyle 12 yapılacaktır son vuruşu ama şu 241 golün kaçı finishing becerisiyledir acaba off the ball yeteneği 20 olsun çapraz koşu pres kafa 20 olsun bişey demem ama bitiricilik 12 olursa ve hasan kabzenin bitiriciliğide 12 olursa bu oyunda türk futbolcularını yapan adamlar futboldan anlamıyor demektir BANA GÖRE TÜRK FUTBOLUNUN GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ EN YARARLI EN DİSİPLİNLİ EN ÇALIŞKAN EN SAYGI DEĞER EN KRAL FUTBOLCUSU HAKAN ŞÜKÜRDÜR AMA HASAN KABZENİN SON VURUŞ BECERİSİ HAKANI İKİYE KATLAR

errqud_gfb
12.Eylül.2006, 23:03
Serdar Kulbilge--> Agility 18
Reflexes 17
Mehmet Aurelio --> Work Rate 19
Stamina 18
Tümer--> Free Kicks 16
Determination 17
Long Shots 16
Corners 15
Deniz Barış-->Best Rating DM
Kemal Aslan-->Sol Ayaklı
Deivid-->Technique 16
Semih Şentürk-->Concentration 15
Composure 14
Finishing 15
Heading 15
Off The Ball 17

extensor
13.Eylül.2006, 01:36
Reflexes 17
Stamina 18
Tümer--> Free Kicks 16
Determination 17
Long Shots 16
Corners 15
Kemal Aslan-->Sol Ayaklı
Deivid-->Technique 16
Composure 14
Finishing 15
Heading 15
Off The Ball 17

aynen katılıyorum kardeşim

LaigLeNoiR
13.Eylül.2006, 02:59
Semih ve Tümer'in özelliklerini o kadar yüksek düşünmüyorum.

extensor
13.Eylül.2006, 03:17
bense aksine semih ve tümerin en iyi yanlarını çok iyi etüd edip yazmış

LaigLeNoiR
13.Eylül.2006, 03:25
Bir sezon boyunca sadece 3-4 tane maçta sonradan oyuna giren (semih) için bu değerleri verirsek...

extensor
13.Eylül.2006, 03:35
:D ters olur dimi ama gerçekte 30 maç oynasa bu golleri atacağını gol pozisyonuna çok iyi girdiğini oyuna çok iyi konsantre olduğunu(bunu son dakikalarda attığı onlarca golden biliyoruz) ve kafa toplarında isabetli olduğunu biliyoruz ona bakılırsa perputea diyorki 3 senedir hiç görmesekte alex iyi şut atar nerden anladığını sorduğumuz zaman ise markajdan kurtulamadığı için vuramıyor rakip onu marke ettiği için vuramıyor vs diyor
ewet semihi hiç 30 maç görmedik onun için bu özellikleri vermeyiz diyorsun
bir diğer araştırmacı ise alexi 3 yıldır hiç uzaktan gol atarken görmedik ama aslında atar diyor
bana göre sen gerçekçi o ise hayalperest olarak yaklaşıyor ama ne olursa olsun iki düşünce arasında büyük farklar var

errqud_gfb
13.Eylül.2006, 05:44
Kemal aslan her 2 ayagınıda kullanıyor sol ve sağ. Unutmayın. Gaziantepte oynadıgı futlbolu hatırlllayın. Fenere geldi sol kanat-sağ kanat her yerde oynadı. Sonralarıda solda görev alınca sol ayagınıda geliştirdi.

Kemal sol ayağını güçlü bir şekilde kullanmıyordu düzelteyim. Sağ ayağı sola göre daha güçlü hatta sol kanatta oynarken topu sürekli sağına çekip orta açardı...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Semih ve Tümer'in özelliklerini o kadar yüksek düşünmüyorum.

Semih'in off the ball özelliği kesinlikle yüksek olmalı Tümer'in de determination özelliği diğerleri tartışmaya açıktır tabii...

perpetua
13.Eylül.2006, 06:01
Reflexes 17

Uzaktan yakindan alakasi yok. Serdar vasat bir kaleci. Zihinsel ozellikleri oldukca yuksek ancak teknik ve fiziksel acidan en iyi ihtimalle vasat - yani 10-13 arasinda.

Stamina 18

Ya bu sekilde ya da buna cok yakin seviyede olmasi dogru olur.

Tümer--> Free Kicks 16
Determination 17
Long Shots 16
Corners 15

Kararlilik disinda katiliyorum. Tumer biraz keyfe keder oynayan bir oyuncu. Cani istiyor istekli, arzulu, cani istemiyor silik ve ustune sorumluluk almayan bir oyuncu. 17 seviyesi cok yuksek, digerleri asagi yukari gercekci.

Kemal Aslan-->Sol Ayaklı
Deivid-->Technique 16
Bunlarda pek sorun yok. Sadece Kemal sag ayakli bir oyuncudur, hatta Antep'de zaman zaman sag tarafta oynamisti.

Composure 14
Finishing 15
Heading 15
Off The Ball 17
Imkani yok. Bu seviyede ozelliklerde olan bir Semih dunya yildizi olur. Semih cok iyi bir bitirici degil, cok soguk kanli da degil ama pozisyonlari iyi koklayan ve pozisyona giren ve cesur oldugu icin de ayagini, kafasini veya vucudunu gol atmak icin feda eden bir yapiya sahip bir oyuncu. Karambol golcusu denir bu tip oyunculara. Bos alan buldugunda pek etkili olamaz, adam gecemez, hizi ile defansin arkasina atilan topa kolay kolay yetisemez ama vucudunu feda ederek oynadigi icin etkili gorunur mesela bir Nobre gibi.

Bu ozelliklere sahip olan bir Semih, ortalama hiz/hizlanma ve cesaret ile beraber Turkiye'de oynayan en iyi forvet oyuncusu olur ki Semih hic bir zaman bu seviyeye gelebilecek bir oyuncu degil.

Konsantrasyon'a gelince. Semih'in ozellikle kisa sureli olarak sonradan oyuna girdiginde etkili oldugunu gormek mumkun. Ancak ilk 11'de basladigi maclarda Semih o son 15-20 dakikada harcadigi enerjiyi butun 90 dakikaya yayamayan bir oyuncu. Mac icerisinde de hep aktif olan, her zaman olmasi gereken yerde olan bir oyuncu degil. Kararlilik 16-20 seviyesinde olur ama konsantrasyon'un, ozellikle Semih gibi ilk 11'de basladigi maclarda yoklari oynayan bir oyuncu icin, bu seviyeye yakin olmasi bence pek dogru olmaz.

EL-Hadji
13.Eylül.2006, 06:14
Extensor ve Erggud nickli arkadaslara pek katilmayacagim. Kezman' ın finishingine 13 vermek kesinlikle yanlış olur. Aurelio' nun staminası 17-18 , work rate 18 uygundur. Kemal Aslan Ümit milli takım kaptanıyken sağ açık yani fm ye göre amr mevkiinde oynuyordu. Yalnız coşkunun dediği gibi sol ayağını da geliştirdi. İki ayağınıda kullanabilyor. Right 20, left 15 uygundur.

Son olarak erggud niickli arkadaşa: sadece dünya üzerinde Türkiye ligi yok bu kadar yüksek puanlar vermemiz zor.

eGowiCh
13.Eylül.2006, 06:48
Semih bundan böyle ilk onbir oynayacak, yanında Kezman ile. Bakalım göreceğiz Semih bu bahsedilen seviyeye gelebilecek mi... Bence gelecek, hepimizi de mahcup edecek. 15-16 değerleri hakettiğini de gösterecek.

perpetua
13.Eylül.2006, 07:11
Semih bundan böyle ilk onbir oynayacak, yanında Kezman ile. Bakalım göreceğiz Semih bu bahsedilen seviyeye gelebilecek mi... Bence gelecek, hepimizi de mahcup edecek. 15-16 değerleri hakettiğini de gösterecek.

Temenni etmek baska sey Egemen, gercekler baska. Bizim isimiz temenni degil, gercekleri gormeye calismak ve uygulamak. Unutmayalim.

Butun bu forvetler icin onemli ozelliklerin 15-16 seviyesinde olan oyuncular 160+ CA sahibi oyuncular.

extensor
13.Eylül.2006, 08:05
Semih cok iyi bir bitirici degil,
ve cesur oldugu icin de ayagini, kafasini veya vucudunu gol atmak icin feda eden bir yapiya sahip bir oyuncu. Karambol golcusu denir bu tip oyunculara. vucudunu feda ederek oynadigi icin etkili gorunur mesela bir Nobre gibi.

Bu ozelliklere sahip olan bir Semih, ortalama hiz/hizlanma ve cesaret ile beraber Turkiye'de oynayan en iyi forvet oyuncusu olur ki Semih hic bir zaman bu seviyeye gelebilecek bir oyuncu degil.

.

bunlar dışındakiler mantıklı geldi nobre ile semihi bir birine benzetmen komik geldi türk forvetler arasında ne zaman nerede duracağını en iyi bilen adam bana göre semih şentürktür
ikincisi güçsüz çelimsiz ve çok cesur olmadığını düşünüyorum senin aksine ancak bulduğu pozisyonları gole çeviriyor asla karombol golcüsü değil aksine boş pozisyon golcüsü
soğukkanlılığını ve bitiriciliğini anımsatacak bir golü geldi aklıma galatasarayın şampiyon olduğu yıl 32. hafta da fenerbahçe trabzonsporu 3-2 yenmişti fenerbahçenin üçüncü golü ise bir ara pası semih kaleciyle karşı karşıya çok kritik bir pozisyon maçın kopma noktası ve kalecinin kenarından enfes bir plase işte bu gol semihi anlatır soğukkanlılık 16-17 bitiricilik 16-17 kafa 13 kararlar 16
güç 8 denge 12 dayanıklılık 7 hız hızlanma 10 BU BANA GÖRE HAKARET EMEZSEN SEVİNİRİM PERPUTEA

eGowiCh
13.Eylül.2006, 08:16
extensor'a katılıyorum. Semih karambol golcüsü değildir asla. Nobre'den farklıdır. Bitiriciliği son derece güçlü. Kezman'ın bitiriciliği 18 ise Semih'in 20 olmalı :) Ya Kezman'ın değeri düşürülmeli ya da Semih'inki arttırılmalı.

Kezman karşı karşıya birçok pozisyon harcıyor ama Semih birebirde affetmiyor. Nitekim attığı gollere bakarsak, Türkiye Kupası olsun, lig olsun, klasını konuşturmuştur.

LaigLeNoiR
13.Eylül.2006, 08:23
Kezman'ın bitiriciliği 15
Semih'in ise 12 olabilir.

errqud_gfb
13.Eylül.2006, 19:54
Aslında dün biraz diğer oyuncuları da araştırdım da biraz haklısınız Semih'in finishing'i 13-14 civarı normal ama en azından off the ball 16 olmalı ve CA'sı biraz yükesltilmeli 140 civarı iyi normal bir Anadolu takımında sezonda 15 gol atabilecek kapasitede Tümer'in keyfe keder olduğu düşünülünce doğrudur Determination 15 olmalı yine de (en az) ve Genel olarak Mentality özellikleri yükseltilmeli. Kemal Sol Ayaklı değil Sağ Ayaklı onu yanlış yazmışım zaten oyunda sol ayaklı yazıyor ki benim itirazım onaydı... Deniz'in acceleration(hızlanması) 15, balance 16 civarı olmalı.. Yani Önder'in 13 ise Deniz'in bu özellikleri normal ve Positional Rating'te Deniz'in best rating'i DM pozisyonunda olmalı. ;)

Lugano'nun aggression özelliği en az 17 olmalı...
Lugano'nun Dirtyness özelliği de baya artırılmalı...

perpetua
14.Eylül.2006, 01:37
Aslında dün biraz diğer oyuncuları da araştırdım da biraz haklısınız Semih'in finishing'i 13-14 civarı normal ama en azından off the ball 16 olmalı ve CA'sı biraz yükesltilmeli 140 civarı iyi normal bir Anadolu takımında sezonda 15 gol atabilecek kapasitede

140 ve ustu CA Turkiye'de oynayan en iyi 15-20 oyuncuya ayirilmistir. Semih'in bu seviyede olmadigini da herhalde takdir edersiniz.

Tümer'in keyfe keder olduğu düşünülünce doğrudur Determination 15 olmalı yine de (en az) ve Genel olarak Mentality özellikleri yükseltilmeli.

Tumer'de pek bir yukseltme sozkonusu degil ancak Turkiye liglerinin genelinde bir dusus olacagi icin ve Tumer hemen hemen ayni seviyeyi koruyacagi icin yukseltme yapmadan performansinda artis gozlemlemeniz mumkun olacaktir (en azindan Turkiye liglerinde)

errqud_gfb
14.Eylül.2006, 22:14
140 ve ustu CA Turkiye'de oynayan en iyi 15-20 oyuncuya ayirilmistir. Semih'in bu seviyede olmadigini da herhalde takdir edersiniz.

Kratochvil 130, Bilal Kısa 140, Sinan Kaloğlu 135, Gökhan Ünal 145, Umut Bulut 135 civarında CA ları varken Semih'in de CA'sı en az 140 olmalı PA'sı da 145 civarı olmalıdır. Ama bu özellikler verilmese de vermeyen kişi haklıdır çünkü bu zamana kadar Semih'in uzun süreli performansını izleyemedik.

perpetua
15.Eylül.2006, 00:07
Kratochvil 130, Bilal Kısa 140, Sinan Kaloğlu 135, Gökhan Ünal 145, Umut Bulut 135 civarında CA ları varken Semih'in de CA'sı en az 140 olmalı PA'sı da 145 civarı olmalıdır. Ama bu özellikler verilmese de vermeyen kişi haklıdır çünkü bu zamana kadar Semih'in uzun süreli performansını izleyemedik.

Bu soyledigin oyuncularin bir kisminin CA'lari dustu. Ayrica Semih'i cok da abartmamak lazim. Bir Gokhan Unal, bir Kraotchvil gibi ligimizin mevkisine gore en iyi oyunculari arasinda olan oyuncular arasinda degil Semih. Ayni zamanda bir Aurelio veya bir Edu kalietesinde demis oluyorsun CA'si 140 dedigin zaman.

EL-Hadji
15.Eylül.2006, 02:12
Omer' e katılıyorum. Erggud isimli arkadaşmız semih'e 140 ca verelim derse kendisiyle burada konuşma hevesimiz de düşer. Kendisine FM konusunda iyi bir eğitim verilmeli. Kafaya göre ca değerleri vermek hiçbirimizin insiyatifinde değil. Herşeyin bir matematiği olduğu gibi fm' nin de matematiği var. Semih gibi bir oyuncu için 120-125 ca bence uygundur. Sinan Kaloglu' nun ca' sı 135 civarı demişsin hangi update te veya orjinal datada mı böyle bir şey yok.

errqud_gfb
15.Eylül.2006, 03:28
Omer' e katılıyorum. Erggud isimli arkadaşmız semih'e 140 ca verelim derse kendisiyle burada konuşma hevesimiz de düşer. Kendisine FM konusunda iyi bir eğitim verilmeli. Kafaya göre ca değerleri vermek hiçbirimizin insiyatifinde değil. Herşeyin bir matematiği olduğu gibi fm' nin de matematiği var. Semih gibi bir oyuncu için 120-125 ca bence uygundur. Sinan Kaloglu' nun ca' sı 135 civarı demişsin hangi update te veya orjinal datada mı böyle bir şey yok.

http://img158.imageshack.us/img158/4229/sinankalolumj8.jpg (http://imageshack.us)
Bu 7.0.2 versiyonlu olanıdır.
Semih'in CA'sı artmalıdır 140 benim düşüncem ama yükselltimeli en az 130 ki sonradan oyuna girip oyunun gidşatını ve sonucunu değiştirebilen nadir oyunculardan. Böyle bir özelliğe sahip oyuncuyu bu kadar niye kötülüyorsunuz ki? Ayrıca eğitim vs. demişsin bu açıkçası sana yakışmamış üzüldüm doğrusu. Netice de bende evde FM oynuyorum maç seyrediyorum maça gidiyorum vs. profesyonel futbolcu falan değilim ki bu işin bir eğitimi var mıdır onu da bilmiyorum. Bu zaten benim görüşüm. Ne kadar değer verirsin o sana kalmış. Semih konusyla ilgili son mesajımdır bu. Uzatmanın alemi yoktur. Bu arada sakın sana kızdığımı falan düşünme...

extensor
15.Eylül.2006, 06:32
roberto carlos geldiği günden bu güne yaklaşık 8-9 maça çıktı sol bekte durmuyor İBB maçı ilk gol soldan orta ikinci gol boşalttığı alan rize maçı yedikleri gol ve izlediğim çogu maçta ml gibi oynuyor ,
ama ziconun muazzam dizilişininde etkisi var
4 lü savunma 2 dm bir amr bir amc bir fr bir fc
aml yokkkk
sisteme bakın sal carlosu koşsun olur tabi adam 34-35 yaşında

Ugurcan_67
16.Eylül.2006, 04:34
Benim hoşuma gitmeyen durum Kezman'ın gerçek gücünün oyuna yansımaması.Özellikleri çok kötü görünüyor.Serdar üzerinde çalışılması gerekir.

errqud_gfb
17.Eylül.2006, 02:14
FM 2008'de Fenerbahçe'deki oyuncuların CA'ları nasıl olacak biliyor musunuz? Mesela Appiah'ın Kezman'ın Alex'in CA'ları düşecek mi? Ayrıca ,bir de, Roberto Carlos'un CA'sı ne olacak? Real Madrid'ten Fener'e gitti ve gözden uzak kaldı diye düşebilir mi? Anelka'yı çok düşürmemişlerdi mesela, bu konuda bilgisi olan var mı? Jesus FB, Perpetua ya da Elhadji'nin bu konuda bilgisi vardır heralde(::)gerçekten çok merak ediyorum da...:icon_confused:

perpetua
17.Eylül.2006, 02:58
Bu 7.0.2 versiyonlu olanıdır.
Semih'in CA'sı artmalıdır 140 benim düşüncem ama yükselltimeli en az 130 ki sonradan oyuna girip oyunun gidşatını ve sonucunu değiştirebilen nadir oyunculardan. Böyle bir özelliğe sahip oyuncuyu bu kadar niye kötülüyorsunuz ki? Ayrıca eğitim vs. demişsin bu açıkçası sana yakışmamış üzüldüm doğrusu. Netice de bende evde FM oynuyorum maç seyrediyorum maça gidiyorum vs. profesyonel futbolcu falan değilim ki bu işin bir eğitimi var mıdır onu da bilmiyorum. Bu zaten benim görüşüm. Ne kadar değer verirsin o sana kalmış. Semih konusyla ilgili son mesajımdır bu. Uzatmanın alemi yoktur. Bu arada sakın sana kızdığımı falan düşünme...
Evet 7.0.2'de bir cok oyuncunun CA'si olmasi gerektiginden yukarida idi ancak FM 2008 icin bunlarin uzerinde duruldu.

Benim hoşuma gitmeyen durum Kezman'ın gerçek gücünün oyuna yansımaması.Özellikleri çok kötü görünüyor.Serdar üzerinde çalışılması gerekir.
Ben sahsen Kezman'i her izledigimde oyunda fazla iyi oldugunu dusunuyorum. Ozellikle fiziksel ve zihinsel ozelliklerinin.

FM 2008'de Fenerbahçe'deki oyuncuların CA'ları nasıl olacak biliyor musunuz? Mesela Appiah'ın Kezman'ın Alex'in CA'ları düşecek mi? Ayrıca ,bir de, Roberto Carlos'un CA'sı ne olacak? Real Madrid'ten Fener'e gitti ve gözden uzak kaldı diye düşebilir mi? Anelka'yı çok düşürmemişlerdi mesela, bu konuda bilgisi olan var mı? Jesus FB, Perpetua ya da Elhadji'nin bu konuda bilgisi vardır heralde(::)gerçekten çok merak ediyorum da...:icon_confused:
Roberto Carlos ve Appiah'da pek degisiklik olmayacak saniyorum. Kezman ve Alex'de biraz dusme var.

extensor
20.Eylül.2006, 07:25
yalzın işin ilginç yanı alex geçen yıl bir orta saha olmasına ragmen gol kralı oldu bu sene özelliklerinin düşürülmesi pek doğru gelmiyor bana (uzun şut hariç)

perpetua
21.Eylül.2006, 15:12
yalzın işin ilginç yanı alex geçen yıl bir orta saha olmasına ragmen gol kralı oldu bu sene özelliklerinin düşürülmesi pek doğru gelmiyor bana (uzun şut hariç)

Dusenler genelde fiziksel ozellikler zaten ve bu konuda da herhalde hic kimse itiraz etmez.

errqud_gfb
21.Eylül.2006, 20:30
Dusenler genelde fiziksel ozellikler zaten ve bu konuda da herhalde hic kimse itiraz etmez.

Evet Alex'i fazla çalışkan ve hızlı yapmışlar yaw:D Ama pace'i 9 falan da olmaz heralde, inşallah olmaz yani....

canavar20
21.Eylül.2006, 21:45
Evet Alex'i fazla çalışkan ve hızlı yapmışlar yaw:D Ama pace'i 9 falan da olmaz heralde, inşallah olmaz yani....

9 Olursa FM oynamam.

Revolution
21.Eylül.2006, 21:47
9 olmaz tabii ki 12 falan olur heralde..

LaigLeNoiR
21.Eylül.2006, 22:13
Ya arkadaşlar tepkinize anlam veremiyorum.

Belki bu konuda haklı olabilirsiniz ama siz oyunu oynayın diye abartalım mı oyuncuların özelliklerini ?

BlackEagle19o3
21.Eylül.2006, 22:32
9 Olursa FM oynamam.
İşe bak 9 olursa FM oynamam!Millet senin isteklerine göre oyuncu özellikleri düzenlemiyor burda:icon_confused:

EL-Hadji
23.Eylül.2006, 18:21
Bu sene ki oyuncu özellikler geçen seneye göre çok daha iyi olacak. 2008 çıktıgında göreceksiniz. Alex' te de gerekli düşüşler yapıldı, ve son derece gerçek oldu. Burada gereksiz tartışmanıza gerek yok.

extensor
25.Eylül.2006, 00:33
özellikle lig a %100 değişecek herhalde ve bu sene milat olacak
yanlız bişey soracağım
senin gibi, midfielder gibi lig a nanyakları geçen sene nerdeydi foruma bu senemi katıldınız?
ha bide trabzonspor hariç bitün süper lig takımlarıda çok gerçekçi olacaktır

LaigLeNoiR
25.Eylül.2006, 01:21
Sinan,

Erol'un yerine ben cevap vereyim.Dediğin gibi Bu sene LİG A için oldukça sayımız arttı araştırmacı olarak ( ben de dahil )...

Bundan sonraki seneler LİG A yeni adıyla TFF 1.LİG , Süper Lig'den neredeyse daha gerçekci olacak :)

Ilhan
25.Eylül.2006, 02:12
Konumuzun ismi neydi?

YusufT
25.Eylül.2006, 15:08
Kezmanin kafa vurusu bence 8-9 olmali. pace 13 strength 12

EL-Hadji
25.Eylül.2006, 19:41
özellikle lig a %100 değişecek herhalde ve bu sene milat olacak
yanlız bişey soracağım
senin gibi, midfielder gibi lig a nanyakları geçen sene nerdeydi foruma bu senemi katıldınız?
ha bide trabzonspor hariç bitün süper lig takımlarıda çok gerçekçi olacaktır

Ben buralardaydım ama Lig A dosyaları buralarda değildi. Bu sorunun yeri burası olmadığı gibi cevabının da yeri burası değil ama araştırma takımyla ilgili bir soru olduğu için bilgilendirme gereği duydum. Teşekkürler

extensor
26.Eylül.2006, 00:25
Kezmanin kafa vurusu bence 8-9 olmali. pace 13 strength 12

kezmanın kafası 12-13 olabilir ancak zıplama 8-9 olmalı güç 1-5 arası dayanıklılık 1-5 arası olmalı

fenerbahce_1907
26.Eylül.2006, 04:27
kezmanın kafası 12-13 olabilir ancak zıplama 8-9 olmalı güç 1-5 arası dayanıklılık 1-5 arası olmalı

Tamam Kezman berbat ama bu kadarda kötü değil yani.

MeMo
26.Eylül.2006, 04:30
O kadar da değil yahu sonuçta ayaktda duruyor ara sıra :D

perpetua
26.Eylül.2006, 07:21

O kadar berbat bir yorum ki cevap yazmaya bile tenezzul etmemek lazim esasinda.

Iki hafta icinde taktik degisikligi ile Kezman mac boyunca kosmaya baslar, hatta Aurelio'dan bile fazla kosar. Bu sefer bu arkadasimiz Kezman'in dayanikligi 18 olmasi lazim der ve haftalarca savunur... :icon_wink:

extensor
26.Eylül.2006, 07:21
el hadji v3 te devamli gol krali oluyor kezman gercekte bu ligde gol krali olsun bende asist kralı olucam söz
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

O kadar berbat bir yorum ki cevap yazmaya bile tenezzul etmemek lazim esasinda.

Iki hafta icinde taktik degisikligi ile Kezman mac boyunca kosmaya baslar, hatta Aurelio'dan bile fazla kosar. Bu sefer bu arkadasimiz Kezman'in dayanikligi 18 olmasi lazim der ve haftalarca savunur... :icon_wink:

inşallah dünyanın düzeni değişir kezman aurelodan daha fazla koşmaya başlarda bende yanlışımdan dönüp dayanıklılığı 18 olmalı derim insanlar yanlış bildiklerini öğrendiklerinde tükürdüğünü yalamayıda bilmeli (SENİN AKSİNE)
İNŞALLAH ÇOK KOŞAR VE BENDE TÜKÜRDÜĞÜMÜ YALARIM O ZAMAN

MeMo
27.Eylül.2006, 01:54
Edit..........

extensor
27.Eylül.2006, 07:59
ha kezmanın dengede 1-5 aralığında olmalı kız kardeşim omuz atsa yıkılır mı diye düşünüyorum bir forvet erkek olmalı onu görünce sinirim bozuluyor insan biraz ayakta durur güçlü olur ya
şöyle bir kaç maç emre aşık bülent alpay lugano tarzı stoperlerle karşı karşıya gelse ölür diye korkuyorum yani allahtan inter maçında matterazzi oynamadı :D

Sheriff
27.Eylül.2006, 11:05
Alex bence düşürülmemeli artırılmalı.. Uzun şut minimum 16 olmalı bir defa..driplingde en az 16 olmalı.Adamın topa sert vuramaması uzaktan isabetli şut atamaması anlamına gelmez... Bir süredir frikik golü atamaması demek adamın frikik atmayı unutması demek değildir.. CA sı düşük kalsa bile o bir dünya yıldızı PA sı bu seviye ye çekilmelidir.. Bir Elano yada bir Daniel Carvalho Alex'ten dahamı iyi sizce? Bence hayır.. Milli takıma çağırılmamasını tamamen Türkiye'de oynamasına bağlıyorum..

EL-Hadji
27.Eylül.2006, 19:16
Bence Elano ve Carvalho Alex" ten kesinlikle daha iyi. Alex Türkiye' de oynadıgından milli takıma çağrılmıyor demıssın sevgılı adaşım Elano da Ukryna High Liginde oynamasına rağmen milli takıma çağrılıyordu. Avrupanın neresıne gıdersen Turkıye lıgının ukrayna lıgındn ıyı oldugunu herkes soyler. Şimdi ise MAn City' de. Alex son Inter maçı hariç kaç maç önce dribling yaptı acaba her aldığı topu yan oynadı ya da dıklemesıne paslar attı. Pas demişken bence Alex' in pas özelliği en iyi özelliğidir. Çok iyi pas yapıyor buna lafım yok ama Alex' in 08 deki özelliklerini görünce sen de memnun olacaksın Burak. Ama Alex bence bir Daniel Carvalho değil en azından Carvalho' un Alex' ten daha fazla devamlılığı var.

YusufT
27.Eylül.2006, 21:43
Carvalho Alex'den bin kat daha fazla kosuyor, Alex biraz daha kosan futbolcu olsaydi Fenerbahce'de oynamazdi. Elano Ukrainadan M.City'ye transfer oldu. ilk macindada iyi oynadi.

El Comandante
27.Eylül.2006, 21:50
Alex cok yetenekli biri olabilir ama kosmamasi,mücadele etmemesi onun yetenegini köreltiyor.Istatistiklerde cok iyi olabilir ama ben onun mücadele ettigi maclari cok az gördüm,saysan bu maclari bir elin parmak sayisi kadardir.

Daniel Carvalho Alex`ten kat kat daha iyidir,kosan,mücadele eden,cok yetenekli bir futbolcu.Istikrarligi var.

Keza Elano´da ayni sekilde Alex`ten iyi.

YusufT
27.Eylül.2006, 23:03
Alex cok yetenekli biri olabilir ama kosmamasi,mücadele etmemesi onun yetenegini köreltiyor.Istatistiklerde cok iyi olabilir ama ben onun mücadele ettigi maclari cok az gördüm,saysan bu maclari bir elin parmak sayisi kadardir.

Daniel Carvalho Alex`ten kat kat daha iyidir,kosan,mücadele eden,cok yetenekli bir futbolcu.Istikrarligi var.

Keza Elano´da ayni sekilde Alex`ten iyi.

Iste bunu diyom ya. Alex böyle daha fazla kosan, mücadele eden, hemen küsmeyen, oyuncu olsaydi Türkiye liginde oynamazdi. Avrupanin üst düzey takimlarindan birisinde oynardi

BlackEagle19o3
28.Eylül.2006, 02:44
Rusya ve Ukrayna Ligleri Tsl'den üstün ligler değil.Carvalho ve Elano Alex'le kıyaslanmaz bile.İkisi de çok daha iyi oyuncular.Alex'in özellikler arttırılımalı demişsin şef bi de.Adamın daha ne özelliği arttırılcak.Teknik özellikleri Kaka'dan bile iyi yapılmış.Kesinlikle düşürülmeli...

extensor
28.Eylül.2006, 04:11
uzun şutu neden 16 olmalı ceza sahası dışından attığı golleri sayarmısın bana

Vieri
19.Ekim.2006, 04:28
FM 2007 Fenerbahçe Araştırması

Vieri
19.Ekim.2006, 18:01
Fenerbahçe oyuncularının mevki hataları, yetenekleri, oyunda göze çarpan eksiklikleri ile ilgili hataları burada belirtebilirsiniz.

Omerdinho
19.Ekim.2006, 23:26
Kerim Zengin Cok Kötü Olmus + ona D/WBR pozisyonuda eklenmeli bence

the_dunker
20.Ekim.2006, 20:43
bir çok oyuncunun özellikleri random.. semih şentürk ilk oyunda off the ball ı 20 idi yeni oyunumda 14, influence ı 20

kerim MC gözüküyor. ve çok kötü

the_dunker
20.Ekim.2006, 20:45
kulüp değeri her oyunda değişiyor.. ilkinde 92 idi şimdi 95 M €

Strojen
20.Ekim.2006, 22:28
Sanırım bir çok oyuncu random ayarda, ve Kerim çok kötü, ayrıca Can'ın Frikiği 13tü :D zaten ondan anladım özelliklerin radnom olduğunu

Deza
21.Ekim.2006, 00:05
Önder Milli takimda olmamasi gerek.

Thailan
22.Ekim.2006, 06:27
oyuncuların boyları yanlış verilmiş
can arat 1.80 gözüküyo, gerçek boyu 1.91
tümer metin 1.78 gözüküyo , gerçek boyu 1.74
kerim zengin 1.75 gözüküyo , gerçek boyu 1.77
olcan adın 1.75 gözüküyo, gerçek boyu 1.73
lugano 1.86 gözüküyo , gerçek boyu 1.88

Scocco
22.Ekim.2006, 20:34
Yeni eklenen oyuncuların özelliklerinde neredeyse hiçbirinde değerlendirme yapılmamış. Kerim Zengin'in mevki hatası ve özelliklerinin gerçeğe uygun olmaması gözlerden kaçmıyor.

Slim-Shady
23.Ekim.2006, 11:27
rustu hala kiralik...

tigris
24.Ekim.2006, 17:25
>mehmet yozgatlı daha iyi olmalıydı
>tümer : amlc olmalı

halil85
25.Ekim.2006, 01:08
appiah DM MRC olmalı
tumer AMLC
kemal DM AMLC olmalı
aurelio DM olmalı
olcan AMLC olmalı
ugur L/WB L AML olmalı
can DC olmalı
rustu nun kontratı fenerde olmalı
deniz DRC DM olmalı
kerim D/WB R olmalı
husnu zeybekoglu MC olmalı

eGowiCh
25.Ekim.2006, 01:16
appiah DM MRC olmalı
tumer AMLC
kemal DM AMLC olmalı
aurelio DM olmalı
ugur L/WB L AML olmalı
can DRC olmalı
deniz DRLC DM olmalı
kerim D/WB R FC olmalı

Deniz solda oynamaz, aslında oynar ama Daum çok sıkıntı olduğunda solda oynatırdı onu. D RC, DM en mantıklısı Deniz Barış için.

Kerim de D/WB R olmalı. FC olmamalı bence. PAF'ta FC idi, ama şu an değil ve olamaz da.

Can'ın D R ile alakası yok. D C olmalı sadece. Sağ bek oyuncusu değil.

halil85
25.Ekim.2006, 01:24
onerin icin sagol duzelttim

No Name
28.Ekim.2006, 16:22
ya fbde mateus die bi genç var onun yüzünden 7 yabancı var ve alexin kontratı bitio kontrat öneremiyorm bu mateus başka bi takıma kiralık o yüzden satamıyorum sezon sonu anca gidio :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

emir cavak
28.Ekim.2006, 21:56
evet abi iğrenç olmuş fenerde 7 yabancı olması

bahrikutlu
28.Ekim.2006, 22:59
her ne kadar bir çeşit hile olsada mateustan kurtulmak için mateusun oynadığı takımın teknik direktörü olun yeni bir menajer ekleyerek sonrada mateusu klübüne gönderin. sonrada fb ile mateusun kontratını iptal edin ve alexe kontrat önerin yoksa alex oyundaki bu eksiklik yüzünden elinizden gider.

emir cavak
28.Ekim.2006, 23:05
abi bunu yapmayı zaten bizde biliyoruz ama hilesiz yapmak lazım

perpetua
29.Ekim.2006, 01:00
Veritabanindan gelen fazla yabanci sorunu yeni degil. Galatasaray'in bir ara PAF takiminda oynattigi Macar oyuncu Daniel Tozser ile de bu sorun cikiyordu. Hatta bir ara yine PAF'da oynayan Rush ve Salihu da ayni sorunu cikartiyordu.

Sorunu duzeltmenin tek yolu SI games uzerinden yabanci kuralinin kiraya yollanmis oyuncular icin gecerli olmamasini saglamak. Ancak bunu kisa donemde cozmenin hic bir yolu yok ne yazik ki.

nekop
29.Ekim.2006, 01:50
fener yine bu konuda iyi sayilir trabzonun kirada 3 yabancisi var takimda 9 yabanci gozukuyor :(

patriot45
30.Ekim.2006, 00:43
Önder Milli takimda olmamasi gerek.
önder turacı 1ker a milli takımd aoynamıştı.

kakaka
02.Kasım.2006, 01:05
bu mateus fenerin brezilyadan getirdii ve gelişmesi için bursaya verdiği,iyi oyuncu olursa geri alacağı bi oyuncu.yani kiralık olmaması lazım.co-owned falan olmalı.Can'ın boyu benim kadar bişi olmuş adam fenerin en uzunu.dier boylar önemli değil birkaç santim.oyuncuların mevkileri tam bir felaket.

perpetua
02.Kasım.2006, 02:45
bu mateus fenerin brezilyadan getirdii ve gelişmesi için bursaya verdiği,iyi oyuncu olursa geri alacağı bi oyuncu.yani kiralık olmaması lazım.co-owned falan olmalı.Can'ın boyu benim kadar bişi olmuş adam fenerin en uzunu.dier boylar önemli değil birkaç santim.oyuncuların mevkileri tam bir felaket.

co-ownership sistemi sadece Italya'da calisiyor (yanilmiyorsam).. bu nedenle Turkiye icin yapmak mumkun degil. Diger bir secenek, Bursa'nin oyuncusu olmasi ama satisinda odenen paranin 50%sinin FB'ye verilmesi.

Ilhan
02.Kasım.2006, 13:07
Fenerbahçe'nin first option'u da olabilir. Bu şekilde de düzenlenebilir.

myth
04.Kasım.2006, 16:20
önder a milli takıma çıkamadı benim bildiğim resmi olarak ve olmayacak gibi de görünüyo, ayrıca ben gsli olmama rağmen fb de gördüğüm bazı oyuncular özellikle appiah alex tuncay hatta ümit ozat oyuna başlar başlamaz satılıyo kulüp tarafından, 100. yılında gerçekte asla bunlardan fedakarlık yapılmayacağı düşünülürse burası saçma denilebilir.. birde ziconun oynattığı sistem de bence tam olarak 4-4-2 brazil değil... buraya da eğililebilir...

Universal
04.Kasım.2006, 22:22
Maaş bütçesi diğer oyunlara göre daha az aktarışmış yükseltilmesi gerek onun dışında klubun kasasında 150 milton $ olması gerekmekte.

perpetua
05.Kasım.2006, 06:44
Maaş bütçesi diğer oyunlara göre daha az aktarışmış yükseltilmesi gerek onun dışında klubun kasasında 150 milton $ olması gerekmekte.

Sorun maas butcesinden daha ziyade oyuncularin kontratlarinin gercekci olarak aktarilmamasi. Dusup fiyata oynadiklari icin yapay zeka hemen cok buyuk bir maas yukseltmesine gitmiyor.

BHARISH
06.Kasım.2006, 01:18
antrenorlerde hollandlilar goruluyor.yanlisim olmasin ama bi sure once gonderildiler bildiim kadariyla.

myth
07.Kasım.2006, 19:52
ve en büyük hata fb şampiyonlar ligide grup kuralarına 1. torbadan giriyo ki 3. torbayı bile görmüşlüğü yoktur..

fberen
08.Kasım.2006, 17:51
bi de ugur boral koyu olmus gercek ugur boralla hic alakasi yok

murat_batu
10.Kasım.2006, 14:42
fenerbahçenin değerleri fm 2007 de iyice düşürülmüş gerek ekonomi açısından gerek futbolcu potansiyeli açısından kerim ve can resmen hiçe sayılmış mehmet yozgatlı iyice sıfırlanmış adeta ayrıca futbol federasyonunun yeni kuralı oyuna eklenmemiş mesela Türkiyede 2 yılını dolduran yabancılar kendi ülkelerinde milli takımda oynamamışsa direk milli takıma çağrılabiliyor yanlış hatırlamıyorsam örnek marcıo nobre

ciomania21
11.Kasım.2006, 22:46
hilesiz yapmak istiyorsanız girin editora hem futbolcuları gerçek değerlerine ve mevkiilerine getirin hemde mateusu bursaya kontrat yapın! fm 7 yabancı gösteriyorsa bizimde onu bursanın malı göstermeye hakkımız var!!! ben abartmamak kaydıyla can ve kerimin özelliklerini düzenledim yozgatlı ve tümerin freekick ve korner özellikleri çok azdı onları arttırdım ve mateusu yolladım şimdi gayet memnunum oyunumdan

Omerdinho
13.Kasım.2006, 20:54
Rüstü nün bonservisi bizde diye biliyorum...
artik kiralik degil

blood_red
18.Kasım.2006, 16:52
tuncay berbet olmuş vazgeçtım oynamaktan yama çıkana kadar

MeMo
18.Kasım.2006, 17:13
tuncay o kadarda berbat degil ya bide kerim wonderkid oalbilir degilse :)

oguz_kobe
20.Kasım.2006, 16:52
transfer paralari çok az olmuş normalde fenerbahcenn kasası dolu olması gerekir

eran
23.Kasım.2006, 00:15
Kulübün favori kişisi Oğuz Çetin.Bu bana biraz uzak geldi.Mesela Rıdvan Dilmen olabilirdi...

eran
23.Kasım.2006, 00:21
Volkan'ın geçen oyunlara göre daha iyi olması artı bir değer Fenerbahçe için.Kerim olayı bende de hayal kırıklığı yaşattı.Tuncay'ın fazla abartılmaması da güzel olmuş.Çünkü bir iki senedir çok fazla bi gelişim göstermedi.Bir de benim oyunda Deivid oldukça iyiydi,normalde bu performansının onda birini gösteremedi.Yukarıda arkadaşların belirttiği gibi mevki konusunda baya eksikler var...

perpetua
23.Kasım.2006, 06:34
tuncay o kadarda berbat degil ya bide kerim wonderkid oalbilir degilse :)

Kerim daha Avrupa'nin 2. sinif takimi olan bir takimda ilk 11'de oynayamiyor.. Nasil wonderkid olacak? Biraz daha gercekci yorum yapalim lutfen.

S-B-Z
23.Kasım.2006, 10:26
Kerim daha Avrupa'nin 2. sinif takimi olan bir takimda ilk 11'de oynayamiyor.. Nasil wonderkid olacak? Biraz daha gercekci yorum yapalim lutfen.

zaten bazı arkadaşlara kalsak ligimizdeki bütün gençleri wonderkid,yaşlılarıda süper yıldız yapacaklar :n:

zzzlatan
27.Kasım.2006, 19:27

Nasıl 2.sınıf yaaaaaaaaa! Bu kadar taraflı yorumlar yapmayın!

FENERBAHÇE Avrupa'nın 2.sınıf bir takımı değildir. İtalya Ligi 2.si takımı ezen takım 2.sınıf değildir! Elinde Kezman-Lugano-Edu-Alex-Appiah-Tuncay gibi Dünya Yıldızı. Tümer vb. Ulusal Yıldızı olan bir takım 2.sınıf değildir! 2.sınıf olsa olsa TRABZONSPOR veya kendini AVRUPA FATİHİ zanneden Bordeoux'ya ezilen GS'dir!

yusufislam
27.Kasım.2006, 20:11
zuhauahu ardaymis, bana gore ugur bu performansiyla ardadan daha basarili, saga sola calim atmaktan baska bisey bildigi yok,
gucsuz vucutu orta acmayi bilmeyen bi oyuncu zaten sutlarida pas gibi gdiyo zuhahuahu !!!

ama UGUR BORAL ne bicim ortalar oyle yawww ufff uffff, super,, yalan mi ha
suan Turkiyenin en iyi orta acan iki futbolcusu FENERBAHCEDE 1 UGUR 2 YOZGATLI

ugur gibi ters calim atan varmi yawwsss adam yukseliste yukselisteee, ama eger bu yeni guncellemeye turksportaldakiler ardayi ondan hizli ondan cevik ondan sert ondan saglam ondan iyi orta yapan bi oyuncu yaparlarsa (yanli taraf olur)

ondan: UGUR BORAL

perpetua
27.Kasım.2006, 22:27

FENERBAHÇE Avrupa'nın 2.sınıf bir takımı değildir. İtalya Ligi 2.si takımı ezen takım 2.sınıf değildir! Elinde Kezman-Lugano-Edu-Alex-Appiah-Tuncay gibi Dünya Yıldızı. Tümer vb. Ulusal Yıldızı olan bir takım 2.sınıf değildir! 2.sınıf olsa olsa TRABZONSPOR veya kendini AVRUPA FATİHİ zanneden Bordeoux'ya ezilen GS'dir!

Ilk olarak burada objektif yorumlar yapacaksan katilmaya devam etmeni, yoksa fanatikligin kabul buldugu taraftar sitelerine dogru yonelmeni rica ederek basliyorum.

Fenerbahce 2. Sinif bir takimdir. Monaco'da 2. Sinif Bir takimdir, Dinamo Kiev'de 2. Sinif bir takimdir, Newcastle'da 2. Sinif bir takimdir, Palermo'da 2. Sinif bir takimdir.

1. Sinif takim kategorisine girecek avrupa'da en fazla 10 takim sayilabilir, bunlarin arasina da Liverpool, Man United, Arsenal, Chelsea, Bayern Munich, Milan, Inter, Real Madrid, Barcelona ve son zamanlarda Lyon girer. Fenerbahce'nin bu takimlar seviyesinde oldugunu iddia edecek kadar fanatiksen bu yazinin devamini okumadan seni taraftar forumlarina geri donmeye davet ediyorum.

Bir oyuncu wonderkid olabilmesi icin kriter CA 140 ustu ve PA 180 ustu ve 21 yasinin altinda olmasi.

4 buyuklerin en iyi oyuncularinin 140 civari CA sahibi oldugu goz onunde tutulursa, Kerim'in wonderkid olma ihtimali....... SIFIR Yani Fenerbahce gibi 2. Sinif bir takimda, yani en iyi oyuncularinin 140 civari CA sahibi oldugu bir takimda eger ilk 11'e bile giremiyorsa, Kerim wonderkid falan OLAMAZ!

Haydi diyelim gelecek surume kadar kendisini gelistirdi ve gercekten 140 CA sahibi olmasi gerektigini kanitladi, ki bence cok dusuk ihtimal, o zaman da yasi tutmayacak.

Ayrica 180 PA sahibi olmak her babayigidin harci da degil. Sadece cok ozel oyunculara ayrilmis bir kriter oldugundan dolayi buradan da tutturamadi..

Son olarak burada fanatik taraftar sitelerinde oldugu gibi rakip takimlarin isimlerini bilerek yanlis yazmak yasaktir, fanatiklige girer ve bunun cezasi vardir. Bu foruma uye oldugun icin forum kurallarini okumus, ogrenmis hatta belki de ezberlemis olman gerekir. Bunlari eger yapmadiysan, bu yaziyi okur okumaz cevap yazmadan ilk isin forum kurallarini okumak olmalidir. Devami halinde ceza alacagindan suphen olmasin.

yusufislam
02.Aralık.2006, 21:00
arda marda diyorlar ama artik anlamislardir Gorunen Koy Kompas(haaha:D) Istemez...
Ugur Borali duzeltirsininiz artik, cunku suan Turkiyede(galatasaraylilar) Arda diyorlar ama en iyi sol kanat UGUR BORAL !!!!

dribbel, strenght, balance var var da var :)

acayip ters calimlar atiyo,,, iki ayagida super,,, hele ki ORTALARI, gordunuz demi o falsolu ortalari !!!

fortsecue
21.Aralık.2006, 20:37
evet ama yukarıda söylenmiş 1.torbadan girio diye benimkiler 4 ten girdi ama belki oyundan oyuna değişiyordur yada ben 7.0 kulandığımdandır

Omerdinho
27.Aralık.2006, 00:57

FENERBAHÇE Avrupa'nın 2.sınıf bir takımı değildir. İtalya Ligi 2.si takımı ezen takım 2.sınıf değildir! Elinde Kezman-Lugano-Edu-Alex-Appiah-Tuncay gibi Dünya Yıldızı. Tümer vb. Ulusal Yıldızı olan bir takım 2.sınıf değildir! .......

+1 arkadasa katiliyorum cok tarafli bir yorum olmus...
Her ne olursa olsun Belki FB bir Man Utd,Barca,Chelsea,Real seviyesinde bir takim degil ama bu benzetmen hic hos degil....

EL-Hadji
27.Aralık.2006, 04:09
Her ne olursa olsun Belki FB bir Man Utd,Barca,Chelsea,Real seviyesinde bir takim degil ama bu benzetmen hic hos degil....

Ya zlatana hangi dünya yıldızından bahsediyorsun edu dünya yıldızıysa bırakın bu muhabbetleri allah aşkına edu fb de bile oynayamaz servet ondan iyi hem tsl bir avrupa futbol çöplüğüdür avrupada pili bitmiş bütün eski yıldızlar buraya geliyor ya da katara gidiyorlar, bi hagi bi hooijdonk onlarda yaşlanıp geldiler diğerleri ise anelka, kezman bunlar bitip gelenler

perpetua
27.Aralık.2006, 06:25

FB eger Man Utd, Chelsea, Real Madrid vs. seviyesinde bir takim degilse, yani 1. sinif bir takim degilse, ikinci sinif takim olmasi neden bu kadar rahatsiz ediyor ki? 2. Sinif Takim olmak kotu bir sey mi? Ne yani Fenerbahce'nin oyuncularinin 160-170 CA sahibi olmasi mi dogru sizce? Eger oyle ise senelerdir neden bu takim SL guruplarindan cikamiyor?

Tartisma ciksin diye bunlari yazmiyorum ama gerceklerle karsilasip, oyle yorum yapmak daha dogru olur. Eger bu Fenerbahce Ingiltere, Italya veya Ispanya'da sampiyonluga oynayacak bir takim degil de UEFA kupasina katilmak icin mucadele edecek bir takimsa eger, Fenerbahce 2. sinif takimdir. Bu da kucumsenecek bir sey degildir. Son 10 yilda ocak ayindan sonra avrupa kupalarinda ilk defa mucadele ediyorsa bir takim, o takimi Real, Chelsea, Man Utd. vs. gibi takimlarin arasinda 1. sinif takim diye nitelendirmek sadece hayalperestliktir.

Ayrica arastirma yapilirken SI games'in liglere gore verdigi belli kriterler vardir. Bu kriterlere gore Fenerbahce 3 buyuk ligde orta siralara ve UEFA kupasina katilmaya oynayan takim seviyesindedir, yani kadro itibariyle 1. sinif takim degildir...

Omerdinho
28.Aralık.2006, 18:08
Ozaman BJK ve GS 3., TS 4. sinif....

perpetua
28.Aralık.2006, 20:07
Ozaman BJK ve GS 3., TS 4. sinif....

Niyetinin bunu takim kavgasina donusturmek istedigin ne yazik ki ilk mesajindan belli idi ama iyice belli ettin.. Fanatiklige gerek yok, burasi arastirma bolumu.

Buna cevap olarak, FM'de olan her takimin CA acisindan en iyi 14, 18 ve 23 oyuncusunun ortalama CA'sini bulmani, ve bu ortalamaya gore takimlarin siralamasini yapmani tavsiye ederim. Hatta buna benzer bir calismayi ben FM 2006 icin yapmistim.. bakmani tavside ederim...

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=98454&postcount=29

World Hollow o1
28.Aralık.2006, 21:36
1.Rüştü (KiRALIK)
2.Alex AMC (AMLC aslında AMC)
3.Can Arat DC (DRLC Aslında DC)
4.Deniz ßarış DMC-DL(DRLC Aslında DMC-DL
ßu sorunLar Giderlirse çok iyi oLur..İlginiz İçin teşkkür Ederiz..

Omerdinho
29.Aralık.2006, 03:45
Niyetinin bunu takim kavgasina donusturmek istedigin ne yazik ki ilk mesajindan belli idi ama iyice belli ettin.. Fanatiklige gerek yok, burasi arastirma bolumu.

Buna cevap olarak, FM'de olan her takimin CA acisindan en iyi 14, 18 ve 23 oyuncusunun ortalama CA'sini bulmani, ve bu ortalamaya gore takimlarin siralamasini yapmani tavsiye ederim. Hatta buna benzer bir calismayi ben FM 2006 icin yapmistim.. bakmani tavside ederim...

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=98454&postcount=29

Amacim tartisma yaratmak degil Oyuna göre 2. sinif demek istiyorsan hakli olabilirsin ama ben bu siniflandirmani dogru bulmuyorum
Bence daha fazla uzatmaninda bi anlami yok :)

SrT.01 kardes bu sorunlarin hepsi TSI in update i ile giderildi.

King_RoMeO
01.Ocak.2007, 22:14
Perpetua gercektende siir gibi konusuyorsun ama anlayan kim?

perpetua
01.Ocak.2007, 23:07
Amacim tartisma yaratmak degil Oyuna göre 2. sinif demek istiyorsan hakli olabilirsin ama ben bu siniflandirmani dogru bulmuyorum
Bence daha fazla uzatmaninda bi anlami yok :)

Hangi bolumde yaziyoruz? Arastirma bolumu degil mi? Bu lafi ben Futbol bolumunde etsem istedigin kadar karsi cik, itiraz et tartisalim. Ancak arastirma bolumu dedigimizde, yapilan arastirmanin bazi kriterleri vardir. Bu kriterlere uyarak arastirma yapilir. Bu kriterlerden bir tanesi de takimin oynadigi lige gore oyuncularin belli CA'ya sahip olmasidir.

1. Sinif takimlar, buyuk liglerin en iyi takimlaridir ve ona gore oyuncularinin CA'lari 150 ile 200 arasinda degisir.

2. Sinif takimlar buyuk liglerin orta kalite takimlaridir ve diger liglerin en iyi takimlaridir, bu takimlarin en iyi oyuncularinin CA'lari 130 ile 160 arasinda degisir.

Bunlardan habersiz bir sekilde yaptigim siniflandirmaya karsi cikarsan ve bilgisiz bir sekilde diger takimlari siniflandirmaya koymaya kalkarsan tabii ki konuyu takim kavgasina donusturmeye kalktigini soyleme hakki da bana dogar. Magden bilmiyorsun, sor. Bilmemek degil ogrenmemek ayip.

Ayrica bu siniflandirmayi yanlis buluyorsan, arastirma kriterlerini belirleyen SI games ile tartis. Yoksa yazdiklarin forum kirliliginden farkli bir anlam kazanamaz.

carte1062
12.Ocak.2007, 18:34
fenerde 7 yabancı olması çok kötü abii türk takımının özelini bozuyo

Stamina
17.Ocak.2007, 16:33
valla bence kotu yapmislar acikcasi cok eskik arkadaslar burda saymsi cogunu benimde bir kere saymama gerek yok diye dusunuyorum ama en cok kerime uzuldum duzgun yapmadiklarina vede cana

Scocco
17.Ocak.2007, 19:15
Tam isim Fenerbahçe Spor Kulübü
Takma isim(ler) Sarı Kanaryalar
Renkler Sarı-Lâcivert
Kuruluş 1907
Stad Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Kapasite 52.500
Başkan Aziz Yıldırım
Teknik Direktör Zico
İnternet Adresi www.fenerbahce.org
Lig Turkcell Süper Ligi
2005-2006 Turkcell Süper Ligi, 2.
Ezeli Rakipler Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe

yilmazonr
23.Ocak.2007, 22:32
ben fenerbahceyle 2016 2017 sezonundayım 68000 kısılık trıbunum var ve 2008 uefa kupasıyla baslayan 3 te sampıyonlar lıgı sampıyonlugum var ama hala daha sponsor destegını 2007 de unlu olan kulupler toplarken ben 500 k alabılıyorum en azından basarıya gore bunun ve taraftar sayısının artması gerekmez mı forma satısları dıgerlerının hala cok yuksek benımse 2007 yle hemen hemen aynı bır bılgısı olan var mı

fenerlistinanc
03.Şubat.2007, 14:32
appiah DM MRC olmalı
tumer AMLC
kemal DM AMLC olmalı
aurelio DM olmalı
olcan AMLC olmalı
ugur L/WB L AML olmalı
can DC olmalı
deniz DRC DM olmalı
kerim D/WB R olmalı

kesinlikle böle olmaları gerekiodu ve kerimin özellikleri daha ii olmalıydı

keroo1234
09.Şubat.2007, 16:52
kerim in mevkisi yanlis ve rustu hala kiralik gozukuo...

14perseus04
09.Şubat.2007, 17:27
oyunun hatası deıl resemen art nıyetı
neden mateja kezman bı oncekı oyunda harıka degerlere sahıpken fenere gelır gelmez butun degerler dusuokı
ustelık kerım le can hakkaten ayıp etmısler
zaten 2006 da lucıano nun fınıshıng ının 1 olduunu gorduumde hayal kırıklıgı yasamıstım

perpetua
09.Şubat.2007, 18:42
oyunun hatası deıl resemen art nıyetı
neden mateja kezman bı oncekı oyunda harıka degerlere sahıpken fenere gelır gelmez butun degerler dusuokı

Arastirma kriterleri degisti. Artik eskisi gibi cok yuksek ozellikler yok. Biraz dunyadaki futbolculara bakinirsan bir cogunun ozelliklerinin dustugunu gozlemlersin.

enesemin53
10.Şubat.2007, 14:12
can arat drlc neysede fullback olmasaydı bari
aurelio yu bi türlü dm yapamadılar
tuncay either olmalı
yozgatlı çok kötü

KORNy
14.Şubat.2007, 21:57
onu çıkan paketlerrle düzeltiler şüpheniz olmasın

mustafa35
18.Şubat.2007, 23:22
Kiralik oyuncunun yabanci sinirlamasina girmesi cok kotu olmus.. Mateusun oldugu gibi...

jazz37
19.Şubat.2007, 15:46
appiah DM MRC olmalı
tumer AMLC
kemal DM AMLC olmalı
aurelio DM olmalı
olcan AMLC olmalı
ugur L/WB L AML olmalı
can DC olmalı
deniz DRC DM olmalı
kerim D/WB R olmalı

Beyler Siz mi Baska Bir Oyun Oynuyorsunuz Yoksa Ben mi Anlamadım!!!

Appiah zaten sahanın her tarafında görev yapabiliyor(sw,dl,dmc,mc,mr,ml,amc)
Tümer Metin(mc,ml,amc,aml,fc) Bu Adamlarda daha ne İstiyorsunuz ki?

Rüştü'ye gelince bildiğim kadarıyla hala kiralık Barcelona ile olan sözleşmesi ise bu sezon sonu veya gelecek sezon sonu bitiyor.

Can Arat DC'den başka birşey olmamalı birde boy-kilo düzeltilmeli.Yetenek olarak ise Serbest Vurusları Yüksek Geliyo random olduğu için sanırım bu ayarlanmalı gerisi yetenek olarak Can neyse oyunda da o...

Kerim FC-D/WRB yapılmalı yarı oranda da MR eklenmeli...

Deniz Barış DRLC/DMC olmalı fakat DC özelliği düşük olmalı çünkü stoper oynamayı hiç beceremiyor.En son olarak AZ maçında da gördük...

İşte En anlamadığım olay Kemal Aslan AMLC yapılmış üstelik SOL ayaklı!!!Bu Adam SAĞ ayaklı ve AMRLC olmalı ve sol tarafta oynama yeteneği ise 15-16 falan verilmeli As yeri MR/AMR olan bölge çünkü...

Uğur Boral ise Sol Kulvarı Full kullanmalı ama dl özelliği brz düşük bırakılmalı.Tamam adamda yetenek war fakat defansif olarak bişey yok.Geçen sezon Gençlerbirliğinde çok maçta FORVET olarak da izlemiştik belki birazda bu eklenebilir...

mustafa35
19.Şubat.2007, 17:32
Bu kural Türkiye liginde yıllardır var olan bişey.
Ozaman ozur dilerim. Gereksiz yazdim :o

World Hollow o1
12.Mart.2007, 11:12
Yazdıklarım daha önceki sayfalarda var.

halil85
16.Mart.2007, 23:55
selcuk un mevkisi DM:20 ML:12 MC:20 , ML becerisi düşürülmeli ML:0 olmalı,
MR becerisi 12 olabilir,
Kemal e de ML becersi 12 yapılabilir

Memedov
17.Mart.2007, 00:04
selcuk un mevkisi DM:20 ML:12 MC:15 , ML becerisi düşürülmeli ML:0 olmalı,
MR becerisi 12 olabilir,
Kemal e de ML becersi 12 yapılabilir

Neden selçuk sağ ayak değilki Selçuk genellikle SoL ayağını kullanıyor :)

halil85
17.Mart.2007, 01:31

Selcuk daum zamanında genelde ortasahanın ortasında oynadı cok sık olmasada kimi zaman orta sahanın sağında da oynadı,bu sezon sakatlığından ötürü zaten oynayamıyor

Omerdinho
17.Mart.2007, 10:41
hatta ben selcugun sag bek oynadigini da hatirliyorum daum zamaninda

halil85
17.Mart.2007, 23:43
hatta ben selcugun sag bek oynadigini da hatirliyorum daum zamaninda

selcuk sağ bekte maça belki bir kez belki hiç başalamdı,genelde maç içinde oyuncu değişikliği oldu zaman ender de olsa sağ beke çekildiği oldu doğru dediğin gibi

Memedov
18.Mart.2007, 02:11
Selçuğun asıl mevkii Defansif Ortasaha Ama Ara sıra Sol Taraftada Oynayabiliyor ;;)

Cengo
29.Mart.2007, 15:40

Selçuk solak değil!

Memedov
29.Mart.2007, 18:38
Selçuk solak değil!

Ben Maçları İzliyorum Genellikle Sol Ayağını kullanıyor topa vururken ve top sürerken..

lewo41
02.Nisan.2007, 04:12
Tam isim Fenerbahçe Spor Kulübü
Takma isim(ler) Sarı Kanaryalar
Renkler Sarı-Lâcivert
Kuruluş 1907
Stad Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Kapasite 52.500
Başkan Aziz Yıldırım
Teknik Direktör Zico
İnternet Adresi www.fenerbahce.org
Lig Turkcell Süper Ligi
2005-2006 Turkcell Süper Ligi, 2.
Ezeli Rakipler Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe

ezeli rakiplerde yanlışlıkla fener adı geçiyor usta :)

perpetua
07.Nisan.2007, 22:32
Lugano'nun sportamanship cok dusuk olmali (ozellikle Kayseri macinda en ufak temas olmadan yere kendisini atmasi ornek gosterilerek). Ayrica aggression ve dirtyness yuksek olmali.

eGowiCh
07.Nisan.2007, 23:43
Tuncay'ın kafa, pozisyon alma ve önceden sezme özelliklerinin yükseltilmesi gerek diye düşünüyorum. Özellikle Ankaraspor ve Kayserispor maçlarındaki golleri bu özelliklerinin artması gerektiğini gösteriyor.