PDA

View Full Version : ***Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sigarayı Bıraktım***

Genghis_Khan
04.Temmuz.2005, 14:56
Merhaba arkadaşlar.
Daha önce açılan sigara ile ilgili bir konu sayesinde farkettim ki burada bulunan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu sigara kullanmamakta, hatta ondan nefret etmektedir (ı)
Yaşadığımız bu dönemde gençliğin önündeki en büyük sorunlardan biri olan sigara kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve kullanımı gittikçe daha küçük yaşlara düşüyor. Eğer önlem alınmazsa gelecekte toplumun yaşam kalitesi ve süresi alarm veriyor olacak. İşte ben bütün bunları bilmeme rağmen yaklaşık 10 yıldır sigara içmekte ve gençliğimin en güzel günlerini bu zehire arkadaşlık ederek geçirmekteydim. Son dönemlerde buna "Dur!" demek için çok çabalar sarfetmeme rağmen başarılı olamadım. Ancak dün(03 Temmuz 2005) den itibaren kesin bir tavırla sigara içmemeye karar vermiş bulunmaktayım. Bu mücadelede sizlerinde desteğini almak ve sigara kullanan arkadaşları bırakmaları için cesaretlendirmek niyetiyle bu başlığı açtım. Burada sigarasız geçen her günüm ile ilgili ayrıntıyı gün gün sizlerle paylaşacağım. Umarım burada yazdıklarımı okuyan sigara kullanıcısı arkadaşlarımıza da bırakmaları için ilham kaynağı oluruz. (d)

Not: Konuyu Sabit ve Kilitli yapmamın sebebi burası bir tür günlük olacak ve araya yorum yazıları girmemesi, böylece konunun akışının dışına çıkılmamasıdır. Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki başlıkta yapabilirsiniz.
http://forum.turksportal.net/phpBB2/viewtopic.php?p=52801#52801

Genghis_Khan
04.Temmuz.2005, 15:21
1.GÜN
Doğru Karar: Sigarayı bırakmaya karar verdim ve ilk işim cebimde duran zehir paketinden kurtulmak oldu.
3 Saat Sonra: Yemek yiyene kadar her hangi bir istek hissetmedim ama yemekten sonra hafiften yoklamaya başladı. Ama bununla başa çıkmak için fazla çabaya gerek yok.
10 Saat Sonra: Gittikçe vücudumun nikotin alma isteğiyle başa çıkmam zorlaşıyor. Başım dönmeye, gözlerim kararmaya başladı. Ben de biraz hareketlenip kafamı dağıtmaya çalışıyorum. Marketten çerez, ****er vs tarzı beni meşgul edecek şeyler aldım ama çabucak bittiler.
İlk Akşam: Bugün eve daha erken geldim. Çünkü işyerinde sıcağın da etkisiyle çok bunalmıştım. İlk işim ılık bir duş almak oldu. Biraz rahatladım ama yemekten sonra tekrar sigara isteğim arttı ve sonrasında baş dönmesi, göz kararması, stres, konuşurken dikkatini toplayamama... bu seferki çözümüm RoCCo Lolipop şeker :mrgreen: ... Saat 24:00 ve yatma vakti. Bu gece çok rahat uyuyamayacağım...

2.GÜN
Sabah normalden erken uyandım. Gece oldukça sıkıntılı geçmişti ama yine de uykumu almış gibi hissediyorum. Sigarasız geçen bir günden soınra biraz balgamım var ve onu temizledim. Kahvaltıda her zamankinden fazla yediğimi farkettim. Bu iyiye işaret demek ki...Kahvaltıdan sonra dışarı çıktım ve derin derin nefes çekerek ciğerlerimi başka şeyler yerine oksijenle doldurmaya başladım. Öğle vakti yaklaşmaya başladı ve kahvaltıdan sonra 3 saat bile geçmemişken acıkmaya başladım. Demek ki hem daha çok hem de daha kısa aralıklarla yemek yiyeceğiz bundan sonra...Ve öğle yemeğinden sonra hafif hafif sigara canım çekmeye başlıyor. Kendimi tutuyorum, mecburum. Saat 16:00 ve çok fena bir şekilde sigara içesim var, dayanamayacağım diye korkuyorum. Bu korku yüzünden eczaneye gittim ve nikotin sakızı ya da bandı almak istedim. Yokmuş ama bu arada kendimi kontrol etmeye tekrar başladım. Bu akşam ilk akşama göre sanırım daha rahat geçti. Bünyem yavaş yavaş kabullenmeye başladı sanırım sigarasız bir hayatı..(Yarına Allah kerim...)

3.GÜN
Bu sabahlar giderek daha güzel gelmeye başladı. İnsan yaşadığını, nefes aldığını daha yeni yeni farkediyor. Ama hala beynimde bir yerler "İç!İç!İç!..." diye bağırıyor bana. Ben de bildiğiniz çözüm yolunu tercih ediyorum; RoCCo Lollipop :mrgreen: ... Eğer hep bu çözümü kullanacaksam, sanırım bu seferde Lollipop bağımlısı olacağım, gidiş onu gösteriyor. Nerdeyse günün her saati elimde lolipop dolanıyorum ortalıkta. :mrgreen: ve bu günü de bitirdik, kazasız belasız (ı)

Genghis_Khan
07.Temmuz.2005, 14:13
4.GÜN
Bugün bir arkadaşımın sigarayı bırakmasına sebep oldum. Hatta iddiaya bile girdik. 90 gün içinde ikimizden biri sigara içerse, karşı taraf hangi sigaradan içiyorsa onun 1 yıllık maliyetini ceza olarak ödeyecek. Benimki 800 YTL, arkadaşımın ki 950 YTL. Bu rakamlar oldukça caydırıcı (e) ama benim için daha önemlisi idda konusu olması. Çünkü karakter olarak oldukça inatçı bir yapım var ve arkadaşımda öyle olduğu için bu iddaa en azından 90 gün sigara içmeyeceğimin garantisi oluyor. Zaten 90 gün içmedikten sonra tekrar başlayacağımı da sanmıyorum (ı)

Genghis_Khan
08.Temmuz.2005, 16:50
5.GÜN
Sigarasız yaşamanın güzelliklerini yavaş yavaş farketmeye başladım. Her şeyin tadını sanki daha yeni yeni öğreniyorum sanki... Bu arada bugün scream kardeşimin bana ithaf ettiği yazıyı okuyunca çok güldüm. Aslında daha önceki girişimlerim hep orada anlatılanlara benziyordu. Ama bu sefer benzemiyecek kesinlikle. Farkettim de bu yazıda bununla birlikte 2 kez sigara kelimesi yazmışım. Evet evet... bu sefer başaracağım :mrgreen:

Genghis_Khan
12.Temmuz.2005, 16:41
6.GÜN
Wayy be, 6 gün olmuş. Sabah kalktığımda beni büyük bir sınavın beklediğini nerden bilebilirdim ki. Bugün akşama kadar herşey normal seyrinde devam etti. Ama akşam 20:00'de İstanbula gitmek için yola çıktığımda,yaklaşık 2 saat sürecek yolculuk boyunca birçok şeyin sigara içmem için beni tahrik edeceğini biliyordum ve öyle de oldu aslında. Ancak ben o tahriklere kapılmayıp, kazasız :mrgreen: bir yolculuk yaptım. Savaşı kazandığımı düşünüyordum ama nerden bilebilirdim asıl büyük mücadelenin daha başlamamış olduğunu...
İstanbula gelip, akrabalarımı ziyaret ettim. Kısa bir uyku molasından sonra sabaha karşı 4:00 te yurtdışından gelen kuzenlerimi karşılamak için gittiğim havaalanında uçağın inmesini beklemeye başladım. İşte bu andan itibaren tehlike çanları çalmaya başladı. Saat sabah 05:30 da gelmesi gereken uçak 08:00 de gelebildi ve ben (beklemekten nefret eden+uykusuz yüce insan) (d) bu bekleme süresince sigara yakmamak için kendimi zor dizginledim. Ama başadım ve bu günü de sigarasız bir şekilde atlatmayı başardım.

Genghis_Khan
12.Temmuz.2005, 16:55
7.GÜN
Ben düğünlerde çok sıkılan ve bu yüzden elinden geldiği kadar bu törenlere gitmemeye, gitse bile en kısa zamanda kaçmaya çalışan bir insanım. Galiba insanların birbirlerine olan yapmacık gülümsemelerini, davranışlarını ve her türlü bayağılığı izlemek istemiyorum. Ama bugün olacak katıldığım düğüne ne gitmeme ne de erkenden ayrılma şansım vardı. Çünkü kuzenim evleniyordu ve orada düğünden en son ayrılması gereken kişilerden biriydim. Dünkü havaalanı maceramdan sonra sanırım iradem daha fazla kuvvetlenmiş ve o kadar sıkılmama rağmen aşırı bir şekilde sigara içme isteğim olmamıştı. Bu günü de bitirdim ve tam 1 hafta oldu... şimdiye kadar olmadığını düşünürsek, kendi rekorumu kırmış durumdayım :mrgreen:

Genghis_Khan
12.Temmuz.2005, 17:01
8.GÜN
Bugün benim için oldukça yoğun bir gündü. Hep bir yerden bir yere koşuşturmakla geçti ve kolayca günümü tamamladım.

Genghis_Khan
12.Temmuz.2005, 17:13
9.GÜN
Bir günüm daha sigarasız geçti ve buraya yazacak birşey bulamıyorum. Çünkü günlük yaşantımda sigara içmemek artık pek önemli bir yer kaplamıyor, yani sıradan bir olay gibi hissediyorum. İlk günkü heyecanım ve tedirginliğimden eser kalmamış.

Genghis_Khan
12.Temmuz.2005, 17:23
10.GÜN
10 gün geride kaldı ve sigarasız bir yaşam için önemli bir eşiği atlattım. İlk günlerde karşılaştığım zorlukların(baş dönmesi, göz kararması vb gibi) hepsi etkisini yitirdi. Sadece tokluk hissimi almışlar gibi devamlı kendimi aç hissediyorum ve bu da çok normal. İştahımız yerinde maşallah. Kilo problemim olacağını pek sanmıyorum. Aslında biraz kilo alsam da fena olmaz hani...

Genghis_Khan
02.Ağustos.2005, 13:19
1 AY
Eveet arkadaşlar, sigarayı bıraktığım günün üzerinden tam 1 ay geçmiştir. Vatana, millete hayırlı uğurlu olsun... Bu güzel anı bir keyif cigarasıyla kutlamak isterdim ama ne yazık ki bugün çok hastayım ve midem kaldırmaz(kutlama işi şaka :mrgreen: ama hasta olmam doğru :c: )