PDA

View Full Version : Bu Datayla Olmaz Kusura Bakmayin...

umr
24.Ekim.2006, 04:58
FM 2007 datası kimseyi memnun etmemişe benziyor.
Şimdi datayı 2 boyutta inceleyebiliriz.

1) Girilen veya girilmeyen datalar
2) Girilen datalarına yanlış veya doğru oluşu

1) Girilen veya girilmeyen datalar
Kıstas alınan özellikler 43 tane:

Crossing
Dribbling
Finishing
Heading
Long Shots
Marking
Movement
Passing
Penalties
Tackling
Vision
Anticipation
Decisions
One On Ones
Positioning
Reflexes
First Touch
Technique
Flair
Corners
Teamwork
Work Rate
Long Throws
Acceleration
Free Kicks
Strength
Stamina
Pace
Jumping
Leadership
Dirtiness
Balance
Bravery
Consistency
Aggression
Agility
Important Matches
Injury Proneness
Versatility
Natural Fitness
Determination
Composure
Concentration

Bilindiği gibi bunlar futbolculara verilen özellikler.
Araştırmacıların görevi bu özellikleri girmek, FM'deki diğer liglerde bu özelliklerin girilmiş olduğunu editörden görebiliyoruz.

Mesela İngiltere 2. Liginden Crystal palace oyuncusu Carl Fletcher'i ele alalım
Bu oyuncuya editörden baktığımızda her bir özellik için değer girildiğini görebiliyoruz. Normal olarak İngiltere 2. Liginde bile oyun açtığımzıda oynaması zevkli oluyor ve bu oyuncu hep aynı özellikte çıkıyor

Oyunculara değer girilmediğinde ne oluyor?
Bilgisayar oyun açılışına otomatik olarak oyuncuya bir değer veriyor

Peki Türkiye Süper Ligi'ni inceleyelim;
Gençleri de değil, Takımlarının As oyuncuları olan hepimizin en az bir kere izlemiş olduğu oyuncuların kaçına değer girilmiş, kaçına girilmeye üşenilmiş...

Oyuncuya eğer 5 taneden az değer girilmişse girilen özellikleri yazdım, girilmeyenleri yazmak daha zor oluyordu. Eğer hiç özellik girilmemişse "ÖZELLİK YOK" yazdım
Kaleciler için bu 43 kıstas değiştiğinden onlara K yazdım ama yine az olduğu için girilen özellikleri yazdım. Girilen sayısı 5'ten fazlaysa üşendim yazamadım tek tek girlmeyen özellik sayılarına bakarak ligimizin ne kadar özenli yapıldığını görebilirsiniz

DETAYLI RESİM İÇİN TIKLAYINIZ

İnsaflı davranıp listeye, ligimize yeni gelen oyuncuları almadım. Ligimizde bulunan yüzlerce genci de almadım Süper Lig'deki gençlerin hiçbirinizi özellikleri girilmemiş. As oyuncuların hali de ortada hele ki alt liglere hiç girmiyorum bu konuda çünkü çıkamam diye korkuyorum.

Görüldüğü gibi her oyun açışımızda bilgisayar bize hazırlıyor datayı hazır olan bir data maalesef ki yok

2) Girilen datalarına yanlış veya doğru oluşu

Olan dataları inceliyoruz
Delgado 200bin dolar ki 5 milyon euroya alındı. Bobo 100bin dolar ki 4 milyon euroya alındı. Tümer Metin'in Dislike Club pozisyonunda Fenerbahçe bulunuyor. Arda'nın özelikleri 2. ligdeki oyuncular seviyesinde GS Reserves'ten başlıyor ve değeri 6 milyon dolar. Burak Yılmaz Acceleration 10 Pace 11 sağ kanat ile bir alakası yok. Sinan Kaloğlu ve Gökhan Güleç 165 potansiyeli olan iki oyuncu ki aynı potansiyeldeki adamlara baktığımızda Adebayor, Ole Gunnar Solksjaer, Ljungberg, Silvestre, Motta gibileri görüyoruz ki umarız o abileri kadar iyi olurlar 182 potansiyelli bir Alex ki bu potansiyeliyle; Giggs, Rosicky, Hleb, Reyes, Scholes gibi adamların üzerinde Deco'dan 3 değer daha az potansiyeli var 170 potansiyelli bir Serkan Balcı ki potansiyeli Kezman'dan fazla Appiah, Alan Smith, Edmilson'a eşit 170 potansiyelli bir Aydın Yılmaz 165 potansiyelli Arda Turan yılların eskitemediği özellikleri hep aynı kalan Ergün, Oktay, Okan Koç

MC olan Kerim ki aslen sağ kanattadır,
SC olan bir Caner ki aslen sol kanattadır,
AMC/FC oynayan bir Şener ki aslen sağ bektedir
AMR olan bir Mehmet Topal,
.........uzar gider bu liste
Bunlar kişisel görüştür, futbol yorumudur.
Bunlardan dolayı sizi yargılamam olanları farklı bir gözle seyrediyor olabilirsininiz.

Ama bir takımı ele alalım İskederun Demir-Çelikspor 2. Lİg B Kategorisinde seçip kariyer yapabiliyoruz

Asıl Kadroları:

Mustafa Yarayan
Remzi Kızılşimşek
Mahmut Hançerli
Ömer Kısa
Mehmet Koç
Ömer Deniz
Akif Ekinci
Ahmet Berktaş
Kemal Ergin
Erdal Kara
Emin Dönmez
Cüneyt Öztürk
Fatih Çeliksu
Taner Araz
Ahmet Nazım habervern
Kerim Yılmaz
Özgür Evyapan
Recep Yaşar
Mutlu İlengöz
Murat Kurt
Umut Erdoğan
Ferdi Çelik
Soner Çelen

Sizin İskendurn Demir Çelikspor'a layık gördüğünüz kadroya bakalım:

Umut Erdoğan
Ramazan Taşkara
Volkan Öztürk
Kemal Ergin
Ömer Kartal
Taner Araz
Efe İslamoğlu
Recep Yaşar
Mustafa Yarayan
Kerim Bulgurlu
Celen Soner

Sonuç:

Tutturduğunuz 4 oyuncu var
Kemal Ergin, Taner Araz, Recep Yaşar, Mustafa Yarayan
Asıl İskenderun DÇ Kadrosundan tam 19 oyuncu eksik. Sizin kadronuzda nerden geldiği belirsiz 7 oyuncu var

Bu tartışma götürmeyecek bir konu, özellikle alt liglerde gönderdiğiniz datalar da apayrı bir yanlış içinde göndermedikleriniz de ayrı bir safsata gerçekle alakalandırmakta güçlük çekiyoruz.

Şimdi gerçekten siz bize bu datalar yeterli mi diyorsunuz?
Yaptığınızla övünüyor musunuz?
Ne kadar özensiz olduğu apaçık ortada değil mi?

Bu sorulara cevap bekliyoruz ve gelse de gelmese de FM 2007'de Türkiye Ligi oynayamıyoruz..
Sayenizde...

Saygılarımızla...

Hazırlayan Emircan Uysaler

_ALINTIDIR_

Baştan aşağı katılıyorum bu alıntıyı yapmamın sebebi taraf tutmam yada siteler arası savaşı kızıştırmak değil.NEbu siteden ne de diğer siteden hiç kimseyi tanımıyorum.Sadece ben bir FM oyuncusuyum ve eğer bu site TÜRKİYENİN ARAŞTIRMA SİTESİ ünvanını taşıyorsa bunu haketmek zorunda.Bukadar fazla hatalı ve yıllardır değişmeyen bi data hiçbir ligde yok.İşinizi biraz severek yapın bence.Sormak istiyorum siz bu datayla türkiye ligini oynamaktan keyif alıyormusunuz ?

Saygılar
Umur HÜSEYİNOĞLU

Vieri
24.Ekim.2006, 05:11
aynı makaleyi SI sitesindede okudum. Fakat orada gerek Türkiye Araştırmasında ki konumum gerekse karalama kampanyaları sebebiyle yazmadım.

Emircan Add manager sitesinde yönetici ve burada belirttiği sıkıntılar konusunda haklı. Türkiye database ini bende incelediğimde bunları bizim yaptığımıza inanmadım. Bir problem söz konusu olduğu kesin ama bu sorunun cevabını Türker Tozar verecektir. Bunlarla alakalı bu hafta içerisinde bir açıklamamız olacaktır.

Ben şahsi olarak oyundaki database den memnun değilim. Buradaki örnek ve dahası eksik veritabanında mevcuttur. Ama şuda bir gerçektirki UEFA.com, Trabzonspor Kulübü için çalışan bir kişinin böyle basit hataları atlaması çok zor. Özellikle süper lig takımlarındaki eksiklikler göz önüne alındığında bunu televizyondan takip ederek bir çok arkadaşımız bile değerlendirebilir. (Geçtiğimiz yıllarda SI eski Fenerbahçe T.Direktörü C.Daum'u Fenerbahçe'de Asistan Menajer olarak atamıştı) Tabi işin ayrıntılarına çok girmeden araştırmanın hangi kapsamda yapıldığını bilmiyor olabilirsiniz. Ama tüm problemleri TÜRKİYE ARAŞTIRMA EKİBİNE yüklememek lazım. Az önce dediğim gibi gerekli açıklamayı bu hafta içerisinde yapacağız.

Bu eksiklikleri giderecek RESMİ GÜNCELLEME YAMASI içinde çalışmalara başladık. Arzumuz bu çalışmayı gelecek SIGAMES FM2007 DATALI UPDATE içerisine katmaktır. Scout ekibimiz kurulmuş ve halen katılımlarla gerekli eksiklikler düzeltilmeye çalışılmakta.

halil85
24.Ekim.2006, 12:49
Ankaragucu:

Hikmet karaman olmali

Ankaraspor

kingston,ramazan nin kontratlari yok

Antalyaspor

Mustafa Gursel kontratı yok
Cordoba milli takımı bırakmış olmalı

Besiktas

Serdar,toraman,baki,mehmet,burak mevkileri yanlıs

Rize

Saffet susic olmalı
Razundara tijikuzu mevkisi yanlıs

Fener

tumer,ugur, deniz, olcan,kerim,husnu zeybekoglu mevkileri yanlıs
rustu nun kontratı fenerde olmalı

Galatasaray

okan,ayhan, sabri,mehmet topal,arda mevkileri yanlıs

Erciyes

Lorant olmalı

Kayseri

Johnson mevkileri yanlıs

Konya

Basista kontratı yok
tayfun Turkmen mevkisi yanlıs

Manisa

Meduna futbolu bıraktı hemde sakat
Caner mevkisi yanlış

Trabzon

Ferhat,gokdeniz,cagdas,musa ,fatih,ufukhan bayraktar mevkileri yanlış
Jun unda history sinde geçen sene besiktaşta kiralık oynadığı sure trabzonda gözüküyor

Futbolu birakanlar

hami,ogun,tolunay,vedat ince efe,ilhan mansiz,uche

Umut aydin:mevkisi yanlış

3 lig de bir cok oyuncu yanlış ve olan oyuncuların kontratları yok

FeYYaz1989
24.Ekim.2006, 13:01
2.lig B deki Çanakkale Dardanelspor için başvuruda bulunmuştum ama galiba reddedildim.Çanakkale Dardanelspor konusunada hiç değilse ufak detayları yazmıştım,umarım en azından onlar gerçekleşmiştir.
Gerçi Mehmet Topal için mrc olmalı demiştim yine aynen amr olmuş.Umarım yine defans adamı santrafor yapılmamıştır.
Oyun elime geçince yine eleştirilerimi düzeltilir umuduyla Çanakkale Dardanelspor konusuna yazacağım.
Yalnız gerçekten çok basit hatalar yapılıyor.Mesela Tümer metin'in dislike clubu Fenerbahçe ise bence ufak bir detay ama büyük bir hata:confused:
Ben bunların araştırma ekibi tarafından yapılacağına inanmıyorum.Nitekim İbrahim Akın'ı-Tuncay Şanlı'yı-Özgürcan Özcan'ı büyük takımlardan önce fark edende bu araştırma ekibiydi.Sanırım Si Games ile bir bağlantı kopukluğu falan olmalı.

OmErCaGaTaY
24.Ekim.2006, 14:15
fm2006 ya yapıldığı gibi buna bir dataupdate yapılabilirmi

perpetua
24.Ekim.2006, 19:43
Ankaragucu:

Hikmet karaman olmali

Ankaraspor

kingston,ramazan nin kontratlari yok

vs. vs.

Kisaltilmis olarak altinti yaptigim bu konulari acilmis takim basliklari altinda teker teker yazarsaniz arastima ekibine daha buyuk yardimda bulunursunuz. Arastirma hepsini bir anda degil, takimlara teker teker bakilarak yapildigi icin bu bilgiler farkli arastirmacilari ilgilendirecektir ve bu nedenle de her takim ile ilgili hatalar icin ayri bolumler acilmistir. :)

fm2006 ya yapıldığı gibi buna bir dataupdate yapılabilirmi

Yukarida Mustafa'nin (Vieri) da yazdigi gibi su anda ilk asamada amac gayriresmi bir data update yerine, bu isi kokunden, yani resmi vertitabaninda, duzeltmek.

Edge79
25.Ekim.2006, 00:33
Şimdi niye böyle diye açıklamaya girmeyeceğim. Ama Koskoca Galatasaray Fenerbahçe Beşiktaş Trabzonspor gibi takımları yanlış araştırabileceğimizi düşündüğünüzü duymak üzücü.. Arkadaşın dediği gibi TV den izlesen bile araştırırsın.. İnşallah SI bu hataları çözer..

Evet arkadaşlar, SI ile gelen oyun datalarına bir çok eksik var. Bizde bu hatalar gözükmemekte ama gözden kaçan konuları çözeceğiz.

En basit örneklerden birisi Mehmet Topal AMR pozisyonunda gözüküyor oyunda ama bizde DMC olarak ayarlanmış durumda..

Bu gibi oyunda hatalı gördüklerimizi burada yazalım lütfen gerekli düzeltmelere ait bir güncelleme paketi çıkartacağız.

Yardımcı olmak isteyenlere kapımız açık

madem sizdekiler düzgün datalar SI dakiler gözden kaçmış sizdeki datayı yayınlayın sizdekiler doğru olduğuna göre sorun hemen çözülür.

perpetua
25.Ekim.2006, 01:07
madem sizdekiler düzgün datalar SI dakiler gözden kaçmış sizdeki datayı yayınlayın sizdekiler doğru olduğuna göre sorun hemen çözülür.

Ne yazik ki isler o kadar kolay degil.

SI games'e oyuncu bilgileri oyun ile beraber gelen editor ile yollanmiyor. Arastirmacilarin kullandigi editor cok daha fazla bilgiyi degistirme kabiliyetini saglayan ve arastirma yaparken belli kurallarin disina cikilmamasini saglayan bir editor.

Hatta arastirmacilarin eline oyunu satin alanlarin eline gecen full database de verilmiyor.

Ellerinde olan dosyalari yayinlasalar, icinden cikamayacaginiz bir suru txt dosyasi elinize gecer ve bunu hic bir sekilde oyunla kullanamazsiniz.

Sanmayin ki arastirma yapmak, patch yapmakla ayni is. Oyuncu ozellikleri girmek arastirma'nin en son asamasi.

fifa_erhan09
25.Ekim.2006, 14:27
Ne yazik ki isler o kadar kolay degil.

SI games'e oyuncu bilgileri oyun ile beraber gelen editor ile yollanmiyor. Arastirmacilarin kullandigi editor cok daha fazla bilgiyi degistirme kabiliyetini saglayan ve arastirma yaparken belli kurallarin disina cikilmamasini saglayan bir editor.

Hatta arastirmacilarin eline oyunu satin alanlarin eline gecen full database de verilmiyor.

Ellerinde olan dosyalari yayinlasalar, icinden cikamayacaginiz bir suru txt dosyasi elinize gecer ve bunu hic bir sekilde oyunla kullanamazsiniz.

Sanmayin ki arastirma yapmak, patch yapmakla ayni is. Oyuncu ozellikleri girmek arastirma'nin en son asamasi.

Saçma.. Ne yani araştırma yapılıyor database gönderiliyor sonra bir yanlışlık oluyor ve elinizdeki database oyuna aktarılamıyor. Database denilen şey 1 tanedir 10 tane değil Kimseyi kandırmayalım mademki düzgünü var elinizde bunu update olarak yayınlayın. Hala neyin düzeltilmesi için yardımcı olacaklar bekleniyor anlam veremiyorum. Hiç yakışmadı bu sene Fm 2007ye bu tip şeyler..

perpetua
25.Ekim.2006, 16:35
Saçma.. Ne yani araştırma yapılıyor database gönderiliyor sonra bir yanlışlık oluyor ve elinizdeki database oyuna aktarılamıyor. Database denilen şey 1 tanedir 10 tane değil Kimseyi kandırmayalım mademki düzgünü var elinizde bunu update olarak yayınlayın. Hala neyin düzeltilmesi için yardımcı olacaklar bekleniyor anlam veremiyorum. Hiç yakışmadı bu sene Fm 2007ye bu tip şeyler..

Tekrarliyorum lutfen bu sefer yazdiklarimi dikkatli okuyarak anlamaya calis.

Arastirmacilara dagitlian database ile oyunu satin alanlara dagitlian database arasinda fark var. Turkiye arastirmacilarinin elinde sadece Turkiye database'i var. Bunu yayinlamak hic bir ise yaramaz cunku ulkelerin parca parca olan database'lerini birlestirme SI games tarafindan yapilan bir is.

Bir duzeltme yayinlanacaksa bu SI games uzerinden olmak zorunda. Yoksa gayri resmi yama olarak cikar.

Ayrica SI games ile imzalanan anlasma oyunun orjinal database'inin arastirma gorevlileri tarafindan halka acilmamasi gerektigini belirttigi icin bu database ve database'o okumasi icin kullanilan programlarin yayinlanmasi imkansiz.

fifa_erhan09
26.Ekim.2006, 20:35
Elinizde oyun ile gelen bir data editörü, oyun ile gelen bir database, araştırma görevlilerine özel bir data editörü ve araştırma görevlilerince düzgün yapılmış bir database var ve hala bunların 4üde şuanda bu updatein resmi yada gayrı resmi olarak yayınlanmasına yetmiyor.. Başka söze gerek yok.. Teşekkürler..

perpetua
26.Ekim.2006, 21:57
Elinizde oyun ile gelen bir data editörü, oyun ile gelen bir database, araştırma görevlilerine özel bir data editörü ve araştırma görevlilerince düzgün yapılmış bir database var ve hala bunların 4üde şuanda bu updatein resmi yada gayrı resmi olarak yayınlanmasına yetmiyor.. Başka söze gerek yok.. Teşekkürler..

Ilk olarak yazdiklarin konusunda biraz daha dikkatli olmani rica ediyorum. Ben ABD arastirmasini yapanlardanim ve 2007 TR arastirmasi ile alakam yok. Yani elimde benim ABD datalari var. Turkiye datalari yok. Ayrica bu sitenin her calisani da FM arastirmasi yapmiyor.

Rica ediyorum.. Butun yazilanlari oku. Bu duzeltmenin olmasi icin calisma yapilmiyor mu dendi? Ozellikle Vieri'nin yazdiklarini cok dikkatli oku.

Oyunun database'ine bilgileri gecirmek ctrl-c ctrl-v .. yani kopyala-yapistir kadar kolay bir is degil. Eger oyun editoru ile bir yama cikacaksa, yani SI games uzerinden bu duzelemeyecekse, bunlarin teker teker girlmesi gerekli. Ama ilk asamada yapilmasi calisilan bunun SI games ile beraber duzeltilmesi ve resmi olarak yamanin cikmasi.

Bu da olsun deyince olmuyor. Ayrica daha once denildigi gibi bazi yazismalar sonuclaninca daha detayli bir sekilde bu isin gorevlileri tarafindan aciklama yapilir.

Ayrica konu dagilmis durumda. 1 Gun icinde bu mesajlari FM2007 arastirmasi ile ilgili genel elestirilerin bulundugu bolume tasiyacagim. Konu Gerekli Yere Tasinmistir

barkinto
31.Ekim.2006, 16:30
http://community.sigames.com/eve/forums/a/tpc/f/1742084852/m/9722017852 sayfasında orjinali bulunan bu yazıyı cevirdigin için teşekkürler ve ayrıca cevap vermeye gayretli arkadaslarada teşekkürler.

Ancak bu hata gercekten de kabul edilemez? SI mi yaptı bunu bilemiyorum ama kim yaptıysa cok ayıp etmiş ????

TR liginin ne özelligi kalmıs ki bu durumda?

gercekten cok yazık:((

Opeque
02.Mart.2007, 23:50
TSI Türkiye Datası konusunca aciz kalmaktadır. Lütfen keyifli çalışmalar yapın istemeyerek değil G.Zan İ.Toraman bile randoma bırakılıyorsa. Ama tabi Hollanda datasıda şahane FM2007 de Varynnen Celtada gözüküodu.

Yine FM2006 da ise PvH un boyu 178 cm idi

Sekopej
02.Mart.2007, 23:57
TSI Türkiye Datası konusunca aciz kalmaktadır. Lütfen keyifli çalışmalar yapın istemeyerek değil G.Zan İ.Toraman bile randoma bırakılıyorsa. Ama tabi Hollanda datasıda şahane FM2007 de Varynnen Celtada gözüküodu.

Yine FM2006 da ise PvH un boyu 178 cm idi

Burada da cevap veriyorum. 7.0.2 yamasındaki eleştirilerinizi açılan konuda belirtin ki biz de ona göre daha iyisi için gerekenleri yapalım. 7.0.2 çalışması istemeyerek yapılmış bir çalışma değildir.:)