PDA

View Full Version : Topa Hakim Olmanin Taktigi Nedir

uygarozdemir
26.Ekim.2006, 12:59
arkadaslar cogu macta benim takimim cok daha guclu olmasina ragmen ve maclari farkli kazanmis olmama ragmen topa sahip olmada yuzde 60 i yakalayamiyorum hatta farkli yendigim bazi maclarda topa daha az sahip olan ben oluyorum

bunu artirmanin taktik olarak yontemi nedir bilen var mi acaba

burak_okan
26.Ekim.2006, 14:18
arkadaşım öncelikle artık günümüz futbolunda da dikkatini çekiyodur,bence ortasahayı kalabalık tutmak gerekir.çünkü gerek hücum gerekse de savunma ortasahadan başlıyo aslında ve bütün mücadele de orda geçiyo.neyse bu taktik anlayıştır herkes farklı düşünebilir
şimdi esas kısma gelelim.öncelikle orta saha oyuncularının kısa pas yapmalarını sağlayabilirsin.böylece birbirlerine de yakın oynarlar ve pas yüzden topa sahip olma oranın artabilir.eğer bu şekilde yaparsan takım temposunu yavaşa ya da yavaşa çok yakın bi değere ayarlamayı unutma çünkü kısa pas yapan bi takımın temposu slow olursa daha iyi sonuç vermesi muhtemeldir

eğer 'direct' toplarla oynuyosan da takımın temposunu quick yap.yine orta sahanda sağlam top yapan bi adamının pas şeklini mixed ayarlayabilirsin.o zaman da topa sahip olma oranın yükselir diye düşünüyorum.
tabi yan etkenleri de unutma.pres yaptır mesela mutlaka ki top kazan ve topa sahip ol
şimdilik bunları söyleyebilirim

beckhamburak
26.Ekim.2006, 14:43
taktiğin 4 4 2 olsun ve orta alanda göbekte oynayan 2 adamınında defansiz özellikleri iyi olsun seçimlere gelince kısa pas yaptır takımına pes uygulat oyunu genişlet tempon hızlı olsun ve en önemlisi savunmanı ilerde kur rakip forvetleri baskı altına al 2007 nin yeni glen özelliğiyle bol şans

burak_okan
26.Ekim.2006, 14:48
taktiğin 4 4 2 olsun ve orta alanda göbekte oynayan 2 adamınında defansiz özellikleri iyi olsun seçimlere gelince kısa pas yaptır takımına pes uygulat oyunu genişlet tempon hızlı olsun ve en önemlisi savunmanı ilerde kur rakip forvetleri baskı altına al 2007 nin yeni glen özelliğiyle bol şans

ksıa pas yapan bi takımda temponun slow olması ya da slow'a yakın olması daha iyidir arkadaşım.ayrıca takım top yapcak diye de 4-4-2 oynıcaksın diye bişey yok.ve yine ayrıca savunmanı ilerde kurman defansının arkasına atılan toplar için bulunmaz bir nimettir özellikle hızlı forvetlere karşı

beckhamburak
26.Ekim.2006, 14:52
blackburn le ilk sezonumda transfersiz oyundan çık gir yapmadan uefa kupasını aldım her maç %59 lara varan topa sahip olma yüzdem vardı gayet açıktır umarım hehe : ))))

real_footballer
26.Ekim.2006, 15:01
ya abi once bi kere takımı kısa paslarla oynatacaksın takımı yavaş oynatacaksın cunku hızllı oynatırsan cok top kaybı olur.ve geniş alanda oynayacaksın

beckhamburak
26.Ekim.2006, 15:10
yaw içerde dışarda rezil ettim milleti bu taktikle her maç top farklı şekilde bendeydi hemde nasıl bi taktik olduunu sölesem kafayı yersinis nasıl oluo dersiniz ama böyle işte riskli bi taktik benimki şu an screenshot alamıyorum ama bi ara alır koyarım buraya taktiğimi :)

burak_okan
26.Ekim.2006, 15:15
blackburn le ilk sezonumda transfersiz oyundan çık gir yapmadan uefa kupasını aldım her maç %59 lara varan topa sahip olma yüzdem vardı gayet açıktır umarım hehe : ))))

o sondaki gülme bana mı bilmiyorum ama ben sana alamzsın edemezsin demedim.ben de sayıyım o zaman başarılarımı mesele oysa

beckhamburak
26.Ekim.2006, 15:19
http://img87.imageshack.us/img87/5899/fmtaktikir5.jpg

uygarozdemir
26.Ekim.2006, 15:34
arkadaşım öncelikle artık günümüz futbolunda da dikkatini çekiyodur,bence ortasahayı kalabalık tutmak gerekir.çünkü gerek hücum gerekse de savunma ortasahadan başlıyo aslında ve bütün mücadele de orda geçiyo.neyse bu taktik anlayıştır herkes farklı düşünebilir
şimdi esas kısma gelelim.öncelikle orta saha oyuncularının kısa pas yapmalarını sağlayabilirsin.böylece birbirlerine de yakın oynarlar ve pas yüzden topa sahip olma oranın artabilir.eğer bu şekilde yaparsan takım temposunu yavaşa ya da yavaşa çok yakın bi değere ayarlamayı unutma çünkü kısa pas yapan bi takımın temposu slow olursa daha iyi sonuç vermesi muhtemeldir

eğer 'direct' toplarla oynuyosan da takımın temposunu quick yap.yine orta sahanda sağlam top yapan bi adamının pas şeklini mixed ayarlayabilirsin.o zaman da topa sahip olma oranın yükselir diye düşünüyorum.
tabi yan etkenleri de unutma.pres yaptır mesela mutlaka ki top kazan ve topa sahip ol
şimdilik bunları söyleyebilirim

cok tesekkurler burak, dediklerin kafama cok yatti cok mantikli.. hemen yapicam dediklerini..

tekrar tesekkur ederim :)

burak_okan
26.Ekim.2006, 15:35
ne bu arkadaşım doğru düzgün koysaydın ya:)
e bu zaten bilinmeyen bi taktik değil merak etme

burak_okan
26.Ekim.2006, 15:37
cok tesekkurler burak, dediklerin kafama cok yatti cok mantikli.. hemen yapicam dediklerini..

tekrar tesekkur ederim :)

dene bakalım arkadaşım işe yarar umarım.hemen olmaz belki ama bikaç maç sonra hissedilir şekilde düzelme olur diye düşünüyorum.sonucu da bildir yine buraya mümkün olursa

beckhamburak
26.Ekim.2006, 15:44
ahaha ezikmişin ya de get : )))

burak_okan
26.Ekim.2006, 16:04
ahaha ezikmişin ya de get : )))

hocam ne demek bu anlayamadım da ben biraz daha anlaşılır ol bence

uygarozdemir
26.Ekim.2006, 17:17
dene bakalım arkadaşım işe yarar umarım.hemen olmaz belki ama bikaç maç sonra hissedilir şekilde düzelme olur diye düşünüyorum.sonucu da bildir yine buraya mümkün olursa

dedigin sekilde 12 mac yaptim ve ortalama yuzde 55 top bende idi burak :) cok agol tekrardan. eskiden yuzde 47 falan oluyordu genelde :)

burak_okan
26.Ekim.2006, 20:32
pozisyonlar falan nasıl artma oldu mu?
daha da iyi olur inşlh

uygarozdemir
26.Ekim.2006, 23:32
pozisyonlar falan nasıl artma oldu mu?
daha da iyi olur inşlh

evet oldu tabiki.. bide sakatliklar yuzunden dar kadro ile ciktigim maclarda bile beklemedigim sonuclar elde ettim. dedigin gibi ortasahayi kalabalik tutmak ve kisa paslarala hucuma kalkmak top kaybimida cok azaltti..

burak_okan
27.Ekim.2006, 01:22
iyi bakalım tebrikler sonuçta hoca sensin,yardımcı olduysam çok sevindim

BruceBowen
27.Ekim.2006, 13:41
Arkadaşlar kısa ve yerden oynuyoruz ya birbirlerine yakınlık sahada ne kadar olacak. Benim bildiğim ne kadar yakın olurlarsa o kadar iyidir. Çok yakın yapmıyorum ben.Yakınla normal arası. Uzak mı olması daha iyidir. Benim bildiğim uzun toplarla oynuyorsan uzak olması daha iyidir. Yanlış mı düşünüyorum. Bir de defans hattını deep'e yakın yapıyorum ben ve orta sahadan bir adamımı dmc mevkiine okla kaydırıyorum ki atağa çıktığımda o adam ortasahada açılan boşluğu doldursun diye. Böylece karşı takım ani bir atağa kalktığında direk defans hattımla yüz yüze kalmasın diye böyle bir önlem alıyorum.

burak_okan
27.Ekim.2006, 19:09
evet aslında mantık olarak kısa paslarla oynuyosan yakınlık olmalı fakat o zaman da kanat adamlarının taç çizgisine inmesinde sorun olur mu bilemiyorum
ben okla kaydırma yapmıyorum zaten 4-3-2-1 oynuyorum adamlarımdan birini defansif yapmam yetiyo eğer bi de okla geriyi gösterirsem rakibi çok geride karşılıyo
defansif çizgiyi de kontra-atak oynayan takımlara karşı deep yapıyorum onun dışında normalde duruyo.ama defansif çizgi olayı biraz gıcık

frozengod
27.Ekim.2006, 19:15
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=24840 sunuda deneyin

aykutp
29.Ekim.2006, 16:20
http://img87.imageshack.us/img87/5899/fmtaktikir5.jpg

inanılmaz bi taktik.. Fatih hoca çizemez böylesini :)

wizardmon
29.Ekim.2006, 16:33
:d ,