PDA

View Full Version : İki buzdağı Yeni Zelanda'ya çok yaklaştı

Universal
16.Kasım.2006, 22:42
Güney Kutbu'ndaki iki buzdağının Yeni Zelanda kıyılarına çok yaklaştığı bildirildi.

Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü'nden (NIWA) yapılan açıklamada, buzdağlarının Yeni Zelanda'nın güneydoğusundaki Otago bölgesinin yaklaşık 100 kilometre açıklarına geldikleri, bunun 75 yıldır gözlemlenen en yakın mesafe olduğu vurgulandı.

Buzdağlarından birinin yaklaşık 500 metre boyunda, 50 metre genişliğinde ve 60 metre yüksekliğinde olduğu, diğerininse 300 metre boyunda olduğu belirtildi.

Buzdağlarını görmek için bölgeye helikopterle bilim adamları ve turistler geliyor. Güney Kutbu'nun en uzak bölgesi olan Ron platosundan 13 bin 500 kilometre kateden buzdağlarının boyu 167 kilometre, genişliği 32 kilometre olan dev bir buzdağının ikiye ayrılması ile 6 yıl önce "yolculuklarına" başladıkları ifade edildi.

Yetkililer, buzdağlarının kıyıya daha fazla yaklaşmamaları gerektiğini belirtiyorlar.

nekop
16.Kasım.2006, 23:03
sonumuz geliyor galiba...

Maksic
16.Kasım.2006, 23:20
sonumuz geliyor galiba...

abi yeni zelanda nere Türkiye nere ama Allah orada olanlara yardım etsin

hasan2389
17.Kasım.2006, 01:57
abi yeni zelanda nere Türkiye nere ama Allah orada olanlara yardım etsin

:D :D :D :D hah hah ha dostum süper bir yorum. ama tıpkı "kelebek etkisi" gibi, bir yerde bir kelebek kanat çırpsa başka bir yerde fırtınalar kopabilir. dünyada her şey birbirini etkiliyor maalesef. kutuplarda ortalama sıcaklık yarım derece artsa dünya genelinde hemen hemen her kıtada sahil kentleri sular altında kalacakmış. ekonomi de bile öyle, bush un burnu kanasa dünya ekonomisi sallanıyor...

fmsmyrna
17.Kasım.2006, 15:58
zaten 1 derece ısınıyor dünya bide 3-4 derece ısınması bekleniyor o olursa felaket olucak
bide 10 ila 20 yıl arasında 38 paralel'e kadar tamamen buz ile kaplancakmış dünya yani suriye'den-ırak'tan ucuza arazi kapamak lazım

Mirza
25.Kasım.2006, 22:25
dünya 3-4 derece isinacak ve 38 derece paralele kadar buz ilemi kaplanacak kendinle celisiyorsun arkadasim lütfen :D .. küresel isinmanin sonucu buzla olmayacak her yeri sel basacak .. kutuplardaki buzul denizleri isinip cözülecek ve okyanuslar tasacak .. kiyamette böyle degil mi zaten ?

fmsmyrna
26.Kasım.2006, 16:38
dünya 3-4 derece isinacak ve 38 derece paralele kadar buz ilemi kaplanacak kendinle celisiyorsun arkadasim lütfen :D .. küresel isinmanin sonucu buzla olmayacak her yeri sel basacak .. kutuplardaki buzul denizleri isinip cözülecek ve okyanuslar tasacak .. kiyamette böyle degil mi zaten ?

ben iki ayrı olması beklenen şeyi söledim yani ikisi ayrı ayrı bana yani önce dünya'nın 3-4 ısınıcağı söyleniyor bunun sonucu buzullar eriyecek ancak belkide ondan sonra ani bir soğuma gerçekleşecek yani bunlar ayrı teoriler

hasan2389
26.Kasım.2006, 18:43
Efendim küresel ısınma ve soğuma zaten peşpeşe olur. Küresel ısınmanın sonucu mutlaka buzul devir olur. Ne alakası var derseniz eriyen buzullar "Gulf Stream" sıcak su akıntısını engeller ve sürekli devir-dayim yapan sıcak su akıntısı durur. Bu yüzden küresel ısınması sonucu olarak önce buzullar erir, daha sonra ise çok daha fazla su donarak buzul devri başlatır. Daha önce dünya tarihinde 3 kere olduğu söyleniyor. Saygılar....

fmsmyrna
27.Kasım.2006, 00:01
ben bi tanesini duymuştum buzul devri'nin açıklama için saol

hasan2389
27.Kasım.2006, 19:18
Rica ederim. Bu forumlar sayesinde hepimiz hergün bir şeyler öğreniyoruz.

azizuzu
27.Kasım.2006, 20:57
onlarda bizim gibi yapsınlar abi yaa. atalarımız nası ergenekondan cıkmak için dagı yakıp erittilerse bunlarda öyle yapsınlar zaten onların ataları da biz sayılırız. eritsinler buz dağını ortalıkta kuraklık son yıllarda başgöstermeye basladı :D :D :D