PDA

View Full Version : FM 2006 Dil Dosya Yapısı Hakkında

Vieri
24.Ekim.2005, 02:30
Merhaba Arkadaşlar,

FM 2006 ile bir çok yenilip geliyor bunlardan biriside Dil dosyalarının yapısının değişmesi ve değişen yapı oyunun hızlanmasını sağlamak amacıyla yapılmış. Eskiden LTF olarak adlandırılan dil dosyaları artık yeni uzantıları ile karşımıza çıkıyor LTC.

Oyunun hızını arttırmak amacıyla cache (Bilgisayarın her seferinde aynı dosyayı kullanmasını önlemek amacıyla hafıza belli dosyaların eklenmesi) olarak bu dosyalar sıkıştırılmıştır. LTC dosyalarını herhangi bir editör ile açtığınızda dosya yapısının karmaşık olduğunu göreceksiniz. Buda sizin dosyaları çevirmenizi imkansız kılar.

Umarım en kısa zamanda bunun çeviri aracı çıkar

volkan333
24.Ekim.2005, 13:49
hocam ben daha almadım fm yi ama dil dosyaları eskiden wordde açılıyor ve düzenlenebiliyordu bildiğim kadarıyla şimdi olmuyormu?

comandante
24.Ekim.2005, 21:35
olmuyo demek ki yaaa...umarım çıkar bunun için bi çevirici.

VoLkaN BaROs
25.Ekim.2005, 18:33
Çeviricinin çıkacağını sanmıyorum, sigamesin sitesinde de bu konuda sıkıntılar yazılmış ama yardımcı aolacak gibi görünmüyorlar...

Sigames'in forumunda yetkililer açıklama yapmış, neden böyle bir format değişikliğine gidilip şifrelendiğini söylemişler, aynen yaptıkları açıklamanın Türkçesini aşağıya yazıyorum....

"Dosya formatını değiştirip şifreledik, çünkü insanlar oyunun dil dosyasını açıp kendi dillerine çevirip kopyasını satarak bundan para kazanıyorlar, bu nedenler bundan sonra oyunun dil dosyası bu şekilde çıkacak ve kimseye bu konu hakkında bilgi verilmeyecek"

Bende bunalara mail attım, ve durumumuzu FM'in resmi araştıram sitesi olarak oyunun türkiyede yaygınlaşmasını sağlamak için ÜCRETSİZ tr yaptığımızı söyledim... Kopya oyunla olan savaşımızdan bahsettim...

Bakalım cevap gelince size de bilgi vereceğim...

Vieri
25.Ekim.2005, 18:46
"Dosya formatını değiştirip şifreledik, çünkü insanlar oyunun dil dosyasını açıp kendi dillerine çevirip kopyasını satarak bundan para kazanıyorlar, bu nedenler bundan sonra oyunun dil dosyası bu şekilde çıkacak ve kimseye bu konu hakkında bilgi verilmeyecek"

Demek net bir cevap geldi sonunda bu Fm nin Türkçesine alışıp İngilizce oynamak zorunda kalanlar için zor olsa gerek.

VoLkaN BaROs
25.Ekim.2005, 18:55
ya sorma mustafa, bu sefer durum kötü gibi görünüyor...

from_edi
25.Ekim.2005, 19:15
gerçekten kötü..... halbuki milelt yawş yawş orjinale doru yönelemye başlamıştı... ( en azından beN... ama artık gereq kaLmadı... türkçe oynayamayacaksam nie alayım ki.. )

Vieri
25.Ekim.2005, 19:30
rusya ve türkiye de oyun dillerinin değiştirilip bundan para kazanılmasından dolayı adamlar buna önlem getirmişler.

kısacası biz yapıyoruz millet satıp para kazanıyor. o kadar türkçe oynamak için uğraştık üstelik birşey beklemeden yaptık çalışmaları ama bundan para kazanan kopya oyuncular yüzünden şimdi istediğiimz oyunu oynayamıyoruz. alın işte kopya oyun satanlara küfür etmeyimde kime edeyim?

emirduman
25.Ekim.2005, 20:13
Adamlar haklı abi, bu şekilde işler dönerken...

Netice de muazzam bir çaba, emeklerinin karşıları görmek hakları tabi, en azından bu şekilde sömürülmesin diyolar...

Ya ama siz resmi araştırma sitesisiniz ya, size vermeliler...

Ya bn yine idare ederim de, tabi güzel bir çeviriyle çok daha anlaşılır oluyodu...

VoLkaN BaROs
25.Ekim.2005, 20:24
Ya ama siz resmi araştırma sitesisiniz ya, size vermeliler...

emirduman, öyle olmuyor işte olay...

Oyunda bu şekilde bir önleme gitmeleri zaten bunun yüzünden, yani biz türkçesini yapıyoruz veya başka ülkeden başka bir dil... Sonra onu birileri indirip kopya cdye koyup "Türkçe FM gelmişir" diye satıp üzerimizden rant elde ediyor...

Sonuçta bize çeviriciyi vermeleri bişey değiştirmeyecek, çünkü yine bu yamalar dışarıda oyunu kopya satanların eline geçecek ve "Türkçe FM" diye satılacak...

Dışarda satılan Kopya FM 2005 cd'lerine bakarsan hemen hemen hepsinde bizim yaptığımız Türkçe yama var ve bu insanlar oyunu Türkçe diye satıyorlar...

Vieri
25.Ekim.2005, 20:43
haliyle adamların bize dediği orjinal satışlar artsın biz size haber vereceğiz ekleme kararımızı dedikleri noktada su yüzüne çıkıyor.. haliyle adamlar eklemiyor satış olmuyor diye bizde kendi emeklerimizle yapıp sizlere sunuyorduk... haliyle adamların bize dediği orjinal satış noktasıda burada tıkanıyordu.. sonuçta millet ne orjinal alıcam nasıl olsa türkçesini yapıyorlar diye düşünüyordu. ama işler değişti artık

obisoft
25.Ekim.2005, 21:51
HJerşey iyi güzel de: Bu FM i oynayanların çoğu ingilizce bilmediği için Oyun satışlarında yükdelme değil düşme olur bence. (l)

kral_67
26.Ekim.2005, 00:54
şimdi millet nasıl olsa türkçe oynayamayacağız neden anlaömadığpımız bir oyuna o kadar para verlim diye orjinalden iyice soğuyacak.....

VoLkaN BaROs
26.Ekim.2005, 01:18
evet bu konuda haklısınız.. ne diyebilirim ki, ama bakalım işallah bi yolunu bulup dosyayı okuyabiliriz

kral_67
26.Ekim.2005, 01:21
işin kötüsü oyundan soğumak ve orjinalden uzaklaşmak çözüm değil tam tersi Allah muhafaza Türkiye liginide oyundan çıkarabilirler bizim bu duruma rağmen orjinale yönelmemiz lazım ki adamlar oyuna Türkçeyi eklesin...

Vieri
27.Ekim.2005, 04:17
Bakalım bekleyip gelişmeleri takip edeceğiz

apaydin2148
27.Ekim.2005, 08:11
adamlar çok haklı bu konuda.

düşünelim şifrelemeyi kaldırdılar.Turksportal olarak bizde Türkçe yamayı yaptık bitirdik.Yine hiçbir karşılık beklemeksizin dağıttık.

Türkçe oynayamayacaksak niye oyunu alıyımki diye düşünen arkadaşlar karar değiştirip oyunu alacak mı?

Eğer alacaksa tamam çok güzel ama ye tersi olursa.Yine 2YTL vermek varken 70YTL niye veriyim ki derlerse yasa dışı şeylere bulaşmak,Türkçe FM'den rant elde etmeye çalışan emek hırsızlarına yardım etmek pahasına.

Bence 2. şık daha ağır basıyor.

Sigames'e bu konuda maalesef katılıyorum.

from_edi
27.Ekim.2005, 21:05
walal ben alicaktım orjinal ama böyle yaptıkalrı için almioruM.... ister haklı olsunlar ister haksız almiorum...

yeniay
27.Ekim.2005, 22:10
Valla bu kotu oldu gerci benim için fark etmez her kosulda alırım ama sonucta bazı arkaslar inglizceyi oynıyamıyor yada zor oynuyor kotu oldu bu bence satısları dusurecek ya peki bu programı acmanın hiçmi yolu yok mesela LTC dosyalarının uzantıları değişmezmi ya nebilim bi yolunu bulun ya siz yaparsınız hadi arkadaslar gaza getirin vieriyi ve volkanı aşka gelsinlerde yapsınlar şu işi

Vieri
27.Ekim.2005, 23:15
hadi arkadaslar gaza getirin vieriyi ve volkanı aşka gelsinlerde yapsınlar şu işi

:mrgreen: eyvallah..

arkadaşlar bilgisayarda her işin bir çözümü vardır, hatırlarsınız belki cm3 den cm4 e geçişle birlikte oyun database formatı değişime uğramış ve editör çıkmamış (zaten bakarsanız sitemizde 100 binde fazla oyuncu detayı database üzerinden işlem yapabilecek kapasitede olduğumuzu gösteriyor), şimdi cm4 de bir çok insan database üzerinde oynama yapmak istedi editör olmayınca db formatını çözmeye çalışmış ve başarılı olmuştu. açıkçası ilk izlenimlerimizle bu dosya yapısını çözebilieceğimizi volkanlada konuştuk ve yapabileceğimizi biliyoruz.

Fakat olayın farklı bir boyutu da bulunmakta buda Sigames cephesi ile alakalı. İlerleyen günlerde sigames ten gelecek bilgiye göre hareket edeceğiz. Yada öyle birşey yapacağız ki kopya oyun satan firmalar oyunun türkçesini satıyorum diyemeyecek...

gozgoz
28.Ekim.2005, 00:21
umarım bu konuda bir çözüm bulunur ama türkçe oynamak gibisi de yok..

yeniay
28.Ekim.2005, 00:31
Elinizden geleni yapın yeter olur veya olmaz ama mujdeli haberi bkliyoruz

MaviAlize
28.Ekim.2005, 04:15
Türkiye'de oyun piyasası önümüzdeki 10 sene içinde artmayacak gibi.Artsa da bir düzeye kadar artar.Ülkemizde oyun oynayan büyük kesim hangi yaş grubu? 14-25 arası... ki en fazla yoğunluk 14-20 arasında ayrıca bu kesimin yüzde kaçı ekonomik özgürlüğüne kavuşmuştur sizce?Üniversite öğrencisi... Oyuna 20-40YTL arası para mı verecek :?: Hiç sanmıyorum.yurt dışında korsan oyun mu yok? Gani gani var hemde.Orjinal satışlar da göz ardı edilecek gibi değil.W*rezlerde görüyoruz... adamlar oyun çıkartıyor 2 saat sonra w*areze torrente düşüyor oyunlar.Kaynağı neresi? USA,UK,RUSYA.Oyun firmaları Türkçe dil desteğini koymadıkça TR'deki oyun piyasası canlanmaz.Bende isterim kutulu mutlu şekilli açıklamalı kitapçığında türkçe anlatım olan oyun almayı amma velakin yapım buna el vermiyor.Şeklini şemalini geçtim oyuna para vermeyi bizim milletimiz abes görür.
Hele hele işi bilenler hayatta almaz :D update desteği mi ... Fixed imaje var... ne hacet orjinale.
Yapı böyle görünüyor böyle de gidecek gibi.

özgürkartal
29.Ekim.2005, 22:04
bence hiç türkçe yama çıktı diye haber vermeyin.üyelere e-mail gönderin.yama gizli saklı bir yerde dursun e-mailde yamanın yerini de söylersiniz.ve de korsanlar türkçe yamayı çalamamış olur.ben de korsana karşıyım ve orjinal oyun alıyorum.bir-iki gün içinde elime geçecek fm.ama devlet bu korsanla ilgili hiçbir şey yapmıyor.orjinal pahalı ama korsan daha pahalıya patlıyor aslında.cd'de sorun oluyor.yama için c.rack gerekiyor vs.bence herkes senede bir oyun alsın orjinal alsın.hem oyuna türkçeyi de koyarlar hem de türkiye'ye bilgisayar vs. konularında daha çok güven duyarlar.
evet çok konuştum yani yazdım ama yanlışsam söyleyin.eğer şifreyi falan kaldırırlarsa türkçe çalışması için elimden geleni yaparım.

Google
29.Ekim.2005, 22:15
Öyle birşey yapamassın ki.Elbette birisi sızdıracaktır...

Korsan derken muhtemelen şuna kasıtları vardı.Oturduğum yerde boy boy Turksportalın Türkçe Yama v2.0 satılıyordu...Tanesi 2 milyondan çok da iyi kar sağlanmadıysa bundan ben hiç bir şey bilmiyorum demektir...

Hatta bir başka sitenin yaması bile satıldı Cm 03-04 adına.Ne yazık ki 4-5 sınıf arkadaşım o Cd ye para vermişti.

Korsanı derken bunu söylüyorlar.Tabi o zaman şu sorun var.Sigamesin Dik dosyalarına olan tepkisi neden zaten orda para gelirleri yoktu.Bu soruya cevap bulsak süper olurdu ama...

Oyunun kendisinin değil.Zaten oyunun kendisi ile pek sorunları var olduğunu sanmıyorum.Tamam onun korsanıda ciddi boyutlarda ama.Ondan gerekli para alınıyordur.Bu oyun hiç olmassa 50 bin satıyordur.Bu da Emeği karşılamasa bile giderleri karşılıyordur ve de Diğer oyunlardan doğan zararı karşılamaya yetiyordur

Bence bit yeniği nasıl olacak biliyormusunuz.Sigames 2. bir cd çıkartıp.Ek dosyalar Temalar-Arka Planlar-Diller(!) diyip öyle bir şekil yapacaklar bizim de almamızı bekleyecekler.Hadi hayırlsı.

MARCO
01.Kasım.2005, 12:16
AdamLar haklı bence ben onları hak verıyorum şahsen adamLar oyunu başkaları illagel yollarla para kazanması ıcın yapmıyolar bunun ıcın emek vermıyolar.Offical türkçe dil bence çok zor :(

tombul taho
01.Kasım.2005, 20:44
öyle birşey yapacağız ki kopya oyun satan firmalar oyunun türkçesini satıyorum diyemeyecek...

Bu nasıl olacak mustafa ? yani oyunun türkçesini satıyorum nası diyemeyecek herifler? kadıköy yazıcıoğlunun girişinde arkadaşlar bilirler kapının önünde adamlar resmen koluna girip seni zorla dükkana götürüyolar ve sölüyolar. hayır öyle tek tek haber verip adamların cdlerini kaptık diyelim ki böyle bişey çok zor. zaten bunu başarırsak korsan oyun kalkar :mrgreen: başka da benim aklıma bişe gelmiyo

Deza
01.Kasım.2005, 21:12
Oyun piyasaya ciktiktan sonra, SI nin cikaracagi ilk patcha koyunabilinir Türkce dili(bu yil cok dil icin öyle yapildi) ve patchi indirerek ancak turkce olur oyun. Böylelikle kopya alnlar turkce oynayamayacak.

Ve böylelikle satis da artar, tabi fiyatlar güzel olursa.

Vieri
01.Kasım.2005, 21:14
Mesela Turksportal üyeliği olmadan çalışmasa ? War Warcarft da öyle orjinal disk ve internet sitesi ilişkisi ile çalışıyor sanırım ve şu anda bu oyunu oynamak isteyen orjinal disk almak zorunda kalıyor yanılmıyorsam bunun gibi birşeyden bahsediyorum..

Vieri
01.Kasım.2005, 21:17
ben Türkçe nin resmi olarak eklenmesi taraftarıyım ama translate işleri ile ilgilenen si yetkilisinin açıklmasına dayanarak yeni dillerin eklenmesi için zaman ve maliyetleri karşlayacak yatırıma ihtiyaç olduğuda kesin diyor. adamlar hatasız bir translate işlemi için haliyle sırf bu işi yapacak translator ile anlaşıp ing-türkçe çeviri olayına girerek Türkçe dili eklerler. yoksa biz bedava çevirmişiz bizim yamamız oyuna eklensin gibi birşey olmaz

yeniay
01.Kasım.2005, 21:37
Ya bi şey diyecem bence ne olursa olsun korsanı halk engelliyemez yani devlet buna dört elle sarılmadan olmaz yani diyelim Türkce yamsını yaptınız zaten kesin bir tane emek hırsızı cıkar ve bunu piyasaya sunar ve ondan para kazanır bunu engellemek cok zor ya bulke oyle bir ulkeki polisi zabıtası bile korsan cd alıyor emek hırsızlarına devletin onlara verdiği maaştan para veriyor once bunları aşmamız lazım yoksa sizin gibi cok insanların emeği calınıp para kazanılır keşke hiç olmasa ama
oluyor işte Böyle insanların ALLAH gelsin hakkından

hacer
02.Kasım.2005, 13:41
emirduman, meraba dai ben sana bişey sorcam ben bu fm2006 yı aldımda daha herhalde turkcesi cıkmadı di mi ayrıca bi de eskiden hatırlarmısın bilmiyom cm 01 02 de editor vardı futbolcu özelliklerini degiştirebiliyodun bunda war mı bilmek istedim şimdiden saol

emirduman
02.Kasım.2005, 15:31
FM 2006'nın tükçesi çıkmadı, hayır...

FM'nin kendi editörü oyunla birlikte geliyor...

karizma
02.Kasım.2005, 23:35
vallahi ben ingilizce olarak gayet kolay ve anlaşılır şekilde oynuyorum ama tabi ingilizcesi iyi olmayan arkadaşlar için zor bi olay ne yapalım sağlık olsun

tolginho
02.Kasım.2005, 23:56
adamlar çok haklı bu konuda.

düşünelim şifrelemeyi kaldırdılar.Turksportal olarak bizde Türkçe yamayı yaptık bitirdik.Yine hiçbir karşılık beklemeksizin dağıttık.

Türkçe oynayamayacaksak niye oyunu alıyımki diye düşünen arkadaşlar karar değiştirip oyunu alacak mı?

Eğer alacaksa tamam çok güzel ama ye tersi olursa.Yine 2YTL vermek varken 70YTL niye veriyim ki derlerse yasa dışı şeylere bulaşmak,Türkçe FM'den rant elde etmeye çalışan emek hırsızlarına yardım etmek pahasına.

Bence 2. şık daha ağır basıyor.

Sigames'e bu konuda maalesef katılıyorum.

Önümüz bayram, birçok arkadaşımız bayram harçlığı alacak. Bizzat benimle görüşen arkadaşlar var bayram harçlıkları ile FM alacaklar.

Aydin
06.Kasım.2005, 21:02
biraz zor. türkiyede korsanın önü kesilmediği sürece oyunu türkçe göremeyiz gibime geliyor.

Vieri
06.Kasım.2005, 21:24
Si ve Sega Directorleri ile diyolog halindeyiz. Türkiye'de gerçekten şu kopya oyun yazılım satışı olayının olmasından dolayı Türkçe oynayamıyoruz bu gerçek ama adamların bizim ülkemizden beklentisi ne bunu öğrenelim ona göre birşeyler yapacağız

tombul taho
06.Kasım.2005, 22:04
Önümüz bayram, birçok arkadaşımız bayram harçlığı alacak. Bizzat benimle görüşen arkadaşlar var bayram harçlıkları ile FM alacaklar.
evet burası doğru İDİ!!! şahsen ben tolgayla msnde konuşurken hep sölüyodum bu sene fmyi bayram harçlıklarımla orjinal alacam diye.. ama sanki millet benim oyunu alacağımı biliyomuş gibi para vermedi böle terbiyesizlik war mı yaf (d) milletin elini 3 defa 5 defa öpmekten dudaklarıma kan oturdu yaf!!! (f) ama olmadı! ama hala beklemedeyim. orj. alacam birader kasıyorum kendimi.. yemeyecem içmeyecem orj. alacam!!

turknemesis
16.Kasım.2005, 20:11
Orjinal oyunda turkce varmı?

10_Osmanozc
18.Kasım.2005, 16:04
Orjinal oyunda turkce varmı?
Hayır