PDA

View Full Version : [Genel] Turksportal eleştiri

Deza
27.Ekim.2005, 10:27
SI Games in forumununda bir üyeden bir yazi buldum. Türkiye liglerindeki arastirmalara büyük elestiriler yaziyor. Turksportal ve arastirma grubunun islerini iyi yapmadiklarini söylüyor. Oyuncularin özellikleri yanlis, takim hakkindaki bilgiler yanlis diyor, ve arastirma takiminin degismesini tavsiye ediyor...malesef ben de bazi elestirelere katiliyorum.

Örnek olarak, FB´de bütün maclari oynayan Ümit Özat, yani arastirmasi ve özelliklerini kolay bulunabilen bir oyuncu, icin 40 tane özellik "random"- yani 40 tanesini oyun kendisi buluyor oyunu start yaparken....bunlarin icinde savunma oyuncusu icin kolay görünebilecek "tackling" bile var.

Tüm yaziyi ingilizce olarak aktariyorum, ve insallah gelecek patchlarda veya oyunlarda bunlar düzeltilir. Arastirma grubunun bunu okumasini isterim.

just got the game today and started poking around with the editor to see if the Turkish research wes improved from the previous year.

Unsuprisingly, the research is still very poor and I have compiled a 3 page list of problems with just one team (Galatasaray), and this list is not as complete as I could make it if I were to spend another couple of hours on it.

I am about to lose all confidence in the Turksportal group to get this data right. Forget right, make it at least playable.

Here is a statistic for you. Out of the 17 top Turkish players (CA > 140) playing in Turkey, 2 of them never play for their teams (and have not played regularly since the 03-04 season) in real life (Emre Asik and Okan Koc) and 3 of them do not even play in the top division (Umit Ozan Kazmaz, Abdullah Ercan and Elvir Bolic). That's almost 30% of the best players according to the database.

In the meanwhile players like Volkan Demirel, Stjepan Tomas, Gokhan Zan who are key regulars for the top clubs in Turkey are made out to be lesser players by the research team.

Finances are wrong, match days and televised games wrong, the fact that Nobre is a loan player at Fenerbahce is not reflected. Despite the ease with which player heights and weights can be found on the internet, even for the most famous of players, these are missing.

Fenerbahce Captain, Umit Ozat has only 13 attributes filled out of a possible 43 (Excludes GK only attribues).
So 30 of the attributes are RANDOM!! These random attributes include tackling and positioning. One would think those would be the attributes that are easiest to rate for a defender who plays every single match for his team and regularly plays for the national team. But not in Turkey. Add to this the following high reputation players with many random attributes:

Tuncay Sanli, 20 attributes are random.
Serkan Balci, 24 attributes random.
Marco Aurelio, 27 attributes random
Zafer Biryol, 35 attributes random
Ibrahim Toraman and Ibrahim Akin, 38 attributes are random.
Ibrahim Uzulmez, 26 atttributes random.
Gokhan Zan, 41 attributes random.
Cihan Haspolatli, 28 attributes random
Umit Karan, 24 attributes random
Gokdeniz Karadeniz, 27 attributes random
Huseyin Cimsir, 40 attributes random
Celaleddin Kocak, 36 attributes random

Except for Ibrahim Akin, all of these players have been regulars in the Turkish first division and all but Celaleddin Kocak and Marco Aurelio have played for the national team in the last couple of years. I don't even want to get into players who are not playing for top teams. More than half the starting lineup for these teams all have random attributes and you would be lucky to see a CA representative of the player's ability for these players.

I can understand getting 2nd division teams or even newly promoted teams' players wrong, but it is just unforgivable that the teams who are very much in the spotlight all the time are so poorly researched. Especially since every week the matches of Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray as well as Trabzonspor are televised. Not to mention about half a page on just about any newspaper is dedicated to news items for these teams.

Perhaps a change in leadership is required with the Turkish league so that it gets the TLC it has needed in every version since CM4.

DoctorBalendar: I hope you visit this thread again and see this post. As a head researcher who obviously puts time and effort into the Greek league (I applaud you and your team for it, after a quick perusal, I can at least say that for top teams many players have many if not all attributes filled), I am somewhat suprised of your defense of the Turksportal team. It is clear as day (at least to me, and perhaps many others) that the effort is just not there on their part. This has been evident since CM4 as I mentioned. I am not looking to slag anyone, but if the Turksportal folks are unable to find the time to dedicate to research, then perhaps everyone would be better off with a set of researchers who are willing to at least put in the effort.

RoCCo_42
27.Ekim.2005, 11:25
Hangi sitenin forumunda okudun bunu dosdum.Merak eddim simdi cevap yazarsan cok sevinicem o site acaba Sortitoutsi mi?

apaydin2148
27.Ekim.2005, 16:24
bazı yerleri çok haklı olmuş yalan söyleyemem.

şöyle bir gerçekte var:Sigames verilen özellikleri kırpıyor yani düşürüyor.Sen bir oyuncuyu ne kadar dengeli,gerçeğiyle uyumlu yapmaya çalışırsan çalış Sigames yöneticileri özellikleri mutlaka değiştiriyorlar.

Ama bazı yerlerde de çok haklı.

Ayrıca bunu yazan ya Türk yada futbolu çok iyi takip ediyor:)

edit:Bakalım kayserispor,Konyaspor ve Erciyesspor'da oynayan futbolcular nasıl yapılmış.benim gönderdiğim gibi yapıldıysa diyecek bişey yok ama değişik olursa bu yazı çok büyük haksızlık olacak.FM2006'yı almak nasip olmadı daha

Deza
27.Ekim.2005, 17:19
SI Games in forumununda bir üyeden bir yazi buldum.

Link: http://community.sigames.com/groupee/forums/a/tpc/f/5822026261/m/9072088261/p/2

Bana göre arastirma grubunun lider, herahde Türker Tozar, SI nin forumunda böyle yazilari okumali, ve gelecek yillar icin elestirileri göz önüne alarak calismali.

selamlar,

perpetua
27.Ekim.2005, 17:27
Bu elestiriyi SI games forumlarinda yazan benim.

Buna benzer bir elestiriyi bu forumlarda gecen sene (FM 2005 sonrasi) yazmistim.

Ayica buraya not edeyim ki ben ABD/Kanada arastirma takiminda da bulunuyorum. Mini editor ile yapilan arastirmanin oyun ile gelen database'de yansimamasi gibi bir durum ancak bir kere yanlislikla olur. Bir sonraki surumde bu duzeltilir. CM4'den beri ortaya cikan bir cok kalteli oyuncunun bilgileri eksik veya yanlis ve isterim ki bunlar duzeltilsin.

Burada eklemek isterim ki Sn. Tozer ile hic bir alip vermedigim yok. Hatta UEFA.com sitesindeki yazilarini zevkle okuyan birisiyim. Ancak FM icin arastirma yapmak gercekten cok zaman alan bir is ve gozlemledigim kadari ile bu zamani ayirabilecek durumda degil kendisi. En azindan yanina ikinci bir head researcher alarak database'in duzeltilmesi saglanmali ki Turkiye ligi oynanabilecek hale gelsin.

apaydin2148: SI games ozellikleri degistirebilir. Bu da yapilan arastirmanin bariz bir sekilde yanlis oldugunu gosterir, zira Turkiye futbolunu bizlerden daha az bilen kisilerin bile gozlemlemesi ve degistirmesi hatanin SI games'de oldugunu gostermez. Ben acikcasi, SI games'in ozellikle yapilan Turkiye arastirmasini bozacagini dusunmuyorum.

RoCCo_42
27.Ekim.2005, 17:33
Perpetua merak eddim Kanadada takım warmı onlari arastirmasi zor olmuyormu ve eddie Gaven'i arastirirken biraz ucmussunuz gibime geldi.Cıplak gözle izledigim zaman normal bir oyuncudan farkı yokdu.

Bunları merakdan soruyorum sakın yanlıs anlasılma olmasın.

perpetua
27.Ekim.2005, 17:45
edit:Bakalım kayserispor,Konyaspor ve Erciyesspor'da oynayan futbolcular nasıl yapılmış.benim gönderdiğim gibi yapıldıysa diyecek bişey yok ama değişik olursa bu yazı çok büyük haksızlık olacak.FM2006'yı almak nasip olmadı daha

Konyaspor:
Ceyhun Eris: 28 ozellik random
Mustafa Er: 39 ozellik random
Levent Kartop: 39 ozellik random
Yasin Celik: 43 ozellik random
Zafer Demir: 43 ozellik random
Ozden Ongun: Kaleci, butun ozellikler random

Kayserispor:
Bulent Bolukbasi: 40 ozellik random
Ragip Basdag: 37 ozellik random

Erciyesspor:
Timucin Beyazit: 28 ozellik random
Cenk Isler: 31 ozellik random
Burak Akdis: 42 ozellik random

Dikkat ederseniz, bunlarin arasinda hic yabanci oyuncu yok. Zira yabanci oyuncular arastirilmis bir sekilde TR database'ine giriyor genellikle. Bunlara eklenen, yurt disinda oynamis turk oyuncular da var, Erhan Albayrak gibi. Ve tabii uzun senelerden beri database'de olan ve o nedenle ozellikleri database'de olan oyuncular var, Devran Ayhan gibi. Sorun genellikle bu oyuncularda degil. Son senelerde takimlarinda bir cok maca cikmis, genc ve orta yetenekli oyuncularda.

Bu ise zaman harcamadiginizi soylemiyorum hic bir zaman. Sadece yeterince zaman harcanmadigini dusunuyorum. Rica ederim editor ile Yunan ve Romanya liglerindeki takimlara ve oyuncularin ozelliklerine bakin. Orada goreceksiniz ki bir cok takim ve oyuncuda bu elestirdigim eksiklikler goz edilemiyor. Benim sorunum belli bir oyuncuya 5 veya 15 puan vermeniz degil, hic degerlendirmemeniz.

Perpetua merak eddim Kanadada takım warmı onlari arastirmasi zor olmuyormu ve eddie Gaven'i arastirirken biraz ucmussunuz gibime geldi.Cıplak gözle izledigim zaman normal bir oyuncudan farkı yokdu.

Bunları merakdan soruyorum sakın yanlıs anlasılma olmasın.

Kanada'da takim evet var. Arastirmasi ise zor oluyor ama en azindan MLS'in ikinci ligi gibi gorebilecegimiz USL'in bir cok maci TV'den gosteriliyor. Gelecek surum icin amacimiz USL liglerinin oynanabilir hale gelmesi ve MLS'i daha gercekci hale getirmek.

Gaven, Freddy Adu gibi medya tarafindan biraz sisirilmis bir oyuncu. Ama bazen de cok iyi oynayabiliyor. Ornegin, gecen hafta playoff macinda New England'a karsi cok iyi oynadi bence. Ama mac sirasinda hep kopuk kopuk oynuyor, bunu da genc yasina bagli tutuyorum ben kisisel olarak. 19 yasindaki Gaven bu sezon 8 gol 4 asist yapti. MLS gibi defansif bir ligde bu yasta bir orta saha oyuncusunun bu kadar basarili olmasi da o oyuncunun yararli oldugunu gosteriyor.

RoCCo_42
27.Ekim.2005, 18:00
Verdigin bilgiler için cok tesekkür ederim.Dosdum futbol bilgisi yüksek olan insanlarla konusmak cok iyi oluyor sende öle birisi gibi görünüyorsun.

Deza
27.Ekim.2005, 18:19
Ancak FM icin arastirma yapmak gercekten cok zaman alan bir is ve gozlemledigim kadari ile bu zamani ayirabilecek durumda degil kendisi. En azindan yanina ikinci bir head researcher alarak database'in duzeltilmesi saglanmali ki Turkiye ligi oynanabilecek hale gelsin.

Insallah güzel gelismeler olur da gelece yillara daha da iyi arastirilmis bir ligde oynariz.

Türkiye ligi oynanabilecek hale gelsin diyorsun, yani hic de mi oynanmiyor. Baskalarin fikri ne göre lig bu yil dha güzel, heycanli ve zevkli olmus. Editörde degisiklik yapmadan oynayamazmiyim?

Baska bir soru, SI forumunda Türkiye ligini oynayan bazilari icin ikinci sezon fixtür cikmiyormus ve mac yapamiyorlarmis, bunun nedeni editörde yanlis degigisiklikler herhalde, senin de basina geldi mi bu problem?

perpetua
27.Ekim.2005, 18:54
Türkiye ligi oynanabilecek hale gelsin diyorsun, yani hic de mi oynanmiyor. Baskalarin fikri ne göre lig bu yil dha güzel, heycanli ve zevkli olmus. Editörde degisiklik yapmadan oynayamazmiyim?

Kendi gorusune bagli her kisinin. Ben CM 03/04ve FM 2005'de en az 2 ay data uzerine ugrasmadan, Turkiye liginde oyuna baslamadim. Database'de o kadar cok degisken ozellik var ki bir oyundan diger oyuna ne olacagi belli olmuyor. Bazi takimlar finansal acidan, bazi takimlar futbolcu kalitesi acisindan gercek ile pek alakasiz ilerliyor bu nedenle.

Baska bir soru, SI forumunda Türkiye ligini oynayan bazilari icin ikinci sezon fixtür cikmiyormus ve mac yapamiyorlarmis, bunun nedeni editörde yanlis degigisiklikler herhalde, senin de basina geldi mi bu problem?

Bu konuda pek bilgim yok. Daha oyun elime geceli 18 saat oldu ve Avusturya liginde Admira Wacker ile sadece 1 mac oynama zamanim olabildi. Tabii data'ya yaklasik 3-4 saat baktiktan sonra.

Vieri
27.Ekim.2005, 19:08
FM 2006 Araştırması ile ilgili bir açıklama web sitemizden yapılacak. Araştırma konusu ile ile ilgili hatalar ve bilgilerin yer aldığı bölümümüzde devreye girecek. Görmüş olduğunuz hataları bildirerek direk bize ulaşatırabilirsiniz.

Deza
27.Ekim.2005, 20:20
Kendi gorusune bagli her kisinin. Ben CM 03/04ve FM 2005'de en az 2 ay data uzerine ugrasmadan, Turkiye liginde oyuna baslamadim. Database'de o kadar cok degisken ozellik var ki bir oyundan diger oyuna ne olacagi belli olmuyor. Bazi takimlar finansal acidan, bazi takimlar futbolcu kalitesi acisindan gercek ile pek alakasiz ilerliyor bu nedenle.

Editörde degisiklik yaparken oyuncularin özelliklerini nasil buluyorsun, her oyuncuyu TV´de maclara bakarak kendin mi buluyorsun özelliklerini. Böyleyse baya yorucu ve zor olmasi gerek. Yani bir oyuncuyo TV´de izleyerek ona mesela sut ta 15 veriyorsun.

sen editörde degisiklik yaparken bu sekilde mi yapiyorsun, yoksa baska sekilde mi?

perpetua
27.Ekim.2005, 20:33
Editörde degisiklik yaparken oyuncularin özelliklerini nasil buluyorsun, her oyuncuyu TV´de maclara bakarak kendin mi buluyorsun özelliklerini. Böyleyse baya yorucu ve zor olmasi gerek. Yani bir oyuncuyo TV´de izleyerek ona mesela sut ta 15 veriyorsun.

sen editörde degisiklik yaparken bu sekilde mi yapiyorsun, yoksa baska sekilde mi?

Evet editor'de degisiklik yapiyorum. Bu nedenle yaklasik 2 ay suruyor butun bu degisiklikler. Tabii biraz degisiklik yaptiktan sonra oyunun bu degisiklikleri nasil algiladigi konusunda test etmek de gerekiyor. Ornegin FB oyun baslar baslamaz genelde bir adet DL satin aliyor. Bunun en buyuk nedeni Umit Ozat'in DL oynama becerisi olmamasi. Yani bunun editorde duzeltilmesi lazim.

Turkiye ligi maclarini buradan izleme sansim oldugu icin en azindan gosterilen her maci seyrediyorum. Ve buradan toplatigim bilgiler, ve mevcut bilgilerimle degisiklikler yapiyorum. En azindan yapiyordum. FM2006 icin tekrar boyle bir calisma yapmayi dusunmuyorum. Ne de olsa her yaptigim duzeltmenin, bir yil sonra tekrar bastan yapilmasi gerekiyor yeni surum nedeni ile.

Deza
27.Ekim.2005, 22:15
Bu yaptigin degsiklikleri ve yeni database´ni Türker Tozar a göndersen belki iyi olur, gelecek patchlarda ve FM 2007 icin kullanabilir.
Bu kadar kötü ve eksik arastirmayla yardima ihtyaci oldugu gözükuyor.

perpetua
27.Ekim.2005, 23:12
Deza: Sadece gondermekle olacak bir is degil bu ne yazik ki. Sonucta bu bilgilerin hepsinin arastirma ekibi tarafindan SI games tarafindan dagitilan baska bir editor ile girilmesi lazim. SI games forumunda bazi arkadaslarin belirttigi gibi bazi gonderilen bilgiler islenmemis. Sadece biraz daha ciddi bir sekilde bu isle ugrasmak gerekli.

Ayrica soyledigim gibi FM 2006 icin bu isle kendi basima ugrasmayi dusunmuyorum. Eger istenirse 2005 icin yaptigim degisiklikleri yollayabilirim. Ama tabii bu bilgilerin teker teker editorden cikartilip, baska bir yere not edilmesi gerekli. Yani hangi acidan bakilirsa bakilsin yapilacak cok is var.

Umarim Turksportal ekibi bu tip sorunlari duzeltmek ve guvenilirligini yenilemek icin gelecek bir iki ay icerisinde bir update cikartir ve bu duzetmeleri ileride cikacak surumler icin de bunlari yansitir. Bu konuda yardim istenirse elimden geldigi kadar ben yardimci olmaya hazirim.

Vieri
27.Ekim.2005, 23:17
Arkadaşlar bir kaç gün içerisinde FM Türkiye araştırmalarına ait geniş bilgi ve hata raporlarını gönderebileceğiniz bölümümüz açılacaktır.

FM2006 Türkiye Araştırması hakkında Türker Tozar'ın açıklamasıda web sitemize eklenecek.

Burada hataları konuşup bizleride bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz

apaydin2148
28.Ekim.2005, 14:01
apaydin2148: SI games ozellikleri degistirebilir. Bu da yapilan arastirmanin bariz bir sekilde yanlis oldugunu gosterir, zira Turkiye futbolunu bizlerden daha az bilen kisilerin bile gozlemlemesi ve degistirmesi hatanin SI games'de oldugunu gostermez. Ben acikcasi, SI games'in ozellikle yapilan Turkiye arastirmasini bozacagini dusunmuyorum.

ben tam tersini düşünüyorum.
mesela 2.lig b kategorisinde bir oyuncunun özelliklerini haklı olarak iyi yaptın belki de 1.lig seviyesinde yaptın ama gerçektende öyle Sıgames bu özellikleri büyük ihtimalle düşürüyor.Bu yapılan notlamanın yanlış olduğunu göstermez.

Şöyleki Fatih Terim vakt-i zamanında Vedat,Alpay,Ergun gini oyuncuları 3çligden alıp büyük takımlara getirdi.

Ceyhun Eris: 28 ozellik random
Mustafa Er: 39 ozellik random
Levent Kartop: 39 ozellik random
Yasin Celik: 43 ozellik random
Zafer Demir: 43 ozellik random
Ozden Ongun: Kaleci, butun ozellikler random

Ceyhun Eriş ve Yasin Çelik kesinlikle kırpılmış çünkü bu iki oyuncuda bence milli takımı hakediyor bende o şekilde ayarlamıştım özelliklerini.

Kayserispor:
Bulent Bolukbasi: 40 ozellik random
Ragip Basdag: 37 ozellik random

Erciyesspor:
Timucin Beyazit: 28 ozellik random
Cenk Isler: 31 ozellik random
Burak Akdis: 42 ozellik random

evet burada tam gönderdiğim gibi işlenmiş çünkü Timuçin,Ragıp,Cenk,Burak Akdiş takımlarına bu sene transfer oldu.

buradan şu anlaşılıyor:
bazı takımları araştıran kişilerin -tabi varsa- işini önem vermemesi.

böyle eleştiriler çok faydalı oluyor.her zaman tartışabiliriz.

FeYYaz1989
28.Ekim.2005, 16:23
Ya oyunda eski Dardanelspor hocası Hayrettin Gümüşdağ yokmu?Benmi bulamadım.Ayrıca Karşıyaka'nın başında Nurullah Sağlam vardı.Denizlispor'dada Giray Bulak.Hadi bunlar geç oldu.Ama Dardanelspor'un başında hala Yavuz İncedal gözüküyor.Hadi 3 hafta önce ayrıldı Hayrettin Gümüşdağ.Mustafa Mete Ertem getirildi.O yetişmedi diyelim.Sezon başında Hayrettin Gümüşdağ baştaydı.O nasıl göz ardı edilir anlamadım.Kim araştıryor bu Ç.Dardanelspor'u.Foruma giriyorsa Allah rızası için cevap yazsın.Levent Eriş Manisaspor'da Rıza Çalımbay'da Beşiktaş'ta.Sanırım bunlar yetişmedi.Ama sezon sonunda istifa eden Yavuz İncedal hala Dardanelspor'un başında.Sezon başında Dardanel'i şimdi Karşıyaka'yı yöneten Hayrettin Gümüşdağ oyunda yok.Bu arada kaç sendir Dardanlede forvet olarak gösterilen İlkem Özkaynak sonunda gerçek mevkisi olan yere K.erciyesspor'da kavuşmuş.(AML)

Evet gözüme çarpan diğer hatalar.Beşiktaşta Emre Aşık,Tayfur Havutçu ve Sergen Yalçın çok abartılı(sanırım geçen yıldan aynen aktarılmış),Ramazan Kurşunlu ve Volkan Ünlü çok kötü olmuş(özellikle Volkan)Ama onlar genç gelişir herhalde.Ankaragücünde İlhan Mansız çok abartılı(buda geçen yıldan),Umut Bulut yine çok kötü(hayal kırıklığına uğradım).Ankaraspor'da Musa Büyük biraz daha iyi olabilirmiş(çok önemli değil).Denizlisporda Miikka Multrharju daha iyi olmalıydı bence,Güven Varol ve özellikle Ömer Rıza kötü olmuş(Denizlispor'u araştıran arkadaşın herhalde Ömer Rıza'ya bir kasıtı var).Birde Ömer Rıza Türk vatandaşlığına geçmedimi?Fenerbahçe'de Volkan Demirel geçen seneye göre iyi olmuş ama can Arat biraz kötü olmuş sanki.Ayrıca Fabiano kiralıkmı gitti Palmerias'a(bunu bilmediğim için soruyorum)?Gençlerbirliğinde Mehmet Çakır çok kötü olmuş ki yakın zamanda çok başarılı olabilecek bir oyuncu.Gerçekte as oynayan adam oyunda 18 giremiyor yani.(Bana üzerinde hiç oynama yapılmadan asaştan alınıp gençlerbirliğine verilmiş gibi geldi.)Galatasaray'da Aykut Erçetin ve Fevzi Elmas biraz kötü gibi geldi bana ama neyse.Malatyaspor'da Effa ve Bilal Kısa düzelmiş gördüm.Sivasspor'da golleri sıralayan Anderson neden bu kadar kötü anlamadım valla.Yüzüne bakılmayacak gibi(hayal kırıklığı 2).Trabzonspor'da Özgür Bayer düzeltilmiş ama Adem Koçak ve İbrahim Ege hala çok kötü.Şimdilik bu kadar bulabildim.

Amacım kesinlikle kimseyi suçlamak deği bazı hataları göstermek.Bazı arkadaşlar gerçekten çok iyi çalışmış.Bazılarının ise sanırım araştırmacısı yok yada her sene aynı verileri veriyor hiç ilgilenmiyor.Ama Umut Bulut ve Anderson'da büyük hayal kırıklığı yaşadığımı bildirmek isterim.

perpetua
28.Ekim.2005, 19:05
ben tam tersini düşünüyorum.
mesela 2.lig b kategorisinde bir oyuncunun özelliklerini haklı olarak iyi yaptın belki de 1.lig seviyesinde yaptın ama gerçektende öyle Sıgames bu özellikleri büyük ihtimalle düşürüyor.Bu yapılan notlamanın yanlış olduğunu göstermez.

Farkli seylerden bahsediyoruz yanliz. Eger gidip bit 3. lig oyuncusunu daha milli takima cagirilmadan veya 1. lig takimlarinin ilgisini cekmeden cok yuksek potansiyele sahip yapmaya izin vermemelerini normal karsilarim cunku bu datanin manipule edilmesini cok kolaylastirir ve her ulkede 2. ve 3. lig takimlari cok yuksek potansiyelli oyuncularla dolabilir.

Ancak benim ozellikle ustunde durdugum oyuncular 1. lig oyunculari idi. Ve ozellikle bu oyuncularin arastirilmamis olmalari idi.

Ceyhun Eriş ve Yasin Çelik kesinlikle kırpılmış çünkü bu iki oyuncuda bence milli takımı hakediyor bende o şekilde ayarlamıştım özelliklerini.

Acaba ozellikleri degistirdigin dosya SI games'in eline ulasti mi? Yani belki de organizasyon'da bir sorun var. SI games'in ozellikle belli oyuncularin bilgilerini hice sayacagini dusunemiyorum.

CM03/04 ve oncesince ozellikle Iskandinav ulkelerinin oyuncularini arastiran kisiler belli oyuncularsa sadece 0 veya 18-19-20 ozellik veiyorlardi. Ornegin Oskarsson'un Pace, Acceleration, Off the Bal ve, Jumping ozelliklerinin 20 olmasi CA'si dusuk olsa da cok iyi bir oyuncul olmasina neden olmustu. Ozellikle bu gibi sorunlari duzeltmek icin arastirmanin oyuna yansimadan once daha detayli gozden gecirilmesine yol acti. Ancak eger oyuncular belli inanilabilir limitler icinde arastirilmis ise o zaman farkin sadece bilgi transferi sirasinda cikabilecegini dusunuyorum.

buradan şu anlaşılıyor:
bazı takımları araştıran kişilerin -tabi varsa- işini önem vermemesi.

Buna kesinlikle katiliyorum. Ancak bu isleri yaptirmasi ve kalitesinin iyi olmasini saglamasi gereken kisi de head researcher.

Bu arada su andaki oyunumdan en azindan 4 buyuklerin durumunu aktarayim.

Besiktas 6. sirada. Gokhan Zan, Ali Gunes, Cagdas Atan, Murat Sahin, Ramazan Kursunlu, Koray Avci, Ibrahim Akin ve Ibrahim Toraman satilmis. Yerlerine sadece Altay'dan Niyazi Huseyinoglu alinmis.

23 Hafta sonunda FB 7. sirada. 10 galibiyet, 4 beraberlik ve 9 maglubiyeti var. Daum yollanmis yerine Oguz Cetin getirilmis. Mahmut Hanefi, Deniz, Tuncay, Semih, Serdar, ve Volkan satilmis. Yerlerine Furkan Bastan, Mustafa Gursel ve Ibrahim Akin alinmis. Hatta Mustafa Gursel FB'de sag kanatta oynayan oyuncu.

Galatasaray 2. sirada. Ozgurcan, Oguz Sabankay, Hasan Kabze, Fevzi Elmas, Arda Turan, Sabri Sarioglu ve Volkan Arslan satilmis. Yerlerine Mehmet Topuz, Mehmet Polat ve bir kac gurbetci ve nedense Turk vatandasi olan Hadouir Anouar alinmis. Saidou satilik listesinde ve hic bir takim ilgilenmiyor. Marek Heinz, toplam 3 maca baslamis, 9 mac sonradan girmis (bu oynadigi pozisyonun degistirilmesi gerektigini gosteriyor).

Trabzon 6 puan onde lider. Cem Baki, Ilker Erbay, Gokhan Zan, Ramazan Ozalp ve Mehmet Ali Cakmak, alinmis. Vokan bekiroglu, Erdinc Yavuz, Ibrahim Ege, Tayfun Cora, Emrah Eren ve Ozgur Bayer satilmis.

FeYYaz1989
28.Ekim.2005, 21:36
Bir şey daha gördüm gözlerime inanamadım.Kayserispor'un başında Hikmet Karaman vardı.Hikmet Karaman'la sezon sonunda yollar ayrılmadı.Onun yerine Ertuğrul Sağlam gelmedimi.Yine Konyaspor'un da hocası yok galiba.Hep Rıdvan Dilmen'i alıyor.

Deza
28.Ekim.2005, 22:13
Güzel, gayretli ve iyi bir yardimlasmayla ile, Türkiye ligi icin, bu gerekli degisiklikleri yaparsak, ve Türkiye liginin database´ini düzeltirsek, yeni database belki oyunun gelecek patchlarinda yer alabilir diye düsünüyorum. Böyle birsey cok güzel olur.

Herkesi yardimlasmaya cagiriyorum (44)

FeYYaz1989
28.Ekim.2005, 22:22
Ben her zaman yardıma hazırım.Elimde geldiğince her türlü desteğide veririm.

Deza
28.Ekim.2005, 22:26
Ben de tabii ki elimden geleni seve seve yaparim (//v)

Bigturk
29.Ekim.2005, 01:42
Akadaslar Yeni Databasi Yapan Benim, ben www.sigames.com forumda ki yazdim.

Akadas yazdi gibi oyunda Turk Database cok yanlis, Tuncay Sanli in stat lari Ramdom.

Simdi bu anam kadar:

1)Galatasarayin, Fenerbahcenin, Besiktasin,Trabzonun Tum Takimi "stat" verdim. Yoneticileri bile (ı) (bazi gencler veremedim cunku hic gormedim), ve boyu ve killosu na da verdim.

2) Turkcell Super ligin tum takimlar update et dim.

3) Gokdenize felan ceza sini verdim

Simdi bazi yerlerde Yardim lazim.

Ankaragucu
Denizlispor
G.Birgli
Gaziantepspor
K.Erciespor
Kayserispor
Samsungspor
Sivaspor

Takimlarin yuzde 80 oyuncularin "stat" lari yokdur, bu takimlarda yardim edebelimisiniz?

Hemde 17 alti milli takimin oyuncular icin yadim lazim, ve Tevfik Kose oyun icin de degildir. Tevfik Kose ustunde bilgi var me.

e-mail - [email protected]
msn - [email protected]

Update in V1 bu hafta son cikar

tesukurler
Bigturk

aslinda ben Turkiyenin Head resurch olmak isterdim ama SIgames normal de genc leri vermez (a)

--------------------------------------------------------------------------

akadaslar senin tum yazilari simdi okudum, Simdiki Database 4 yil oncesinin hemem hemem aynisi, yani Abdulla ercan halen hizli ve cok cok iyi dir (c)

ben tum Turklig takim lari ayni onem verecem, ama bazi takim lar da yardim lazim.

Ben bir Turkum, Londrada yasiyorum, ve 16 yasindayim. ve Turk ligi iyi ve yakin takip edirim.

ahh, ve akadaslar Fenerin ve Trabzonun alt yapi oyuncularinda bilgi var mi? (yani hangileri hizi felan)

Deza
29.Ekim.2005, 02:13
Bigturk´ü güzel ve gayretli bir calisma yaptigi icin kutlarim, ve yardim etmeye calisacagim (ı)

Bigturk
29.Ekim.2005, 02:36
tesukurler akadas, senin msn nedir.

benim [email protected], yardim etmek istiyenler msn de add yapabelir yada e-mail gonderim tesukurler

Bigturk (Eren)

Deza
29.Ekim.2005, 03:13
tesukurler akadas, senin msn nedir.

benim [email protected], yardim etmek istiyenler msn de add yapabelir yada e-mail gonderim tesukurler

Bigturk (Eren)

ben seni benim msn´e kayit ettim.

Vieri
29.Ekim.2005, 03:31
sonuna kadar çalışmalarınıza destek olacağınımızdan kuşkunuz olmasın arkadaşlar, dosya barındırması veya başka türlü desteğinizde bana ulaşabilirsiniz.

şu anda sigames'in bir sonraki data ekli çıkaracağı yama için Türk database hataları düzeltilerek bu yamaya yetiştirilmek için çalışmalar sürüyor.

bir kaç gün içerisinde resmi araştırmaya destek olabileceğiniz bölümlerde sitede devreye girecektir.

Deza
29.Ekim.2005, 04:11
sonuna kadar çalışmalarınıza destek olacağınımızdan kuşkunuz olmasın arkadaşlar, dosya barındırması veya başka türlü desteğinizde bana ulaşabilirsiniz.

şu anda sigames'in bir sonraki data ekli çıkaracağı yama için Türk database hataları düzeltilerek bu yamaya yetiştirilmek için çalışmalar sürüyor.

bir kaç gün içerisinde resmi araştırmaya destek olabileceğiniz bölümlerde sitede devreye girecektir.

Destegine tesekkür ederiz (ı)

Bigturk
30.Ekim.2005, 01:19
Arkadaslar, Update hemen hemen bitti, yarin V1 Cikacak.

(Deza arkadasima sonsuz tesukurler)

Deza
30.Ekim.2005, 02:26
Arkadaslar, Update hemen hemen bitti, yarin V1 Cikacak.

(Deza arkadasima sonsuz tesukurler)

Yardimci olabildigim icin sevindim, ve seni bu basarili calisman icin kutlarim.

Arastirmayla ilgili gözüme bugün carpan birsey oldu.
Basarili ve cok yetenekli oyuncularla dolu olan u 17 milli takimimizdan cok oyuncu oyuna bile dahil edilmemis, su an aklima gelenlerden BIKMAZ Ferhat, KARADAS Harun, KOSE Tevfik, COBAN Cengiz, bularin cogu da büyük klüplerden.
Baska bir yetenekli oyuncu, Caner Erkin(v. Manisa) yanlis posisyona sahip, oyund forvet, gercekte is orta saha(orta ve sol).

tolginho
30.Ekim.2005, 02:32
update'in tamamlandığı zaman bizi mail yolu ile bilgilendirirsen seviniriz.

tolginho
30.Ekim.2005, 02:46
1)Galatasarayin, Fenerbahcenin, Besiktasin,Trabzonun Tum Takimi "stat" verdim. Yoneticileri bile (ı) (bazi gencler veremedim cunku hic gormedim), ve boyu ve killosu na da verdim.

Merhaba,

FM 2006 henüz elime ulaşmadığından inceleyemedim, fakat sürekli mail yolu ile türkere şunu şunu atlamayalım diye bilgilendirme yapıyorum. Daha önce bir araya geliyorduk, ancak kendisi şu anda trabzonspor'da görev aldığı için pek görüşemedik son zamanlarda. Sürekli mailleşmemiz devam ediyor.

Araştırma için her hafta TFF tarafından açıklanan resmi maç istatistikleri baz alınıyor. Buna göre kim kaç gol atmış, kaç kez oynamış her türlü veri, araştırma başladığından beri tutuluyor.

Bu Süper Lig için yapılıyor, 2. lig A içinde yapıldığını hatırlıyorum. Ama o konuda net birşey diyemeyeceğim şu anda.

perpetura5099nın dediklerine gelince;

eski bir üyemiz olarak forumdaki yazılarını takip ediyorduk, görüşlerini de dikkate alırım. ABD araştırma ekibinde olduğunu da yeni öğrendim.

Bu seneye kadar araştırmada çok sıkıntı çekiyorduk, çünkü büyük bir coğrafyaya yayılmış ülkede tüm ligleri takip etmek için çok az sayıda araştırmacı vardı. Çoğunluğu da büyük şehirlerdeydi, bu sene yeni bir sistem oldu, medyada yer alan yazılardan sonra büyük oranda araştırmacı geldi. Ve bunlar bulundukları illere göre takımlara dağıldı.

Ben bizzat biliyorum türker FM 2005 öncesi haftalarca futbolu bırakmış oyuncuları tek tek ayıklamak için sabahlamıştı.

Ancak söylediklerini aynen türkere ileteceğim, gerekli incelemeyi yapıp ilk yamada düzeltileceğini sanıyorum.

Bir arkadaş da 2. ligdeki oyunculara değinmiş, Volkan Demirel Kartalspor'da oynarken keşfetmiştim, bu oyuncnun potasiyelinin 2. lig B'den daha yukarda olduğunu yüksek yapmamız gerektiğini, bizzat türkere iletmiştim. sonra öğrendim ki SI Games her lig için belli bir maksimum değer belirliyormuş. Daha sonra Volkan'ı o ligin en iyi oyuncularından biri yapmıştık, bunu da hatırlatatyım

Deza
30.Ekim.2005, 02:07
Güzel bir calisma, gelecekteki SI resmi patchinda yapilacak Türkiye ligi update icin degerli olabilir.

Bigturk´ün Türkiye ligini oynamayi sevenler icin güzel bir update yaptigi icin tesekkür ederim.

Bigturk
30.Ekim.2005, 03:55
ISTE LINK: XXXXXXXXXXXX

Eski database e back up yap ve Zip i:

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2006\data\db

extract yapin.

arkadaslar ben bu database i 2 gun icinde yaptim, mutlikar hatar vardir, bu zaten test sayilir, hatalari duzeltip 100 de 100 bir database olur

Düzenleme Mustafa Budak:

Vieri
30.Ekim.2005, 04:32
siteye ekledim daha fazla insan yararlanabilecek

perpetua
30.Ekim.2005, 06:21
eski bir üyemiz olarak forumdaki yazılarını takip ediyorduk, görüşlerini de dikkate alırım. ABD araştırma ekibinde olduğunu da yeni öğrendim.

Bu seneye kadar araştırmada çok sıkıntı çekiyorduk, çünkü büyük bir coğrafyaya yayılmış ülkede tüm ligleri takip etmek için çok az sayıda araştırmacı vardı. Çoğunluğu da büyük şehirlerdeydi, bu sene yeni bir sistem oldu, medyada yer alan yazılardan sonra büyük oranda araştırmacı geldi. Ve bunlar bulundukları illere göre takımlara dağıldı.

Bu zorluklar konusunda sizlere hak veriyorum. Ve bu nedenle ozellikle anadolu kuluplerinin datalarinin tam olmamasini anlayabilirim. Ancak dikkat ederseniz benim elestirim en once taninmis oyuncularin eksik olmasi konusunda idi. En azindan bir Ibrahim Toraman, bir Umit Ozat'in bu kadar eksik arastirilmis olmasi data uzerinde gercekten fazla ugrasilmadigini gosteriyor.

Ben bizzat biliyorum türker FM 2005 öncesi haftalarca futbolu bırakmış oyuncuları tek tek ayıklamak için sabahlamıştı.

Ancak söylediklerini aynen türkere ileteceğim, gerekli incelemeyi yapıp ilk yamada düzeltileceğini sanıyorum.

Bu isin ne kadar monoton ve zor bir is oldugunu biliyorum. Biz de MLS'i duzeltmek icin cok zaman harcamistik cunku MLS'i bizden once arastiran ekip son iki senedir oyuncu transferi disinda hic bir degisiklik yapmamisti. Her sene bu ise zaman harcamak lazim ki her sene yapilacak is yapilamayacak kadar zor olmasin. Bir sene database'i adam etmek icin cok buyuk bir efor sarf edilmez ise bu hic bir zaman duzelmez.

Bu arada oyunda daha test etme sansim olmadi ancak Federasyon statusune gore ikinci lig A kategorisindeki takimlar bazi yabanci oyunculari transfer edebiliyor.

Türkiye Profesyonel 2 nci Ligi A Kategorisi Kulüplerinin; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ülkelerinin vatandaşı olan ve sözleşme yaptığı tarihte 25 yaşını tamamlamamış bulunan en fazla 2 futbolcuyu müsabaka isim listesine yazabilmeleri ve oynatabilmeleri mümkündür.

Acaba bu oyuna yansitildimi?

apaydin2148
30.Ekim.2005, 10:06
bu kural bu sene bitti.

Bigturk
30.Ekim.2005, 15:05
tesukurker Vieri

Hemde FeYYaz1989 i tesukuretmeyi unnutum

Deza
31.Ekim.2005, 18:58
Insallah türkiye database update´ndeki problemleri gelecek SI patch´na düzeltmeye yetisirsiniz, cok güzel olur. Bigtürk güzel bir calisma yapmis ve bu calismadan yararlanip ve bunu daha da cok gelistirerek, gelecek patch icin cok güzel bir update cikarabilirsiniz
Iyi calismalar diyorum, ve yardim gerekirse yardimci olurum (k)

tolginho
31.Ekim.2005, 19:34

Bu zorluklar konusunda sizlere hak veriyorum. Ve bu nedenle ozellikle anadolu kuluplerinin datalarinin tam olmamasini anlayabilirim. Ancak dikkat ederseniz benim elestirim en once taninmis oyuncularin eksik olmasi konusunda idi. En azindan bir Ibrahim Toraman, bir Umit Ozat'in bu kadar eksik arastirilmis olmasi data uzerinde gercekten fazla ugrasilmadigini gosteriyor.

Bu isin ne kadar monoton ve zor bir is oldugunu biliyorum. Biz de MLS'i duzeltmek icin cok zaman harcamistik cunku MLS'i bizden once arastiran ekip son iki senedir oyuncu transferi disinda hic bir degisiklik yapmamisti. Her sene bu ise zaman harcamak lazim ki her sene yapilacak is yapilamayacak kadar zor olmasin. Bir sene database'i adam etmek icin cok buyuk bir efor sarf edilmez ise bu hic bir zaman duzelmez.

Bu arada oyunda daha test etme sansim olmadi ancak Federasyon statusune gore ikinci lig A kategorisindeki takimlar bazi yabanci oyunculari transfer edebiliyor.

Türkiye Profesyonel 2 nci Ligi A Kategorisi Kulüplerinin; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ülkelerinin vatandaşı olan ve sözleşme yaptığı tarihte 25 yaşını tamamlamamış bulunan en fazla 2 futbolcuyu müsabaka isim listesine yazabilmeleri ve oynatabilmeleri mümkündür.

Acaba bu oyuna yansitildimi?

Türker, şu anda Trabzonspor ile çalışıyor, yani ligi bizzat yaşıyor. Bunlara göre gerekli değişiklikleri yapıyor. Her hafta görevi dolayısıyla birçok maçı zaten yakından takip ediyor. Onun dışında araştırmacılar da sık sık görevli olarak maçlara gidiyor. 2. Lig B Kategorisine bile gidiyoruz fırsat buldukça. Bu maçlarda aldığımız notlara göre veriler yenileniyor. Oyun elime gelmediği için dediğin oyunculara bakamadım ama gelince inceleyeceğim.

Daha önce bahsedilen Volkan ve İbrahim Toraman benim araştırma sahamdan çıkmış oyuncular. İlk olarak benim görevli takımlarımda parladılar, konu üzerine ekstra eğileceğim. Zaten Türkerle de irtibata geçeceğim ama kampta olduğundan henüz iletişim kuramadım.

Son dediğin kurala gelince; biz TFFnin resmi verilerini baz alıyoruz. Hangi takım hangi takım ile sözleşme yapılmışsa onu işliyoruz sisteme. Aynı şkilde oradaki özlük bilgilerini kulanaıyoruz.

perpetua
01.Kasım.2005, 00:34
Türker, şu anda Trabzonspor ile çalışıyor, yani ligi bizzat yaşıyor. Bunlara göre gerekli değişiklikleri yapıyor.

Guzel de bu Trabzonspor takimindaki bir cok onemli oyuncunun iyi bir sekilde oyuna yansitilmadigini aciklamiyor. Hatta 2. lig B kategorisine maca gitmek iyi guzel de daha Tuncay Sanli'nin hizlanmasini (acceleration) olcemedikten sonra, veya Umit Ozat'in sol bek oynadigini oyuna yansitmadiktan sonra, ne ise yarar 2. lig B kategorisine gitmek? Gezi olarak hos geliyor tabii...

Kimin nerede calistigi veya ligi ne sekilde yasadigi fark etmez. Sonuc olarak database cok kotu durumda ve gozle gorulen tek gercek bu. Yani iyi mac oynayip, gol atamamak gibi veya imtihana iyi calisip, sifir almak gibi bir sey sizin bu soylediginiz. Tabii ki bizler disaridan sadece sonuca bakacagiz ve sonuclar hic ic acici degil. Isin daha kotusu, gozle gorulebilir ilerlemeler cok az.

Sizlerin bizden rica ettigi, guvenmemiz ve sizlerin herseyi duzelteceginiz. CM4'den beri bu istek var. Bu guveni verebilmek icin bazi jestler yapilmasi ve bazi ilerlemeler kayit edilmesi gerekir. Gecen sene bu gibi elestirileri yaptigimda pek kimse orali olmadi ve Turker'den aldigim cevaplar herseyin duzeltilecegi idi. Herseyden vaz gectim, en azindan Turkiye liginde 8-9 tane uzun suredir oynayan takimlar duzeltilsin. Milli takimda oynayan futbolcular adam edilsin.. Ne zaman bu lig duzgun olacak? Ne zaman Turkiye ligini oynadigimda adam gibi arastirma yapmislar, helal olsun diyebilecegim? diyebilecegiz?

Son dediğin kurala gelince; biz TFFnin resmi verilerini baz alıyoruz. Hangi takım hangi takım ile sözleşme yapılmışsa onu işliyoruz sisteme. Aynı şkilde oradaki özlük bilgilerini kulanaıyoruz.

Ben de sizi bu yazi konusunda TFF'ye yollamaya calismistim.

TFF Web sitesi,
Talimatlar Menusu->
Statu ->
FUTBOL SEZONU PROF. LİG VE KUPA MÜSABAKALARI STATÜSÜ

altindaki dokumandan aldigim bir alinti idi asagidaki yazi.

oSa
01.Kasım.2005, 02:18
Sanırım kimse Türkiye Liginin oyuna bu kadar kötü yansıtılmasının sorumluluğunu üzerine almıyor. Açıkçası ilerisi için de pek umutlu değilim. Şöyle ki:

1. Diyelim ki araştırmalar hakkı verilerek yapılıyor. Bütün takımlar ve futbolcular ayrıntılı olarak araştırılıp özellikleri kaydediliyor. Bu durumda sorun Si Gamesten kaynaklanıyor. Yani Si Games diyor ki bu "Abdullah geçen senelerde çok iyidi, ne oldu da bu adamın özelliği bu kadar düşürüldü? Bunda kesin bi yanlışlık var, en iyisi biz eski verileri kullanalım" diyolar. Yani bu durumda sorumlu Si Games. Ve her yıl inatla bunu bu şekilde devam ettiriyorlar (Abdullah konu mankenidir, örneğe o kadar takılmayın). Eğer durum buysa, yamaya yetiştirilmesi düşünülen TSL güncellemesinin de aynı akıbete uğramayacağını nasıl garanti edip " bu sefer olacak" diyebiliyorsunuz?

2. Bu varsayımda da sorunun Si Gamesten değil de bizim araştırmacılardan kaynaklandığını düşünelim. Yani Si Games "doğru veri gönderdiler de oyuna aktarmadık mı" konumunda olsun. Bu durumda başlatılan güncelleştirme çalışmasını da yıllardır hatalı ve eksik verileri hazırlayan kişilerin yürüttüğünü göz önüne alırsak yamaya yetiştirilmesi düşünülen TSL güncellemesinin de şimdiye kadar yapılanlardan farklı ve daha iyi olacağın nasıl garanti edebilirsiniz? Hadi diyelim ki bunu garanti ettiniz; madem bu kişiler gerekli yetenek, tecrübe, bilgi, motivasyon ve zamana sahipse bugün oyundaki TSLnin durumunu nasıl açıklayacaksınız?

3. En iyimser varsayım bu olsa gerek: Yıllardan beri araştımalar doğru yapılıyor ve Si Games de doğru bir şekilde oyuna aktarıyor, ancak verileri gönderen kişi yanlışlıkla hep aynı eski verileri gönderiyor ve bunun farkında değil. Ancak bu sene yaptığı yanlışın farkına vardı ve göndermeden önce en az 5 kez kontrol edecek :D Şaka bi yana umarım bu sorunlar giderilir de, gönül rahatlığıyla Beşiktaşımı alıp Toraman ve Zan'ı kötü oldukları için satmadan gerçekçi bir oyun deneyimi yaşayabilirim. Yoksa gidip San Marinoyu seçecem, eminim onda daha az hata-eksik vardır.

Bigturk
01.Kasım.2005, 02:34
abi bence Turk Resurch Takim inin Hatasi, 3 senedir hemen hemen ayni Database var yaa

Rocko
01.Kasım.2005, 04:22
Diğer işlerim dolayısıyla forumu pek takip edemiyordum. Daha çok hazırladığım facepack ile ilgili konuyu izliyordum ve bu başlığı yeni gördüm.

Öncelikle SI forumlarında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Araştırma Ekibi'ne fazla miktarda eleştiri var. Eleştirilerin haklı yönleri olduğu gibi eleştiri yapanlar arasında bu başlığa da mesaj yazan bilinçi ve yardımsever arkadaşlar var. Buraya kadar her şey normal fakat hem geçen yıl hem de bu yıl, amacı sadece bu ekibi yıpratmak olan, inanılmaz bir çekememezlik duygusunu SI forumlarına kadar taşıyanlar var. Burada amaç kesinlikle yardım etmek veya gerçek anlamda şikayetleri bildirmek değil. Tek amaç araştırma ekibine çamur atmak.

Bunun bir örneğini bugün bizzat yaşadım. FM 2006 için yaptığım ve yayınladığım "Üç Büyükler Yüz Pakedi"ni sortitoutsi'ye de göndermiştim. İlk 3-5 yorum çalışma üzerineydi. Fakat daha sonra benim de bir süre çalıştığım ve açıklamaya gerek görmediğim bir nedenle ayrıldığım diğer sitelerimizden bir kişi, art niyetli bir şekilde ve tamamen benim Turksportal bünyesinde olmamdan dolayı çalışmamı eleştirdi. Cevap vermem üzerine olayı daha da ileri götürdü ve gerçek niyetini anında belli etti...

Tekrar tekrar olaya bilinçli yaklaşan ve yardım etmek isteyenlere teşekkür ediyorum. Türkiye veritabanını hazırlamayı ve buna yardımcı olmayı bir kazanç kapısı değil, severek yapılan bir hobi olarak gören herkes bu gelişimde pay sahibi olmuş ve olacaktır.

(Araştırma Ekibi'nde yer almayan biri olarak herhangi bir yorumum, cümlem veya kelimem tamamen beni bağlar.)

Deza
01.Kasım.2005, 13:17
Milli takimlardaki genclerimizin statlarini düsük ve yanlis buluyorum.
U 17, 19, ve 21 milli takimlarimizda cok yetenekli gencler var, oyunda potentiall ability olarak 165-200 olabilecek, bazilari bile 200 baya yakin oyuncular, ama bunlar oyunu iyi yansitilmamis.
Bana gör 165-200 arasinda olabilecek oyuncular sunlar:

Ali Melih Özçelik, Fenerbahce
Ferhat Öztorun, Galatasaray
Mülayim Erdem, Galatasaray
Gürhan Gürsoy, Fenerbahce
Oguz Sabankay, Galatasaray
Fevzi Elmas, Galatasaray
Serkan Kirintili, Ankaragücü
Can Arat, Fenerbahce
Ergün Teber, Kayserispor
Uğur Uçar, Galatasaray
Muhammed Yoldas
Cafercan Aksu, Galatasaray
Mehmet Topuz, Kayserispor
Arda Turan, Galatasaray
Olcan Adın, Fenerbahce
Umut Bulut, Ankaragücü
SEZGIN Sezer, Besiktas
OZTURK Ali, Genclerbirligi
Zafer Şakar, Galatasaray
BABACAN Volkan, Fenerbahce
BIKMAZ Ferhat, Hanover 96
YILMAZ Mehmet, Bursaspor
FERIN Erkan, Galatasaray
KARADAS Harun,Galatasaray
KESCI Serdar, Galatasaray
YILMAZ Deniz, Bayern Munich
ERKIN Caner, Vestel Manisaspor
KÖSE Tevfik, Bayer Leverkusen
SAHIN Nuri, Borussia Dortmund
OZCAN Ozgurcan, Galatasaray
YILMAZ Aydin, Galatasaray
BERISHA Ergun, Grasshopper-Club Zurich
COBAN Cengiz, Trabzonspor
Mehmet Cakir, Genclergirligi

Bu oyuncularin cogu oyunda bile yoktu ve öbürlerin de statlari ve potentiall abilityleri cok düsük, insallah gelecek patch icin hazirladiniz update degisis..
Calismalarinizda basarilar. :mrgreen:

semih5
01.Kasım.2005, 16:44
ya abiler bize yani bana sizi bilmem ama türkce yama yok mu ya ne zaman cikar?

RoCCo_42
01.Kasım.2005, 16:48
ya abiler bize yani bana sizi bilmem ama türkce yama yok mu ya ne zaman cikar?

semih bi dur bismillah de ya. :mrgreen: oyun cıklaı ne kadar olduda.Ben daha oyunu bile alamadim sen türkce yamadan bahsedion ilahi sana ya :mrgreen:

perpetua
01.Kasım.2005, 16:54
U 17, 19, ve 21 milli takimlarimizda cok yetenekli gencler var, oyunda potentiall ability olarak 165-200 olabilecek, bazilari bile 200 baya yakin oyuncular, ama bunlar oyunu iyi yansitilmamis.

Bu listenin icinden 3-5 oyuncu PA olarak 165-200 arasinda olursa ne mutlu bize. Bu herkezin yaptigi hatadir. Genc yasinda basarili diye ileride basarili olacak diye bir kural yok. Ama eminim ki cogu -7 veya -8 potansiyel verilecek kadar iyi futbolculardir. Ama hepsinin dunya yildizi olmasi cok zor gozukuyor.

Bigturk
01.Kasım.2005, 16:54
Deza, verdin isim ler icin Tesukurler BIG-Turk update V1.1 de bu uyuncular iyi olur, hemde onlarin bazi statlari bilersen [email protected] a gonderibilirmisin.

tesukurler
BIGTURK

------------------------------------
Abi o oyunculari yuksek Potential ability, bazi lari stat ver dim ama bazilarini vermedim cunku ben hic oyuncu yu hic seyretmedim
-------------------------------
Sezgin Seze e Position stat bile verimedi yaa

RoCCo_42
01.Kasım.2005, 17:00

Bu listenin icinden 3-5 oyuncu PA olarak 165-200 arasinda olursa ne mutlu bize. Bu herkezin yaptigi hatadir. Genc yasinda basarili diye ileride basarili olacak diye bir kural yok. Ama eminim ki cogu -7 veya -8 potansiyel verilecek kadar iyi futbolculardir. Ama hepsinin dunya yildizi olmasi cok zor gozukuyor.

ustam NURİ SAHİN varya daha kime gerek. :mrgreen:

Bigturk
01.Kasım.2005, 17:04
ama bence Tecfik Kose de -9 olmali
---------------------------------------------

Hemde perpetua5099 in gonderdi statlari icin cok tesukurler, cok guzel aristirdin abi, hepsi yeni BIG-Turk V1.1 Update de olur

Deza
01.Kasım.2005, 17:11

Ben hepsi dünya yildizi olur demiyorum. Ama bunlarin cogu 155-180 civarina gelebilirler gelistikce, yani süper yildizlar olmazlar ama fena oyuncu da olmazlar, Türkiye liglerindeki 4 büyük tamimlar ve bazi avrupanin orta takimlarinda yer bulabilecek düzeyde.. Ama bazilari var, özellikle u 17 den, nuri, caner, tevfik, özgürcan, erkan ferin gibileri, bunlar iyi gelisir ve oynama sanslari bulurlarsa gercekten birer yildiz olma potansiyeleri var. Ve bunlari da 185 in üstünde sayiyorum.

Bigturk
01.Kasım.2005, 17:14
Deza, verdin isim ler icin Tesukurler, BIG-Turk update V1.1 de bu uyuncular iyi olur, hemde onlarin bazi statlari bilersen [email protected] a gonderibilirmisin.

----------------------------------------------------------------------------------------------
hemde bu koun da Deza ye Katiliyorum

Deza
01.Kasım.2005, 17:25
Deza, verdin isim ler icin Tesukurler, BIG-Turk update V1.1 de bu uyuncular iyi olur, hemde onlarin bazi statlari bilersen [email protected] a gonderibilirmisin.

----------------------------------------------------------------------------------------------
hemde bu koun da Deza ye Katiliyorum

Ben de senin gibi ve cogu kisinin gibi bu oyunculari seyredemiyorum, nedeni ise bu oyuncularin cogu büyük takimlarda oynuyorlar ve A- takimda yer bulamiyorlar, ancak genc takimiyla maca cikiyorlar.
Ancak, U 17 düya kupasinda bazilarini gördük(sende görmüssündür) ve Kayseri, Ankara, Cenclerbirliginde oynayanlari da takimlarinda gördüm(bunlar yer bulabiliyor a takimda)
Yardim edebildigim kadar yardimci olurum, ama bunlari en iyi bilen ve taniyan ve statlarini ve potentiall abilitylerini sana verbilecek olanlar, arastirma takimi olmasi gerek, insallah onlar hem sana hem de kendi calistiklari update bunlarin statlarini falan degistiriler.

Bigturk
01.Kasım.2005, 17:28
tesukur abi
-------------------------------
Yeni BIG -TURK Update de Turkiye de unlu Spor Medya da add yaptim (90 dakika, Fotomac ....)

perpetua
01.Kasım.2005, 17:43
Ben hepsi dünya yildizi olur demiyorum. Ama bunlarin cogu 155-180 civarina gelebilirler gelistikce, yani süper yildizlar olmazlar ama fena oyuncu da olmazlar, Türkiye liglerindeki 4 büyük tamimlar ve bazi avrupanin orta takimlarinda yer bulabilecek düzeyde.. Ama bazilari var, özellikle u 17 den, nuri, caner, tevfik, özgürcan, erkan ferin gibileri, bunlar iyi gelisir ve oynama sanslari bulurlarsa gercekten birer yildiz olma potansiyeleri var. Ve bunlari da 185 in üstünde sayiyorum.

155-180 CA normal bir oyuncu degil ne yazik ki.

155 ustu PA si olan (bunlara -9 ve -10 PA da dahil) ve 21 yasindan dusuk sadece 21 oyuncu var Ingiltere'de. Bu rakam Italya'da 33.

Biz ne zamandan beri futbolcu fabrikasiyiz ki bu ulkelerden daha fazla yuksek potansiyelli genc oyuncumuz olsun?

Ayrica, Turk insaninin bir sorunu vardir. Belli bir yasa gelene kadar cok iyidir performans, yas ilerledikse kalite duser cunku genc yastaki o aclik birden bire doygunluga donusur. O nedenle 170 ve ustu PA'si olan oyuncu Turkye'den pek fazla cikmaz. Terim'in U21 teknik direktorlugu sirasindaki basarili takimindan ancak 2-3 tanesi o seviyelere ulasabilmistir.

Tek amaç araştırma ekibine çamur atmak.

Camur atilacak neden olmazsa camur atilmaz. Zaten sadece camur atma amacli camur atanlar da kendilerini belli ederler. Isterim ki Turksportal ekibi ortaya oyle iyi bir arastirma ile ciksin ki camur atanlarin camur atma nedeni olmasin. Veya sadece camur atma nedeniyle yaptiklari elestirileri "yapilmasi gereken yapilmis" diyebilerek eritilsin. Ama camur atanlar database'in eksiklikleri nedeni ile guc buluyor. Bu gucu vermemek ise Turksportal ekibinin elinde.

Ben 2005 cikar cikmaz, arastirmalar yeterince guncellenmiyor diye bir elestiri yaptim (Ornek olarak Abdullah Ercan ve Ogun Temizkanoglu). Bir insan buna 3 ay cevap vermedi. Bu elestirimi subat ayinda cikan patch'den sonra da yeniledim ve ancak o zaman tek tuk cevap geldi.

Ardindan Mayis ayinda Vieri databse hakkinda gorusler isteyen bir konu acti ve bu biraz tutuldu. Ama Mayis ayinda, yani futbol sezonunun bittigi zamanda ve FM ciktigindan 7 ay sonra boyle bir calismaya girmek biraz gec oldu. Ve gordugum kadari ile oradaki goruslerin bir kismi goz onune alinmadi (ornegin yine Abdullah Ercan). FM 2006'da Abdullah'da pek degisiklik yok hala (Ogun'un uzerine hafif oynamalar var ancak). Tek bir ornek ile asmak istemem insanlari ancak bu gibi daha cok ornek cikartilabilir.

Ben butun yazi FM2006 oynanamayan USL ve USL-2 liglerindeki 15 takimin her oyuncusunun boy, kilo, dogum yeri, tarihi gibi basit bilgilerini databse'e aktarmakla gecirdim. Ve bunlar oyuna yansitildi. Bu demek ki yapilabiliyor. Turkiye arastirmasina bakinca Hakan Sukur'un boyunu yanlis, kilosunu da eksik olarak gormek tabii ki insanin sinirlerini bozuyor.

Bir sure once (Mayis ayi) Vieri her takimi kimin arastirdigini gosteren bir liste cikartilacagini vaad etmisti. Acaba bu liste nerede? Ornegin diyelim ki ben Galatasaray veya Gaziantepspor'da bazi sorunlar gordum. Bunlari kime soylemem gerekli ki bu sorunlari duzeltilsin? Burada genel olarak yazsam o kisinin goreceginden ve duelteceginden ne kadar emin olabilirim? Ornegin her birinci lig takimini arastiran kisi neden burada gorus almak icin bir konu acmiyor?

Bu forumlarda Turker Tozar toplam 5 adet yazi yazmis. En son yazi 2003 yilinda yazilmis. Acaba neden kendisi ortaya cikip aciklamiyor sorunun nerede oldugunu. Neden bu sorunlarin duzeltilmesi icin cozum uretmiyor. Eger cozum uretilse database eminim ki eninde sonunda duzeltilir. Ama cozum uretmek yerine sorunlarin Turksportal disi nedenlerden dogdugu havasi yaratilmaya calisiliyor genelde. Iste bu yanlis. Eger birisi arastirmayi eksik yaptiysa mertce cikip, "benim en iyi yapabildigim bu, bana yardimci olursaniz daha iyisini yaparim" diyebilmesi lazim.

Vieri
01.Kasım.2005, 19:29
Öncelikle buraya türk ligi database indeki hataları bildiren veya şunu şöyle yapmalıydınız Turksportal diye yazan herkese sonsuz şükranlar.

Gelelim son günlerde si forumlarında ve Türk forumlarında Turksportal araştırma ekibi ve özellikle Türker Tozar hedef alınarak söylenen sözlere.

Rocko'nun mesajına alıntı yaparak

Buraya kadar her şey normal fakat hem geçen yıl hem de bu yıl, amacı sadece bu ekibi yıpratmak olan, inanılmaz bir çekememezlik duygusunu SI forumlarına kadar taşıyanlar var. Burada amaç kesinlikle yardım etmek veya gerçek anlamda şikayetleri bildirmek değil. Tek amaç araştırma ekibine çamur atmak

Araştırma çalışmalarını ben yaparım veya sen daha iyi yaparsın gibisinden kimseyi kıyaslamıyorum, sadece şunun bilinmesini istiyorum.

Ortada bir hata varsa ki hataları her firma yapıyor. Sigames te bunlardan birisi hata yapmasalar zaten yama çıkartmazlardı. Biz bu seneki araştırmamızı eleştirmenizi kabul ediyoruz, bizcede yeterli değildi ve sitemizde açıklamada yaptık bu konuyla ilgili.

Hatta kendi çalışmalarını hazırlayan arkadaşlara destek verip dosyalarını bile yayınladık. Bigturk arkadaşımız uğraşıp hazırlamış.

Ama gelgelelim olayı sürekli hata var kardeşim siz ne biçim iş yapıyorsunuz şeklinde karalayan veya resmi site forumlarında database hatalarının yazması gerekirken sürekli araştırma ekibine çamur atan ve firmanın dikkatini çekmeye çalışan arkadaşlara, bu artniyetli düşünceler bazı şahıslarda her zaman olmaktadır. Biz 2000 yılından bu zamana kadar neler gördük. O yüzden bu tip diyaloglara sürekli giriyoruz. Bazı şahıslarda var bu araştırma yapmayı web sitesi yapmakla karıştırmaktalar, Football Manager Araştırma Sadece bir web sitesinden ibaret değildir. Sitelerinde bizim aleyhimize milleti gaza getirme sevdasındalar, firma ile zaten Head Research Türker arkadaşımız sürekli diyolog halinde, gerekli görünen noktalar firma tarafından Türker'e bildirilmekte ve geniş araştırma network umuza Türker sayesinde iletilmektedir.

FM 2006 da bir sürü hata çıkmıyor değil, önceki versiyonlardada bir çok yama çıkartılmıştı, bunlardan bazıları büyük hataları önlüyordu. Eğer Türk DB sinde de sorun varsa ve bu bir sonraki yamaya firma tarafından eklenirse Türk ligi dengeleride düzenlenmiş olmasını umuyoruz. Birde bu çalışmalara 3 yıldır hep aynı diyen arkadaşlarada katılmıyorum.

Ve eğer internet bağlantısı olmayan bir şahıs varsa zaten oyunu doğru düzgün oynayamaz yamaları kuramadı diye o yüzden bu oyuna o kadar para verdim Türk ligi oynayamıyorum heba oldu param diye olayı sırf Türk ligi araştırmasına çamur atmak için kullanmayın. ...

Vieri
01.Kasım.2005, 20:00
Bir sure once (Mayis ayi) Vieri her takimi kimin arastirdigini gosteren bir liste cikartilacagini vaad etmisti. Acaba bu liste nerede? Ornegin diyelim ki ben Galatasaray veya Gaziantepspor'da bazi sorunlar gordum. Bunlari kime soylemem gerekli ki bu sorunlari duzeltilsin? Burada genel olarak yazsam o kisinin goreceginden ve duelteceginden ne kadar emin olabilirim? Ornegin her birinci lig takimini arastiran kisi neden burada gorus almak icin bir konu acmiyor?

Bu forumlarda Turker Tozar toplam 5 adet yazi yazmis. En son yazi 2003 yilinda yazilmis. Acaba neden kendisi ortaya cikip aciklamiyor sorunun nerede oldugunu. Neden bu sorunlarin duzeltilmesi icin cozum uretmiyor. Eger cozum uretilse database eminim ki eninde sonunda duzeltilir. Ama cozum uretmek yerine sorunlarin Turksportal disi nedenlerden dogdugu havasi yaratilmaya calisiliyor genelde. Iste bu yanlis. Eger birisi arastirmayi eksik yaptiysa mertce cikip, "benim en iyi yapabildigim bu, bana yardimci olursaniz daha iyisini yaparim" diyebilmesi lazim.

Tabi şimdi ben senin eleştirilerini veya senin olaylara bakış açına katılıyorum arkadaşım, sonuçta biz hiç bir şekilde araştırmayı iyi yaptık bize kimse laf atamaz bilmişliği taslayamayız ve o yapıdada değiliz, tabi herkes sizin gibi olsa iyi ama bin türlü insan var bu olaya karışan ve bunlardan bazıları tamamen artniyet içeriyor. sizin eleştirileriniz bizi daha da kamçılar eleştirinin olmasındaki amaçta zaten bu.

Şimdi gelelim burada esas sorun şu; bizim sizlere araştırma hakkında detaylı bilgi verememiz, yani bu konuyu türkerlede uzun zamanlardır konuşuyoruz burada suçlu olan taraf web departmanından kaynaklanıyor. sizlerin burada araştırma hakkında detaylı bir bilgi bulabileceğiniz veya hataları belirtebileceğiniz formların olmaması büyük eksiklik. Bunun için sitenin yapısınıda değiştirmye karar verdik zaten. Araştırmacılara yeni listelerinde elime ulaşmasını bekliyorum. Gelelim Türker'in niye forumlara katılmamasına
açıkçası kendisinin tercihi bu, o yüzden ben bile msnde kendisi ile konuşma imkanı bulamıyorum ve iletişim olarak mail adresini kullanıyorum. Forumlara katılıp sizleri tekrar bilgilendirmesini tabi bende isterim tekrar teklif edeceğim.

Deza
01.Kasım.2005, 20:22

155 ustu PA si olan (bunlara -9 ve -10 PA da dahil) ve 21 yasindan dusuk sadece 21 oyuncu var Ingiltere'de. Bu rakam Italya'da 33.

Biz ne zamandan beri futbolcu fabrikasiyiz ki bu ulkelerden daha fazla yuksek potansiyelli genc oyuncumuz olsun?

Ayrica, Turk insaninin bir sorunu vardir. Belli bir yasa gelene kadar cok iyidir performans, yas ilerledikse kalite duser cunku genc yastaki o aclik birden bire doygunluga donusur. O nedenle 170 ve ustu PA'si olan oyuncu Turkye'den pek fazla cikmaz. Terim'in U21 teknik direktorlugu sirasindaki basarili takimindan ancak 2-3 tanesi o seviyelere ulasabilmistir.

Bilmiyorum, ama suna katilman gerek: Yazdigim oyuncularin cogu yetenekli, geleceklerini bilmem, ama bazilari var(nuri, özgürcan, tevfik, caner, Erkan,ve birkac baska si daha) su anki statlarindan ve PA´lerinden daha fazlasini hak ediyorlar: Bu oyuncular gercekten birer süper yetenek, ve gelisebilirlerse gercekte de cok iyi futbolcu olurlar.
Italyada ingiltere de 33 ve 21 futbolcu PA 155-180 arasinda olabilir, ama u 17 düya kupasinda yoktular, U 17 Avrupa sampiyonu biz olduk, yani biz de artik daha fazla yetenek cikarabiliyoruz. Gecen Avrupa U20 sampiyonasina ikinci olduk, dünya kupasina gittik, ingilter otalya ne yapti??[/quote]

perpetua
01.Kasım.2005, 20:25
Tabi şimdi ben senin eleştirilerini veya senin olaylara bakış açına katılıyorum arkadaşım, sonuçta biz hiç bir şekilde araştırmayı iyi yaptık bize kimse laf atamaz bilmişliği taslayamayız ve o yapıdada değiliz, tabi herkes sizin gibi olsa iyi ama bin türlü insan var bu olaya karışan ve bunlardan bazıları tamamen artniyet içeriyor. sizin eleştirileriniz bizi daha da kamçılar eleştirinin olmasındaki amaçta zaten bu.
Amacim da zaten sizleri kamcilamak :e: Sonucta daha iyi arastirma, daha iyi satis, daha iyi satis, Turkiye pazarinin SI games'de daha ciddiye alinmasi demektir benim bakis acimdan. (Kisacasi oyunun Turkce cikartilmasina getirmeye calisiyorum isi)

Şimdi gelelim burada esas sorun şu; bizim sizlere araştırma hakkında detaylı bilgi verememiz, yani bu konuyu türkerlede uzun zamanlardır konuşuyoruz burada suçlu olan taraf web departmanından kaynaklanıyor. sizlerin burada araştırma hakkında detaylı bir bilgi bulabileceğiniz veya hataları belirtebileceğiniz formların olmaması büyük eksiklik. Bunun için sitenin yapısınıda değiştirmye karar verdik zaten. Araştırmacılara yeni listelerinde elime ulaşmasını bekliyorum. Gelelim Türker'in niye forumlara katılmamasına
açıkçası kendisinin tercihi bu, o yüzden ben bile msnde kendisi ile konuşma imkanı bulamıyorum ve iletişim olarak mail adresini kullanıyorum. Forumlara katılıp sizleri tekrar bilgilendirmesini tabi bende isterim tekrar teklif edeceğim.

Bir bakima anliyorumTurker'in bu forumlara girip ufak defek konularla ugrasmak istememesini (sonucta herkezin kendine ait isleri ve zaman ayirmasi gereken sorumluluklari var ve FM her zaman en on sirada gelmeyebilir). Bu durumda belki bu isi yapabilecek ikinci bir head researcher yanina alarak isin o yonunu yonetecek birisini cikartabilir belki de. Yani arastirma prosedurunun icini disini bilen ve neyin neden yapildigini tartisabilecek bir kisinin bu forumlarda "bu boyle olmalidir cunku" diyebilecek bir kisi eksikligi var.

Iletisim konusuna gelince. Web sitesi uzerinden bu hatalari aciklayan bir form yerine, bence takimlarin arastirmacilarinin yonettigi ve kendi arastirmalarinin gelistirilmesini saglayabilecek konularin bu forumda acilmasi bu isi kolaylastirir. Ayrica arastirmacinin kendi dusuncelerini aciklamasini da saglar. Dusundugum SI games'in data forumundaki bir cok ulke icin aclilmis konularda oldugu gibi, bu forumda her takim icin bir konu acilmasi.

Ornegin su anda elime 3-4 sayfalik Galatasaray ve bir o kadarlik Fenerbahce sorunlari dokumani var. Onlari buraya eklesem, goz onune bulundurulacaklar mi? Yoksa arastirmaci benden bir konuda farkli dusunuyorsa onu bana soyleyebilecekmi. Acik acik bu tartisilabilinecekmi? Bu gibi fikir alisverisini daha organize hale getiren bir duzen bence yararli olur.

Deza
01.Kasım.2005, 20:28

Bilmiyorum, ama suna katilman gerek: Yazdigim oyuncularin cogu yetenekli, geleceklerini bilmem, ama bazilari var(nuri, özgürcan, tevfik, caner, Erkan,ve birkac baska si daha) su anki statlarindan ve PA´lerinden daha fazlasini hak ediyorlar: Bu oyuncular gercekten birer süper yetenek, ve gelisebilirlerse gercekte de cok iyi futbolcu olurlar.
Italyada ingiltere de 33 ve 21 futbolcu PA 155-180 arasinda olabilir, ama u 17 düya kupasinda yoktular, U 17 Avrupa sampiyonu biz olduk, yani biz de artik daha fazla yetenek cikarabiliyoruz. Gecen Avrupa U20 sampiyonasina ikinci olduk, dünya kupasina gittik, ingilter otalya ne yapti??

Camur atilacak neden olmazsa camur atilmaz. Zaten sadece camur atma amacli camur atanlar da kendilerini belli ederler. Isterim ki Turksportal ekibi ortaya oyle iyi bir arastirma ile ciksin ki camur atanlarin camur atma nedeni olmasin. Veya sadece camur atma nedeniyle yaptiklari elestirileri "yapilmasi gereken yapilmis" diyebilerek eritilsin. Ama camur atanlar database'in eksiklikleri nedeni ile guc buluyor. Bu gucu vermemek ise Turksportal ekibinin elinde.

Katiliyorum, ve insallah gelecek patch da güzel ve basarili bir calismayla cok iyi ve dogru bir database buluruz ve bütün bu art niyetli camur atanlar susar, ve biz Türkiye ligini oynamaktan büyük zevk alir.

Calismalarinizda basarilar dilerim.

perpetua
01.Kasım.2005, 20:53
Italyada ingiltere de 33 ve 21 futbolcu PA 155-180 arasinda olabilir, ama u 17 düya kupasinda yoktular, U 17 Avrupa sampiyonu biz olduk, yani biz de artik daha fazla yetenek cikarabiliyoruz. Gecen Avrupa U20 sampiyonasina ikinci olduk, dünya kupasina gittik, ingilter otalya ne yapti??

Atlanilan bir nokta var burada. Ornegin bu 21 yas altinda ve Ingilterede oynayan oyuncularin arasinda Cesc Fabregas gibi genc yasta Ingiltere'ye transfer olmus oyuncular da var. Yani dunyanin en iyi ve oyunculari genc yaslarda satin almaya ozen gosteren liglerinden birisi kadar genc ve gelecek vaad eden futbolcumuzun olmasinin gercek disi olacagini soylemek istiyorum. Nuri Sahin'in o seviyede olabilecegine katiliyorum ancak digerlerinin 130 ile 170 arasinda bir potansiyelde olacagini dusunuyorum. Yani -7 ve -8'lik potansiyellerin uygun olacagini dusunuyorum. (Tabii aralarindan Nuri disinda bir iki oyuncu daha -9'a layik gorulebilir, bunu arastirmacilara birakirim, ancak listedeki butun oyuncularin bu seviyede olmamasi gerekli.

Ayrica Avrupa sampiyonasinda ikinci ve dunya kupasinda basarili olmamiz takimdaki oyuncularin su anda yasitlarindan daha iyi oldugunu gosterir. Ileride de yasitlarindan iyi olacagini gostermez. Ornegin GS'de oynayan Fabio Pinto bu yaslardayken Ronaldinho kadar buyuk (ve belki de daha buyuk) bir yildiz olunacak deniyordu. O yasta iyi olmak ileride de iyi olunacaginin her zaman gostergesi degil. Bu oyuncunun profesyonelligine ve kendisini gelistirme istegine bagli.

Deza
01.Kasım.2005, 20:58

Atlanilan bir nokta var burada. Ornegin bu 21 yas altinda ve Ingilterede oynayan oyuncularin arasinda Cesc Fabregas gibi genc yasta Ingiltere'ye transfer olmus oyuncular da var. Yani dunyanin en iyi ve oyunculari genc yaslarda satin almaya ozen gosteren liglerinden birisi kadar genc ve gelecek vaad eden futbolcumuzun olmasinin gercek disi olacagini soylemek istiyorum. Nuri Sahin'in o seviyede olabilecegine katiliyorum ancak digerlerinin 130 ile 170 arasinda bir potansiyelde olacagini dusunuyorum. Yani -7 ve -8'lik potansiyellerin uygun olacagini dusunuyorum. (Tabii aralarindan Nuri disinda bir iki oyuncu daha -9'a layik gorulebilir, bunu arastirmacilara birakirim, ancak listedeki butun oyuncularin bu seviyede olmamasi gerekli.

Tamam, Türkiye ligindeki gelecekleri pek parlak olmayabilir, takimlarimiz genc oyunculara önem vermiyor, ama bu onlarin yetenegini düsürmemesi gerek. Sans bulsalar, belki biz kac tane fabregas cikaracagiz. Yani oyuncularimiz yetenekli, ingilizden italyandan, ispanyoldan daha yetenekli, ama bunu gösterecek sans bulamiyorlar, bir sans buldular u 17 ve 120 milli takimlarimizda, ve catir catir ezdiler ingiltereyi, italyayi, yani en az onlar kadar yetenekli, ama bunu gösterme sanslari az.

Vieri
01.Kasım.2005, 21:08
tabi bunların sigames in ülkelere atamış olduğu ability ve potantial değerlerine etkisi olurmu onu bilmiyoruz...

perpetua5099, senin dediğine katılıyorum arkadaşım. türkerden tüm researchlere ait listeyi alıp bu arkadaşlara tek tek iletşime geçip forumda onlara özel bölümler açıp burada araştırmanın gelişmesini sağlayacağım

yeniay
01.Kasım.2005, 21:18
bu arkadaşlara tek tek iletşime geçip forumda onlara özel bölümler açıp burada araştırmanın gelişmesini sağlayacağım

evet bencede iyi olur ortaya daha kaliteli bir araştırmacıkar

Warrior
04.Kasım.2005, 08:58
Benim anlamadığım konu forumda yardım edeyim diye yazmama rağmen benle ilgilenilmemesi.SN.Türker Tozarla iletişime geçtim.Kendisi(iş yoğunluğundan olabilir suçlamıyoum)2 ay sonra cevap verdi.Bende anadoludan hangi takımların eksikleri var söyleyin,bizzat gideceğim hepsinin tesisine dedim.Sonra cevap gelmedi.Yani birsürü takım araştırılmadan direkt Fm2005 ten alındı denmesi bana makul geliyor.Madem iş ciddiye alınamıyor(altını çiziyorum alınmıyor değil alınamıyor) bunu daha koordineli yapabiliriz.Örneğin siz bir takımın araştırmasını bir kişiye veiyorsunuz.Adam ilgilendi ilgilendi.İlgilenmezse iş havada kalıyor.Bunun yüzünden bir takımı birden fazla kişi araştırmalı.Üstüne üstlük bu kişilere Turksportal forumlarında iletişim imkanı sağlanıp eksiklerinin giderilmesi sağlanmalı.Forumda o konunun kapanması da ancak hepsi ortak bir datada buluşunca olmalı.Bu zormu Hayır.Diyeceksinizki araştırmacı az.Az dağil.Benim bile çevremde Turksportalden haberi bile olmayıp Futboldan iyi anlayan takımları iyi analiz edebilen hemde Fm fanatikleri var.Hepimizin msn sinde farklı illerden kişiler vardır.Bu işi Head researcher organize etmeli ama gelin görünkü Sn. Tozar'ın işi başından aşkın görünüyor(Vieri nin bile görüşememesi örnek)
Amacım Turksportal a zarar vermek değil.Bu işin daha organize yapılabileceğini anlatmak.Hepimizin işi var ama hepimizde en az 1-2 saat oturup Fm oynuyoruz.O saatleri tatsız tatsız hatalı DB ile oynamaktansa herkes bir haftasonunu ayırır,bu işi halleder.Arkadaş Dardanelspordaki hatalardan yakınmış.Belliki 1 kişi araştırmış o da sallamış.Fenerbahçe yi görüyorsunuz.Bunuda ciddiye alan yoktur kanaatimce çünkü gidipte Samandıra ya Daumla yada onu geçtik antrenörlerden biriyle konumaya çalışan biri yok.Herkesi medeni cesarete ve dayanışmaya çağırıyorum.Ha son olarak Sn. Tozar bu işi organize etmiyorsa (yine altını çiziyorum edemiyorsa değil,etmiyorsa)Turksportal yönetiminden başka biri üstlenebilir(Örneğin Vieri)
Saygılarımla

FeYYaz1989
04.Kasım.2005, 11:12
Ya o bir şey değilde.Ç.Dardanelspor'un statlarının bu sene hepsi random.Bildiğim kadarıyla araştıran bir arkadaş olması lazım.Ama onada ulaşamıyorum.Araştımak içim başvurdum.Ondanda net bir cevap alamadım.Yani açıkçası bende uğraştıktan sonra dikkate alınmayacaksa boşuna uğraşmayayım bari dedim yani.Ben Çanakkale'de ki maçlara gidiyorum.Ama maçlara gidip taraftar gibi izlemek başka.Oyuncuları değerlendirmek başka.Ben bu aralar hep tarafatar gibi izliyorum maçları.Ayrıca araştırmacı az değil.Aksine futbolla bu kadar ilgilenen bir ülkede çok bile.Herkes olamaz araştırmacı derseniz bir deneme sürecine tabi tutulur mesela.Bence iyiye doğru en iyi adım.Forumda bir bölüm açıp araştırmacılara eleştirilerini bildirebileceğimiz bir yer olmalı.Yani mesela forumda gençlerbirliği konusu açılmalı ve o takımla ilgilenen tanıtılmalı.Sonra ordaki hataları biz ona forum aracılığı ile bildirmeliyiz.
Yani bunlar benim görüşlerim.Warrior abiye katılıyorum.Ancak böyle düzgün bir şey olur.Mesela ben ankaragücü için eleştiri yapacağım.Eleştirimi ortaya atıyorum.Ama kime belli değil.Araştıran onu gördümü belli değil.Hatta araştırmacılar mail veya msn adreslerin vermeliler.Bizde onlarla iletişime geçmeliyiz.Saygılar.Herkese kolay gelsin.

perpetua
04.Kasım.2005, 18:26
perpetua5099, senin dediğine katılıyorum arkadaşım. türkerden tüm researchlere ait listeyi alıp bu arkadaşlara tek tek iletşime geçip forumda onlara özel bölümler açıp burada araştırmanın gelişmesini sağlayacağım

Bu konuda bir gelisme var mi acaba. Eminim herkez bazi gelismeler istiyor, yoksa isyan cikiyor ;)

Vieri
04.Kasım.2005, 20:27
Evet arkadaşlar bir kaç gün içerisinde sitede araştırma bölümü hazırlanacak orada hangi takım için araştırma görevini kimin üstlendiğini, eleştirilerinizi takım hakkında detaylı yorumlara ulaşabileceksiniz.

Takımlara ait oyuncu yorumlarınızıda hatalarıda burada takımlar başlığı altına girebileceksiniz. Direk Türker Tozar'a ulaşmak için hata (bug) formlarını doldurup, ilgilendiğiniz konular hakkında takım, avrupadaki türk oyuncular için araştırma görevine başvura tıklayabileceksiniz.

Geçtiğimiz yıllarda gerek gazetelerle yapılan röportajlarda, gerekse TV üzerinden yayın yapan programlara katılarak ilettiğimiz FM araştırmasında zorluk yaşadığımız bölgeler için araştırmacı arıyoruz şeklindeki mesajlarımız karşısında hiç başarılı olmamamıştık.

Şimdi bu konuda araştırma ekibi olarakta bir takım değişikliklere gitme kararı aldık. Tolga, Türker, Emir, ben ve diğer araştırma konusunda görevli olan arkadaşlar ve bu ekibe katılacak yeni isimler ile Türkiye ligine ait çalışmalara imza atacağız.

Türkiye araştırması organize konusunda web departmanı olarak gerekli planlamalar yapılmış olup ileri günlerde web sitemizde ilgili bölümler devreye alınacaktır.

Turksportal web sitesinin arayüzünden içeriğine kadar başta araştırma ağırlık olmak üzere büyük değişikliğie gidilecek, siteye içerik desteği sağlayabileceği düşünülen yeni arkadaşlar Turksportal ekibine dahil edilecektir.

karizma
04.Kasım.2005, 23:27
benim tespit ettiğim oyuncu hataları emekli oyuncuların hala kadroda olması örneğin hami..

TK_ ReMiX
05.Kasım.2005, 00:17
Abi okadar iyi mi biliyosunuz ozaman yardim edin bizde bütün türk takimlarini perfekt oynualim ya destek verin ozaman adamlara ki türk ligleri iyi olsun kendi kendine olucak bisey degil bence. okadar fm oynayan kisi var en azindan bi kismi yardim etse varya biz ingiltereyi bile geceriz. neyse yani bunu birtek söylemek istedim güzel birsey datanin yapip ve bir kac ay sonra bir oyunda görmek ben simdiye kadar yapmadim cünkü türker tozara kontakt yok ama mesala fifa manager 2006 icin data yaptim.

Warrior
05.Kasım.2005, 08:20
Evet arkadaşlar bir kaç gün içerisinde sitede araştırma bölümü hazırlanacak orada hangi takım için araştırma görevini kimin üstlendiğini, eleştirilerinizi takım hakkında detaylı yorumlara ulaşabileceksiniz.

Takımlara ait oyuncu yorumlarınızıda hatalarıda burada takımlar başlığı altına girebileceksiniz. Direk Türker Tozar'a ulaşmak için hata (bug) formlarını doldurup, ilgilendiğiniz konular hakkında takım, avrupadaki türk oyuncular için araştırma görevine başvura tıklayabileceksiniz.

Geçtiğimiz yıllarda gerek gazetelerle yapılan röportajlarda, gerekse TV üzerinden yayın yapan programlara katılarak ilettiğimiz FM araştırmasında zorluk yaşadığımız bölgeler için araştırmacı arıyoruz şeklindeki mesajlarım karşısında hiç başarılı olmamamıştık.

Şimdi bu konuda araştırma ekibi olarakta bir takım değişikliklere gitme kararı aldık. Tolga, Türker, Emir, ben ve diğer araştırma konusunda görevli olan arkadaşlar ve bu ekibe katılacak yeni isimler ile Türkiye ligine ait çalışmalara imza atacağız.

Türkiye araştırması organize konusunda web departmanı olarak gerekli planlamalar yapılmış olup ileri günlerde web sitemizde ilgili bölümler devreye alınacaktır.

Turksportal web sitesinin arayüzünden içeriğine kadar başta araştırma ağırlık olmak üzere büyük değişikliğie gidilecek, siteye içerik desteği sağlayabileceği düşünülen yeni arkadaşlar Turksportal ekibine dahil edilecektir.

Tek kelimeyle Mülemmel.Türksportale de yakışan bu işin üstüne gitmekti.Sonuna kadar destekliyorum.

capriceman
05.Kasım.2005, 13:54
Malatyaspor'un görevi bana verilmişti, yeni editörler yllandığı an en azından Malatyaspor'u gelecek oyun için daha iyi hale sokarım ben. Tabi sigames dikkate alacaksa.

Warrior
05.Kasım.2005, 19:33
Capriceman.Olay bu değildir.Malatyasporda herhangibir sıkıntı yoktu(Teknik direktör ünün Aykut Kocaman olması dışında.,Eh ona da Sİ games yetişemez tabi dile kolay 3 teknik adam değiştik.İyileştirmek deyimi farklı kalıyor.İşimi daha ciddiye alırım desen(Ciddiye almadın demeye getirmiyorum yani) daha anlamlı.Anlatabildimmi acaba?

VoLkaN BaROs
06.Kasım.2005, 05:08
size şöyle anlatayım arkadaşlar, ben bu senenin hakem verilerini hazırlayacaktım, bir müddet verileri toparladım hatta biliyorsunuzdur Futbol Hakemi olmamın da artısıyla bire bir verileri içeren bilgilere Futbol Federasyonundan ulaştım...

Ama Türkçe Çalışmasına öylesine çok vakit ayırmam gerekti ki hakem verilerini toparlama işlemini bırakmak zorunda kaldım.

Hazırlarken bir önceki senenin verilerini istedim, bu veriler ile kendi hazırladıklarımı mukayese etmek için, fakat bir önceki senenin verileri önüme geldiğinde oldukça şaşırdım zira veriler hiçbir şekilde birbirini tutmuyor.. 2005 ile 2006 hakem verileri arasında dağlar kadar fark oluşacak... Birçok hakem yanlış klasmanda, yanlış değerlendirmelerde... Bunu da belirttim...

Ben de çoğunuza hak veriyorum, olayı bizzat yaşayan biri olarak bunları söylüyorum... Ama sgames'in forumlarında okuduğum konular oldukça abes... Birşeyler düzelsin diye eleştiri yapmıyorlar maalesef, hep suçlama var...

Evet kimse memnun değil bazı konulardan, ama burada esas olan kişileri zor duruma düşürerek onların işlerini elinden almaya çalışmak olmamalı... Oyunu "Eğlence" ortamından çıkarıp tamamiyle birilerinin sırtından geçinmeye çalışanlar türedi ne yazık ki... Bu kişiler oyunun adını kullanarak sitelerinde ve forumlarında olmadık reziilikler sergilediler, porno içeriklerden tutun da başkalarının yaptıkları emekleri kendilerinin miş gibi gösterip yayınlamaya kadar...

Hala "Niyetim kötü değil, amacım daha iyiye ulaşmak" diyip de yazdığı yazılarda açıkca bir Turksportal düşmanlığı sergileyenler var.

Biz çok gördük öyle çamur atıp bizi biryerlere şikayet edenleri, aynı kişiler çalışmalarımıza katıldıklarında onlara iş verdiğimizde aldıkları işleri ellerine yüzlerine bulaştırıp batırdılar, yada aldıkları işleri yapmayıp bizi zor durumlara soktular... Ama kendi forumlarında ya da sigames'in forumlarında bize küfür etmekten, bizleri suçlamaktan, yalancı konumuna düşürmekten de geri kalmıyorlar...

capriceman
06.Kasım.2005, 05:48
Capriceman.Olay bu değildir.Malatyasporda herhangibir sıkıntı yoktu(Teknik direktör ünün Aykut Kocaman olması dışında.,Eh ona da Sİ games yetişemez tabi dile kolay 3 teknik adam değiştik.İyileştirmek deyimi farklı kalıyor.İşimi daha ciddiye alırım desen(Ciddiye almadın demeye getirmiyorum yani) daha anlamlı.Anlatabildimmi acaba?

Malatyaspor'un tesislerinin içini gezdin mi en son hali ile? Yeni yapılan tesislerden haberin varmı? Sanmıyorum. Oyunda tesisler 7 olarak gösterilmiş ki, 11-12 ile değerlendirilen birçok kulüpten de daha iyi bir tesise sahip Malatyaspor. Ayrıca Malatyaspor İnönü Stadı 17 bin kişilik de değil, koltuk kapasitesi sadece 11150 kişiye karşılık geliyor. Maddi anlamda da Anadolu'da ki birçok kulüpten iyi durumda olmasına rağmen diğer kulüplerden çok daha küçük bütçelerle başlıyor oyuna Malatyaspor.

Hepsinden ötesi bugün Fatih Terim'in izliyorum dediği kaleci Bora gibi, yıllarca Süper Ligde başarı göstermiş Serkan Bensol gibi futbolcuların profilleri hala berbat durumda.

Değişmesi gereken o kadar çok şey var ki...

Vieri
06.Kasım.2005, 05:58
capriceman geçtiğimiz dönem yapmış olduğun araştırmadan sonra son durum malatya ile ilgili kimde bilmiyorum ama eğer şu anda uygunsa Türker'e söyleyelim editörü sana ulaştıralım

capriceman
06.Kasım.2005, 06:04
capriceman geçtiğimiz dönem yapmış olduğun araştırmadan sonra son durum malatya ile ilgili kimde bilmiyorum ama eğer şu anda uygunsa Türker'e söyleyelim editörü sana ulaştıralım

Site de biliyorsun Mustafa o dönemler bir karışıklı vardı, arada kaynadı benim editör notlarım, ben forumda verdiğin yere tekrardan mail de attım, ancak sen, Volkan, Türker fark etmez editör yollanırsa en kısa sürede güncelleme yaparım. Sonuçta hergün içindeyim kulübün. Unutmadan Elazığspor, Diyarbakırspor falan araştırmacıları eksikse onlarıda alabilirim. Şuan ki bilgileri en azından bir nebzede olsa güncelleyebiliriz böylece. Ancak benim o dönemki teklifim üzerine Türker sadece Malatyaspor'u göndermişti, bu sene daha fazla zamanım var açıkcası...

*Aaa birde, eğer işe yarayacaksa geçtiğimiz dönemki çalışmaların notlarını tekrardan yollayabilirim sana.

Vieri
06.Kasım.2005, 06:20
tamam işte bu hafta ben bu olaylarla ilgileceğim zaman buldukça açıkçası bu işin yanında bitirmem gereken çok önemli bir iş var ona daha çok zaman harcamak zorunda kalıyorum. Türkerlede iletişim halindeyim araştırma ekibi ile son durumu alır almaz gerekli kısımları devreye sokup başvuruları alıp araştırmacı ilanlarına başlayacağız :)

Vieri
06.Kasım.2005, 06:25
Malatyasporlada ilgili gerekli bir durum söz konusu ise senle iletişime geçerim

oSa
06.Kasım.2005, 17:42
Bu bahsettiğiniz editör zaten açık olarak dağıtılmıyor mu; bende var mesela ?

Vieri
06.Kasım.2005, 18:02
yani olabilir dağıtılıyormu bilmiyorum biz araştırmacılara dağıtıyoruz ve fm2006 için olanı göndereceğiz, oyundaki editör ile karıştırılmasın

FeYYaz1989
06.Kasım.2005, 18:03
Arkadaş sanırım oyundaki editörle karıştırmış.

Deza
06.Kasım.2005, 18:56
Bütün buldugunuz hatalari ve yanlislari herhalde Hata rapor sayfasindan bildirirseniz, arastimaci arkadaslar icin dhah kolay olur. Forumda yazinca cok karmasik oluyor, bütün bilgileri toplamakta zor olabilir.

Hata rapor sayfasi -> http://www.turksportal.net/tsi/v2/cm/research/

Vieri
06.Kasım.2005, 18:58
Evet özellikle son bir haftadır yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler, bu link ile hatalar bize ulaştığında bilgilerin saklanmasından sıralamasına kadar çok kolay oluyor bizim için.

oSa
07.Kasım.2005, 20:37
Arkadaş sanırım oyundaki editörle karıştırmış.

mini editörden bahsediyorum, oyunla birlikte gelen data editöründen değil.

ayrıca sadece araştırmacılara dağıtılması gibi bir kısıtlama neden olsun ki?

Vieri
08.Kasım.2005, 17:31
böyle bir kısıtlama yok isteyen herkes kullanabilir tabi işine yarayacaksa :) şu an için biz araştırmacılara veriyoruz çünkü outputlar bize gerekli.

şu anda siteye koymadım ama ilerleyen günlerde koymayı planlıyorum

karizma
08.Kasım.2005, 23:54
bence oyundaki en bariz hata fm2005 te ne kadar boşta oyuncu varsa aynen aktarılmış bunların çoğu emekli olmuş veya başka bir kulüple anlaştı ama hala boştalar...

Bigturk
11.Kasım.2005, 02:01
abi rapor hazir, yeni Database de Hazir

Vieri
11.Kasım.2005, 04:35
çok güzel ellerine sağlık

rapor için [email protected] lütfen eren

Bigturk
12.Kasım.2005, 01:31
gonderdim abi

perpetua
01.Aralık.2005, 19:47
Forum ne yazik ki yine sessizlige burunmus... Acaba ne olup bittigi ve yapilan duzeltmeler hakkinda bilgi verilebilirmi?

apaydin2148
01.Aralık.2005, 20:43
ben konuştum birkaç gün önce Turker Tozar'la dediği şey şuydu:

şu anda elime takımların son halini gösteren mini editör dosyaları geçmedi.Yani şu anda birşeyler düzeltsem bile boşa yapmış olacağım haber bekliyorum ilk yamaya yetişir heralde...

en azından bana söylenen bu şekilde oradan gelen talimata göre yanlışlıkların çoğu düzeltilecekmiş...

perpetua
01.Aralık.2005, 21:16
Mini editor dosyalari hala elde degilse gelecek yama ile cikacak datanin biraz son dakika isi olacak gibi gorunuyor bana..

Tabii ki bu dosyalar elde yoksa yapilacak duzeltmelerin bir cogu bosa gidecektir. Belki de SI'a biraz baski yapmak lazim bu konuda ki o dosyalar gonderilsin ve data uzerinde calisma yapilabilinsin.

apaydin2148
01.Aralık.2005, 21:22
kesinlikle katılıyorum sana. bu baskı olayı biraz olmuyor olabilir bilemem orasını ama köklü bir değişiklik yapma zamanı gelmiştir bence.

tabi mini editör dosyaları ele geç geçerse biraz aceleye gelmiş gibi olabilir bu noktada ön hazırlıkların iyi yapılmış olması gerekir bence.

Deza
01.Aralık.2005, 22:36
Ön hazirliklar iyi yapilirsa zamna fazla sorun olmaz.
Insallah güzel bir yama cikar. :mrgreen:

perpetua
15.Aralık.2005, 06:16
Yamanin 10-12 gun icinde cikmasi bekleniyor. Acaba data duzeltme konusunda gelismeler var mi?
:?: :?: :?:

emirduman
15.Aralık.2005, 19:53
Umarım bu yeni yama'da data güncellemeleri yer alır....

FeYYaz1989
15.Aralık.2005, 19:57
Birde şu 2.lig A kategorisi hatası düzelse iyi olacak.Ç.Dardanelspor'u 1.lige çıkartmak istiyorum.

Deza
15.Aralık.2005, 21:55
Evet gelismeler nasil, merak ediyoruz?

Vieri
15.Aralık.2005, 22:15
sevgili deza ve diğer arkadaşların bizlere iletmiş oldukları bilgiler çok işimize yaradı. Database güncelleme çalışmaları Türker tarafından sürdürülüyor. Rastladığınız yeni hataları yine sitedeki hata formunu kullanarak gönderebiliriniz.

Deza
20.Aralık.2005, 00:25
Evet, sonunda cikti 6.0.2 yamasi, Türkiye liginde de düzelmeler var.
Ama bildiginiz gibi Türkiye ligi database´i ve oyuncu özelliklerini düzeltmeleri icin bir calisma vardi, hata raporlari falan gönderildi ilgili kisilere. Bu calisma cikan yamanin icinde yok. Peki bu update´i ne zaman yayinlanacak, ve bu update Turksportalin sundugu özel bir update mi olacak???
En son haber Türker Tozarin calismalara devam ettigi yönündeydi.

perpetua
20.Aralık.2005, 05:06
Turksportal'in yapacagi bir ozel calisma ne yazik ki gelecek surumlerde Turkiye liglerinin duzeltilecegi anlamina gelmez. Sonucta database ile ilgili sorunlarin ana database'de duzeltilmesi gerekir ve bu da sadece SI uzerinden yapilabilir.

Buradaki sessizlikten dolayi bu isin pek bir yere gitmediginden korkuyordum ve sonucta bir hayal kirikligi ile daha karsi karsiya geldik. Yapilmis olan duzeltmeler var. Ancak atlanmis olan en onemlisi Ikinci lig A ve B kategorisindeki takimlarin yabanci transferi konusunda. Bu takimlar halen iki adet yabanci oyuncu transfer edebiliyor. Kuralin dogrusunu daha once bu forumda yazmis ve duzeltilmesi gerektigini belirtmistim.

En azindan yabanci futbolcu kurali 3 buyuklerin maclarinin TV'de verilmesinden biraz daha onemli bir sorun. Ayrica ekleyeyim, TV'de maclarin gosterilmesi de sorunsuz degil. Ornegin bir cok hafta maclar saat 21'de basliyor. Ozellikle kis aylarinda en son ne zaman saat 21'de mac basladi, hatirlayan var mi?

Ayrica arastirma konusunda seffaflik rica ettik, takimlarin arastirmacilarin bu forumlarda sorunlari ele alabilmesi icin bir ortam yaratilmali diye fikir verdik, Turker Tozar'in acik acik database hakkinda gorus bildirmesi ve ilgili olmasinin yararli olacagini ekledik ama hic biri ne yazik ki bir yere varmadi.

Simdi cikip ortaya biz duzletmeleri yolladik ama SI games yama nin icine eklemedi denilebilir. Bunu ongorerek simdiden soruyorum.. acaba neden "Biz boyle bir soz vermistik, database duzeltilecekti bir sonraki yamada. Ancak SI games bu duzeltmeleri ekleyemeyecegini soyledi. Bu nedenle yamada database hatalarinin duzeltilmesini beklemeyin." diye bir aciklama yapilmadi?

Veya "Yetistiremedik ancak calismalarimiz devam edecek, ve hatta su ana kadar bu sorunlar duzeltildi." diye bir bilgilendirme yapmak dogru olmaz mi? Boylece hazirlanan gorus bildirme formu ile bir cok insanin ayni sorunlari tekrar tekrar belirtmesi engellenemez mii? Ornegin acaba simdiye kadar kac kisi Besiktas'in stadyumunun kapasitesinin yanlis oldugunu tekrar tekrar belirtti? Eminim ki belirtmeye de devam edecektir.

apaydin2148
20.Aralık.2005, 10:21
sonuna kadar haklısın ne diyebilirizki.Bundan sonra yapılacak şey bu işe daha fazla önem verilmesi.

FeYYaz1989
20.Aralık.2005, 16:52
Hala 2. lig takımları 2 yabancı alıyormu??? (r) ve Beşiktaş stadyumunun kapasitesidemi düzelmedi??? (r) (r)
Neyse sağlık olsun diyeceğim ama bu hatalar yüzünden yine eskiden en çok zevk aldığım liglerden birini Türkiye ligini açmayacağım.

Makaay
20.Aralık.2005, 19:22
kardeşim siz keyifle oynayasınız diye düzeltiyoruz biz bu hataları (b)

http://forum.turksportal.net/phpBB2/viewtopic.php?t=4971

perpetua
21.Aralık.2005, 00:26
kardeşim siz keyifle oynayasınız diye düzeltiyoruz biz bu hataları (b)

http://forum.turksportal.net/phpBB2/viewtopic.php?t=4971

Bunlari oyun ile gelen database'de duzeltmedikten sonra fazla bir manasi yok ne yazik ki...

Her sene bu isle baskalarinin ugrasip tekrar tekrar ayni sorunlari duzeltmemesi gerekir.

Makaay
21.Aralık.2005, 00:46
katılıyorum kardeşim...

tolginho
21.Aralık.2005, 01:10
türker en son elindeki verilerle uğraşıyordu. Sanıyorum bu sene si games korsan cdler yüzünden oldukça kızdı, dil sistemini değiştirdi. Araştırma verilerini tesliminde aksamalar oldu.

2. Ligde yabancı oynaması gibi teknik problemler çıkmaya başladı. Stadyum konusunda daha hazirandan beri hiç uyarmadıysam 100 kere uyardım Türker'i atlama imkanı yoktu yani

Deza
21.Aralık.2005, 01:15
Siz de ozaman FM in Türkiye de gazetelerde nasil tanitildigindan bahsedin, herhalde dünyada tek ülke FM in her hafta gazetede olmasi, cok büyük bir reklam oyun icin.

Vieri
21.Aralık.2005, 02:26
Merhaba,

Ben eleştirilere katılıyorum. Ama sizde görüyorsunuz arkadaşlar durumu, buraya yazan arkadaşlarda sitemizdeki hata formunu kullanarak bir ton hatayı bildirdi bu hatalar direk zaten Türker'e geçti. Türkerle konuşmamda kendiside bu hataları düzeltmeye başladığını (database verileri ile ilgili) söylemişti. Bende bu yamayla birlikte bir değişim bekliyordum.

Yama çıktıktan sonra Türker ile görüşme şansım olmadı. Bu konuda en doğru az odur.

Deza
21.Aralık.2005, 19:48
Selam,

Türkerin herseyi düzeltmek icin gayretle calistigindan eminim, ama niye bu yamada degisiglikler olmadigini merak ediyorum. Hepimiz hata raporlari göndererek yardimci olmaya calistik, ama karsiligini alamiyoruz. Bidiginiz gibi 1 ay dan fazla oldu bu calismaya basladiginda Türker, ve yamaya yetisicegini söylüyordu.

Lütfen Türker abi bir aciklama yapsa da neler olup bittigini bilelim. Ileride ne olabilir bilelim.
SI transfer arasindan sonra dataupdate cikarir mi, ozaman o yamada yer alabilir mi calisma? Yoksa official yama cikmayacaksa, Turksportal unofficial yama yayinlayabilirmi?

Vieri
21.Aralık.2005, 20:58
Türker'e söyledim ayrıca ben bu Sigames için testerlık yapıyorum bu problemlerin hepsini belirtmiştim ona atlanması imkansız. Hatta tek tek screenshotları ile birlikte :) Deza seninde bu konuda ne kadar hassas olduğunu biliyorum, sitedeki araştırma hata formunda gönderdiğin bilgileri gördüm ilgin için teşekkür.

Tahminime göre database update çalışması bu yamaya yetişmedi ama bu benim fikrim net bilmiyorum. Denildiği gibi kesin birşey var oda Türker'in bu konuya el atması. Belki siteye bu konuyla alakalı bir haber girebilir son durum nedir gibisinden.

Bigturk bizimle çalışıyor ve onun yaptığı bir güncelleme yaması mevcut ama daha yayınlamadık. Ona bende el atıp son haliyle güzel bir unofficial çalışma çıkartabiliriz. İncelediğim kadarıyla Eren oldukça emek harcamış. Onunlada msnde görüşüyorum son yorumlarını alacağım. Belki bir kaç bişey ekleyebilir sonra çıkartabiliriz.

Bide Sigames bu geçtiğimiz yıl çıkan sorunlardan sonra güvenlik önlenlerini arttırmış sanırım database üzerinde. Haliyle database verileri oldukça önemli, bunun için uzun süre çalışmalar sürüyor. Ama verilerin böyle basit hatalarla oyunda gözükmemesi sizin olduğu kadar benimde canımı sıkıyor.

en son update 99 yılında yapmıştım o zamandan beri yeminliyim update yapmamaya :-) Ama bu gidişle yeminimi bozacağım gibi :p

Makaay
21.Aralık.2005, 23:08
Hazır bu aralar vaktim varken gerekli bilgileri bana yollarsanız ortak bir calısma yapabilirim fm alemi için.tabi bu sadece bir öneri...

Deza
22.Aralık.2005, 00:59
Evet, herhalde zamanin az oldugundan dolayi yetismedi.
Ama yine de Türker abi bir aciklama yapim her sey netlik getirirse iyi olur, gelecek icin database calimalari var mi, SI nin belki 3. resmi yamasina, yada Turksportalin yayinladigi özel database yamasi icin.
Belki Türker abi kendi ugurasdigi update icin, Senin(Vieri) ve Bigturk arkadasimizin yaptigi update den faydanalip, güzel bir calisma sunabilir.

Söyledigin gibe ben ve bircok baskalari size hata raporlari gönderdik, Türkiye liglerini iyilestirmek icin, ve ne yazik ki yamaya yetisemedi calisma: Bunun icin Türker abi bir aciklama yapip nedenlerini ve gelecekte ne olacagini söylerse seviniriz, Ona bu haber ilettin lütfen. :mrgreen:

tolginho
22.Aralık.2005, 02:07
tamam ben gene türkerle periyodik yaptığmız uzun telefon görüşmelerinden birini yapacağım demek ki :)

Deza
22.Aralık.2005, 02:34
tamam ben gene türkerle periyodik yaptığmız uzun telefon görüşmelerinden birini yapacağım demek ki :)

Hehe, iyi olur (ı) :mrgreen:

emirduman
22.Aralık.2005, 19:46
Evet, bir açıklama oldukça iyi olurdu....

Neyi, ne zaman beklediğimizi bilirdik...

cimbomlu_eray
27.Aralık.2005, 15:21
databasede büyük oyuncuların yanlış olmasını özellikle eleştirebiliriz bencede daha hummalı ortak bi çalışma izlenebilir bende 5 yıldır oynayan birisi olarak yardım etmeyi isterim bi takımın hazırlanan ekibine katılmak isterim gerçi bu mümkünmü bilmiyorum yaşadığım yer Trabzon oldğuna göre Sebat ve Ts olabilir Ts de Gökdenizin mevkisi bile yanlış lanse edilmiş sol kanat oynuyor

capriceman
28.Aralık.2005, 21:39
Türker Tozar ile iletişime geçmelisin dostum. [email protected] ;) umarım maili yanlış yazmamışımdır :/

gorkemyilmazkarasu
28.Şubat.2006, 19:26
cm oyununa 8 senesini vermiş biri olarak özellikle bu başlığı inceledim ve biraz üzüldüm.herkes güzel şeyler söylemiş ama sanırım biraz daha üzerine gitmemiz lazım.mesela araştırma işini uzun süredir yapan (eskiler diyelim) arkadaşların yanına 2. ve hatta 3. yardımcılar verilebilir diye düşünüyorum.sonuçta birlikten kuvvet doğar.ve o yardımcılarda işi öğrenince daha yerinde tespitler yapmaları mümkün olabilir.

o kadar adamı nerden bulucaz demeyin sitedeki fm severler yeterde artar bile diye düşünüyorum.mesela bölge bölgemi araştırmacılar var yoksa takım bazındamı.hele araştırma bölge bazındaysa(mesela istanbulda 5-6 ilçe bir arada gbi,şehir dışında şehir araştırması gibi.) bu işle ilgilenecek kişiler yetiştirilebilir sonuçta fm oynayan bu kadar insanda mutlaka araştırma yapıcak ve genç yıldızları görebilecek kapasiteye gelmişlerdir.

erken kalkan yol alır diyerek ben bir an önce 2007 için çalışmalara başlamayı teklif ediyorum.köklü bir çözüm getirilmesini rica ediyorum.belkide hala kafamızın bir köşesinde cm 01-02 nin kalmasının bir nedenide türkiye ligindeki araştırmalarla ilgili olabilir.ilginize şimdiden çok teşekkürler.

perpetua
28.Şubat.2006, 20:05
Bu is tabii ki ekip isi. Kesinlikle 2-3 kisinin cok buyuk emeklerinin sonucunda olacak bir is degil. Yapilacak duzeltmeleri ne kadar cok guvenilir kisiye yayar ve bu kisiler ne kadar ozverili calisirsa ortaya o kadar iyi bir arastirma cikacaktir. Bunu yapabilmek icin arastirmanin yapilis ve islenme seklinde radikal bir degisiklik gerektigini dusunuyorum.

TüMeR_yAğıZ
01.Mart.2006, 21:36
bu işin ekip işi olduğuna katılıyorum.tabiki güvenilir ve futbol bilgisi yüksek olan bu işe gönül verecek kişilerin bulunması lazım.bunun için farklı bir değişiklik yapılabilir araştırmalar için.

tolginho
01.Haziran.2006, 02:29
Bu is tabii ki ekip isi. Kesinlikle 2-3 kisinin cok buyuk emeklerinin sonucunda olacak bir is degil. Yapilacak duzeltmeleri ne kadar cok guvenilir kisiye yayar ve bu kisiler ne kadar ozverili calisirsa ortaya o kadar iyi bir arastirma cikacaktir. Bunu yapabilmek icin arastirmanin yapilis ve islenme seklinde radikal bir degisiklik gerektigini dusunuyorum.

Kesinlikle ekip işi. Gazetedeki röportajların etkisiyle ilk kez bu yıl 80 kişiye yakın bir araştırma ekibi oldu. Daha önce 180 e yakın profesyonel takımı ancak 20-25 kişi takip ediyordu.