PDA

View Full Version : Oyuncu Degistirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler! v2007

Flawless Victory
29.Kasım.2006, 19:40
FM 2006 icin yayinladigim bu calismayi FM 2007 icin simdi sizlerle paylasiyorum. Aslinda unutmustum ben bu konuyu sagolsun bir arkadas okuyunca hatirladim. Asagida yazanlar FM 2007 icinde dogrudur ama yine de birazdan oyuna girip bir saglamasini yapacagim.(29.11.2006 tarihiyle saglamasi yapilmistir...)

Aşağıdaki ss yi bir süzün ondan sonra hemen alttaki yazımı okuyun.

Oyuncuyu Neye Göre Değiştirmeliyiz?

Maçtasınız artık... Kadronuzu kurmuş, antrenman sisteminizi ve antrenörlerinizi seçmiş ve hazırsınız. Artık maçta birşeyleri değiştirmenin zamanı geldi ve geçiyor.

Bizim kullanacağımız istatistik menüsü "oyuncu verileri"dir. Bu menüde 18 adet istatistik veriliyor. Şimdi bunlardan hangilerine bakıp oyuncu değiştireceğimizi ve hangilerini kullanmayacağımızı açıklayalım :

İlk olarak "Pas"tan başlayalım. Bir atılan pas bir de isabetli pas istatistiği vardır. Bir maçta eğer takımda kötü giden birşeyler varsa önce pasa bakıyoruz. Bakın ss'de Agouda isimli oyuncumuzun attığı pas sayısı diğerlerine göre daha az (17). İsabetli paslar bizi 1. dereceden ilgilendirmiyor. Çünkü bir oyunda oyuncunun aktif rol alması daha önemlidir (yani attığı pas sayısı). Bir oyuncu 70 pastan 55 isabetlilik sağlamışsa, 40'da 40 isabet bulandan daha iyi oynuyor demektir. Ancak, oyuncuların attığı pasların sayısı birbirine çok yakınsa, işte bu durumda (isabetli pas sayısı için 2. dereceden önemlilik) isabetli pas sayımız belirleyici olandır diyebiliriz. Kısacası bir oyuncunun sahadaki ömrünü önce paslar belirler ama tek başına değil elbette. Devam edelim...

Kritik paslar, arapaslarıdır genelde. Oyuncu değişikliğini şart koşmaz. Yani kimse iyi arapası atamadığı için çıkarılamaz. Ancak, oyuncu 80 pas atmışsa bunların birkaçı arapası (kritik pas) olmalıdır. Eğer değilse o oyuncu oyunda yeterinde etkili olamıyor demektir ama çıkarmanız şart değil, "oyuncu taktikleri"nden onu oyuna tekrar konsantre edebilirsiniz. Mesela ona, alan daraltma, yaratıcılık, top kapma gibi özellikleri verin. Tabi yeteneği oranında. Pas kısmında anlattığım özellik de iyi değilse, biraz düşünün değiştirmeyi.

Her zaman söylerim "top kapma kaleci dışında bütün oyuncuların bir özelliğidir". Buna bakarak oyuncunun, oyunun ne kadar içinde (aktif) olduğunu görebilirsiniz. Mesela ss'de Necati 1 top kapma denemesinde başarılı olmuş o kadar (tıpkı gerçekteki gibi değil mi :) ) Forvetlerde bu özellik yüksekse o oyunda kesin kalmalıdır! DM, DC, D LR ler zaten bu konuda iyi olmalıdır. Buraya bakıp oyuncu değiştirmemiz biraz ağır bir karar olur.

Kafa vuruşu istatistiği ise savunma ve forvetlerde kesin iyi olmalı. Forvetlerin ve beklerin en fazla birinde kötü olabilir bunu unutmayın. Orta sahaların kafa vuruşlarında başarılı olması maç çevirebilen bir özelliktir. DM oyuncunuz uzun boylu olsun mümkünse. Oyuna eğer aynı kalite hatta biraz daha zayıf olsa bile uzun olanla başlayın. Oyuncu değiştirmede kullanmanız gereken bir özelliktir. Özellikle savunmanın göbeğinde oynayan oyuncunun, kafa vuruşu denemesi/kazanılan kafa topu istatistiği düşükse onu hemen alın oyundan şakası yoktur. Forvetlerde ise önce paslara, sonra şutlara (oraya geleceğiz), en son kafa vuruşu istatistiğine bakınız.

Top kesme... Çok belirleyici olabiliyor. Özellikle DM ve DC'lerin vasfı ama beklerde bulunması o kadar önemli ki maçın kaderini değiştiriyor. Bir çok takım kanatlardan oynuyor ve orada da bekler var.

Fauller... Eğer çok faul yapan bir oyuncunuz varsa önce onun top kapma özelliğini sertten daha yumuşağa çevirin, olmadı takımın top kapma özelliğini yumuşatın. O da olmadı yukarıdaki özelliklere bakın, kötüyse bu konuda net birşey söylemek zor, yapacağınız bir oyuncu değişikliği her türlü etkiyi yapabiliyor. Size yapılan fauller ise oyuncunun iyi oynadığını söyler.

Asistler üzerinde durmayacağım fazla. Tıpkı gol atması gibi oyuncunun kredisini artırır.

Gelelim şutlara... Bir savunma oyuncusu eğer öyle ya da böyle şut atmışsa iyi yolda demektir. Oynatmaya devam edin. Savunmanın kanatları şut atmışsa çok daha iyi bi yoldadır. Şimdi, forvetlerin değiştirilmesi için dedik ki önce paslar, sonra şutlar önemli ama ne kadar değil mi? Tıpkı paslarda olduğu gibi çok şut atan oyuncu daha iyi durumdadır ama kaleyi bulan şut 1 atılan şut 5 veya kaleyi bulan 3 atılan 10 gibi uçurumlar varsa o oyuncu artık bir sonraki maçı düşünmelidir. Değiştirmelisiniz. Fakat paslarda, kafada çok iyi istatistiklere sahip ve top kapma ya da kritik pasta iyiyse onu oyunda bir süre daha tutun.

İşte yukarıdaki bilgileri yorumlayıp kendi tekniğinizi belirleyebilirsiniz. Şimdi aşağıdaki notu okuyun ve şaşırın!!!

Not : Hangi oyuncuyu değiştirirseniz değiştirin kendisiyle aynı mevkide oynayan oyuncu doğrudan etkileniyor. Yani örneğin; Çift DM (defansif ortasaha) ile oynuyorsunuz ve bu oyuncular yan yana oynuyor. Siz kötü oynuyor diye bir oyuncuyu çıkardığınızda, diğer oyuncu ya "beni niye çıkarmadın" der gibi önceki dakikalara oranla berbat oynuyor, belki de büyük bir hata yapıyor ya da "beni çıkarmadığına göre iyi oynuyorum" der gibi harika oynamaya başlıyor. Bu benim kullandığım en güzel taktiktir. Yani oyuncum kötü oynamasa bile sırf yanındaki morallensin diye çıkarıyorum onu. Bu bilgiyi özellikle paylaşmak istedim. Bence oyunun, maç içindeki, bütün tadı burda. Deneyin ve görün.

Buradaki bilgiler bana aittir, alıntı değildir. Oyunu daha zevkle oynayabilmeniz için yazılarım devam edecek!!!

Hepinize Mutlu Bir Gelecek, Bol FM'li Günler Diliyorum.

http://img171.imageshack.us/img171/3323/oyuncudegistirme700x525ay1.jpg

Bu da 90-60-90 boyutlarındaki ss ;;)

http://img247.imageshack.us/img247/9729/oyuncudegistirmecopyqq5.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=oyuncudegistirmecopyqq5.jpg)

patriot45
29.Kasım.2006, 19:50
çok güzel paylaşım saol

byunuss1
29.Kasım.2006, 20:27
tesekkürler..

cengizvarts
29.Kasım.2006, 20:53
güzel bir çalışma tebrikler emrah

Emurafu
29.Kasım.2006, 21:00
helal emrah sagol