PDA

View Full Version : Madrid Geceleri, Birakin O Kizi Taktigi!!!

Flawless Victory
30.Kasım.2006, 13:47
Evet taktik kismina bu gun itibariyle adim atmis bulunuyorum. Size, kendi takimim olan Atletico Madrid`in taktigini acikliyorum. Aslinda cok gizli seyler ama neyse hadi acikliyayim. :) Once asgidaki kadroma bi bakin ondan sonra yazinin kalanini okuyun. Kadrom size bir fikir versin.

Kadrom :

http://img245.imageshack.us/img245/3464/kadro1go1.jpg

Bu da devami :

http://img245.imageshack.us/img245/1296/kadro2rj7.jpg

Oyunculari gordunuz. Benim taktigim savunmaya yonelik 4-4-2. Simdi bunu aciklayalim. Asagidaki goruntuden gorebilirsiniz. Bu taktikte gordugunuz gibi F.Torres tek forvet oynuyor. Bazen de Aguero, Mista. Falcao`dan umidimi kestim. Onun arkasinda Milan`dan transfer ettigim genc yildiz Gourcuff var. Orta sahanin saginda Maniche, Luis Jimenez veya Gallardo oynuyor, solunda Kevin Larsen, Miguel veya Luis Jimenez oynuyor. Savunmanin onunde iki oyuncumuz var. Gabi, Costinha ve Luccin`den ikisi oynuyor burda. Savunma`nin saginda Seitaridis veya Valera, solunda genelde Antonio Lopez, Marcelo (Fluminenseden) veya Kevin Larsen, savunmanin ortasinda genelde Pablo ve Perea yedekleri olarak da Mancienne ve Vlaar oynuyor. Kalede cogu zaman Leo Franco yedek olarak da Cuellar.

Simdi dikkat ederseniz orta saha kanatlarindaki oyuncularima ileri atak yapmalari komutunu vermisim. Ancak eger, rakip takim kanatlardan cok saldiriyorsa bu oyunculariniza beklere yardim etme gorevini verebilirsiniz. Bu onlarin forvete yardim etmelerini engellemeyecektir. Bu oyunculara ayni zamanda 4-4-2 oynayan takimlara karsi adam markaji gorevini veriyorum ve bunu belirli bir oyuncuya yapmalarini soyluyorum. Mesela Valencia ile oynuyorsam Velencia`nin sol kanadindaki Vicente`yi tutmasi icin benim sag kanadimdaki Maniche`e "Vicente`yi tut" gorevini veriyorum.

Eger rakip beklerin one cikmasindan pozisyon buluyorsa beklerin oyuncu ozelliklerinden `ileri cikislar` secenegini azaltiyorum (bunu genelde deplasmanda ve skor bana yetiyorsa yapiyorum). Yok eger boyle bir tehlike yoksa asagida soyleyeceklerime bagli kalin, degistirmeyin.

Bir laf arasi yapalim. Eger tek degil de cift forvet oynuyor ve forvetlerin ikisine de pek top gelmiyorsa, bunlardan birine sag tusla geri gelmesi komutunu verin. Boylece alan bosalacak ve diger forvet rahatlayacak. Sonucta da kaleciyle karsi karsiya kalacak ;;)

Oyuncularin Sahaya Yayilisi (stadyumun cimenine oyuncu yayilir oyuncu :D) :

http://img241.imageshack.us/img241/1743/taktiksahayayayilissf7.jpg

Simdi benim takim komutlarina bakalim asagidaki goruntuden gorebilirsiniz. Burada ilk secenek `Mentalitiy` bunu normal hatta guclu takimlara karsi biraz daha defansif yapiyoruz. Defansif yaparsak nasil gol bulacagiz demeyin cunku pozisyona girmeniz sizin kadro yapinizla ilgilidir ve tabi rakibin savunma oyunculariyla. Eger ben de oldugu gibi F.Torres gibi bir yildiziniz varsa ne kadar savunma yaparsaniz yapin pozisyona girersiniz.

Ikinci secenek `Creative Freedom` takimin yaraticilik ozgurlugudur. Yetenekli oyunculariniz varsa bunun biraz sagda olmasi avantaj saglar. Eger yoksa biraz solda olsun.

Cok onemli bir yer olan `direct pas` direkt pas kismini her zaman biraz sagda yapin. Eger bir macta savunmayi bir turlu asamiyorsaniz hava toplari rakip savunmadan duvardan doner gibi donuyorsa bunu azaltin kisa pasa donun. Onun disinda butun maclarda direkt pas oynayin tabi fazla saga goturmeyin benim ki kadar.

Macin `tempo`su biraz sagda olsun. fark yaptiysaniz bunu dusurun fazla yorulmasinlar.

`widht` hep normal olsun.

`Closing Down`, pires ve kapanmadir. En saga getirin farkini yasayin.

`Time Wasting` zaman gecirmedir. Tavsiye etmem. Oyun zaman gecirme yaptiginizda sizi cezalandiriyor. En solda olsun.

`Defensive Line` defansin geride mi ileri de mi kurulacagini soyler. Guclu takimlara karsi normalin cok az solunda olsun zayif takimlara karsi tam ortada olsun.

`Tackling` top kapmadir. Ben her zaman `hard (sert)` yapiyorum. Sadece ardarda kart goruyorsam dusuruyorum. Bence hakemin ozelligine bakip da bunu dusurmeyin. Top kapmadaki basariniz defansif oyuncularinizin kalitesine baglidir. Zayif bir takiminiz varsa bunu `easy` bile yapsaniz cok kart gorebilirsiniz.

`Tight Marking` sert markajdir. Bunu her zaman kullanin.

`Counter Atak` benim en cok gol buldugum taktiktir. Bunu isaretlemeniz defans yapacaginiz anlamina gelmiyor. Cok hizli hucum yapmayi sagliyor sadece. Dolayisiyla taktiginiz ve oyuncu yapiniz ne olursa olsun her zaman acik olmalidir. Yani bu oyunu oynadiginiz surece kontra atak secenegini isaretleyin!!!

Diger secenekleri de fotoda gordugunuz gibi yapin.

Takim Komutlari :

http://img172.imageshack.us/img172/8624/takimtaktigips1.jpg

Simdi oyuncu ozelliklerine gecelim. Once asagidaki goruntuye bakin. Oyuncu ozellikleriyle pek oynamiyoruz. Hem cok zaman alir hem de gereksiz. Cunku oyun bize otomatik taktik verebilmek bazi secenekler sunmus. Mesela kaleciler icin `set to` menusunden `kaleci` taktigini veriyoruz. Digerleri icin de su taktikleri veriyoruz :

Defansin ortasindakiler icin `centre back`, bek oyuncular icin `full back`, orta saha kanatlarindaki oyuncular icin `winger` (eger kanattaki bir oyuncuya defansif bir ozellik vermek istiyorsak `defensive midfielder`i seciyoruz ki tavsiye etmem), defansif orta sahalar icin `defensive midfielder`, forvetin arkasindaki adama `target man` ve forvete `striker` gorevini verin. Savunmanin ortasindakilere `centre back gorevini verdikten sonra o oyuncuya verilen ozelliklerden `marking` = `man` oluyor, siz orayi `zonal` yapiyorsunuz. Bunu unutmayin. Iste bu kadar.

Oyuncu Ozellikleri :

http://img172.imageshack.us/img172/1863/oyuncutaktikln8.jpg

Taktik ulumemo295 tarafından oluşturulmuştur. Link asağıdadır :

http://rapidshare.com/files/5706994/Madrid_Geceleri__Man_Utd__Jul_2006_.tac.html

Taktigimi upload edemiyorum malesef, cunku bilgisayarimda virus var size de bulasmasin ama yazdiklarimdan taktigi olusturun. Zaten bir defa olusturacaksiniz, sonra kaydedersiniz. Kaydeden biri buraya upload eder herkes kolayca kullanir. Deneyin ve sonucu gorun. Yardimci olmaya calistim. Devam edecek...

Omerdinho
30.Kasım.2006, 22:12
basarilarin neler

Flawless Victory
30.Kasım.2006, 23:54
ilk sezon bitti simdilik sampiyonlar ligine katilabildim ancak ama o kadromdaki oyuncularin yarisi sakatlandi o yuzden bir de ispanya kupasi finalini oynadim. finalde kalecim yuzunden yenildim. F.Torres gol krali oldu. Ayrica diger butun odulleri aldi.

OgUzKaGaN
30.Kasım.2006, 23:57
Abi anlatış stiline hayranım senin...
Örnek alıyorum seni bu konuda.Kariyerimi bende böyle yayinlayacam...
Taktiğini deniyeceğim..
Eyvallah....

3kk
01.Aralık.2006, 02:45
ilk sezon bitti simdilik sampiyonlar ligine katilabildim ancak ama o kadromdaki oyuncularin yarisi sakatlandi o yuzden bir de ispanya kupasi finalini oynadim. finalde kalecim yuzunden yenildim. F.Torres gol krali oldu. Ayrica diger butun odulleri aldi.

Elle tutulur başarılarının olmaması taktiğine gölge düşürüyor... Paylaşım için sağol.

zetes
01.Aralık.2006, 11:29
ön yargılı olmamak gerekir önce bi deneyelim sonra eleştirilerde bulunuruz.
denicem arkadaşım.
emeğine sağlık

Flawless Victory
01.Aralık.2006, 12:15
Abi taktigimi cok oversem ve siz de kullanip basarisiz olursaniz `ne bicim taktik bu` diyeceksiniz. Onun icin ovmedim. Ama hic ovmezsem ve siz basarili olursaniz zaten ovmeme gerek kalmayacak. Ayrica basarisiz olmadim sadece sampiyon olamadim. Sampiyon Barcelona`ya iki macta 6 gol attim. Her neyse isteyen dener kendi taktigine guvenen elbette denemesin. Bildiginiz yoldan sasmayin.

Dikkat ederseniz savunmada iki zayif adamim var Perea ve Seitaridis. Orta sahanin solundaki Jimenez`in surekliligi yok. Gourcuff cok genc yine surekliligi yok. Gabi yetersiz. Bu satlarda benim cift forvet oynamam intihar olur. Luccin cok uzun bir sure oynayamadi ve savunmanin onundeki zaaftan cok gol yedim. Baska DM yok bende. F. Torres 1.5 aylik bir sakatlik gecirdi onun yoklugunda cok zor mac kazandim. Iyilestiginde de toparlanamadi. Yine de 30 un uzerinde gol atip avrupa gol krali oldu. Eger sakatlanmasaydi 40 golu rahat gecerdi. Kupa finalinde Maniche ve Antonio Lopez oynayamadi ve Lopez`in yedegi Marcelo da sakat olunca orda Kevin Larsen`i oynattim ama bu kez de Larsen`in asil oynadigi yer orta sahanin soluna Jimenez`i aldim o da formsuz oldugu icin sol kanadim coktu. Bunun onune gececek bir taktik yok sansiniza kalmis.

Mista`nin fizik gucu yetersiz, Sergio aguero da sakat, Falcao geldiginden beri gol atamamis oldugu icin sakat F.Torres tek forvet tek alternatif olarak sahaya cikti. Eeee bu mactan da basariya ulasmak mucize olurdu. Final`de oynadigim Betis de tam kadroydu.

amorti
01.Aralık.2006, 12:59
Ben taktigin adi ile ilgili aciklama istiyorum :p

Takimim suan buyuk takim oyuzden taktigi henuz denemedim kucuk takima gecince denicem..

Flawless Victory
01.Aralık.2006, 13:07
Herkes taktigine bir isim koyuyor benimkinin ismi de bu. Hep gece maci oynadigim icin Madrid geceleri dedim, digeri de tabela yazisi. Hani Vizontele`de diyor ya `...tan birsey de satsan, biliyor musun, tabelan guzel olacak.`

bloodstar
01.Aralık.2006, 14:31
evet beyler taktiği kuran yokmu...

Emurafu
01.Aralık.2006, 14:43
emrah her takim icin uyumlumu mesela orduspor

MeMo
01.Aralık.2006, 14:58
ben kuracam merak etmeyin

SeRiaL
01.Aralık.2006, 15:10
guzel kardesim yanlıs anlama ama bu taktik bazla ise yaramaz neden dersen tahminimce aldığın skorlar 1-0 yada 2-1 gib yani birer farkla yeniyosundur gibime gelyıo byda sakat bir durum dur ama orta saha cizgisini 3 le yip kabatları acarsa fark icten bile değil

kerimoglu
01.Aralık.2006, 15:36
valla anlatış stiline bayıldım çok gzl açıklamışsın.bakalım bi deneyelim.saol paylaşımın için

Flawless Victory
01.Aralık.2006, 19:34
emrah her takim icin uyumlumu mesela orduspor

ordu ne kadar guclu bilmiyorum ama zayifsa 5-3-2 daha uygundur senin icin. Bu taktik kanatlari iyi olan takimlar icin gecerlidir genelde.

guzel kardesim yanlıs anlama ama bu taktik bazla ise yaramaz neden dersen tahminimce aldığın skorlar 1-0 yada 2-1 gib yani birer farkla yeniyosundur gibime gelyıo byda sakat bir durum dur ama orta saha cizgisini 3 le yip kabatları acarsa fark icten bile değil

dikkat edersen "Benim taktigim savunmaya yonelik 4-4-2" gibi bir ifade kullanmisim. Oyle 6-0, 7-2 gibi skorlar beklemeyin ama yine de cok gol atiyorum. evet 1-0 kazandigim maclar da var ama fark attigim maclar da var. Dedigim gibi sadece Torres ligde 32 gol falan atti. artik golcumuyum degil miyim sen karar ver. Boyle savunma futboluyla ancak bu kadar gol atilabilir zaten ama bazi maclar da biraz daha hucum oynayabilirsiniz.

Isterseniz bilgisayarina guvenen icin upload edebilirim taktigi ama virus bulasirsa sorumluluk benim degil :p

muratcang
01.Aralık.2006, 20:05
takım komutlarının anlamlarını açıkladığın iyi olmuş sağol

coltulu
01.Aralık.2006, 22:46
Anlatımın güzel ama biri rapide koysa iyi olur.

MeMo
02.Aralık.2006, 12:49
Buyrun link
http://rapidshare.com/files/5706994/Madrid_Geceleri__Man_Utd__Jul_2006_.tac.html

coltulu
02.Aralık.2006, 19:36
Buyrun link

Çok sağol :o:

Flawless Victory
05.Aralık.2006, 00:38
Beyler taktigimi gelistirdim ve iste sonuc : Son 11 macimda sadece 1 gol yedim. Bunlarin 3`u hazirlik maciydi. onlari cik! Geriye 8 mac kalir ki bunlar Ispanya kupasi ve ligi maclaridir. Taktik en iyi normal 4-4-2 ye uygunmus meger. Ilk mesajda soylediklerimin aynisini yapin sadece taktigi normal 4-4-2 yapin. Orta sahanin ortasindaki iki oyuncu DM olsun. ML ve MR veya AMR ve AML lerinize ileri atak yapmalari icin taktik ekraninda sag tusla, ok cikana kadar surukleyin. Bu oklar onlarin nereye yardim edecegini gosteriyor biliyorsunuz. Oklari gidebildigi yere kadar surukleyin yani karsi aut cizgisine kadar. Diger taktikten farklarini soyledim. Simdi bunu deneyin ayni oyuncularla harika oynuyorum.

KaracaOglan
05.Aralık.2006, 02:44
cm0102'de de çok kullanmıştım bu taktiği ama FM2007'de çok iyi tutuyor.. özellikle DMC'si iyi olan orta halli takımlarda çok iş yapıyorum..

vefacaglar
07.Aralık.2006, 21:04
deneyim bakem taktigi guzel biseye benziyo

Wesley Sneijder
04.Mayıs.2007, 22:21
Peki ya link?

Flawless Victory
05.Mayıs.2007, 01:29
Linki yarın yenilerim kardeş. Kimse ilgilenmediği için ben de unuttum bu konuyu o yüzden.

canavar20
05.Mayıs.2007, 11:21
link bekliyoruz...

Flawless Victory
05.Mayıs.2007, 21:48
Arkadaşlar malesef silinen bazı dosyalarımla birlikte taktik kayıtlarım da gitmiş. İndiren arkadaşlar upload edebilir mi acaba? Benim yeniden oluşturmam şu an zor da.

Wesley Sneijder
06.Mayıs.2007, 09:50
İş arap saçına döndü. :9 Neyse, baktığın için sağol.

tahir91
06.Mayıs.2007, 18:08
kardeşim bize başarılarını göstere bilirmisin taktik güzele benziyoo ama sırf taktiği göstermek yetmez bide başarılarını gösterirsenn seviniriz...

emeğine sağlık

ayko
07.Mayıs.2007, 22:21
arkadaşım linki yenilermisin

Flawless Victory
07.Mayıs.2007, 22:34
Linki kayıtlarım silindiği için yenileyemiyorum arkadaşlar. Ancak, müsait bir zamanda taktiği tekrar oluşturursam ekleyebilirim.

puskas
08.Mayıs.2007, 16:35
işe yarıyomu gercekten

Flawless Victory
09.Mayıs.2007, 01:31
Valla benim takım çok kötü durumdaydı. Gerçi ilk 7'den inmezdim ama kötü oynuyordum ama bu taktiği kullanmaya başlayınca yediğim gol sayısı oldukça azaldı.

usrobotics
10.Mayıs.2007, 13:49
hem iki tane dmc koymussun hem de defanisf line geride degil ne anlami kaliyor dmclerin.

Flawless Victory
10.Mayıs.2007, 14:54
Top kapma ve kontra atak için öyle.

Emurafu
12.Mayıs.2007, 02:12
link olmus

Flawless Victory
12.Mayıs.2007, 12:34
Evet link ölü ve sebebi de aşağıdaki mesajda yazıyor.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=629569&postcount=26