PDA

View Full Version : taktik çözülüyor mu?

sefaburan
02.Aralık.2006, 12:06
Arkadaşlar karşı takımlar taktiğimizi çözüyor mu?Çözüyorsa yaklaşık olarak kaç sezonda çözüyorlar?Yani bir taktik yapıp sonuna kadar devam edebilir miyiz?

Jake Argent
02.Aralık.2006, 12:12
temel taktikleri 6 ayda çözerler. oyuncuya verilen emirlere yatkın bir taktikse ve bolca oyuncu komutu içeriyorsa çok uzun sürer. fm06da 4-1-3-2 taktiğimi ikinci sezonun yarısında çözdüler. bende 4-2-3-1 taktiğine geçip ispanyol tarzı oynattım. çözemediler :D

ara ara ufak değişiklikler yaparsan çözmelerini epeyce zorlaştırabilirsin. örneğin ikinci sezonda sağ ve sol kanat oyuncularına pozisyon değiştirme komutu verirsen hoş olabiliyor. uzun süre aynı takımda oynamışlarsa oldukça etkili oluyor. ayrıca forvet stilleri de önemli, ara ara tarz değiştirip aynı taktikle havadan yada yerden oynayabilirsin. ben ikisini aynı anda yapıyorum. takımın ne yapacağını bilmek imkansız oluyor. taktikte çözülemiyor doğal olarak...

SeRiaL
02.Aralık.2006, 20:19
Jake Argent sana kesinlik le katiliyorum ve eğer elinizdeki takımdan 2 kadro cıakrta bilirseniz bu iki takımı değisik 2 taktik ile sahaya surerseniz baya bir ise yarıyor denedim oldu ama oyunun diğer bir mukemmel ozelliğide artık onlarda biimz taktiğimizi cozuyorlar

darthrevan
03.Aralık.2006, 21:18
ben taktigi de gectim bazen sansta lazim kadro su 442 oyniyorum

Capodici

borre-steven taylor-kompany-marcelo

cardenas-nuri sahin(adu)-emre-james mılner

Ronaldo(kerlon-zarate)-martıns

bu kadroyu nasıl cozerlerse artık Yedekler Ramon zunıga mıcah rıchards schmoller nengomashe guarın

coltulu
04.Aralık.2006, 11:54
uzun süre aynı adamlarla oynat onuda çözerler merak etme

sefaburan
04.Aralık.2006, 14:14
takımlar taktiğimizi çözüyorsa sürekli taktik değiştirmemiz gerekiyo 10 sene sora yapacak taktik kalmaz nasıl çözüm bulcaz buna çözmesinler diye 3lü defansamı dönelim yani en sonunda onamı mecbur kalcaz

sefaburan
05.Aralık.2006, 12:03
ya beyler bilen varsa lütfen yardımcı olsun nasıl yapacaz taktiği çözüyolarsa sürekli taktik mi değiştircez

y_layta
05.Aralık.2006, 13:02
ben 4 maçta bir kadrom geniş olduğundan taktik değiştiririm sıkıyosa çözsünler

ersinoztas354
05.Aralık.2006, 23:18
ben iki onbir çıkartarak oynuyorum, ama taktiği değiştirmiyorum. 2012-2013 sezonundayım. pek çözüldüğü sölenemez. ama kadrodan iki takım çıkartmanın faydası olabilir bilemiyorum

coltulu
06.Aralık.2006, 00:46
ya beyler bilen varsa lütfen yardımcı olsun nasıl yapacaz taktiği çözüyolarsa sürekli taktik mi değiştircez

Arada, bazı maçlar için farklı taktikler uygalsan daha iyi olur.

sefaburan
06.Aralık.2006, 12:12
yani birkaç maç taktik değiştirirsem sorun çözülürmü

patriot45
06.Aralık.2006, 12:21
ya harbiden çözüyolar ha geçen sezon namağlup şanpiyon oldum fb ile şimdi takımlar beni çok zorluyor.2,5senedir aynı taktiği kullanıyorum yavaş yavaş zorlanmaya başladım

vefacaglar
07.Aralık.2006, 20:51
ben 5 sezondur barcayla ayni taktik ayni kadro oynuorum daha cozemediler ilk 2 sezon hic cozemediler 3. le 4. sezon biraz cozdular ama 5. sezon cozduklerini sanki unuttular yadad oyuncular taktige alisti cunku 5 yilda sadece 2 transfer yaptim

sefaburan
10.Aralık.2006, 12:08
bu durumda ne yapmamız gerek bilen yokmu nasıl önlem almalıyız

Redrum
10.Aralık.2006, 16:00
abi sorma ya rizeyle gs yi bi yendim baktım herkes benim taktiği kullanıyor ve buda benim SİNRİME dokunuyor..

sefaburan
10.Aralık.2006, 17:57
http://img266.imageshack.us/img266/8323/6840697629074175yeuv31ux9.gif

y_layta
10.Aralık.2006, 18:28
konuyla ne alakası var

uagsbrk
13.Aralık.2006, 00:14
abi ben bi sezon aynı taktikle oynadım kimse çözemedi bi tek madridle barçaya yenildim gsyle

koray_capello
13.Aralık.2006, 01:08
Tactical Theorems and Frameworks 07 adli baslikta anlatilan konu

Re-Ranking

This is where the real fun of FM lies. There seems to be a slight re-ranking of your team after 50% of a season, with a serious re-ranking at the end of a season. This results in the AI launching different strategies against user teams and is the reason for second season slump syndrome. The mid-season re-ranking results in slightly more defensive AI set-ups which can lead to a serious drop in team performance if the system you are employing is too conservative. If you then drop some places you will be re-ranked again in the next season based on your finishing position, which allows the tactic to succeed again and the circle restarts. However, if your tactical acumen is sufficient to counter the mid-season re-rank and you finish significantly higher in the table than expected, you will face a much more defensive AI next season and must adjust your tactics accordingly. Failure to do this will result in a seriously diminished performance.

Example

I took over Juventus after a season in which they had seriously underperformed (finished 4th after being 10th and struggling when I took over). I bought one or two new players to fit my preferred formation type, but in large had the same squad. I implemented my tactical system and played out the season. Results: Won Seria A (34-3-1), Coppa Italia (won every game) and the CL. My goal scoring was untrue, with two players scoring 20+ (reserve striker and AMC), one netting 30+ and the regular FC 60+. The defence was less impressive (0.6 a game). The following season I still won the Seria A (33-2-3) and the CL but scored considerably less. I also conceded a lot less (0.4 a game).

The conclusion to this is as follows:

1: In Season One the AI still tried to beat me and played semi-attacking systems. My tactics countered this in terms of goal scoring (high mentality FCs and AMC) and was solid enough defensively to win all but one game all season.

2: In Season Two I was re-ranked as the best team in Italy. The AI then focussed on stopping me from scoring. My defence had less to do but my attack had to work harder. I came up against the 3-3-2-1-1 almost every game (with the exception on the Milans and Roma). I was nearly always forced to play my most attacking tactic rather than swapping between them as I had done the previous season.

3: Winning the title or over performing based on current ranking results in a massive shift in AI strategy against you. It will be more defensive and you must be more attack minded to counter it (see The Second Season Slump).

oncelikle bu sadece bir teori yani dogruluk payi tartisilir ama benim de dogruluguna katildigim bir teori. sunu demek istiyor fm oyunu lig boyunca devre arasi ve sezon sonu olmak uzere 2 kez re-ranking islemi yapar. yani takimlari tekrar siralar. yani siz oyunu actiginizda 1 takim secersiniz mesela Italya liginden Palermoyu sectiniz. diyelim ki Palermo gecen seneyi 15. bitirdi. buna gore siz yeni lige basladiginizda gecen seneden sizin ustunuzde bitiren 14 takim size karsi atak oynayacaklar cunku sizin ust siranizda gorunuyorlar. geri kalan yani altinizda kalan takimlar size karsi defansif oynayacaklar . ve siz bu duzende iyi kontra ataga cikan bir takim ve taktikle basarili oldunuz ilk devreyi 3.sirada bitirdiniz. o zaman fm tekrar siralama yapiyor ve boylece sizin ustunuzdeki 2 takim size atak oynarken altinizdaki bircok takim size karsi kapanarak defansif oynuyor. boylece sizin kontra atak taktiginiz biraz suya dusmus oluyor cunku siz kapanan takimlardansa, atak oynayan geride bos alan birakan takimlara karsi basarili oluyorsunuz(mesela) ayni olay lig bitince de tekrarlaniyor. mesela ligi 2.sirada bitirdiyseniz gelecek sezon ustunuzdeki tek takim size karsi atak cikacakken geri kalan takimlar kapanarak sahaya cikacak yani sizin kapanan takimlara karsi etkili olacak bir taktige ihtiyaciniz var. takimlarin bu on yargisini degistirmenin tek yolunun da mactan once rakip antrenoru gaza getirecek demecler vermek oldugu soyleniyor. yani diyelim bir maca cikiyorsunuz ve rakip size karsi kapanacak mactan once fark atmaya ezmeye geliyoruz gibi demecler verirseniz rakip antrenor abandone olup atak bir seklide maca cikabiliyor..

aras886
14.Aralık.2006, 08:06
Taktik belli, takım belli, gücü yeten varsa çözsün taktiği çözsede oyuncularımıda tutacak hali yokki.

esmeria
14.Aralık.2006, 16:05
bencede taktik çözülüyor ben sezona başlarken farklı bir taktikle başlıyorum sezon ortasında kendi taktigime dönüyorum o zaman afallıyolar yoksa başka turlu geçemiyorum hep beraberlik bütün anadolu takımları bana karşı devleşiyor

vefacaglar
15.Aralık.2006, 14:47
ama bazı taktikler çok iyidir çözseler bile pek etki etmiyor çözülse bile durdurulamayan taktikler var tabe mesela bu sitede toutais diye bi taktik varda linki unuttum o taktik çok güzeldi

cm987
15.Aralık.2006, 16:33
dostumm fazla adam olmasii daha kötü yapar takımıı ara ara ufak deişiklikler yaparsan sorun klmazz zaten her maç aynı taktikle oynayamazsınkii...takıma göre de ayarlamak gerekioo kimi maç farka gidersiin kimi maç kapanırsınn mecburenn ufak deişiklikler yeterli olrr merakk etme bu işin ehliyiizz...

bykarizma42
23.Aralık.2006, 15:12
kesinlikle çözülüyor.

intermania_ad
23.Aralık.2006, 15:24
bencede cozuluyo taktikler ilk 2 sezon fenerbahceyle aynı taktigi kullandim sampiyonluga ulastim fakat 3.sezonda acaip zorlamaya basladilar taktigi degistirdim simdi yine bayagi rahatladim yani bana gore rakipler cozuyolar taktikleri

bykarizma42
23.Aralık.2006, 15:30
bencede cozuluyo taktikler ilk 2 sezon fenerbahceyle aynı taktigi kullandim sampiyonluga ulastim fakat 3.sezonda acaip zorlamaya basladilar taktigi degistirdim simdi yine bayagi rahatladim yani bana gore rakipler cozuyolar taktikleri

Kesinlikle kardeş. benim 3 senemde oyun icindeki rakip hamlelerini görseniz şaşardınız. kime markaj verdiysem veya hucüma çıkardıysam hemen önlemini görebiliyordum.

kalem
23.Aralık.2006, 16:58
benim hiç çözemezler 3 kayıtlı taktiğim var hepsini 1 maç için kullanıom