PDA

View Full Version : [Fm2006] Türkiye ligi oyun hataları

asajj
31.Ekim.2005, 16:45
2. sezonumu da bitirdim (v6.0.1) ve bu oyunun müdavimlerinden biri olarak gördüğüm türkiye ligi eksikliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-) Öncelikle maç saatleri Türkiye ligi doğasına aykırı, maçların çoğu gündüz (15.00) oynanıyor

2-) 3 büyüklerden olan Galatasarayın tv maç yayın oranı çok az, yukarıda da yazdığım hatayla beraber örnek olarak Fenerbahçe Galatasaray maçı gündüz saat 15:00 da ve tv yayını olmadan oynandı

3-) Nadir oalrakta rastlansa hiç gerek yokken maçlarımın avrupa maçları bahane gösterilerek tehir edilmesi.

4-) Fenerbahçenin Daumun işine son verdikten sonra Oğuz Çetin 'i ve ardından Bülen KORKMAZI 'ı takımın başına getirmesi oyunun gerçekçiliğine aykırı düşmüş.

5-) İlk sezon ligi 2. bitirmiştim ligteki son durumdan dolayı 0 dolar aldığıma dahil mesaj aldım bunun üzerinde durmadım ama 2. sezonunmda da şampiyon bitirmeme rağmen aynı mesajı aldım.

Aslında oyunun eklenen yeni özellikleri karşısında göze batmayan ufak hatalar ama tüm çabamız bu oyunu mükemmelleştirmek için değil mi?

kral_67
31.Ekim.2005, 17:14
il 4 aynen bendede oldu ama beşinci için 6.0.1 yüklediysen olmaması lazım..

EreN
31.Ekim.2005, 18:25
ya sanki biraz güç dengesi sorunu var tsl bilmem takımlar bana çok dengesiz geliyor

asajj
31.Ekim.2005, 19:11
ya sanki biraz güç dengesi sorunu var tsl bilmem takımlar bana çok dengesiz geliyor

Ben 2 sezon sonunda herhangi bir dengesizlikle karşılaşmadım hata deplasmanda ligin alt seviyesinde olan bir takımla bile karşılaşsanız yenmek fm2005 teki gibi kolay olmuyor.Özellikle ilk sezonun ortalarına doğru 90+ larda yediğim goller artınça bana son dakikalara avantajlı skoru ele geçirmişsem time waste often ve defansı geri çekme taktiğine yöneltti

Deza
01.Kasım.2005, 13:16
Milli takimlardaki genclerimizin statlarini düsük ve yanlis buluyorum.
U 17, 19, ve 21 milli takimlarimizda cok yetenekli gencler var, oyunda potentiall ability olarak 165-200 olabilecek, bazilari bile 200 baya yakin oyuncular, ama bunlar oyunu iyi yansitilmamis.
Bana gör 165-200 arasinda olabilecek oyuncular sunlar:

Ali Melih Özçelik, Fenerbahce
Ferhat Öztorun, Galatasaray
Mülayim Erdem, Galatasaray
Gürhan Gürsoy, Fenerbahce
Oguz Sabankay, Galatasaray
Fevzi Elmas, Galatasaray
Serkan Kirintili, Ankaragücü
Can Arat, Fenerbahce
Ergün Teber, Kayserispor
Uğur Uçar, Galatasaray
Muhammed Yoldas
Cafercan Aksu, Galatasaray
Mehmet Topuz, Kayserispor
Arda Turan, Galatasaray
Olcan Adın, Fenerbahce
Umut Bulut, Ankaragücü
SEZGIN Sezer, Besiktas
OZTURK Ali, Genclerbirligi
Zafer Şakar, Galatasaray
BABACAN Volkan, Fenerbahce
BIKMAZ Ferhat, Hanover 96
YILMAZ Mehmet, Bursaspor
FERIN Erkan, Galatasaray
KARADAS Harun,Galatasaray
KESCI Serdar, Galatasaray
YILMAZ Deniz, Bayern Munich
ERKIN Caner, Vestel Manisaspor
KÖSE Tevfik, Bayer Leverkusen
SAHIN Nuri, Borussia Dortmund
OZCAN Ozgurcan, Galatasaray
YILMAZ Aydin, Galatasaray
BERISHA Ergun, Grasshopper-Club Zurich
COBAN Cengiz, Trabzonspor
Mehmet Cakir, Genclergirligi

Bu oyuncularin cogu oyunda bile yoktu ve öbürlerin de statlari ve potentiall abilityleri cok düsük, insallah gelecek patch icin hazirladiniz update degisis..
Calismalarinizda basarilar. :mrgreen:

koroglu
02.Kasım.2005, 06:25
2. Lig B kategorisine Boluspor ile başladım. Her şey normal olarak başladı. Grup maçları bitince ilk 2ler playoff grubuna kaldı. Klasman grupları oluşurken 11 takımlık 1. gruptan olan Eyüpspor'u Adanaspor'un olmadığı 9 kişilik 2. gruba attı. Böylece tüm klasman grupları 8 takımlı hale geldi. Fakat Eyüpspor 0 puandan başladı. Daha sonra klasman grubunda ilk 2ye girip LigA'ya yükselme maçları yapacağım derken B grubundaki maçlar fixtür problemi yüzünden tamamlanamadı. Dolayısıyla 16 takım arasında yapılması gereken eleme karşılaşmaları yapılamadı. Böylece LigA'ya 3. takım yükselemedi. 2. sezon başında da hiç bir ligin fixtürü oluşturulamadı. sadece avrupa maçları başladı süper lig de dahil hiç bir türkiye ligi başlayamadı. Ben de hevesle başladığım oyuna ilk sezon sonunda veda etmek zorunda kaldım. Şimdi bu sorun sadece bende mi oluştu onu anlayabilmiş değilim. Forumları takip ettiğim kadarıyla böyle bir sorundan kimse bahsetmemiş. 2. Lig B kategorisi başlayıp 2. sezonda düzgün bir şekilde devam edebilen var mı?

perpetua
02.Kasım.2005, 06:41
2. Lig B kategorisine Boluspor ile başladım. Her şey normal olarak başladı. Grup maçları bitince ilk 2ler playoff grubuna kaldı. Klasman grupları oluşurken 11 takımlık 1. gruptan olan Eyüpspor'u Adanaspor'un olmadığı 9 kişilik 2. gruba attı. Böylece tüm klasman grupları 8 takımlı hale geldi. Fakat Eyüpspor 0 puandan başladı. Daha sonra klasman grubunda ilk 2ye girip LigA'ya yükselme maçları yapacağım derken B grubundaki maçlar fixtür problemi yüzünden tamamlanamadı. Dolayısıyla 16 takım arasında yapılması gereken eleme karşılaşmaları yapılamadı. Böylece LigA'ya 3. takım yükselemedi. 2. sezon başında da hiç bir ligin fixtürü oluşturulamadı. sadece avrupa maçları başladı süper lig de dahil hiç bir türkiye ligi başlayamadı. Ben de hevesle başladığım oyuna ilk sezon sonunda veda etmek zorunda kaldım. Şimdi bu sorun sadece bende mi oluştu onu anlayabilmiş değilim. Forumları takip ettiğim kadarıyla böyle bir sorundan kimse bahsetmemiş. 2. Lig B kategorisi başlayıp 2. sezonda düzgün bir şekilde devam edebilen var mı?

Bu sorunu SI games forularinda da gordum. Acaba datayi editor ile herhangi bir sekilde degistirdinmi veya yeni data indirdinmi?

koroglu
02.Kasım.2005, 14:36
yok hiç data değişikliği yapmadım.

perpetua
02.Kasım.2005, 17:40
yok hiç data değişikliği yapmadım.

Benim denemelerimde bir sezon sonunda dgisiklik yapilmis veya yapilmamis oyunda sorun cikmadi. Yeni yamayi yukledin mi?

koroglu
02.Kasım.2005, 17:44
yüklememiştim o oyunda. daha yeni yükledim.

yeniay
02.Kasım.2005, 19:07

Aynı sorunla benim bir tanıdıkta yaşadı yamadan haberi yoktu ve oyunu silmiş oyunu yeniden kurup yamayı yukledik ve su anda 1.lige cıktı ve sorun yaşamadı

Dipnot:Onun aldıgı takım 2.ligteydi bir alt lig olan B katagorisinde değildi

capriceman
06.Kasım.2005, 06:00
İyide konuyu açan arkadaş yazdıklarının Tr araştırması ile alakası yok, herşeyide turksportala yıkmayalım, sigames oyunda hata yapmışsa onu bile bu adamlara yıkıyorsunuz ayıp ama... Ha çıkar dersiniz şu futbolcunun doğumu yanlış, takımı eğri büğrü falan ok de, yazdığın gibi maçın tehir edilmesinde turksportal araştırma ekibinin suçu nedir? İyi araştrılmadı diyemi tehir ediliyor maç?

asajj
06.Kasım.2005, 20:06
İyide konuyu açan arkadaş yazdıklarının Tr araştırması ile alakası yok, herşeyide turksportala yıkmayalım, sigames oyunda hata yapmışsa onu bile bu adamlara yıkıyorsunuz ayıp ama... Ha çıkar dersiniz şu futbolcunun doğumu yanlış, takımı eğri büğrü falan ok de, yazdığın gibi maçın tehir edilmesinde turksportal araştırma ekibinin suçu nedir? İyi araştrılmadı diyemi tehir ediliyor maç?

Selamlar öncelikle ben kimseye suç atmadım ve bir suçlu arayışına da girmedim. Bu oyunun eski bir oyuncusu olarak türkiye liginde rastladığım hataları paylaştım. Turksportal araştırma ekibiyle ilgili bir cümle kullanmadım.

Bu hatalar oyunun database inden kaynaklanıyor ve sigames ile türkiyede en yakın bağlantı kuracak olan insanlarla da bunları aktarmak istedim. Bunuda bir hata olarka görmüyorum.

Dipnot olarak ta topic 'i yanlış yere açmış olabilirim moderatör arkadaş uygun gördüğü yere taşıyabilir.

perpetua
06.Kasım.2005, 21:52

Selamlar öncelikle ben kimseye suç atmadım ve bir suçlu arayışına da girmedim. Bu oyunun eski bir oyuncusu olarak türkiye liginde rastladığım hataları paylaştım. Turksportal araştırma ekibiyle ilgili bir cümle kullanmadım.

Bu hatalar oyunun database inden kaynaklanıyor ve sigames ile türkiyede en yakın bağlantı kuracak olan insanlarla da bunları aktarmak istedim. Bunuda bir hata olarka görmüyorum.

Dipnot olarak ta topic 'i yanlış yere açmış olabilirim moderatör arkadaş uygun gördüğü yere taşıyabilir.

Tam tersine yazilanlarin tamamen TR arastirmasi ile ilgisi var. Maclarin oynandigi saatler, oynanilan gunler ve TVde gosterilmesi tamamen head researcher in SI games e verdigi bilgilerle yapiliyor.

Ayrica Turkiye liginde Carsamba gunleri mac yapilmiyor ancak oyunda zaman zaman bir cok lig macinin macin Carsamba gunu yapildigini goruyoruz. Avrupa maci nedeni ile mac tarihi degismesi de zaman zaman bundan, zaman zaman ise anlasilmaz nedenlerle hafta sonu oynanacak macin ertelenmesinden kaynaklaniyor. Bu tip tehirlerin yapilmadigini SI games e soylenmez ise o zaman oyunda tehirler devam eder. Yani sonucta tehirlerin yapilmasinin nedeni, arastirma gurubunun bunu SI games e bir sorun olarak iletilmediginden ve boylece duzeltilmediginden kaynaklanir.

Bunlarin kesinlikle gelecek surumde (FM 2007 artik herhalde, cunku yamaya yetisecegini sanmiyorum) duzeltilmesi gerekli.

Deza
06.Kasım.2005, 22:04
Yamaya daha var, böyle hatalari degistirme süreleri vardir herhalde. Yama en erken 2-3 hafta icinde cikar diye tahmin ediyorum.

perpetua
06.Kasım.2005, 22:07
Yamaya daha var, böyle hatalari degistirme süreleri vardir herhalde. Yama en erken 2-3 hafta icinde cikar diye tahmin ediyorum.

Genelde bu tip uzun zaman alacak duzeltmeler yamaya eklenmiyor ama tabii bunun yapilip yapilamayacagini bilecek tek kisi Turker Tozar ve SI games'de bunu duzeltmeye ugrasacak kisiler.

Deza
06.Kasım.2005, 22:10

Genelde bu tip uzun zaman alacak duzeltmeler yamaya eklenmiyor ama tabii bunun yapilip yapilamayacagini bilecek tek kisi Turker Tozar ve SI games'de bunu duzeltmeye ugrasacak kisiler.

Düzeltmeler ne kadar uzun süre tutar bilmiyorum, ama Turksportal ekibinin amaci herhalde gelecek yamaya düzeltmeleri ytistirmekti.
Bir hafta önceki, anasayfadaki Türker Tozar in aciklamasinda böyle yaziyordu:

Bu yılki araştırma çalışmalarında ortada bulunan problemlerin çözümü için gerekli çalışmalara ekip olarak başlamış bulunmaktayız. Sports Interactive tarafından çıkartılan güncelleme yamalarının bir sonraki versiyonuna yetiştirilmek üzere Türk veritabanı üzerinde gerekli düzeltmeler yapılacaktır.

perpetua
06.Kasım.2005, 22:27
Düzeltmeler ne kadar uzun süre tutar bilmiyorum, ama Turksportal ekibinin amaci herhalde gelecek yamaya düzeltmeleri ytistirmekti.

Bu yılki araştırma çalışmalarında ortada bulunan problemlerin çözümü için gerekli çalışmalara ekip olarak başlamış bulunmaktayız. Sports Interactive tarafından çıkartılan güncelleme yamalarının bir sonraki versiyonuna yetiştirilmek üzere Türk veritabanı üzerinde gerekli düzeltmeler yapılacaktır.

Oyunun ana kodu ile ilgili degisiklikler yapilmasi, datanin duzeltilmesinden cok daha farkli ve genelde yapilmasi gereken duzeltmelerin alacagi zaman ve yapilmasi gereken diger degisikliklerin onemine bagli.

Maclarin tehiri ve oynanma saatlari yama ile cikacak diger degisikliklerin arasinda onemi cok yuksek sirada degil ise, yamada duzeltilmeyebilir. Bu duzeltmeyi yapmanin kararini da SI Games verir.

Deza
06.Kasım.2005, 22:55

Oyunun ana kodu ile ilgili degisiklikler yapilmasi, datanin duzeltilmesinden cok daha farkli ve genelde yapilmasi gereken duzeltmelerin alacagi zaman ve yapilmasi gereken diger degisikliklerin onemine bagli.

Maclarin tehiri ve oynanma saatlari yama ile cikacak diger degisikliklerin arasinda onemi cok yuksek sirada degil ise, yamada duzeltilmeyebilir. Bu duzeltmeyi yapmanin kararini da SI Games verir.

OK, insallah en önemli ve gerekli seyler degisir ozaman.