PDA

View Full Version : Forza Catenaccio 4-1-3-2

koray_capello
21.Aralık.2006, 21:11
A.C Milan ölmemiş...

Arkadaşlar öncelikle bu taktiğin daha ufak takımlarda iş yapıp yapmayacağını bilmiyorum, çünkü denemedim ama bana sorarsanız iş yapmaz. Bu taktiği uygulayabilmek için elinizde kaliteli ve tecrübeli bir kadro olmalı.

İlk bakışta taktik..

http://img127.imageshack.us/img127/1282/18af09aa83b3e6d42af0043zb7.jpg (http://imageshack.us)

Taktik 4-1-3-2 şeklinde yada bir başka değişle 4-4-2 daimond'un biraz değiştirilmişi. Dikkat ederseniz hücumdayken Kaka ileri çıkacak ve klasik diamond şeklini alacak. Burada Kaka'yı ortasahada oynatmanın amacı top rakipteyken ortasahayı 3lemek ve böylece MC leri kanatlara biraz daha yaklaştırıp kanat savunmasını sağlamaktır. Aksi taktirde Kaka AMC mevkinde oynarsa Seedorf ve Gattuso ortasahanın göbeğinde oynayacak ve kanat savunmanız birer isim üzerine yoğunlaşacak( DR ve DL ) Bu yüzden de sağ ve sol beklerini hücuma çıkartan rakiplere karşı kanatlardan çok pozisyon verirsiniz ve gol yiyebilirsiniz.

http://img372.imageshack.us/img372/7520/12bb03c257adde50302689fzl5.jpg (http://imageshack.us)

Görüldüğü gibi şuana kadar çok iyi işleyen bir taktik.-8 puan ile lige başlamamıza karşın şampiyonluk mücadelesine ligin henüz başlarında ortak olmuş durumdayız. Serie A'da şuana kadar çıkılan 10 maçta 9 galibiyet 1 beraberlik ve atılan 21 gole karşılık yenilen sadece bir gol( Hangi takımdan yediğimi hatırlamıyorum ama freekickten yedik golü) Tabi bu demek değildir ki bu taktikte gol yemezsiniz, öyle bir pozisyon olur ki bi anlık hata yaparsınız yersiniz golü, hatta bir hata daha yaparsınız ligin en zayıf takımından bile 2-3 gol yiyebilirsiniz. Bu gol sayısının bu kadar düşük kalmasında maçları 90 dakika izleyerek oynamanında büyük katkısı var tabiki. Çünkü her daim takıma ve oyuna müdahelede bulanma imkanım oluyor. Tabi benim gibi manyağı azdır herkes 90 dakika oynamaz o yüzden taktiğin genel anlamda ne kadar işe yarayacağını ben de merak ediyorum. Deneyen arkadaşlar olursa yorumları bekliyorum..

Bunun dışında taktik kağıt üzerinde evet budur fakat tabiki her maç aynı oyuncular ile maça çıkılmaz. Bazı banko adamlarınız olur onun dışında rakibe göre rotasyon uygulayacağınız pozisyonlar olur. Örneğin daha sağlam rakiplere karşı sol bekte Kaladze ile sahaya çıkmama karşın kendi sahamda oyunu kontrolümde tutabileceğim rakiplere karşi Serginho ile oyuna başlarım. Yada bazı maçlarda Seedorf'un yerine daha mücadeleci olan Ambrossini ile sahaya çıkarım. Sağ kanatta River'dan transfer Alvarez ile Cafu da yine rakibe göre ofansif yada defansif bir takviye olarak değişimli olarak görev yapmaktalar.

Taktiğin amacı ve sonucu..

Taktik maça hükmetmeyi, topa fazlasıyla sahip olmayı ve az gol yeme amacıyla oluşturulmuş ve başarılı olmuştur. Unutmayın ki az gol yemek asla defansif oynamayla yada fazla savunma oyuncusu oynatmakla sağlanmaz. Tam aksi defansif bir şekilde kapanarak sahaya çıkarsanız daha fazla gol yersiniz. Çünkü bu durumda en ufak takım bile size karşı atak oynamaya başlar ve bir şekilde golü bulur yada bulamaz. Az gol yemeyi ancak oyuna hükmederseniz ve kontrol altında tutarsanız başarabilirsiniz. İşte bu yüzden en başından ufak takımlar ile başarılı olmayabilir demiştim. Ufak bir takımla da tabiki başarılı olursunuz ama bu taktik ile değil daha kontra bir taktikle. Taktikte en önemli görevlerden biri DMC de. O bölgede Andrea Pirlo gibi bir isim olması çok büyük avantaj tabiki. Çünkü oyunu ağır tempo, bol ve kısa paslar ile oyunuyor ve DMC yi oyun kuruc u olarak kullanıyoruz.

Team İnstructions

http://img294.imageshack.us/img294/9646/23dbca002cd6941bbcb60acgx5.jpg (http://imageshack.us)

Yine görüldüğü gibi atak bir mentalite ile fakat ağır tempoda ve kısa paslar ile oynuyoruz. Çünkü amacımız oyunun hakimi olmak. Time Wasting yani topla zaman geçirme oranı yüksek. Yine aynı sebepten dolayı oyuna hükmedip fazla adam ile ağır ağır atağa kalmak. Yani topu alan hemen kaleye koşmuyor önce topu oyun kurucuya aktarıyor ve takım halinde hücuma kalkılıyor, kontra atak oyunu da bu yüzden iç saha maçlarında kullanmıyorum. Bazen deplasmanlarda kullandığım oluyor. Defans çizgisini geride kuruyoruz çünkü savunmada Nesta ve Maldini gibi hızlı olmayan hatta ağır kalan oyuncularımız var. Bu yüzden savunmayı geride kurarak savunma arkasına atılan toplarda rakibin tehlike yaratma ihtimalini düşürüyoruz. Bunun dışında ben pek zorda kalmadığım sürece beklerin ikisini de ileri çıkartmıyorum. Tek beki oyuna dahil ediyorum bunu da Kaladze yada Serginhoyu kullanarak sol bekler ile yapıyorum. Çünkü ortasahada sola yakın oynayan Seedorf, sağ taraftaki Gattusodan daha teknik ve yaratıcı bir isim. Bu yüzden sol kanatta bu ikili birbirlerine daha rahat pozisyon ayarlayabiliyorlar. O yüzden Focus Passingde sol kanatı kullanıyorum. Ve bazen sol beki ileriye ok ile uzatarak daha ofansif ve ileride oynamasını sağlıyorum.

Evet taktik genel hatları ile budur. Bir kez daha tekrar edeyim maçları 90 dakika izleyerek oynadığım için oyuna her an müdahele ediyorum fakat doğal olarak bunları buraya aktaramıyorsunuz. O yüzden ancak biraz üzerinde bahsederek anlatmaya çalıştım. Eğer deneyenler yada kafasına takılan bölümler olan arkadaşlar olursa yorumları tabiki bekliyorum..

esmeria
21.Aralık.2006, 21:20
güzel taktikmiş deneyeceyim

Krusty
21.Aralık.2006, 21:22
Denemekte yarar var, ben de deneyip yorumumu yazacağım. Bizlerle paylaştığın için sağol.

esmeria
21.Aralık.2006, 21:36
bu arada teşekkur etmeyi unutmusum kusura bakma bizlerle paylaştığın için saol

kafkastik
21.Aralık.2006, 21:41
denemekte yarar var

uAburak89
21.Aralık.2006, 21:49
Taktiği deneyeceğim de Skin de hoşmuş ... Adı nedir ??

Emurafu
21.Aralık.2006, 22:36
o zaman orduya gelmez bu taktik kucuk takimlarda deneyen varmi

spider3784
22.Aralık.2006, 00:02
skin ne ya ende merak ettim fm oynayasım gelio ço quaresma bi skin

BeeTLeJuiCe
22.Aralık.2006, 00:11
lightning skin i bu eger sitede yoksa bil google arayıp bulabılırsın

guzel taktık bence fm 2007 de basarıya gıden yol onlıbero ve 4lu defansten gecıyo :D bunu deneyıp gordugum ıcın deıl cogu kısınn paylastıgı taktıklerde fıx olan bısı war en az 1dmc ve 4lu defans:D

tskler:D

Bordo61Mavi
22.Aralık.2006, 01:06
dizilis guzel, bukadarda iyi oyuncular oldumu iyi seyler olmasi gerekir

Turguthan
22.Aralık.2006, 16:18
arkadasim ben bu skini nerden bulabilirim bana bi adres verebilirmisin cok acele

Turguthan
22.Aralık.2006, 16:19
bu arada taaktik cok guzel tebrikler ayrica tsk

esmeria
22.Aralık.2006, 16:29
taktiği ben 3 maç denedim sağlam taktik yanlış sağlım bir playmaker olması lazım yoksa taktik tutmuyor

koray_capello
22.Aralık.2006, 21:33
taktiği ben 3 maç denedim sağlam taktik yanlış sağlım bir playmaker olması lazım yoksa taktik tutmuyor

Evet hocam kesinlikle en onemli bolge DMC kısmı. O bölgede topa çok iyi hükmedebilen, pas yüzdesi yüksek bir önlibero lazım.

Bir de skini beğenenler olmuş, skinin adını söylemişler zaten. Ayrıca benden backgroundu isteyen arkadaşlar oldu buyrun o da buradadır..

http://img292.imageshack.us/img292/3830/defaultws1.th.jpg (http://img292.imageshack.us/my.php?image=defaultws1.jpg)

OmErCaGaTaY
22.Aralık.2006, 21:36
güzel bir taktiğe benziyor
emeğine sağlık

Turguthan
22.Aralık.2006, 21:49
sagol koray capello

kafkastik
23.Aralık.2006, 00:34
sağolasın kardeş

Krusty
23.Aralık.2006, 02:10
Evet hocam kesinlikle en onemli bolge DMC kısmı. O bölgede topa çok iyi hükmedebilen, pas yüzdesi yüksek bir önlibero lazım.

Bir de skini beğenenler olmuş, skinin adını söylemişler zaten. Ayrıca benden backgroundu isteyen arkadaşlar oldu buyrun o da buradadır..

http://img292.imageshack.us/img292/3830/defaultws1.th.jpg (http://img292.imageshack.us/my.php?image=defaultws1.jpg)
Teşekkürler arkaplan için.. ;)

Emurafu
23.Aralık.2006, 03:15
yokmu kucuk takimlarda deneyen

ForCimbom
23.Aralık.2006, 20:26
yokmu kucuk takimlarda deneyen

kardeş ben denemedim ama yorum yapabilirim..
küçük takımlarda yavaş tempo ile oynayabilmek için teknik oyuncular lazım. çünkü rakipdaima pres uygulayacağından, senin oyunu aksatıp durdurman için topa çok iyi hükmeden ve akıllı oyuncuların olması gerekir. ve küçük takımlarda kanatları boş bırakırsan rakip darmadağın eder. ancak milan ın orta sahası çok çok güçlü olduğu için kanada pek gerek yok. bir de playmaker ile oynarsan bir sürü atak varyasyonlarından ve aktiğinden yoksun kalırsın çünkü playmaker oyuna hükmeder ve herkes onun yönetiminde oynar kimse senin verdiğin taktiği tam anlamıyla yerine getiremez. böyl olunca hem iyi bir playmaker a ihtiyacın olacaktır -ki bu zamanda playmaker lar çok çok pahalıdır ve küçük takımlarda pek oynamazlar- hem de görevlerini kıstığında ve birisinin hükmünde oynadığında bile başarılı olabilecek çok yetenekli oyunculara sahip olman gerekir..

Herkese keyifli oyunlar..

Emurafu
23.Aralık.2006, 21:25
kardeş ben denemedim ama yorum yapabilirim..
küçük takımlarda yavaş tempo ile oynayabilmek için teknik oyuncular lazım. çünkü rakipdaima pres uygulayacağından, senin oyunu aksatıp durdurman için topa çok iyi hükmeden ve akıllı oyuncuların olması gerekir. ve küçük takımlarda kanatları boş bırakırsan rakip darmadağın eder. ancak milan ın orta sahası çok çok güçlü olduğu için kanada pek gerek yok. bir de playmaker ile oynarsan bir sürü atak varyasyonlarından ve aktiğinden yoksun kalırsın çünkü playmaker oyuna hükmeder ve herkes onun yönetiminde oynar kimse senin verdiğin taktiği tam anlamıyla yerine getiremez. böyl olunca hem iyi bir playmaker a ihtiyacın olacaktır -ki bu zamanda playmaker lar çok çok pahalıdır ve küçük takımlarda pek oynamazlar- hem de görevlerini kıstığında ve birisinin hükmünde oynadığında bile başarılı olabilecek çok yetenekli oyunculara sahip olman gerekir..

Herkese keyifli oyunlar..kucuk takımlar ıcın hangı taktık olabılır

ForCimbom
23.Aralık.2006, 21:41
Toutatis fena değil mesela ayrıca bende bi taktik paketi var istersen özelden gel 9 tane süper taktik var hiçbir şekilde yenemezler seni özelden yollarım istersen çünkü başka siteden

Krusty
23.Aralık.2006, 22:04
2 maç yaptım 2´sinde de kaybettim.. =)

Emurafu
24.Aralık.2006, 01:15
Forcimbom kardes ozelden sana mesaj yazdim

burakbakmaz
24.Aralık.2006, 01:17
skin harika cok begendim

ker
24.Aralık.2006, 12:00
güzel taktiğe benziyo bi deniyelim

GeNç KaRTaL
24.Aralık.2006, 12:10
koray abi paylaşımın için sağol eğer bir günyolum serie a ya düşerse mutlaka taktiğini kullanacağım:)

koray_capello
24.Aralık.2006, 14:44
Arkadaşlar en başında yazdım zaten bu taktiği ufak takımlarda denemedim ama pek başarılı olacağını sanmıyorum. Nedenlerini ForCimbom güzel açıklamış bir kez de ben söyleyeyim.

Oyuna hükmederek ve zaman geçirerek ağır tempoda oynuyoruz. Şimdi ben Milan ile ve elimde Pirlo varken bunu uygulayabiliyorum çünkü kazanılan her top Pirloyla buluşuyor ve daha sonra hücuma kalkıyoruz. Ben muhteşem bir grafik yakaladım 20 maçta 18 galibiyet 2 beraberlik. Ligde 13 maçta 12 galibiyet 1 beraberlik ve yenilen sadece 1 gol(o da freekick) Fakat ufak bir takımla oynadığınızda ve rakiplerinizin çoğu size karşı atak oynadığında siz doğal olarak daha az topla oynarsınız. Yapılması gereken topu kapıp kontraya çıkmaktır. Fakat siz bir de bu taktikle oyun kuruculu olarak oynarsanız zaten o az sayıda kazanacak olduğunuz topları bir de oyunkurucuya dönerek atağı keserseniz başarılı olamazsınız. Yani benim yakaladığım formun tam tersini yani 20 maçta 18 mağlubiyet 2 beraberlik bile alabilirsiniz şaşırmayın..

coltulu
24.Aralık.2006, 15:41
@ koray_capello
peki oyunculara özel olarak nasıl görevler verdin?

koray_capello
24.Aralık.2006, 18:51
@ koray_capello
peki oyunculara özel olarak nasıl görevler verdin?

hmm, evet bu soruyu da cevaplamam gerekiyor. Öncelikle şunu bir kez daha belirteyim maçları 90 dakika izleyerek oynadığım için her an futbolcu talimatlarında, takım talimatlarında değişiklikler yapıyorum. Ama tabiki genel anlamda her maça başlarken aşağı-yukarı değişmeyen bir talimatlar listesi var. Şöyledir:

DL-DR: Ben oyunun ofansif yönüne yalnızca bir tek bek ile dahil olmayı tercih ediyorum, yani çok gerek olmadıkça beklerden birisi tight marking ile forward runs orta seviyede olarak pek fazla hücuma katılmıyor. Genelde sol beki ileri çıkartırım ona da atak bir mentality, forward runs, run with ball ve cross ball en ileri seviyede ve creative freedom yüksek bir şekilde oynatırım.

DC: Klasik defans oyuncusu talimatlarıyla, her daim geride bekleyen bir şekilde oynatırım. Yalnız çoğu maçta takım halinde Deep defansive line oynatıyorum.

DMC: Buradaki oyuncum topla oynama becerisi yüksek olduğundan oyun kurucu olarak oynuyor ve creative freedom yüksek ve ileri seviyede forward runs ile özgür bir şekilde oynuyor(Pirlo) ve hold up ball oynuyor.

MC(Seedorf-Ambrossini) : Sol tarafa yakın ortasaha oyuncum maçtan maça göre değişebiliyor. Nispeten daha güçlü takımlara karşı kesinlikle Ambrossini ile başlamak gerekiyor. Ambrossini ile başladığım zaman Forward runs üst seviyede ve Clossing down uygulatarak oynatıyorum. Seedorf oynadığı zaman onu daha özgür bırakıyorum. Creative freedom yüksek ve forward runs orta seviyede oynatarak ceza sahası dışında tutuyorum. Şu dikkatten kaçmamalı ve uygulanmalıdır çünkü ufak bir detay da olsa çok önemli. Ambrossini gibi çok yetenekli olmayan fakat güçlü ve hava hakimiyeti olan bir ortasaha oyuncusunu forward runs ileri seviyede oynatarak kanat ataklarında içeri sızan bir forvet gibi takviye şeklinde oynatmak fakat aynı zamanda Seedorf gibi daha yetenekli, topla daha başarılı ve uzaktan iyi şut çekebilen bir ortasaha oyuncusunu forward runs orta seviyede tutarak ceza sahası dışında oynatmak çok öenmlidir.

MC(Gattuso) : Forward runs orta seviyede ve Closing Down yüksek bir şekilde oynatıyorum.

MC(Kaka) : Forward runs, Run with ball, creative freedom yüksek bir seviyede.

FC-FC: İleri ikilide sola yakın Olivera Forward runs ve run with ball yüksek bir şekilde, sağ taraftaki oyuncu ise yalnızca forward runs yüksek bir şekilde oynatıyorum. Aynı zamanda bu ikiliye Hold up ball uygulatıyorum.

Mentalite olarak tüm takım team mentality ile full atak olmasa da atak bir mentalite ile oynuyor. Yalnız Kaka ve ilerideki ikili (fc'ler) full atak mentalite ile oynuyor.

GeNç KaRTaL
24.Aralık.2006, 18:57
koray abi acaba neden taktiğini bizle dosya şeklinde paylaşmadın sorabilirmiyim

koray_capello
24.Aralık.2006, 19:00

Nasıl yapıldığını bilmiyorum da belki ondandır:)

GeNç KaRTaL
24.Aralık.2006, 19:03
yok canımmm:)

ForCimbom
24.Aralık.2006, 23:00

???? upload ı görmedin mi yaw:D :eek: :confused: :p
Edit: pardon kardeş kafam karışık ben var zannediyordum :D

koray_capello
25.Aralık.2006, 02:51
Arkadaşlar eğer isteyen olursa taktiği upload edip yayınlarız, çok zor bişe olmasa gerek..

ForCimbom
25.Aralık.2006, 20:53
olur valla denemiş olurum aslında..

ahmettugra
27.Aralık.2006, 20:37
2 mac 0 gol attım 0 yedım defans ıcın guzel bır taktık ama ılerde ıyı bır taktıge benzemıyor

koray_capello
27.Aralık.2006, 20:53
2 mac 0 gol attım 0 yedım defans ıcın guzel bır taktık ama ılerde ıyı bır taktıge benzemıyor

Hangi takımda denedin taktiği, kadronu yazabilir misin?

erdal12
10.Ocak.2007, 10:57
guzel taktıge benzıor emegıne saglık

alpbuyukmenekse
12.Mart.2007, 21:11
FM 2006 da bu formasyon daha basariliydi fakat 2007 de gol sıkıntımı bi türlü çözemedim ama yinede en sevdiğim formasyon diyebilirim.

tolik_julik
13.Mart.2007, 07:29
italya ligi icin uygun bir taktik. Ama skin icin saol kardes

usrobotics
14.Mart.2007, 05:38
maclari 90 dk mi izliyorsun harbiden puhaha :DDD

Wesley Sneijder
17.Mart.2007, 13:27
Taktiği paylaşır mısın?

BJKKKKK
22.Haziran.2007, 17:53
Mümkünse taktiği upload edebilir misiniz? :)