PDA

View Full Version : Playmaker(Oyunkurucu) özelliği

Valheru
23.Aralık.2006, 23:28
Arkadaşlar bişey sormak istiyorum.Bu özelliği kullansak maçlarda faydası oluyormu hiç denedinizmi?Ben şimdi denemek istiyorum fakat bu oyunkurucu özelliği her futbolcuya verilmior..Hangi özelliklere bakicam hangi özelliğinin iyi olması gerekio oyun kurucu olabilmesi içiin ?yardım ederseniz sevinirim. tşkler

eser360
23.Aralık.2006, 23:33
Ben kullaniyorum gayette guzel oluyor. Genelde DMC-MC oyuncularda uyguluyorum. Teamwork, Workrate, Passing ozellikleri yuksek olursa daha faydali olur

teokrasi
24.Aralık.2006, 02:53
dostum bir creativity var buda oyun kurucuda önemli

Ilhan
24.Aralık.2006, 05:16
Konuyu gereken yere taşıyorum...

uAOnuR
24.Aralık.2006, 05:43
Steven Gerrard Tim Cahill Ronaldinho David Pizarro Dejan Stankovic oyunda playmaker yapıldıgında harikalar yaratan oyuncular bunların özelliklerine bak eger playmaker yapacagın oyuncu ile bu oyuncuların özellikleri benzeşiyorsa yap derim en önemisi team work creativity teknik passing daha da var tabi fakat başlıcaları bunlar

koray_capello
28.Aralık.2006, 02:53
Oyun kurucu aslında faydalıdır yada faydasızdır diye genel anlamda bir şey söylenemez. Bu tamamen oynadığın taktik ve elindeki kadro ile alakalıdır. Yani zayıf bir takımsan ve elinde çok iyi pas yapabilen adamlar yoksa kullanmamam daha yararına olur. Yani elinde oyun kurucu özelliklerine çok çok uygun bir adam dahi olsa takım genel anlamda iyi pas yapabilen adamlardan oluşmuyorsa faydadan çok zararını görürsün. Çünkü takım topu kazandığında oyun kurucuya dönmek isteyecektir ve kötü pas yapan adamlar bir çok top kaybına neden olacaktır.

Peki oyunkurucu neye yarar. Oyun kurucu maçın gidişatını senin elinden tuttuğun maçlarda daha kontrollü hücum etmene yarar. Yani sen maçtan önce takıma belli talimatlar veriyorsun. mesela beklerine hücuma dahil olmaları talimatı veriyorsun, kanat oyuncularını ileri oklarla ileri çıkartıyorsun. işte böyle durumlarda takım topu kazandığında oyun kurucuya aktarır ve herkes belirttiğin talimata göre hareket eder. Oyun kurucu da kısa paslarla arkadaşlarını bekler daha sonra hücum edersin.

aynı anda hem kontra atak hem de playmaker kullanıyorsan takımın sanırım ilk önce kontra atak şansı varsa bunu değerlendirmek isteyecektir, yok ise oyun kurucuyla hücuma çıkacaktır..

Steven Gerrard Tim Cahill Ronaldinho David Pizarro Dejan Stankovic oyunda playmaker yapıldıgında harikalar yaratan oyuncular

Arkadaşım kusura bakma ama ben bu isimlerden çoğuna katılmıyorum. Bunların arasında tam bir oyunkurucu diyebileceğim bir tek D.Pizarro var. Hadi belki Gerrard da olur diyelim. Oyunda Ronaldinho da her ne kadar playmaker midfielder yazsa da katılmıyorum. Ama özellikle Tim Cahill oyun kurucu olması gereken en son oyuncudur herhalde. Çünkü oyun kurucular oyun kurmanın da yanında her pozisyonda topun olduğu bölgelere yaklaşıp boşa çıkarak topu almaya hazırdılar. Yani sıkışan oyuncunuzun yanına giderler(oyunu 90 dakika oynadığımdan bunu öok net görebiliyorum) Durum böyle olunca Cahill harcanır gider. Yapılan bir orta esnasında kanattaki adamın yanında bulabilirsin onu yani cezasahasında olamaz. zaten genel anlamda da en fazla cezasahası yayına kadar çıkarlar. Bu durumda Cahill gibi forvet tarzı bir ortasaha, havadan gelen topları domine edebilen bir adam harcanır. Bence oyunda Baptista ile birlikte en gole yakın ortasaha oyuncusu Cahill'dir..

_MoRpHeUs_
28.Aralık.2006, 20:55
Bence eğer ki karşınızda ii kapanan bi rakibiniz varsa ve bu görevi başarıyla yerine getirebileceğine inanadığınız bi adam varsa yapacağınız en büyük yanlış o seçeneği seçmemek olur...

SeT
31.Aralık.2006, 19:26
Bence eğer ki karşınızda ii kapanan bi rakibiniz varsa ve bu görevi başarıyla yerine getirebileceğine inanadığınız bi adam varsa yapacağınız en büyük yanlış o seçeneği seçmemek olur...
Ayni fikirdeyim. Kapanan rakiplere karsi playmaker kullanmak gerekiyor

ersinoztas354
31.Aralık.2006, 20:42
target striker veya playmaker. bence ikisinde de diğer oyuncularınızı kısıtlamış oluyorsunuz. o yüzden ben ikisinide kullanmıyorum. ama illa kullanıcam diyorsanız playmaker için pirlo,xavi, de rossi, baraja olabilir.

ThePhantom
02.Ocak.2007, 18:13
ben tek forvet oynadigim icin dogal olarak o arkadas target oluyo teknigi yuksek orta saha elemanlarindan biri de playmaker oluyo (maniche) gayet de memnunum hayatimdan :D

Aykan
03.Ocak.2007, 18:01
pirlo bu konuda cok ii

_MoRpHeUs_
03.Ocak.2007, 18:10
Ben bu özelliği çoğunlukla uygular ve bu sayede rakibi açmakta hiç de zorlanmam.

darthrevan
03.Ocak.2007, 18:15
oyunda tempo yu ayarlayan ozelliklerine sahip oyuncular oyun kurucu olabilir diye soyluyordu

amorti
03.Ocak.2007, 19:21
Totti nin playmakerligi sayesinde iki dunya kupasi kazandim.. forza Totti :)

Takimina gore orta gobekteki iki oyuncuyu da playmaker yapmak cok ise yarayabiliyor.

ForCimbom
03.Ocak.2007, 20:59
playmaker ve target man oyunu daima kısıtlar bir arkadaşın da dediği gibi.. ama eğer rakip oyunu sıkıştırıyorsa playmaker ı kullanmak farzdır diyebilirim çünkü playmaker lider olarak oynayıp kolay kolay top kaybı yapmaz ve ataklarınızı rakibi zayıf noktasından vurarak gerçekleştirir. bu da sizi sonuca götürür.. keza target man de öyle.. çünkü target man seçerseniz takımınıza verdiğiniz zararlı-zararsız komutları nötrler ve target man a bir sürü golluk top yollanır. eğer bitirici bir target man iniz varsa kapanan takımların anahtarı olur..

jackrai
04.Ocak.2007, 21:35
Ben kullaniyorum gayette guzel oluyor. Genelde DMC-MC oyuncularda uyguluyorum. Teamwork, Workrate, Passing ozellikleri yuksek olursa daha faydali olur

Play maker özelliğin team work-work rate ile bir ilgisi yok.Creativity,passing,decision,flair....gibi özellikler daha önemli.