PDA

View Full Version : Okumanızı Tavsiye Ederim Eğer Birazcık Hatrım Varsa!!!

gezenti
27.Aralık.2006, 21:40
% 99u Müslüman olan memleketimizde Müslüman kesimin zihninde dinî
bir anlam ifade eden kutsal isimlerin tüm Türkiye’nin seyrettiği
dizilerde küçük büyük herkesin beynine kötü imajlar kullanılarak
gerçek mânâları dışında kötü bir biçimde yerleştirilmektedir. Bunun
tesadüf olduğunu söylemek saflık olur. Bu dizilerin yapımcıları ve
arkalarındaki güçler yetkililerce incelenmelidir. Bu şekildeki
farklı dizilerin birçoğunun yayınlandığı kanalın ortak adresinin
ATV oluşu da dikkate değerdir.
>>
Gafur: Kelime anlamı olarak, bağışlamada, merhamette sınır
tanımayan anlamına gelmekte olup Allah’ın 99 isminden biridir.
Çarşamba günleri ATV de yayınlanan Avrupa Yakası dizisinde
psikopat, elinde bıçakla dolaşan, kendisinden her türlü kötülük
beklenebilen, cinsel sapkınlıklar sergileyen, özürlü giyinen,
komşunun karısına göz dikmiş tipleme.
>>
Burhan: Sağlam delil mânâsına gelmekte olup Kur’ân-ı Kerim’in
isimlerinden biridir. Avrupa Yakası dizisinde ise psikopat, aptal,
cinsel sapkınlıklar sergileyen, dedikoducu, salak tiplerden birinin
adı.
>>
Tacettin: Dinin tacı anlamına gelmekte olup Avrupa Yakası
dizisinde en şapşal, salak, beyinsiz, herkesin arkasından dalga
geçtiği, kolay işletilebilen cahil karakterin adı.
>>
Aziz: En yüce, en üstün anlamına gelmekte olup Allah’ın 99
isminden biridir. Aziz isimli karakter ise ATV de yayınlanan Beyaz
Gelincik dizisinde kadın pazarlayan, psikopat, katil, başkasının
karısına göz dikmiş, aşağılık dizi karakterinin adı?
>>
Kadir: Her şeye gücü yeten mânâsına gelmekte olup Allah’ın 99
isminden biridir. ATV de yayınlanan En Son Babalar Duyar adlı
dizide sahtekâr, yalancı, para için her türlü dalavereyi
çevirebilen başrol oyuncusu?
>>
Amil: Amel eden, ibadet eden, iş ve aksiyon sahibi anlamına
gelmekte olup Peygamberimiz’in isimleri arasında yer almaktadır.
Hayat Bilgisi adlı dizide ise aklı fikri para, sahtekâr, yalancı
bir okul müdürünü canlandırmaktadır.
>>
Mennan: Çok ihsan eden, lütufta bulunan anlamına gelmekte olup
Allah’ın 99 isminden biridir. Hayat Bilgisi adlı dizide ise
üçkâğıtçı, düzenbaz, uyanık, yalancı, ikiyüzlü okul hizmetlisinin
adıdır. Dizide, müdür, Mennan gel lan buraya hayvan demekte,
Allah’ın bu güzel isminin böyle aşağılayıcı bir cümlede
kullanılması kesinlikle kabul edilebilir değildir.
>>

Bu isimler toplumumuzda Allahın kulu mânâsına gelen Abdülkadir,
Abdülmennan, Abdülaziz şeklinde kullanılırken veya kullanılması
gerekirken bu dizilerde Abdül kısmının çıkarılıp direkt olarak
Allah’ın 99 isminden biri olarak kullanılmaktadır. Dizilerde öne
çıkarılan, imrendirilen isimlerin neden yukarıda bahsedilen isimler
gibi olmadığı da bir başka soru işaretini aklımıza getirmektedir.
>>
Bu milletin başına ne geldi ise, bananecilikten geldi. Dilerim
sizler milletine ve değerlerine sahip çıkanlardan olursunuz.
Saygılar.?

OgUzKaGaN
27.Aralık.2006, 21:58
Tespit güzel Gökhan abi.Sağolasın.

FeYYaz1989
27.Aralık.2006, 22:04
Soylediklerin dogru ama ben kasit oldugunu sanmiyorum.
Sonucta Kadir,Aziz,Burhan gibi isimler sadece bu dizilerde yok ve disaridaki insanlarda da fazlasiyla karsilasabilecigimiz isimler.

umgs
27.Aralık.2006, 22:12
abi bu dini takintilardan baska birsey degildir.tabii ki bu sekilde gosterilmemesi gerekir ama bunun altinda kasit aranamaz.

TR.CaPTaiN
27.Aralık.2006, 22:14
Umarım bu isimlerin seciminde bir kasıt yoktur.

mustang
27.Aralık.2006, 22:18
Umarım bu isimlerin seciminde bir kasıt yoktur.

Evet insallah yoktur

comandante
27.Aralık.2006, 22:20
bence bunda bir kasıt yok yani...benim fencim de sahtekarın tekiydi adı cebbardı yani...ayrıca 99 isim az değil dimi?arada bir kaç tane böyle olması doğal bence...bilmem ama bence bir kasıt yok...ayrıca atv niye?yapsa kanal d yapar...amerikan emperyelizminin gizli temsilcisi doğanların kanalı ne de olsa...ayrıca avrupa yakasını var eden de gülse birseldir ki çok yünlü biridir böyle aciz işlerle uğraşcaını sanmıyorum...

dick
27.Aralık.2006, 22:29
Bence kasıt yoktur hadi olsa bile ne değişecek Allah aşkına.İmanı tam olan bir insan böyle şeylere gelmez,tam olmayan da "Allah'ın sıfatları böyle gösteriliyor ben ateist olayım" mı diyecektir?

hezzo
27.Aralık.2006, 23:15
kasıt yok tabiki de ya bu kadarıda aşırı şüpheciliye girer.

dentaconstantin
27.Aralık.2006, 23:55
bu isimler arasında bazıları birçok insanın sahibi olduğu isimler ama çaoğunluk birçok kişinin ilk kez dizilerde duyduğu isimler ve o ismi taşıyan roller anlattığın gibi büyük çelişki içeriyor inşallah kasıt yoktur diyelim ama yine de dikkat edilmesi gerekir
Türkler peygamber ismi kutsaldır diyerek Muhammed ismi yerine Mehmet ismini kullanmıştır yine aynı özeni göstermeliyiz diye düşünüyorum

esmeria
27.Aralık.2006, 23:59
tespitin güzel ama bende diğer arkadaşlar gibi bunun altında bi kasıt olmadığına inanıyorum veya inanmak istiyorum ama şunuda dusunmek lazım günümüzde bütün herşeyi insanların beynini yıkamak için kullanılırken bundan şupelenmemekte aptallık gibi geliyor ama dediğim gibi kasıt yoktur olmamalıdır

Eray Dengiz
28.Aralık.2006, 11:41
Gazetelerde hergün, birileri adam öldürüyor, kesiyor, biçiyor.. Bunların isimlerini hiç farkettiniz mi? Bu adamların isimlerinin 10'da 1'i bu verdiğiniz isimlerden birine denk geliyor, benim Aziz diye bir arkadaşım vardı, çocuk psikopat, manyak ne ararsan onda vardı.. Bu çocuk kasıtlı mı şimdi?

Bence saçma bir değerlendirme olmuş..

S-B-Z
28.Aralık.2006, 12:39
bu tip dizilerde özellikle isim seçiminde dikkatli olunması gerekir diye düşünüyorum.bu tip yanlış anlamalara mahal vermemek için.bu ilk değerlendirme değil tabi.daha öncede şaban ve ramazan aylarının mukaddesatına kemal sunal ve halit akçatepenin canlandırdığı karakterler örnek gösterilmişti.eğer kasıtlı olarak yapılıyorsa bunlar ancak yapanın acziyetini gösterir.kasıtlı olarak yapılmıyorsa bişeye zaten gerek yok.sonuçta dizilerde Allahü Tealanın isimlerinin bu şekilde kullanılması Onun yüceliğine hiçbir şekilde gölge düşüremez.attığı çamur eline yüzüne bulaşır ancak.ama dediğim gibi bundan emin değilim.kasıtlıda olabilir,kasıtsızda bilemiyorum.

ibo
28.Aralık.2006, 13:41
bence bu öküz altında buzağı aramaya benziyor. Ben kasıt olduğunu düşünmüyorum. -Ki zaten kasıt olsa dahi bu ALLAH'ı veya DİNİMİZİ alçaltmaktan ziyade bu kişilerin kendisini küçültmesidir. Piyasada o kadar çok Dizi & Film var ki bunlardan 3,4 tanesindede böyle tesadüfler olması NORMAL bir durum BENCE...

tosunpasa
28.Aralık.2006, 13:53
Kadir: Her şeye gücü yeten mânâsına gelmekte olup Allah’ın 99
isminden biridir. ATV de yayınlanan En Son Babalar Duyar adlı
dizide sahtekâr, yalancı, para için her türlü dalavereyi
çevirebilen başrol oyuncusu?

bu dizi ATV'de değil, Star'da dır.Ayrıca bende kasıt yok.Kendi adıma konuşmak gerekirse bir çok arkadaşımın isimleri bu şekilde.Yani gayet doğal kullanılabilinen isimlerdir bunlar.Bu şekilde kasıt aramak saçmalamaktır diye düşünüyorum.

El Comandante
28.Aralık.2006, 14:36
kesinlikle sacma bir tespit,bunlarda kasit araman dahada sacma,günlük hayatta böyle isimleri olan sürüyle piskopat kisiler var,benim tanidigim biri vardi adi muhammed cocuk piskopatin tekiydi.yani dizilerin yapimcilari ne yapsinlar isim bulmalari gerekiyo sadece isimlerle 10 saat ugrasacaklarsa isleri cok cok cok zora girer.Ülkemizde dini görevini zaten %100 yerine getirebilen ender insanlar vardir ben inanmiyorum 1 milyon bile kisi olduguna,küfür etmeyecek,kadinlara yan gözle bakmayacak,5 vakit namaz kilacak vs. belki senin akrabalarindan birindede allahin 99 isminden biri vardir bi onu kontrol et bence sen o gercekten allahin ismine layik mi degilmi?

C h A o S
28.Aralık.2006, 14:56
valla sonuçta hepsi bi film oyuncuları gerçeği yansıtmıyoo...

fmsmyrna
28.Aralık.2006, 15:28
diziler o karaktere uygun isimler koyuyorlar örnek olarak gaffur karakterine sen berke yada berkcan vs... gibi isimler koyarsan pek yakışmaz o tiplemeye daha uygun isimler seçmeye çalışıyolar bunu yaparken de senin tespitini göz önünde bulundurmaları gerekir orda haklısın

kurtlar vadisi'nde en büyük kötülüklerin başı baronun adı 'mehmet' karahanlı idi ararsan çok bulabilirsin böle örnek

Flawless Victory
28.Aralık.2006, 17:08
Bunlari bilmeniz guzel. Tipki Amerikan filmlerinde teroristlere musluman isimleri verilmesi gibi olabilir. Elbette bu sadece bir ihtimal. Arkadasimiz dizileri koru korune izlemememiz gerektigini soyluyor anladigim kadariyla. Ben bazi komedi dizilerini arada izlerim onun disinda izlemem ama bu tur seylere kafa yormamiz lazim. Bunlar butun dunyada olan seyler. Biri Beyoglu`da Tacettiiiiiiin! diye bagirirsa hosumuza gidiyor. aaa bak onlar da bizim gibi diyoruz ama elestirel izlemeliyiz herseyi hele de Turkiye gibi bir ulkede. Basin kuruluslarimizin bu tur sakalari (!) olabiliyor. Belki bunlarin hepsi olmayabilir ama bazilarina ihtimal veriyorum. Son olarak, kanalizasyon kanallarina selamlarimi yolluyorum.

azizuzu
28.Aralık.2006, 17:10
valla kasıt olabilirde çünkü medyanın her yeri yabancı.. her şeyimizi etkiliyor medya yani. yabancılarda baktılar Türklere dısardan yıkamıyorlar içerden parcalıcaklar.. etrafınıza bi baksanıza her seyin altında made in ... yazıyo.. Turkey yazısını çok zor görüyoruz

MeMo
28.Aralık.2006, 20:31
O zaman bu isimler sonradan verilsin atamayla nasil olur mesela iyi bir insana sonradan bu isimleri verelim ki baskasi kullanmasin.Cok sacma!!!!

LegolaS_76
29.Aralık.2006, 11:10
bende kasıtlı olduğunu düşünmüyorum tespit güzel ama

LaKe
29.Aralık.2006, 17:21
Yani diyecek şey bulamıyorum. Bir insan ALDIĞI İSME göre KİŞİLİKde kazanabilir mi? Böyle birşeyin mümkünatı varmıdır? Ayrıca bizim ülkemizdeki isimlerin çoğu, hatta ve hatta neredeyse tamamı Kur'an da geçen isimler. E şimdi, madem öyle, bizim ülkemizin %100'ü çok iyi insanlar olması lazım. Ama öyle mi? Biz gazetelerde hırsızlık, cinayet vb. şeyleri okumuyormuyuz? Herkesin fikrine saygılıyım. Ama bu bana çok saçma geldi açıkcası...

gezenti
29.Aralık.2006, 21:37
. Bu şekildeki
farklı dizilerin birçoğunun yayınlandığı kanalın ortak adresinin
ATV oluşu da dikkate değerdir.

bak bakalım burda ne yazıyor görebildin mi?birçoğu diyor.
ayrıca arkadaşlar benim burda demek istediğim isme göre kişilik filan değil.bakın bu filmleri dizileri herkes izliyor.yani sizin arkadaşınız böyle olabilir ama o toplumu etkilemez.ama bunlar öyle etkilerki örnek vermek gerekir her yerde gaffur pijaması satılıyor.
benim yaptığım öküz altında buzağ aramak değil sadece aptal kutusuna bakarken(kendim de dahil) biraz daha dikkatli araştırmacı olalım.bana bazıları karşı çıkmış saygı duyuyorum.ama benim en kutsal saydığım yücel Allahın isimleri alay konusu olursa ben buna tepki gösteririm.
not:amacım kimseyi kırmak yada başka bir şey değildir.ayrıca avrupa yakasına bende bakıyordum.ama artık izleyeceğimi sanmıyor.(kısaca atvyi)...

gezenti
29.Aralık.2006, 21:39
bu dizi ATV'de değil, Star'da dır.

tosunpaşa bak ne yazmışım yukarıda......

by_scout
29.Aralık.2006, 21:56
kasıt yok tabiki de ya bu kadarıda aşırı şüpheciliye girer. aynen katılıorum:cool:

Oghuse
30.Aralık.2006, 01:23
Asla kasit oldugunu dusunmuyorum.

yavuuzzzz
31.Aralık.2006, 19:37
çok güzel bir tespit ellerine sağlık son derece haklı bir çalışma

GeNç KaRTaL
31.Aralık.2006, 21:43
kasıt olup olmadığını biz bilemeyiz ama tespit yerinde bunları düşünmemiz gereken bir çok neden var medya insanları çok etkiliyor ayrıca medyamız tamamen türk değil birileri neden bunarı düşünmesinki?

gezenti
01.Ocak.2007, 23:06
kasıt olup olmadığını biz bilemeyiz ama tespit yerinde bunları düşünmemiz gereken bir çok neden var medya insanları çok etkiliyor ayrıca medyamız tamamen türk değil birileri neden bunarı düşünmesinki?

yani ben şahsen bu ülkede herşeyden kuşku duyarım..
.