PDA

View Full Version : Kemik iliği bankası gönüllüler arıyor...

Seçkinn
16.Aralık.2005, 02:32
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Transplantasyon Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, “550 bin nüfuslu Güney Kıbrıs’ta 114 bin gönüllü bulunurken, 75 milyonluk Türkiye’de ise 30 bin gönüllünün bulunması düşündürücü” dedi.

Kalp rahatsızlığı ve bulaşıcı kan hastalığı olmayan, daha önce kanser tedavisi görmemiş 18-55 yaş arası herkesin verici olabildiğini ifade eden Doç. Dr. Sarper Diler, “verici sayısı yeterli olmadığından 6’sı bu yıl olmak üzere 7 yılda 13 nakil gerçekleştirildi, halen 7 kişi sırada bekliyor” dedi.

Doç. Dr. Diler, Türkiye’de ilk kez 1998 yılında İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Kemik İliği Bankası’na 4.5 yılda başvuran bin 408 kişiden 608’inin öldüğünü halen yurtiçi ve yurtdışından 800’e yakın kayıtlı hastaları bulunduğunu söyledi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN RAPORU
Doç. Dr. Diler, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son raporda önümüzdeki on yılda kanser vakalarının yüzde 325 artacağının öngörüldüğünü bildirdi. Bu artışın en fazla lösemi ve kemik iliği kanserinde görüleceğini ifade eden Diler, bu nedenle verici sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.

Diler, “Kanser vakalarında gözlenen artış ve hastalıkların seyrindeki anilik dikkate alındığında herkesin risk altında olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle bugün kemik iliği bağışının ne kadar önemli olduğunu görmeyen kimselerin ileride ilik nakline ihtiyaç duymaihtimalleri çok yüksek. Onun için herkes gönüllü verici olmalı” diye konuştu.

NASIL VERİCİ OLUNUR?
Kalp rahatsızlığı ve bulaşıcı kan hastalığı olmayan, daha önce kanser tedavisi görmemiş 18-55 yaş arası herkesin verici olabildiğini ifade eden Diler, şu bilgileri verdi:
“Kemik iliği bağışında bulunmak için 5 ml’lik bir tüp kan örneği vermek ve ‘Kemik İliği Bağış Formu’ doldurmak yeterli. Doku uyumu olursa iliğin bir hastaya uyması durumunda tekrar kan verilir. Testler sonucunda ilik uyarsa, kısa bir ilaç tedavisi sonrasıkan bağışı yapar gibi kemik iliği hücreleri bir makineyle toplanır. İlik bağışı gönüllülük esasına dayandığı için verici istemediği takdirde bağış yapmaya zorlanamaz ve bir kez kemik iliği verdikten sonra bankada kayıtlı kalmak ya da kalmamak isteğe bağlıdır.”

Diler, gönüllü vericinin kemik iliği bankasına kaydı için 70 Euro kadar analiz test ücreti gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Geçtiğimiz 2 yıl içinde bu ücretler Dünya Kemik İliği Bankası’ndan gönderilen malzemeler aracılığıyla karşılandı. Bu uluslararası destek 2006 yılından itibaren sona ereceği için sponsorlara ihtiyacımız var.”

Arkadaşlar adına bakınca tehlikeli ve korkutucu gibi görünsede hiçbir tehlikesi ve acısı olmayan bir operasyon bu...Hiçbir olumsuzluk ve acı oluşmuyor...Korkulacak birşey olmadığını sonradan anlıyorsunuz...Kemikten alınan iliğin yeri 1 hafta içerisinde eski haline dönüyor...Tarafımdan daha önce test edilmiştir (b) ...

Bundan kaçamayız bir gün aynı ihtiyaç bir yakınınız hatta kendiniz için bile oluşabilir...Eğer şartlarınız uygunsa kemik iliği vermeyi düşünün...Hatta yakınlarınızı tanıdıklarınızı buna teşvik edin...

Kan bağışı konusu açarak bu konuyu aklıma getirdiği için gerilla'ya teşekkürler...

gerilla
16.Aralık.2005, 15:40
Ne demek bizde bu konuyu hatırlattıgın için teşekkür ederiz. En kısa zamanda gönüllü olarak başvuruyoırum...

Seçkinn
18.Aralık.2005, 04:29
Ne demek bizde bu konuyu hatırlattıgın için teşekkür ederiz. En kısa zamanda gönüllü olarak başvuruyoırum...

Teşekkürler gerilla...

Eeee arkadaşlar bu kadarmı yazının başını okuyan olmuyor heralde...Yoksa eminim daha çok aday çıkardı...İnanılmaz bir olay bence...Küçük kıbrıstan 114 bin kişi varken bizde sayı çok az...Sizce burada bir problem yok mu??? :roll:

Bence bir kez daha düşünün...Bu hastane İstanbulda ancak diğer büyük şehirlerde de sanırım bu işlem yapılıyor...Ben mesela Ankara'dan bağış yapmak isteyen arkadaşlar olursa yönlendirebilirim...Her konuda yardımcı olurum...

apaydin2148
24.Ocak.2006, 13:58
ne hikmetse bu konuyu yeni gördüm en kısa zamanda baş vuracağım ama nereye?

batuhan673
24.Ocak.2006, 14:30
Toplumumuzun kesinlikle duyarlı olması gereken çok önemki bir konu...Benim yaşım tutsa başvururdum ama tutmuyo ne yazık ki :(

Seçkinn
28.Ocak.2006, 05:48
ne hikmetse bu konuyu yeni gördüm en kısa zamanda baş vuracağım ama nereye?

apaydin2148 Konya görünüyor profilinde yer olarak, şimdi bildiğim kadarıyla İstanbul dışında kemik iliği bankası yok.Ankara'ya açılacağı söyleniyordu ancak bilmiyorum ne oldu.Herhangi bir üniversite hastanesinde bu işlemi yaptırmanız mümkün.Ancak ilik bankasına gönderme gibi bir durum söz konusumu onu bilmiyorum.

Bilgi almaya çalışıcam.En kısa zamanda haberdar ederim.

İstanbul'daki arkadaşlar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası'na başvurabilir.