PDA

View Full Version : Herşey tamam ama niçin biz menejerlik oyunlarını seçtik...

mono
16.Aralık.2005, 14:44
Herşey tamam ama niçin biz menejerlik oyunlarını seçtik...bu soruyu hep kendime sormuşumdur aslında ama cevabını da buldum ve sizlede alışverişe girmek istedim bu konuda...tüm arkadaşlarım ya ne anlıyosun falan gibi bi takım sorular soruyolar sinirlerim bozuluyo tabii benim...ama cevap şuki: ilk bilgisayrım olduğunda alt komşudan bi menejerlik oyunu almıştım oynamak için küçüktüm ozamanlar...şimdi vazgeçemiyorum işte nabıyım...EEE. İLKLER UNUTULMAZ...Siz nasıl tanıştınız...

francesco10
16.Aralık.2005, 15:00
kuzenler sağolsn :mrgreen: öyle bi aşılamışlarki bilg olmadığında ps de oynuodm :mrgreen:

Erorr
16.Aralık.2005, 16:06
VAll ben lise 2 gidiyom bilgisayar bana 5.sınıfta geldi oyun moyun oynuyom işte bi baktım aadamlar cm3 diye oyun arkadaşa sordumeve geldi yükledi o zamandan beri oynuyom cm3 cd sinide bilgisayarcılar yanında getirmiş

emirduman
16.Aralık.2005, 18:12
Valla nasıl başladığımı hatırlamıyorum ama bir baktım ki artık bırakamıyorum...

semih5
16.Aralık.2005, 18:50
ben 14 yasindayim ve 3 yil once abimin arkadasi sayesinde tanistim fm ile iyiyle cm ile tanismisim

KatliVacip
16.Aralık.2005, 19:09
ilk commodor64'de vardı..oynayamıyodum ama baya merak salmıştım..baya küçüktüm..sonra fifa soccer manager oynadım pc'de..96 sezonuydu yanlış hatırkamıyorsam(ama 99'da oynadım)sonra fifa premier league manager serisine takıldım..sonra sağda solda herkez cm cm diyince bi oynadım..zaten ilk maçta 5 yiyince..bide baya farklı gelince oyun..bu ne lan oyunmu bu dedim:))ama doğru yolu buldum sonunda:))

aLeX_BuRaK
16.Aralık.2005, 19:11
arkadaş bana oyunu vermişti 01-02 oyunuylan başlamıştım sonra total club ondan sonra gözüm başka oyun görmez oldu

nihat
16.Aralık.2005, 19:53
Sınıf arkadaşım tanıştırdı beni unv. den o günden bu güne uykusuz gecen günlerin sayısını bile unuttum sizin anlıcağınız cm kolik oldum ve bu hastalığın da caresi yok son nefesimi bilgisayar başında verecem herhalde... :mrgreen:

dinaMYt
16.Aralık.2005, 19:55
ilk kez ea sportun premier league manager ini oynadığımda tanıştım menejer oyunlarıyla.sonra cmnin adını sağda solda duyunca bu nasılmış acaba diyerek bi deneyim dedim, sonra da bırakamadım bi daha

the_dunker
16.Aralık.2005, 20:02
premier manager 98 ile tanıştım menejerlik oyunlarına ilk önce bişiy anlamadım... bu ne lan dedim... oyunu bir köşeye attım.. sonra cm ile tanıştım ... ve burdayım :mrgreen:

tombul taho
16.Aralık.2005, 20:06
walla ben cm3ten beri oynuyorum. ilk tanışmam pek iyi olmadı aslında... çünkü ilk aldığımda oyunu yükedikten sonra heach bişe anamamıştım ilk başlarda. bi de türkiye ligi yoktu tabe pek sarmıyodu.. soora birden man utd ile kazandığım başarılardan sonra iyice gaz olmuştum.. ondan beridir de bırakamıyorum naaapayım... (b)

ozziee
16.Aralık.2005, 23:22
bende premier managerle başladım, üniversite yıllarında ev arkadaşımla sabahtan akşama kadar oynardık, sonra cm ile tanıştık (nasıl tanıştığımızı hatırlamıyorum) cmyi 3 kişi falan oynardık birisi takımını kurarken maçını yaparken diğer iki kişi koridorda ufak topla tek vuruş maç yapardık (ah o günler ah (g) )

FeYYaz1989
17.Aralık.2005, 00:11
Şimdi playstation'um vardı.Elime nerden geldiği belli olmayan Premier lig menajer oyunu bulmuştum(kapağında kevin keagen vardı galiba).Uzun bir zaman nasıl oynanacağını anlayamadım.Sonra bir gün inatçılığımı konuşturdum ve buldum(valla 3. sınıfa mı-4. sınıfamı ne gidiyorum).Sonra bu benim benden 3 yaş büyük yeğenimle tanıştı benim vasıtamla.Oyunu iyice anladıktan sonra tiryakisi olmuştuk ikimizde.Sonra bir gün yeğenimin kulağına cm gelmişti.Ama malesef cm yoktu playstation için.Hep hayaller kuruyorduk şöyle oynardık,bunu alırdık hede hödö.Bir gün cm playstation için duymuştuk.Adeta uçarak olay yerine gittik ama böyle bir şey yoktu.Eve dönüş yolunda içimden bu bilgisayarı almayıp şampiyon olmayan fenerli olsun dedim ve en sonunda bilg. kavuştum(yaklaşık 6 sene önce).Ve tabiki ilk oyunum pokemon ile birlikte(ehehehe)championship olmuştu.Hemen yeğenimle kapıştık.Onun o zamandan bu zamana birlikte oynadıklarımızda hep bariz bir üstünlüğü var. (l)

samco25
17.Aralık.2005, 12:24
futbolu seviyorum ve onunla bu kadar cok sıcak temas kurmakta zevkli oluyo (d)

Enjoy
17.Aralık.2005, 12:27
Level dergisinde görmüştüm galiba..daha sonra abim almıştı..oynamaya başlamıştım..ilk önce sıkılmıştım ama daha sonra saatlerce oynardım..hala oynuyorum..:)

capriceman
17.Aralık.2005, 18:56
Güzel başlık =)

Fm yüzünden birçok arkadaşımla aram bozuldu. ( 8 yıldır oynarım, günde az 3 saat olmak üzere) Babamla defalarca kavga ettim. Üniversitede birçok dersten kaldım. Seneye evleneceğim ve ben hala bu oyunun başındayım =)

Çok pis girdi kanımıza çok pis...

ForsakeN
19.Aralık.2005, 10:25
3. sınıfta playstation da LMA manager le başladım manager lik oyunlarına. sonra cm 01-02 oynamıştım ..onun başında saatlerce kalmaya başladım ve bu seriler ilerledikçe de arttı...

Nuri Alco
22.Aralık.2005, 22:00
Küçüklükten beri yabancı ligleri takip ediyodum zaten. Bilgisayar sahibi olduktan sonra ilk olarak Premier Manager 98 le başladım. Sonra CM3 tü sanırım yada 99-00 oynayınca ordaki database'i görünce iyice abarttım oynamayı :mrgreen:

akrepveumut
22.Aralık.2005, 22:11
bende CM 00-01 miydi hatırlayamıom ondan başladım hala hastasıyım (b) (b) (b)

Avalanche_70
22.Aralık.2005, 22:20
ben de cm 01-02 den beri oynuyorum sırf bu oynu yüzünden bir bilgisayar sahibi oldum (internet kafeye de az para dökmedim tabii :mrgreen: )

RoCCo_42
22.Aralık.2005, 22:39
Bende ilk olarak olarak PREMİER MANAGER 97 ile tanisdim menejerlik oyunuyla.Daha sonra cm war dediler ve oturdugum yer kücük oldugundan ilk baslarda piyasayı 1 yıl geriden takip ediyordum.CM ile ilk tanısmam 96/97 versiyonuna tekabül eder.AJAX ile oynardım HAKAN SÜKÜR'ü alacam diye canım cıkardı ve alamazdımda.Sonra maç zamanı gelince ohhh be 3d maç cıkacak simdi diye düsünerek acardim ama bi bakdın alttan yazılar yazıyor alla alla bu ne die die zamanında küfür ede ede bu zaman geldim ve simdi daha iyi anlıyorumki iyikide 3 boyutlu degil ve Düsünüyorumda neden daha önceden ben bu oyunu oynamadım.

FM OYNAMAK BİR AYRICALIK KENDİNİZİ BU AYRICALIKDAN MAHRUM EDMEYİN VE FM'İN KEYFİNİ CIKARMAA DEVAM EDİN BENİM SİZLERE DİYECEGİM TEK SEY BU.

perpetua
22.Aralık.2005, 23:40
Ya 1983 ya da 1984 idi. Orjinal Football Manager'i Commodore 64 de oynamistim. Ondan sonra Football Manager 2, Tracksuit Manager ve digerlerini Commodore 64 de oynadim.

PC de ilk olarak On the Ball ve On the Ball World Cup Edition 90'li yillarin ortalarina dogru oynadim.

1996 yazinda Ilgiltere'de Muzik CDsi bakarken, CM 2 gozume carpti. Aldim ve son 9 senedir baska bir sirketin hazirladigi Futbol Menajerlik oyunu arama ihtiyaci duymadim...

BaTuHN
23.Aralık.2005, 00:03
cm 4 ten beri...

Google
23.Aralık.2005, 00:06
Geleceğin yıldzılarını öğrenmek desem çok da yalan olmaz.Hem bir bilgisayar oyununa bağlanmak iyidir.Ama birden fazla olursa tehlikeli olabilir. :)

Laz_Asker_61
23.Aralık.2005, 19:15
ilk olarak player manager ile başladım daha donra cm derken birden kendimi fm de buldum vee bağımlılık yaptı
sigarayı bırakamayanları şimdi daha iyi anlıyorum fm de aynı sigara gibi bağımlılık yapıyor :mrgreen:

dingodile
24.Aralık.2005, 13:10
cafe de oynayan abiler wardı 8-10 saat ben bunlara içimden küfür ediyodum 01-02 oynuyolardı sonra ben 12-14 saat oynamaya başladım evde anladım adamların halini

cimbomlu_eray
24.Aralık.2005, 13:22
orta okul son sınıfta arkadaşım al teknik direktörlük oyunu süper bişi dedi anlattı tüm merakımla ve futbol manyağı olmamın hevesiyle eve gidip kurdum ilk açtıımda bişe anlamadım sadece ingilizce yazılar ama yavaş yavaş oyuna alıştm ve şimdi19 yaşındayım 2000-2001 sezonundan beri oynuyorum ve şimdi akçaabatta yaşıyorum ankarada tanıştıım bu oyunu burdaki arkadaşlara resmen aşıladım artık onlarda bu oyunun manyağı oldu ben seneye 70-80 herneyse ödeyip kesinlikle orjinal alıcam bu oyunu fifa ve cm veya fm den asla vazgeçmem ikisinide her yıl alırım

ama hiç bişe football manager veya eski championship manager lerin yerini alamaz bende (m)

Saudalf
24.Aralık.2005, 19:09
bilgisayarcıda cm2 yi görmüştüm. kapağında kocaman bi top resmi vardı. bende futbol oyunu diye almıştım. fifa gibi birşey sanmıştım. neyse eve gittim kurdum oyunu, yanımda arkadaşlar var. hesapta beraber maç yapacağız. ama o da ne maç falan yapılmıyor. tabi arkadaşlar geçtiler gidene kadar benimle dalgalarını. bende sövüp sayıyorum oyuna. onlar gittikten sonra kurcalamaya başladım bu ne diye. bilenler bilir cm2 de continue diye bir tuş yoktu. zaten liseye eni başlamışım ingilizce yok. menüsü şimdiki gibi düzenli değil. devam etmek için ana ekrana gelmeniz ve oradan done demeniz lazım. ama dedikten sonra devam edip etmediğinizedn haberiniz olmuyordu. velasılkelam sonunda çözmüştüm sistemini. ama şimdide taktik ve maç olayına gelmişti sıra. oyunda sadece ingiltere ligi vardı. man. utd. ile başarılar kazanmaya başladıkça oyuna bağlandım. oyuna bağlandıkça kazandım. bu durum günümüze kadar geldi. gerçi o ilk oyunumdaki başarıları asla yakalayamadım ama yinede seviyorum bu oyunu. ve iyiki almışım yanlışlıkla o zaman cm'yi.

Dip not: huzur içinde yatsın emektar cm. yaşasın yeni kral fm.

Dp not 2: hızlı yazdığım ve tekrar kontrol etmediğim için yazım hatalarım olmuş olabilir. lütfen bilgisayarınızın ayarlarıyla oynamayın. özür dilerim

Hububat_Fiyatları
24.Aralık.2005, 19:33
cm4 te başladım ve şunu söyliyim cm4 kadar harika bi oyun yapılamadı ne fm 2005 ne 2006 cm 2003 2004 ten kötü keşke cm aynı yapımcılarla devam etseydi umarım fm daha iyi olur ilerleyen senelerde en çok canımı sıkan bilinmemiş türk yıldızların artık çıkmaması dikkat ettiyseniz fm 2006, 2005 in aynısı nerdeyse türk oyuncular bakımından ben cm 4 ün kalitesinde bi oyunu özledim açıkçası

anlatmaliymis_meger
24.Aralık.2005, 20:34
bütün sınıfa alıştırmıştım..sonra millet bana wonderkid söyle bana taktik ver bana sol bek lazım diye peşimde dolaşıyodu :mrgreen:
lakabım zaten "büyük menejer" olmuştu (b)
çocuklarla hala görüşür bilgi alışverişi yaparız (d)

apaydin2148
24.Aralık.2005, 21:38
aslında arkadaşın sorduğu soruya birkaç kişi haricinde tam cevap vermemişiz.soru neden bu oyunu tercih ettik.biz ise nasıl ve ne zaman başladığımızı anlatmışız.

Futbollla yatıp futbolla kalkıyorum diyebilirim.Her zaman demişimdir ben bu hocanın yerinde olsam öyle değilde böyle yaparım.Menajer olsam saçma sapan yabancılar değilde uzun zamandır takip ettiğim oyuncuları alırdım demişimdir hep belkide söylediklerimi gerçekleştirmek için futbolun içinde olmak için bu oyunu seçtim.

birçoğumuzda böyledir tahminim.

anlatmaliymis_meger
24.Aralık.2005, 21:44
Futbollla yatıp futbolla kalkıyorum diyebilirim.Her zaman demişimdir ben bu hocanın yerinde olsam öyle değilde böyle yaparım.Menajer olsam saçma sapan yabancılar değilde uzun zamandır takip ettiğim oyuncuları alırdım demişimdir hep belkide söylediklerimi gerçekleştirmek için futbolun içinde olmak için bu oyunu seçtim.

aynen öyle katılıyorum sana..hatta cm 03-04 ten beri sürekli aynı oyunculardan takımımı oluşturuyorum ve sonsuz mücadeleye başlıyoruz ekibimle..bizbir ekibiz...işin gerçekçi yanı da bu zaten (m)

smnfrh
29.Aralık.2005, 14:44
eniştem ah o eniştem beni alıştırdı
bende de futbol sevgisi olduğu için işi iddaya dökmüştü am işin ilginç tarafı oyunu çok sevdim ama ilk oynadığım için başarılı olamadım tam kovulmak üzereyken bilgisayar çöktü bende iddayı kaybetmekten kurtuldum ama bir kazanan vardı
şampiyon cm 01/02 olmuştu çünkü kendine yeni bir taraftar hatta fanatik bulmuştu

ahmet_bayhan
10.Şubat.2006, 17:24
bitürlü de bırakılmıyo şimdi yaw

Burak Duran
10.Şubat.2006, 18:05
ilk cm1le başladım arkadaşım doğum günümde hediye almıştı aha işte o başlayış bu başlayış oldu artık kaç senedir oynadığımı onuttumbi 8-9 yılı vardır herhalde

cureshot
10.Şubat.2006, 18:44
benim de cm ile ilk tanışmam cm3leydi. bilgisayarı da o sene almıştım. ingilizce olduğu için oyunu anlamakta da fazla bi zorluk çekmemiştim. roma tutkum ordan gelir. tottiyi ilk bu oyunla tanıdım. cafulu, aldairli, zagolu, di francescolu, alenitchevli, tottili, fabio juniorlı, paulo sergiolu ve delvecchiolu romayla kazandığım başarılar bu oyunun müptelası yaptı beni tabii o oyunla fm 2006 arasında dağlar kadar fark var. mesela o oyunda defans oyuncularının değeri 10 milyon dolardan yukarı çıkmazdı ve öyle 30 milyon dolar filan veremezdik defans oyuncusuna. böyle medya filan da hak getireydi tabii. hey gidi günler hey. nostalji yaşattınız bana ha. iyi oldu yani.

can777
10.Şubat.2006, 18:59
ben cm 3 ten beri oynuyorum. beni gerçekçiliği etkiledi bir de yanında futbol sevgisi olunca, bir de transfer olayına bayılıyorum bu işin içine giriverdik ....

kaiserkaan
10.Şubat.2006, 21:17
yıl 1996 etrafımdaki arkadaslar falan oynuodu bende bi deniyim herhalde bi bildikleri varki müptela olmuslar dedim ilk baslarda hiç sevmemiştim ama oynadıkca sonraları hastası oldum bırakamıyorum ve bırakmakta istemiyorum iyiki varsın eskilerin cm si yeninin fm si...

Eray Dengiz
10.Şubat.2006, 21:23
Arkadaşlar söylerdi cm manager vs. gibi laflar ederdi.. O zamanlar hayalim vardı şöyle bi takımın başına geçim yönetim gibisinden.. Gittim kendi başıma 6 sene önce aldım.. oyunu kurdum yükledim fln o zaman sorun çıkarıyodu bilgisayar oyun yüklemiyordu ne şanstır ki yükledi cm'yi.. işte o gün başladım.. :)

mutlee
10.Şubat.2006, 21:38
hersey cm2 ile basladi

eran
10.Şubat.2006, 21:45
Ben daha 8-9 yaşlarında (şu an 24 yaşındayım) Amiga'da oynuyordum bi menajerlik oyunu.Adını hatırlayamıyorum ama sadece İngiltere Ligleri vardı oyunda.Amiga devri bittikten sonra uzun bi ara verdim.Ve hayatımı değiştiren bu oyunu bundan 5-6yıl önce üniversitenin başında okuldan bi arkadaşım önerdi.Ben o gün bu gün CM ve daha sonra FM müptelası oldum.

Şu an koskoca bilgisayarda sadece bu oyun var.Allah sonumu hayır etsin...

ridvanu
10.Şubat.2006, 22:12
herşey CM98 le başladı
sonra premier manager daha zevk vermeye başladı
sonra baydı
CM serileri vazgeçilmez oldu

tolgahan132t
10.Şubat.2006, 23:23
ben henüz kendim çok merak ediyodum tabii 3 sene oluyo bi deneyim dedim birdahada burakamadım

fatalrhymer08
10.Şubat.2006, 23:29
baya kucuktum 97/98 sezonu falan dosta calısıo arkadas getırdı yuledık o zamanlar pek sarmadı ama cmnın 00/01 sezonunualdım cok sewdım gsde hagı falan war o zamanlar:) baya sardı sonrada wazgecemedım

_VeNoM_
11.Şubat.2006, 01:13
97 yılında Bilgisayarı aldıımda Bilgisayarcı CM 97/98 i vermişti:)

ben de 8 yaşında ingilizce yok bişi yok bu oyun mu demişyim geri vermiştim fifa 98 i almıştım:D

sonra cm 01/02 ile yeni maceram başladı....

artık hayatımın bir parçası Football Manager:)

mustafa6685
11.Şubat.2006, 12:28
Cm 2000-2001 iel başladım hala dewam ediyor.CM 2000-2001 mükemmel bir oyundu onu hala oynarım o oyunun hatrına aradaki iğrenç cm2003de oynadım

Nedvedmania
11.Şubat.2006, 18:41
bence bu tür oyunları oynamamızın sebebi kendi emeğinle takımları biryere getiriyosun tamam bu fifada felanda kendi emeğinle yapıyosun ama bunda yönetici oluyosun yani insanlar birşeyler yönetmek istiyo olabilir

cüneyt11
11.Şubat.2006, 21:40
walla ben de bilmiyorum ama çok zevkli geliyo bana.hem çok çabuk zaman da geçiyo.

buzisima
11.Şubat.2006, 21:52
sigara gibi basladımmı bırakamıyo insan...tiryakilik var ........:)

koray_capello
12.Şubat.2006, 18:48
insanlar her zaman baş olmak yönetici olmak ve toplumdaki diğer insanlara söz geçirmek istemişlerdir.menejerlikte aynı hesap olduğundan yani futbolu oynamaktansa futbolcuları yönetmek gibi ayrı bir zevki olduğundan dolayı çok seviliyor diye düşünüyorum.birde tabiki özellikle uzun vadeli oynuyorsak bir futbolcudaki gelişimi veya yönettiğimiz klupteki gelişimi görmek insanın hoşuna gidiyor.yani bir klubü aldığınız nokta ile bıraktığınız nokta arasında dağlar kadar fark olabiliyor.sonra kendimizi bu oyunun kralı sanıyoruz bizden iyi oynayan birilerinin olamayacağını bu alemde tek olduğumuzu düşünürüz.kısacası kendimizi tatmin etmekten başka birşey değil