PDA

View Full Version : Böyle birşey başınıza geldimi

dertuncay
24.Aralık.2005, 01:38
Ben feneri alarak oyuna başladım ama önceden fenerin parayı 60milyon paund yaptım.Sonra girdim başladım.aziz yıldırım benden yıldız transfer istedi ben yapadadım öyle birşey.sonra aziz yıldırım transferlerden memnun değil dedi.ertesi gün kakayı fb aziz yıldırım sayesinde alıyor dedi ertsi gün kaka fb ye 65milyon paunda geldi yer yerinden oynadı tabi para eksilerde her oyuncu nerdeyse benim takımdaki durumum ne olacak diyor ama neyse herşey düzeldi.şu anda iyi gidiryor. (ı) (d)

akrepveumut
24.Aralık.2005, 01:43
o parayı başta nasıl aldın hile yoktur umarım (m) (m) (m) (m)

dertuncay
24.Aralık.2005, 01:48
editörden yaptım biraz oynadım ama az işte 60milyon paund yaptım o kadar. :mrgreen:

akrepveumut
24.Aralık.2005, 01:53
hcm oda az deil be :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dertuncay
24.Aralık.2005, 01:54
e 35di 60oldu maksat gerçekçilik.Dedim fb nin gerçek parası(en azından fb de olmasını istedğim para)olsun. (h)

akrepveumut
24.Aralık.2005, 01:55
e 35di 60oldu maksat gerçekçilik.Dedim fb nin gerçek parası(en azından fb de olmasını istedğim para)olsun. (h) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

capriceman
24.Aralık.2005, 03:13
e 35di 60oldu maksat gerçekçilik.Dedim fb nin gerçek parası(en azından fb de olmasını istedğim para)olsun. (h)

70 milyon euro Fenerbahçe'nin bu sezon ki bütcesi.

akrepveumut
24.Aralık.2005, 10:15

70 milyon euro Fenerbahçe'nin bu sezon ki bütcesi.oh o kdr vrmı bee :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dertuncay
24.Aralık.2005, 13:33
(d) Vardır fenerin bütçesi doğru söylüyor capriceman.

Sheriff
24.Aralık.2005, 15:04
bi dakaya senin kontrolün dışında aziz başkan kendi kendinemi transfer etti kakayı bi iyice açarmısın bu durumu? :roll:

sehzade2006
24.Aralık.2005, 15:22
söyle arkadaşlar editörden başkanı sugar dady ve kulubün tanınmışlıgını yükseltirseniz.başkan ünlü tranferler yapmanızı istiyor.yapamazsanız başkan müdahalede bulunup ünlü birini getiriyor.olay bu

Saudalf
24.Aralık.2005, 15:47
bi dakaya senin kontrolün dışında aziz başkan kendi kendinemi transfer etti kakayı bi iyice açarmısın bu durumu? :roll:
aynı olay benim başıma chelsea de geliyor. abrahamovic hersene kafasına göre bir yıldız alıyor takıma. sağolsun adamda para bol harcıyayım bari klube diyor. eee öbür tarafa götürecek değil ya :mrgreen:

Kerim Kerimov
24.Aralık.2005, 18:40
Ne güzel işte. Bence küçük klüplerden gelip öyle takımların başına geçmek muteşem bi olay.

Düşünsenize 100k'lık adamları alcam diye uğraşıp durcaksınız, sonra büyük takımlara geçince £60'a adam getircek başkan :)

Laz_Asker_61
24.Aralık.2005, 18:58
ewet benim başıma da geldi chelsea da kadrom yeterli diye transfer yapmıyorum adam durup dururken yıldız istiyor almıyorum gidiyor kendi getiriyor

samco25
24.Aralık.2005, 20:32
arkadaslar bendede birkere olmuştu ama fm 2006 da değil.

akrepveumut
24.Aralık.2005, 20:40
vay be o sprmiş :mrgreen:

Zonguldakli
24.Aralık.2005, 20:51
Ben feneri alarak oyuna başladım ama önceden fenerin parayı 60milyon paund yaptım.Sonra girdim başladım.aziz yıldırım benden yıldız transfer istedi ben yapadadım öyle birşey.sonra aziz yıldırım transferlerden memnun değil dedi.ertesi gün kakayı fb aziz yıldırım sayesinde alıyor dedi ertsi gün kaka fb ye 65milyon paunda geldi yer yerinden oynadı tabi para eksilerde her oyuncu nerdeyse benim takımdaki durumum ne olacak diyor ama neyse herşey düzeldi.şu anda iyi gidiryor. (ı) (d)

Valla bence biraz hile var galiba

akrepveumut
24.Aralık.2005, 20:57

Valla bence biraz hile var galibazaten var hile :mrgreen: :mrgreen:

aga bu arda siteni hacklemişler (b) (b)

gencfbli_1
29.Aralık.2005, 16:49
ama biz 103 Milyon Euro açıklamadık mı? Ayrıca en zengin 21.klübüz

aziz başkan 200 Milyon Euro hedefliyor

akrepveumut
29.Aralık.2005, 18:51
200 mü:D:D:D:D oy gülesim geldi tamam kbl ediyom parası fnerinde o kdr yükselmez bence

TüMeR_yAğıZ
29.Aralık.2005, 19:43
Ya Fener'de hazır para yok ki zaten.Aziz bugün başkanlığı bıraksın Fener dımdızlak ortada kalır,Galatasaray'dan beter duruma düşer valla.

KatliVacip
30.Aralık.2005, 17:02
konu nelere gelmiş ama..aziz yoksa ali şen var..sadettin saran var!...hem bence abartı ama biraz gerçekçi olmuş..ortegayı anelkayı alexi hoijdonk hangilerini teknik direktör istedi??

tombul taho
30.Aralık.2005, 17:15
ben bi gsliyim ama saadettin saran derim başka da bişe demem! bana aziz yıldırımdan daha iyi yönetici olur ayrıca aziz yıldırımdan daha zengin birisi gerisini siz düşünün artık :)

Kerim Kerimov
30.Aralık.2005, 20:40
Ya Fener'de hazır para yok ki zaten.Aziz bugün başkanlığı bıraksın Fener dımdızlak ortada kalır,Galatasaray'dan beter duruma düşer valla.

Ya konuyla alakası olmıcak ama dayanamadım.

Bari FM-CM oynayan adam bunu demesin. 30000 Av. ratinge oynuyor, şamp. ligi geliri var, merchandising var, TV rights var. Nasıl para yok bi açıklar mısın?

Giampaolo_Pazzini
30.Aralık.2005, 23:38
benimde basıma geldi ama hile felan yapmadım. Sezona hiç transfer yapmadan başladım maksat para biriksin ilerde cok buyuk bir topcu alayım. Baskan benden transfer yapmamı istedi bende 6 yabancı var hangisini satayım ikileminde kaldıgım icin almadım hiçbi oyuncu.. 1 hafta sonra Aziz Baskan Tamudo ve Luca Toniye imza attırdı ama tabi transferler 6 yabancıya takıldı sonra herşey duzene girdi

TüMeR_yAğıZ
30.Aralık.2005, 23:48
Ya konuyla alakası olmıcak ama dayanamadım.

Bari FM-CM oynayan adam bunu demesin. 30000 Av. ratinge oynuyor, şamp. ligi geliri var, merchandising var, TV rights var. Nasıl para yok bi açıklar mısın?

Evet doğru demişsin bari sen bunu deme.Kaç tur çıktı da fener takır takır para alsın şampiyonlar liginde.lig maçlarınıda izliyom ben öyle her maç stadda dolmuyor.Artı alex anelka dünya kadar para alıyor.az çok biliyosunuz niye açıklamıyorlar doğru düzgün bütçeyi.gs içinde aynısını demiştim de millet bana sen bişeyden anlamıyorsun demişti.bunuda yazın bir kenara.

Cengo
31.Aralık.2005, 01:22
Evet doğru demişsin bari sen bunu deme.Kaç tur çıktı da fener takır takır para alsın şampiyonlar liginde.lig maçlarınıda izliyom ben öyle her maç stadda dolmuyor.Artı alex anelka dünya kadar para alıyor.az çok biliyosunuz niye açıklamıyorlar doğru düzgün bütçeyi.gs içinde aynısını demiştim de millet bana sen bişeyden anlamıyorsun demişti.bunuda yazın bir kenara.

Fenerbahçe'nin kasasında parası var zaten.Bütçeden kasıt gelirlerin 100 Milyon € olması.Gelir-gider dengesi düzgün tutulduğunda sorun kalmaz, ki bütün kulüplerin borçları vardır.Fakat bu borçlar, ödemeler ve altyapı harcamaları olan uzun döneme ait borçlardır.Örnek veriyorum: 100 Milyon € gelir var ise, 85 Milyon € da gider olabiliyor, yada 90.

Bu değerleri 200 Milyon € getirdiğinizde, gider seviyesini 150 Milyon € değerine getirerek bütün branşlarda inanılmaz başarılar yakalayabilirsiniz.

Beşiktaş ve özellikle Galatasaray'ın bütçe dengesi ise tersi yönünde ilerliyor.Giderler gelirlerden fazla olunca ve borçlar banka kredileri ile ödenince faizleri bugünkü sıkıntıları getirdi.

Tahmini hesap yapıyorum, geliriniz giderinizin 3'te 1'i kadar bile olamıyorsa 3-4 yıl içerisinde batma noktasına gelebilirsiniz.Bunun hesabını da yapabiliriz.

100 Milyon €'luk gelirin 30 Milyon €'sunu transfere harcarsanız tabii ki güçlü bir kadro kurabilirsiniz.200 Milyon € olduğunda bütçe, 50-60 Milyon €'sunu harcarsa transfere Fenerbahçe; Beşiktaş ile Galatasaray bu seviyelerde devam ederse bu düzende sonuç olarak rekabet adına hiçbir şey kalmaz...

Anelka, Alex büyük paralar alabilir.Bundan doğal ne var ki, sonuçta yıldız statüsünde geldiler Fenerbahçe'ye.Paralar zamanında ödeniyor ve kulübe hiç bir zararı yok, bununla beraber yıldız transferi de yapabiliriz diyorsa bir Başkan küçümsememen gerekirdi bence.

Fatih Altaylı'nın gazeteciliğini başarılı bulmuyorum ama son dönemde Galatasaray'ın ekonomik yapısı ile ilgili sözleri aslında mantıklı ve düşünülmesi gereken bir durumdur.

Özhan Canaydın 'Borcu borç ile kapatırım kısa dönemde, uzun dönemdeki borçlanmalar ile büyüyerek ileride elde edeceğim gelirleri de bu borçları da kapatmak için kullanırım' mantığı ile çıktı yola.Bu bir seçimdi ama başarısız oldu.Çünkü benim kanımca (kimse alınmasın) scout eksikliği yüzünden yapılan bir çok kadro yapısına uygun olmayan transfer, oyuncu ve bonservislerine ödenen yüksek bedeller bugün bu noktalara gelinmesine sebep verdi.Aynı anda gelir getirecek altyapıyı oluşturmaya da pek zaman ayıramaması ile bu noktalara geldi Galatasaray.
Halbuki küçülerek düzenli bir yolda ilerleyen (sonradan düzenli gelirler ile tekrar büyümek isteyecekti sanırım) bir Galatasaray vardı ve başarılı da sayılabilirdi belki o dönemdeki futbol takımı.
Diğer branşlara da zaman içerisinde pek yatırım yapılmadı, o yüzden diğer branşlarda da bazı kötü anılar hafızalarda kaldı.

Aziz Yıldırım Fenerium markasını ortaya çıkardı ve ciddi bir şekilde pazar payını geliştirdi.Okocha ve Baliç'ten gelen 20+20=40 Milyon $ yatırımlar için kullanıldı.Fenerium, çeşitli altyapı ve hizmet tesisleri, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı yapıldı bu sayede.

Sırada Indianapolis'teki Conseco Fieldhouse'un örnek alındığı 7500 kişilik kapalı spor salonu projesi var.Finansmanını Hamdi Akın üstleniyor.

Bununla beraber 5 yıldızlı bir turistik otel projesi var Fenerbahçe'de.Bununla ilgili bazı hazırlık çalışmaları yapılmış ama sıradaki projeler yüzünden pek gündeme gelememiş.

Aziz Yıldırım'ın muteahhit olması ve yönetim içerisinde muteahhitlerin de olması işi kolaylaştırmış olabilir.Fakat sadece Şükrü Saraçoğlu Stadyumu bir şirket ile yaptırılsa idi 80-90 Milyon € gibi bir para isteyebilirdi şirketler.

Beşiktaş'ta antrenman tesisleri dışında pek bir yatırım göremedim.Belki stadyum sayılabilir ama bence görsel olarak da pek bir getirisi olmadı.10000 kişi gayet güzel bir artış ama localardan oluşan maddi kayıp Beşiktaş için hiç iyi olmadı bence.Fulya Projesi'nin durumu da belirsiz gibi, son durumu bilemiyorum.Beşiktaş'ın da Galatasaray kadar olmasa bile ciddi borçları olduğu söyleniyor.

Stadyumun dolmadığına da katılmıyorum.Her maçta stadyum tamamen dolmayabilir ama 52.500 kişilik bir stadı en kötü 40.000 kişi ile doldurabiliyorsanız bu konunun daha fazla konuşulmaması gerekir bence.
25-30bin kişilik stadyumlar ile 52.500 kişilik bir stadyum arasında ciddi bir sayı farkı vardır.Bütün stadyumlarda rakip çok zayıf bir ekip ise, mutlaka boş yer bulabilirsiniz.Fenerbahçe-Samsunspor maçı ile Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin heyecanı aynı olamaz ama Fenerbahçe'nin 6. olduğu senede bile 25-30bin civarı seyirci geliyordu hala ...

Futbolda gelir demek, sadece Şampiyonlar Ligi+Türkiye Ligi gelirleri demek değildir.Bunları katkısı olmaz mı, tabii ki ciddi katkılar sağlayabilir başarılı olursanız.Fakat bu gelirler ile kulüplerin gidişatını devam ettirmesi çok zordur.Özhan Canaydın şu anda bu yüzden başarısız olarak görülüyor ..

Dip not: Konumuzun dışına çıktık.Bu konuları isterseniz futbol bölümünde de tartışabiliriz.Bu durum aslında oyun içerisinde de görülmektedir.Gerçi ekonomik gelir getirecek altyapı için yatırım yapamıyoruz(Eski bir oyun olan F.A. Manager'da vardı sanırım) ama bütçe yapısının durumunu anlayabiliyoruz.

Kerim Kerimov
31.Aralık.2005, 09:07

Dikkat edersen Av.rating olarak 30.000 yazmıştım, her maç tabi ki dolmaz yalnız Türkiye'de Fenerbahçe kadar stad geliri alan bi takım yok.

Ayrıca şampiyonlar liginden gelen EXTRA geliri şöyle hesaplayabilirsin(FM mantığıyla hesaplayalım).

Girişte £2.7 alıyorsun, her maç stadın full oynuyorsun ve o maçların bilet fiyatları normalin 2 katı(kale arkası 44 mlyn). Her maç £1.5 kazandığını düşünsen eder sana £4.5 M. Ayrıca FM'de gittiğin deplasmanlarda da para alıyorsun stad gelirlerinden(belli bir oranını deplsmn takımına vermek zorunda). Ne olursa olsun TV rigths alıyorsun en azından £3 M de ona say gerçek hayatta. Alınan 4 puanı da 330 k olarak hesaplarsak kabaca eder sana EXTRA £10.5M.

Yukarıda arkadaşın açıkladığı gibi diğer gelirler de mevcut.

Hnagi takımı tutarsak tutalım mantıklı davranmalıyız bence. "Aziz yıldırım para sağlıyor, o giderse Fener biter" gibi lafları ben sokakta duyunca gülüyorum sadece.

akrepveumut
31.Aralık.2005, 10:32
beyler konu hem daıldı hemde ortam gerildi bir mod arkadaşımız en iisi konuyu kitlesin;)

TüMeR_yAğıZ
31.Aralık.2005, 16:18
Neyse konu epey dağıldı ama öyle gerilecek bir durum söz konusu değil.Ben sadece Beşiktaş güçlü olsun değil Fenerbahçe,Galatasaray ligdeki bütün takımlar limitleri zorlasın isterim.İtalya gibi İspanya gibi ligimiz olsun isterim.Şahısların parasıyla reis olmasıyla değil kurumsal bir kimlikle bu başarıları yakalamasını isterim.Kerim arkadaşım yukardaki güzel bilgileri okumuşsundur.Orada stad işinin Aziz Bey sayesinde ucuz yapıldığını söylüyor.Tabi ki şahıslar kulüplerine yardımcı olacaklar ama bunları sahiplenip ben olmasam olmaz gibi bir hava yaratmamalılar.Konuyu kapatalım burada.Herkese saygılar.Mutlu yıllar...