PDA

View Full Version : Menejer Görüşü

blackeyetolga
01.Mart.2007, 13:53
Arkadaşlar,

Klasik olarak menejer gibi düşünmek ve az da olsa futbol bilgimizle oyunu oynamamız gerekiyor.

Öncelikle takımınızı iyice bir analiz etmeniz gerekiyor. Bu takım ile nasıl başarıya ulaşırım. Kafanızdaki oynama yapısı ile mevcut takımınızın yapısı ne kadar örtüşüyor. Paranız yeterli ise hangi bölgelere transfer yapmanız gerektiğinin tespiti lazımdır. Antreman yapımınızın da önemi çok büyük. Eğer yardımcılarınız ve antrenörleriniz yeterli değilse mutlaka yeni yardımcılar almalısınız. Önceliğiniz kısa zamanda başarımı, yok sa uzun vadede bir başarımı, kıstanızı iyi seçmelisiniz.

Seçtiğim Takım İstediğim Tarz Oyunculardan Oluşuyorsa;
Genelde, 2 li stoper ile oynamayı severim. Bunlar uzun boylu, kafa toplarında etkili, bir tanesi uzun top oynama kapasitesi yüksek, diğeri de hız ve deparı çok iyi olması gerekir. Sağ ve Sol kanat oyuncular burada benim için kilit noktadır. İkisinin de çok dengeli olmaları ilk şart; hem defansta, hem de ofansta. Hızlı olmaları ve orta yapma seviyeleri iyi olması gerekmektedir. Orta sahanın ortasında biri defans bir diğeride hücum (kilit adam, oyun kurucu) oyuncusu olmaları gerekmektedir. Hızlı olmaları değil de pas oranları iyi olacak ve takım çalışma seviyelerinin de iyi olması gerekecektir. Sağ ve Sol kanatta hızlı atak elemanları olmalı. Kendi bölgelerinde hem defansa hem de hücuma büyük katkı sağlamaları gerekmektedir. Forvette ise biri uzun ve kafa toplarına hakim, diğeri ise daha hızlı ve bitiriciliği yüksek bir oyuncu gerekmektedir. İdeal olarak 4-4-2 sistemi ile bir yerleşim uygularım.

------------------x-----------------

------------x-----------x-----------

--x------------------------------x--

--x------------------------------x--

Takım Komutları:

Anlayış: Hücuma Dayalı (Orta ile Sağ Tarafın ortasında olmalı)
Yaratıcılık Serbestliği: Normal
Pas Türü: Kısa Pas
Tempo: Tempolu
Genişlik: Dar
Alan Daraltma: Sık Sık
Zaman Geçirme: Nadiren
Defans Çizgisi: Normal ile Öndenin ortalarında
Top Kapma: Normal
Sıkı Markaj, Oyun Kurucu Kullan ve Kontra Atak seçeneklerini işaretliyorum.

Kornerler yakın direk ve uzun boylu forvetimi buraya doğru koşturuyorum. Frikikler de ise yine aynı şekilde en iyi kafa vuran elemana yaptırıyorum.

Sizlerde kendi mantelitenizi yazarsanız oyuna yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olacağını düşünmekteyim.

Dogukan1986
01.Mart.2007, 14:14
Hem kısa paslı hem tempolu oynarsan eğer ortasaha oyuncuların hepsi birer zidane değilse çok top kaybı yaşarsın...Ve kısa paslı oynuyorsan kontra atak kullanmamalısın.O da çok top kaybına yol açar.Baskılı oyun oynuyorsan defansını orta sahaya kurmalısın ve tempoyu düşürmelisin böylece top senin ayağında kalır ve top kaybı fazla yaşamazsın.

submarine_18
01.Mart.2007, 17:01
kısa pas yavaş tempoda oynanır

Sheriff
01.Mart.2007, 17:03
Yanlış yerde, doğru yere taşıyorum.

ThersoN
02.Mart.2007, 19:38
ben premier lig usülü oynuyorum genellikle maça çıkmadan ''all out attack'' yapıyorum ilk yarı en az iki fark buluyorum fakat ikinci yarı bunu koruyamıyorum ne kadar kapansam cekilsem de ozellikle surekli 2-2 ,3-3 seklinde beraberlikler alıyorum bu da normal de rahat kazancagım maclarda 2 puan bırakmak demek nasıl bi yol izlemeliyim?

mc_eagle
02.Mart.2007, 19:57
ben premier lig usülü oynuyorum genellikle maça çıkmadan ''all out attack'' yapıyorum ilk yarı en az iki fark buluyorum fakat ikinci yarı bunu koruyamıyorum ne kadar kapansam cekilsem de ozellikle surekli 2-2 ,3-3 seklinde beraberlikler alıyorum bu da normal de rahat kazancagım maclarda 2 puan bırakmak demek nasıl bi yol izlemeliyim?

kısa pasa ve yavaş tempoya dön bunu yanında zaman kullanımını arttır closing down ı arttırarak tempoyu da düşürürsün maçta kontra arak opsiyonu açık olsun bunun yanı sıra oyun anlayışını tamamen geriye doğru çekme tamamen defansif olmasın defans çizgisini geriye çekip bolcakontra yakala bilirsin pas hedefinde kanatlara olsun bence bir dene eğer olmazsa yine yazben yardımcı olmaya çalışırım birde takımın ney ona göre bişiler yaparız ;)

blackeyetolga
14.Mart.2007, 14:07
Valla bu taktiği hiç değiştirmeden iki sezon oynadım. Karşıma çıkan rakip abondene oluyor... Tavsiye ederim...

tolik_julik
15.Mart.2007, 08:07
Iyi tahtik gibi. Takim komutlarida maca gore degistirilirse basaerili olur bence. saol

NBKemre
15.Mart.2007, 21:31
Ben atletico madrid ile oynuyorum.Klasik Arsene Wenger'in 4-4-2 anlayışını kullanıyorum.Temel olarak başta yazılan taktikle uyuşuyor.Kanatlar ve backler hücumumun kilit noktaları oluyor.Çünkü genelde ataklarım kanatlardan yürütülüyor.Petrov ve M.Rodrigez gibi iki kanatım olduğu için rahatlıkla bu taktiği kullanabildim.Takım anlayışım doğal olarak atak.Ve rakip kim olursa olsun maçlarda üstün bir oyun sergiliyorum.Yediklerimde genelde forvetlerin becerileri sonucu oluyor.

BeeTLeJuiCe
15.Mart.2007, 22:19
bende sana benzer bi yorumla kullandıgım taktigi anlatayım

ben gittigim takımda oyunculara fazla dikkat etmem taktige gore oyuncu secerim uymayanları yollarım. mesela ben ayaga pas yani direk pas oynamayı seviyorum takımda yaratıcılık on planda olmalı bir ronaldinhom olmasa bile takımın kilit oyuncusu ona benzemeli. ben genelde 2 dc oynar duruma gore geriye doru ok cekebilirim zaten takımda 4 tane defans oyuncusu bulunur 2sinde hava toplarında ustun olması sart dier 2si normal defansta olması gereken ozelliklere artı olarak hızlı olması. defansta kesinlikle sag ve sol bekler olur bunlar kesinlikle ofansif agırlıklı olur ama defansif ozellikleride olmalı tabiki en onemli olanı dribbling crossing ve pace ozellikleri

orta sahada bir onlibero mutlak bulunduruyorum amac bekler ataga cıktıklarında defanstaki eksikligi gidermek dogal olarak asırı defansif bi oyun anlayısı icerisinde oynuyorlar olması gereken kilit ozellikleri passsing, pace,tackling
ortahasanın ortasında ronaldinho tarzında oyuna hukmetcek bi oyuncu kullanıyorum oyunu yonlendircek teknik bi oyuncu bole bi oyuncunn hızlı olması benim icin onemli deil o yuzden kilit ozelikler teknik,pas,adam gecme ve orta yapma
tabiki birde sag ve sol kanat oyuncuları war. atak oyun oynadıgımız icin cok hızlı olmaları gerekmekte dribbling ve crossign ozelliklerinin mutlak suretle iyi olması lazım.

forvette ise biri hızlı olmak sartıyla 2 forvet kullanıyorum. forvetlerden birinin heading ozelliginin de iyi olması gerekmekte. bi nevi 4-1-3-2 taktigi denebilir

.................gk
dr.........dc........dc........dl (dc ler sw ye ok)
.................dm
mr..............mc.............ml (mc amc ye ok bazen mr ve ml fr ve fl ok)
............fc.........ts (bir tanesi target striker)

Takım Komutları:

Anlayış: normal le atak arasında normal e yakın
Yaratıcılık Serbestliği: Normalden fazla normalle bi sonrakinn tam ortası
Pas Türü: Direk
Tempo: Tempolu
Genişlik: Geniş
Alan Daraltma: Sık Sık
Zaman Geçirme: Nadiren
Defans Çizgisi: Normal ile Öndenin ortalarında
Top Kapma: Normal
Pas Focus: Kanatlardan
Sıkı Markaj, target man ve Kontra Atak seçeneklerini işaretli

kornerlerde 2 defans oyuncusu on direge iyi forvet kaleciyi sıkıstır = on direge kullan
frikik ler de en iyi kafa oyuncusuna at bir forvet kaleciyi sıkıstır defanslardan biri on dieri arka direge

ronaldo98
08.Nisan.2007, 19:37
ayağa toplarla hızlı adamı görüp onla ilerlemek hızlı adamım(c.ronaldo)

eXcitinG
09.Nisan.2007, 15:00
Tempoyu geride oLunan maçLarda yükseLtmek daha mantıkLı sürekLi hic bir takım yüksek tempoda oynayamaz..target man yada pLayer maker kuLLanmakta takımdaki oyuncuLara bağLı eğer riqueLme gibi adamım varsa kesin pLayer makerLı oynarım ama öyLe iyi bir adamım yoksa hava topLarında etkiLi bir forvetim var ise target man li yani bir nevi takıma göre değişir taktikLer bu her yerde böyLedir.