PDA

View Full Version : Konu Açarken İmla Kurallarına Dikkat Edelim!!!

wwhirlwind
17.Ağustos.2006, 05:59
turkcemizi kullanirken daha dikkatli olalim :)

Ilhan
04.Mart.2007, 14:24
Konu Açarken İmla Kurallarına Dikkat Edelim!!!

Şimdi çoğu arkadaşımız başlığa bakarak içlerinden şunları geçiriyor olabilirler:

"Of! Türkçe dersinde miyim yoksa Football Manager sitesinde mi?"

Ancak dikkat etmemiz gerek bir husus var ki, o da dilimzi korumak ve erozyona uğratmamak. Bu konuda forum yönetimi olarak hassasız. Son zamanlarda, özellikle Football Manager 2007 ve alt bölümleri, ayrıca Sohbet Alanı'nda açılan konu başlıkları ve altına yazılan mesajlar Türkçe dil bilgisi kurallarına aykırı. Sizden tek isteğimiz, konu başlığı yazarken ve mesaj atarken Türkçe dil bilgisi kurallarına uymanız.

Konu başlığı açarken nelere dikkat edelim?

1. Büyük harfle başlayın.

Yanlış Örnek: fiorentina kariyerim

Doğru örnek: Fiorentina Kariyerim

2. İmla kurallarına uyun.

Yanlış Örnek: varmı artırannnnnn?????

Doğru örnek: Var mı artıran?

Ayrıca, konunun altına mesaj yazarken de imla kurallarına uyun. Türkçe'ye ve forum kurallarına ne kadar uyarsanız, bize o kadar yardımcı olacağınızı unutmayın.

Turksportal Forumları Yöneticileri

jaku88
04.Mart.2007, 14:30
ii hos diyosun ama fm 2007 de klavye ingilizce olunca imla kuralları die bisey kalmıyo:D :D :D

World Hollow o1
04.Mart.2007, 14:31
Neden ben sağ alt köşeden TÜRKÇE [TR] yi seçiyorum ;;);;);;)

Ilhan
04.Mart.2007, 14:32
ii hos diyosun ama fm 2007 de klavye ingilizce olunca imla kuralları die bisey kalmıyo:D :D :D

Siz yeter ki ı yerine i yazın, ama dediğim noktalara dikkat edin.

Ayrıca FM'de Türkçe klavye ile oynamanız mümkündür.

Sheriff
04.Mart.2007, 14:32
O İngilizceyi sayfaya yazı yazarken Türkçe yap ozaman olur oyuna girerken kendi kendine İngilizce oluyor zaten..

Ilhan
04.Mart.2007, 14:35

Ayrıca yazdığınızın doğrusu klavye İngilizce bile olursa şöyledir:

Iyi hos diyorsun da FM 2007'de klavye Ingilizce olunca imla kurallari diye birşey kalmiyor.

Ki "ı" harfini kullanmışsınız, demekki Türkçe karakter de kullanabiliyorsunuz.

LaKe
04.Mart.2007, 14:36

Oyunu İngilizce klavye ile açtıktan sonra tekrar Türkçe'ye çevirirsen sadece FM'yi açtığında oyunun ENG olur. Diğer türlü TR klavyeyi kullanabilirsin.

dick
04.Mart.2007, 16:01
Konu açılırken bu tarz uyarılar bulunsa daha etkili olur bence.Bu sayede siteye yeni üye olanlar ya da bu konuyu görmeyen arkadaşlarımız da daha dikkatli olur konularını isimlendirirken

BaD BoY
06.Mart.2007, 13:38
Ben genellikle dikkat ediyorum ama benim elim alıştıgından dolayı her yazdıgım kelimenin ilk harfi büyük oluyor...Bu İnş. Türkçe'yi katletmiyordur. (Suan yazdığımdada büyük harfleler yazdımda teker teker düzelttim.)

Ilhan
06.Mart.2007, 13:40
Ben genellikle dikkat ediyorum ama benim elim alıştıgından dolayı her yazdıgım kelimenin ilk harfi büyük oluyor...Bu İnş. Türkçe'yi katletmiyordur. (Suan yazdığımdada büyük harfleler yazdımda teker teker düzelttim.)

Sizden isteğimiz özellikle başlığa dikkat etmeniz. İmla kurallarına da dikkat ederseniz çok daha zevkli bir foruma sahip oluruz.

Memedov
13.Mart.2007, 20:17

Eger böyle bir sorunun varsa fm oyunu türkçede oynanıyor TıkLa..!!! (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=24105) :)

chooper
14.Mart.2007, 23:32
Siz yeter ki ı yerine i yazın, ama dediğim noktalara dikkat edin.

Ayrıca FM'de Türkçe klavye ile oynamanız mümkündür.

>Denetim Masası
>Bölge ve Dil Seçenekleri
>Diller sekmesi
>Ayrıntılar
>Ekle
>Giriş dili = İngiltere ingilizcesi
Klavye Düzeni = Türkçe-Q
Yapıyoruz ve Türkçe Oynayabiliyoruz Fm'yi

EGER BUNU DAHA ONCE GORDUYSENIZ O BENIM HATAM KUSURA BAKMAYIP ES GECEBILIRSINIZ

olumelegi
02.Nisan.2007, 15:36
evet dogru diyosun katiliyorum

fb_16
03.Nisan.2007, 19:41
Arkadaşlar Denetim Masası'ndan yeni bi kullanıcı açın ordan FM oynayın diğer kullanıcıdanda Türkçe takılırsınız.

ForeverGs
14.Nisan.2007, 16:48
2. İmla kurallarına uyun.

Yanlış Örnek: varmı artırannnnnn?????

Doğru örnek: Var mı artıran?
doğru örnek: Var mı arttıran?
bole olması gerekmıomu:D 2 tane t ;)

tosunpasa
14.Nisan.2007, 17:06

Gerekmiomu değilde gerekmiyor mu olması gerekmez miydi sence?

the_imam912
14.Nisan.2007, 17:13
evet katılıyorum ve destekliyorum

Ilhan
14.Nisan.2007, 19:52

Bak kardeşim. Yanlış ayaklardasın tabiri caizse. Aç imla klavuzunu ve bak.

Artırmak fiilini göreceksin...

Ilhan
14.Nisan.2007, 19:59
http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF3FB36B 5C02E7607F&KELIME=artırmak

Bir daha bir sözün yanlış kullanıldığını düşünüyorsanız önce kontrol edin.

Leoucwhsua
19.Nisan.2007, 15:23
Kelimeliriniz doğru ama türkçe sadece imlayı düzgün kullanmaktan ibaret değildir.O kadar çok anlatım bozukluğu yapmışsınız ki .... Önce anlatım bozuklukları giderilir imla daha sonra otururur.

QaaN-07
19.Nisan.2007, 15:52
Peki artık ben de dikkat etmeye çalışacağım.Önemli olan Türkçe'mizin gerekli değere kavuşması.

Ilhan
20.Nisan.2007, 14:34
Kelimeliriniz doğru ama türkçe sadece imlayı düzgün kullanmaktan ibaret değildir.O kadar çok anlatım bozukluğu yapmışsınız ki .... Önce anlatım bozuklukları giderilir imla daha sonra otururur.

Tam anlamıyla açıklarsanız size yardımcı olabilirim.

Universal
20.Nisan.2007, 15:06
Özellikle geyiğe çevirelecek FM Bölümünde ki konularda çok kötü mesajlar var. İmla kuralını bırakın yazılan mesajın Türkçe olduğundan bile şüphe ediyorum. Özellikle Olaylar bölümünde çok fazla hata var.

ultraslanerdem
20.Nisan.2007, 15:20
Elimden geldiğince Türkçe'yi ve anlatım akıcılığını güzel kullanmaya çalışıyorum.Yazdığım kariyer hikayesinde bunu baştan sona kadar görebilirsiniz.

Keşke herkes bu konuda elinden geleni yapsa...

goosfraba
06.Mayıs.2007, 02:25
Bende katılıyorum ve destekliyorum.

ultraslanerdem
07.Mayıs.2007, 13:21
Sanıyorum bazı arkadaşlar düzgün Türkçe kullanmayı pek sevmiyor.Başlıklarda hala imla hataları var bir sürü...

Ilhan
07.Mayıs.2007, 13:37
Sanıyorum bazı arkadaşlar düzgün Türkçe kullanmayı pek sevmiyor.Başlıklarda hala imla hataları var bir sürü...

Elimizden geldiğince başlıkları düzelteceğiz;)

Cengo
04.Haziran.2007, 02:31
Başlıkları ısrarla hatalı yazmaya devam edenlere ceza vereceğim.
Forumu karıştırmaktan dolayı.

Herkes aklını başına toplasın, forum ile de dalga geçene acımam..