PDA

View Full Version : Mars’taki muhtemel yaşama uyacak bakteri bulundu

umutcanerkut
04.Ocak.2006, 18:41
Bilim adamları Grönland buzulunun 3 km derinliğinde buldukları Metanojen bakteri kolonisinin, Mars’taki olağanüstü koşullarda yaşayabilecek canlılar olduğunu belirtiyor.

Amerikalı bilim adamları, Grönland buzunun üç kilometre derinliğinde buldukları mikropların Mars’taki yaşam için bir model oluşturabileceklerini söylediler.

Sondajlar sırasında ilk önce önemli oranda metan bulunmuş. Kaliforniya Üniversitesi’nden Buford Price yönetiminde çalışan araştırmacılar daha sonra dondurucu soğuya, karanlığa ve besin kıtlığına rağmen varlıklarını sürdüren metan üreten bakterileri saptamışlar.

Arkea bakterilerinden olan metanojen mikroplar, uç koşullarda yaşar ve dünyanın en eski mikroorganizmaları olarak kabul edilir.

100 bin yıllık

Bilim adamları üç yıl önce de Idaoh eyaletindeki 15.000 yıllık sıcak su kaynaklarında metanojen bakteriler bulmuştu. Grönland’da bulunan bakteri kolonisinin 100.000 yıllık olduğu tahmin edilmekte. Price ve ekibi, mikropların uygunsuz koşullarda çok zor hayatta kalabildiklerini düşünüyor.

Mikroplar çoğalmak yerine, kalıtım bozukluklarını gidermek zorundalar. Mars misyonlarında da Kızıl Gezegenin atmosferinde metan bulunmuştu.

Mikropların yalnızca kimyasal süreçlerle oluşmadığını tahmin eden araştırmacılar, metanojen bakterilerin Mars’ta da yaşayabileceğini düşünüyorlar.

barahir
04.Ocak.2006, 19:02
ne mutlu bize ama marsa gidipde napcaklar ben onu anlamıyorum sonuçta herşey yok olmıcak mı hayat bulsalar bile hangi akıllı gidecek ki

umutcanerkut
04.Ocak.2006, 19:03
abicim dunyada yer kalmadı anladınmı ondan dolayı amaçları yaşanacak bi yermi die bakmak

barahir
04.Ocak.2006, 19:09
hep bu amerikalıların başının altından çıkıyo bu adam marsta hayat bulana kadar galiba dünyadakilere saldırcak sıra bize gelmeden bulsalar bari :D:D

emirduman
04.Ocak.2006, 19:14
Abi, böyle durmadan kendimize yeni bir yer arıyacağımıza, şu elimizdeki Dünya'yı vakit geçmeden kurtarmaya baksak daha iyi olmaz mı diye düşünüyorum...

Neron_FB
04.Ocak.2006, 19:53
Bence de...Dünyadaki sorunlar haledildi ya sıra marsa geldi :D
Ama şu da var...O zaman da dünya bir tehlikeyle karşı karşıya kalırsa, ne yapılacağına erkence karar verebilmek için bu araştırmalar da lazım :)
Karışık bi konu..

barahir
04.Ocak.2006, 20:03
bence dünyanın tehlikeyle karşılaşacağı tek konu kıyamet ve benzeri şeylerdir -ki bu durumda da tek dünya değil tüm kainat yok olacağından bi işe yaramaz diye düşünüyorum.
Şahsi Fikrimdir

Neron_FB
04.Ocak.2006, 20:10
Bence sadece dünyaya göktaşı düşme ihtimali var..o da bir afet çünkü :)

barahir
04.Ocak.2006, 20:14
ama sadece göktaşı demen yanlış lur çünki küresel ısınma yavaş yavaş kendini gösteriyo daha buraya kar yağmadı ya

batuhan673
04.Ocak.2006, 20:17
Abi ya kıyamet uzun b, zaman kopmıcakmış.bilimadamları nın tespitlerine göre 5 milyar yıl sonra evrendeki büyük bi patlamada yok olcakmışız ama kirlilik ve ozon tabakasının delinmesinden dolayı dünya çok daha erken yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.küresel ısınma en büyük örneği.bunun için dünyayı kirletmemeli korumalıyız.ama adamlar bunun bilincinde değil.gidip başka gezegen arıyolar.burda rahat rahat yaşamak varken niye gidip orda cam fanus içinde yaşayalım.bu yüzden dünyayı korumak için bilinçlenme şart.en basitinden fabrika,egsoz dumanları,deodorant vs. havayı kirletiyo.ayrıca nükleer atıkları toprağa gömüyolar ya da nehirlere salıyolar.dünya kirleniyo ve bazı canlı türleri yok oluyor ve çoğu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.bi 10 yıl sonra ne olcağını düşündüğüm zaman çok korkuyorum.

Neron_FB
04.Ocak.2006, 20:25
yabilim adamlarının dediği vakte gelmeden de kopabilir..Allah bilir yani onu :)

barahir
04.Ocak.2006, 20:26
haklısın +1

umutcanerkut
04.Ocak.2006, 20:27
Abi ya kıyamet uzun b, zaman kopmıcakmış.bilimadamları nın tespitlerine göre 5 milyar yıl sonra evrendeki büyük bi patlamada yok olcakmışız ama kirlilik ve ozon tabakasının delinmesinden dolayı dünya çok daha erken yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.küresel ısınma en büyük örneği.bunun için dünyayı kirletmemeli korumalıyız.ama adamlar bunun bilincinde değil.gidip başka gezegen arıyolar.burda rahat rahat yaşamak varken niye gidip orda cam fanus içinde yaşayalım.bu yüzden dünyayı korumak için bilinçlenme şart.en basitinden fabrika,egsoz dumanları,deodorant vs. havayı kirletiyo.ayrıca nükleer atıkları toprağa gömüyolar ya da nehirlere salıyolar.dünya kirleniyo ve bazı canlı türleri yok oluyor ve çoğu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.bi 10 yıl sonra ne olcağını düşündüğüm zaman çok korkuyorum.bu sozu duydum ya 10 sen sonra kopabilir lafını yarından korkarım abi ben