PDA

View Full Version : Güneş en iyi Antalya’da tutulacak

Seçkinn
04.Ocak.2006, 23:04
29 Mart’ta güneş tutulması olacak. ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’ya göre, güneş tutulması en iyi Antalya’dan izlenebilecek.

NASA’nın hesaplamalarına göre 29 Mart’ta ay birkaç dakikalığına güneşi kapatacak ve bu tam güneş tutulması Ağustos 2008’e kadar tekrarlanmayacak.

29 Mart tutulması Brezilya, Atlantik, Orta Afrika, Akdeniz, Türkiye, Gürcistan, Rusya ve Kazakistan çizgisinde izlenebilecek.

NASA, en iyi izleme noktalarının Libya çölündeki Calu kasabası, Mısır’ın Salum kenti ve Antalya olduğunu belirledi. NASA, bu nedenle gökbilim tutkunlarına 29 Mart’ta Antalya gezisi önerdi.

Tam tutulma anı dünyanın çeşitli noktalarındaki açılara göre 2 dakika ile 4 dakika sürecek.

Antalya, Mısır ve Libya’daki tutulma ise gün ortasında yaşanacak ve karanlık-aydınlık farkı daha belirgin olacak.

dinaMYt
04.Ocak.2006, 23:12
bu güneş tutulması gerçekten izlemesi müthiş zevkli bi olay ama nedense son zamanlarda yaşanan depremlerin hep bir güneş tutulamsından sonra olması nedeniyle bi huzusuzluk oluyor içimde.inşallah sonrasında gene kötü şeyler yaşamayız.

tolginho
29.Mart.2006, 14:40
Güneş tutulması ile ilgili ilk söyleyebileceğim şey, sakın çıplak gözle bakmayın.

İkincisi de Jeofizik Mühendisiyim ben. Güneş Tutulması deprem gibi doğal afetlere yol açmaz. Güneş tutulmasının tetikleyeceği deprem zaten tutulma olmasa da yaşanacaktır. 2 gün sonra olacak depremi belki bugüne çeker. Güneş ve ay tutulmasında deprem oluşturacak kuvvetler zaten hergün dünya üzerinde varlar.

apaydin2148
29.Mart.2006, 16:02
bizim orada da(konya'da) baya güzel tutuldu :D

unutmuşum tutulmanın olacağını bi karanlık çöktü dedim ne oluyor yağmure muy yağacak balkona çıktım baktım günş tutuluyor bu arada çıplak gözlede bakmış olduk :D

benyaben
29.Mart.2006, 16:31
ben bi 2 san,ye fln 2 kere baktım gözlerim feciii şekilde arıyo bişi olur mu?

Eray Dengiz
29.Mart.2006, 17:42
Bir çok kişi güneşe çıplak gözle baktıktan sonra gözlerinin ağrıdığını ve başlarının aynı şekilde çok kötü ağrıdığını söylediler. Şuan bende ki gibi :)

benyaben
29.Mart.2006, 18:00
Bir çok kişi güneşe çıplak gözle baktıktan sonra gözlerinin ağrıdığını ve başlarının aynı şekilde çok kötü ağrıdığını söylediler. Şuan bende ki gibi :)

benim ayrıca midemde bulandı:)Sana geçmiş olsun benimki geçti:D

Eray Dengiz
29.Mart.2006, 18:34
benim ayrıca midemde bulandı:)Sana geçmiş olsun benimki geçti:D

:) Gerçekten çok kötü etkisi oluyor. Eğer 54 yıl sonra görebilirsem ve aklımda olursa çıplak gözle bakmayacağım :) Bu arada sağol :D

tolginho
29.Mart.2006, 18:36
evet bir daha güneşe çıplak gözle bakmayın. Ne olduğunu görmek istiyorsanız. Yere bir mercek merceğin odağına bir gazete parçası koyun. biraz da su alın yanınıza :)

tolginho
29.Mart.2006, 18:40
bu arada güneş tutulmaları 2060'da Türkiye'de görünecek. Fakat tam olsun, olmasın güneş tutulmaları her yıl gerçekleşen olaylar. Daha detaylı bilgiler ve tarihleri aşağıdaki adresten de alabilirsiniz:

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/eclipse.html

emirduman
29.Mart.2006, 19:06
Ben de çok kısa bir süre için bakmak durumunda kaldım çıplak gözle, gözlerim baya rahatsız etti beni bir süre...

Ama güneş tutulurken etrafın hali çok güzel oluyor, ortalığın rengi falan bi garip oluyor...