PDA

View Full Version : Zaman ve Yetkili Şahsa Göre Değişen Forum Kuralları

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 14:44
Neymiş kpk argoymuş, iyi oldu öğrendiğimiz yoksa ortalık argodan geçilmeyecekti fakat bu biraz geç, tuhaf bi bakış açısı ya da tam manasıyla "anlamsız" olmadı mı?

Niye mi anlamsız?
1,5 yıla yakın sitede aktif üyeliğim var yorumlarımı takip eden bilir. 3.uyarı (ilk 2side ayrı fantazik uygulamaya neyse :) ) aldığım kpk kelimesini ilk defa kullanmadığımı mesajlarımı takip eden herkes bilir. Basketbol, Milli Takım ya da aklıma gelmeyen bikaç bölümde daha kullanmışımdır bu kelimeyi. En son kullandığım yerde "Hakan Şükür sezon sonu futbolu bırakıyor" (http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=621091&postcount=27) konusu. (ne oldu şimdi ele mi verdim ben kendimi? Yooo tabiiki görülmüştü bu mesajım ama hikmetse o mesajdan bir uyarı almadım. Yoksa ordaki kpk ayrı bir manaya mı geliyor? Ona da yoooo. Cevabı başlıkta da olduğu gibi gayet açık ve net ama varın siz düşünün artık gerisini..)

Ceza başa geldi çekildi bitti ona diyeceğim birşey yok ama sormak istediğim A yetkili şahsına göre normal olan mesaj B yetkili şahsına göre yanlış mı oluyor? Uygulama şekli yanlışta olsa hadi diyelimki öyle o zamanda yapılan uygulamaya göre şöyle birşey çıkıyor ortaya B şahsına göre x zamanında mesaj normal y zamanında değil. ego's tarzında :)

Geçenlerde de bi sorum (aynı konuda) askıda kalmıştı http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=40752&page=3 hâlâ cevap bekliyor gelir herhalde vahiy yoluyla bi cevap.
Neyse aynı sorun burda var umarım bi cevap gelirde bizde bilgilenmiş oluruz.

Yok uygulamanın işleyişi böyleyse bilelim de B şahsının olduğu mekanlarda fazla dolaşmayalım. :) Birde kullandığım diğer kpk=argo lardan uyarı almak istiyorum böylece bikaç gün daha ayrı kalırım forumdan belkide iyi gelir böyle ve artık argo kelime kullanmam. :)

Saygılar..

Uyarı sonucu ceza alıp bikaç gün yazamayınca klavyem açıldı, aşka geldi döktürdü birşeyler idare edin.

: )

tosunpasa
12.Mayıs.2007, 14:54
Tarih = 08-05-2007, 20:22
Gönderen: Toze

Tosunum kapak sözcüğünü kullanmamanı tavsiye ediyorum. Bundan sonra o sözcük argo kelimeler içerisindedir.

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 15:01
O tarihten önce hangi kategoriye giriyormuş bu kelime? :)

Bize tavsiye eden olmadı :)

El Comandante
12.Mayıs.2007, 15:03
Haklisin Hamza abi,böyle anlamsiz uyarilar geliyor,artiyor,sabir tasiyor :)

Sordugun sorunun cevabini merak edenler arasindayim,ama ne hikmetse hala cevap yok :)

Bende ogün sari kart almisim :p Nedeni bir konuda Ersun Yanal ile Fatih terimi karsilastirip,konuyu dagittigimdan :) Yahu zaten konu direk Fatih terim ile alakaliydi.Diyor Ersun Yanal milli takimin basinda olsam Almanya´ya giderdik.Burada ben yine de bu konuda karsilastirmayi bitiren kisiyim :) Ama ne hikmetse ayni kisi tarafindan sari kart gördük.Forum Kurallarini okuyun diyor :D Ben onu coktan okudum,ayni konu olsa ama gene Fatih Terim´i konusurduk.Cünkü konu direk onunla alakali :)Hele daha önce aldigim uyarilar varki...Neyse :)

Bazen uyarilar cok anlamsiz oluyor,uyari vermeyi bilmeyen kisiler bazen smileye,bazen de sirf uyari verecek diye bizim mesajlara direk basiyor uyariyi:)

Mirza
12.Mayıs.2007, 15:06
Kapak kelimesinin argo olduğunu Sami çok önceden belirtmiş. Ben de onu uyguluyorum. Yönetici arkadaşlarıma da bildirdim kapak kelimesinin argo olduğunu.Bundan sonra kapak kelimesini kullananlara sözlü uyarı yapılacaktır, sözlü uyarıdan anlamayanlara ise ceza sistemi uygulanacaktır. Siz bu sebepten tek ceza alan kişi değilsiniz.

Mirza
12.Mayıs.2007, 15:08
Emperor sarı kartı sana sadece o konudaki tartışmaların için vermedim. O senin belli bir süredir attığın mesajların karşılığı idi.

GeNç KaRTaL
12.Mayıs.2007, 15:09
Ama bazen kapak olayı şart oluyor bazıları atıp tutuyor bir atıp tutmamaları için bu kapak olayı şart oluyor

El Comandante
12.Mayıs.2007, 15:10
Emperor sarı kartı sana sadece o konudaki tartışmaların için vermedim. O senin belli bir süredir attığın mesajların karşılığı idi.

Ne yapalim futbol bölümünde?Tartismayalimmi?Hakaretler geliyor mu tartismalarimiz da?

Tamam bundan sonra futbol genelde acilan konularda bu mesaji yazarim.

Kardesim,paylasimin cok güzel,emege saygi. ;)

Mirza
12.Mayıs.2007, 15:14
Dikkat ederseniz uyarılarımda her zaman şu yazar.
Mesajlarınızı sevgi & saygı çerçevesi ve forum kuralları içerisinde yazınız. Belli kişiler forum dışı, tahrik edici mesajlar atıyor. Bu mesajları atarken de üslub'ları düzgün olmuyor. Ben bu kişileri uyarıyorum. Sevgi & saygı çerçevesi ve forum kuralları içerisinde mesaj yazdınız da ben mi sildim, yahut sizlere ceza sistemini kullandım.

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 15:14
"Kapak kelimesinin argo olduğunu Sami çok önceden belirtmiş."

"Çok önceden" ne zaman?

Peki önceden bu kelimenin adlandırılması neydi forumda?

Ayrıca tek ben mi uyarı aldım gibisinden de bi söylemim olmadı mesajımı iyi okuyun ve anlayın.

meddah
12.Mayıs.2007, 15:17
Öncelikle "kapak" kelimesini, kullanmayı seven birisi, bize bir güzel tanımlasın..
Basit anlamı nedir?
Henüz deyim olarak lügata girmemiştir ama, ola ki girdiğinde nasıl bir anlamda kullanılacaktır?

Basit anlamdan kasıt, bir deyimi mecazi anlamdan bağımsız olarak düşündüğümüzde gözümüzde canlandırdığı şey..
Örneğin "Tencere yuvarlandı kapağını buldu" deyiminde, yuvarlanan tencere.. gibi..

Ondan sonra gerekli izahı yaparım ben..

Mirza
12.Mayıs.2007, 15:18
Koşullara göre forumda yöneticiler, üyeler, kurallar vs. değişir. Yakında yeni sistem geliyor ve bu yeni sistem ile yeni kurallar geliyor. O zaman değişen kurallara uyumu nasıl sağlayacaksınız ? Bir kelimeye uyum sağlayamadıktan sonra.

Krusty
12.Mayıs.2007, 15:19
Kapak kelimesi argo mu? Yapmayın Allah aşkına ya..

Mirza
12.Mayıs.2007, 15:22
Kullanıldığı yere göre argo.

Mc.Speedy
12.Mayıs.2007, 15:23
Futbol Forumunda herkesin bildiği gibi çok güzel tartışmalar oluyordu.

Üyeler birbirini o kadar güzel yiyoduki, hele o kapak muhabbetleri bomba idi , herkeste bir kapak vardı boş durmayıp birbirine sokuyordu o kapakları ..
Bizimde uyarımız "konuya kapak oolup üzerinize kapanmadan kapak muhabbetini kapatın" oluyordu..

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 15:25
Mesele kurallara ayak uydurma değil, uyduramazsak zaten bu zamana kadar dur(A)mazdık forumda. Mesele kuralların işlenişiyle alakalı..

A yetkili şahsına göre normal olan mesaj B yetkili şahsına göre yanlış mı oluyor? Uygulama şekli yanlışta olsa hadi diyelimki öyle o zamanda yapılan uygulamaya göre şöyle birşey çıkıyor ortaya B şahsına göre x zamanında mesaj normal y zamanında değil.

Tanımlık bir durum söz konusu olduğunu sanmıyorum bu konuda. Kullanılan yer belli anlam belli sadece mesele işleniş şekli.

meddah
12.Mayıs.2007, 15:39
Konun a boyutu..

Ben, şahsen bu kelimeden ve kullanıldığı yerlerden nefret ediyorum. Zira yukarda örneklediğim gibi, "yuvarlanan tencere" misali gözümün önüne bir şeyler geliyor..
Şunlardan farkı nedir?
"Acıttı mı cicim"
"İçinde patlamak"
".... olmak"

Çıkıp bana, "yok aslında bi tane şişe var, e tabi bu şişenin bir de kapağı var, kapatıyoruz, kapatınca da kapak" oluyor gibisinden, ama mantıklı bir açıklama yaparsanız, anlarım..

Bunda anlaştıysak, ben bir insanoğlu olarak, bana bu kapaklı lafı edecek adamı boğarım ve forumumuzda insanların birbirini boğmasına sebebiyet verecek hareketler yasaktır..

Gelelim b boyutuna, yani uygulamaya..
Kural kişiden kişiye ve yetkiliden yetkiliye değişmez. Ne olmuştur? Aksaray'daki kapağı gören yönetici müdahale etmiştir, ama Zeytinburnu'ndaki kapağı kimse görmemiştir.. Bu iki semt de aynı belediyeye bağlıdır..
Veya, ben bu kelimeyi / deyimi sakıncalı ve muhatabını rencide edici buluyorum, gördüğüm yerde de müdahale etmişimdir, bilen bilir.. Bir başka yönetici kelimedeki sakıncayı algılayamamıştır, "ağzının payını vermek" düzeyinde olduğunu sanıyordur.

Olay bu olsa gerektir..

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 15:56
Mana ile alakalı bir durum söz konusu değil okuduğunun ne anlama geldiğini, ne demek istediğini anlayabilecek yapıda olduğunu düşünüyorum herkesin.

Uygulama ile alakalı olarak verdiğiniz örnek ile alakalı bir durum yok aynı konu içerisinde birçok yöneticinin mesajı olduğundan böyle bir soru sordum zaten yoksa mesajın yöneticiler tarafından görülmemesi normal karşılanabilir.

Bunda anlaştıysak, ben bir insanoğlu olarak, bana bu kapaklı lafı edecek adamı boğarım ve forumumuzda insanların birbirini boğmasına sebebiyet verecek hareketler yasaktır..
İşte mesele bu yasağın ne zamandan beri olduğu, kelime yeni olmadığına göre yasağında yeni birşey olduğunu sanmıyorum o yüzden de üsttede belirttiğim gibi mesajı gören bazı yöneticiler uyarı veriyor bazıları es geçiyor demek istediğim bu.

Aynı sorum uyarı ile alakalı ile değilde verdiğim diğer linkte de geçerli, bir yönetici yazıyor mesajını tepki alınca kendi mesajı dahil bikaç mesajı siliyor.

Mirza
12.Mayıs.2007, 16:08
Bir yönetici diye bahsetmezsen sevinirim. Onlar hangi yöneticiler ise açıkca söyle. Ben her zaman diyorum. Sorumlulardan rahatsız olduğunuzda üstler var onlara rahatsızlığınızı bildirin diye. Yalnız sizler rahatsızlığınızı bildirirken bir yönetici diye söylüyorsanız üstlerimiz o bir yöneticiyi bulana kadar vah vah ki tüm yöneticilerin haline.

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 16:15
Açıkca söyle :)
Çekindiğim falan yok merak etme, ayrıca yanlış bi tabir ya da saygısızlık olduğunuda sanmıyorum bunun.

A-B, x-y rahatsız etmedi de "bir yönetici" niye rahatsız etti?
Yine zamana göre uygulama değişikliği mi var :)

Mirza
12.Mayıs.2007, 16:18
Bahsettiğin yönetici ikili bir anlayış ile görevini yapıyorsa bunda saygısızlık var bana göre.

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 16:27
"İkili bir davranış ile görevini yapıyorsa" derken ben "bir yönetici" diye bahsedince mi saygısızlık oluyor yoksa o kişi ikili davranış yaptığından mı saygısızlık oluyor :)
Cümlede var bir tezatlık ama çözemedim.

Konu da bir güzel dallanıp budaklanıyor hadi hayırlısı :)

Mirza
12.Mayıs.2007, 16:31
Dallanıp budaklama ile alakası yok. Belirtmek istediğim şey rahatsızlığını direk bildirdin tamam teşekkür ederim TSI yönetici kadrosu adına.
Benim rahatsız olduğum konu buradaki söz konusu yöneticinin kim olduğunu söylememen.

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 16:44
Anlatamıyorum sanırım. Her iki konuda da şahıslarla alakalı bir problemim yok benim sadece uygulamada bir yanlışlık olduğunu belirtiyorum. Ee haliylen uygulamayıda şahıslar yapıyor ama niye değişiyor bu, problem o.

Özellikle kpk konusunda hiçbir kişiye birşey bağlamıyorum önceki mesajlarımda da dediğim gibi uzun zamandır kullandığım bir kelime birçok yöneticide görmüştür fakat nedense ilk defa uyarı aldım (kullanan diğer kişilerde öyledir herhalde) öncesi niye yok. Zaman sordum cevap alamadım.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=40752&page=3 diğer bu konu ile alakalı olarakta zaten mesajlar belli eğer baktıysanız.
#31 #37 #38

Mirza
12.Mayıs.2007, 16:52
Saminin uyarılarını hiçe sayarsak 05.05.2007'den itibaren kapak argo kelime sayıldı. Bundan önceki mesajlarda bu kural geçersiz oluyor dolayısı ile. Yönetici arkadaşlardan ricam bu kuralın uygulanması.

nart_susruko
12.Mayıs.2007, 16:59
Şu anda normal gelen bir kelime ileride yöneticileri rahatsız ediyor diye yine mi yasaklı olacak?

kelime aynı, kullanıldığı yer/mana büyük ölçüde aynı ama yapılan uygulama;
yasaktan önce & yasaktan sonra

ilginç :)

Aydin
12.Mayıs.2007, 17:17
Beyler, kapak kelimesini belirttiğimiz tarihten sonra bu kelime argo sayılacak ve kullananlar uyarılacak diye belirtilmiş yukarıda. bu karar herhangi bir çekememezliğin sonucu değil, forumu daha güzel, muhabbet standartını yüksek tutmak için alınmış bir karardır. bundan şüphesi olan, işine gelmeyen de foruma gelmez olur biter.

VoLkaN BaROs
13.Mayıs.2007, 01:14
Kurallar ihtiyaca göre belirlenir. Eskiden ceza & uyarı gerektirmeyen bir hareket, şimdiki ihtiyaçlara göre ceza & uyarı vermeyi gerektirebilir.

Gözden kaçmıştır, o yönetici bu kelimeye "yanlış yapmayayım" diyerek ceza vermemiştir, bize bildirecek kadar önemli görmemiştir, bildirecektir ama unutmuştur, vs.

Bu forumun kurallarını bizler oluşturuyoruz, biliyorsunuz ki bu forumda belden aşağı konuşmalara, sokak ağzı ile konuşmalara izin vermiyoruz. Her forumun, her sitenin kendi kuralları vardır. Bizim de kurallarımız bunlar. İnsanlara doğru düzgün konuşmalarını tavsiye etmek, bu yöne kanalize edebilmek.

Herşeyde kasıt aramayın, biz sizin için uğraşırken en azından biraz yardımcı olun bize.

Neymiş kpk argoymuş, iyi oldu öğrendiğimiz yoksa ortalık argodan geçilmeyecekti fakat bu biraz geç, tuhaf bi bakış açısı ya da tam manasıyla "anlamsız" olmadı mı?

Niye mi anlamsız?
1,5 yıla yakın sitede aktif üyeliğim var yorumlarımı takip eden bilir. 3.uyarı (ilk 2side ayrı fantazik uygulamaya neyse :) ) aldığım kpk kelimesini ilk defa kullanmadığımı mesajlarımı takip eden herkes bilir. Basketbol, Milli Takım ya da aklıma gelmeyen bikaç bölümde daha kullanmışımdır bu kelimeyi. En son kullandığım yerde "Hakan Şükür sezon sonu futbolu bırakıyor" (http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=621091&postcount=27) konusu. (ne oldu şimdi ele mi verdim ben kendimi? Yooo tabiiki görülmüştü bu mesajım ama hikmetse o mesajdan bir uyarı almadım. Yoksa ordaki kpk ayrı bir manaya mı geliyor? Ona da yoooo. Cevabı başlıkta da olduğu gibi gayet açık ve net ama varın siz düşünün artık gerisini..)

Ceza başa geldi çekildi bitti ona diyeceğim birşey yok ama sormak istediğim A yetkili şahsına göre normal olan mesaj B yetkili şahsına göre yanlış mı oluyor? Uygulama şekli yanlışta olsa hadi diyelimki öyle o zamanda yapılan uygulamaya göre şöyle birşey çıkıyor ortaya B şahsına göre x zamanında mesaj normal y zamanında değil. ego's tarzında :)

Geçenlerde de bi sorum (aynı konuda) askıda kalmıştı http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=40752&page=3 hâlâ cevap bekliyor gelir herhalde vahiy yoluyla bi cevap.
Neyse aynı sorun burda var umarım bi cevap gelirde bizde bilgilenmiş oluruz.

Yok uygulamanın işleyişi böyleyse bilelim de B şahsının olduğu mekanlarda fazla dolaşmayalım. :) Birde kullandığım diğer kpk=argo lardan uyarı almak istiyorum böylece bikaç gün daha ayrı kalırım forumdan belkide iyi gelir böyle ve artık argo kelime kullanmam. :)

Saygılar..

Uyarı sonucu ceza alıp bikaç gün yazamayınca klavyem açıldı, aşka geldi döktürdü birşeyler idare edin.

: )