PDA

View Full Version : Kasırga Ve Kelebekler...

manager_42
15.Ocak.2006, 23:34
Meterolojide Şimetterlink teoremi vardır. Bu teoremin ortaya çıkışı ve hikayesi şu şekilde:

1900 lü yılların başlarında Avustralyada büyük bir kasırga çıkar. Bu kasırga Avustralyanın altını üstüne getirir. Çok büyük can ve mal kaybına yol açar. Kasırga belirli bir yörüngede yol alıyor. Avustralya üzerinde geçtikten sonra rotasını çin ve hindistan tarafına doğru ilerleyerek devam ettiriyor. Herkes paniğe kapılıyor. Zira avustrulyaya büyük zarar veren bir kasırga çin ve hindistanda ortya çıkaracağı zarar çok daha büyük ve şiddetli olacaktı. Bilim adamları ve devlet adamları bir araya gelmiş, fakat bu güçlü kasırgaya karşı koyacak bir çözüm yolu bulamamışlardı. Çaresizce başlarına gelecek felaketi beklemeye başladılar.

Kasırga tüm şiddeti ile Çin ve Hindistana doğru yol alırken beklenmedik bir şekilde yörüngesini değiştirerek, büyük okyanusa doğru yöneldi. Burada enerjisin tüketerk okyanus içinde yok oldu.

Bilim adamları hayret içinde, bu yörünge değştirmenin sebebin anlamaya çalıştılar. Yaptıkları araştırmalar sonucu , yılın o zamanında Avustralyada topluca göç eden bir kelebek türü olduğunu belirlediler. Bu kelebekler topluca göç ettikleri için bunların kanat çırpmaları sonucu ortaya çıkan hava akımı, mucizevi bir şekilde kasırganın yönünü değiştirmiş, ve olası bir çok felaketin önüne geçmişti. Ufacık kelebeklerin böyle bir olaya sadece kanat çırpmalarıyla engel olmaları gerçekten ibret verici bir hadise idi.

Şu anda dünyada meydana gelen toplumsal felaketlerin, zulüm ve savaşların, ahlaki yozlaşma ve çöküntülerin akın akın üstümüze geldiğini gözönüne alırsak, tek başımıza bunlara karşı koymamız imkansız gibi görünüyor.

Ama şunu unutmayın ;Siz kasırgaların yönünü değiştirebilecek o Kelebeğin Ta kendisisiniz….Tek yapmanız gereken Kanat Çırpmak...

ertyq
16.Ocak.2006, 21:30
MÜTHİŞ ! BRAVO !!! bir süreliğine sabitliyorum konuyu

Enjoy
19.Ocak.2006, 19:36
Bu olayı abim anlatmıştı daha önce..gerçekten süper..

batuhan673
19.Ocak.2006, 19:56
Müthiş yaa paylaşımın için çok sağol!

Vieri
19.Ocak.2006, 20:52
vay be bu yazıyı sevdim tebrik ederim paylaşım için.

ertyq
22.Ocak.2006, 17:01
bir süreliğine sabitlemiştim. artık diğer konular arasına karışma vakti geldi. ama çok güzel bir yazı.

leave_992
22.Ocak.2006, 17:22
tebrik ederim manager 42 süper bir konu

manager_42
23.Ocak.2006, 14:48
Böyle bulduğum güzel yazıları paylaşmaya çalışacağım... ;;)

from_edi
29.Ocak.2006, 01:36
yazıyı okuyunca bir an olsun kendimi bi şey zannettim :D

Maymuncuk
01.Şubat.2006, 18:41
Gerçekten çok hoş bir yazı..

yazıyı okuyunca bir an olsun kendimi bi şey zannettim :D

eheaha:D belki bi kelebek olabilirsin from_edi:)