PDA

View Full Version : Yabancı Şive Sendromu

omer-faruk-14
29.Haziran.2007, 23:53
Kısmi felç geçiren kadın ameliyat edildi. Ameliyattan sonra iyileşen kadın ana lisanını unutup başka dil konuşmaya başladı!
İngiltere'nin Newcastle yöresi Westerhope kentinde Linda Walker adındaki yaşlı bir kadının, evinde geçirdiği ufak çaplı inme sonrası kaldırıldığı hastanede gördüğü tedavi sonrası aksanının değişmesi doktorları, akrabalarını ve çevresindekileri şaşkınlığa düşürdü.

Küçük çaplı bir felç geçirmesinin ardından yapılan ameliyat sonrası aksanı değişen Linda isimli yaşlı kadının, Batı Karayipler'de bir orta Amerika ada ülkesi olan Jamaika lisanına benzer konuşması hayretle karşılandı. Doktorların "yabancı şive sendromu" diye adlandırdığı teşhis sonrası kadının ne söylediğini ailesi ve arkadaşları anlayamaz oldu. Felçten sonra Linda'nın beyninin konuşma kontrol merkezinde küçük çaplı hasar oluştuğu ve yoğun konuşma terapilerinin de bir sonuç vermeyeceği açıklandı. Sun Gazetesi, ilginç haberin kahramanı Linda ile evinde yaptığı söyleşide kadının, "Bende biliyorum ki; çıkardığım sesler bana ait değil. Kendimi eski kimliğimle hissetmiyorum. Bana neredensin diye soruyorlar, Newcastle deyince, yalan söylediğimi ya da sarhoş olduğumu sanıp benimle dalga geçiyorlar. Eski sesimi yeniden kazanmak ve kendim olmak istiyorum" dediğini aktardı.

Linda'nın doktorlarından, aynı zamanda dilbilimi üzerine çeşitli üniversitelerde konferanslar veren Dr. Nick Miller, "Yabancı aksan sendromunda dudakların, dilin, ses tellerinin ve nefesin birlikte hareketinin dumura uğraması söz konusu. Bu bir nörolojik hasarın sonucu. Sendrom ilk defa Birinci Dünya Savaşı'nda Norveçli genç bir kadının hava saldırısı sonrası beynine aldığı darbe neticesi Alman aksanıyla konuşmasıyla gündeme geldi" dedi

TürkuAz
29.Haziran.2007, 23:57
Saçmalık..

fm26mer
29.Haziran.2007, 23:59
kadın bence bunlarla.....oyun uynuyo:zuhaha

emrec15
30.Haziran.2007, 00:06
kadın dalga geçiyordur onlarla :D değilsede çok ilginç bir olay.

ChAoS
30.Haziran.2007, 00:55
yalan haber

BlackEagle19o3
30.Haziran.2007, 02:59
Bence de kolpa