PDA

View Full Version : Sizce ne derbisi bu ?

ChAoS
03.Temmuz.2007, 00:42
Dünyanin “en ünlü” ve “en kanlı” derbilerinin sebebi ne? Şöyle bir
bakalım...

İskoçya - Glasgow
Celtic ve Rangers

Aynı şehrin iki takımı.
Biri Katolik, öbürü Protestan.
Din derbisi...
(Katolik golcü Johnston, Rangers’a transfer oldugunda evi yakıldı. Maç, Johnston’un golüyle 1-0 kazanılsa bile, Rangers taraftarları “Maç 0-0 bitti” diyordu.)

Arjantin - Buenos Aires
Boca Juniors ve River Plate
Aynı şehrin iki takımı.
Birini İtalyan göçmenler kurdu, öbürünü öz be öz Arjantinliler.
Irk derbisi...
(Durum öyle vahim ki, sadece Bocalıların gömüleceği kabristan yapılıyor. Yani, mezara kadar...)

İtalya - Roma
Lazio ve Roma
Aynı şehrin iki takımı.
Biri faşist, öbürü demokrat.
İdeoloji derbisi...
(Laziolular Mussolini’nin torunları... Zenci ya da Yahudi futbolcu istemiyorlar. Asıl isimleri SS Lazio... SS, Societa Sportiva... Yani, sportif muessese... Ama onlar için anlamı farklı... Roma’nın amblemi ise, Roma’nın kurucuları Romus ve Romulus’u emziren kurt figürü. Yani, parlamentonun ataları...)

İtalya - Milano
Inter ve Milan
Aynı şehrin iki takımı.
Biri emekçi takımı, öbürü asil.
Sınıf derbisi...
(Milan taraftarları arasında Dük’ler, Baron’lar falan var.)
Romanya - Bükreş
Steau ve Dinamo

Aynı şehrin iki takımı.
Biri asker, biri polis.
Derin devlet derbisi...
(Genel olarak birbirlerini dövüyorlar... Sonra birleşip, herkesi dövüyorlar...)

Türkiye - İstanbul
Fenerbahçe ve Galatasaray
Aynı şehrin iki takımı.
Din ayrımı yok. Irk ayrımı yok. İdeoloji ayrımı yok. Sınıf ayrımı yok. Asker-polis ayrımı yok. Zengin-fakir ayrımı yok. Eğitimli-eğitimsiz ayrımı yok...
Üstelik, dünyadaki ünlü derbilerden farklı olarak, taraftarları “aynı şehir” ile sınırlı değil. Bütün ülkede var...

Peki bunun adı nedir?
Sidik yarışı derbisi...
(İnanılmaz nefretin mantıklı bir izahı yok çünkü...)

Sizlerin de Yorumlarını bekliyorum?

omer-faruk-14
03.Temmuz.2007, 00:51
Bunu daha önce de biliyordum. Ama bu GS-FB derbisine; "Sarının yanına en güzel rengi yakıştırma derbisi." denilebilir.:D

Oghuse
03.Temmuz.2007, 00:53
Biz ona nefret değilde ezeli rekabet desek daha uygun olur..

TR.CaPTaiN
03.Temmuz.2007, 00:54
Süper ligi süper lig yapan derbi olabilir.

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 01:38
Fenerbahçe'siz Galatasaray,Galatasaray'sız Fenerbahçe olmaz..! ;;)

Ayrıca bu konu vardı..

nekop
03.Temmuz.2007, 02:14
İkiside olmasa bence gayet güzel bir ligimiz olabilir şahsen GS-FB derbileri genelde izlediğim en sıkıcı maçlar oluyor...

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 02:18
İkiside olmasa bence gayet güzel bir ligimiz olabilir şahsen GS-FB derbileri genelde izlediğim en sıkıcı maçlar oluyor...

İsmi yeter GS-FB derbisi.Ayrıca GS ve Fb Türkiye'yi Avrupa'da en iyi temsil eden 2 takım..

nekop
03.Temmuz.2007, 02:24
İsmi yeter GS-FB derbisi.Ayrıca GS ve Fb Türkiye'yi Avrupa'da en iyi temsil eden 2 takım..

Buna katıldığımı söyleyemem...

Fietra 10
03.Temmuz.2007, 02:25
gs ve fbli arkadaşlar siz gs ve fbyi tuttugunuz için onlarsız ligin tadı tuzu olmayacagını zannediyorsunuz ama hiçte öyle değil onlarsızda gayet güzel lig olabilir...sizde ts'siz bi lig olabilecegini düşnebilrsiniz ama ben düşünemem bunun gibi bişey oda..

ibo
03.Temmuz.2007, 02:29
Fenerbahçe'siz Galatasaray,Galatasaray'sız Fenerbahçe olmaz..! ;;)

Ayrıca bu konu vardı..

Serhatçım sanırım yanlış anlamışsın aygün'ü. Aygün Gs ve Fb olmadna lig olmaz dememiş ki :)

nekop
03.Temmuz.2007, 02:32
Süper ligi süper lig yapan derbi olabilir.

Ben bu mesaja atmıştım o cevabı...

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 02:33

Ne yani ? GS ve FB Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmiyor mu Avrupa'da ?

nekop
03.Temmuz.2007, 02:34
Ne yani ? GS ve FB Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmiyor mu Avrupa'da ?

Bunu son yıllarda en iyi yapan takım Beşiktaş zaten Avrupa sıralamasındada en önde olan türk takımı o...

ibo
03.Temmuz.2007, 02:37
Ya arkadaşlar konuytu saptırmayalım. :) Bu konuda bari fanatiklik yapmayalım.

Ayrıca kendi fikrimide belirteyim. Gs - Fb derbisi dünya tarafından KABUL GÖRMÜŞ ÖNEMLİ derbilerden biri. Dünyanın kabul ettiği derbiyi "ikiside olmasa ligimiz güzel olur" diye söylemek biraz abes kaçıyor. Dünya kabul ediyor büyüklüğünü ama sen kabul etmiyorsun :)

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 02:37
Bunu son yıllarda en iyi yapan takım Beşiktaş zaten Avrupa sıralamasındada en önde olan türk takımı o...

Türkiye'yi şu ana kadar en iyi temsil eden takım Galatasaray'dır.Son yıllarda ise Fenerbahçe'dir.Beşiktaş'ın son yıllarda Avrupa'da FB'nin üstünde bir başarı elde ettiğini hatırlamıyorum..

nekop
03.Temmuz.2007, 02:39
Türkiye'yi şu ana kadar en iyi temsil eden takım Galatasaray'dır.Son yıllarda ise Fenerbahçe'dir.Beşiktaş'ın son yıllarda Avrupa'da FB'nin üstünde bir başarı elde ettiğini hatırlamıyorum..

2003 senesinde UEFA Kupasında çeyrek final oynaması bence yeterince üstün bir başarı...

ibo
03.Temmuz.2007, 02:40
Konu sapıp "Avrupa da kim daha başarılı?" konumuna gelirse KİLİTLEMEK zorunda kalacağım...

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 02:41
2003 senesinde UEFA Kupasında çeyrek final oynaması bence yeterince üstün bir başarı...

Neyse Serhatçım gece gece yeter bu kadar.FB mi GS mi BJK mi bunu herkes kendi bilir.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ama bence Bu 2 büyük takımın derbisi herşeye değer.

BlackEagle19o3
03.Temmuz.2007, 02:45
Galatasaray-Fenerbahçe derbisi çok büyük bir derbidir ama Aygünün dediklerine katılmıyorum.Şimdi diğer takımlar avrupada daha iyi temsil etti diye mi bu derbi büyük oluyor?.Gerçi daha iyi temsil ettikleri görüşüne de katılmıyorum ama o ayrı bir konu.

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 02:52
Fenerbahçe,Beşiktaş,Galatasaray TSL'nin en iyi takımları diyebiliriz.Böylelikle bu takımların derbileri çok büyük oluyor.BJK-FB,BJK-GS derbileri büyük derbi değil mi ? Hayır o da büyük bir derbi ama FB-GS derbisi çok büyük bir derbi.2 takım bir biri olmadan futboldan zevk almaz.Bu 3 büyük takım Avrupa'da ülkemizi elinden geldiğince iyi temsil ediyor.Ama bence son yıllarda FB daha iyiydi.Ama bu yılın en iyisi K.Erciyesspor'dur..

BlackEagle19o3
03.Temmuz.2007, 03:06
K.Erciyes ne alaka:confused:

TürkuAz
03.Temmuz.2007, 03:07
Şu konuyuda saptırdınız ya vallaha helal..

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 03:08
K.Erciyes ne alaka:confused:

Şu Dünya'da hem küme düşüp hem UEFA'ya giden kaç takım var ? Neyse konu sapmasın.

Bu derbi bence herkes için çok önemli.

TR.CaPTaiN
03.Temmuz.2007, 03:09
Diğer takımları bilemem ama her Fenerbahçe'li için Galatasaray maçları ayrı bir zevktir,her Galatasaray'lı için de Fenerbahçe maçları ayrı bir zevktir. Diğer takım taraftarları için galip veya mağlup farketmediği için bu tadı alamayabilirler. Avrupa'da bile 1 numaralı derbi ilan edildiğine göre var bu derbide bir hikmet.

RaSenGan
03.Temmuz.2007, 03:10
Diğer takımları bilemem ama her Fenerbahçe'li için Galatasaray maçları ayrı bir zevktir,her Galatasaray'lı için de Fenerbahçe maçları ayrı bir zevktir. Diğer takım taraftarları için galip veya mağlup farketmediği için bu tadı alamayabilirler. Avrupa'da bile 1 numaralı derbi ilan edildiğine göre var bu derbide bir hikmet.

Doğru söze ne denir ? Biz 6 yedik siz 5 yediniz biz 2 attık siz 1 attınız.Hala zevkli ve öyle kalacak.

nekop
03.Temmuz.2007, 03:13
Diğer takım taraftarları için galip veya mağlup farketmediği için bu tadı alamayabilirler.

Bu gece bu konuda katılabilecegim tek mesaj...

Fietra 10
03.Temmuz.2007, 03:16

bende bunu diyorum işte..

yavuuzzzz
03.Temmuz.2007, 14:16
ligin en zevkli maçları GS-FB derbileri olmazsa olmaz.

Wesley Sneijder
03.Temmuz.2007, 14:22
Türkiye - İstanbul
Fenerbahçe ve Galatasaray
Aynı şehrin iki takımı.
Din ayrımı yok. Irk ayrımı yok. İdeoloji ayrımı yok. Sınıf ayrımı yok. Asker-polis ayrımı yok. Zengin-fakir ayrımı yok. Eğitimli-eğitimsiz ayrımı yok...
Üstelik, dünyadaki ünlü derbilerden farklı olarak, taraftarları “aynı şehir” ile sınırlı değil. Bütün ülkede var...

Kabul etmiyorum. Asıl takımın sahipleri, yönetimleri arasında fark var.

GS her zaman aristokratların takımı olarak anılmıştır. Avrupa yakasının eğitimli, Beyoğlulu kısmını simgelemiştir. Fenerbahçe ise Asya yakasında doğmuştur ve mafya takımıdır. :p

ChAoS
03.Temmuz.2007, 19:24
Bu konu vardı biliyorum zaten o zamanda ben açmıştım konuyu site değişime

uğrayınca silindi . Benim düşüncem yazıdaki gibidir ve hiç değişmez sidik yarışı

derbisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

MeMo
04.Temmuz.2007, 15:07

Peki sen ne dusunuyon

LaigLeNoiR
04.Temmuz.2007, 16:57

Aygün...

Galatasarayın UEFA'yı aldığından beri pek bir başarısı yok ancak yinede TÜRKİYE'yi en iyi avrupada temsil eden takımdır GS.

Fenere gelince ne yaptı avrupada merak ediyorum doğrusu...Ş.L'de gruptan çıkamadı benim bildiğim...Uefa'da da başarısı olduğunu söylemem zor...Bu sene ilk defa gruptan falan çıktılar...

Gerçekten Aygün FB'nin avrupadaki başarısını merak ettim...

ibo
04.Temmuz.2007, 17:19
bu konuyu kiltlemezsek daha çok tartışma çıkar. Derbi sidik yarışı oluyorda şurada tartışıp fanatiklik yapan arkadaşlar sizin ki de bu sidik yarışından farksız değil... Konu kiltlenmiştir. Tartışma mesajları silinmiştir...