PDA

View Full Version : OSS ye giren veya girmis uyelerin ogutleri

mahoo
12.Temmuz.2007, 14:42
Allah in izniylen bu sene oss ye gircem, girecek arkadaslarin da olcagini dusunerek konuyu actim..Giren abilerimizin abla da olur:p yasadigi tecrubeleri, keske soyle yapsaymisim dedikleri seyleri bizlerle paylasmasini istiyorum..Ders olsun; sosyal hayat olsun; ne olursa olsun:D.Amac ayni hatalara bizlerin de dusmemesi..Vesselam
Turksportal ahalisinden oss tavsiyeleri
1)İt gibi çalışın
2)Sistemli bir şekilde çalışin
3)Kendinize guvenin
4)zeki olmaya çalışın
5)Soğukkanlılığı elden bırakmayın
6)Dersane sinavlarina fazla kafanizi takmayin
7)Kizlardan uzak durun
8)Planli programli calisin

Universal
12.Temmuz.2007, 14:57
Mahoocum. Deyim yerinde ise biraz argo olacak. İt gibi çalışın. Çalışmayana ÖSS kapısı yok. Bu yıl avantajın var. Az giren olacak. Ben çalışmadım ama şansı yanımda. Sayısalı bitirdim gazeteci olacam.

Tek kazanma yolu var çalışmak. İnterneti felan kapat. Geçici heves hepsi. Çalışan kazanır. Arada bir sinemaya felan gidersin. Bunları yap.

uAburak89
12.Temmuz.2007, 15:07
Batuhana katılmıyorum ben, net hep vardı ama çok rahat kazandım.. Bana göre hiç bir zevkten taviz vermeye gerek yok.. Öyle saatlerce çalışmayada.. Sistemli bir şekilde çalışan, alt yapısı sağlam olan herkes kazanabilir..

mahoo
12.Temmuz.2007, 15:09
bugun birincileri dinledim de hepsi fedakarliktan soz ediyo..

uAburak89
12.Temmuz.2007, 15:13
bugun birincileri dinledim de hepsi fedakarliktan soz ediyo..

Dereceye girmek için tabiki daha fazla çalışmak lazım ama öyle bir hedefin yoksa da ineklemeye gerek yok bence.. Sağlam bir alt yapı, özellikle dershaneye düzenli gitmek, yeteri kadar soru çözmek.. Bunlar önemli.. Günde -atıyorum- 5 saat nete giriyorsan bunu 2 saate indirebilirsin.. Ama tamamen kapatmak çok saçma bence..

ToRoSKaPLaNı
12.Temmuz.2007, 15:16
çok soru çözmeye gerek yok konuları çok iyi bilin yeter yani günde 1000 soru filan çözüyorum diyorlar ben günde 30 soru anca çözüyordum :D ama konu çalışıyordum onlarla yaklaşık aynı puanlar aldım

Aşk-ı Şehir
12.Temmuz.2007, 15:17
Batuhana katılmıyorum ben, net hep vardı ama çok rahat kazandım.. Bana göre hiç bir zevkten taviz vermeye gerek yok.. Öyle saatlerce çalışmayada.. Sistemli bir şekilde çalışan, alt yapısı sağlam olan herkes kazanabilir..

burağa katılıyorum ben yapmadım ve çok pişmanım demek istemiyorsan çok çalış ve kendini kasma ;;)

mahoo
12.Temmuz.2007, 15:26
Dereceye girmek için tabiki daha fazla çalışmak lazım ama öyle bir hedefin yoksa da ineklemeye gerek yok bence.. Sağlam bir alt yapı, özellikle dershaneye düzenli gitmek, yeteri kadar soru çözmek.. Bunlar önemli.. Günde -atıyorum- 5 saat nete giriyorsan bunu 2 saate indirebilirsin.. Ama tamamen kapatmak çok saçma bence..
Ist da en iyi 3. A.L de okuyorum cevremin ve benim beklentilerim var..

net i kesmeyip azalttigimi dusunelim:misal: calistim bilmem ne kadar soru cozdum dinlenmek istiyorum kisa bi ara gerekiyor..yarim saat net e girdim diyelim sonuc nolcak:bas agrisi netten ciktiktan sora rehabilitasyon gerekcek vaktim bosuna israf olcak....O yarim saatte roman okudugumu dusunursek bu dunyadan sorulardan sikintilardan kendimi soyutlayip kitaba dalcam, yenilenmis dinlenmis olarak yarim saat sora dersime geri donebilcem..ayrica sozel 1 de iyi yapabilmem icin tek care bol kitap okumam.. yani anlicaginiz ikinci secenegi secersem bi tasda bissuru kus vurmus olcam..tabi sunu da atlamamak lazim aklim 2. secenek diyor fakat nefsime bunu kabullendirmem biraz zor olcak..

Universal
12.Temmuz.2007, 15:33
Burak ona bakarsan sen birinci bölümden girdin. Birinci bölüm benimde çok yüksek. O yüzden birinci bölümden gireceksen zaten fazla çalışma gerek yok.Ama Boğaçiçinde dört yıllık bir okul istiyorsan İnternet olsun Televizyon olsun daha az kullanman gerekiyor.

uAburak89
12.Temmuz.2007, 15:54
Benim çevremde anadolu lisesine veya düz liseye giden bir çok arkadaşım var.. Büyük çoğunluğu benim kadar çalıştı ve kazandı.. Evet sıkı çalışmak lazım ama ot gibi yaşamakta saçmalık..

TR.CaPTaiN
12.Temmuz.2007, 15:56
Adaşım en önemlisi kendine olan güvenin,onu hiç yitirme.

spider3784
12.Temmuz.2007, 16:09
Bende bu sene gireceğim yaw:) İyi oldu bu konu.

Universal
12.Temmuz.2007, 16:41
Benim çevremde anadolu lisesine veya düz liseye giden bir çok arkadaşım var.. Büyük çoğunluğu benim kadar çalıştı ve kazandı.. Evet sıkı çalışmak lazım ama ot gibi yaşamakta saçmalık..

Ben ot gibi çalışın mı dedim?

mahoo
12.Temmuz.2007, 16:48
polemige gerek yok beyler.. herkes tavsiyesini mantiga hitaben aciklasin..biz uygun olani seceriz merak etmeyin..

bu arada bizim okul sayisal 1 de 1. cikarmis..

uAburak89
12.Temmuz.2007, 17:07
Ben ot gibi çalışın mı dedim?

Öyle birşey dedin, dedim mi ? Ortaya yazıyorum ben ne yazacaksam..

REsist JuvE11
12.Temmuz.2007, 19:22
heyecan yapmayın beyler..seçimden sonraki yeni hükümet össyi kaldıracak..bütün siyasiler öyle söylüyo:Diş kaldırmakla da bitmiyo ya neyse.

2kez öss ye giren biri olarak size tavsiyem şu:çok çalışmayın,zeki olmaya çalışın yeter..

dick
12.Temmuz.2007, 19:26
-Oturup konu çalışmayın,test çözün,eksikleriiniz varsa o konulara bakın ve tekrardan o konuyla ilgili testler çözün,okuldaki sınavlara çalışır gibi yaparsanız ÖSS'de hüsrana uğrarsınız

-Soğukkanlılığı elden bırakmayın

-Dersane sınavlarına fazla kafası takmayın,son bir ayda ÖSS'de geçen yıllarda çıkmış soruları çözün,o tarz sorulara kendinizi alıştırın

Ve en önemlisi

-KIZLARDAN UZAK DURUN!!!

Ben bunları yaptım,öyle aşırı bir çalışmaya da girmedim,hergün 1-2 saat çalıştım ve İstanbul'u kazandım.Umarım verdiğim öğütler size faydalı olur

uAburak89
12.Temmuz.2007, 19:30
Kızlardan Uzak Durma konusunda sana katılmıyorum Bengisucum.. Ben kızı görmek için dershaneye düzenli gittim, sayesinde dersi dinledim.. Katkısı yadsınamaz yani.. :D

dick
12.Temmuz.2007, 19:32
İstisnalar kaideyi bozmaz:D

fatih akin
13.Temmuz.2007, 01:15
Arkadaşım en iyisi sistemli çalışmak eğer dersaneye gidiceksen rehber hocandan al program tamamen ona uy ;yok gitmiyorsan okulunda ki hocalarından yardım alıp bi program al onu uygula halledersin.Ben geçen sene fm de oynadım ders de çalıştım kızla da gezdim hiç fark etmez.Ve istediğim yeri de tutturdum.Puanım da hatırı sayılır bi puan.Yeter ki sistemli ol kesinlikle sınavdan çıkınca "oh be işte bitti" diye gönül rahatlığıyla bağırabileceksin.Herşeye zaman ayırabilirsin.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

heyecan yapmayın beyler..seçimden sonraki yeni hükümet össyi kaldıracak..bütün siyasiler öyle söylüyo:Diş kaldırmakla da bitmiyo ya neyse.

2kez öss ye giren biri olarak size tavsiyem şu:çok çalışmayın,zeki olmaya çalışın yeter..

İşte asıl mesele orda başlıyo kaldırıcak , sonra 4 sene geçicek ve al sana şap ortada milyonlarca boş gezen üniversite mezunu.O zaman da işsizlik maaşı verirler nasılsa çoğu insan hiç emek harcamadan bi yerlere gelmeyi çok seviyor.

REsist JuvE11
13.Temmuz.2007, 12:24
işte asıl mesele orda başlıyo kaldırıcak , sonra 4 sene geçicek ve al sana şap ortada milyonlarca boş gezen üniversite mezunu.O zaman da işsizlik maaşı verirler nasılsa çoğu insan hiç emek harcamadan bi yerlere gelmeyi çok seviyor.

öss kaldırılacak,ama isteyen herkes üniversiteli olmayacakki.bu kez üniversiteler sınav yapacaktır.öss yi kaldırmak iyimi kötümü bekleyip görecez.

mahoo
13.Temmuz.2007, 13:04
biraz da derslere yonelik konussak..mesela ben FM ogrencisiyim okl baslayincaya kadar geo bio konularini bitirmeye calisiorm.. Sosyal yapamiyorum mesela onun icn ne yapabilirm felan filan..?

REsist JuvE11
13.Temmuz.2007, 13:32
sosyal için şunu yapabilirsin:
konuları okurken;olayları tasvir etmeye çalış..dersanedeki tarih hocan dersi nsl anlatıyo..hocanın anlatımı çok önemli..çünkü tarih öğrencilere masal gibi geliyo.

spider3784
13.Temmuz.2007, 13:38
Geometriyi ne yapacam ben yaw???:(:(

fatih akin
13.Temmuz.2007, 14:48
Geometriyi ne yapacam ben yaw???:(:(

Geometri hakkında biraz uğraşman lazım , sana tavsiyem gidip formül ezberleme ;tabi bazı önemli şeyleri bilmen gerekli ama mesela Menalous Teoremi'ni ezberlemeye çalışma.Görmeye çalış o zaman geometri en zevkli ders haline gelir.Dersi iyi dinle ve birazcık soru çöz(Günde yaklaşık 80-100 arası).Görüceksin yapamadığın soruları 1 ay içinde gözün kapalı halde çözebileceksin.Bi de çözümlü soru bankası var onu tavsiye ederim.Adını vermiyim burda reklam olmasın, ama tüm kitapçılarda bulabilirsin.Onun da çok faydasını görürsün

spider3784
13.Temmuz.2007, 14:51
Bende çalışma işi yok işte:(. Başka türlüde olmuyor. Şu yaz dönemi içinde sence geometriyi bitirebilirmiyim?

fatih akin
13.Temmuz.2007, 14:53
biraz da derslere yonelik konussak..mesela ben FM ogrencisiyim okl baslayincaya kadar geo bio konularini bitirmeye calisiorm.. Sosyal yapamiyorum mesela onun icn ne yapabilirm felan filan..?

Sosyal için ben denemeleri öneririm kesinlikle faydası çok oluyor.Ben bu sene son bir ay kala bi deneme aldım ve kesinkle bu sene yaptığım tarih sorularını ona borçluyum.Oturur saatlerce tarih çalışırsan sıkılır kitabı camdan atarsın.Soru çözerek halledilir.Ama coğrafya yapıcaksan ona biraz vakit ayırıp çalışman lazım.Her gün 1 saat ayırsan kesinlikle 25-26 netten aşağı çıkmaz sınavda.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Bende çalışma işi yok işte:(. Başka türlüde olmuyor. Şu yaz dönemi içinde sence geometriyi bitirebilirmiyim?

Yaz döneminde biraz vakit ayırıp üstüne düşsen kesinlikle çember in sonuna kadar gelebilirsin.Bu da zaten geometrinin yaklaşık %70 i demek.İşte soru çözdükçe rahat görmeye başlarsın yoksa ne yapsan boş.Bence yazın yazın geometrinin yanında bi de mat 2 nin kolay konularını halledebilirsin bu sana sene ortasında çok zaman kazandırıcaktır.

mahoo
13.Temmuz.2007, 15:20
Sosyal deneme tavsiyen cok mantikli geldi..en kisa zamanda alicam..

fatih akin
13.Temmuz.2007, 15:47
Sosyal deneme tavsiyen cok mantikli geldi..en kisa zamanda alicam..

Kesinlikle çok faydasını görürsün ama adını duyurmuş dersanelerin kitabını al.Adamlar o sorulardan birini tuttursa nasıl reklam yapıcaklar.Onun için de hep sınava sorularına yakın sorular hazırlıyorlar.

mahoo
13.Temmuz.2007, 15:57
Acaba simdi alip cozsem cok mu erken olur? Yoksa ikinci donem beklemeli miyim?

fatih akin
13.Temmuz.2007, 16:03
İstersen biraz soru bankasıyla başla 2. dönem yavaş yavaş başlarsın ama kitabı şimdi bulabilirsen al.Çünkü sene ortası piyasadan kalkıyor denemeler bi anda.Ama dediğim gibi soru bankasıyla başla hem 3-4 ay içinde nereye gelmişsin onu da görürsün.Sonra da deneme işte ondan sonra da uçuşa geçersin.

spider3784
13.Temmuz.2007, 16:03
Mat-2, Mat-1 ve Geometri bunları yaz tatilinde bitireceğim. Zaten Mat larda çok açığım yok konuları biliyorum genel olarak ama soru çözmediğimden unuttum.:(

fatih akin
13.Temmuz.2007, 16:05
Mat-2, Mat-1 ve Geometri bunları yaz tatilinde bitireceğim. Zaten Mat larda çok açığım yok konuları biliyorum genel olarak ama soru çözmediğimden unuttum.:(

En mantıklısını yaparsın dönem başlıyınca da mat ve geo ları soru bankası ve denemelerle geçersin diğer dersler içinde çok zamanın kalır bu şekilde.

Wesley Sneijder
13.Temmuz.2007, 16:56
Ben de bu sene OKS'ye gireceğim. Hadi hayırlısı...

fatih akin
13.Temmuz.2007, 18:42
Sana da OKS de başarılar

mahoo
13.Temmuz.2007, 19:35
İstersen biraz soru bankasıyla başla 2. dönem yavaş yavaş başlarsın ama kitabı şimdi bulabilirsen al.Çünkü sene ortası piyasadan kalkıyor denemeler bi anda.Ama dediğim gibi soru bankasıyla başla hem 3-4 ay içinde nereye gelmişsin onu da görürsün.Sonra da deneme işte ondan sonra da uçuşa geçersin.
Tamam o zmn soru bankasi ve deneme alicam soru bankasini tatilde denemeyi de sene icnde ortalara doru cozicem..Ama sosyal 1 de konu calismaya hic mi gerek yok dersin?

fatih akin
13.Temmuz.2007, 21:38
Soru bankalarını alıp çözmeye başladığında zaten kendin de fark edersin.Gerçekten çok eksik olduğun konular varsa onlara çalış ama ezber değil ; olayları yorumlayarak çalış zaten senden de sınavda onu istiyor.Bi de dersi gerçekten iyi takip edip dinlersen sorun yaşıyacağını düşünmüyorum.

mahoo
13.Temmuz.2007, 21:51
Soru bankalarını alıp çözmeye başladığında zaten kendin de fark edersin.Gerçekten çok eksik olduğun konular varsa onlara çalış ama ezber değil ; olayları yorumlayarak çalış zaten senden de sınavda onu istiyor.Bi de dersi gerçekten iyi takip edip dinlersen sorun yaşıyacağını düşünmüyorum.
Nadide tavsiyelerin icin sagolasin abi..

spider3784
13.Temmuz.2007, 22:24
Ben de teşekkür ederim, insan biraz da olsa moral buluyor:)

yunemoz
13.Temmuz.2007, 22:35
arkadaşlar çalışmak bi tarafa.bence lise derslerinizede gereken önemi verin.çünkü ortaöğretim puanınız size çok şey kazandırabilir.

mahoo
13.Temmuz.2007, 23:49
arkadaşlar çalışmak bi tarafa.bence lise derslerinizede gereken önemi verin.çünkü ortaöğretim puanınız size çok şey kazandırabilir.
Evet o husus da cok onemli..Dengeyi iyi kurmak gerekiyor..

spider3784
14.Temmuz.2007, 00:14
Peki ben şöyle ilginç bir soru soracağım. Ben hazırlık okudum takdirle geçtim. Malum Hzırlıka matematik falan yoktu bizim, İngilzce haftada 24 saat:). Lise 1 de hiçbirşey alamadım, lise 2nin 2. döneminde teşekkür aldım.Hiç doğru düzgün ders çalışmam. Altyapımı sorsanız iyi ama en ufak sallantıda yıkılacak derim. Sizce benim sıkı bir çalışmayla Öss de amacıma ulaşma gibi bir şansım olurmu?Altyapım derken sayısal kısımdan bahsediyorum:)

Aşk-ı Şehir
14.Temmuz.2007, 00:19
bu sene dikkat ettiyseniz Türkiye 1.leri hep özel liselerden çıktı. Neden???

adamların bütün notları 5 abi adama eşşek yüküyle puan geliyo okuldan ;;)
adamlar seninle aynı ham puanı alsa toplam puanda senden çok puan alıyor ;;) (eğer bütün derslerin 5 değilse)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Peki ben şöyle ilginç bir soru soracağım. Ben hazırlık okudum takdirle geçtim. Malum Hzırlıka matematik falan yoktu bizim, İngilzce haftada 24 saat:). Lise 1 de hiçbirşey alamadım, lise 2nin 2. döneminde teşekkür aldım.Hiç doğru düzgün ders çalışmam. Altyapımı sorsanız iyi ama en ufak sallantıda yıkılacak derim. Sizce benim sıkı bir çalışmayla Öss de amacıma ulaşma gibi bir şansım olurmu?Altyapım derken sayısal kısımdan bahsediyorum:)

neden olmasın kardeşim sen çok çalış yeterki ;;)

spider3784
14.Temmuz.2007, 00:22
İnsan kendine ister istemez güvenmiyor:)

yavuuzzzz
14.Temmuz.2007, 00:23
ya bu sınavlara hazırlanmak çok zevkli oluyor.o telaşlar falan hiç unutulmuyor.öss ye hazırlanacağım zamanı iple çekiyorum.

Aşk-ı Şehir
14.Temmuz.2007, 00:26
ya bu sınavlara hazırlanmak çok zevkli oluyor.o telaşlar falan hiç unutulmuyor.öss ye hazırlanacağım zamanı iple çekiyorum.

inan bana aynı şeyleri düşünüyordum ;;) ama o zaman gelincede keşke şundan 2yıl öncesine gidebilseydim ot gibi çalışırdım diyorsun ;;)

uAburak89
14.Temmuz.2007, 00:27

Ne zevki ya, saçmalama.. :D

dick
14.Temmuz.2007, 00:31

Mazoşist misin?

yavuuzzzz
14.Temmuz.2007, 00:34
Mazoşist misin?

bilmem abi bana öyle geliyor.daha kaldırmadığım kitapları görünce vallaha içim gidiyor.

spider3784
14.Temmuz.2007, 00:39
Mazoşist misin?

Bence en doğru yorum bu oldu:)

fatih akin
14.Temmuz.2007, 01:59
Nadide tavsiyelerin icin sagolasin abi..

Teşekkür edilicek bi şey arkadaşlar yok eğer biraz yardımım olduysa çok sevinirim.Başarılar sınava giricek herkese seneye artık turksportal.net ten 1. çıkması lazım.;)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Kesinlikle katılıyorum.Çok güzel hele bi de tempodan çıkınca insan sudan çıkmış baılğa dönüyor.Ben bu sene diyodum yazın can sıkıntısından ders mi çalışsam diye.(Yok daha neler!) Ama insan boş vakitlerinde normalde çoğunlukla ders çalıştığı için yine aynısını istiyor.

yavuuzzzz
14.Temmuz.2007, 11:19
Kesinlikle katılıyorum.Çok güzel hele bi de tempodan çıkınca insan sudan çıkmış baılğa dönüyor.Ben bu sene diyodum yazın can sıkıntısından ders mi çalışsam diye.(Yok daha neler!) Ama insan boş vakitlerinde normalde çoğunlukla ders çalıştığı için yine aynısını istiyor.

ben de az daha çalışacaktım.dedim 20 haziranda başlayım olmadı.1 temmuz dedim o da olmadı.oks sonuçları açıklanırsa dedim o da olmadı.şimdi de tercihler açıklanıncaya karar verdim.Fen lisesi gelirse çalışacağım.

TürkuAz
14.Temmuz.2007, 11:23
Erzurum'un en iyi ilk okullarından birinde okuyordum.

Güvenimi yitirmedim.Zevklerimden birazcıkda olsa taviz verdim.LGS'de 470 puan aldım..

ÖSS konusunda da aynı şeyleri düşünüyorum.

mahoo
14.Temmuz.2007, 13:53
Erzurum'un en iyi ilk okullarından birinde okuyordum.

Güvenimi yitirmedim.Zevklerimden birazcıkda olsa taviz verdim.LGS'de 470 puan aldım..

ÖSS konusunda da aynı şeyleri düşünüyorum.
Hem yeni sistemde sinava girmissin hem de 18 yasindasin gec falan mi basladin okula?

Atakan38
14.Temmuz.2007, 14:02
Allah in izniylen bu sene oss ye gircem, girecek arkadaslarin da olcagini dusunerek konuyu actim..Giren abilerimizin abla da olur:p yasadigi tecrubeleri, keske soyle yapsaymisim dedikleri seyleri bizlerle paylasmasini istiyorum..Ders olsun; sosyal hayat olsun; ne olursa olsun:D.Amac ayni hatalara bizlerin de dusmemesi..Vesselam
Turksportal ahalisinden oss tavsiyeleri

2)Sistemli bir şekilde çalışin
5)Soğukkanlılığı elden bırakmayın
8)Planli programli calisin

bı adam dogustan caLıskansa ztn sorun yok ama vasat bı ogrencıysen cok zor

bıraz kafan caLısıo oLcak,duzenLı ders caLısıp test cozcen dersi dersde anLıcan,
karı kız'dan bı sey oLmaz,drsane sınawLarıda onemLı,raat oLcan,ama en onemLısı caLıscan tekrar yapcan baska yoLu yokkk