PDA

View Full Version : 22 Yıldır Yorumluyoruz

ChAoS
21.Temmuz.2006, 03:26
Türkiyede ödün vermeden ve ondan bundan korkmayıp inandığını çalan bir grup ... bu günlerde braz daha göz önünde olmaları gerekir

Evet haklısın bi şeyler yapmaları gerekirdi ama geç kalındı artık.

Adamlar onca engele rağmen yılmadılar . Hala ayaktalar.

tosunpasa
21.Temmuz.2006, 04:03
Grup Yorum'un çoğunu 96/97 senesinde Bayrampaşa Cezaevin'de görmüştüm.. Çok sevdiğim bir gruptur. Türküler susmaz, halaylar sürer..

esos07
21.Temmuz.2006, 04:35
Ülkemİzde Protest MÜzİĞİn En Önemlİ Temsİlcİsİler,grubun Elemanlari Devamli DeĞİŞİyor Ama TÜrkÜlerİndekİ ÖzgÜrlÜk Ve İsyan Tadi HİÇ DeĞİŞmİyor,aslinda Tarzim Olan MÜzİĞİ Yapmiyolar Ama Sevİyorum Bu Adamlari Yaa

starfreedom
07.Ağustos.2006, 08:04
7/24 dinlerim, hiç durmadan. Özellikle Fikriye Kılınç'a aşığım. Gerçi eskiden İlkay Akkaya'da Yorum'daydı. O zamanda ona aşıktım. Neyse, bence en ağır albüm Boran Fırtınası! Ölüm oruçları için olan hani! Sloganlar gayet güzel. Son albümleri Yıldızlar Kuşandık'ı aldım ama inanın 1 kere bile baştan sona dinlemedim. Herkes çok sevmiş ama pek ısınamadım ben.

starfreedom
21.Ağustos.2006, 06:22
Bakalım, Harbiye konseri nasıl geçecek. Özel süprizler hazırlanıyormuş.

absolut12
21.Ağustos.2006, 06:31
Çok baba gruptur müziğimize çok şey kattılar.Dunyanin en protest muzik gruplarindan biridir bence

SYLaR
21.Ağustos.2006, 06:42
Benim doğduğum yıl kurulmuş bir grup.Hayatımın her döneminde yanımda olmuşlardır ve olacaklardır.

Gece leylak ve tomurcuk kokuyor
Yaralı bir şahin olmuş yüreğim
Uy anam anam , Haziranda ölmek zor...
Çalışmışım onbeş saat
Tükenmişim onbeş saat
Yorulmuşum, acıkmışım, uykusamışım
Anama sövmüş patron
Sıkmışım dişlerimi
Islıkla söylemişim umutlarımı
Sıcak bir ev özlemişim
Sıcak bir yemek
Sıcacık bir yatakta unutturan öpücükler...
Çıkmışım bir dalgadan, vurmuşum sokaklara
Sokakta tank paleti
Sokakta düdük sesi
Sarı sarı yapraklarla dallarda
İnsan iskeletleri...
'Uyarına gelirse tepemde bir de çınar' demiştin yıllar önce
Demek ki on yıl sonra
Demek ki sabah sabah
Demek ki manda gözü
Demek ki şile bezi
Bir de memedin yüzü
Bir de saman sarısı
Bir de özlem kırmızısı
Demek ki göçtü usta
Kaldı yürek sızısı....
Yıllar var ter içinde taşıdım ben bu yükü
Bıraktım acının alkışlarına
Üç haziran altmışüçü...
Bir kırmızı gül dalı eğilmiş üstüne
Bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta
Okşar yanan alnını Nazım ustanın
Bir kırmızı gül dalı eğilmiş üstüne
Bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta
Yatıyor oralarda
Bir eski gömütlükte
Yatıyor usta...
Gece leylak ve tomurcuk kokuyor
Geçsem de gölgesinden tankların tomsonların
Şuramda bir kuş ötüyor.
Haziran'da ölmek zor...

ChAoS
21.Temmuz.2007, 00:38
22 Yıldır Ayaktalar

Grup Yorum

Biyografi
Yorum, Türkiye'de 1980 yılında gerçekleşen askeri darbeye ve sonrasında halka uygulanmaya çalışılan depolitizasyon ve sindirme politikalarına tepki amacıyla, 1985 yılında üniversite öğrencileri tarafından İstanbul'da kuruldu. Başlarda, Ruhi Su, Mahzuni Şerif, Inti Illimani, Victor Jara, Quilapayun ve Theodorakis'ten etkilenen grup, doğduğu coğrafya olan Anadolu topraklarının ve onun üzerinde yaşayan halkların sesini, devrimci-sosyalist bir müzik anlayışıyla duyurmaya başladı. Yorum, kısa süre içerisinde muhalif duyarlılığın, haklar ve özgürlükler mücadelesinin vazgeçilmez bir ismi oldu.

http://www.grupyorum.net/gallery/2007/20070129_Frankfurt.jpg

1987'den başlayarak hemen her yıl bir albüm çıkaran, Türkiye'de ve Avrupa'da her yıl onlarca büyük konser veren grup, bunun dışında yüzlerce kitle eylemine, sokak gösterisine, greve, fabrika ve üniversite işgaline katıldı. Grup üyeleri bu örgütlü-devrimci-eylemci yapı ve müziklerinin içerik ve sunumundaki muhalif çizgi nedeniyle pek çok gözaltı, tutuklama ve yasaklama ile karşılaştı. Güvenlik güçleri tarafından cd ve kasetleri dahi kurşunlanan grubun pek çok üyesi, onlarca kez işkence gördü, on yıllara varan hapis cezaları aldı. Bütün bunlar, grubun çalışmalarını ve ilerleyişini durduramadı.

Yorum, Türkçe dışında, Anadolu’da konuşulan Kürtçe, Arapça, Çerkezce dillerinde de şarkılar söylüyor… Bu dillerin özgürleştirilmesi mücadelesine katılıyor.

http://www.grupyorum.net/gallery/2005/20050222_Beyoglu_010.jpg

Anti-faşist ve anti-emperyalist mücadele, hapishane katliamları, doğal afetlerin yarattığı yıkımlar, emperyalist savaşlar, ölümler, aşk, erdem ve özgür bir dünyaya duyulan özlem gibi konular grubun şarkı sözlerini şekillendiriyor. Grup, gerek ülke ve dünya gündemine bağlı, gerek kendi iç dinamikleri ile uyumlu olarak gelişim gösteren müzikal yapısıyla, içerdiği zenginlikler ve renkleri çoğaltıp kapsayıcılığını artırırken, ana çizgisini bozmuyor; artık kendisiyle özdeşleşen "Yorum tarzı" da pek çok yeni müzisyene ve gruba öncülük ediyor. Yorum, müziğinde mey, bağlama, kaval gibi yerel çalgıların yanı sıra, başta gitar olmak üzere keman ve obua gibi pek çok yerel olmayan çalgıyı da kullanıyor. Solo ve koro vokallerin baskın olduğu müziğinde, sağlam ritim kompozisyonlarına ve akıcı ezgilere yaslanıyor. Folk-rock olarak değerlendirilebilecek bu müzik; ülkenin yerel folk şarkılarından Akdeniz ezgilerine, Latin Amerikalı marşlardan 'rock'a kadar tınılar barındırıyor.

Gerek yaptığı müzik, gerek üstlendiği görev ve taşıdığı sorumlulukla, pek çok konuda bir ilk olan, bütün yasaklara rağmen her yıl yüz binlerce dinleyicisiyle buluşmayı başaran, albümleri seri halinde satmaya devam eden, hakkında araştırma yazıları ve kitaplar yayımlanan, basının "Hapishane Şarkıcıları" ve "Kar Makinası" ismini taktığı Yorum; dünya devrimci müziğinin önemli isimlerinden biri olarak umutlu şarkılar söylemeye devam ediyor.

Fernando Gago
21.Temmuz.2007, 13:17
Türkiyede ödün vermeden ve ondan bundan korkmayıp inandığını çalan bir grup ... bu günlerde braz daha göz önünde olmaları gerekir

attiilla
27.Temmuz.2007, 02:14
Çav Bellayı biliyordum tek ama devrimci-sosyalist olduklarını bilmiyordum şimdi öğrendim.Öğrendiğim iyi oldu bir daha dinlemeyeceğim:)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu aradada lütfen alıntı yaptığımızda alıntı olduğunu yazalım,bunu yazan kişi siteden atılmış ama sonra iş emeği falan diyede yaygara yapardı kesin:)

Fernando Gago
27.Temmuz.2007, 02:22
Çav Bellayı biliyordum tek ama devrimci-sosyalist olduklarını bilmiyordum şimdi öğrendim.Öğrendiğim iyi oldu bir daha dinlemeyeceğim:)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu aradada lütfen alıntı yaptığımızda alıntı olduğunu yazalım,bunu yazan kişi siteden atılmış ama sonra iş emeği falan diyede yaygara yapardı kesin:)

Amacın ne ?

El Barto
27.Temmuz.2007, 02:39
Gençler ufacıkta olsa bir sürtüşme görmek istemiyorum.

Sonra bilmedik duymadık demeyin.

attiilla
27.Temmuz.2007, 02:42
Amacın ne ?

Amacım yok yazıya bir kere daha bakmanı ve koyuyla yazılan vurgulanmak istenen mesajı almanı isterim bence bunu yazan kişinin amacı belli ve amacına ulaşmış:)

Fernando Gago
27.Temmuz.2007, 02:48
Amacım yok yazıya bir kere daha bakmanı ve koyuyla yazılan vurgulanmak istenen mesajı almanı isterim bence bunu yazan kişinin amacı belli ve amacına ulaşmış:)

Koyuyla yazılan yazıda birşey göremedim ben

Düşündüklerini yazmak farklıdır Düşüncelerle alay etmek ( kendince :icon_biggrin:) farklıdır Bilmem anlatabildim mi ?

Selman Ozturk
27.Temmuz.2007, 03:07
Siyasetin yeri, zamani, modeli ve turu vardir. Konu muzik konusu uzerinde yer alsa da hafiften siyaset kokulari gelmeye basladi. Birbirinizi kirmaniza musaade etmeden konuyu kaldiriyorum...

KeremErken
26.Nisan.2008, 22:19
müzik yapmak için çok kez dayak yemiş çok darbe almış bir grup hala ayaktalar helal olsun müzikleride çok sağlam !!!