PDA

View Full Version : Oyunumu Geri Ver

LeftEyeNine
04.Ağustos.2006, 02:31
FM 2008 duyurulmuş, yenilikler havada uçuşuyor.

Hiçbir yenilik derdim değil. Neden ?

Şaka mahiyetinde de olsa, adeta "faşist bir rejim"in eseriymiş gibi sırf Türkçe kullandığım için çekmediğim zorluk kalmadı oyunu kurana ve oynayana kadar. İşletim sisteminden bağımsız bir dil olduğu için Java 'yla tasarlanan installer, oyunun konsollara da çıkacak olmasının verdiği ticari mecburiyetten ileri gelmektedir. Hayır bu işin kurallarını, oyunun da insanların evlerine ekmek götürdüğü bir endüstri olduğunun farkındayım, ama madem multi-platform bir oyun çıkaracaksın, bir dene, ele, tart, beta-tester arıyorsun fellik fellik. Bunları tespit etmekten mi acizsin ?

Otuz dereden su getirdikten sonra (lütfen "ne var canım yapıyosun bi kere bitiveriyor" demeyin, çünkü oyun eğlenmek amacıyla vakit ayırılan bir yaratımdır) oyuna giriyorsunuz. Ooo, herşey güzel..de.. Huge database yok ?!! Nasıl ya ?! Bu oyunu yıllardır oynama sebebim olan, elalemin seneler sonra büyük bir takım aldığında tanıdıkları futbolcuları yıllar öncesinden tanıma şansı veren özellik yok ?! Cruzeiro 'ya giriyorsunuz futbolcu yok ortada ?! Sebep ne diyoruz, atılıyorlar: "İleriki senelerde rejenere (oyunun uydurduğu) futbocular konusunda dengesizlik yaratıyor"muş. Şunca sene cm/fm takipçisiyim, yabancı sitelerde çalışmışlığım var, yakından da takip ederim cemiyeti, ben böyle milletin "yandım allah" diye feryat figân ettiği bir problem duymamıştım. Ama öyle büyük bir problemmiş ki, oyunu kuşa çevirecek şekilde huge database kaldırılıvermiş. Soruyorum, sen seni sen yapan özellikleri kenara bırakırsan Premier Manager 'dan, 40 senedir atari salonu menejerliği yapan EA 'in çırpınışlarından ne farkın kalır? Seni her yeni versiyonu çıktığında en çok satan oyunlar listesine mutlaka sokan bir seven çevresine nasıl bu kadar vefasız ve umarsız davranabilirsin ? Hayır bahaneyi de anlasam, bir kere bile karşılaşmadığım, canımı sıktığının farkına bile varmadığım sözüm ona bir "efsanevi" problem. Çözüm yöntemleri daha da komik. Sanki kurarken ve girerken çektiğim çile yetmiyormuş gibi, DDT generator 'larla retain players yapacakmışım, her kıtadan bir takım seçersem şukela olurmuş, nation_league_panel dosyasıyla gizlenmiş seçeneği ortaya çıkarmakla uğraşacakmışım. Oyun mu oynuyoruz, bilgisayarın başında denek olarak izlenen kobay hayvanlarını yayınlayan bir reality şovun özneleri miyiz belli değil.

Bana oyunumu verin. Bana FM '06 'ımı geri verin, veritabanını güncelleyin, insan gibi kurulsun, insan gibi oynansın. Benim hayatımın oyununu endüstrinin vampirik aura'larına kurban etmeyin. Yenilik elbette yapılacak ama bu oyunun etini sıyırarak değil, paketini güzelleştirerek, sabi sübyanın ağzının suyunu akıtacak lüzumsuz mısır patlağı özelliklerin reklamını yaparak olmamalı. Bunu yaptıkça "Gel sen de gel, hepiniz gelin. Oaaargh daha fazla satalım ! Sen de gel ayarlarız" diyen kemiksiz omurgasız politik partilere benziyorsunuz.

"Give Me Back My Game"*

(Hani çıkıyor ya "Let's Kick Racism Out Of Football". Bu da benim sosyal mesajım)

* : "Oyunumu Geri Ver"

memetali
04.Ağustos.2006, 04:43
ne diyelim haklısın

YusufT
04.Ağustos.2006, 04:51
Rejenler cok abartili. 3. yilda Kakalar, Peleler, maradonlar cikmaya basliyor. böyle birsey olurmu, olmaz!

sergioagüero
04.Ağustos.2006, 05:33
Evet haklısın, güzel bir yazı olmuş.

yunusgs
04.Ağustos.2006, 06:16
Haklısın hepsını okudum

LeftEyeNine
04.Ağustos.2006, 06:24
Olumlu olumsuz tepkiniz için teşekkürler arkadaşlar.

Lâkin canımı sıkan şey asıl şu: Sigames forumunda sıkıla utana sordum bu soruyu FM2008 başlığında: "Huge DB geliyo mu, önceden soruldu mu bilmiyorum ama" diyip. Aratmıştım net bi yanıt yoktu gerçi ya. Ben "otuz defa yazdık bunları" diye bi tepki bekliyoken, meğer kimsenin umurunda olmayan bir hadiseymiş gibi 3-4 kişi konuştu kapandı. Millet transfer market yeniliğinin, facegen hedesinin bilmem nesinin peşinde.

Ciddi ciddi korkuyorum çünkü Sigames sanki artık yenilik yapmaktan ziyade oyunu daha kolay tüketilir hale gelmesi için lüzumsuz makyajlar yapmaya başlıyor gibime geliyor. Ortada oyuncu yokken Transfer Market yeniliğinin anlamı nedir allah aşkına ? Ben Kosta Rika 'nın Küba 'nın Honduras 'ın klüplerini teker teker gezip kelle avcılığı yapan biriyim. Aralıksız 2 saat Meksika Ligi 'indeki her bir adama bakıp incelediğim oldu. Şimdi geçtim Meksika 'yı geçen bir iki senenin Brezilya fırtınasına ön ayak olmuş Cruzeiro 'da bile topçu bulamıyorsunuz. Merak ediyorum acaba bu sadece beni rahatsız eden birşey mi? Oyunun gittikçe 10 tane adamı anca bulacağımız River Plate içeren bir EA oyunu yönünde mutasyon geçirdiği kötümserliğine bir tek ben mi kapılıyorum ?

Ben o Java rezilliğinin konsollarda da kurulabilir şekilde olsun diye yapıldığı iddiama net bir yanıt alamadım yetkililerden, geçiştirildi. Adamlar resmen gözünün içine baka baka bir sürü fan'ını para hırsına kurban etmişler. Ve gözüken o ki bu dalga aynen devam ediyor.

Biraz önce yine FM 2007 'yi kurmaya çalıştım. Zibilyon tane rezilliğin ardından oyun yaratırken takıldı kaldı. Kimbilir neye canı sıkıldı oyunun; belki dış piyasalardaki dalgalanma, belki doların şişmesi veya Fenerbahçe 'nin hala bir forvet bulamayışı, kimbilir belki cânım FM 'min canı Sibel Can 'ın tangalı görüntülerine sıkılmıştır.

Sinir sahibi oldum oyun oyniyim derken. Özet budur.

spider3784
04.Ağustos.2006, 06:27
Huge DB Fm 2007 de oluyordu sonradan.;;)
Sana kısmen katılıyorum.

perpetua
04.Ağustos.2006, 06:53
Ooo, herşey güzel..de.. Huge database yok ?!! Nasıl ya ?!

Belki huge database oyun isteyen sizi tatmin ediyordu ama bir simulasyon icin yararli olmayan ve hatta oyunu bozan bir secenekti. Acik olan ulkede 30.000 oyuncu, acik olmayan ulkelerde 3.000 oyuncu yukluyordu Huge database. Eski sistemde hemen hemen her futbolu birakan oyuncunun yerine yeni bir oyuncu eklendigi icin oynadiginiz ulkeden cikan oyuncu sayisi daha fazla oluyor, daha fazla oyuncu cikan yerde yuksek PA'li oyuncu cikma ihtimali daha da cok yukseliyordu. Ilerleyen yillarda oyun dengesiz bir cehre aliyordu, gercekcilikten uzaklasiyordu. Ben de dahil bunu bir cok kisi SI forumlarinda SI'a anlatti, gosterdi ve duzeltilmesi icin lobi yapti. SI bunu kafasina gore yapmadi. Yapici elestiri yapanlara kulak verdi ve bu elestirilere karsilik olarak huge database'i kaldirdi.

Bu oyunu yıllardır oynama sebebim olan, elalemin seneler sonra büyük bir takım aldığında tanıdıkları futbolcuları yıllar öncesinden tanıma şansı veren özellik yok ?! Cruzeiro 'ya giriyorsunuz futbolcu yok ortada ?! Sebep ne diyoruz, atılıyorlar: "İleriki senelerde rejenere (oyunun uydurduğu) futbocular konusunda dengesizlik yaratıyor"muş. Şunca sene cm/fm takipçisiyim, yabancı sitelerde çalışmışlığım var, yakından da takip ederim cemiyeti, ben böyle milletin "yandım allah" diye feryat figân ettiği bir problem duymamıştım. Ama öyle büyük bir problemmiş ki, oyunu kuşa çevirecek şekilde huge database kaldırılıvermiş.

Oyunda bir ulke acildigi zaman, ozellikle o ulkenin ilerleyen yillarda cok basarili oldugunu gozlemledin mi? Ornegin sadece Turkiye ligini oynarken, 7-10 yil sonra dunyadaki en ust duzey oyuncularin genelde Turk oldugunu gozlemleme sansin oldu mu? Iste bunu engellemek icin kalkti huge database.

Çözüm yöntemleri daha da komik. Sanki kurarken ve girerken çektiğim çile yetmiyormuş gibi, DDT generator 'larla retain players yapacakmışım, her kıtadan bir takım seçersem şukela olurmuş, nation_league_panel dosyasıyla gizlenmiş seçeneği ortaya çıkarmakla uğraşacakmışım. Oyun mu oynuyoruz, bilgisayarın başında denek olarak izlenen kobay hayvanlarını yayınlayan bir reality şovun özneleri miyiz belli değil.

Eski hali ile oyun isteyenler memnundu, yeni haliyle ise simulasyon isteyenler memnun. Eski halinde simulasyon isteyenler DDT dosyasi kullanmak zorunda kaliyordu, yeni halinde bol bol oyuncu olsun isteyen kullaniyor. Bu programin calismasi gerektigi gibi calismayan bir yonunun kaldirilmasi kadar normal bir sey olamaz sonucta. Dusuncelerine saygi duyuyorum. DDT kullanmak yerine SI basit bir ekran ekleyip istedigin takimlari veya ulkelerin oyuncularini oyuna yuklemen icin basit bir sistem de kurabilirdi ve bence de 3. parti programi kullanmak yerine bu kolaylikla oyun icinde yapilabilir. Ancak eski huge database sistemi calismayan bir sistem oldugu icin cikartilmak zorunda idi.

LeftEyeNine
04.Ağustos.2006, 12:14
perpetua hayli tatmin edici ve gerçekçi cevapların teşekkürler.

DDT kullanmak yerine SI basit bir ekran ekleyip istedigin takimlari veya ulkelerin oyuncularini oyuna yuklemen icin basit bir sistem de kurabilirdi ve bence de 3. parti programi kullanmak yerine bu kolaylikla oyun icinde yapilabilir.

Evet, aynen bunu isteidm forumlarda da zaten: "Bana uyarını yap oyunla ilgili, ama seçme şansını da bana bırak". Ben yüz altmış sekiz sene aynı takımı oynayan biri değilim zaten. Maksimum bir oyunum 4-5 sene sürüyor (kaç lig çıkmam gerekirse). O yüzden beni oyunun günümüze yakın kısmı ilgilendiriyor zaten. Rejen 'ler veya sonradan dünya devi olan ülkeler derdim değil. Ve şu konuda da bilgi sahibiyim ki, böyle benim tarzımda, yani kısa dönemli oyun oynayanlar da uzun oynayanlar kadar. O yüzden dikkate alınması gereken ve bizlere de seçim/tatmin şansı verilmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler tekrar.

remake
04.Ağustos.2006, 21:55
Bende cok sasirmistim FM2007'de Huge DB'yi goremeyince. Yeni coach bile bilamiyordum resmi olmayan Huge DB guncellemesini yukleyene kadar. Secimi bize birakmalari daha mantikli olrdu Si games'in. Ticari cikar kokan hareketler bunlar.

yunusgs
04.Ağustos.2006, 22:30
Evet gercekten benı tatmın ettı

cankerem
05.Ağustos.2006, 00:00
valla haklısın kardeşim ne dıyeyım ama kafam bı yere takıldı bısey sorcam huge database hakkında bırazacarmısın yani futbolcunu geçmişinimi goremıyoruz bıraz kafam karıştıda bı yardımcı olursan sevınırm

LeftEyeNine
05.Ağustos.2006, 03:47
Geçmişi değil, futbolcunun kendisini bulamıyosun.

Real Madrid 'i alıp Avrupa 'daki tanınmış oyuncular etrafında dönen bir oyun oynuyorsan pek farkında olacağın bişiy değil tabi bu.

TatanGa-Lar
07.Ağustos.2006, 22:06
Evet haklısın aslında.Oyun kurmak o kadar zorlaştıki, dil ayarları, yok javasıydı vs. gibi şeyler insanın canını sıkmıyor değil.Dilimiz ''Türkçe'', gel görki Türkçeden eser yok.Bir kullanım yanlışlığıdır kaptırdık gittik.Sanki biz bilgisayarmızı ingilizce yapmak zorundayız.Yap kardeşim normal niye binlerce kişiyi uğraştırıyorsun.Oyunun herşeyini yapmayı beceriyorsan, oyunun içine ''Türkçe'' kelimeleride koy..

.

starfreedom
07.Ağustos.2006, 22:23
Türkçe hakkındaki açıklamalarına katılmıyorum. Adamların yapma gibi bir zorunluluğu yok. Faşist bir rejim tamlamana ise sadece gülüyorum. Adamların işi gücü yokta Türkiye'de bu oyunu alacak bir kaç oyuncu için mi o kadar uğraşacak? Şimdi "e oyunu alanlar insan değil mi?" diyeceksin ama ne yazık ki, ticari sistem böyle! Yapacak bir şey yok! Siz bir düşünün. Bir oyun yapıyorsunuz. Oyun için 1 senenizi harcıyorsunuz, milyonlarca dolar para akıtıyorsunuz, bir sürü çalışanınız var ve bir ülkede oyununuz satmıyor. Ancak buna rağmen oyunda türkçeye yönelik şeyler yapmanız isteniyor! Komedi yahu.

Huge Database konusunda ise haklısın. $ukela yazmışsın yani:D

kbk
08.Ağustos.2006, 04:34
kaç yıldır şu oyunun takipçisiyim hep şunu gördüm bi oyuncu gerçekten iyi ise huge database açmadan da onları keşfedebilirsin çünkü oyun kaliteli oyuncuları small databasede bile oyuna alıyo ama iyi olmayanları almıyo onlarda da keşfedeceğin bişey yok zaten oyun keşfetmemiş ki özellikleri iyi olsun ve sen keşfedesin ayrıyeten nasıl hem yabancı sitelere çalışıp hemde türkçe olmamasından şikayet edersin

yusufyusuf21
14.Ağustos.2006, 00:49
Abi Çok Haklısın Ama Ben FM 2006'yı Hiç Oynamadım :D

starfreedom
15.Ağustos.2006, 17:23
Oyunu 15-20 milyon yapsınlar bak nasıl kapış kapış alınıyor.90 milyon vermek yerine herkes elbette 2 milyonluk korsana yöneliyor.Gelişmiş zengin ülkelerdeki fiyat bizim ülkede gecerli olursa elbette kimse almaz.
Bügün 3 tane orjinal playstation oyunu 1 tane playstation fiyatına denk geliyor böyle bi sacmalık olabilir mi?

Al işte bilip bilmeden konuşan biri daha!

Nasıl 15-20 milyon olacak bana bir söylesene? Adamlara oyun gökten zembille inmiyor heralde! O oyun için 1 sene boyunca çalışıp milyon dolarlarca para akıtıyorlar. Sizin için her şey çok kolay tabii! 15-20 milyonmuş. Adamların oyun için ne kadar masraf yaptığından haberin var mı senin? Sıradan bir oyun için bile 10 milyon dolar para harcanıyor. Hadi diyelim fm serisinin o kadar çok grafik özellikleri yok. Ancak en düşük durumda bile 4-5 milyon dolar harcanıyor. Bunun dışında bu ülkede sen ne kadar vergi uygulandığını biliyor musun? İthalatçı firmalar neredeyse oyun getiremiyor, oyun fiyatını katlayacak şekilde vergi alınıyor.

Son diyeceğim, bir oyunun geliştirilme aşamasını bilmeden konuşmayın.

alparslan1976
19.Ağustos.2006, 22:23
ben cm 01-02 den sonraki hiçbir oyunu beğenmedim. allaha şükür o oyunun güncellemesini buldum. sonraki yıllarda cıkan cm'ler Fm'ler beni kesinlikle ama kesinlikle tatmin etmedi. o oyunda buldugu yeni yetenekler 4-5 yıl sonra karşımıza gerçek yetenekler olarak avrupa liglerinde çıktı, isimleri saymakla birmez ama birkaç örnek verecek olursak, kallstrom, fernando torres, rooney, robinho, de alessandro, daha kimler kimler hatta carlos tevez, ben bir tek tsigalko'nun gerçekten büyük bi takıma transfer olamamsına şaşırdım çünkü maxim tsigalko oyunda hangi takıma alırsanız alın sezonda 30 gol atar(italya liginde ilk sezonu haric) Güncellestirilmis haliyle efsane oyunuma kavustugum icin cok mutluyum size de tavsiye ederim.

transatlantik
20.Ağustos.2006, 03:30
yanliz bu kadar tartismadan sonra soylemeden edemicem:icon_cool: ingilizce slogani yanlis yazmisin

LeftEyeNine
09.Ağustos.2007, 01:50
kaç yıldır şu oyunun takipçisiyim hep şunu gördüm bi oyuncu gerçekten iyi ise huge database açmadan da onları keşfedebilirsin çünkü oyun kaliteli oyuncuları small databasede bile oyuna alıyo ama iyi olmayanları almıyo onlarda da keşfedeceğin bişey yok zaten oyun keşfetmemiş ki özellikleri iyi olsun ve sen keşfedesin ayrıyeten nasıl hem yabancı sitelere çalışıp hemde türkçe olmamasından şikayet edersin

Sana son shortlist 'imdeki oyuncuları metin olarak yollayayım bir karşılaştır, kaçını buluyorsun bulamıyorsun. Bulduğun oyuncunun mevkisini yanına yazar bana yollarsın böylece gerçekten bulup bulmadığını da anlamış oluruz. Ne dersin ?

Türkçe hakkındaki açıklamalarına katılmıyorum. Adamların yapma gibi bir zorunluluğu yok. Faşist bir rejim tamlamana ise sadece gülüyorum...

Ben de şu an gülüyorum, zira pek anlayarak okumadığını tahmin ediyorum ki yazdığımı tam olarak irdelememişsin. Şöyle demişim:

Şaka mahiyetinde de olsa, adeta "faşist bir rejim"in eseriymiş gibi sırf Türkçe kullandığım için çekmediğim zorluk kalmadı oyunu kurana ve oynayana kadar...

"Faşist bir rejim" tabirinin şaka mahiyetli olduğu açık, belirtmişim. O nükteyi yaparken vurgulamak istediğim de bu problemi çeken 2 dil mensubu oyunseverlerden birisi olmamızdı. Bundan önceki FM 'ler Türkçe 'miydi? Hayır. Ama doğru dürüst kuruluyorlar mıydı? Evet. ;)

Demek ki anlatmak istediğimi anlamamışsın. Gerisine katıldığına sevindim, saygılar. :)

GeNç KaRTaL
09.Ağustos.2007, 02:21
Türkçe ile yaşanan problemden herkes gibi bende memnun değilim ama bu sorun 08 de düzeltilecek.

Huge Db için düşündüklerin benim için çokda önemli değil.Çünkü ben senin gibi bir ligde 2 saat adam inceleyerek oynamıyorum.Senin o bahsettiğin oyuncu türüne giriyorum ben.Ama yinede biraz çaba göstererek problemini halletme yolun var.Ama yinede haklısın.SI bütün oyuncuları tatmin etme gibi bir yolu seçebilirdi.

osmanfb1987ksk
09.Ağustos.2007, 03:05
2008 i görmedim ama dediğin gibiyse görmek bile istemiyorum. oyunun en güzel en zevkli yanı yetenek avı... cruzerio yu mexikayı falan göremiyosak... helebide hdb yoksa ne işe yarar o oyun...

perpetua
09.Ağustos.2007, 09:17
perpetua hayli tatmin edici ve gerçekçi cevapların teşekkürler.

Evet, aynen bunu isteidm forumlarda da zaten: "Bana uyarını yap oyunla ilgili, ama seçme şansını da bana bırak". Ben yüz altmış sekiz sene aynı takımı oynayan biri değilim zaten. Maksimum bir oyunum 4-5 sene sürüyor (kaç lig çıkmam gerekirse). O yüzden beni oyunun günümüze yakın kısmı ilgilendiriyor zaten. Rejen 'ler veya sonradan dünya devi olan ülkeler derdim değil. Ve şu konuda da bilgi sahibiyim ki, böyle benim tarzımda, yani kısa dönemli oyun oynayanlar da uzun oynayanlar kadar. O yüzden dikkate alınması gereken ve bizlere de seçim/tatmin şansı verilmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler tekrar.

Size kesinlikle hak veriyorum. Ancak tahmin ediyorum ki yeni oyuncu yaratım sistemi geçen sene ilk defa kullanıldığı için büyük ihtimalle beta test sürecinde oyuncu yaradılışında uzun dönemli oyunlarda sorun çıktığı son dakikada ortaya çıktı ve bu nedenle oyundan kaldırıldı. Hatta tam olarak da kaldırılmadı ve sadece oyun ile beraber gelen arayüzlerde kaldırıldı sadece.

FM 2006'da farklı veritabanı büyüklüklerini uzun uzun analiz etme şansı bulmuştum. Huge ile large arasında esasında çok basit bir fark vardı. Örneğin Türk liglerinde oynuyorsanız eğer Huge Database ile oyuna yüklenen oyuncu sayısı Large Database artı veritabanında bulunan tüm Türk oyuncuları teşgil ediyordu. Yani esasında Huge Database bana göre bir kandırmaca idi çünkü dünya çapında daha çok oyuncu yüklemek yerine oyun sadece oyunda açık olan liglerin ülkelerinin tüm oyuncularını Large Database'in üzerine ekliyordu. Bu da özellikle sadece en alt ligden başlayıp bir ülkede takımınızı zirveye çıkarma konusunda size yarar sağlıyordu. Zira eğer Süper lig'de oynuyorsanız Türkiye veritabanında bulunan binlerce serbest ve bir işe yaramaz oyuncu yükleniyordu ve oyunu yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyordu.

Bu yıl eğer huge database dönerse eminim ki SI bu konuda çok daha titiz davranacak ve sadece oyunda açık olan liglerin ülkelerinin oyuncuları ile oyun veritabanı büyüklüğünü şişirmeyecektir. Bence özellikle üst liglerde oynayacak kişiler için huge database her ülkenin birinci liginde oynayan tüm futbolcuları yüklemeli ve bunun yanında alt liglerdeki oldukça kaliteli oyuncuları yüklemelidir. Bu sayede oyuncu sayısında da denge olur ve uzun süreli oynanabilirliği de destekler.

Universal
09.Ağustos.2007, 10:41
Hak veriyorum. 70-80 YTL oyuna para verip alıyoruz. Bu para bizim evin bir aylık elektirik parası. Az bir ücrette değil. Ama ne yazıkki java eklentisinden dolayı PC'nin dilini değiştiriyoruz. O yetmezmiş gibi oyununu tam verimli oynayabilmek için birde bahsettiğin ayarları yapmak zorunda kalıyoruz. Oyunu can sıkıntımız geçsin diye oynayacağımıza tam tersi daha çok canımız sıkılıyor.

fmsmyrna
09.Ağustos.2007, 11:16
Türkçe konusuna katılıyorum en azından deneseler bir oyunda Türkçe seçeneğini koysalar orjinal oyun alma oranı ne kadar artıcak yada araştırmalar yapsalar ülkemizde Türkçe olursa orjinal alırmısınız gibisinden onlar kolay yolu seçiyorlar.

yusufislam
09.Ağustos.2007, 15:44
hepsini okudum ve haklisin kardesim!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ama bende huge database - large database ayni degil mi

oyunu sildigim icin aklimda kalmamis, bilemicem, huge var birde large mi?

eXcitinG
09.Ağustos.2007, 17:18
Adam hakLı ne diyebiLirsin ki sen şimdi bu adama ;)

ogcj_me
09.Ağustos.2007, 17:21
huge gereksiz
nerde çokluk orda ...:)

14perseus04
11.Ağustos.2007, 01:23
Ya Cahillimi Mazur Gorun Biri Bana Fm 2007 De Neden 5-6 Yil Sonra Tum Dunyada Van Basteni Aratmiyan forvetler Her Biri Bi Maradona Eden En Az 20 Tane Regen Ama Muhtesem oyuncu CikTiiniN TEKNIK YONLERINI Soleebilirmi

Bu Arada Lefeyenine Nin Dedii Herseye Katiliorum Harbiden Okurken Yani Seyler Farkettim Icin Bitmesini Hic Istemedim

LeftEyeNine
11.Ağustos.2007, 04:50
Ya Cahillimi Mazur Gorun Biri Bana Fm 2007 De Neden 5-6 Yil Sonra Tum Dunyada Van Basteni Aratmiyan forvetler Her Biri Bi Maradona Eden En Az 20 Tane Regen Ama Muhtesem oyuncu CikTiiniN TEKNIK YONLERINI Soleebilirmi

İşte huge database 'in kaldırılma sebebi buydu. Beni rahatsız etmemiş olsa da perpetua 'nın dediğine göre de bu durum çoğu oyuncuyu rahatsız etmiş, ve bu yönde şikayetler doğrultusunda huge database oyundan kaldırılmış.

Teşekkürler.

usrobotics
11.Ağustos.2007, 05:18
Türkçe hakkındaki açıklamalarına katılmıyorum. Adamların yapma gibi bir zorunluluğu yok. Faşist bir rejim tamlamana ise sadece gülüyorum. Adamların işi gücü yokta Türkiye'de bu oyunu alacak bir kaç oyuncu için mi o kadar uğraşacak? Şimdi "e oyunu alanlar insan değil mi?" diyeceksin ama ne yazık ki, ticari sistem böyle! Yapacak bir şey yok! Siz bir düşünün. Bir oyun yapıyorsunuz. Oyun için 1 senenizi harcıyorsunuz, milyonlarca dolar para akıtıyorsunuz, bir sürü çalışanınız var ve bir ülkede oyununuz satmıyor. Ancak buna rağmen oyunda türkçeye yönelik şeyler yapmanız isteniyor! Komedi yahu.

Huge Database konusunda ise haklısın. $ukela yazmışsın yani:D

Oyunu 15-20 milyon yapsınlar bak nasıl kapış kapış alınıyor.90 milyon vermek yerine herkes elbette 2 milyonluk korsana yöneliyor.Gelişmiş zengin ülkelerdeki fiyat bizim ülkede gecerli olursa elbette kimse almaz.
Bügün 3 tane orjinal playstation oyunu 1 tane playstation fiyatına denk geliyor böyle bi sacmalık olabilir mi?

perpetua
12.Ağustos.2007, 22:19

Bu Arada Lefeyenine Nin Dedii Herseye Katiliorum Harbiden Okurken Yani Seyler Farkettim Icin Bitmesini Hic Istemedim

Bunun nedeni oyuncu gelisim modelinin tam olarak calismamasi. Oyuncularin Current Ability, hemen hemen her oyuncu icin Potential Ability'ye ulasiyor ancak teorik modele gore bir oyuncu potansiyeline cok nadir ve/veya hic ulasamamasi gerekli.

Bu konuda SI'a yine senelerdir soylenen bir cok kisi var (ben dahil) ama FM 2007 itibariyle bu sorun duzeltilmemis durumda. Belki FM 2008'de bu yeniligi goruruz.

LeftEyeNine
13.Ağustos.2007, 01:00
Bunun nedeni oyuncu gelisim modelinin tam olarak calismamasi. Oyuncularin Current Ability, hemen hemen her oyuncu icin Potential Ability'ye ulasiyor ancak teorik modele gore bir oyuncu potansiyeline cok nadir ve/veya hic ulasamamasi gerekli.

Bu konuda SI'a yine senelerdir soylenen bir cok kisi var (ben dahil) ama FM 2007 itibariyle bu sorun duzeltilmemis durumda. Belki FM 2008'de bu yeniligi goruruz.

Bu problemin Huge DB ile alakası yok mu yani? :icon_confused:

perpetua
13.Ağustos.2007, 09:23
Bu problemin Huge DB ile alakası yok mu yani? :icon_confused:

Pek yok. Huge database ile cikan oyuncularin cogunlugu sadece bir ulkede toplaniyor. Yani oyunun basinda veritabaninda ulke bazinda oyuncu sayisi ne ise, oyun o rakami hemen hemen ayni tutmaya ugrasiyor.

CA'nin PA'ya ulasmasi ise tamamen oyuncu gelisim modelinin sorunu. Mesela eger bir oyuncunun PA'si yuksek ise, ancak pek profesyonel degilse bile (mesela Sergen gibi) buyuk bir kulube transfer oldugu takdirde hemen hemen hep potansiyelinin limitine ulasiyor. Ancak ozellikle Turkiye'de biz potansiyeline erisemeyen bir cok oyuncu gozlemledik ve bunun gercekci olmadigini biliyoruz. Bazen herseyi dogru yapsan bile, her turlu destegi versen bile bir oyuncu potansiyeline ulasamiyor. FM'de zaten en buyuk sorunlardan birisi de bu. Oyuncular ne olursa olsun potansiyeline erisebiliyor - tabii buyuk bir kulup tarafindan transfer edildigi takdirde.