PDA

View Full Version : Mor Beyaz Şampiyon [Orduspor]

Emurafu
06.Eylül.2006, 20:32
http://img519.imageshack.us/img519/7372/ordusporlogoaa9.jpg (http://imageshack.us)

Orduspor futbol kulübü 1967 yılında Ali ATAOĞLU girişimiyle kurulmuş Türk halkı tarafından bilinen güzide futbol takımlarımızdan biridir.

Bu bakımdan 1967 Ordu'luların en mutlu yılı olmuştur. O günün şartlarında İstanbul ve Anadolu takımları varken yeni bir kulübün esamesi bile okunmazdı. Bu olay kulübün kurulmasına aslında bir engel teşkil ediyordu. Fakat o zamanlar Ordu'daki futbol potansiyeli ve Ordu'luların futbol sevgisi bütün zorlukları yok sayıp engelleri bir bir ortadan kaldırmıştır.

Kuruluş :

Rahmetli Ali ATAOĞLU futbolu çok seven bir Ordu'luydu. O zamanlar amatörce müsabaka yapan Ordu'nun 5 amatör futbol takımı (Karadeniz İdman Yurdu (sarı-kırmızı), Ordu Gücü (lacivert-kırmızı), Ocak kulübü (sarı-lacivert), 19 Eylül (kırmızı-beyaz), Yolaç (turuncu-siyah)) birleşti ve kulübün temelleri atılmış oldu. Halk Eğitim Merkezi'nde Ordu halkının ileri gelenleri toplandılar ve kulübün kurulacağını tüm Ordu halkı duydu. Olay Ordu'da büyük bir sevinç ve coşku ile karşılandı.

Dönemin Spor Bakanı Kamil OCAK Ordu'ya geldi ve bir miting düzenleyerek bu olayı kutladı. Nihayetinde İbrahim KÖKSAL 19 Eylül meydanında Orduspor'un resmen kurulduğunu ilan eden konuşmayı yaptı.

[B]Neden Mor Beyaz Renkler:

Orduspor futbol kulübü renk seçiminde çok titiz davranmıştır. Hatta bu nedenle kulübün kurulması yaklaşık 1 yıl daha gecikmiştir. Forma rengi seçimöinde hayat tarzı ön plana çıkmıştı. Orduspor'un çekirdeğini oluşturan 5 amatör kulüp içinden 1'er 2'şer yöneticiler alındı ve bunlar renk seçiminde söz sahibi oldular.

Renklerin Mor Beyaz oluşunun 3 temel nedeni vardı;

Mor renk hırs ve disiplini simgelemekte Beyaz temizlik kardeşlik ve düzeni simgelemekteydi.
Ordu yöresinde mor menekşe çiçeği oldukça fazla yetişmekteydi.
Ayrım olmaması açısından kuruluşta yer alan 5 amatör kulüpten farklı bir renk seçilmeliydi ve Türkiye'de hiçbir takımda olmayan Avrupa'da ise sadece Real Madrid ve Anderlecht takımlarının sahip olduğu Mor Beyaz renkler seçildi.
Ordu insanı Orduspor'un kuruluşuna çok büyük önem verdi. Efsanevi başarılar Ordu halkının desteği ile gelmiştir. Orduspor Türk futboluna geçmişte ve bugün halâ 1. Lig'de futbol oynayan değerli futbolcular kazandırmış bir takımımızdır. Bu başarılar genç-yaşlı, erkek-kadın demeden stadı dolduran binlerce kişinin başarısıdır. Bu başarılar Ordu'luların geçmişi yad etmek ve sadece gurur duymak amacıyla konuştukları değil maddi manevi desteği sürdürerek tekrar yaşayabilecekleri takımımız Orduspor'un başarılarıdır.Orduspor'un güçlü olması Ordu'nun güçlü olması demektir. Her zaman, heryerde 1. Lig için el ele Orduspor'luyuz.
Tarihi Başarılar:

Türkiye 1. Futbol Ligini 1978-1979 sezonunda 4. sırada tamamlayarak UEFA kupasına katılmaya hak kazanmıştır.

Aynı yıl içinde 4 büyük takım diye nitelendirdiğimiz takımları kendi sahalarında yenme başarısını gösteren tek takım ünvanını taşımaktadır.

UEFA kupasında zamanın güçlü takımlarından Dünya futbolunda söz sahibi Çekoslovakya temsilcisi Banic Ostrawa'yı yenme başarısını göstermiştir. Ayrıca bu sezon Orduspor haricinde hiçbir Türk takımı Avrupa kupalarında galibiyet alamamıştı.

Birinci Ligde Orduspor kalesini koruyan Öner PİROĞLU 1088 dakika gol yemeyerek halen devam eden bir rekorun sahibi. Gol yememe rekorunda Şenol GÜNEŞ'TEN sonra ikinci sırada yer alıyor.

Aşk-ı Şehir
06.Eylül.2006, 20:34
Elimden geldiğince takip edeceğim...Başarılar...

Fıratcan Alçınkaya
06.Eylül.2006, 20:35
Başarılar Hayırlı Olsun Emrah..

Emurafu
06.Eylül.2006, 20:37
İşim olmadıgı sürece oyunumu oynayacagım...

Arkadaslar oyunu kuruyorum fazla hazırlık macları yapmayacagım belki Ordu cup düzenleyebilirim..

Bütün Hepsi Az Sonra!!!!!!!!!

Ahmet_77
06.Eylül.2006, 20:42
Başarılar.

Emurafu
06.Eylül.2006, 21:15
Ordu Cup

Katılacak takımlar....

Orduspor
Famagusta
Skonto
Artmedia

Dişime göre takımlar aldım...

LaigLeNoiR
06.Eylül.2006, 21:27
Hangi data ile oynuyorsun ?

Sir FRD
06.Eylül.2006, 21:29
Hadi görelim hazırlık maçlarını bu arada Orduspor kariyerlerine bir yenisi eklenmiş oldu:DTakipcinim ss leri bekliyorum

Hugo
06.Eylül.2006, 21:39
Ordu Cup..
Adından belli zaten kimin alacağı :zuhaha
Artmedi ile final oynarsın bence Emrah abi.

Varonil
06.Eylül.2006, 22:46
Başarılar Dilerim..

Hugo
06.Eylül.2006, 22:48
Abi kim aldı Ordu Kapı ?? :)

Aykan19o3
06.Eylül.2006, 22:49
Başarılar Abi..

kaydırı kuppak
06.Eylül.2006, 22:50
noldu bu Ordu Cup yaww?

Sir FRD
06.Eylül.2006, 22:51
Ordu Cup sonuçlarını bekliyoruz

LaigLeNoiR
06.Eylül.2006, 22:52
Daha oynamaya başlamadı galiba Emrah.

Emurafu
06.Eylül.2006, 22:52
Ordu Cup

Bu sene ordu cup ilkini düzenledik...bu kupa orduda gelenek haline gelecek:D:D

Yarı final maçları...

http://img149.imageshack.us/img149/7982/orduanortdv5.jpg (http://imageshack.us)

Cok iyi oynadık ama malesef bir anlık konsatrastyon eksikliginden golü yedik..

http://img149.imageshack.us/img149/7020/skontoarmtedlc5.jpg (http://imageshack.us)

Oyun datası 7.02

Transferleri trnasfer dönemi bitince yazacam:)

Hugo
06.Eylül.2006, 22:54
Kötü oolmuş. Ama ekleme diyecektim. Logo yapardık.
Efes Cup gibi her sezon oynardın :)

Emurafu
06.Eylül.2006, 22:55
Ertugrul sen yap bir logo ben hemen eklerim:D:D

Hugo
06.Eylül.2006, 22:58
Tamam uğraşayım..
3.'lük maçını da koy abi :D

yunusgs
06.Eylül.2006, 22:59
Başarılar dilerim Emrah abi takipçinim.

LaigLeNoiR
06.Eylül.2006, 23:00
Emrah, ELHADJİ MAXİ UPDATE V3(Yeni Sezon) la oynasa idin keşke :)

Ordusporun yeni kadrosuyla oynamış olurdun :)

Emurafu
06.Eylül.2006, 23:08
Murat cok sagol valla bekledigim yama cıkmış...

Arkadaslar kusura bakmayın yeni yama ile oyun kurucam Ordu cup onda düzenlicem:)

Ertugrul sende Hazırlarsın logoyu koyarız.....

Şimdi mesajları sildiriyorum bu konudan baslıyacam...

yunusgs
06.Eylül.2006, 23:10
Evet Emrah abi dün ya da önceki gece çıktı.

Hugo
06.Eylül.2006, 23:22
Eyvallah Logo hazır :D

Emurafu
06.Eylül.2006, 23:24
Arkadaslar yeni update cıktıgı için oyunu onunla kurucam...

Ordu cup logo için tesekkür ederim ertugrul..

Arkadaslar aksam yeni kariyere baslıyorum..

Umarım beni takip edersiniz:)

Hugo
06.Eylül.2006, 23:26
Bekliyorum akşamki Ordu Cup için.
Logoyu bir yerden gözünüz ısıracak :D

barahir
06.Eylül.2006, 23:30
Yeni Kariyer Yapılacağı İçin Konu GMA'ya gönderilmiştir..