PDA

View Full Version : Askıda Kahve

goosfraba
08.Eylül.2006, 22:39
Askıda Kahve

İtalya'da Venedik'in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Bar'da, espressolarımızı içiyorduk. İçeri giren müşterilerden biri barmene, "iki kahve, biri askıda!" dedi; iki kahve parası verdi, bir kahve içip gitti. Barmen de duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kağıt astı.

Biraz sonra içeri iki kişi girdi. Onlar da "Üç kahve, biri askıda" dediler; Üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler. Bermen "askı"ya yine bir küçük kağıt astı. Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu.

Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü, belli ki yoksul bir kişi girdi ve Barmen'e "Askıdan bir kahve!" dedi. Barmen hemen bir kahve hazırladı ve yeni müşterinin önüne koydu. Yoksul kişi, kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı, gitti. Barmen'se, duvardaki askıya taktığı kağıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı.

Bu günün sonunda, gözlerimizi yaşartan bir "İtalyan toplumsal terbiyesi" öğrendik: Bir Venedikli için yaşamsal olmasa da, kahve, günlük yaşamda önemli bir yer tutmaktadır.

Kahve içecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeydeki kişiler, bir kahve parası daha ödüyorlar. Yardım ettiği kişiyi görmedikleri için bu kişiler de daha mutlu oluyorlar; kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul edenler de daha huzurlu!

Yardım eden ile alan arasında, bu cafe-bar'daki garson gibi köprü görevi yapan kişilerinse, güleryüzlü ve sevgi dolu olmaları gerekiyor. İçeri giren yoksul bir kişinin "Bana askıda kahve var mı?" diye sormasına gerek bırakmamak için, askıda kahve olduğunu belirten kağıt parçalarını kolaylıkla görülebilen bir yere asmaksa, bu olgunun zarif bir bölümü...

Biz Türkler bu askıya birşeyler asamaz mıyız?

Cevabı biraz düşünün ve......

Bir Ekmek Fırını'nda, yada bir Bakkal'da, yada bir Market'te

''Askıda Ekmek''

Kulağa hoş gelmiyor mu?

''Askıda Ekmek'' uygulamasının Türkiye'de sadece Isparta'da 3 fırın tarafından yapıldığını biliyor muydunuz?

yavuuzzzz
08.Eylül.2006, 23:14
güzel bir uygulama keşke yayılsa bütün türkiye de

uAburak89
09.Eylül.2006, 00:07
Antalya'da da var, hatta kendi fırınımızda bir dönem yaptık biz..

KaF KeF
09.Eylül.2006, 00:10
askıda ekmek bizim burda da var...

TürkuAz
09.Eylül.2006, 00:27
İtalya'daki kadar yaygın değil sanırsam ülkemizde.Ama gerçekten tebrik edilesi bir uygulama.

Aykan19o3
09.Eylül.2006, 00:33
Ayakta alkışlancak uygulama ama ülkemizde çok kullanılmıyor...

GeNç KaRTaL
09.Eylül.2006, 01:51
Aslına bizim ülkemizdede duyarlı insanlar var ama maalesef insanların bu duyarlılığını sömürecek bir ton insanda var.Toplumsal yozlaşma.Yoksa Osmanlı'nın o müthiş dönemindeki uygulamaların yanında İtalyanların yaptığı bu uygulama devede kulak.

Atakan38
09.Eylül.2006, 17:50
Ilk Defa Duydum BoLe Bı Seyı

Ama Avrupa İnsanı Cok Medeni,Olqun Bunu KabuL Etmek Lazım

Bzmde Bu Tur InsanLarımız Var Ama OnemLı Olan Bu UyquLamayı BaşLatıp Dvm'ını Duzqunce Getırmek Bızde BoLe Olurmu Orası SupheLı

demirhanmurat38
09.Eylül.2006, 17:55
gercekten cok hos bişi tum turkiyede olmali bole seyler

Bekq
09.Eylül.2006, 19:15
Ilk Defa Duydum BoLe Bı Seyı

Ama Avrupa İnsanı Cok Medeni,Olqun Bunu KabuL Etmek Lazım

Bzmde Bu Tur InsanLarımız Var Ama OnemLı Olan Bu UyquLamayı BaşLatıp Dvm'ını Duzqunce Getırmek Bızde BoLe Olurmu Orası SupheLı

arkadaşlar şu mesaj ın ss sini alıp Türkçe Konuş konusuna koyun

Türkçe nin nasıl katledildiğine şahit olsunlar

Atakan38
09.Eylül.2006, 19:53
arkadaşlar şu mesaj ın ss sini alıp Türkçe Konuş konusuna koyun

Türkçe nin nasıl katledildiğine şahit olsunlar

Hadi Yaa KatLediLdiğine Şahit OlsunLar
Nie N Var Şahıt Oluncak Merak Ettm

Bekq
09.Eylül.2006, 20:06
kullandığın sözler Türkçe değil

istersen bir Türkçe Konuş konusuna bak;;)

Sir FRD
09.Eylül.2006, 20:23
hakkaten yaa o kadar konuştuk anket bile yaptık hala Türkçe yi katlediyosunuz

Atakan38
09.Eylül.2006, 20:31
Sız HaLa O KonuLardamısınız

Bakmama Gerek Yok Ana DıLım Turkce Ztn

Nyse Konuyu DaıtmayaLım Bunun İçin

Bekq
09.Eylül.2007, 17:29
sadece Ispartada değil

İstanbuldada var maltepe de