PDA

View Full Version : [Cumhurbaşkanlığı Kupası] Fenerbahçe Ülker - Efes Pilsen

LaigLeNoiR
03.Ekim.2006, 23:10
http://www.sporx.com/images/16/189/7799_B_FBahce-Efes002.jpg
Dev maç 10 Ekim'de

Basketbolda bu yıl 23'üncüsü düzenlenecek Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı 10 Ekim Çarşamba günü Ankara'da yapılacak.
Atatürk Spor Salonu'nda, geçen sezonun Beko Basketbol Ligi şampiyonu Fenerbahçe Ülker ile Türkiye Kupası sahibi Efes Pilsen arasındaki dev maç saat 20.00'de başlayacak.
Basketbolseverler maç biletlerini Ankara Rüştü Yüce Eğitim Merkezi'nden alabilecek.
Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda karşı karşıya gelen Alpella ile Efes Pilsen'in mücadelesinden 77-61'lik skorla Efes Pilsen galip ayrılarak, kupayı 7. kez kazanma başarısını göstermişti. Kupanın 3 kez sahibi olan Fenerbahçe ise son olarak 1993-94 sezonunda Efes Pilsen ile karşı karşıya gelmiş ve rakibini 85-74 yenerek kupayı kazanmıştı.
Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda 14 kez finalist olan Efes Pilsen, en fazla final oynayan takım unvanını da elinde bulunduruyor. Bu anlamlı kupada Fenerbahçe ise 5 kez final oynarken, 1989-90, 1990-91 ve 1993-94 sezonlarında kupanın sahibi oldu.
1984-85 sezonunda düzenlenen ilk Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın sahibi Galatasaray olurken, kupa mücadelesinde Ülkerspor 6 kez, Karşıyaka, Eczacıbaşı, Çukurova, Türk Telekom ve TOFAŞ takımları da birer kez mutlu sona ulaştılar.

04.10.2007 http://www.sporx.com/i/b.gif
Kaynak : AA

GodfatheR
03.Ekim.2006, 23:14
kazanicaz;;)

Universal
04.Ekim.2006, 00:42
Blatt'lı Efes çok iyi bir takım kurdu. Tanjeviç ile ne yapacağımızı merak ediyorum. Efes maça daha yakın ama taraftar baskımız maçı kazanmamıza yardımcı olabilir.

Aykan19o3
04.Ekim.2006, 01:06
Efes geçen seneden çok farklı.

Efes alır bu maçı.

El Comandante
04.Ekim.2006, 01:31
Efes Pilsen bu maci alir.

MeMo
04.Ekim.2006, 01:58
Flight ne yapicak bakalim :p

Fernando Gago
04.Ekim.2006, 02:00
Efes alır bence Tanjevic şampiyon takımın dengelerini baya değiştirecek gibi ...

Fıratcan Alçınkaya
04.Ekim.2006, 02:15
Efes Pilsen kazanır bence

BlackEagle19o3
04.Ekim.2006, 02:28
Efes Pilsen diyorum...

fenerbahce_1907
10.Ekim.2006, 05:11
79-77 yendik Efes'i Cumhurbaşkanlıgı kupası bizim oldu.

Universal
10.Ekim.2006, 05:11
Son saniyede şampiyon olduk... Çok zevkli maçtı tebrikler Fenerbahçe...

GodfatheR
10.Ekim.2006, 05:13
sonuna kadar hak etti Fenerbahçe tebrikler

Aykan19o3
10.Ekim.2006, 05:13
İzlemesi inanılmaz güzel bir maçtı.. 2 takımda inanılmaz mücadele etti.. Sonunda galip gelen Fener oldu.

Fernando Gago
10.Ekim.2006, 05:15
Harikaa :D

Varonil
10.Ekim.2006, 05:19
Tebrikler Fenerbahçe'm.

TürkuAz
10.Ekim.2006, 05:20
Tebrikler Efes, herşeye rağmen..

Cengo
10.Ekim.2006, 05:26

Tebrikler Fenerbahçe değil yani??..

Her şeye rağmen, evet her şeye rağmen..
HAKEMLER..
Bir takım ne kadar bariz tutulur, bunu gösterdiler bu akşam.
Efes taraftarı hakemlere rağmen, evet hakemlere rağmen..
EZE EZE YENDİ FENERBAHÇE

Kıskananlar çatlasın, şampiyon Fenerbahçe :icon_twisted: :s_fenerbahce:

TürkuAz
10.Ekim.2006, 05:31

HAKEMLER..
EZE EZE YENDİ FENERBAHÇE

Evet değil, Tebrikler Efes.. :icon_smile:

GodfatheR
10.Ekim.2006, 05:31
Yazık..

HAKEMLER..
EZE EZE YENDİ FENERBAHÇE

Harfi harfine katılıyorum abi Ender her yaptığığ faulden sonra hakemi alkışlıyodu.teknik faul çalınmadı bi kere ama mrsiç'e alakasız bi sportmenlik dışı faul verdiler maç buralara kadar geldi.olsun izleyenlere heycan oldu ama bu heycanlandırmadan öteye gitmedi.tebrikler Fenerbahçe Euroleague'dede böyle oyna yüzümüzü güldür Fenerbahçe'M

Cengo
10.Ekim.2006, 05:33
Evet değil, Tebrikler Efes.. :icon_smile:

Şampiyon Fener, kıskananlar çatlasın o zaman :icon_smile:

Fernando Gago
10.Ekim.2006, 05:39

Bu mesajını gördüğümde Kupanın fenerbahçenin aldığını duyduğumdan daha fazla sevindim bilmem nedendir ?

Fıratcan Alçınkaya
10.Ekim.2006, 05:42
Tebrikler Fenerbahçe Ülker... Bu sene inş. EuroLig dede iyi işler yapıcaktır Fenerbahçe Ülker...

Fernando Gago
10.Ekim.2006, 05:51
En büyük kupa F.Bahçe'nin
Basketbol 23. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Efes Pilsen'i son saniye basketiyle 79-77 yenen Fenerbahçe Ülker kazandı. Fenerbahçe Ülker'e kupasını Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen verdi.

Ankara Atatürk Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmaya Ankaralı sporseverler büyük ilgi gösterirken, karşılaşmayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de izledi.

Lig şampiyonu Fenerbahçe Ülker ile kupa şampiyonu Efes Pilsen arasında oynanan karşılaşmaya, Sarı-lacivertli ekip hızlı başladı. Karşılaşmaya üst üste hızlı hücumlarla başlayan Sarı-lacivertliler ilk 4 dakikayı 10-4 önde tamamladı. Efes Pilsen, hücumlardan eli bol dününce ve savunmada da İbrahim'i tutmakta zorlanınca Fenerbahçe Ülker, 6. dakikada durumu 18-6 yaptı. Üç sayılık atışlarda iyi bir yüzde tutturan Fenerbahçe Ülker, 25-10'luk skorla farkı bir ara 15 sayıya çıkardı. Efes Pilsen, ilk periyodun sonlarında farkı azaltsa da Fenerbahçe Ülker, ilk çeyreği 25-17 önde tamamladı.

İkinci periyoda ise Efes Pilsen iyi başladı. İyi savunma yapan lacivert-beyazlılar, Gregory ve Ermal ile sayılar bularak farkı 4 sayıya kadar indirdi. İbrahim'in devreye girmesiyle yeniden sayılar bulmaya başlayan Fenerbahçe 25. dakikayı 32-24 önde geçti. İlk yarının son 2 dakikasına Fenerbahçe Ülker 39-35 önde girerken, devrenin sonunda Preldzic'in serbest atıştan bulduğu sayılarla ilk yarıyı 43-37 önde tamamladı.

İkinci yarının ilk 3 dakikasında 8-1'lik bir seri yakalayan Fenerbahçe Ülker, 23. dakikayı 51-38 önde geçti. Sarı-lacivertliler, İbrahim ve Oğuz ile basketler bularak, karşılaşmanın 25. dakikasını 14 sayı farkla 56-42 önde geçti. Sarı-lacivertliler bir ara farkı 17 sayıya kadar çıkarsa da Efes Pilsen istekli oyunuyla son 2 dakikada farkı 9 sayıya kadar indirerek durumu 59-50 yaptı. Son 2 dakikada rakibine 7-4'lük üstünlük sağlayan Efes Pilsen, farkı 6 sayıya indirdi ve Fenerbahçe Ülker son çeyreğe 63-57 önde girdi.

Efes Pilsen maçın son çeyreğine savunmada ve hücumda çok istekli başladı ve 34. dakikada Hutson'ın basketiyle maçta ilk defa 67-66 öne geçti. Karşılaşmanın son bölümü büyük heyecana sahne olurken son 1 dakikaya Efes Pilsen 73-72 önde girdi. Fenerbahçe Ülker, Solomon'un önce teknik faul daha sonra hücumda bulduğu sayılarla son 20 saniyeye 77-73 önde girdi. Efes Pilsen son hücumda kazandığı teknik faulde Nicholas ile 1 sayı buldu. Oyuna kenardan başlayan Efes Pilsen'de Ender 3 sayılık atış kullanırken Solomon faul yaptı. Ender 3 atışını da sayıya çevirince son 10 saniyeye 77-77 eşitlikle girildi. Son hücumda Fenerbahçe Ülker, Solomon'un son saniye basketiyle durumu 79-77 yaptı ve 23. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın sahibi oldu.

SALON: Ankara Atatürk
HAKEMLER: Halil Baldemir , Zafer Yılmaz , Serdar Ünal
FENERBAHÇE ÜLKER: Solomon 19, Ömer 8, İbrahim 23, Mirsad 3, Vidmar 2, Damir Kaan 6, Oğuz 12 , Semih 2, White 2, Preldzic 2
EFES PİLSEN: Nicholas 7, Wright , Mustafa Abi 2, Kerem Gönlüm 4, Woods 5, Serkan , Gregory 21, Hutson 25, Ermal 4, Ender 9
1. PERİYOT: 25-17 (Fenerbahçe Ülker)
DEVRE: 43-37 (Fenerbahçe Ülker lehine)
3. PERİYOT: 63-57 (Fenerbahçe Ülker lehine)
5 FAUL: Mirsad (27.11)

Sekopej
10.Ekim.2006, 05:51
Güzel maçtı, Efes'i oyun olarak ezdik, biraz sıktığımızda fark hemen 15 oluyor. Geçen senenin devamı, en son 4-0'da kalmıştık, yine yendik Efes'i. Tanjeviç'e hala tam olarak güvenemiyorum ama oynanan 4 maça bakınca keyfim yerine geliyor.

Tartışmalı faul, üzerine bir tartışmalı faul daha, bu faule itiraza teknik faul, sonraki hucümda da alakası olmamasına rağmen Soloman'a steps çalınması. Daha bir sürü küçük detay. Ama sonuç belli. Bir kupa daha Fenerbahçe'mize geldi.

100. yılda bize bir kupa daha getiren takımıma çok teşekkür ederim. Bu ligin en iyisiyiz. Avrupa maçı düzeyinde bir maç oldu. Avrupa'da da iyi yerlere geliriz umarım.

Sekopej
10.Ekim.2006, 05:54

Biz Efes'i hep yenelim sen herşeye rağmen hep Efes'i tebrik et. Bizim için sorun yok. Lig sonunda Efes'i tekrar 4-0'la geçtiğimizde de Efes'i tebrik etmen dileğiyle.;;)

Cengo
10.Ekim.2006, 06:07
Bir pivot daha gündemde Fenerbahçe'de..
Öncelik 4,5dan 5 bir pivot ama Cabarkapa (2,11) konuşulan isim..
Cabarkapa bonservissiz ve Karadağ kökenli.Tanjevic ile bağlantılarının fazla olduğunu düşünüyorum..
Fenerbahçe'de takım oyunu, azim üst seviyede.Eze eze yendik..

Efesi bir iki maçtır izliyordum zaten, korktuğum oldu Kenny müthiş transfer.Diğerleri de iyi oyuncular ama çok da iyi sayılmazlar.Kenny bu sene Efes'te yıldız olur.Geçen maç da inanılmaz işler yapmıştı, müthiş şutör.
Çok eksiklikleri var, çok fazla dağınık oyuncular var.Takım oyunu oturmaz bu şekilde, David Blatt egosu yüksek bir takım kurmuş, bu takıma iyi hücum yaptırırsınız ama iyi savunma yaptıramazsınız..

Maçın yorumlarına gelelim..

Vidmar'ı bu maçta beğendim, diğer maçlarda çok cılız kalmıştı.Sırtı dönük vücut vücuda iyi oynuyor, pivot hareketlerini yaşına göre çok iyi yapıyor, en az 5-6 sene daha büyükmüş izlenimi veriyor, ki yüzüne bakınca kaç yaşında olduğunu anlarsınız zaten..
Çok dengeli, fundamental ve oyun sezgisini iyi geliştirmiş.Çok kritik reboundlar aldı, bir iki önemli sayısı vardı.İyi savunma yaptı.Bu sezon geldiğinden beri ilk defa sorumluluk aldığını gördüm ve çok rahatladım.Rakip Efes çünkü..

Predzelic iyi oyuncu, daha çok oyun bilgisine güveniyor.Orta mesafede fena şutör değil, her şeyden az çok var.Nokta transfer olmuş, umarım daha da gelişir,güçlenir büyük yıldız olur.Bu arada dengeli bir şekilde kilo almalı zamanla bence..

Semih müthiş azimli, her yere yetişiyor.Yıkacak ortalığı bıraksanız.Yüreği ile oynuyor, ve sürekli gelişiyor.Helal..
Oğuz her zamanki gibi, daha fazla sorumluluk alıyor artık.İyi yardımlaşıyor, uzun,orta mesafe şutlarında ilerleme var.Pivot hareketlerinde çalışmalı, sokabileceği birebirlerde kaçırdı arada..

James White alışamamış, yeni daha doğaldır.Takıma oturunca bomba etkisi verecek her maç, seyirci yerinden hoplatacak..
O nasıl drivedır öyle, Julius Erwing geldi zannettim bir an : )))

Mrsic daha az oynadı, daha çok pg gibi kullanıyor onu Tanjevic.Hakan daha genç, o yüzden kritik maçlarda Solomon-Mrsic 1 oynarlar değişmeli..
Mrsic her zaman müthiş, sıkışık anda al maçı kurtarsın.Bugün pek iş düşmedi gerçi ama..

Mirsad hala biraz dengesiz, hiç değişmeyecek bu adam :D
Fakat yine de dengeli şut stili, agresif oyunu ile her zaman Mirsad Mirsad'dır..
Kötü oynasa da savunmada bomba bu adam.. (CSKA maçında sinirimi kabartmıştı o ayrı)

Ömer geçen seneden devam, hız,savunma,şut.
Üçü bir arada, keyif kahvesi gibi..

İbrahimmmmmmmmmm
Büyük kaptan bizi diskoya götür : ))
Maçın kralı..

Ve Solomon..
Avrupa'nın en iyi 5 pgdan biri.
Ötesi yok, YORUM YOK..

El Comandante
10.Ekim.2006, 06:10
Efes`in bu maci yenecegini düsünüyordum Tanjevic faktörünü göze alarak,ama Fenerbahce bizleri sasirtti.Iyi oynayarak hakettigi bir maci aldi.Bize de tebrikler demek demek düser.

Sekopej
10.Ekim.2006, 06:11
Çok güzel analiz Cengiz, ekleyecek birşey yok.

Mirsad'ın maç sonunda söyledikleri çok hoşuma gitti. Ben bugün çok oynayamadım, kenardan amigoluk yaptım dedi. Hep ayakta hep takımı ateşliyor. 3 sayı 5 reboudla oynadı ama katkısı çok çok fazlaydı saha kenarında da olsa.:D

El Comandante
10.Ekim.2006, 06:13
Mahsuru yoksa birsey soracagim.

Tarik neden atildi simdi ?

GodfatheR
10.Ekim.2006, 06:16
Mirsad'ı ben çok seviyorum:D Taraftarın adamı resmen amigoluk yaptı bütün maç:D Maçta özellikle takım arkadaşlığının çok yüksek olduğunu gördük bench tekıler cok heycanlıydı yine son sözü SOLOMON söyledi
I LOVE YOU SOLOMON:D

BlackEagle19o3
10.Ekim.2006, 06:19
Efes nasıl kaçırdı son saniyelerde o atışları anlayamıyorum:(
Tebrikler Fenerbahçe...

GodfatheR
10.Ekim.2006, 06:20
Efes nasıl kaçırdı son saniyelerde o atışları anlayamıyorum:(
Tebrikler Fenerbahçe...

valla ben iki kere 15 sayı öne geçen fenerin bu maçı nasıl son saniyelere bıraktı onu anlayamadım

Sekopej
10.Ekim.2006, 06:22
Mahsuru yoksa birsey soracagim.

Tarik neden atildi simdi ?

Konuyla alakası yok, atılmasının da bu konuyla alakası yok. Yeni bir bölüm açtık ya oradan ya da yöneticilere mesaj atarak bilgi alabilirsiniz.

El Comandante
10.Ekim.2006, 06:24
Konuyla alakası yok, atılmasının da bu konuyla alakası yok. Yeni bir bölüm açtık ya oradan ya da yöneticilere mesaj atarak bilgi alabilirsiniz.

Peki Serkan abi,sagolasin.

Fenerbahce bu sene gene iddiali geliyor,sampiyonlugun en büyük adayi Fenerbahce & Telekom kanimca.

GeNç KaRTaL
10.Ekim.2006, 17:28
Galibiyetten dolayı tebrik ediyorum Fenerbahçeli arkadaşları.Bu sezon çekişmeli bir sezon bizi bekliyor.

goosfraba
10.Ekim.2006, 20:19
Bir kupa daha aldık bakalım:)

Tebrikler Fenerbahçem

Allah nicelerini verir inşallah. (:

YusufT
10.Ekim.2006, 22:52
Fener bu sefer hak etti :)

CeNTeR_TR
14.Ekim.2006, 19:36
Hakemlere rağmen Fenerbahçe diye bir alıntı yapayım gerçi biraz değişik olacaktı ama neyse =)

Geç yazıyorum ama yazayım...

Mükemmel oyun mükemmel galibiyet.....

4-0 a tesadüf diyenlere bu maç açıklayacı olmuştur ;;)

the_imam912
14.Ekim.2006, 19:42
Süperler gerçekten.
Son saniyede kurtardık.