PDA

View Full Version : Closing Down-Alan Daraltma... Hata mı, Yoksa Gerçek mi?

Ilhan
24.Ekim.2006, 21:32
Pek çoğumuz oyunu aldığımızda ilk olarak dedik ki bu oyuncular alan daraltma yapmıyor, yanlarından geçene bakıyor sadece, topa basmıyor dedik. Maç motorundaki en önemli hatalardan biri dedik, sıkıldık ve oynamak istemedik. Ama bilmediğimiz şöyle birşey vardı. Gerçek hayatta Alex'e ne kadar pres yap derseniz deyin, o yine gücünü hücuma harcar. Tıpkı Tümer gibi, Sergen gibi, Delgado gibi, Deivid gibi.

Bu yazıda taktiklerimizin closing down bölümünün ne işe yaradığını, closing down'a nelerin etki ettiğini ve oyuncuların sahada doğru closing down yapmaları için ne yapmaları gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle closing down ne demek, bunu anlayalım:

Closing down: Closing down yani alan daraltma demek, topun kale çizginize X metre uzaktayken oyuncularınızın pres yapmaya, alan daraltmaya başlaması. X metreyi ayarlayan faktörler ise oyuncunuza taktiklerde verdiğiniz closing down ayarı, oyuncunun kondüsyonu, workrate (çalışma oranı) özelliği, ve topun gelişine göre aldığı pozisyondur. Ayrıca oyuncunun hızı ve saldırganlık özelliği nasıl closing down yaptığını etkiler.

Closing down tam olarak ne demektir?

Basitçe açıklamak gerekirse, her oyuncunun belirlenmiş bir tehlike alanı vardır. Oyuncunun taktik ayarından ona closing down yapmasını söylersiniz. Ama nereye? Bir oyuncu alan daraltıyorsa 2 işten birini yapıyor veya her ikisini de yapıyor olabilir. Oyuncu pas atılması mümkün alanlarda alan daraltma yapabilir, veya direkt oyuncunun üzerine gidip ondan topu kapmak için alan daraltma yapabilir. İkisini de yapıp yapmayacağı veya ikisinden birini yapacağı tamamen oyuncunun özellikleriyle alakalıdır. Oyuncunun taktiklerdeki closing down sekmesini en sola getirdiğinizde ona defansif çizgisinde alan daraltma yapmasını emretmiş olursunuz. Bu sekmeyi ortaya getirdiğinizde oyuncunza kendi yarı sahası içinde alan daraltma yapmasını emretmiş olursunuz. Bu sekmeyi en sağa getirdiğinizde ise oyuncunuza tüm sahada alan daraltma yapmasını emretmiş olursunuz. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var, bir oyuncunuza, örnek olarak bir MC oyuncunuzun taktiklerdeki closing down sekmesini en sağa getirdiğinizde bütün sahada pres yapmadığını görebilirsiniz. Bunun sebebi, her oyuncunun belirli bir tehlike bölgesi olmasıdır. Eğer karşıdaki oyuncunun herhangi bir tehlike yaratma olasılığı yoksa oyuncunuz alan daraltma yapmaz.

Oyuncularınızın yüksek closing down yapmasını etkileyen özellikler Bravery (cesaret), Work Rate (çalışma oranı) ve Agression (Saldırganlık)'tır. Yüksek closing down yapmak oyuncularınızı yorar ve direncini azaltır.

SI Games haftalar önce oyundaki closing down sorunu için birkaç çözüm getirmişti ama bu çözümlerin yeterli olmadığını görmüştük. Şimdi oyunda oyuncularının etkili alan daraltma yapması için size bir kaç şey tavsiye edeceğim:

1. Mentality (Anlayış): Oyuncularınızın sahada nasıl pozisyon aldığını etkiler. Oyunda closing down tam anlamıyla çalışmadığına göre şunlardan emin olmalısınız:

* Defans oyuncularınız çok çok defansif olmamalı. Normal mentality (anlayış) onların pozisyonlarını korumasında ve topu kazanmalarında faydalı olacaktır.

2. Defensive Line (Defans çizgisi): Çok ilerde bir defansif çizgi kullanıyorsanız çok hızlı ve özellikleri iyi defans oyuncularına sahip olmalısınız. Genelde bu tercih edilmemeli. Defansif çizgiyi normal yapmanız oyuncularınızın doğru pozisyonda durabilmeleri için gereklidir.

3. Closing Down (Alan daraltma): Defans oyuncularınız pozisyon kaybetmemek için çok closing down yapmamalı. DC oyuncularınız az closing down yapmalı, DR ve DL oyuncularınız normalden biraz daha az closing down yapmalı. Rakibin formasyonuna göre defans oyuncularınız adam markajı yapması iyi olabilir, ancak özel olarak bir oyuncuya adam markajı yaptırmayın.

Verdiğim tavsiyeler belki ideal olmayabilir ancak en azından şimdilik işe yarar;)

YusufT
24.Ekim.2006, 21:37
sagolasin Ilhan abi

shamur1
25.Ekim.2006, 03:45
Çok yararLı bır yazı oLduğundan emınım okuyacam sımdı emegıne sağLık..

yorukefe
25.Ekim.2006, 09:37
Cok saol bende bununla ilgili bir soru sormuştum ama tam yanıt alamıyordum şuanda sorumun %50 sini öğrenmiş oldum sayende. Senden ricam sıkı markaj seçeneğinide böğle detaylı anlatırsan beni çok mutlu etmiş olursun.Bilgiler için tşk.
Birde aklıma takıldı oyunculara verilen komutla takıma verdiğimiz komut aynı mantıklamı işliyor. Yani takıma Closing down çizgisini sağa çekersek sıksık diye bir yazı çıkıyor bu takım olarak önde pres yap demekmi oluyor. Eğer öğle oluyorsa defans oyuncusuna geride press yap dememe rağmen o takım komutuna uyarak öndemi press yapar ? :D Biraz uzun bir soru oldu yanıtını merak ediyorum...

bySilver
25.Ekim.2006, 14:45
Okudum uygulayacagım.

shamur1
25.Ekim.2006, 20:31
ÖnceLikle aLan daraLtma oyuncuların yaratıcıLıı iLe endeksLi bır olaydır.. Örneğin sen forvetLerıne hem alan daraLt hemde yaratıcı oL dıyemezsın .. eğer dersen olay şöyle olur .. Forvetın hem aLan daraLtıp bır yandanda yaratıcı oLması yanı ıkı işi bır anda gercekLeştirmesı cok zordur.. Örnegın atak oyuncuya aLan daralt ve yaratıcı oL dersen oyuncu alan daraltınca kendı işlevini görevini yapamaz. nedeni ise atak oyuncunun görevı gelen topları indirmek boştakı arkadaşlarına top vermek gol pozisyonuna sokmak bı nevı asist yapmak gıbı.. Bunu 20 diLimlik sekmeden uygularsak yaratıcıLık 15 alan daraltma 5 oLur. ama birde şöyle bir şey var .. Hızlı tempoyla oynuyarsan eğer forvet oyuncularının fazla yaratıcı oLmamalıdır .. Oyun tempon 20 üzerınden 15 ise forvetlerının yaratıcıLıkları 5 oLmaLıdr .. eğer tempo 5 ise yaratıcıLık 15 oLmaLıdır ..

Sıkı Markaj : Oyunda hem rakibe yakın oynayıp hemde aLanını kontrol etmeye yarar. Alan savunması oyuncunun aLan savunması yapmasını sağLar.. Adam markajı ise oyuncunun tek bır rakip ile oynamasına uğraşır ayrıca Şunuda belırtmek ıstıyorum bazı arkadaşlar kontraatak opsiyonunu kucuk takımların deplasmanda 10 kısı gerı cekıLıp hızlı adamlarla golu dusunmesını sanıyor .. ama Oyunda kontraatak Hücuma cok hızLı cıkarak rakıbı genelde az adamLa yakalamasına fırsat verır.. Yanı defans yapmak değiL hucum yaparken hucuma daha hızLı cıkıLmasıdr..

yorukefe
25.Ekim.2006, 22:56
Defansin gobeginde oynayan bir oyuncuya sikimarkaj yap dersem ama dikkat adam markaj degil. Alan daraltmasinida nadiren desem o oyuncu onu bolgesini bosaltip tehlike iceren adamin pesindenmi gider yoksa kendi bolgesinden uzaklasinca sikimarkaj yapmayi birakirmi. Benim istedigim tehlike iceren oyuncu korner cizgisine gitsede oyuncu onun pesini birakmamali vede kademeye diger oyuncu girmeli felan :D Bunu yapmak istiyorum fakat olmuyo. Mesela artik taktiklerimde merkez amc vede merkez dmc oynatmiyorum tek basina amc yapan oyuncu ile tek basina dmc yapan oyuncu tm benim istedigimi yapmiyo. Mesela tek gobekteki dmc den heryere yardim etmesini istiyorum gerektigindede kademe yapmasini istiyorum ama mac komple izledigimde goruyorumki adam gobekten ayrilmiyo sadece ara sira iki defans oyuncu arasina girip havadan yada yerden gelen toplara hamle yapiyor yani takim sanki 1 kisi eksik oynuyor. AMC ise oda tek forvet oynamama ragmen 2 li forvetmis gibi cok ileri gidiyor vede hedef santraforumun yerinden ayrilmasina neden oluyor kanat oyuncularida mecbur ceza sahasinda kim varsa ona orta yapmak zorunda kaliyor. Kisilik olarak pres yapan amc bulmak zaten zor bide atakta bir ise yaramayan bir kisi yine sanki 1 kisi eksik oluyo :D Bide bu iki mevkide takimda var ise ozaman 2 kisi eksik gibi oluyo. Suna cok dikkat ettim tek santrafor oynuyorsan ozaman arkasina 2 amc verdiginde yerinden oynamiyor vede indirdigi toplar genelde bizde kalma olasiligi artiyor.Oyunda en iyi isi gobekte oynayan 2 mc yapiyor arasina 3. mc koydugunda orasida bozuluyo :D

fikom
25.Ekim.2006, 23:19
ÖnceLikle aLan daraLtma oyuncuların yaratıcıLıı iLe endeksLi bır olaydır.. Örneğin sen forvetLerıne hem alan daraLt hemde yaratıcı oL dıyemezsın .. eğer dersen olay şöyle olur .. Forvetın hem aLan daraLtıp bır yandanda yaratıcı oLması yanı ıkı işi bır anda gercekLeştirmesı cok zordur.. Örnegın atak oyuncuya aLan daralt ve yaratıcı oL dersen oyuncu alan daraltınca kendı işlevini görevini yapamaz. nedeni ise atak oyuncunun görevı gelen topları indirmek boştakı arkadaşlarına top vermek gol pozisyonuna sokmak bı nevı asist yapmak gıbı.. Bunu 20 diLimlik sekmeden uygularsak yaratıcıLık 15 alan daraltma 5 oLur. ama birde şöyle bir şey var .. Hızlı tempoyla oynuyarsan eğer forvet oyuncularının fazla yaratıcı oLmamalıdır .. Oyun tempon 20 üzerınden 15 ise forvetlerının yaratıcıLıkları 5 oLmaLıdr .. eğer tempo 5 ise yaratıcıLık 15 oLmaLıdır ..

Sıkı Markaj : Oyunda hem rakibe yakın oynayıp hemde aLanını kontrol etmeye yarar. Alan savunması oyuncunun aLan savunması yapmasını sağLar.. Adam markajı ise oyuncunun tek bır rakip ile oynamasına uğraşır ayrıca Şunuda belırtmek ıstıyorum bazı arkadaşlar kontraatak opsiyonunu kucuk takımların deplasmanda 10 kısı gerı cekıLıp hızlı adamlarla golu dusunmesını sanıyor .. ama Oyunda kontraatak Hücuma cok hızLı cıkarak rakıbı genelde az adamLa yakalamasına fırsat verır.. Yanı defans yapmak değiL hucum yaparken hucuma daha hızLı cıkıLmasıdr..

Ben creative feedomu 18 olan oyuncularıma closing down 15 uygulatıyorum vede 8 9 10 gibi rakamlarla oynuyorlar.tabi ki kötü oynadığı maçlarda oluyor.ama genelde iyi oynuyorlar.senin söyleidğin sadece bir tez mi yoksa bunun bir zararı var m?yani yaratıcı bir oyuncunun kondisyonu iyiyse ona ayrıca alan daraltma yaptırmamızda ne zarar olabilir.gerçek hayattan bahsedecek olursak örneğin gerard, yada şöle diyim alexin pres yapanı olsa real madridde oynar diyorlar.bu yaratıcılığının yanında alan daraltma yapmasının da büyük bir artı olacağını göstermiyor mu.şimdi oyuna geçiyorum. bnun bence kondisyonla ilgisi var.eğer bir oyuncunun work rate saldırganlık gibi özellikleri varsa alan da daraltır yaratıcılığını da gösterir.ama bu özellikler yoksa fenerdeki deniz ve aurelio gibi oyuncular baskıyı yapar topu kapar alex de aldığı toplaa yaratıcılığını kullanır evellallah.bir de bu yönden düşünebilirmisin.hangimizin söleidği doru bilemiorum beraber soruyu bulabiliriz.

yorukefe
25.Ekim.2006, 23:53
Bebim fikrim yaraticilik yetenektir vede pres yapmasi o oyuncunun yetenegine zarar vermez.Sadece sorumluluklarini arttirir alex sorumluluktan kaciyo nedenide acik artik doymus alex 20 yasinda olsaydi inanin ikisinide yapmak isterdi daha buyuk kulube gitmek icin.

fikom
26.Ekim.2006, 01:11
ilk söylediğine katılıyorum ama alex konusunda söylediine katılmıyorum.doyumla ilgisi yok.o zaman 23 24 yaşında neden büyük bi takıma transfer olmamış.bu onun futbol karakteriyle ilgili bir şey.alexin zaman zaman maçlarda çok hırslı olduğunu görsek de maç boyunca hiçbir zaman pres yapmamıştır.

shamur1
26.Ekim.2006, 05:57
Bakın arkadaşLar evet söyLediim bır tez ama gercek hayattan düşüneLim .. DıyeLım aLex tarzı bır adam sen ona yaratıcıLığı 18 verdın alan daraLtmasıda 15 pekı aLex sımdı hem alan daraltcak hem de yaratıcı oLcak sızce akLa yatkınmı ? Bu adam aLan daraltırken pres yaparken nası ondan yaratıcı oLmasını bekLıyeceksınkı ? yaratıcıLıkla aLan daraLtma bırbırıyle orantıLı bır sekıLdedır

20 üzerınden bırbırını tamamLadıgını dusunursek YaratıcıLıgı 10 oLan bır Mr nın aLan daraLtması da 10 dur .. YaratıcıLıgı 5 oLan bır oyuncunun aLan daraLtmasıda 15 oLmaLıdır

yorukefe
26.Ekim.2006, 11:42
Benim dusuncem yaraticilik oyun ici serbeslik gibi birsey oyunda bu yuzdende genc oyunculara daha dogrusu mentali zayif oyunculara yaraticiligi yuksek olsada o ozelligini kullanmamak daha iyi mentali yuksek yaraticiligida 15 olan birine ben daha cok guvenirim :d
Buda farkli bir yaklasim olsun size...

shamur1
26.Ekim.2006, 21:12
FarkLı yakLaşımLar oLacakki bızlerde tartışabilcez fikirLerimizi

fikom
27.Ekim.2006, 00:17
Bakın arkadaşLar evet söyLediim bır tez ama gercek hayattan düşüneLim .. DıyeLım aLex tarzı bır adam sen ona yaratıcıLığı 18 verdın alan daraLtmasıda 15 pekı aLex sımdı hem alan daraltcak hem de yaratıcı oLcak sızce akLa yatkınmı ? Bu adam aLan daraltırken pres yaparken nası ondan yaratıcı oLmasını bekLıyeceksınkı ? yaratıcıLıkla aLan daraLtma bırbırıyle orantıLı bır sekıLdedır

20 üzerınden bırbırını tamamLadıgını dusunursek YaratıcıLıgı 10 oLan bır Mr nın aLan daraLtması da 10 dur .. YaratıcıLıgı 5 oLan bır oyuncunun aLan daraLtmasıda 15 oLmaLıdır

yalnız sen iki işi bir anda yapılması gibi bir zorunluk varmış gibi konuşuyosun.pres topsuz oyunda yaratıcılıkta toplu oyunda vardır.yani alexin futbol karakterinde bu olsa top rakipteyken alan daraltır.top kendisindeyken de alır ne yapacaksa nereye pas atacaksa atar.yani pres yapması onun yaratıcılığında olumsuz nasıl bir etki yapabilir sence?

shamur1
27.Ekim.2006, 03:54
Bıde böyLe anLatayım sana ..oyuncunun aLan daraLtması ’ı 15 ise, o 15’lik sanal daire içine giren her adama yaklaşır, ona baskı yapar. aLan daraLtması ’ı 5 ise, daire daha küçük olur ve sadece ona çok yakın olan oyunculara baskı yapar. Aynısı YaratıcıLık için de geçerlidir. Oyuncuya o sanal daire içinde yaratıcılığnı göstermesi için serbestlik tanınır.Bu nedenle oyuncuya hem yuksek aLan daraLtma hem de yuksek yaratıcıLık vermek yanLış oLur bunLar birbirinin tamamLayan diLimlerdir ..

fikom
27.Ekim.2006, 20:21
peki sen defans oyuncularına closing down ne derecede yaptırıyosun?normal mi?

yorukefe
28.Ekim.2006, 00:53
Oncelikle sunu belirteyim soglediklerin cok guzel bilgiler fakat biryerde yanlislik var nedenini de sogle acikliyim sana. Oyunu oynarken press butonunu saga dogru cektigimizde ne yazar ya normal yazar yada sik sik yazar dimi ayni sey yaraticilik icinde gecerli. Simdi senin sogledigin seyler dogru ise ozaman cevrimde hata var eger cevrim dogru ise ozaman sik sik alan daraltmadan ben 20 lik bir dairede alan daralttan ziyade hic dinlenme yorgunluktan olsen bile alan daralt anlamini cikaririm. Ayni sey yaraticilik icinde gecerli. Fikom nikli arkadasin sogledikleride cok mantikli toplu oyun topsuz oyun olayida hayet akla yatkin. Bide sogle dusunelim eger alan daraltma ile yaraticilik ayni anda olmasaydi ozaman Emre Belezoglu gibi oyuncular olusmazdi :D bu tarz oyuncularin isi hep pres yapmaktir hemde oyunu kurmaktir. Bide benim su dikkatimi cekti yaraticiligi fazla verdigimiz bir oyuncu sunuda cok sik sik yapiyor oyun icinde sova yonelik bir futbol oynuyor yada sizin belki dikkatinizi cekmistir olmadik anda orta sahadan kalecinin ustunden topu asirtarak gol atabiliyor. Bu isi galatasarayda Haci iyi yapardi hatirlayin onu adam tam yaraticilik uzmani idi + alexten iyi yonu preste yapardi :D Biraz karisik oldu ama umarim sen nedemek istedigimi anlarsin...
Bide su aklima geldi senin dedigin dogru ise sogle bir formul uygularsak nasi olur sence
Saglik + Dayaniklilik / 2 cikan deger ne ise o derecede oyuncuya alan daraltmasini soglersek acaba nasil olur bunu denemek lazim :D
Hatta ben usenmedim bu konu acildiktan sonra hemen alan daraltmayi seven oyunculardan kurulu bir kadroyu editior yardimi ile kurdum deneme amacli. Ingiliz liginde yari devreyi lider bitirdi ama sonra hizla dustu vede 4 siraya kadar geriledi. Rakipler bizi cozunce artik mac kazanamaz hale geldik :D Kadro aklimda degil ama oyun kayitli kadroyu isterseniz size yazarim.

shamur1
28.Ekim.2006, 03:00
Ya aLan daraLtma mevkılere göre farkLıLık gösterir.. Benım anLattığım şey defans için ..Fikom arkadaşın sorusana cvp vereyım.. Ben Kendı evimdeki maçLarda Defans çizgisini Öne Kurarım Ortadakı 2 Dc yede aLan daraLtma sık sık yaparım. Tabiki 2 Dc nız HızLı oyuncuLar oLmaLı .. DepLasmanda ise derin defans çizgisi ve 2 Dc ye fazLa alan daraLtma vermem . Uygunu Budur .. Bunların tersini denerseniz eğer neler oLduğunu görürsünüz. Hemen örnek vereLim güncel hayattan .. DiyeLim Fenerbahçe - Oftaş maçı ? Fenerbahçe savunmasını geridemi kurar yoksa Önde mi ? Tabikide Önde . Önde kurduğu içinde ortasahaya yakın oLur yanı aLan daraLtır. Hıc gördunuzmu Edu Lugano ikiLisi Kadıköyde çakıLı oynadığını ? DepLasmanda ise örnegın Chelsea-Fenerbahçe maçı ? Bu sefer işler tersine döner ve Fenerbahce defansını geride kurar Ve fazla aLan daraLtmaz defansta 2 Dc sabit durur. çünkü chelsea ztn Fenerbahcenın üstüne saLdırcak . Sen Londra da defansı Önde kurarsan ve aLan daraLtma yaptırırsan defansına mafoLursun Ne kadar hızLı oyuncun oLsa bıLe arkaya cok adam kaçar .

Ortasaha için ve forvet ıcın aLan daraLtma yapıLması Lazım eLbet. DepLasmanda forvetlerınıze aLan daraLtma verırsınızkı. Ev sahıbı takım oyunu karsı sahaya yıkamasın hemen Senın forvetın gidip bassınkı karşı takım defans oyuncuLarı eLini koLunu sallayarak pas yapamasın. asLında bu anLattıklarımın hepsi Günümüz FutboLuyla bıre bır dusunceler . Biraz düşünürseniz farkına varırsınız.

Saglik + Dayaniklilik / 2 cikan deger ne ise o derecede oyuncuya alan daraltmasini soglersek acaba nasil olur bunu denemek lazim ? Sen burda Kafa buLuyosun heraLde Kendınce ? benım ordakı yazdıkLarımı kafamdan uydurmadım O yazdıkLarım Türkçeye cevrıLmıs optımum sonuçLar .. Gerisi benm düşüncem sadece oKe ?

ayseeg
28.Ekim.2006, 03:41
yazı harika olmuş... takıldığım noktalardan biriydi oyunda.tavsiyeler kısa sürede test edilecektir :)

yorukefe
28.Ekim.2006, 04:35
Saglik + Dayaniklilik / 2 derken Kafa bulmadim aksine ciddi ciddi dusunmeye basladim en kisa zamandada deniycem. Hem neden senle kafa bulayim senin fikirlerini beyendigimi sogledim bunun ustune birde kafami bulucam. Ornek Vieira nin bende dayaniklilik + saglik / 2 cikan sonuc 19 bu oyuncuya max alan daralt desen yinede kolay kolay yikilmaz zor yorulur demek istiyorum...

shamur1
28.Ekim.2006, 08:03
yazı harika olmuş... takıldığım noktalardan biriydi oyunda.tavsiyeler kısa sürede test edilecektir :)

SonuçLarı paylaşırsan sevınırım ..

Kusura bakma o zmn yorukefe. asLında bu oyunun püf noktası burda her ne kadar süper futboLculara sahip oLunsada defans cizgisi yada aLan daraLtmasında yapılacak hatalar hüsrana sebeb oLuyor malasef.

Zaten Dmc mevkısı ıcın genelde Top Kapma ,DayanıkLıLık ve ÇaLışma Oranı çok önemLidir. Ama eğer bu oyuncun top kontroLu ve Pası kötüyse örneğin Gattuso tarzı bir adamsa Kısa basit pas kuLlanması gerekır.Karşında Pres yapan takım varsa doğrudan yanı direk ayağa pas oynamak daha ıyı oLur.

Şu an sırf depLasmanda aLan daraltma defansıf cizgi üzerine çaLışıyorum not defterım biLe var yanımda sankı gerçek teknık adam gibi biLgilerimi kağıt üzerine dökuyorum =)

Kendi evimde taktiğimde hıc bır sorunum yok vaLla .. Şu an üzerinde durduğum olay ise Deplasman da Dclermıze az aLan daraLtma ve defansif cizgim geride ama Markaj ve Sıkı Markaj şıkları ne derece oLumLu ne derece oLumsuz onun üstünde duruyorum .. Burdanda bUnun üzerine tartışırsak daya ıyı biLgileniriz ..

Sıkı Markaj : Hem rakibe yakın oynayıp Hem de aLanını kontrol etmeye çaLışmaktır. Sizce nasıL uyguLanmalıdır ne düşünüyorsunuz ? evdemi yoksa depLasmandamı ? aLan daraLtırken mı yoksa aLan daraLtma yapmadanmı kuLlanıLır ?

yorukefe
28.Ekim.2006, 10:00
Calismalarin bittiginde deplasmanda oynattigin taktigi merak ediyorum yayinlarsanda sevinirim. Defans cizgisini dibe cekmek istiyosun sanirim ben o konuda cok cektim nezaman defansi dibe ceksem tamam az pozisyon veriyor takim ama buseferde cok fazla, uzaktan sutlarla gol yiyor.

fikom
28.Ekim.2006, 17:44
Ya aLan daraLtma mevkılere göre farkLıLık gösterir.. Benım anLattığım şey defans için ..Fikom arkadaşın sorusana cvp vereyım.. Ben Kendı evimdeki maçLarda Defans çizgisini Öne Kurarım Ortadakı 2 Dc yede aLan daraLtma sık sık yaparım. Tabiki 2 Dc nız HızLı oyuncuLar oLmaLı .. DepLasmanda ise derin defans çizgisi ve 2 Dc ye fazLa alan daraLtma vermem . Uygunu Budur .. Bunların tersini denerseniz eğer neler oLduğunu görürsünüz. Hemen örnek vereLim güncel hayattan .. DiyeLim Fenerbahçe - Oftaş maçı ? Fenerbahçe savunmasını geridemi kurar yoksa Önde mi ? Tabikide Önde . Önde kurduğu içinde ortasahaya yakın oLur yanı aLan daraLtır. Hıc gördunuzmu Edu Lugano ikiLisi Kadıköyde çakıLı oynadığını ? DepLasmanda ise örnegın Chelsea-Fenerbahçe maçı ? Bu sefer işler tersine döner ve Fenerbahce defansını geride kurar Ve fazla aLan daraLtmaz defansta 2 Dc sabit durur. çünkü chelsea ztn Fenerbahcenın üstüne saLdırcak . Sen Londra da defansı Önde kurarsan ve aLan daraLtma yaptırırsan defansına mafoLursun Ne kadar hızLı oyuncun oLsa bıLe arkaya cok adam kaçar .

Ortasaha için ve forvet ıcın aLan daraLtma yapıLması Lazım eLbet. DepLasmanda forvetlerınıze aLan daraLtma verırsınızkı. Ev sahıbı takım oyunu karsı sahaya yıkamasın hemen Senın forvetın gidip bassınkı karşı takım defans oyuncuLarı eLini koLunu sallayarak pas yapamasın. asLında bu anLattıklarımın hepsi Günümüz FutboLuyla bıre bır dusunceler . Biraz düşünürseniz farkına varırsınız.

Saglik + Dayaniklilik / 2 cikan deger ne ise o derecede oyuncuya alan daraltmasini soglersek acaba nasil olur bunu denemek lazim ? Sen burda Kafa buLuyosun heraLde Kendınce ? benım ordakı yazdıkLarımı kafamdan uydurmadım O yazdıkLarım Türkçeye cevrıLmıs optımum sonuçLar .. Gerisi benm düşüncem sadece oKe ?

tamam şimdi aynı yönde düşünüyoruz.ben defans oyuncularından bahsetmiyordum.hücum oyuncularından bahsediyordum söylediklerimi savunurken.defans oyuncularına da alan daraltmayı sık sık yapmamakta fayda var bence.en azından şöyle deneyebiliriz.defansın ortasındaki iki defanstan bir tanesine sık sık diğeri normal yapabiliriz.

sıkı markaja gelirsek;tarifi de göz önüne alırsak sıkı markajı en azından defanstaki dört oyuncumuza yaptırmalıyız.ammmaaaa bu dört oyuncumuza alan daraltmayı hiç bi zaman sık sık yaptırmamalıyız.mormalin bir dilim altında olması kafii. ne diyor kitap hem rakibe yakın oynaayıp hem alanını kontrol etmektir.yani rakip yokken gidip ona basmıyor(alan daraltma) rakibi onun alanına girince gidiyo bi koyuyo şöle vücudunu;)böyle olunca hem alanını aybetmiyor hemde rakibini bunaltıyor.bak ben bunun üzerine kurdum taktiğimi 30. haftaya girdiğimde 9 gol yemiştim.mboro ile.ama baya sene geçmişti.bi deneyebilirsin tabi.yinede güzel sonuç bence.a bu arada defansif çizginide deep yapma mormalin bir altı veya iki altı yapabilirsin.
bide bunlaa dene istersen.sonuçları yazarmısın ne derecede tuttu ne derecede tutmadı.sorun nerde gibi çözüm bulalım.

shamur1
28.Ekim.2006, 19:31
Bugun benım anLattıkLarımı ve senın de tavsiyeLerini uygulayıp premier Ligde denıyecem kusursuz bı sekılde.

Alan daraLtma konusunda hemfikir oLduk sonunda. Zaten Stoperlerın aLan daraLtmasını Her zaman düşük oLmaLıdır. Bunda hemfikiriz. Çünkü iyi bir stoper Hemen rakibin ayağına daLmaz. En uygun zamanı bekLer.

Sağ bek soL bek e ise kanımca yüksek aLan daraLtma vermemız gerekıyor .Neden mi Rakibe bassın ve rakip boş aLan bulamasın . ayrıca kanatLarda bizim ceza aLanına bolca orta yapamasın . AMR AML Oyuncularınıda uyguLanabılır bu

Son oLarak defansif çizgi de nerede kuracağımız da Takımımızın oynadığı mantaLiteye bağLıdır. Dc lerdekı oyuncuLarımızn Pozisyon aLma becerisi ve seri oLmaLarı defans hattımız ıcın cok önemLidir. Pozisyon aLamayan ve yavaş oyunculara sahipsek savunmamızı ortasahaya yakın kurarsak cok koLay goL yeriz.

Norman mantalite ıLe oynuyorsak defans çizgiside tam ortada oLmalıdır. senın dediğin gibi . (fikom) Ama atak oynuyorsak ve defansımızda iyiyse defansıf çizgimizi öne kurarak oyunu rakip sahaya yıkarız baskı kurabıLırz.

Savunma ağırLıklı yanı defansıf bır oyun tarzı benimsiyorsak ise defans cızgısını gerıde tutmak daha ıyıdır. Böylece butun oyuncuLar gerı cekıLerek bır butun haLınde savunma yaparız ve rakibede boş aLan bırakmayız fazla .

Ayrıca son olarak da dengeyı sağlamak ıcın ofansif cizgimiz diyeLim 15 ise defansıf cızgımızde 15 oLmalıdır . Örnegın Mr ML AmC Ve Fc Lerın Mantalıtesı 15 yapmışşsak defans çizgiside 15 yapmaLıyız kı o dengeyı sağLıyabıLelım

Oyuncu MantaLitesi de Oyuncunun aLan DaraLtmasından Daha aşağıda oLmaLıdır

fikom
29.Ekim.2006, 00:53
bak bugün deneyeceksin madem bunları bek oyuncularına da alan daraltmayı normalin bir altında yaptır defansif çizgiyi de derinden bir yada iki kademe üstte yap.yani normal.vede hepsine sıkı markaj ver.bu şekilde dene bakalım nasıl olacak.inş işe yarar.hadi başarılar.bide hangi takımla oynuyosun dipnot olarak yazarsın.

shamur1
29.Ekim.2006, 07:18
Evet uyguLadıkLarım depLasmanda defans cızgısını normaLden 2 kademe azaLttım ortadakı 2 dc ye sıkı markaj ve aLan daraLtma nadiren in 1 kademe üstü beklere de aynı aLan daraLtma ve sıkı markaj uyguLattım . gercektende işe yaradı. Lige başlamadım henuz . Aston ViLla ile bı deneyeyım dedim . hazırlık maçlarında deplasmanda İnter'i 3-1 fuLham' ı 2-0 M.city i de 3-0 yendim .

Ama şimdi defans oLayını haLlettık artık sorunumuz yok . Bir şey kaLdı şuan o da depLasman da oynadığımız için 2 Fc mizede aLan daraLtma sık sık yoksa az mı ? Ben sık sık yapıyorum . Çünkü kontraatak ve deplasmanda oLduğun için rakip defansa basman gerekıyor ve onLarın rahat top kuLlanmasını engeLlemen gerekıyor .. Fikom bunda da hemfikirmiyiz ? Sen deplasman da yada kendı evınde forvetlerıne aLan daraLtmayı nasıL yaptırıyosun ?

fikom
29.Ekim.2006, 16:39
Başarılı olman çok güzel.İmşallah ligde de devam edecektir.fc lere gelince;ben fclerden bir tanesini atak mantaliteinnn bir dilim altında oynatıyorum o presi sık sık yapıyor.diğer fcyi yine atak mantalitenin bir dilim üstünde oynatıyorum.ona da alan daraltmayı normal yaptırıyorum.bu daha atak oynayan biraz teknik olursa daha iyi.çünkü hold up ball yapmasında çok fayda var.malum defansif oynuyoruz.vedebu adama ileri koşuları rarely yapıyoruz ara derinlemesine paslar sık sık.hani sık sık alan daraltma yapan vardı ya ona da ileri koşular sık sık yapıyoruz.işte top ilerideki forvete ulaştığında ropu biraz ayağında tutarsa diğer forvetimiz depara başlıyor(bu adamın muhakkak hızlı olması lazım)ara pası alıyor vede kaleciyle karşı karşıya golü kaçırıyor:)hepsini atamaz tabi.attıkları oyuncunun kalitesine göre fazlalaşır.kendi evimde de deplasmanda da aynı uygulattırıyorum.defansif sistemleri severim çünkü.gol yemekten nefret ediyorum.1-0 olsun benim olsun.benim kendi evimde ve deplasmanda farkılı uyguladığım tek şey defans çizgisi.kendş evimde normal deplasmanda normalin iki yada üç altı maça göre değişir.hadi eyvallah.

shamur1
29.Ekim.2006, 23:24
Hemen hemen aynı şeylerı yapıyoruz. Ben Atak oyuncuma Sık sık aLan daraLtma verıyorum Ve topu tut seçeneğini kesınLıkle işaretLemek şart.Yanındakı fc ye de aLan daraLtmayı karışık verıyorum tabi bu adam hızLı ve bıtırıcı bır santrfor oLması Lazım . o hızLı forvetın ıLerı koşuLarını az yapmak ne derece doğru ? ıLerı cıkısLarı mı dıyosun yoksa topLa beraber koş mu ?

fikom
30.Ekim.2006, 17:24
yanlış anlaşılma var.iki forvetimize 1 ve 2 dersek;
1:ileri koşular sık sık alan daraltma sık sık mentalite normalin iki üstü
2:ileri koşular rarely derinlemesine pas sık sık alan daraltma karışık,ve de hold up ball.şimdi iyi anlattım sanırım.

shamur1
30.Ekim.2006, 20:56
DepLasmanda hicbir sorunum kaLmadı artık . En kısa zamanda upLoad edınce denersın sende oke.

Takım mantalıtesı:normaL ın 2 altı
Pas : Doğrudan
Tempo :Hızlı
GenişLik :Normal ın 2 aLtı
YaratıcıLık: Normal ın 2 altı
ALan daraLtma: sık sık
Top Kapma:Normal
Zaman gecırme :Karışık
Defans çizgisi:NormaL ın 2 altı

Pas odağı : 2 Kanada birden , aLan savunması , Atak oyuncuya pas karışık

Oyuncu komutlarında ise defansımdakı 2 Dc aLan daraLtma Nadiren in 1 üstü yanı karışık , sıkı markaj,

Beklerım mantaLitesı normal ın 2 aLtı aLan daraLtmaları karışık ve sıkı markaj

Kanatlarım da iLeri oku kaLdırdım ok fln yok ama mantaLitesi ofansif yaratıcıLıkları fazla karışık pas ve aLan daraLtma karışık iLeri çıkışLar da sık . Oku kaldırınca daha ıyı oLdu ama Okları amL ye doğru cekersenız o zmn Mantalitelerini normaL oLsun

Dmc oyuncum aLan daraLtma sık Sıkı Markaj ve doğrudan pas

Amc ise alan daraltma nadiren kısa pas yaratıLık fazla

Atak oyuncum aLan daraLtma sık , topu tutsun kısa pas mantalite normalin 2 üstü

Hızlı forvet ise aLan daraLtma karışık kısa paslar mantalite ofansif 2 üstü ilerı cıkıslar sık sık

Her takımda denıyorum en son denızLıspor ıle cok gucsuz kadrosuna rağmen deplasmanda yıne aynı başarıyı elde ettım . Oyuncu paslarını yazmadım bazı oyuncuLarın gerek yok cunku rakip kaleye yakın oyuncular kısa pas diğerleride uzakLığına ve mantalıtelerıne göre ayarlanır

fikom
30.Ekim.2006, 22:54
iyi.inş indirenler de güzel başarılar sağlarlar.atak veryosyonlarla ilgili de çok güzel taktikler geliştiriyorum.bu konuda da kafana takılanlar olursa paylaşabiliriz.

eXcitinG
31.Ekim.2006, 18:06
DepLasmanda oynuyorum diye aLan daraLtma yapmayacaksın diye bişey yoktur.Herkesin bir yoğurt yiğişi vardır ve herkesin fikri kendisinedir ama ben herzaman ve heryerde aLan daraLtma derim.Takımına güvenme oLayıdır.Takımının potansiyeLi varsa depLasmanda da aLandaraLtırsın rakibine baskı kurarsın oyununu bozabiLir hatta savumayı önde de tutarsın.Ben Everton u yönetiyorum şu an ve DepLasmanda CheaLse,Tottenham gibi saLdırgan ve hızLı takımLarı net skorLarLa bariz üstünLük kurarak mağLup ettim.Yani dengeyi iyi ayarLamak gerek.En çekindiğiniz takımLarı biLe kendi oyununuzdan taviz vermeyip başarı eLde etme oLasıLığınız vardır.Durumu iyi ayarLamak rakibi iyi anaLiz etmek gerek.

ŞöyLe bir durum.Ben cheaLse yi depLasmanda 3-1 gibi eze eze deniLen tabi iLe yendim.ALan daraLttım,savunmamı önde kurdum.Çünki tek forvet çıkmışLardı ve eLimde hızLı bir savunma oyuncusu vardı.Neden geriye yasLanıp o tek forvete daha çok pozisyon verme imkanı tanıyayım ki ? Çift forvet çıksaLardı Pizzaro-Drogba yine aynı sistemi uyguLardım.NasıL oLsa biri yine ağır tip santrafor ve çift forvet oynadıkLarı için daha çok kanat varyasyonu deneyecekLerinden eğer çakıLı oynasaydım yine rakibime yem oLurdum.Ama yine oyunumdan taviz vermeyerek kendi taktiğimi uyguLadım.Ha eğer Sheva-Drogba çıksaLardı o zaman mecbur savunmayı yasLayıp aLan daraLtmayı azaLtıp pozisyon kaybını önLemeye çaLışırdım ve kontra atak oynardım..

Yani anLatmak istediğim.CLosing down u yaparken kendi takımınıza ne kadar güveniyorsunuz.Rakib takım nasıL kurgu da çıkacak bu önemLidir.Yani en çekiLecek takımLara karşıda cLosing down yapıp müthiş sonuçLar eLde etmek mümkündür.

Bu da tabi benim görüşüm.

nessus
31.Ekim.2006, 19:15
Cfreedom ile CDown'ın bağlantılı olduğu tezi 2007 için wwfan (bkz sigames forumları) tarafından ortaya atılmıştı. Gerçi adamı da suçlamayalım Türkçe'ye çeviren arkadaş kendi fikrini eklemiş olabilir orjinal metni yalayıp yutmuş değilim. Başka bir sitede yer alan çevirisine baktım. (tabi çeviri yaptığını belirtmemişti!)

Neyse, yine Sigames forumlarında adamın biri çok güzel bir deney yapıyor. Editörden asistan menajerini Ferguson, Morinho gibi adamları ayarlıyor. Sonra hazırlık maçından önce tatile çıkıp, maçı dışardan izliyor. (yöntem kabaca böyle, ama tatile çıkıyor mu çıkmıyor mu onu tartışmayalım)

1-15-30-45-70-90 dakikalarda Ferguson'un neler yaptığına nasıl taktik ayarladığına bakıyor. Görüntülerden anladığım kadarıyla Ferguson genel olarak takımına çok fazla CFreedom veriyor, ama Cdown konusunda elini de korkak alıştırmıyor! Yani yapay zeka CF ile CD arasında bir bağlantı kurmuyor.

Bkz işte Ferguson'ın Portsmouth'u maça şöyle başlıyor:

http://img182.imageshack.us/img182/3752/closingdown3minute00zg3.jpg

Sağdan CF'ye dikkat ediniz.

eXcitinG
31.Ekim.2006, 21:25
O yüzden de işte senin söyLediğin sav dan doLayı bize karşı bu gösterdiklerini uyguLadığında başarı oranı daha da düşüyor ;)) Doğru taktik,doğru anLayış kuLLandığında neticiLeri herkez görüyor.Bir oyunda senin ne kadar başarı yakaLadığına birde bu mentaLite iLe ne kadar başarı yakaLandığına da bakmak ve tartışmak gerek.Biraz uçuk bir mentaLity bence.

eXcitinG
31.Ekim.2006, 22:01
Ayrıca 2008 de durumLar biraz daha değişmiş durumda.

nessus
31.Ekim.2006, 22:25
Ferguson nerdeyse her 15 dk'da bir mentalite değişikliği yapıyor :)

Bende evvela CD-CF bağlantısına bel bağlayanlardandım. 2008 itibariyle pek umursamıyorum. Çünkü oyuncularımın kişisel becerilerini ön plana almasını istediğim bir taktik ile oynuyorum. Ama cd yapmamaları şartı ile değil. Açıkçası bunun gibi screenshotlar CF ayarlarını biraz daha sağa itmeme neden oldu ;)

Ayrıca mantıken pres yapmasını alan daraltmasını istediğiniz bir oyuncunun top ayağındayken ya da takım atağa kalkmışken yüksek CD yüzünden neden davranışlarında bir değişiklik olsun? Demin koştum yoruldum şimdi çalım atamam diyecek değil bence. (teamwork-work rate)

Geçenlerde bir deney yaptım. Tüm ayarların mixed olduğu klasik 442'de takımın yarısını 20 CF yarısını 0 CF ile oynattım. (sağdakiler20/soldakiler0) Oyunu full izledim. Gözüme çok net bir fark göze çarpmadı. En belirgini sağ açık oyuncumun daha fazla dribbling yapmaya hevesli gözükmesiydi. Ayrıca özel yetenekleri (dictates tempo gibi) daha sık kullandıklarını düşündüm (gördüm diyemem, kesin konuşamıyorum)

İki tarafta aynı oranda CD yaptı, işini aksatmadı.

Sonuç itibariyle, elimizde bir sonuç yok :icon_cool:

eXcitinG
01.Kasım.2006, 00:56
Ne oLdu şimdi sıfıra sıfır eLde sıfırmı :zuhaha

yorukefe
01.Kasım.2006, 02:10
Dün Real Madrid Valencia'ı deplasmanda 5-1 yendi adamları dikkatle izledim defans pres yapmıyordu hatta sıkı markaç bile yapmadan güle oynaya 5-1 kazandılar :D Diziliş 4-4-2 gibiydi hatta maçı anlatanda 4-4-2 dedi ama maçı izlediğimizde sahada hiç 4-4-2 gibi durmuyolardı geri 4 lü tamam 4 lü olduğu besbelli ama ileri 4 lü sürekli yer değiştiriyordu. Raul, Robinho hiç alan daraltmıyor orta sahadada sadece diarra denilen adam pres yapıyor. Guti pres yapmadan sadece nerde duracağını bilerek oynuyor büssürü top kapıyor felan filan. Alan daraltma önemli hiç şüpesiz büyük takımlarla küçüm takımlar arasındaki açığı kapatmak için şart. Küçük takımsan illaki alan daraltmak zorundasın buna mecbursun yenersin yenemezsin o ayrı konu ama alan daraltmazsan Rakibin oynamasına izin verirsen maçı kaybetme olasılığın artar. Bide şu dikkatimi çekti katılırsınız katılmazsınız ben yinede söğliyim. Eğer takımınızda duran topları kullanan bir oyuncunuz yok ise genelde duran toptan gol yiyen takım haline gliyorsunuz. Yapay zekadan yola çıkarak bunu söğlüyorum. Takımda alex tarzında oyuncunuz var ise duran toptan gol atmasanız bile gol yeme olasılığınız düşüyor.

wwhirlwind
01.Kasım.2006, 03:54
arkadaslar her takıma gore her rakibe gore her oyuncuya gore vs...... bunların hepsi degisir o oyle yapmıs bu boyle yapmıs su soyle gostermis vs.... bosverin herseyi kendi bildiginizi yapın :)

fikom
01.Kasım.2006, 23:55
DepLasmanda oynuyorum diye aLan daraLtma yapmayacaksın diye bişey yoktur.Herkesin bir yoğurt yiğişi vardır ve herkesin fikri kendisinedir ama ben herzaman ve heryerde aLan daraLtma derim.Takımına güvenme oLayıdır.Takımının potansiyeLi varsa depLasmanda da aLandaraLtırsın rakibine baskı kurarsın oyununu bozabiLir hatta savumayı önde de tutarsın.Ben Everton u yönetiyorum şu an ve DepLasmanda CheaLse,Tottenham gibi saLdırgan ve hızLı takımLarı net skorLarLa bariz üstünLük kurarak mağLup ettim.Yani dengeyi iyi ayarLamak gerek.En çekindiğiniz takımLarı biLe kendi oyununuzdan taviz vermeyip başarı eLde etme oLasıLığınız vardır.Durumu iyi ayarLamak rakibi iyi anaLiz etmek gerek.

ŞöyLe bir durum.Ben cheaLse yi depLasmanda 3-1 gibi eze eze deniLen tabi iLe yendim.ALan daraLttım,savunmamı önde kurdum.Çünki tek forvet çıkmışLardı ve eLimde hızLı bir savunma oyuncusu vardı.Neden geriye yasLanıp o tek forvete daha çok pozisyon verme imkanı tanıyayım ki ? Çift forvet çıksaLardı Pizzaro-Drogba yine aynı sistemi uyguLardım.NasıL oLsa biri yine ağır tip santrafor ve çift forvet oynadıkLarı için daha çok kanat varyasyonu deneyecekLerinden eğer çakıLı oynasaydım yine rakibime yem oLurdum.Ama yine oyunumdan taviz vermeyerek kendi taktiğimi uyguLadım.Ha eğer Sheva-Drogba çıksaLardı o zaman mecbur savunmayı yasLayıp aLan daraLtmayı azaLtıp pozisyon kaybını önLemeye çaLışırdım ve kontra atak oynardım..

Yani anLatmak istediğim.CLosing down u yaparken kendi takımınıza ne kadar güveniyorsunuz.Rakib takım nasıL kurgu da çıkacak bu önemLidir.Yani en çekiLecek takımLara karşıda cLosing down yapıp müthiş sonuçLar eLde etmek mümkündür.

Bu da tabi benim görüşüm.

Rakip takıma oyununu kabul ettirmek için sadece kusursuz bir taktik yeterli değildir.alan daraltma konusunda senden farkıl fazla birşey söylemeyeceğim.bence de deplasmanda yda içsaha farketmez.alan daraltma yapmalıyız. ama defans oyuncularına kendi evimde yada deplasmanda alan daraltmayı kesinlikle sık sık yaptırmam.
sen defansını önde tutarak başarılı olabiliyosundur evertonla ama bu istikrarlı mı yada kaçıncı sezonundasın, istediğin transferleri yaptın mı.kaliteli bir kadro yada buna yakın bir kadro kurduysan istediklerini yapabilme olasılığın daha yüksek.
eğer vasat bir kadroyla mücadele ediyorsak defansımızı önde kurmamız çok sakıncalı istediğin kadar güzel bir taktik kur isterse chealse tek forvetle çıksın kanattan robben uzun topa bir koşu yapar bizim defans da golü izler.yada istediğin kadar şevçenkoya özel önlem al adam markajı ver.senin vasat bir oyuncun onu nasıl kontrol edebilecek ki.bunları maçlarda izleidm malesef çok ders aldım.
işte biz vasat bir takımdan bahsediyoruz.kazanmamızın sürpriz olduğu bir takımdan.işte böyle takımlarda güzel bir defansif taktik kurgulayabilirsen net pozisyonlar vermeden sonuca gidebiliriz.tabi defansif oynamak demek pres yapmamak ta değildir.dediğim gibi dengeleri iyi kurmak gerekiyor.
sonuç olarak sonuç önemlidir.eğer sen vasat bir takımla chealseyi deplasmanda defansın önde yeniyorsan bu taktiği kullanmaman için bi neden yok.bu bana göre zor.ben de diğer şekilde yenebiliyosam başka bir arayışa girmeme gerek yok.ikisi de doğru olmuş oluyor.önemli olan kazanmak.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

arkadaslar her takıma gore her rakibe gore her oyuncuya gore vs...... bunların hepsi degisir o oyle yapmıs bu boyle yapmıs su soyle gostermis vs.... bosverin herseyi kendi bildiginizi yapın :)

evet tabi ki kendi bildiklerini yapmalısın.ama yanlış yaptığın birşeyden mantıklı bir görüşle vazgeçip yine kendi bildiklerin doğrultusunda değişiklik yapabilirsin.bunun bi sakıncası yok.sen de deneyip yararını gördüğün şeyleri payşlaşabilirsin.belki daha önce dikkatimizi çekmeyen bişeydir faydalanırız.

shamur1
03.Kasım.2006, 21:15
Son yorumLara baktığım da geneLde beLli başLı uyguLamalardan bahsediLmiş. Tmm aLan daraLtma her zmn gerek ama bu senın takımına ve oyuncularına göre değişir değişen nokta ise defanstaki aLan daraLtmadır. Arkadaş Everton demiş Joseph Yobo hem hızLı hem de hava üstünLüğü war yani bu adamın yanına 1 tane dha hızLı oyuncuyLa defansını önde kurabiLirsin bu çok koLay ama Sunderland iLe hızları 10-12 civarı olan oyuncularla defans cızgısını öne aLırsan sonucu gayet net görürsün . oNun ıcın bu bir tez değiLdir her takıma göre değişir .Sunderland iLe bende isterim önde basmayı defansı ortasahaya yakın kurmayı ama bu hüsrandan öte gitmez. Ayrıca fikomun da dediği gbi Dc ler kesınLıkle aLan daraLtması az oLmaLı iç dış saha farketmz