PDA

View Full Version : Oyuncu Dışı Personelleri Tanıtım

perpetua
06.Kasım.2006, 09:45
Bu başlık altında gözlemci, yardımcı antrenör, antrenör, ilk takım antrenörü, kaleci antrenörü, kondisyoner, genç takım antrenörü ve fizyoterapistler hakkında bilgiler sunacağım.

İlk olarak oyuncu dışı personellerin özelliklerini açıklayarak başlayalım.

Antrenörlük Özellikleri:
Ofans (Attacking): Ofans tekniği eğitebilme becerisi.
Kaleci eğitimi (Goalkeeper Training): Kalecilik tekniği eğitebilme becerisi.
Savunma (Defending): Savunma tekniği eğitebilme becerisi.
Kondisyon (Fitness): Dayanıklılık ve Aerobik eğitebilme becerisi.
Personel Yönetimi (Man Management): Altında çalışan kişileri ne kadar iyi yönetebildiği.
Zihinsel (Mental): Oyunun zihinsel yönünü ne kadar iyi eğitebildiği.
Taktiksel (Tactical): Oyunun taktiksel yönünü ne kadar iyi eğtebildiği.
Teknik (Technical): Oyunun teknik yönünü ne kadar iyi eğitebildiği.
Genç Oyuncularla Çalışma (Working With Youngsters): Genç oyuncuları eğitme konusunda ne kadar iyi olduğu. Ayrıca maçlarda genç oyunculara şans verme eğilimi.

Zihinsel Özellikler:
Alışım (Adaptability): Vatandaşı olmadığı ülkeye ne kadar kolay alışabildiği
Kararlılık (Determination): Görevini iyi şekilde yapma konusunda ne kadar kararlı olduğu.
Yetenek Tahmin Etme (Judging Player Ability): Bir oyuncunun şu anda sahip olduğu yeteneği ölçme becerisi.
Potansiyel Tahmin Etme (Judging Player Potential): Bir oyuncunun potansiyelini ölçme becerisi.
Disiplin Seviyesi (Level Of Discipline): Disiplinsiz hareketler yapan oyunculara karşı sert ceza verme eğilimi.
Motivasyon (Motivating): Oyuncuları ne kadar iyi motive ettiği.
Fizyoterapi (Physiotherapy): Ne kadar kaliteli bir fizyoterapist olduğu.
Taktiksel Bilgi (Tactical Knowledge): Taktiksel bilgisinin seviyesi.

Yardımcı Antrenör
Sizin yokluğunuzda takımı yönetecek, taktik verecek, takım konuşmalarını yapacak, genç takımı yönetecek kişi olduğu için motivasyon, taktiksel bilgi, kararlılık, genç oyuncularla çalışma, personel yönetimi gibi özelliklerinin uygun seviyelerde olması doğru olacaktır. Ayrıca yardımcı antrenörünüzü antrenmanlarda da görevlendirebileceğiniz için antrenörlük özelliklerinden bazılarının da yüksek olması yarar sağlayacaktır.

Antrenör
Takımdaki oyuncuların antrenman'da eğtiminden sorumludurlar. Antrenörlük özelliklerinin seviyesine göre oyuncular üzerindeki etkileri de değişir.

Peki bir antrenörün hangi özelliklerinin yüksek olması, hangi antrenman programının kalitesini yükseltir?
Dayanıklıklık ve Aerobik Antrenmanı: Kondisyon
Kaleci Antrenmanı:Kaleci Eğitimi
Taktik Antrenmanını: Taktiksel
Top Kontrol Antrenmanı: Teknik ve Zihinsel
Savunma Antrenmanı: Savunma ve Taktiksel
Ofans Antrenmanı: Ofans ve Taktiksel
Şut Antrenmanı: Ofans ve Teknik
Duran Toplar Antrenmanı: Teknik, Zihinsel, OfansTakımınıza en üst seviye antrenman yapmak istiyorsanız (7 yıldız) antrenörlerinizin özelliklerinin seviyesi aşağıdaki şekilde olması gerekemektedir (alıntı (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcommunity.sigames. com%2Feve%2Fforums%2Fa%2Ftpc%2Ff%2F1519717%2Fm%2F1 632017743))
Dayanıklılık: Kondisyon >= 18
Aerobik: Kondisyon >= 18
Kaleci: Kaleci Eğitimi >= 18
Taktik: Taktiksel >= 18
Savunma: Savunma = 18 & Taktiksel >= 18 veya
Savunma = 19 & Taktiksel >= 14
Savunma = 20 & Taktiksel >= 10
Top Kontrolü: Teknik = 18 & Zihinsel >= 18 veya
Teknik = 19 & Zihinsel >= 14
Teknik = 20 & Zihinsel >= 10
Ofans: Ofans = 18 & Taktiksel >= 18 veya
Ofans = 19 & Taktiksel >= 14
Ofans = 20 & Taktiksel >= 10
Şut: Ofans = 18 & Teknik >= 18 veya
Ofans = 19 & Teknik >= 14
Ofans = 20 & Teknik >= 10
Duran Top: Teknik = 17 & Zihinsel + Ofans >= 39 veya
Teknik = 18 & Zihinsel + Ofans >= 36
Teknik = 19 & Zihinsel + Ofans >= 33
Teknik = 20 & Zihinsel + Ofans >= 30
Takımınızda bir çok farklı antrenör görevlendirebilirsiniz. Bu antrenörler ve görevlerini aşağıda sıralıyorum.
Antrenör (Coach): Ne iş olsa yapar. A takım, genç takım, kaleci, forvet, teknik, kondisyon ayırımı yapmadan her türlü konuda antrenman ihtiyaçlarınızı karşılar. Bu nedenle de diğer antrenör tiplerinden daha fazla para talep eder.
Kondisyon Antrenörü (Fitness Coach): Sadece A takımın veya genc takımın kondisyon antrenmanları ile görevlendirilebilir. Tahmin edeceğiniz gibi kondisyon antrenmanı özelliği yüksek seviyede olan antrenörleri bu göreve atamanız doğru olacaktır.
Genç Takım Antrenörü (Youth Team Coach): Sadece genç takım oyuncularının antrenmanı ile ilgilenir. Takımınızda zaten bir çok antrenör bulunuyorsa, ve bu antrenörlerin genç oyuncularla çalışma özelliği tatmin edici bir seviyede ise genç takım antrenörü bulundurmanın önemli bir avantajı da yoktur.
İlk Takım Antrenörü (First Team Coach): Sadece A takım oyuncularının antrenmanı ile ilgilenir. Bazı antrenörler genç takım ile çalışmak istemediği için özellikle bu görev tanımı ile çalışmak isteyebilirler. Ayrıca genç oyuncularla çalışma konusunda başarılı olmayan antrenörlerin sadece A takım ile çalışmasını kontrat verirken bu görevi tanımlayarak sağlayabilirsiniz (ayrıca genç takım antrenmanlarında bu antrenör' görev vermeyebilirsiniz).
Kaleci Antrenörü (Goalkeeping Coach): A takım veya genç takımlardaki kalecilerin antrenmanı ile ilgilenir.
Fizyoterapistler
Fizyoterapistler sakatlanan oyuncularınızın bir an önce sahalara dönmesi için canla başla çalışan kişilerdir. Fizyoterapist özelliği yüksek olan kişileri bu görev için tercih ettiğiniz takdirde, eğer sakatlanan oyuncunuzun sağlık özelliği yeterince yüksekse, oyuncu nispeten daha kısa sürede iyileşecektir. Kadronuzda fizyoterapist(ler) bulundurmanız yeterlidir. Görevlerini yapmaları için sizin herhangi bir komut vermenize gerek yoktur.

Gözlemciler
Takımınıza yeni oyuncu transfer etme konusunda sağ kolunuz kuşkusuz gözlemciler olacaktır. Hem oyuncularin belirgin olmayan özelliklerini görmenizi sağlayacak hem de oyuncuların becerileri hakkında sizlere detayli bilgiler vereceklerdir. Bunun dışında izledikleri oyuncunun takıma uyumunu da size belirtecektir.

Gözlemciler için en önemli özellikler kuşkusuz Yetenek Tahmin Etme ve Potansiyel Tahmin etme özellikleridir. Bu özellikler gözlemcinin izlediği bir oyuncunun hem şu anki seviyesini hem de ileride ne kadar iyi bir oyuncu olabileceğinin tahminini yapabilme becerisidir. Unutmamak gerekir ki gözlemciler de hata yapabilir ve yaterli potansiyeli olmayan veya takim icin yeterince iyi olmayan bir oyuncuyu size önerebilir. Bir oyuncuyu transfer etme konusunda son karar size ait olduğu için gözlemcinizin raporunu okurken gözlemcinizin özelliklerinin seviyesini de göz önünde tutmanız doğru olacaktır. Mesela oyuncu potansiyelini tahmin etme özelliği zayıf olan bir gözlemcinin genç yetenek tavsiyelerini dinlememeniz mantıklı olacaktır.

Gözlemcileri farklı ülkelere veya kıtalara yolladığınızda gözlemcileriniz bu ülke veya kıta hakkında daha çok bilgiye sahip olacak, o ülkeleri tanıması sayesinde oyuncu arama ekranında daha fazla oyuncu bulabilmenizi sağlayacaktır.

Gözlemcilerinizin, gittiği ülkelerde bulduğu oyuncu sayısı hem oyunda kullandığınız veritabanı büyüklüğü, hem de gözlemcinizin kararlılığı ile belirlenir. Daha karararli bir gözlemci nispeten daha fazla oyuncu bulacaktır ve rapor sunacaktır.

Hatta kararlılık butun oyuncu dışı personeller için önemli bir özelliktir. Kararlılık antrenörlerinizin oyuncular üzerindeki etkisini, fizyoterapistlerin sakatları iyileştirme konusunda başarısını yükseltecektir.

Yurt dışından transfer ettiğiniz oyuncu dışı personellerin adaptasyon özelliğinin yüksek olması, geldiği yabancı ülke ve takıma daha çabuk yarar sağlamasına yol açacaktır.

Ilhan
06.Kasım.2006, 10:18
Kesinlikle. Daha erken iyileşir. Ben hatta fizyoterapi özelliğinden çok motivasyon özelliğine dikkat ederim.

Benim 1 sorum olacak?

Şimdi benim çok kaliteli bir doktorum var kulübümde(Dünyaca Ünlü) sakatlanan bir oyuncunun iyileşmesinde gerçekten büyük bir rol oynuyor mu?

alex_sercan
07.Kasım.2006, 02:28
Çok teşekkürler. Harika bir çalışma olmuş eline sağlık.

BlackEagle19o3
07.Kasım.2006, 02:33
Ömer abi gerçekten harikasın.Söyleyecek başka söz bulamıyorum:)

DeNiZ_1903
07.Kasım.2006, 02:42
Harikasın abi , emeğine sağlık :)

the_imam912
07.Kasım.2006, 03:05
Helal olsun be diyecek söz bulamıyorum (2)(2)
(a)

Ahmet_77
07.Kasım.2006, 03:07
Teşekkürler.Çok yararlı bi rehber oldu.

werder91
07.Kasım.2006, 04:09
çok çok teşekkürler, harika bi rehber......

Rodrigo Tello
07.Kasım.2006, 23:19
Çok Teşekkür ederim.Merak ettigim bir konuydu.Saol..

ZeroG
11.Kasım.2006, 00:38
Gerçekten müthiş bir çalışma olmuş.Teşekkürler...

Sheriff
12.Kasım.2006, 23:41
Benim 1 sorum olacak?

Şimdi benim çok kaliteli bir doktorum var kulübümde(Dünyaca Ünlü) sakatlanan bir oyuncunun iyileşmesinde gerçekten büyük bir rol oynuyor mu?
Fizyoterapist dünya klasında ise oyuncunun tam olarak ne zaman iyileşebileceğini hesaplar.. İyileşme süresine etkisi çok çok az olur..Bir aylık sakatlıkta belki 1-2 gün..

Onur123
13.Kasım.2006, 02:25
ya süper bir inceleme olmuş.Çok yararlı oldu bana çok saol valla :D :)

yokartiklebron
22.Kasım.2006, 18:41
abi öncelikle hazırladıgın rehberler için teşekürler çogunu okudum
bn bi sorum olcak bu personellerin tanıtımı dışında personel tavsiyelerinin oldugu bir konu var mı ya da bana burdæn yardımcı olabilir misiniz

lastchaos
23.Kasım.2006, 19:20
ömer abi Duran Top: Tekniksel = 17 & Zihinsel + Ofans >= 39 nasıl oluyor?

zihinsel ve ofans kaç olması gerekiyor?bi türlü çözmeye çalıştım ama 6 yıldız bulabildim..
arkadaşlar bilen varsa memnuniyet duyarım..

BlueSoul
14.Ocak.2007, 00:05
taşekkürler ben bu personellerin çok etkili olduğunu düşünüyorum. en az yaptığınız oyuncu tansferleri kadar oyunda etkili bence

chingy_31
20.Ocak.2007, 00:12
bn bu antremanların ve antranörlerin oyuncuların özelliklerin artmasında çok önmli olduunu düşünorum ve ayrıca bunları uygulayarak başarı yakaladım.sadece taktik ve potensiyel oyuncularla bitmiyor bu oyun.

quarizmam
15.Nisan.2007, 17:27
belki bir çoğunuzun bildiği bir konudur ama bilmeyenler için faydalı olacaktır...malumunuz küçük bir anadolu takımını çalıştırıyorsanız en fazla 2-3 antrenöre izin verirler...daha fazla antrenör çalıştırmak için şu yöntemi izleyebilirsiniz. antrenörlerinize başantrenörlük teklif edin hepsi başantrenör olduktan sonra yeni antrenörler alın. daha sonra onlara da başantrenörlük teklif edin ve bu şekilde devam edin. ben şu an sivassporu çalıştırıyorum ve bu yöntemle 15-20 tane antrenörüm(başantrenörüm) var(abartmıyorum). iyi günler...

cruelboys
01.Haziran.2007, 08:37
tesekkurler cok yararlı bı rehber olmus

thebayezid
29.Temmuz.2007, 23:38
cok yararlı reh
ber
saol gercekten

Gangstaa
31.Temmuz.2007, 23:42
Bende birşey sormak istiyorum.Mesela 8 antrenörünüz var hepside A takımın antremanını yaptırıyor.Aynı antrenörleri Genç takım antremanınada görev versek A takımın antreman seviyesi düşermi.Bi antrenöre 2 iş verince yıldız dusuyor ya onun gıbı.

khann
02.Ağustos.2007, 07:03
çok güzel çalışma,teşekkürler

ozziee
06.Ağustos.2007, 03:14
altyapıya gelen oyuncuların iyi olup olmaması neye bağlı, gözlemcilere mi antrenörlere mi. mesela ben interi çalıştırıyorum ve hiç iyi oyuncular yetişmiyor...

sentugo
08.Ağustos.2007, 05:02
Bende birşey sormak istiyorum.Mesela 8 antrenörünüz var hepside A takımın antremanını yaptırıyor.Aynı antrenörleri Genç takım antremanınada görev versek A takımın antreman seviyesi düşermi.Bi antrenöre 2 iş verince yıldız dusuyor ya onun gıbı.

Hayır düşmüyor. Antrenörün işi bu kardeşim :D

ozziee, kardeşim her zaman çok iyi oyuncular gelmez zaten. Önce Youth ve Antrenman Tesislerini daha çok geliştirilemez hale getiriceksin. Bu gençlerin daha iyi gelişmesine yol açar. Sonra gençleri çalıştıran antrenörleri çok iyi seçiceksin.Yukarda çok iyi açıklamış zaten bunları... Bir de eğer Baş Antrenörün oyuncu potansiyel özelliği daha yüksekse o kadar iyi olur diye duymuştum. ve sonuçta yine genç yetenek bulmak istiyorsan gözlemcilere mahkumsun.Mesela en fazla 20 yaşında arat gözlemcilerle tüm dünyaya, sana rapor verdiklerindeki isimleri listene al, ya da paran varsa direk al :D

Şimdi mesela bence Sultan Cem ve Batuhan çok iyi genç oyuncular :D Ama oyunu oynarken altyapıda hiç gelişmiyorlar nerdeyse :D
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

ömer abi Duran Top: Tekniksel = 17 & Zihinsel + Ofans >= 39 nasıl oluyor?

zihinsel ve ofans kaç olması gerekiyor?bi türlü çözmeye çalıştım ama 6 yıldız bulabildim..
arkadaşlar bilen varsa memnuniyet duyarım..

kardeşim sende 17 bulma :D 19 bul, 20 bul teknikseli, ofansı da 15 lik arattır. Zaten bu özellikteki bir adam baya iyiydir. Ben sana hemen bir tavsiye adam söyliyim duran top yıldızın 7 oluversin..

Victor hugo Pereira

gungorbdk
08.Ağustos.2007, 23:03
Çok teşekkürler, antrenör alırken terimleri birbirine zor bağlıyordum, kötü sonuç alabiliyordum. Ancak, doktor ile ilgili sorunum var benim. Anladığım kadarıyla sadece fizyoterapi özelliği önemli. Ancak ben editorden ya da modifierden doktorun tüm özelliklerini yükselttiğimde iyileştirme süreleri belirgin bir şekilde kısalıyor. Bana 2 ay sakatlandığı yazıyor ama oyuncu profiline girdiğimde bu süre 2-3 hafta veya daha kısa oluyor. Sanırım fizyoterapi dışında başla özelliklerin de buna etkisi var. Belki de oyuncuların da sakatlıkla alakalı bir özelliğinden dolayı böyle sonuçlar alıyordum. Ama bu konuda kafam çok karışık, bir yola varamıyorum. Sakatlıkları çekiyorum, kadroyu geniş tutuyorum, iyi oyuncuları almaya ve bu sakatlıkları kolay aşmaya çalışıyorum, ancak bu oyuncuları da takımda zor tutuyorum, çok iyi değiller ama sürekli oynamak istiyorlar. Oynayamadıkları için de performansı düşüyor, mutsuz oluyorlar. Oyun zoor, çok zor aslında.

sentugo
09.Ağustos.2007, 03:46
Nanni var Bolonga da.. Cüzi bir miktara geliyor. Doktor seçerken ben genelde 2 doktor kullanırım, bazen üç. Biri kesin nanni oluyor. Diğer bir doktorun fizyoterapisini 20 arıyorum.. Bunu da bulduktan sonra Zaten yukarda belirtmiş Zihinsel Özellikleri yüksek olan 17-18 olan doktora bakarım.

chemichal
10.Ağustos.2007, 21:36
süper bi çalışma olmus eline sağlık..

Abazhanzo
12.Ağustos.2007, 06:21
çok güzel bir çalışma olmuş eline sağlık

veritas1957
30.Ağustos.2007, 23:08
Burda zihinselden kastedilen ney ben anlamadım?Zihinsel özelliklerden hangileri yada hepsimi?Yada aerobikte kondisyon yazıyo bu bi antrenör özelliği mi anlamadım?Yardımcı olurmusunuz..

Rehberde çok iyi gerçekten..

sentugo
31.Ağustos.2007, 00:12
Zihinsel Özelliklerin toplamı ile Ofans'ın toplamı mesela.. Ofansı ne kadar iyi olursa o kadar kolaty olur senin için.

Aerobik için Fitness Koçlarının en iyi şekilde olması lazım...

burak95
11.Ekim.2007, 18:58
güzel bir rehber

prodigy1984
20.Ekim.2007, 08:19
gözlemcilerin iyi olması alt yapıdan iyi oyuncular çıkmasını sağlar mı? tesisler dünya klasında ama hiç çıkmiyo genç yeteneğim:(

Centurion
24.Ekim.2009, 22:56
arkadaşlar yüksek *'lı koçlar bulabildiniz mi?

sentugo
25.Ekim.2009, 02:03
Moniz yine üstündür..

shadowrefree
02.Kasım.2009, 16:50
güzel bir rehber ama güncellenmesi gerekiyor FM2010 da diğer serilerin aksine 5 yıldızlı oluyor antreman seviyeleri en fazla yine zamanında yapılmış ve ufak değişikliklerle güncellenebilecek güzel bir çalışma acaba matematiksel denklemlerde değişmiş olabilir mi onuda araştırsak iyi olur..

amorti
03.Kasım.2009, 02:51
güzel bir rehber ama güncellenmesi gerekiyor FM2010 da diğer serilerin aksine 5 yıldızlı oluyor antreman seviyeleri en fazla yine zamanında yapılmış ve ufak değişikliklerle güncellenebilecek güzel bir çalışma acaba matematiksel denklemlerde değişmiş olabilir mi onuda araştırsak iyi olur..

ben de rehberi okuyunca direk "bu hesaplamalar eski" diye yorum eklemeye karar vermistim ki en dipte bu mesaji gordum; denklemler degismis gayet ve son haliyle ilgili sigames forumunda arastirma yapanlar vardi en son..(::)

Chivalry
09.Ağustos.2010, 22:51
eski konuyu hortlatmış olucam ama yeni farkettim bir sorum var;

düşük disiplin kötür kesinlikle ama, disiplinin 20 olması da takımı kötü etkiler mi ? yani 20 disiplin demek aşırı disiplin demek mi, çok iyi disiplin demek mi ? futbolcular aşırı sıkılırsa sorun çıkarabilir diye düşünüyorum bu durumda disiplini 13-14 lerde tutmak en iyisidir diyebilir miyiz?

mehmetd
25.Kasım.2010, 07:42
belki bir çoğunuzun bildiği bir konudur ama bilmeyenler için faydalı olacaktır...malumunuz küçük bir anadolu takımını çalıştırıyorsanız en fazla 2-3 antrenöre izin verirler...daha fazla antrenör çalıştırmak için şu yöntemi izleyebilirsiniz. antrenörlerinize başantrenörlük teklif edin hepsi başantrenör olduktan sonra yeni antrenörler alın. daha sonra onlara da başantrenörlük teklif edin ve bu şekilde devam edin. ben şu an sivassporu çalıştırıyorum ve bu yöntemle 15-20 tane antrenörüm(başantrenörüm) var(abartmıyorum). iyi günler...

eski konuyu hortlatmış olucam ama yeni farkettim bir sorum var;

düşük disiplin kötür kesinlikle ama, disiplinin 20 olması da takımı kötü etkiler mi ? yani 20 disiplin demek aşırı disiplin demek mi, çok iyi disiplin demek mi ? futbolcular aşırı sıkılırsa sorun çıkarabilir diye düşünüyorum bu durumda disiplini 13-14 lerde tutmak en iyisidir diyebilir miyiz?

1 gerçi çok eski soru ama bende toplam 9 çalıştırıcı var zira 9 antreman var her birine 1 personel ayırdım.

2 o da mantıklı gibi gözüküyor ama 13 14 te olmasın. 18 falan en az olsa daha iyi olur. zira şöyle düşün 20 maçın 13 ünde disiplin mi yada 18 20 sinde disiplinli oyun mu?oyuncular da daha iyi olur. tabi her zaman asistanını dinleme o başka:icon_smile: