PDA

View Full Version : Cevap bulamadığımız 08 olayları

DisCo
19.Kasım.2006, 02:45
Oyunda dikkatimi çeken sizlerinde haberdar olduğu bir kaç konuyu tartışmaya açmak istedim. Bunlar gibi basit şeyler gözden mi kaçırılıyor yoksa bilerek atlanılıyor mu? Amaçsızca eklenen insanı rahatsız eden özellikler, böyle gelmiş böyle gider mantığıyla düzeltilmeyen durumlar vs. aklıma gelenleri sıralamaya çalıştım. Belki çoğundan sadece ben şikayetçiyim ancak görüş alışverişinde fayda vardır diyorum. Bence oyunun zevki de gerçekçiliğinede gölge düşüyor ve her seride Fm'yi tabiri caizse öldürüyorlar.:0:

Maçlar ve Sezon Olayları

1- Maçlarda bu kadar çok gol olması mantıklı bir durum mu? Bununla paralel gol vuruşları 18-19 olan oyuncuların %500 'lük golleri kaçırması nasıl yorumlanır. Geneline baktığınızda bir maçta iki takımında 20'ye yakın şut atması gerçeklerle bağdaşıyor mu? Eğer bağdaşıyorsa kalecilerin hep maçın adamı seçilmelerine şaşmamak gerekir.

2- Önemli pozisyonlar seçeneği ile maçı izlediğimizde gereksiz bir uzatma söz konusu. Şut çekersin ve kaleci kurtarır devamında kalecinin vuruşu kullanması sonra orta sahada bir yaygara ve topun taca çıkmasını izlemek zorundamıyız.

3- Maçın başında bir takım 2-0'ı yakalayamaz diye bir kaide mi var. 2 gol attığımız gibi akabinde 2 tane golü kalemizde görürüz. İstisnalar vardır ancak çoğunlukla böyle olur. Bunun bir açıklaması var mı?

4- Rakibimiz 2 şer gün arayla 4 maç üstüste yapıyor(İngiltere için konuşuyorum) bunun üstüne biz sadece 3 maç aralıklarla yapmamıza rağmen(biz hiç maç yapmasakta) kadro kalitemiz daha iyiyken neden hep kondisyonumuz geride başlarız.

5- Hücum ağırlıklı bir takım ile sahadayken acil gol bulmamız gerekir. Maçın son dakikalarıda yaklaşmaktadır. Takım oyununu hücum yapınca nede oyun dakikası olarak kalan 20 dakika su dan daha çabuk geçer. Bir tane atağınız bile olmaz.

6- En önemli nokta 3-0 öndeyken bile neden hala galibiyetten emin olamazsınız. Çünkü son dakikada tam 3 tane yersiniz. Peki bunun çoğunlukla olması mantıklı mı?

7- Bütün özellikleri 16 dan yukarı olan bir Baş Antrenör ile çalışırsınız ancak seçimi ona bıraktığınızda diğer takımların canını verdiği sizinde milyon harcadığınız adamı neden bir türlü ilk 11'e almaz.

8- Bir maçta neden bu kadar ofsayttan gol oluyor. 2-3 tane benim sayılmazken rakibinde 1 pozisyonunun sayılmaması ve bunun bir kaç maç tekrarlanması ne kadar gerçekçidir.

9- Gollerin, girilen pozisyonların, ofsaytların bolluğu kadar faul diye kesilen gollerin gerçeklik payı konusunda ne diyebiliriz.

10- Her maç sonunda tartışma çıkması size fikrinizin sorulması ve her seferinde federasyonun haklı olması bu özelliğin ne anlama geldiği konusunda insanı düşündürmüyor mu? Her seferinde farklı birşey olur diye itiraz ettikçe kabul görmemesi sadece ceza almamız açısından bu özelliğin konduğu fikrini doğrulayabilir mi?

11- İdmana gelmeyene 2 hafta maaş kesintisi, kötü oynaya 2 hafta maaş kesintisi, kırmızı kart görene 2 hafta maaş kesintisi koskoca bir sezonu maaş ödemeden neredeyse kapatmak ve oyuncuların her uyarıya eyvallah demesi ne kadar doğrudur. Buna paralel olarak disiplin derecesinin artması nasıl açıklanır.

12- Ceza alan oyuncunun cezasına itiraz edince bu cezanın artırılması veya itirazın bir türlü kabul edilmemesi her seferinde bir tesadüfmüdür.

13- Kısa listenizde yer alan bir oyuncu ile ilgili sürekli bu oyuncuyu alıyor Allah Allah denmesi gerçek medya ile birebir örtüşsede insanı intihara sürüklediği ve kısa liste oluşturmaktan vazgeçirdiği atlatılacak bir nokta mı?

14- Kupa finalindesiniz ve 1 gol size yeterken rakibinizede yetiyor. Haydi çocuklar 1 gole ihtiyacımız var gazı ile başlayınca neden golü atan hep biz oluyoruz. Karşı takım soyunma odasında dedikodu mu yapıyordu. Yada her seferinde inancı tam olan takımın biz olması nasıl açıklanabilir. Bu komutu verdiğimde ister büyük takım ister küçük takım olsun her zaman o 1 golü atmışımdır. İstisnasız.

Yönetim

1- Yönetimin verdiği maaş bütçesi neden hiç bir sezon birbirini tutmaz. Örnek verirsek İngilteredesiniz 30 MN transfer bütçesi ayrıldı. Aldınız iyi adamları şampiyonlar liginde yarı finalde elendiniz. Ligde de 5. oldunuz. Yayın hakları, tur geçme paralı, katılım paralı ve ligde bulunduğunuz konum ile müthiş bir gelir katkısı yaparken yönetim neden ısrarla paranın geri dönüşünü görmedik der.

2- Kendi oyuncunun maaşını kıl payı ödeyemeyip takıma para kazandırmardan başka ekibe imzasını izlerken, yönetim neden mevcut maaş oyuncuları çekecek düzeydedir der.

3- Klüp durumu iyi iken eldeki oyuncuyu çok iyi fiyatlara satacakken neden ilk teklifte aç gözlülük yapıp size sormadan kabul eder.

Transfer

1- Bir oyuncuya parayı sayıyorsunuz. Çoğu kişinin hayali olan maaşı veriyorsunuz. Ancak kabul görmüyor ve üstüne oyuncu kendi takımında oynamanın başka yerlerde şans aramaktan daha önemli olduğunu savunuyor. Yani biz bir oyuncuyu almaya kalkarken binbir dert çekiyoruz. Tabi buraya kadar itirazım yok. Ancak doğma büyüme bizim takımımızdan olan bir oyuncuya neden sözleşme imzalatmakta zorlanıyoruz. Yada takımımızda ki herhangi bir oyuncuya sözleşme imzalatamıyoruz. Neden aynı bağlılığı bizim takımımızdakiler hiçbir zaman göstermiyorlar.

2- Yeni bir oyuncu peşindesiniz. Artık 40 mn gözden çıkarıyorsunuz. Transfer gerçekleşti. Oyuncu 1 sene boyunca 40 mn değerinde kalıyor ve sene sonunda fiyatı yarı yarıya düşüyor. Oysa Ronaldinho,Messi bu oyuncuların değeri hep aynı kalıyor hatta artıyor. Bizim takımımıza gelen her oyuncunun fiyatı neden sabit kalmazken transfer yapacağımız onca oyuncunun ücretleri sürekli aynı yükselikte kalıyor ve artıyor.

3- Bir oyuncuyu X bir takıma 7 MN önerdiğinizde itibar etmezken, daha sonra 1 MN fiyata tekrar teklif ettiğinizde pazarlık esnasında fiyatı yeniden 7 MN çekince neden kabul ederler.

4- Oyuncuyu önerdiğinizde karşı takımdan gelen cevapta klübün beklentilerini karşılamıyor fiyatta indirime gidilirse ilgilenecekleri yer aldığında fiyatı 0 yapmamıza rağmen ikinci kez neden hala fiyatı indirirseniz ilgileniriz deniyor.

knsyr
19.Kasım.2006, 02:57
hepsini okudum şikayetlerini haklı buluyorum ama tek bir cevabım var
top yuvarlaktır :D oyunun yapay zekası ilerleyen sürümlerde geliştireleceğine inanıyorum :)

BeeTLeJuiCe
19.Kasım.2006, 03:23
az önceki mesajı kim sildiye allah razı olsun. :) okumamışmış cevap veremezmiş.

Arkadaşım dediklerinin harfi harfine katılıyorum. Bu hata yada ne olduğunu bilemiyeceğim olaylar bazen oyundan soğutcak derecede fazla oluyor. Hele ofsayt yada faul kararıyla iptal edilen goller. Birde transfer yaparken karşı takımın senin 20M luk teklifini reddetmesi ve başka bir takımın 15M luk teklifni kabul etmesi bunlar deli ediyor gerçekten.

Deza
19.Kasım.2006, 03:25
1. Maclarda fazla gol olmasindan ve sut cekilmesinden baskalari da yakiniyor. SI forumunda tartisiliyor bu (http://community.sigames.com/eve/forums/a/tpc/f/9482076743/m/5882089743)
Bire bir de "golcü" oyuncularin cok gol kacirmasi SI forumunda da sikayet ediliyor.(http://community.sigames.com/eve/forums/a/tpc/f/521102691/m/8942014163)
Ama gol vurusu sirasinda sadece FINISHING özelliginde bakilmamali. Soguk kanlilik, kararlilik, dogru karari alma ve teknik gibi özellikler de önemli.

2. Bence de biraz gereksiz oluyor kalecinin topu getirip yere koymasini göstermek falan. Simdilik o sirada "highlights" hizini artirarak bunu cözebilirsin .

8. Bilinen bir sorun. Herhalde cikacak patchda cözülür. (http://community.sigames.com/eve/forums/a/tpc/f/9482076743/m/9102026953)

El Barto
19.Kasım.2006, 03:32
Hepimizden Mustafa. ;)

Söylenenlerin çoğundan hepimiz şikayetçiyiz sanırım. Biraz abarmışlar gibi sanki 2008'de gol konusunda. 5-4, 4-4 gibi sonuçlar gayet normal gelmeye başladı bana vallahi. :) Birde sayılmayanları var tabii bunların.

Patchlere umut bağladık ama bukadar "hata" denebilecek kadar sorun bulabiliyorsak bunları kaç tane patch ile düzeltebilirler kimbilir. Yada düzeltirler mi birde o var. :)

RoNNiE91
19.Kasım.2006, 03:50
Çoğunda haklısın özellikle şu gol pozisyonları hakkında.Benim oyuncularım karşı karşıya pozisyonları atamıyorlar ama zor pozisyonda atıyorlar.Hepsini atacaklar diye birşey yok tabi ama bitiriciliği iyi olan bir forvet hiç mi atamaz karşı karşıya iken :)

DisCo
19.Kasım.2006, 04:00
Çoğunda haklısın özellikle şu gol pozisyonları hakkında.Benim oyuncularım karşı karşıya pozisyonları atamıyorlar ama zor pozisyonda atıyorlar.Hepsini atacaklar diye birşey yok tabi ama bitiriciliği iyi olan bir forvet hiç mi atamaz karşı karşıya iken :)

Aslında konuya değinirken bu kısım aklımdaydı eklemeyi unutmuşum. Köşe atışını kullanıyor. Birisi kafayı vuruyor kaleci çıkarıyor. O kalabalıkta top bizim golcümüzün önüne düşüyor. Yakın mesafe koskoca kale ve tekrar kalecinin üzerine nişanlıyor. Sonra ceza sahası çaprazından neredeyse uzay tabir edebileceğimiz bir yerden golü atıyor.

Bu durumlar hani Lincoln'ü güçsüz yapmışlar gibi hatalar değildir. Oyunu toptan bir gözden geçirmeleri gerek. Şu kısıma hak veriyorum. Tüm yenilikleri bir kereden yapsalar oyunu ilerleyen zamanda nasıl satacaklar diye. Ancak Fm öyle bir oyun ki yenilik eklemesi bitmez. Bunun farkında değiller. Neticede bir Fifa yad Nba değil. Sınırları kısıtlı olsun.

mkkadi
19.Kasım.2006, 04:20
Evet bazı hatalar var bunlar yamayla düzeltilebilecek mesela çok faul veya ofsayttan gol oluyor ama bazıları süre geliyor. Dediklerinden en çok uyuzuma giden seçtiğim takımlar hep 10-15 tane net gol pozisyonu yakalıyor forvetler finishing heading konusunda uzman isimler zar zor 1-2 gol atıyorlar, bukadar pozisyon bulmak yanlış hadi buluyorsun atamayınca çıldırıyosun adam geliyo bişut gol.. Fare o sırada duvarda kırılıyor.

Bide sana ek olarak mesela süper ligden bi takım seçiyon 2. veya 3. ligden oyuncuya teklif götürüyon takım kabul ediyo oyuncu kabul etmiyo sonra o oyuncu süper lig yerine 2. ligden bi takıma gidiyor var mı böle bi mantık anlayamadım.. Anlayan varsa..

Universal
19.Kasım.2006, 05:34
Şut konusunda haklsının. Fenerbahçe'yi yönetiyorum, hazırlık maçı rakip Werder Bremen maç Almanya'da. En iddialı kadromu şeçtim. Maç başında ise oyuncularıma eğlenin dedim. Maç Werder atakları ile başlayıp atağı ile bitti. Kaleme 25 şut çektiler. Beni ezerek oynadılar ve 25 şutun 15'i Serdar ile Volkan çıkardı. Çoğuda çizgiden. Ben ise 2 kez gittim ve aldım. Her maçta 35'e yakın şut çekiyorum ama bütün gollerimi defans oyuncularım atıyor ve maçlarımda 1-2 gol buluyorum. Ezerek oynuyorum takmım gol atamıyor. Antremanda şuta önemde veriyorum ama olmuyor...

Cezalara hiç girme, şu ana kadar hiç bir ceza'yı iptal etmediler her seferinde attırdılar. Kart gören oyuncuya hemen itiraz et gelir edersin o ceza üç maç olur. Çok kötü bir uygulama.

Asistan'ı kadro oluştururken takımda ki isimelre göre deği o ay idmanlarda en iyi olan oyunculara göre oluşturuyor.

Bedava'ya oyuncu veriyorum alın diyorum fiyatı indirirseniz düşünürüz düyorlar. Bu oyunda en nefret ettiğim özelliklerinden birisidir. Alın bedava oyuncu bunu bir türlü düzeltemediler. Umarım 2009'da olmaz ama orada da olacak gibi.

knsyr
19.Kasım.2006, 05:38
en basitinden bir örnek göstereyim FB-BJK süper kupa mücadelesi maç 2-2 85.dk gökhan ünal bariz ofsayttan bir gol ve 3-2 öndeyim 90+1 bobo benimkinden daha fena bi ofsayt pozisyonu ve gol 3-3 uzatmalarda gökhan ünal akıllara zarar bir ofsaytla skoru 4-3 e getiriyor uzatmanın son dakikaları neredeyse orta sahadan bir freekick ve 4-4 golün sahibi delgado :D penaltılarda kazandm allahtan :D :D

hem çok gol var hem ofsayt denen bişe yok maçda hemde inanılmaz goller oyunu bırakıyordum maçdan sonra oyundaki tüm hataları tek bi maçda görebiliyoruz maçı kaydedip sigamese bir teşekkür mektubu ile yollayacaktım ama geç aklıma geldiği için maç raporu filan silinmiş :D

Universal
19.Kasım.2006, 05:41
Türkiye liginde ki ofsayt golleri doğal, gerçekçi gelmişler bu noktadan o yüzden bişey demiyorum ama en kötüsü Ofsayt'tan gol olunca bana soruyorlar karar doğrumu, ben en sert dille eleştiriyorum olan bana ceza veriliyor.

yugi
19.Kasım.2006, 05:41
Benimde dikkatimi çekmişti bu olay.. Önceki oyunlarda maç daha az gösterime girerdi..Bu senekinde dakika başı önemli pozisyon olmaya başladı.. daha çok pozisyon daha çok gol kaçınılmaz oldu..

aLchoLic
19.Kasım.2006, 06:39
6- En önemli nokta 3-0 öndeyken bile neden hala galibiyetten emin olamazsınız. Çünkü son dakikada tam 3 tane yersiniz. Peki bunun çoğunlukla olması mantıklı mı?

i$te Bana en cok oLan ve Beni En cok Oyundan sOgutan oLay Bu

eXcitinG
19.Kasım.2006, 18:43
Oyunda dikkatimi çeken sizlerinde haberdar olduğu bir kaç konuyu tartışmaya açmak istedim. Bunlar gibi basit şeyler gözden mi kaçırılıyor yoksa bilerek atlanılıyor mu? Amaçsızca eklenen insanı rahatsız eden özellikler, böyle gelmiş böyle gider mantığıyla düzeltilmeyen durumlar vs. aklıma gelenleri sıralamaya çalıştım. Belki çoğundan sadece ben şikayetçiyim ancak görüş alışverişinde fayda vardır diyorum. Bence oyunun zevki de gerçekçiliğinede gölge düşüyor ve her seride Fm'yi tabiri caizse öldürüyorlar.:0:

Maçlar ve Sezon Olayları

1- Maçlarda bu kadar çok gol olması mantıklı bir durum mu? Bununla paralel gol vuruşları 18-19 olan oyuncuların %500 'lük golleri kaçırması nasıl yorumlanır. Geneline baktığınızda bir maçta iki takımında 20'ye yakın şut atması gerçeklerle bağdaşıyor mu? Eğer bağdaşıyorsa kalecilerin hep maçın adamı seçilmelerine şaşmamak gerekir.

2- Önemli pozisyonlar seçeneği ile maçı izlediğimizde gereksiz bir uzatma söz konusu. Şut çekersin ve kaleci kurtarır devamında kalecinin vuruşu kullanması sonra orta sahada bir yaygara ve topun taca çıkmasını izlemek zorundamıyız.

3- Maçın başında bir takım 2-0'ı yakalayamaz diye bir kaide mi var. 2 gol attığımız gibi akabinde 2 tane golü kalemizde görürüz. İstisnalar vardır ancak çoğunlukla böyle olur. Bunun bir açıklaması var mı?

4- Rakibimiz 2 şer gün arayla 4 maç üstüste yapıyor(İngiltere için konuşuyorum) bunun üstüne biz sadece 3 maç aralıklarla yapmamıza rağmen(biz hiç maç yapmasakta) kadro kalitemiz daha iyiyken neden hep kondisyonumuz geride başlarız.

5- Hücum ağırlıklı bir takım ile sahadayken acil gol bulmamız gerekir. Maçın son dakikalarıda yaklaşmaktadır. Takım oyununu hücum yapınca nede oyun dakikası olarak kalan 20 dakika su dan daha çabuk geçer. Bir tane atağınız bile olmaz.

7- Bütün özellikleri 16 dan yukarı olan bir Baş Antrenör ile çalışırsınız ancak seçimi ona bıraktığınızda diğer takımların canını verdiği sizinde milyon harcadığınız adamı neden bir türlü ilk 11'e almaz.

8- Bir maçta neden bu kadar ofsayttan gol oluyor. 2-3 tane benim sayılmazken rakibinde 1 pozisyonunun sayılmaması ve bunun bir kaç maç tekrarlanması ne kadar gerçekçidir.

9- Gollerin, girilen pozisyonların, ofsaytların bolluğu kadar faul diye kesilen gollerin gerçeklik payı konusunda ne diyebiliriz.

10- Her maç sonunda tartışma çıkması size fikrinizin sorulması ve her seferinde federasyonun haklı olması bu özelliğin ne anlama geldiği konusunda insanı düşündürmüyor mu? Her seferinde farklı birşey olur diye itiraz ettikçe kabul görmemesi sadece ceza almamız açısından bu özelliğin konduğu fikrini doğrulayabilir mi?

11- İdmana gelmeyene 2 hafta maaş kesintisi, kötü oynaya 2 hafta maaş kesintisi, kırmızı kart görene 2 hafta maaş kesintisi koskoca bir sezonu maaş ödemeden neredeyse kapatmak ve oyuncuların her uyarıya eyvallah demesi ne kadar doğrudur. Buna paralel olarak disiplin derecesinin artması nasıl açıklanır.

12- Ceza alan oyuncunun cezasına itiraz edince bu cezanın artırılması veya itirazın bir türlü kabul edilmemesi her seferinde bir tesadüfmüdür.

13- Kısa listenizde yer alan bir oyuncu ile ilgili sürekli bu oyuncuyu alıyor Allah Allah denmesi gerçek medya ile birebir örtüşsede insanı intihara sürüklediği ve kısa liste oluşturmaktan vazgeçirdiği atlatılacak bir nokta mı?

14- Kupa finalindesiniz ve 1 gol size yeterken rakibinizede yetiyor. Haydi çocuklar 1 gole ihtiyacımız var gazı ile başlayınca neden golü atan hep biz oluyoruz. Karşı takım soyunma odasında dedikodu mu yapıyordu. Yada her seferinde inancı tam olan takımın biz olması nasıl açıklanabilir. Bu komutu verdiğimde ister büyük takım ister küçük takım olsun her zaman o 1 golü atmışımdır. İstisnasız.

Yönetim

1- Yönetimin verdiği maaş bütçesi neden hiç bir sezon birbirini tutmaz. Örnek verirsek İngilteredesiniz 30 MN transfer bütçesi ayrıldı. Aldınız iyi adamları şampiyonlar liginde yarı finalde elendiniz. Ligde de 5. oldunuz. Yayın hakları, tur geçme paralı, katılım paralı ve ligde bulunduğunuz konum ile müthiş bir gelir katkısı yaparken yönetim neden ısrarla paranın geri dönüşünü görmedik der.

2- Kendi oyuncunun maaşını kıl payı ödeyemeyip takıma para kazandırmardan başka ekibe imzasını izlerken, yönetim neden mevcut maaş oyuncuları çekecek düzeydedir der.

3- Klüp durumu iyi iken eldeki oyuncuyu çok iyi fiyatlara satacakken neden ilk teklifte aç gözlülük yapıp size sormadan kabul eder.

Transfer

1- Bir oyuncuya parayı sayıyorsunuz. Çoğu kişinin hayali olan maaşı veriyorsunuz. Ancak kabul görmüyor ve üstüne oyuncu kendi takımında oynamanın başka yerlerde şans aramaktan daha önemli olduğunu savunuyor. Yani biz bir oyuncuyu almaya kalkarken binbir dert çekiyoruz. Tabi buraya kadar itirazım yok. Ancak doğma büyüme bizim takımımızdan olan bir oyuncuya neden sözleşme imzalatmakta zorlanıyoruz. Yada takımımızda ki herhangi bir oyuncuya sözleşme imzalatamıyoruz. Neden aynı bağlılığı bizim takımımızdakiler hiçbir zaman göstermiyorlar.

2- Yeni bir oyuncu peşindesiniz. Artık 40 mn gözden çıkarıyorsunuz. Transfer gerçekleşti. Oyuncu 1 sene boyunca 40 mn değerinde kalıyor ve sene sonunda fiyatı yarı yarıya düşüyor. Oysa Ronaldinho,Messi bu oyuncuların değeri hep aynı kalıyor hatta artıyor. Bizim takımımıza gelen her oyuncunun fiyatı neden sabit kalmazken transfer yapacağımız onca oyuncunun ücretleri sürekli aynı yükselikte kalıyor ve artıyor.

3- Bir oyuncuyu X bir takıma 7 MN önerdiğinizde itibar etmezken, daha sonra 1 MN fiyata tekrar teklif ettiğinizde pazarlık esnasında fiyatı yeniden 7 MN çekince neden kabul ederler.

4- Oyuncuyu önerdiğinizde karşı takımdan gelen cevapta klübün beklentilerini karşılamıyor fiyatta indirime gidilirse ilgilenecekleri yer aldığında fiyatı 0 yapmamıza rağmen ikinci kez neden hala fiyatı indirirseniz ilgileniriz deniyor.

Çoğunda hakLısın.Ben o kadar para verip Avrupa da ki şirketLerin cebini doLdurduğum ve bu oLayLarın hiç bir zaman düzeLmeyeceğini anLadığım için çok pişmanım.Artık orjinaL oyun bundan sonra sigames ağzı iLe kuş tutsa aLmam.

İnsan bu oyunu stres atmak için oynar.Cm 01/02 de en azından zevk vardı.Stres atardık.Yada kaçan deLi gibi goLLeri göremediğimiz için umursamazdık hep düzeLeceğini umut ederek yaşadık.Ama daha da düzeLeceğine daha da bozuLdu.Artık FM bende stres atmak yerine daha çok stres yaratıyor.:uzgun:

cureshot
19.Kasım.2006, 19:40
Hepsini tek tek okudum. Çoğunda haklısın gerçekten. Şu federasyona itiraz olayı benim canımı sıkıyor. Oyun 2D olduğu için tartışmalı ofsayt pozisyonlarında verilen kararların doğruluğunu durdur oynat yöntemiyle sınayabiliyoruz ve ben bir iki tane hatalı kararı yakalayıp itiraz etmiştim ve federasyon sessiz kalmıştı bunlara. Ama tartışmalı penaltı kararlarının doğruluğunu filan test edemiyoruz tabii ki haliyle. Bazen canımızı çok sıkan maçlardan sonra bu penaltı kararlarına itiraz ederiz ve hep de uyarı alırız. Bir de yetmezmiş gibi bizim yönetim bunlara üzülüyor. İşte benim canımı en çok sıkan şey bu. Göremediğimiz için bütün penaltı itirazlarına uyarı gelmesi. Bir hakem hiç mi hatalı penaltı kararı verir veya vermez.

Not: Buna rağmen 3D'ye hayır.

DisCo
19.Kasım.2006, 19:48
Daha o kadar ayrıntı var ki. Gördükçe bu başlık içerisinden belirticem. Forumumuzda oyun içi hatalar kısmı var ancak orada daha çok oyunu direk etkileyen şeyler tartışılıyor. Mesela adamın takımı sürekli tek kişi santra yapıyor gibi. Bu başlık hataların yanında anlamsızlıkların başlığı. Sizlerden de bu tarz anormallikleri bekliyorum.

eXcitinG
19.Kasım.2006, 19:52
Hani asLında herşeye beLki biraz mantıkLı bakabiLirizde.Yahu herkesi çiLeden çıkaran sen yenik durumdasın takımı hücuma çekiyorsun, baskıyı arttırıyorsun (GÜYA) zaman akıyor gidiyor.Ama sen önde iken adamLar bir bastırdımı maç yarım saat sürüyor.Yani bunun açıkLması yok bence tamamen saçmaLık ve düzeLtiLemeyen yıLLardır yakamıza yapışmış bir virüs gibi bizi takip ediyor.

DisCo
19.Kasım.2006, 20:00
Peki şuna ne dersiniz. Daha doğrusu katılırmısınız bilmiyorum. Herhangi bir 3. lig seviyesinde bir takım seçin. İyi bir kaleci ve forvet hattıyla 1-2 sene içinde Şampiyonlar ligi finali oynarsınız. Oyun kaleci ve ileri uç elemanları üzerine kurulmuş. Uefa'nın ve Şampiyonlar liginin gruptan sonraki turları fiyasko. Deplasmanda oynayan takım bu kadar rahat gol atar mı? Genao diye bir takım var galiba İtalyan. Manchester sonra Arsenal'i eledi. Şampiyonlar ligi çeyrek finalinde de Chelsea'ye elendi. Olacak iş mi bu.

eXcitinG
19.Kasım.2006, 20:18
Peki şuna ne dersiniz. Daha doğrusu katılırmısınız bilmiyorum. Herhangi bir 3. lig seviyesinde bir takım seçin. İyi bir kaleci ve forvet hattıyla 1-2 sene içinde Şampiyonlar ligi finali oynarsınız. Oyun kaleci ve ileri uç elemanları üzerine kurulmuş. Uefa'nın ve Şampiyonlar liginin gruptan sonraki turları fiyasko. Deplasmanda oynayan takım bu kadar rahat gol atar mı? Genao diye bir takım var galiba İtalyan. Manchester sonra Arsenal'i eledi. Şampiyonlar ligi çeyrek finalinde de Chelsea'ye elendi. Olacak iş mi bu.

ÇeLişki yaratma şimdi bak oLmuyor :D Hani forvetLer çok kaçırıyordu? Bence sen o yazını şöyLe çevir; Kötü özeLLikLeri berbat sadece bir tane özeLLiği iyi oLan kaleci ve forvette de bitiriciLiği ve özeLLikLeri kötü bir forvet oLarak düzeLt bence :n: Çünkü oyunda özeLLikLeri zayıf kaLeciLere goL atmak çok zor.Peter cech e biLe goL atmakta o kadar zorLanmıyorum yahu.Aynı şekiLde de forvetLer.ÖzeLLikLeri düşük forvetLer vurdukLarını goL yapıyorLar.

Hani iyi konsantre feLan oLuyorLar diyen çıkar.Ondan öyLe iyi oynuyorLar doğaL diyenLere bende ''Yerim konsantresini derim'' :zuhaha

El Comandante
19.Kasım.2006, 21:03
Hani asLında herşeye beLki biraz mantıkLı bakabiLirizde.Yahu herkesi çiLeden çıkaran sen yenik durumdasın takımı hücuma çekiyorsun, baskıyı arttırıyorsun (GÜYA) zaman akıyor gidiyor.Ama sen önde iken adamLar bir bastırdımı maç yarım saat sürüyor.Yani bunun açıkLması yok bence tamamen saçmaLık ve düzeLtiLemeyen yıLLardır yakamıza yapışmış bir virüs gibi bizi takip ediyor.

Katilmamak elde degil,sirf bu yüzden fmden soguyorum bazen.

lord_xander
19.Kasım.2006, 21:33
milli takım yönetmekten yoruldum her hafta maç mı izler bi hoca hadi maçlara bir hafta kala veya 1 ay kala izlersin de sezon boyu her maça da gidilmez shorlist olayından ben de şikayetçiyim ayrıca kornerlerde hep faul oluyo :) her seferinde gol diye seviniyodum spiker gol değil diyene kadar sonra aklıma basit bir olay geldi yan hakeme bakıyorum:D

El Comandante
19.Kasım.2006, 21:37
@ lord xander :

Kardes o haberler geldiginde cevap verme,öyle gec o haberleri,maclara gitmen gerek kalmiyor ozaman (:
Ben de Arjantin Milli takimini yönetiyom,maclara gitmisligim yoktur :D

DisCo
19.Kasım.2006, 22:44
ÇeLişki yaratma şimdi bak oLmuyor :D Hani forvetLer çok kaçırıyordu?

Sanırım yanlış anladın. Çelişkilik bir durum yok. Aşırı derecede gol atıyorsunuz. Bunda bir anormallik yok mu demişim.
Birde golcülerin özellikleri 18-19 olmasına rağmen bir o kadar kaçırıyorlar. Yani atsalar maçlar 20-18 bitecek. Burada kapalı bir eleştirim var.

Bunun yanında ben gol kaçırıyolar kısmında şunu vurgulamışım. Bitiricilikleri 18-19 olmasına rağmen %500 gollük pozisyonu atamıyorlar. Alakasız yerde atıyorlar demişim. Burada da oyuncu özelliklerinin bol keseden verilmesini eleştirdim. Son dediğimde ise haklıyım. Kaleye koy Akinfeev'i ileriye at Anelka ve Agüero'yu git Artvinsporla oynayın. Geri kalanlarda hangi oyuncu olursa olsun fark yapmaz. Kaleciniz 1000 top kurtararak her karşılaşmada maçın adamı olur. Oyuncularınızda 1000 şut atıp %500lük golleri kaçırırken sıfır açıdan gol atarak Artvinspor'la her takımı yenersiniz. Buda oyunun başka bir özelliğine üstü kapalı eleştiridir. Eskiden tur geçince inanamazdım. Şimdi öyle mi?

milli takım yönetmekten yoruldum her hafta maç mı izler bi hoca hadi maçlara bir hafta kala veya 1 ay kala izlersin de sezon boyu her maça da gidilmez shorlist olayından ben de şikayetçiyim ayrıca kornerlerde hep faul oluyo :) her seferinde gol diye seviniyodum spiker gol değil diyene kadar sonra aklıma basit bir olay geldi yan hakeme bakıyorum:D

Geçen de Hırvatistan'ın başına geçtim. Bende karşılaştım. Yani burada herşey abartılı. Her maç yorum istiyor. Her pozisyonda tartışma soruyor. Bu oyuncuyu alacaksınız diyor. Bu tarz şeyler güzeldir. Ancak abartmışlar. Allahtan rakip takım menajerleri dakka başı bizle ilgili yorum yapmıyorlar.

altug_
20.Kasım.2006, 15:52
aslına bakarsan sürekli yok şunu alıcaksınız yok bunu alıcaksınız demeleri çok normal hatta çook gerçekçi çünkü eğer Türkiye'nin spor gazetelerine bakarsanız her gün Gs'ye Bjk'ye Fb'ye gelen(GÜYA) oyuncuları görürsünüz :D hhehe
-------------------------------------------------------------------
Ayrıca az önce G.birliği bana bir adam önerdi orta saha sol kanat Carle serbest transfer olarak. Kabul ettim ardından gelen mesajda teklifin reddedildiği diğer tekliflerin önüne geçmek istemediklerini bildirdiler haha cok komik bu olaylar ya!

Sheriff
20.Kasım.2006, 22:00
Bire bir de "golcü" oyuncularin cok gol kacirmasi SI forumunda da sikayet ediliyor.(http://community.sigames.com/eve/forums/a/tpc/f/521102691/m/8942014163)
Ama gol vurusu sirasinda sadece FINISHING özelliginde bakilmamali. Soguk kanlilik, kararlilik, dogru karari alma ve teknik gibi özellikler de önemli.

Ben Owen'ı aldım o dediğin özellikler oldukça yüksek ama 5 pozisyonda 1 gol atıyor neredeyse.. Gyan Asamoah'ı aldım oda aynı.. Martins'i aldım oda aynı.. Alabileceğim bütün adamları aldım hepsi aynı.. Hatta 2.sezon Ronaldo'yu bile aldım oda aynı.. Bu transferlerin hepsini ilk sezon Fenerbahçe'ye yaptım(Ronaldo hariç)..

El Comandante
20.Kasım.2006, 22:24
-------------------------------------------------------------------
Ayrıca az önce G.birliği bana bir adam önerdi orta saha sol kanat Carle serbest transfer olarak. Kabul ettim ardından gelen mesajda teklifin reddedildiği diğer tekliflerin önüne geçmek istemediklerini bildirdiler haha cok komik bu olaylar ya!

Bu olayi Real Madrid cok yapiyordu,mesela bir futbolcusunu öneriyordu,ben de kabul ediyordum,teklifi yolluyordum,adamlar reddediyorlardi teklifi,resmen alay geciyorlardi.Az küfür etmedim bu yüzden takimlara :D

kazma
20.Kasım.2006, 23:49
orda bir seçenek var en geç yanıt tarihi die onu belirlenmemiş yaparsanız bu sorun olmaz

DisCo
20.Kasım.2006, 23:58
Burada konu önerdikleri teklifi kabul etmemeleridir. Karşı takımın bize cevap verme süresiyle ilgili bir durum yok.

Yani 2 mn öneriyor. Sen kabul ediyorsun ve daha sonrada bu fiyata alınır mı diyor. Tabi burada şunu belirtmek istiyorum. Biz orada önerilen fiyatı kabul etmiyoruz. Önerildikten sonra daha doğrusu kabul et diye birşey yok. Biz yeniden teklif yapıyoruz. Adamlar fiyatı yükseltiyor yada fiyatımızı saçma buluyor.

Burdada bir oyun anormalliği söz konusudur.

prceXtu
21.Kasım.2006, 07:39
Maç 75.-80. dk.den sonra aleyhimize bir hal aldıktan sonra ve biz takımı komple atağa yönlendirdikten sonra neden 85. dk ve 90+uzatma arası dakikalarda hiç atak olmaz ve o aralık çabucacık geçer ?

Neden bir takımı 1-0 yenerken karşı taraf atak yaptığında gol yemezsin de bu ataklardan korkup takımı defansife yönlendirdiğinden sonra gol yersin ?

Neden kornerlerde gol attıktan sonra hakem faul verir ve faulu yapan hep bizim dc oyuncumuz olur ?

Neden mutual termination işe yaramaz ?

Neden maç berabere bittikten sonra penaltılarda benim kalecim penaltıyı kurtardıktan sonraki penaltıda rakip kaleci de benim elemanın kullandığı penaltıyı kurtarır ?

Neden ay sonunda kulüp zarar etsede bize o ayın finansal durumdan memnun olduklarını söylerler ?

ShevAnil
21.Kasım.2006, 08:17
Söylediklerinin Tümüne Katılıyorum Arkadaşım Benimde Deginmek Istedigim Bir Nokta war..
Penaltılar; Penaltılara Normalde Avantaj Gözüyle Bakılır Ama Bu Fm 2008 de Tam Aksine..
Artık Aleyhime Penaltı Verilince Seviniyorum O Derecede , Penaltılar Genelde Kaçırılıyor Kime Kullandırıyorsa Kullan Ben Buna Çare Bulamıyorum Acaba Bendemi Bir Problem var Diye Düşündüm ama Buda SIGames'in Saçmalıgıdır dedim..
Penaltılar Hiç Köşeye Atılmıyor Hep Kalecinin Üstüne yada Azcık Sagına veya Soluna Atılıyor , Kalecide Aptal Degil Tabi Hemen Kurtarıyor..

Ayrıca Benim Yakındıgım Bir Konuda Dünya Çapındaki Klupler Transfer Ücretini Arttırmıyorlar yada Maaş Bütçesini.. Yok Efendim Klübün Imkanları Bütçeyi Arttırmaya Yetmiyormusda , yok Efendim Maaş Bütçesi Oyuncuyu Klübe Yetmeye Yetermiş Kardeşim Başarılı Oluyorsam Fiyatıda Arttırıcaksın.. ALLAH'a Şükür Budget Adjustment Seçenegi varda Bu Dertten Kurtuluyorum..

DisCo
21.Kasım.2006, 08:29
Defansif ortasahanın oyunda hiçbir etkisi yok.

4-1-3-2 oynadığınız zaman göreceksiniz. Rakip takım atak geliştirirken sizin ortasahanın göbeğinde yer alan oyuncu ile defansif ortasahanız yapışık kardeşler gibi dipdibe bir o yana bir bu yana gidecektir. Tabi ortaalanın göbeğinde oynayan oyuncuya tam hücum komutu vermeme rağmen hala niye defansa geliyor onuda anlamış değilim.

Ama işin komik kısmı bunu bilmeme rağmen hala 4-1-3-2 oynuyorum. Hatta forumda bu taktikle deplasman takımı olursunuz demiştim. Sonra işi çözdüm olay taktikte değil benim kalecide bitiyormuş. Defansif ortasaha anlayışı diğer serilerde etkili olsada bu oyunda bu oyuncuları kullanıp 10 kişi kalmayın. Üstüne oyuncunuz sarı kart görme rekoru kırıyor.

altug_
21.Kasım.2006, 12:42
Söylediklerinin Tümüne Katılıyorum Arkadaşım Benimde Deginmek Istedigim Bir Nokta war..
Penaltılar; Penaltılara Normalde Avantaj Gözüyle Bakılır Ama Bu Fm 2008 de Tam Aksine..
Artık Aleyhime Penaltı Verilince Seviniyorum O Derecede , Penaltılar Genelde Kaçırılıyor Kime Kullandırıyorsa Kullan Ben Buna Çare Bulamıyorum Acaba Bendemi Bir Problem var Diye Düşündüm ama Buda SIGames'in Saçmalıgıdır dedim..
Penaltılar Hiç Köşeye Atılmıyor Hep Kalecinin Üstüne yada Azcık Sagına veya Soluna Atılıyor , Kalecide Aptal Degil Tabi Hemen Kurtarıyor..

Kardeş valla bende tam tersini söyliyecektim.Oyuna başladığımdan beri 60 maç filan yaptım toplam aleyhime yaklaşık 30 penaltı çalındı yalan değil cok ciddiyim her maç nerdeyse yada 2 maçta bir aleyhime penaldtı =) we her seferindede gol attılar bir türlü o penaltıyı kurtaramıyo kalecim aynı şekilde karşı takım kaleciside henüz penaltı kurtaran kaleci görmedim oyunda =)

eXcitinG
21.Kasım.2006, 17:31
Kardeş valla bende tam tersini söyliyecektim.Oyuna başladığımdan beri 60 maç filan yaptım toplam aleyhime yaklaşık 30 penaltı çalındı yalan değil cok ciddiyim her maç nerdeyse yada 2 maçta bir aleyhime penaldtı =) we her seferindede gol attılar bir türlü o penaltıyı kurtaramıyo kalecim aynı şekilde karşı takım kaleciside henüz penaltı kurtaran kaleci görmedim oyunda =)

Evet geneLde penaLtıLar kurtarıLmıyor.Anca oyuncu dışarı atarsa yada direğe vurursa oLuyor.Tabi bu kendi takımın için geçerLeri.Mübarek bizim penaLtısı 20 oLan adam topu üstten aut a atarken karşı takımda penaLtısı 12-13 oLana adam 90 a yoLLuyor ne hikmetse :)

Sheriff
21.Kasım.2006, 22:14

4-1-3-2 oynadığınız zaman göreceksiniz. Rakip takım atak geliştirirken sizin ortasahanın göbeğinde yer alan oyuncu ile defansif ortasahanız yapışık kardeşler gibi dipdibe bir o yana bir bu yana gidecektir. Tabi ortaalanın göbeğinde oynayan oyuncuya tam hücum komutu vermeme rağmen hala niye defansa geliyor onuda anlamış değilim.

Ama işin komik kısmı bunu bilmeme rağmen hala 4-1-3-2 oynuyorum. Hatta forumda bu taktikle deplasman takımı olursunuz demiştim. Sonra işi çözdüm olay taktikte değil benim kalecide bitiyormuş. Defansif ortasaha anlayışı diğer serilerde etkili olsada bu oyunda bu oyuncuları kullanıp 10 kişi kalmayın. Üstüne oyuncunuz sarı kart görme rekoru kırıyor.
O daha çok oyuncuya verdiğin komutlarla alakalı birşey.. Yani ortada oynayan oyuncuya geriye doğru bir ok çıkararak defansif ortasaha oyuncusuna verdiğin komutları verirsen aynı işlevi görür ayrıca hücumda da daha etkili olur..Orta alanın göbğinde oynayan oyuncuya ileri doğru ok çıkarırsan o oyuncu hücumda ileri çıkar ama savunmada yerini yine alır.. Savunmaya yardım etmesini istemiyorsan oyuncunu AMC olarak oynat.. Genelde 5 ortasahalı taktikleri tavsiye ederim.. Burada diziliş size kalmış tabi. Ama en az dört savunma yapabilecek oyuncu gerekli.. Çünkü defans oyuncularınızı tamamen geride kullanıyorsanız karşı takımın oyun kurması kolaylaşır ve kalabalık gelirler.. Önde kullanırsanızda kontra atak yeme ve geriye top kaçırma olasılığınız daha çok artar.. Ofsayt taktiği kullanarak bunu bir nebze de olsa azaltırsınız ancak hızlı forvet oyuncularına karşı pek fazla şansınız yok.. Ortasaha oyuncularıda pres yaptıkları için ve rakip oyuncuyu ileride karşıladıkları için çalışma oranı yüksek ve top tekniğide iyi olan oyuncular kullanabilrsin(Baptista buna örnek olabilir).. DMC oyuncuları daha çok savunmada kademeye giriyor yani top kapma oranları genelde düşük oluyor.. Teknik ortasaha oyuncularından çalım yediklerinde direk indiriyorlar.. Tabi bunlarda oyun hatalarıda yok değil..

aLka
21.Kasım.2006, 22:22

Katılıyorum sonuna kadar.
DMdeki oyuncumun 40 macta 16 sarı kart ile de kırmızı kartı var. Agresifligi 20 oldugu icin heralde bundan diyodum ama pek de ondan gibi durmuyor.

King_Theoden
21.Kasım.2006, 22:32
DMC bende kullanıyorum ve çokda işe yarıyor bence oyuncu komutlarını sheriff in dediği gibi iyi kullanmalısınız

eXcitinG
21.Kasım.2006, 22:40
Bu kart sorunu sanırım bu yama iLe birLikte biraz oLsun azaLtıLmış durumda.800 da berbattı, 801 beta da biraz düzeLtiLmişti.Şimdi haLLediLdi sanırsam.

DisCo
22.Kasım.2006, 02:01
Bundan sonra dikkat ederim. Yeri gelmişken bugüne kadar kim kırıldıysa kusuruma bakmasın. Bazen bana normal gelen cümleler sizleri kırabiliyor dediğim gibi dikkat edeceğim.

Konumuza dönecek olursak arkadaşımızın mesajından yola çıkarak bu kadar kısa sürede onlarca maç oynamak,sürekli ertelenen maçlar can sıkıcı bir hal alıyor. Belki her ligde meydana gelmiyor ancak belli başlı liglerde bu durum insanı bunaltıyor. Arkadaşımızın dediği bir çözüm olsada oyun mantığı gereği bütün takımlar ligdeki son maçını aynı zamanda bitirmek zorundadır. Eleştirilecek kısımda budur. İngiltere'yi örnek verirsek lig maçları haftaiçi ve hafta sonu olarak oynanıyor. Bir Avrupa karşılaşması veya İngiltere'de düzenlenen kupa olduğunda lig maçının tarihi değişiyor. Bir bakıyorsunuz siz 37 maçta 4. sıradasınız 3. sıradaki takımın maç sayısı 32'dir. Siz 38. haftayı oynayana kadar ki kısa sürede bu takım 5 maç oynamak zorunda kalıyor. Bunu tarihlere vurursak yeri gelince 1 gün yeri gelince 2 gün arayla maçlara çıkıyorsunuz.

Fikstür olayı kötü olmuş, oyunda maç günleri daha sonra belirlenmeli başında belirlenince karmaşık oluyor. Durmadan maçlar erteleniyor. Oyunda fikstür kötü yansıltımış.

kral_67
22.Kasım.2006, 02:46

strese bağlı bütün hastalıkları edinecem bu olay sayesinde...

fyagiz
29.Kasım.2006, 19:31
Hepimizden Mustafa. ;)

Söylenenlerin çoğundan hepimiz şikayetçiyiz sanırım. Biraz abarmışlar gibi sanki 2008'de gol konusunda. 5-4, 4-4 gibi sonuçlar gayet normal gelmeye başladı bana vallahi. :) Birde sayılmayanları var tabii bunların.

Patchlere umut bağladık ama bukadar "hata" denebilecek kadar sorun bulabiliyorsak bunları kaç tane patch ile düzeltebilirler kimbilir. Yada düzeltirler mi birde o var. :)
Patchele umut bağladık diyorsunuz ancak bir sözüm var bu konuda;

Lafla peynir gemisi yürümüz,patchle bu iş gitmez.

Nedense FM2008'in 2007 nin tema değişmiş hali olarak algılamaya başladım.Sanki 2007 daha iyiydi gibi geliyor.

equinox_cs
30.Kasım.2006, 08:16
Ben ise bütün FM serisinin kalecilerine düşmanım. Bahsettiğiniz hataların yanında bol pozisyonlu olan tüm maçlarda kaleciler %100 lük gol pozisyonlarını mutlaka kurtarıyorlar. 20 şuttan kaleyi bulan 15 şut, şut tekniği harika olan oyuncularla atılsa da (eğer oyunun yapay zekası sizin maçı mutlaka kazanmamanıza karar verdiyse) kaleci mutlaka 15ini de kurtarıyor, burada kalede sanki 1 kaleci değil de 3-4 kaleci var sanıyorsunuz.
Maçlarda ya bu kadar pozisyon olmamalı (her iki takım için de toplam 30-40 kadar) ya da olan pozisyonlarda %100 gollük şutları kaleciler büyük oranla kurtarmamalılar.

yorukefe
30.Kasım.2006, 12:17
Bende rahatsiz oldugum birkac konuya deyinmek istiyorum

1- Toplu hucum, ingiliz liginde 2007 de en nefret ettigim konuydu 2008 de duzelir belki dedim 2007 kadar olmasada yine ayni durumla karsilastim. Eger maclarda son 20 dakikaya 2-0 onde girmemisseniz o maci kazanmaniz imkansiz gibi birsey. Her yolu denedim super paslasma yapmam gerekirken bile her top rakip takimda, havadan surdan burdan seken toplarin hepsi rakipte arka tarafi bombos olmasina ragmen gerideki 2 defans oyunculari Etodan bile hizli hosup tum toplari aliyor hemen hucuma yolluyor %90 kesin gol atiliyor.

2- Duran toplar, tam mac modunda maclari izleyen biri olarak takimimda mutlaka dunyaca duran top kullanmada un yapmis bir oyuncuyu mutlaka bulundururum vede genelde bu atak oyuncusu olur. Sezon boyunca bussuru gollerim olurdu artik duran toptan gol atmak biraz zor. Rakip icin sorun yok duran top atma ozelligi 12-13 olan bir oyuncu bile cok rahat gol atabiliyor. Bu kaleye yakin olan duran toplarla ilgili kisim birde kaleden uzaktaki durum var, rakip orta sahadayiz maclari tam ozledigimden ne yaptiklarini cok net goruyorum. Ben ozellikle defans oyuncularini yani uzunlari ileri yollayan biriyim ama 2008 de birkere ileri cikartamadim. Genelde de ya yan pas veriyor yada daglara taslara vuruyor toplari benim oyuncu. Rakip ise sag bekine kullandiriyor vede direk kaleye yolliyabiliyor topu yani tehlike yaratabiliyor. Dedim benim beklerin duran top kullanmasimi zayif hemen karsilastiriyorum ama alakasi yok rakibin oyuncusununda 11-14 arasi ama cok rahat orta sahadan kaleme orta yapabiliyor. Korner oda ayri bir dert, sezon boyu 20 civari gol attirabilirken koca sezonu 2 golle tamamladim uzunlarimda baya iyiydi. Sorunu cozdum ama yinede gol atmakta sorun var cunki mesela kaleciye dokunmayla alakali cok abartmislar dokundugun anda gol iptal. Rakip icin bogle bir sorun yok seken toplar bile onlarda.

3- Top surme vede paslasma, dedigim gibi tam mac modunda izleyen iri olarak cok sikintili geciyor artik, rahmetli dedem ile etodan daha iyi top surer. Pas verirken 1 saat dusunmeleri. Tam mac modunda okadar cok gol olmuyor onemli anlar diyince kendi pozisyon yaratiyor oyun. Buyuk takimlarada torpili var ayrintili mac modunun buda ayri bir konu.

4- Yine Paslasma ama busefer farkli mesela agir zeminde kisa pas iyi olmuyor dimi ama rakip icin bu gecerli degil bazi hile programlari ile rakip takimin taktigine ozellikle pas icin bakiyorum kisa pas oynuyor vede cok iyi oyniyailiyorlar. Benim takimimdakilerin pas ozellikleri daha iyi olmasina ragmen kisa paslar hep camura yada kara takiliyor :D

5- Mac esnasinda dikkatsizlik yapip kalecinin komutlarina bakmazsaniz kaleciniz ansizin kornerlerde gol atmaya gidebilir. Cok basima geldi kaleci ozelliklerine ellemedigim halde kalecime kornerlerde forvet duran top defans yaparkende adam demisim guya bunu oyun yapiyor vede bende bazen bakmayi unutuyorum ozamanda kalecim gol atmaya gidiyor.

6- Taktigi kaydettiniz vede tim olarak kaydetide yaptiniz surekli ugrasmamak icin. Sonra taktigi degistirdiniz tekrar tim olarak kaydettiginizde kaydetmiyor enaz 2 kere o taktigi time kaydetmeniz lazim. Sayet bunu yapmazsaniz taktigi time kaydettim sanarak eski taktikle maclara devam edersiniz.

7- Hala antreman programinda secenekler az, tamam sade ama bezi mevkilerdeki oyuncular icin gereksiz ozellikleri verebiliyor antreman programi. Bunu bizim secmemiz daha iyi olurdu. Mesela defans oyuncusuna kafa ozelligini gelistir diyebilmeliyim, kafa ozelligini arttiran antreman programi top kontrol antremaninda o program icinde top surme gibi ozelliklerde var Eto giib top suren defans oyuncu olamiycagina gore *Potansiyel yetmez, mutlaka baska onemli ozelliklerinden yer* top kontrol antemaninda sadece kafa antramina yuklen digerinden az al diyebilmeliyim. Bunu yapmak okadar zor olmasa gerek.

8- Iyi bir genc bulursunuz potansiyeli olduguna inandiginiz bir genc vede bu oyuncu defans gobekte oynuyordur. Kadronuzda duran toplari cok iyi kullanan bir oyuncuda vardir. Buldugunuz bu genc oyuncunun defans oyuncu olmasina ragmen duran top kullanmasi 17 dir sizde duran top degilde konsantastonu yada pozisyon almasini gelistirmek istersiniz. Bu mumkun degildir o oyuncuya hic duran top antremani vermesenizde o ozellik dusmez, oyuncu tecrube kazandikca sezon sonu toplu sekilde tum ozellikleri +1 - +2 gelisir yasi 24 lere geldiginde elinizde hic istemesenizde top calmasi 20 markaj 20 duran top kullanmasi 20 posisyon almasi 15 olan bir oyuncu olur.Top calismasi az verdiginiz icin kafa vurmasida 15 lerde kalir *hepsini cok veremiyoruz buseferde oyuncu sakatlaniyor*

9- Ortalar, rakip oyuncu topu cizgide super surer ortalarda her nasil oluyorsa cok guzel yerlere gider, sizde ondan cok daha iyi orta yapan oyuncu vardir ya orta yapmaz yada daglara taslara orta yapar. Rakip takimin oyuncusu 1.75 tir artik neresi ile gol atiyorsa o ayrinti gorunmuyor ama atar. Sizde 1.88 uzeri oyuncu vardir top ona ulasmaz ulassada vuramaz. Kanat ataklari berbat durumda ama mecbur rakip kanattan geldigi icin orta sahayi ya 4 liycen yada 5 liycen tek forvete talim.

10- Amc mevki, sezon basina rahat 5 gol gormusumdur. Kaleci topu atar, amc oynayan rakip oyuncu ona oyuncu arasindan siyrilir, defansimdaki oyuncular hic birsey yapmaz vede adam gole gider atar yada atamaz. Ayni sey benim icinde gecerli, o sekilde attigimiz golleri golden saymiyorum. Bir baska seklide su, topu amc mevkindeki oyuncuya verirsin top surme surekli dersin, ondeki iki forvet saga vede sola gider gobek oldugu gibi bombos kalir adam orta sahadan gider golu yapar yada yapamaz buda cok sik gordugum bir goruntu oldu 2008

Sonuc herseye ragmen oyunu seviyorum, 2007 nin ilk ciktiginda netimiz yoktu oyuzden nasil yollardan gecerek son halini aldi bilmiyorum ama umutluyum 2008 de zamanla duzelecektir.

TheTrooper
30.Kasım.2006, 17:45
Öyle şeyler yazmışsınız ki Fmden soğudum.:)Söylediklerinizin hepsine katılıyorum ama benimde ekleyeceğim bişey var.Mesela karşı takım atak yapıyor.İsterse dünyanın en iyi defansı olsun o atakta bir yolunu bulup kaleye çekiyolar.Bir defans hiçmi top kapmaz yaa..

BeeTLeJuiCe
30.Kasım.2006, 17:55
1- Toplu hucum, ingiliz liginde 2007 de en nefret ettigim konuydu 2008 de duzelir belki dedim 2007 kadar olmasada yine ayni durumla karsilastim. Eger maclarda son 20 dakikaya 2-0 onde girmemisseniz o maci kazanmaniz imkansiz gibi birsey. Her yolu denedim super paslasma yapmam gerekirken bile her top rakip takimda, havadan surdan burdan seken toplarin hepsi rakipte arka tarafi bombos olmasina ragmen gerideki 2 defans oyunculari Etodan bile hizli hosup tum toplari aliyor hemen hucuma yolluyor %90 kesin gol atiliyor.

Rakip takım maç boyu rezalet oynar son 20 dakikada çoşar. sora yersin 1-2 gol berabere biter. Bunu bende çok yaşıyorum. Ama ufaktan kendi çapımda çözmeye çalıştım. Rakip takım oyunda etkili olmaya başladığı zaman time wasting'i orta seviyeden biraz yüksek yapıyorum.Tempo'yu düşürüyorum ve yaratıcılık serbestliğini arttırıyorum, top kapmayı sert yapıyorum, defans çizgisini takımına göre ileri yada geri alıyorum. Böylece benim oyuncular topu ayaklarında daha fazla tutarak zamanı geçiriyor ve bir nebzede olsa gol yememi engelliyorum.

2- Duran toplar, tam mac modunda maclari izleyen biri olarak takimimda mutlaka dunyaca duran top kullanmada un yapmis bir oyuncuyu mutlaka bulundururum vede genelde bu atak oyuncusu olur. Sezon boyunca bussuru gollerim olurdu artik duran toptan gol atmak biraz zor. Rakip icin sorun yok duran top atma ozelligi 12-13 olan bir oyuncu bile cok rahat gol atabiliyor. Bu kaleye yakin olan duran toplarla ilgili kisim birde kaleden uzaktaki durum var, rakip orta sahadayiz maclari tam ozledigimden ne yaptiklarini cok net goruyorum. Ben ozellikle defans oyuncularini yani uzunlari ileri yollayan biriyim ama 2008 de birkere ileri cikartamadim. Genelde de ya yan pas veriyor yada daglara taslara vuruyor toplari benim oyuncu. Rakip ise sag bekine kullandiriyor vede direk kaleye yolliyabiliyor topu yani tehlike yaratabiliyor. Dedim benim beklerin duran top kullanmasimi zayif hemen karsilastiriyorum ama alakasi yok rakibin oyuncusununda 11-14 arasi ama cok rahat orta sahadan kaleme orta yapabiliyor. Korner oda ayri bir dert, sezon boyu 20 civari gol attirabilirken koca sezonu 2 golle tamamladim uzunlarimda baya iyiydi. Sorunu cozdum ama yinede gol atmakta sorun var cunki mesela kaleciye dokunmayla alakali cok abartmislar dokundugun anda gol iptal. Rakip icin bogle bir sorun yok seken toplar bile onlarda.

Duran toplardan gol atmak için zaman geçirme 8-9 civarında olursa iyi olur. Çoğu oyunumda bunu gözlemledim zaman geçirme az olduğu zaman frikiği hızlı bir şekilde kullanıp, kullandığı yer kalenin karşısında olsa bile heba ediyor pozisyonu. Birde frikik kullanan oyuncularda shots freekick with power özelliği çok önemli olduğunu gördüm. frikik özelliği 15-16 olup ppm'sinde bu özellik olan oyuncular (Belluschi, Hamit) çok fazla frikik golu atıyor, özellikle uzak yerlerden.

3- Top surme vede paslasma, dedigim gibi tam mac modunda izleyen iri olarak cok sikintili geciyor artik, rahmetli dedem ile etodan daha iyi top surer. Pas verirken 1 saat dusunmeleri. Tam mac modunda okadar cok gol olmuyor onemli anlar diyince kendi pozisyon yaratiyor oyun. Buyuk takimlarada torpili var ayrintili mac modunun buda ayri bir konu.

tempo ile kısa pas, direk pas, uzun pas iyi ayarlanmalı galiba bunun için. bende çoğu sefer bu ayarı tutturamıyorum ve aynı sorunla bende çok sık karşılaşıyorum.

5- Mac esnasinda dikkatsizlik yapip kalecinin komutlarina bakmazsaniz kaleciniz ansizin kornerlerde gol atmaya gidebilir. Cok basima geldi kaleci ozelliklerine ellemedigim halde kalecime kornerlerde forvet duran top defans yaparkende adam demisim guya bunu oyun yapiyor vede bende bazen bakmayi unutuyorum ozamanda kalecim gol atmaya gidiyor.

Muhtemelen zaman geçirmeyi çok az atak mentalty'i çok fazla yaptığım için kalecin kornerlerde atağa katılıyordur.

9- Ortalar, rakip oyuncu topu cizgide super surer ortalarda her nasil oluyorsa cok guzel yerlere gider, sizde ondan cok daha iyi orta yapan oyuncu vardir ya orta yapmaz yada daglara taslara orta yapar. Rakip takimin oyuncusu 1.75 tir artik neresi ile gol atiyorsa o ayrinti gorunmuyor ama atar. Sizde 1.88 uzeri oyuncu vardir top ona ulasmaz ulassada vuramaz. Kanat ataklari berbat durumda ama mecbur rakip kanattan geldigi icin orta sahayi ya 4 liycen yada 5 liycen tek forvete talim.

Atak oyuncu seçip, kanat oyuncuların orta hedefinide atak oyuncu dersen, ortalar atak oyuncu olarak seçtiğine ulaşır. Oyuncu'nun boyu 1.50 de olsa 2.10 da olsa maç motorunda ne yazıkki etkisi yok. (daha çok fm 2007'de işe yarardı bu fm 2008'de pek işe yaramadı bende)

Son olarak bişi ekleyim. Tahmin ediyorumki çoğu kişi taktiklerdeki Opposition Instructions'ı kullanmıyor. Şahsen çok yararını görüyorum ve maç motoruna etkisi olduğunu düşünüyorum o kısmın. genel olarak yaptıklarım rakibin defans ve kalecisine top kampayı sert, alan daraltmayı sık yapıyorum böylece forvet oyuncum bu oyuncularla karşı karşıya kalınca daha etkili oluyor. yine ortasaha ve forvetler için yaptıklarım var ama konu fm 2008'deki saçmalıklar olduğu için daha fazla taktikğe girmeyim konu dağılmasın. ;)

yorukefe
05.Aralık.2006, 15:46
Orta sahada oynayan 2 linin biri %100 sarı kart görüyor hemde hafif top kapma şıkkı seçiliyken, 2. yarıda maçın sonuna doğru sarı kartı olan oyunculardan 1-2 sini çıkartıyorsun sanki maç motoru o anki sarı kartı sayısını baz almış gibi dakika geçmeden bir yolunu bulup basıyor sarı kartı bazen rakibe bazen benim oyunculara :D Bu okadarda sorun değil ama olsun aklıma geldi belirtiyim dedim.

ReaList
06.Aralık.2006, 00:42
Oyunda Bariz Ofsayttan Çok Gol Oluyor + 2 Maçta Bir Kale Cizgisi Üzerinde Gol Atamama Olayı Çok Yaşanıyor Bu Çok Sinir Bozucu:mad:

amasyali
07.Aralık.2006, 02:26
Ben Fenerbahçe yle oynuyorum oyunumda şu an . Şampiyonlar ligi kupasını kaldırdım ve avrupa nın en iyi oyuncuları arasına 6 oyuncumu soktum . Bu oyuncuların 4 ünü kulüplere önerdim . önce biraz fazla para istedim . Tabi ilgilenen olmayınca önerdiğim değer artık azalıyor . En son 4 mn lik adamımı 100 bin dolar istedim yine teklif yapan adam yok . Böyle saçmalık olur mu yaaa !!! Transfer sezonu devam ediyor ve oyuncum ise Belçikalı yabancı değil yani .

Yani demek istediğim oyuncu önermek ayrı bir dert oyunda . Artık 27 yaşını geçen her oyuncuyla 1 yıllık kontrat imzalıyorum iyi oynarsa eyvallah kontrat yenileyip 1 yıl daha uzatıyorum . Yoksa oyuncuyu diğer kulüpler kapıyor en azından elimde kalmamış oluyor .

panzer1789
07.Aralık.2006, 03:22
hepsine katılıyorum

kaydırı kuppak
07.Aralık.2006, 14:39
hepsini okudum şikayetlerini haklı buluyorum ama tek bir cevabım var
top yuvarlaktır :D oyunun yapay zekası ilerleyen sürümlerde geliştireleceğine inanıyorum :)

bu bir oyun olur böyle hatalar:yildiz:

davidvilla
02.Ocak.2007, 19:07

sorma bu olaya dumur oluyorum :) o sıralarda taktigi defansif tek forvetli bişey yaparsan kesin gol atıosun ama. bi de öne gectin dakika 80 taktigi ellemessen veya defans yaparsan kesin gol yiosun ama taktigi aksine hucum yaparsan 2.yi atıosun...Tamam gercekte böle şeyler olmuyo değil ama her defasında aynı sey oldugu zaman oyun kendini tekrar etmiş oluyor ve can sıkıyor.

Fıratcan Alçınkaya
02.Ocak.2007, 20:50
Çok güzel saptmalar hepsini okudum ve okurken fm kariyrlerim gözümün önünden film şeridi gibi ayrıca sürekli rakip kaleci 8alıyor... Ayrıca sanki koca oyunda sanki 1tane top ceza sahası çizgisinden frikik kullanılcak top orta sahaya gidiyor onu bekliyoruz gelmesini görüntü keyde olmasına rağmen saçma sapan şeyleride izlemek zorunda kalıyoruz... Kornerlerde savunma oyuncuları ileri çıkıp gol atamıyor normalde bir savunmacı bir sezondan en az birazda yetenekli ise 3-5 tane atar ama oyunda olmuyor bu 1sezondan kornerden gelene toplarda gol atıyor ama hepsi faul gerekçesiyle güme gidiyor. Ya da maçta 20 şut çekip 11 i kaleyi bulmasına rağmen rakip 1/1 yapıp maçı 1-0 kazanıyor ve işin daha da ilginci bunun hiç bizim lehimize olduğu zaman görülmemiştir.. Daha sonra özellikle bekler ve ön liberolar yapıor bunu en kritik yerde takım atağa çıkarken gidiyr bekliyor adam kapıyor topu gol atıyor bunu mesala hiç biz yapamıyoruz gol atmak için 1OO1 takla atıyoruz M€ lar saçıyoruz gol için. Daha sonra gole ihityacımız var son 15-20 dk bekleride ileriye çekiyoruz hucum taktiğine dönüyorz Allah Rızası için ya 1tane pozisyona giriyoruz ya hiç hemen geçiyor maç ama rakip genelde son 3-5 dk yaptığı 4lü forvet taktiği ile gol buluyor genelde...

eXcitinG
02.Ocak.2007, 20:59
Topa sahip oLmayacaksın. Atak yapmayacaksın. Sadece savunma yapacaksın. Tek vuruş tek goL atacaksın. 08 in çözümü bu anca :n:

serwan
04.Ocak.2007, 00:19
önceden kimse yazdı mı bilmiyorum.belki de sadece benim başıma geliyorudur.hangi takımla oynarsam oynayayım önde götürdüğüm maçlarda en küçük taktik değişikliğine gittiğim anda gol yiyorum.%90 böyle oluyor bu.hatta oyuncu değişikliği yapsam bile oluyor bu çoğu zaman.

bi sorun da hazırlık maçlarında var..adını ilk kez duyduğum bi takımla oynuyorum.örneğin liverpool u yönetirken italya bilmem kaçıncı liginden bi takıma karşı ilk yarı 3-5 gol buluyorum.ikinci yarı bikaç oyuncu değişiyorum.oyuna giren oyuncular biçok takımda banko oynayacak oyuncular olmasına rağmen ikinci devreyi neredeyse ataksız bitiriyorum.hatta gol yiyorum.liverpool sadece bir örnek.bu bütün oyunlarda başıma geliyor.

Rodrigo Tello
04.Ocak.2007, 07:51
Benim gözüme carpan en büyük hatalar,

Kornerlerde her mac en az 2 kere gollerin sayılmaması.(Tamam ara sıra olurda her maç olmazki böyle)

Birde,kaleciyle karsı karsıyayken oyuncularım gol atamıyo,gidiyo uzaktan veya kuytulardan atıyo zoru başarıyo..

Bu 2'si oyundan sogutuyo bazen beni..

Adnan Kılıç
05.Ocak.2007, 03:24

Evet ya her hafta bir maç laf olsun diye git diyorum çoğuna:D

info34
13.Haziran.2007, 07:11
benimde bir sorum olucak arkadaşlar fm nin en sinir olduğum yönü diyelim ben 1-0 öndeyim 3dk uzatma verildi o 3dk yıda hakem oynatıyo ve büyük ihtimal gol yiyorum ama ben 1-0 yenik olunca hakem hemen maçı bitiriyor uzatmaları göstermeyerek benimmi bir hatam var yoksa fm ninmi?teşekkürler herkese.

Coupet
13.Haziran.2007, 19:18
fm serisinde goller çok klasik oluyor. hatta uzun süre oynamış biri tarafından çoğu gol tahmin edilebiliyor bile. değişiklik lazım maç motorunda. tabi şu da var eğer maç motorunda değişiklik yaparlarsa yeni maç motorunun 2-3 patch ile sorunları anca düzeltilir çıkacak oyunda. anlamadığım şey şu; hem devrim niteliğinde yenilikler yapılmıyor eski oyun üzerine ufak tefek eklemelerle oyun çıkıyor hem de bir dolu hata ile çıkıyor. fifa serisine dönecek gibi bu iş.

Addolorato
14.Haziran.2007, 04:26
Bi De neden attığımız gol ofsayt olunca top bi değişik ağlara gidiyo yani hakem ofsayt göstermeden ben anlıyorum ofsayt olduğunu:D

cemir05
14.Haziran.2007, 05:10
Çoğunda hakLısın.Ben o kadar para verip Avrupa da ki şirketLerin cebini doLdurduğum ve bu oLayLarın hiç bir zaman düzeLmeyeceğini anLadığım için çok pişmanım.Artık orjinaL oyun bundan sonra sigames ağzı iLe kuş tutsa aLmam.

İnsan bu oyunu stres atmak için oynar.Cm 01/02 de en azından zevk vardı.Stres atardık.Yada kaçan deLi gibi goLLeri göremediğimiz için umursamazdık hep düzeLeceğini umut ederek yaşadık.Ama daha da düzeLeceğine daha da bozuLdu.Artık FM bende stres atmak yerine daha çok stres yaratıyor.:uzgun:
sana aynen katılıyorum. ben fm2005'te stres atıyordum. sıkıntım gidiyordu. fm2008 'de kendi kendime yeni yeni küfürler icat edip oyundakilere saymaya başladım.:s7::mad:

EL-Hadji
14.Haziran.2007, 08:33
Arkadaşlar yazdıklarınızı hemen hemen hepsini okudum vallahi tek kelimeyle mükemmel yazmışınız. Muhalif olacak bişi bulamıyorum. Zamanında genel eleştiriler bölümüne sadece maç morotuyla ilgili bir sürü eleştiri yazmıştım. Özellikle şut olayı çok komik yav hangi maçta 20 şer şut atılıyor. Böyle bişi var mı. Bir de doğa olaylarının hiç bir etkisi yok oyuna. Yağmur kar ne bileyim bir etkisi olmalı bu koşulların. Eskişehirle oynuyorum kar kış kıyamaet saaha ama hiç bir etkisi yok oyuna maşallah adamlar cirit atıyor sahada sanki hiç bişi yok. Boyuna gol oluyor maçta. Ben bu seriyle kendi başıma doğru düzgün kariyer yapmadım. Sitede bir kaç ortak kariyer yaptım. Bri de online lig ve turnuvalara katıldım. Onun haricinde katlanamıyorum oyunun saçmalıklarına.

Hiç çekilmiyor tek başına oynamak hiç bir al benisi yok gittikçe rezaletleşiyor oyun. Koskaca bir sene boyunca adamlar sadece 2-3 ufacık değişiklik yapıyorlar. Yav bu işten anlamıyorlarsa kafaları basmıyorsa yardım alsınlar bu kadar zor mu darlandım vallahi. Ultimate Soccer Manager' i özledim yav ya da eski cm serilerini amigadaki hali daha çekicisydi en azından yazılardan hayal ediyordum ne olup bittiğini. Şimdi ise saçma sapan goller sürekli şutlar yağmur gibi şut atılıyor kademe diye bir olgu yok. Yalnız şuna kızmayın ki ben çok kızardım eskilderde kaleci hemen gol yiyor ilk posizyonda alıyor içeri. Bu gerçekte de çoğunlıkla böyle en azından türkiyede böyle :):)):

Bir de süper yıldızlar o yıldızlıklarını bir türlü gösteremiyorlar. Buffon meseala 12 maçın 3 ünde anca iyi oynuyor. Ama almunia her maç yıldızlaşıyor. C. Ronaldo dribling yapamıyor. Messi desen öyle. İlginç ilginç işler. Motor tam rezalet. Elle tutulur tarafı yok. Arkadaşlar içinizi karartmadım umarım. Ama en çok kıl oldugum şut olayı.

sanalkaos
14.Haziran.2007, 18:10
Güzel Bir Konu Sağol

nerazzuri
14.Haziran.2007, 18:45
Aslında bu oyunla ilgili bir sorun değilde bizimle ilgili bir sorun ;

Örneğin, Fenerbahçe'desiniz istafa veya kovuldunuz. Trabzonspor'a tenik direktör oldunuz. Fenerbahçe'deki satılık listesine koyulan oyuncular tabi. Neden hemen onlara saldırırız. Onları almaya çalışırız. O takımdayken başarılı olmayacağına inandığımız oyuncuları yeni takımımıza almaya çalışırız hala anlamış değilim eski takımında oynayamıyorsa oynatmıyorsan yeni takımında ne işi var kardeşim:D :p yada bu sorun sadece bende var :p

efe24
14.Haziran.2007, 22:04
ben o hatalardan dolayı bıraktım ve daha da oynamıyorum fm 2009 u bekliyorum allah izin verirsee....

cemre29
16.Haziran.2007, 22:06
Bu kornerlerde faul olayını azalması için oyuncularınızın kornerlerde nerde durduklarını ayarlayabilirsiniz o zaman faullerde ciddi düşüş oluo

OMANA
16.Haziran.2007, 23:13
arkadaşlar bir oyuncuya karşı sert oynadığınıda penaltısız kurtarabildiğiniz veya kart yemediği oluyormu...

futbolda sert oyna demek git aptal gibi tekmeyi yapıştır demek değilki sert oyna demek agresif ol kolay pozisyon verme demek ama maşallah bizim FM de bi sert oyna dedinmi ya penaltı ya kırmızı kart...

sizde oluyormu

Bekq
16.Haziran.2007, 23:32
Ben Kartalspor kariyerimde (8.0.2) 1 sezonda 6 penaltı oldu.Penaltıları Yaser'e vermiştim.Adamın penaltı 12 ama penaltıları 90'a astı.Penaltısı 17-18 olan adamlar 1 sezonda 3-4 penaltı kaçırıyor.:D

Ayrıca Hazırlık maçlarında çok sakatlık oluyor.Azda değil ha,bazen 1 ay falan.:(

İnanılmaz gol oluyor.Dünyanın en iyi kalecisini al mutlaka 1 veya 2 gol yiyorsun.
GK:P.Cech
DC:Ferdinand
DC:Terry
Böyle bir kadron olsa bile abartısız her maç gol yiyorsun.

Mirza
17.Haziran.2007, 06:05
arkadaşlar bir oyuncuya karşı sert oynadığınıda penaltısız kurtarabildiğiniz veya kart yemediği oluyormu...

futbolda sert oyna demek git aptal gibi tekmeyi yapıştır demek değilki sert oyna demek agresif ol kolay pozisyon verme demek ama maşallah bizim FM de bi sert oyna dedinmi ya penaltı ya kırmızı kart...

sizde oluyormu

Rakip Takım Komutlarından ben her zaman orta saha oyuncularına karşı sert oynamayı seviyorum ve öyle yapıyorum. Bir problem olmuyor bir sezonda en fazla 3 kırmızı kart görüyorum.

amasyali
17.Haziran.2007, 13:53
Ben Kartalspor kariyerimde (8.0.2) 1 sezonda 6 penaltı oldu.Penaltıları Yaser'e vermiştim.Adamın penaltı 12 ama penaltıları 90'a astı.Penaltısı 17-18 olan adamlar 1 sezonda 3-4 penaltı kaçırıyor.:D

Ayrıca Hazırlık maçlarında çok sakatlık oluyor.Azda değil ha,bazen 1 ay falan.:(

İnanılmaz gol oluyor.Dünyanın en iyi kalecisini al mutlaka 1 veya 2 gol yiyorsun.
GK:P.Cech
DC:Ferdinand
DC:Terry
Böyle bir kadron olsa bile abartısız her maç gol yiyorsun.

Kayserispor'da Dimitar Ivankov'u sattım yerine Volkan Demirel'i aldım (Fenerden) . Dimitar'ın tüm özellikleri Volkan'dan bin kat daha iyi ama ligde 8. maçımı oynuyorum hala gol yemedim :icon_biggrin: Ivankov olsa sanırım şimdiye 10 gol yediydik :icon_biggrin:

Estranged
17.Haziran.2007, 15:33
W.Bremenle ligdeki 8.nci maçımda 7.penaltımı aldım.Frings gol kralı oluyor :D
http://img99.imageshack.us/img99/9150/werderpenaltzr7.jpg
http://img99.imageshack.us/img99/2981/werderpenalt2aj6.jpg

tarihlere bakıp tüm sezon değil de ilk 8 hafta olduğunu anlayabilirsiniz :)

musti83
17.Haziran.2007, 18:04
:D
Kardeşim Ben Tam 5 Kere Pozisyonu İzledim Ofsayt Değil
Hakemi Eleştirdim
Hemen Federasyon Uyardı
Başlarım Hakemine Federasyonuna:D
--
ŞL Yarı Final Oynadım FENER'de Ses Seda Yok..
Transferlerin Karşılığını Göremiyoruz

Jushua
18.Haziran.2007, 00:29

Bu ikisine katılıyorum..

gencerker
18.Haziran.2007, 01:01
Hepsini okudum
çok güzel noktalara değinmişsiniz
Benimde bir soru işaretim var
Dünyanın en zengin kulüpler arasında 3. olmama rağmen, kadromdaki oyunculara 14M'e kadar sözleşme izni varken neden personele ayırılan maaş izni en fazla 700-800k gibi küçük rakamlarda kalıyor?
7-8 sezon benimle çalışan baş antrenörüme düzgün bir kontrat öneremediğim için kulübümü terk ediyor?

Bekq
19.Haziran.2007, 07:57
Kayserispor'da Dimitar Ivankov'u sattım yerine Volkan Demirel'i aldım (Fenerden) . Dimitar'ın tüm özellikleri Volkan'dan bin kat daha iyi ama ligde 8. maçımı oynuyorum hala gol yemedim :icon_biggrin: Ivankov olsa sanırım şimdiye 10 gol yediydik :icon_biggrin:
Ya versiyonun 8.0.1 yada editör kullanıyorsun.Yoksa o dediğin 8.0.2 de olmaz.

CheD EvanS
20.Haziran.2007, 19:08
Bir sürü olay var hangisini yazayım ki..Mesela ben man city im arsenalle 50 maç yapsam 45 inde vela napar eder gol atar..chelsea dede ben sahar sinir oldum..gerçekten çok kötü oyun olmaya başladı fm nerde o eski cm ler..Şanslılarki piyasada rakip yok fm ye yoksa şimdiden tüm oyuncularını kaybetmişlerdi...Fm 2009 umarım apayrı ve çok güzel bir oyun olur..

ShevAnil
20.Haziran.2007, 19:15
Bir sürü olay var hangisini yazayım ki..Mesela ben man city im arsenalle 50 maç yapsam 45 inde vela napar eder gol atar..chelsea dede ben sahar sinir oldum..gerçekten çok kötü oyun olmaya başladı fm nerde o eski cm ler..Şanslılarki piyasada rakip yok fm ye yoksa şimdiden tüm oyuncularını kaybetmişlerdi...Fm 2009 umarım apayrı ve çok güzel bir oyun olur..
Katılıyorum Mesela Henok Goitom, Jermain Defoe...
Ayrıca Nezaman 2-0 / 3-0 Öne Geçsem Mutlaka Gol Yiyorum..

Professeur
20.Haziran.2007, 19:20
Aynen.Agüero ve Soldado'da beni çok seviyorlar.Her maç atıyorlar bir tane.

sanalkaos
20.Haziran.2007, 19:39
Birde neden takımlar illa oyuncularının fiyatının iki katını siterler gerçek hayatta oyuncunun fiyatı neyse o ve ya daha düşük ücrete alabilirken, oyunda neden illa iki katı para vermemiz gerekiyor?

sergioagüero
20.Haziran.2007, 19:52
FM'ye aynı formatta ciddi bir rakip çıksa oyun adına çok güzel gelişmeler yaşanır.

drk21
20.Haziran.2007, 22:11
neden devre olunca oyuncular soyunma odasına deilde orta sahanın ortasına gelio ?

1myLikeToo
21.Haziran.2007, 00:36
bide biz öndeyken örnek 1-0 öndeiz veya 2-1 öndeiz 90.dkkada örnek +5 uzatma veriliyor biz öndeyken hep karşı takım atak yapıyor ama biz yenilirken 90+5 de hiç atak yapamıyoruz :(

ozziee
21.Haziran.2007, 00:47
bütün söylediklerinize katılıyorum her kelimesine bir de ben de şuna illet oluyorum adamın gerçek fiyatı 10 mn sen 30a 40a belki daha fazlaya transfer edebiliyorsun.
takımın form durumu da çok acayip, sezon başında iyi başlıyorsunuz sonra takım tam üst seviyeye çıkıyo, sonra bi mağlup oluyorsun hoooooop form ayaklar altında bir daha düzeltemiyorsun.

babba
23.Haziran.2007, 04:33
yalasık 44 sezondur bu oyunu oynuyorum sorularının bi kısmının cevaplarını buldugumu düsünüyorum

MACLAR VE SEZON OLAYLARI

3. ve 6. ya cevaben: 2-0 öne gectikten sonra takımı biraz geri yaslamak gerekiyor eger hucuma yönelik oynuyorsan rakip kontra ataklarla cok rahat 2 gölü bulabiliyor hatta 3.yüde buluyor

5.ye cevaben:karşı takım özelikle kupa maclarında turu garantilediği skoru yakalayınca kendi arasında top ceviriyor yani zaman gecirme opsiyonunu kullanıyor cok sinir bir durum ama caresi yok gibi

7.ye cevaben : bas antrenörler genelde formu en iyi olan oyuncuları sahaya sürer bide artık patlama noktasındaki üzgün oyuncuları oynatırlar bu istisnai bi durum benim bas antrenörüm marcel desailly ve cok iyi tavsiye ederim ayrıca ben sadece takm konusmalarını bas antrenöre bırakıyorum

8.ve 9. ya cevaben : ben 44 sezonda ofsayttan sayılmayan gölüm 20-25 arasıdır rakiblriminde hemen mhemen aynıdır belki taktiğinde bir problm olabilir

10.ya cevaben : ben her tartişmaya itiraz ediyorum genelde para ve tribün cezası alıyorum ama kimi zamanda federasyon menejerin yorumlarına sessiz kaldı diyor oyuncularında problem olabilir saldırganlıkları yüksek olabilir 11. sorunun sebebide bu olabilir çünkü bende coğu zaman cezayı ağır buluyolar

13. ye cevaben : kısa liste ayarlarından yeni kısa liste olustur ve aktif yapma ozaman medya fazla rahatsız etmiyor

YÖNETİM
3. ye cevaben : oyuncuya bir fiyat koyup o fiytın altındakileri reddet veya tüm teklifleri reddet seceneklerini işaretlersen bu konuda bi problem kalmıyor
TRANSFERLER
1. ye cevaben : alıcagınız oyuncu tanınmış bi oyuncuysa ve takımınız o sezonu iyi bitirememişşe iyiden kastım sampiyonlar ligine katılmayacaksa oyuncuya dünyalarıı verseniz her türlü iltifatı etseniz gelmiyo eger sampiyonlar ligine katılıyorsanız imza attırma sansı yükseliyor eger iyi bir sezon gecirmişseniz ıyuncu daha düşük bi ücrete imza atıyor yani oyuncunun şöhreti sizin takımınızdan yüksekse gelmeiyor
**ayrıca hiç bir oyuncuya istese dahi yıllık maas artısı ve imzalama bedeli verme ben bu güne kadar hiç birine vermedim hiç bi proplemde cıkmıtor ama maasını ve mac- gol primlerini tam vermen lazım

2. ye cevaben : bu tamamen o oyuncunun o seneki performansına ve ligin seviiyesine baglı örneğin ben oyunun kendi olusturdugu bi oyuncuyu ( stuart williams ) aston villadan galatasaraya 17 yasındayken 4,7 mn dolara aldım aynı sezonda kayseriye kiraladım degeri 1,2 mn dolara düştü 3 sezon gs de oynadı ve fiyatı 17 mn u gecmedi simdi tottenhamdayım 20 mn + %15 paya aldım 3 sezondur müthiş oynuyor ve degeri 66 mn dolar

geri kalan sorularının tamamına bende katılıyorum ve bir anlam veremiyorum ve ben ilk defa bu oyunu 98 de ps de oynadım ozamandan bu zamana baya geliştiğini söyleyebilirim eksi yönlerine ragmen eglenceli bir oyun ben tutkunuyum bence oyunun en kötü yanı bir defa tutuldumu BAĞIMLILIK yapıyor olması

ugurkavas
23.Haziran.2007, 20:54
cok haklısın ozellıkle de bu konuda

cembinici
25.Haziran.2007, 05:24
Benim konuyla ılgısız olarak bır sorum olacak.Yardımcı antrenorlar yanı baş antrenorlerın hangı ozellıgı neyı etkılıyor.Oyunda cok tatile cıkıyorum onun ıcın yardımcı atrenorun ozellıklerı cok onemli oluyor sıze tam olarak sordugum sey ornegın ADam ıdare nasıl etkı edıyor lutfen bılınclı ve kesın bılgıler verınız

ereno
25.Haziran.2007, 06:14
Ya Su Kornerde faul icini cözemedim vuryorum vuruyorum gol oluyor sonra faul veriyor deli olcam ya

onore
25.Haziran.2007, 06:17
evet hepsinde haklısın özellikle adamlardan para istemiyom oyuncu için fiyatını biraz daha indir diyolar ona deliriyom

pozzeco9
25.Haziran.2007, 21:53
selam arkadaşlar ben pek sık kullanamıyorum forumu.hatta sorumu doğru yere yazdığımdan da emin değilim.Ben 2.ligden sarıyeri aldım , süper lige çıkarttım.6 senelik periyot içerisinde çok doğru ve şanslı transferler sayesinde uefa kupası bile aldım.takımın ligde popülaritesi 1. sırada.yani herşey iyi ve yolunda. ama anlayamadığım ve sinirimi bozan bir konu var. kaç sezondur , sezon içinde ortalama 4-5 kere yönetimden pilot takım talebim oldu.birçok genç yetenek var , hatta wonderkid bile çıkardım altyapımdan..ama bu oyuncularımı pişmeleri için gönderebileceğim bi pilot takımım yok.yönetim her seferinde bu talebimi reddediyo , bu yüzden kadro şişiyor ve gençler fazla süre alamadıkları için mutsuz oluyorlar ve ayrılmak istiyorlar...bunun dışında 8 senedir kiralık listesine koyduğum hiç bir oyuncuyu hiç bir takımın kiralamamamsı normal midir ???

bu 2 konuda beni aydınlatabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim..saygılar

Defuser
26.Haziran.2007, 00:03
Kiralık olarak kulüplere önerirsen mutlaka talibi çıkıyor pozzeco9.

cembinici
26.Haziran.2007, 01:16
Benim konuyla ılgısız olarak bır sorum olacak.Yardımcı antrenorlar yanı baş antrenorlerın hangı ozellıgı neyı etkılıyor.Oyunda cok tatile cıkıyorum onun ıcın yardımcı atrenorun ozellıklerı cok onemli oluyor sıze tam olarak sordugum sey ornegın ADam ıdare nasıl etkı edıyor lutfen bılınclı ve kesın bılgıler verınız
Kımse bılmıyor mu?

Aykan19o3
27.Haziran.2007, 22:38
Bugün bende Fm2008 oynamayı bıraktım diyebilirim. 1-0 önde idim adamların Top Sürme '13' olan adamı sağdan aldı topu Ronaldo topu sol bekimi geçti ve pası tam yerine attı Bitiriciliği '12' olan adamlarıda golü attı. Nice'la yapıyordum sanırım.. Bende ise bitiriciliği 15 olan adam sağ çaprazdan bomboş pozisyonu kalecinin üzerine attı. Yeter Artık ! Şu Fm2oo9 duyurulsada rahatlasak.

merkel
28.Haziran.2007, 01:08
abicim kesinlikle haklısın sana katılıyorum umarız fm2009da bu sorunlar çözülürde rahatça oynarız

DisCo
28.Haziran.2007, 04:42
Bu başlığı açtığımda çıkan yamalarla düzelir umudum vardı ama FM daha da berbatlaştı. Mutlak oyunların hatası olur. Ama insanı bezdirecek şekilde olmaz. Bu hatalar beni oyundan vazgeçiriyor mu? Tabiki hayır hatasıyla sevabıyla oynuyoruz ama insan dile getirmektende alıkoyamıyor kendini. Buraya Fm hatalarından kurtuldu yazmak isterdim ama yeni oluşanları anlatmaya kalksam sanırım roman olur.

Sonuç olarak FM hem insanı bezdiriyor hemde tiryakilik yapıyor. Ne biçim oyun bu :n:

juanov
29.Haziran.2007, 06:25
http://img440.imageshack.us/img440/1926/adszba6.th.jpg (http://img440.imageshack.us/my.php?image=adszba6.jpg)

işte fm den soğuma nedenlerinden sadece biri bu arada ben ankaragücüyüm:mad:

ms1907
29.Haziran.2007, 06:55
http://img440.imageshack.us/img440/1926/adszba6.th.jpg (http://img440.imageshack.us/my.php?image=adszba6.jpg)

işte fm den soğuma nedenlerinden sadece biri bu arada ben ankaragücüyüm:mad:

ee Fb bir gelir pir gelir:D Şaka bir yana saçmalık gerçekten. Aslında -asla oynayışını ve taktiğini küçümsemiyorum ama- Fenerbahçenin Ankaragücüne 90 dk da 1 şut çekebilmesi de aşırı saçma bir olay.

ThersoN
29.Haziran.2007, 10:19
bence bu serinin benim görebildigim en kötü oyunu (2003den beri oynuyorum)
özellikle türkiye liginden bahsedicem, 2 sezonda transfer fiyatları , verilen, teklif edilen paralar havalarda uçuşuyor, ilk sezon 7.5m pound bjk tuncaya, ikinci sezon manisa lamine diarra ya 6 m pound verdi, kayseri pelizzoli ye 4 m pound ile takımına kattı. bu syadıgım trasnferler 2 sezon içinde olanlar, ligimizde cidden bu kadar zengin kulup var mı, fenerbahce hariç,
ikinci olarak serinin bu oyununda regenler çok çabuk çıkıyor, 2010 a geldim, tüm türk takımlarının alt yapısı, türk-alman, türk-brezilya vatandaşlıklarına sahip oyuncularla doldu.. bu nedir anlamadım

SAİT71
30.Haziran.2007, 02:27
bende yıl 2017 oldu ve inanılmaz transfer işleri dönüyor. türkiye ligi'nde bir oyuncuyu almak için takımlar 30-40 m TYL'ye kadar para veriyorlar. Acayip bir şekilde tadı kaçtı oyunun. Ayrıca her duran toptan [korner friki vs.] ortada gol atınca faul oluyor. belki arada bir verirse veriyor ama bir maçta 2-3 kere faul olduğu oluyor. En gıcık kaptığım nokta orası... Birde uzatmalar en az 3 dakikadan başlıyor. 3 dakika veriyor. 93 te bitmesi gerekn maç 95.37 de felan bitiyor abi.

juanov
30.Haziran.2007, 10:39
ee Fb bir gelir pir gelir:D Şaka bir yana saçmalık gerçekten. Aslında -asla oynayışını ve taktiğini küçümsemiyorum ama- Fenerbahçenin Ankaragücüne 90 dk da 1 şut çekebilmesi de aşırı saçma bir olay.

aslında saçma değil çünkü bu maçtan önceki ve sonraki maçlarla birlikte 14 maçta 12 galibiyet 2 beraberlik aldım yani bu taktiğimden kaynaklanıyor zaten uefada da çeyrek finale çıktım arada bir de ajax mağlubiyeti var unuttum onu

http://img154.imageshack.us/img154/5146/adszvt4.th.jpg (http://img154.imageshack.us/my.php?image=adszvt4.jpg)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

bence bu serinin benim görebildigim en kötü oyunu (2003den beri oynuyorum)
özellikle türkiye liginden bahsedicem, 2 sezonda transfer fiyatları , verilen, teklif edilen paralar havalarda uçuşuyor, ilk sezon 7.5m pound bjk tuncaya, ikinci sezon manisa lamine diarra ya 6 m pound verdi, kayseri pelizzoli ye 4 m pound ile takımına kattı. bu syadıgım trasnferler 2 sezon içinde olanlar, ligimizde cidden bu kadar zengin kulup var mı, fenerbahce hariç,
ikinci olarak serinin bu oyununda regenler çok çabuk çıkıyor, 2010 a geldim, tüm türk takımlarının alt yapısı, türk-alman, türk-brezilya vatandaşlıklarına sahip oyuncularla doldu.. bu nedir anlamadım

evet onlar çok para veriyor ama sen de istersen maliyeni geliştirebilirsin regen oyuncu alıp satarak

http://img56.imageshack.us/img56/1319/adszjw9.th.jpg (http://img56.imageshack.us/my.php?image=adszjw9.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/9610/adsz2tq9.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=adsz2tq9.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/9612/adszse8.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=adszse8.jpg)

bence mali gücüm hala düşük çünkü önceki 3 yıl taktiği oturtamayınca tatile girerek oynadım ve sonuç anca bu kadar oldu tabi ilginç olan bu milyonlarca dolar harcayan takımlar benim kadar oyuncu satmadan bu kadar transfer yapıyor ben ise satarak kar yaparak yapmak zorundayım

sanalkaos
03.Temmuz.2007, 17:16
1. O kadar para biriktiriyorsunuz, bir oyuncu alacaksınız. Oyuncu 2MN € değerinde 28 yaşında. Normal Şartlarda en değil 2 MN e den fazla vermek indirim bile yapılıyor. Ancak Fm de mutlaka 1-2 katı para vereceksin.

2. İlk önce teklif yapıyorsun klupe 1 hafta sonra cevap geliyor. Kabul ediyorlar. Sonra oyuncu gelmek istemiyor. İlk önce oyuncuyla konuşsaydık 1 haftamız boşa gitmeyecek, başka oyunculara yönelecektik.

3. Benim bildiğim kombine fiyatını klup belirler. Fm de biz kombine fiyatını belirlesek daha iyi olmazmı. Yani mesela kendi kafandan hesap yaoacaksın. Eğer şampiyon olmuşsan tanesini Bin € yapacaksın herkez alsın.

4. Dünyanın en büyük takımını yeniyoruz, popülerliğimiz artmıyor. Ama ligimizdeki heehangi bir takımla berabere kalınca takımın popülerliği 10 dan fazla düşüyor.

Daha ekliyeceğim...

yugi
03.Temmuz.2007, 18:02
2. Maddene çözüm olarak; almak istediğin oyuncu hakkında gözlemcinden rapor iste..Sana gelmek isteyip istemeyeceği raporun sonlarında yazar.. vaktinde boşa geçmemiş olur.

sanalkaos
03.Temmuz.2007, 18:13
2. Maddene çözüm olarak; almak istediğin oyuncu hakkında gözlemcinden rapor iste..Sana gelmek isteyip istemeyeceği raporun sonlarında yazar.. vaktinde boşa geçmemiş olur.

Bilgilendirmenden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

yunusgs
03.Temmuz.2007, 18:55
4.sorun gerçekten önemli bir sorun.

yugi
03.Temmuz.2007, 19:50
Bilgilendirmenden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Yardım edebildiysem ne mutlu bana.:)

Casc Fabregas
04.Temmuz.2007, 19:48
evet 4.sorun önemli :) uefa'da yarı-finaldeyim popülerlik aynı :p

babba
04.Temmuz.2007, 19:51
senin ilacın marcell desally milanda gözlemci onu al personellerin oyunda gözükmeyen birsürü özelliği var ben hep onu kullanıyorum yedek takımı ve genç takımıda ona ver

kumralyakisikli
04.Temmuz.2007, 20:01
bence 2.sorun dışında hepsi önemli şeyler

isimsiz
04.Temmuz.2007, 23:05
arkadaşlar benimde anlıyamadıgım bi sorun var ben kaleci kocuyla anlasıyorum adam kabul ediyor gelicek fakat kulüp yöneticileri izin vermiyor neden acaba çok antrenörüm var diye olabilirmi diye gönderdim 6 tane antrenör kaldı (kaleci kocu 1 gözlemci 1 doktor 2 2.takım antrenörü birde BAŞ ANTRENÖR kaldı gerisi yok buna ragmen kimseye sözleşme imzalatamıyorum:S gıcık oldum

14perseus04
04.Temmuz.2007, 23:15
en sevmedıgım sey bı macta takımı ofansıflestırıp gole ıhtıyac duyduunuzda full attack moduna gecıp oyuna yenı oyuncu soktuktan vs. sonra macın ondan sonrakı anında bır tek atak bıle yapamadan hızlıca gecmesı hanı onemlı an bıle olmuo ordan sonra
hanı full attack yapmıoken daa cok atak yapabılıosun bu cok sinir bozucu

Raten
05.Temmuz.2007, 01:13
14perseus04 sana katılıyorum gerçekten sonlarda takım halinde hücum yaptıktan sonra tek bir atak bile yapamadan maç bitiyor.Bu gerçkten sinir bozucu durumlardan bir tanesi

Gangstaa
05.Temmuz.2007, 02:06
Hepsine katılıyorum ayrıca sunu unutmussun yada galiba sadece almanya liginde oluyor :)
ligin 3.hafta macları var sırada.2. maçlardan sonra araya milli takım maçları girdi ve 25 kişilik kadromdan 21 tanesi milli takıma gitti.Ben ligin bir hafta tatil olmasını beklerken oda ne milli maç gunu lig maçı ve ben asıl kadromu oynatamıyorum.Mecburen genc takımı sahaya surdum ve sonuc Frankfurt 4-0 Bayern.Olcak işmi ayrıca mactan sonra yonetım ve medya eleştiriyor sanki oyuncular vardi ben oynatmadım :@

14perseus04
05.Temmuz.2007, 04:54
14perseus04 sana katılıyorum gerçekten sonlarda takım halinde hücum yaptıktan sonra tek bir atak bile yapamadan maç bitiyor.Bu gerçkten sinir bozucu durumlardan bir tanesi (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=106281)

ve o sırada zaman ekrana saha goruntusu bıle gelmeden hızlıca akıyo ya monıtore dalasım gelıo:mad:

El Barto
05.Temmuz.2007, 05:22
Konular aynı içerikli olduklarından dolayı birleştirilmiştir.

SAİT71
08.Temmuz.2007, 02:44
Birde 1-0 geriye düştüğümde yada zayıf bir takım ile uzun süredir golsüz eşit isem takım taktiğini full attack yapıyorum bazı oyuncular ta kaleciye pas atıyorlar.
Bir oyuncu neden topu kaptırana kadar ayağında bir sağa bir sola dönderirki. Yanında boş adam var kanatta ama topu abuk sabuk hareketler ile kaptırıyor. Bi kaç gün önceki maçta İbrahim Kargbo öyle kaptırdı adam DM'de oynuyor ve kaptırıncada golü yedik. Sattım hemen Kayserispor'a. Yerine Banega'yı aldım. Bence şu konuşma olaylarıda artık aynı olmasa. Mesela medya soruları artık adamı cinnete getiriyor. Bu medya sorularına ayrı bir metin belgesi yapsalar ve 200-300 tane soru ekleseler.Yok bilmem ne takımı şehre gelmiş ne yapayım yani geldiyse adam akıllı soru soran yokki. Ha birde penaltı hakkında görüş istemeleri yokmu sanki adamları locadan izliyoruz. Nokta nokta adamların ne yaptığını nerden görecemde cevap verecem. Artık iconumuzu istiyoruz. 3D maç ekranı istiyorum.Bence bu maç motoru kötü. CM gibi 3 boyutlu olsa daha sağlıklı pozisyonları izleyebiliriz. Top nerden auta gitti penaltımı değilmi bir cevap verebiliriz. çeşitli kamera açılarından maçı usanmadan izleyebiliriz.

eXcitinG
08.Temmuz.2007, 20:54
Benim anLamadığım bir nokta;

Şimdi iLk sezonumda bir takım iLe başarıLı oLuyorum ve yönetimde buna istinaden stadı büyüLtme kararı aLıyor. Herşey iyi güzeL. Ondan sonra stad tamamLanıyor, toprak aLtı ısıtma sistemi de yerLeştiriLiyor, deniLiyor ki ''Artık zemininiz kötü hava şartLarından etkiLenmeyecek'' ama geL geLeLim bütün yağışLı havaLarda zemin berbat haLde. Madem bir işe yaramıyor yapma kardeşim o zaman, işin garibi o sistemi yerLeştirmeden önce sahanın berbat oLması gibi bir durumda oLmuyordu hani :D

MaLzemeden mi çaLıyorLar yaparken ne yapıyorLarsa artık :zuhaha

Casc Fabregas
08.Temmuz.2007, 21:48
Ultimaton verince kovulmuycak bi kulüp arıyorum :D

SiR ToMaSRoSiCkY1
09.Temmuz.2007, 01:13
Ultimaton verince kovulmuycak bi kulüp arıyorum :D

Sen bir kulüpte çok başarılı ol,çoğu kupayı kazan ültimatom verince seni kovmazlar.

chemichal
09.Temmuz.2007, 03:29
merhaba arkadaşlar çok saolun paylaşım gerçekten çok güzel olmuş.Benim de bi sorunum var: yıl 2017 mali durumum falan cok iyi yönetim sıkı para politikasından memnun ama klubun uzun vadeli yatırımlarına 2 kat daha fazla önem vermelisiniz diyor anlayamıyorum bunu ne yapmam lazım?

DisCo
09.Temmuz.2007, 03:46
Oyuncunuz kaleci ile karşı karşıya kaldığında sağında veya solunda takım arkadaşı olsa bile kaleye vuruyor. Pas ver yahu pas ver. Onca maç yaptım. 2020'lere gelen kariyerim vardı. Sadece ama sadece bir kere kaleci ile karsı karsıya iken geriye cıkardı ve oyuncu boş kaleye yuvarladı.

Bunun haricinde hücum olayında size daha saçma birşeyi söyliyim. Ben topluca hücum diyorum. Ortasahayı rakip cezasahasına dolduruyorum. Defansıda öne çıkarıyorum. Ne ben atak yapabiliyorum ne rakip atak yapabiliyor. Hadi ben belki yapamıyorum. Ama rakip o kadar boş alanda topluca hücum yapan takıma karşı nasıl atak yapamaz. Bir anda saniyeler su gibi akıyor ve maç bitiyor.

Comrade Alberto
09.Temmuz.2007, 07:42
yahu hiç saldırıp da gol atan oldu mu? ben ne zaman all out attack'a alsam gol bulmak için hoooop diye geçiyor dakikalar. bundan sonra vakit geçirmek için all out attack'a alacağım vallahi. eğer milli takımın maçları fm'de oynansa 0 puanla dönerdik.

-hocam isviçre 1-0 önde. ne yapalım
-saldırın ulen

anaa maç bitti.

-hocam çekler 2-0 önde ne yapalım?
-verin mehteri saldırsınlar

hooop maç bitti.

saçma değil mi?

SAİT71
09.Temmuz.2007, 23:46
İşin garibi RAyo ile ben senin dediğin gibi all out attack yapıyorum 1-0'dan 3-1 felan çeviriyorum. Bende anlamadım. all out attack yapmayınca atamıyorlar. Maç başlıyor ilk dakikalarda 1-0 geriye düşüyorum ama sinirlenmiyorum çünkü alıştım artık sonra bi all out attack yapıyom bir sürü pozisyonlar, kaçan goller, su gibi akan dakikalar bazen 1 puana bile seviniyorum sonuncu takımla kendi evimde oynarken.

lyocell01
10.Temmuz.2007, 01:25
Benimde kafama takılan bir olay var.Mesela pato, balotelli,bojan gibi oyuncuların kalitesini tartısmıyorum onlar wonderkid olarak gozukuyor oyunda ve cok hızlı gelısıyorlar fakat aynı potansiyel guce sahip ve hatta daha yuksek potansiyele sahip benim takımın genc yetenkleri banko takımda oynadıkları halde neden WONDERKID olarak gozukmuyor.(bu arada ben galatasarayda kariyer yapıyorum)Yoksa bu yapılan bir hata mı?

Acaba benim WOnderkidle alakalı yanlış bir bilgim mi var :S anlayamdım gitti.Ya adamı butun maçlarda oynatıyorum ama bir pato bir bojan bir toni kroos gibi gelismiyor Wonderkid olmuyor.Belki benim eksik bir bilgim veya yapmadigim birsey vardır sizler nedersiniz bu konuda???

Delirium
10.Temmuz.2007, 02:53
oyunda milli takım nasıl yönetebilirm
yani oyun içinde teklifle diil oyunun başındn milli takımla başlamak istiom

RoNNiE91
10.Temmuz.2007, 03:02
Böyle seçebilirsin;

http://img139.imageshack.us/img139/7166/takimhm0.jpg (http://imageshack.us)

Delirium
10.Temmuz.2007, 03:05
Böyle seçebilirsin;

http://img139.imageshack.us/img139/7166/takimhm0.jpg (http://imageshack.us)

tamam sağol
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bide merak ettiim şey small databasele large database arasında hız farkı varmı?
benim cpu biraz eskide takılsın istemiyorm yardımcı olursnaız sevinrm

Deniz
10.Temmuz.2007, 03:17
Benim Bunca Yıllık Fm Kariyerlerimde Sadece 3-4 Maçım 0-0 Bitti Tahminen.. Yazık Yani Maç Motorunu Geliştirmemek İçin Ellerinden Geleni Yapıyorlar. Hep Bol Gollü Geçer Örnek 5-2 4-2 3-2 Skorları 5-0 5-1 Çok Olan Skorlar ..

animals_wolf
10.Temmuz.2007, 07:46
maç motoru çok basit biraz geliştirilmesi lazım

therush5
10.Temmuz.2007, 09:48

Maçlar ve Sezon Olayları

Yönetim

Transfer

5. ve 13. maddelere gerçekten kıl oluyorum.Birde zor bir rakip karşısında öne geçtiğimde defansif taktiğe geciyordum eskiden.Defansif takitiğe geçer geçmez adamlar ard arda pozisyonlar buluyor golüde buluyor.Defansif oynayarak pozısyon verılmez normalde Yunanıstan İtalya nasıl aldı kupaları.Oyunda hücüm oynayan kazanıyor genelde onada gıcık oluyorum.Birde karşıda rezalet bir kaleci var harika kurtarışlar yapıyor.Benim kaleci 2 kaleyi bulan şutun 2 sinide içeri alıyor.Nasıl adalet bu o kadar para sayıyorum kaleciye.Birde şey var ben takıma 50 trilyon öneriyorum basşka takım 45 öneriyor kulup onu kabul ediyor bu da aşırı saçma.

omersal
10.Temmuz.2007, 15:23
Neden 1-0 öndeyken penaltı kullandığımızda hep kaçırıyoruz ?

cagri86
10.Temmuz.2007, 16:16
Benim Bunca Yıllık Fm Kariyerlerimde Sadece 3-4 Maçım 0-0 Bitti Tahminen.. Yazık Yani Maç Motorunu Geliştirmemek İçin Ellerinden Geleni Yapıyorlar. Hep Bol Gollü Geçer Örnek 5-2 4-2 3-2 Skorları 5-0 5-1 Çok Olan Skorlar ..

Bence oyun, verilen taktikleri işleme konusunda dünyada bir numara...o sonuçların sebebi, oyunun inceliklerinin yakalanması olabilir. benim 0-0 biten birçok maçım var.hatta berabere biten maçlarım çoğunlukla 0-0 bitiyor...Bir de şu gerçek var..her ne kadar günümüz futbolu savunmaya önem verse de,tarihte böyle sonuçlar, başarılar alındı.Oyunda kazanılan başarılar, bana 54' Macaristanı, 58' brezilyayı hatırlatıyor...Unutma arkadaşım, oyunda kurduğumuz takımları gerçekte izleyemiyoruz ve ne sonuçlar alabileceklerini bilemeyiz:)

http://uk.eurosport.yahoo.com/football/real-madrid/results/2007-2008/
şu sitede real madrid in bütün sezon oynadığı maçlar verilmiş. sadece olympiakos deplasmanında 0-0 kalmış...yaklaşık 50 maçta 1 kez...

Deniz
11.Temmuz.2007, 19:05
Transferde 3.Madde Çok Haklısın..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Bence oyun, verilen taktikleri işleme konusunda dünyada bir numara...o sonuçların sebebi, oyunun inceliklerinin yakalanması olabilir. benim 0-0 biten birçok maçım var.hatta berabere biten maçlarım çoğunlukla 0-0 bitiyor...Bir de şu gerçek var..her ne kadar günümüz futbolu savunmaya önem verse de,tarihte böyle sonuçlar, başarılar alındı.Oyunda kazanılan başarılar, bana 54' Macaristanı, 58' brezilyayı hatırlatıyor...Unutma arkadaşım, oyunda kurduğumuz takımları gerçekte izleyemiyoruz ve ne sonuçlar alabileceklerini bilemeyiz:)

http://uk.eurosport.yahoo.com/football/real-madrid/results/2007-2008/
şu sitede real madrid in bütün sezon oynadığı maçlar verilmiş. sadece olympiakos deplasmanında 0-0 kalmış...yaklaşık 50 maçta 1 kez...
Arkadaşım Benim 3-4 Maçım 0-0 Bitti Diyorum Sana Sende Diyosun Benim Çoğu Maçım Bu Biraz Anormal Değilmi 3-4 Maç 0-0.

juanov
12.Temmuz.2007, 01:23
Birleştirilen Mesaj:
bide merak ettiim şey small databasele large database arasında hız farkı varmı?
benim cpu biraz eskide takılsın istemiyorm yardımcı olursnaız sevinrm

hız farkı tabii ki oluyor bence işlemcin 2.8 Ghz falansa medium database kullan
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ben birşeyi merak ediyorum acaba 8.0.0 dan sonraki versiyonlarda şampiyon olmak daha mı kolay

Cyzio
12.Temmuz.2007, 01:31
Benim bu oyunda cevap bulamadığım olaylardan biride Valencia.Hangi taktiği denesem olmuyor, puan almak bile çok zor.Kötü oynasalar bile 2 kere gelip golleri buluyorlar.Bu da çok sinir bozucu bir olay..

14perseus04
14.Temmuz.2007, 08:09

Maçlar ve Sezon Olayları

Yönetim

Transfer

biri hislerıme tercuman olmus
ozellıkle sezon ve mac olaylarının 5. bolumu bana az küfür ettırmedı
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
delirium arkadasım maalesef large databese ıle small databese arasında cıddı bı hız varkı var
hele kı makınan dedıın gıbı bıraz eskıyse baya kasar large da

Corpus
14.Temmuz.2007, 09:47
1-1 BİTEN kaç tane maçınız var ??? ben şu ana kadar hiç hatırlamıyorum 1-0 ise öyle bitiyor maçlar daha hiç 1-1 bitiremedm gözüme bu çarptı diğerleri zaten bilindik

Gncl1905
16.Temmuz.2007, 08:07
Benim bu oyunda cevap bulamadığım olaylardan biride Valencia.Hangi taktiği denesem olmuyor, puan almak bile çok zor.Kötü oynasalar bile 2 kere gelip golleri buluyorlar.Bu da çok sinir bozucu bir olay..

Ben bayağı puan alıyorum Valencia ile en azından ilk 3 e girerim...

Bende rakibin bir kere gelip hol bulmasından bıktım...GS-FB maçı ediyorum sahamda benim şutlarım 20 kaleyi tutan 10 golüm 2, onların şutları 2 kaleyi tutan 2 gol 2 :uzgun: insaf artık ne saçmalıktır bu...Karşıdakide çok ahım şahım bir kaleci değil Volkan Demirel...

Delirium
19.Temmuz.2007, 01:47
ya ben hiçbi oyuncuya disiplin cezası veremiorm
hangi oyuncuya tıklarsAm tıklayım seçenekler yok sadce no action yazıyor
yardımcı antrenör oyuncunun kendine bakmadıını sölüyor bende bi çakayım cezayı diorum çakamıorum çünkü seçeneklerde sadece no action var,bu yüzdende diğer oyunculr benim disiplinimi sorguluyor

brnsokrates
23.Temmuz.2007, 02:38
Şöyle bişey var ki only commentary'de oynarsam takımım coşuyo ama aynı taktikle highlightsi göstermesini istersem kötü takımlara bile yenilebiliyorum :S Bişi var bunda kesin ya da bana öyle geliyo :P

JunkChorn
23.Temmuz.2007, 02:54
@Disco

Maç ile ilgili olanlardan 3'e sonuna kadar katılıyorum inanılmaz iğrenç bir durum 3-0'da yapsak 3-3 oluyor ve bu durum deplasmanlarda oluyo ve hep ama hep oluyor.

eXcitinG
23.Temmuz.2007, 18:38
2010 yıLından sonra neden her zaman 3-0 öne geçeriz ve ardından maç 3-3 e geLir ya da 4-3 mağLup oLuruz. Neden biz bir kez biLe geriye düştüğümüz maçı çeviremeyiz. Neden bu yıLLar geçtikçe oyunda kaLeciLer bu kadar abartı oLuyor. Gerçek hayatta ve oyunda yıLLar geçtikçe FM gerçekten artık çok sinir bozucu oLuyor :)

thebayezid
30.Temmuz.2007, 00:07
bence bu sikayetlerin biraz da gercegi yansıtıyo gercek hayatta da oluyo bu da oyuna zenginlik katıyo bence

tatar17
03.Ağustos.2007, 06:18
Arkadaslar ben Bursa ile kariyere basladım dün,ligde 10 macta 8 mağlubiyetim 2 beraberliğim var :( sorunu hem başlıkla ilişkilendireceğim hem de görüslerinizi isteyeceğim.. Takımım cok kolay gol yiyor sevgili fm'ciler.. (ve ben bu olaya cevap bulamıyorum :D ) 10 macın 6'sında ilk 15 dakikada gol gördüm kalemde.. Siz de yasıyor musunuz bu sorunu..?

juanov
04.Ağustos.2007, 01:54
evet taktiği tutturamazsan böyle oluyor keşke taktik değiştirmeyi deneseydin

tatar17
04.Ağustos.2007, 08:46
evet taktiği tutturamazsan böyle oluyor keşke taktik değiştirmeyi deneseydin
Son care taktikle oynadım,su anda 21.lig macına geldik.. 2 galibiyetim 6 beraberliğim var :smismileyiw2: cm 2001 ile basladım bu managerlik sevdasına,hic böyle bi sezon gecirmemistim,çok şaşkınım.. Bir de şu gariplik var,buna da anlam veremedim;hazırlık maclarında takım gayet iyi.. Sezon basında böyleydi durum,cok umutluydum takımdan ama sezon bir basladı,her sey tepetaklak.. Devre arasında 2 aylık bir ara vardı 5 tane hazırlık macı sıkıstırdım o araya.3 galibiyet 1 beraberlik 1 de mağlubiyet aldım(öyle 3.lig takımlarıyla da oynamadım :icon_mad: ) Yorum getirebilecek arkadaslar var mı..? :s7:

yavuz27
04.Ağustos.2007, 19:44
meraba arkadaşlar ben fm2008 yeni oynamaya başladım ve biraz zorlanıyorum lyonu çalıştırıyorum ama brakmayı düşünüyorum önereceğiniz bir takım varmı

Clayman
04.Ağustos.2007, 20:10
Mesela ben kornerlerden hayatta gol bulamıyorum. Sürekli faul veriliyor. Yemin ederim şu oyunu oynamay başladığımdan beri bir kere kornerden gol atamadım. Hepsinde faul çalındı. Aynı şekilde büyük takımlara karşı oynarken gollerimin çoğu ofsayt gerekçesiyle verilmiyor. Maç sonunda hakemi eleştirince cezayı ben alıyorum, federasyon sürekli haklı çıkıyor !

Forvetlerimaşırı gol kaçırıyor. Kaleciyle birebirsiniz ve topu kocaman kale varken gidip kalecinin üstüne atıyorsunuz. Ve bunu da David Villa gibi Etoo gibi yıldızların yapması oldukça ilginç. Hadi bir tane kaçırır 2 tane kaçırır arada olur der geçersiniz ama sürekli olması bir tesadüf değildir yani.

son olarak da skor benim lehimeyken son 10-15 dk ve uzatmalarda rakip takım maç boyunca yaptığı atak sayısından daha fazla atak yaparken, skor onların lehine ise o kadar zaman sanki 1 dakika gibi anında geçiveriyor. Bunun da bir tesadüf olduğu düşünülemez sanırım...

Bu oyunu kendimizi mutlu etmek için oynadığımızı sanıyoruz ama tam aksine bizi sinir hastası insanlar yapıyor ve bazı kişileri hileye yönlendiriliyor....

3842
04.Ağustos.2007, 21:38
1-1 BİTEN kaç tane maçınız var ??? ben şu ana kadar hiç hatırlamıyorum 1-0 ise öyle bitiyor maçlar daha hiç 1-1 bitiremedm gözüme bu çarptı diğerleri zaten bilindik

haklısın dk 80fln 1-0 yeniyorum adamlar gol aıyor , 1-1 , adamlar doymuyor bir gol daha atıyor 1-2 maç bitiyor :D

Ben birde şuna rastladım -> Fenerbahce 4(Alex pen. Alex pen. Alex pen. Alex.pen --- Alex penlatı kaçırdı ) Beşiktaş 3 ( Bobo , Delgado , Tello ) :D bu kadar çok penaltı olurda beşiktaş maçında olmaz :D desem bir Uşakspor , tamam olur ama bu olmaz kardeşim :D beşiktaşta zaten o kadar agresif oyuncu yok :D

Şunu da farkettim , Raul Garcia'ya çok şut at diyorum atmıyor , atma diyorum , şut yağmuruna tutuyor :D

juanov
05.Ağustos.2007, 08:59
bende de tam tersi maçlarım genelde 1-1 bitiyor.maçın ilk kısımlarında 1 gol atıyorum 80-90. dakika arası 1 gol yiyorum ve 1-1 bitiyor.

garydelgadov
05.Ağustos.2007, 11:05
neden biz öndeyken tempoyu düşürüp zaman geçirmeyi fuLLedigimiz haLde oyun iLerLemiyorda yenik durumdayken aynı kombinasyonu rakip uyguLadıgında -bizden güçsüz oLsa biLe-oyun geçmiyor ???

Cyzio
05.Ağustos.2007, 18:22
Bazı arkadaşlar bu 1 kere gelip gol atmaya falan gerçek hayatta olmuyor mu diyor.Olduğunu bizde biliyoruz biz her maç böyle şeylerin olmasından rahatsız oluyoruz.Ayrıca şu da var bilmiyorum benim mi sadece başıma geliyor.Kötü kaleciler bile saç baş yolduruyor kurtarışlarıyla..

metaLwrath
05.Ağustos.2007, 18:49

tamamen katılıyorum çok güzel tespitler :)

Revolution
05.Ağustos.2007, 18:51
Fm 2009'da artık bunlara bir dur deseler artık?

ForeverGs
05.Ağustos.2007, 21:44
Şuna deginen oldumu bilmiyorum sadece DiCo nun yazısını okuyabildim sınırlı vaktim yüzünden.

bir oyuncuya dünyanın parasını veririsiniz klub kabul etmez ama senle aynı seviyede başka bir klub verdiginizi paranın daha altında bi fiyata oyuncuyu alır bunu nasıl bi mantık anlamam.

serwan
08.Ağustos.2007, 20:35
benim bi sorum olacak..
bi oyuncu vatandaşlık kazanması için gereken gün sayısını fazlasıyla doldurduğu halde neden vatandaşlık kazanmaz.bizim yapabileceğimiz bir şey var mı?

janjanman
10.Ağustos.2007, 03:51
ben de data editörde bi olayla karşılaştım bazı futbolcuların potansiyeli normal 140 150 filan bazılarının -7 , -8 , -9 filan bu ne oluyor ardanın da -9 neden böyle cevap lütfen :confused::confused::confused:

Nedvedmania
10.Ağustos.2007, 03:59
o - ler -1 ile -10 arası değişiyor

Coşkun abi bi konuya yazmıştı tam açıklamasını bulursam eklerim

kısaca şöyle

-10 : Dünya çapında bir futbolcu olucak
-1 : Vasatın altındaki düzeyde futbolcu olucak

aralarındakide o sıraya göre sıralanmış
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Benim cevap bulamadığım ve sinir olduğum olay

Mesela GS FB maçında GS FB ye faul yapıyor ve bu sırata top çok uzağa gidiyor. Topun otomatikman gelmesi gerekirken gidiyor bizim oyuncu yavaaaş yaaavaş topu getiriyor. Gerçi getirmiyor ordan adama doğru atıyor fakat top ya gene çok uzağa gidiyor yada başka yöne gidiyor. Haydii gene gidiyor o topuda başkası alıyor yavaş yavaş bu olay ardı ardına baya olunca maç bitiyor zaten :D :mad:

garydelgadov
10.Ağustos.2007, 04:08
en nefret ettiğim oLayLardan biride şu rakip ev sahibiyse ve 1 farkLı yenik durumdaysa 4-2-4 hemen goL oLamaz böyLe bir şey !

janjanman
10.Ağustos.2007, 04:31
peki -10 ile 190 arasındaki fark nedir?

ben bi adam ya***am -10 mu yapmalıyım 190 200 arası mı?

180-190-200 filan neyi belirtiyor?

odzi
10.Ağustos.2007, 05:42
arkadaşlar sorunun yeri burası mı emin değilim ama bi sorayım...

örneğin valencia ile 3. sezondaydım, yaklaşık 3-4 hafta geçti ve tam maça gireceğim zaman takım seçiminde bütün oyuncuların yanında "seç" ikonu vardı,yedekler dahil...neden olduğunu anlamadım...sadece b takımdan oyuncuları seçebiliyorum...tabi seçtim mecbur ve 20 gol yedim...sonraki maçlarda düzeldi bu ama 20 yedikten sonra keyfim kalmadı...sonra tolouse la başladım oyuna, aynı sorun ilk maçta oldu...neden böyle oluyo bilen var mı...allah rızası için yardım edin...

Nedvedmania
10.Ağustos.2007, 06:35
lig başlamadan önce Oyunculara kadro numaraları verilmesi gerekiyor bunun içinde size mail geliyor ordan numara vermelisiniz aksi takdirde numara vermediğiniz için hiç bir futbolcu seçilemez

PA yı araştırıyorum assonra buraya yazıcam :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
10 dk dır araklıksız arıyordum . Bulamadığım için sinir oldum hırs yaptım eski konulara felan gittim ve sonunda buldum :D

Buyur kardeş istediğin bilgi

-10 = 170-200: Dunya Yildizi veya Cok Iyi Oyuncu Olacak

-9 = 150-180: Dunya capinda Iyi veya Cok Iyi Oyuncu olacak. Avrupa’nin buyuk liglerinde oynayabilecek.

-8 = 130-160:Turkiye capinda cok iyi oyuncu olacak.

-7 = 110-140:Turkiye capinda iyi oyuncu olacak

-6 = 90-120:En iyi ihtimalle Super Lig oyuncusu, en kotu ihtimalle Lig A’da iyi bir oyuncu olacak.

-5 = 70-100:Turkiye Lig 2A veya Lig 2B’de kariyer yapacak, en kotu ihtimalle yedek oyuncu, en iyi ihtimalle yildiz oyuncu olacak.

-4 = 50-80:Turkiye Lig 2A veya Lig 2B’de en iyi ihtimalle yedek olacak veya 3. Lig’de kariyer yapacak.

-3 = 30-60:Turkiye Lig 2B’de en iyi ihtimalle yedek olacak oyuncu veya 3. Lig’de iyi bir oyuncu olacak.

-2 = 10-40:3. Lig’de yedek oyuncu olabilecek.

-1 = 0-20:Futbol’da kariyer yapamayacak.

gencerker
13.Ağustos.2007, 09:29
Hiç böyle bir durumla karşılaşan oldumu

adam daha ilk yarıda hattrick yapıyor ama motor 7 puan veriyor (:

http://img221.imageshack.us/img221/4310/1112yz7.jpg

eXcitinG
13.Ağustos.2007, 18:02
Benim son zamanLarda en kızdığım oLay karşı takımın oyuncusu sakatLandığı zaman adam mübarek birşeyi yokmuş gibi oynamaya devam edebiLiyor. Ama bizim adam azıcık darbe aLsa, sakatLansa kendini kaLdırmaya haLi kaLmıyor ve mecbur çıkartıyoruz. Ama karşı takımda oLunca adam sakat sakat 90 dakika oyunda kaLıyor ve goL, asist aLLah ne verdiyse atıyor. Bu hep ama hep böyLe.

Çok garip yahu. Dikkatimi çekti payLaşmak istedim.

barakull
13.Ağustos.2007, 19:34
ben yenı transfer ettgım oyuncuları lıg maclarında oynatamıorum secılemez dıyor sebebeını anlamadım:S
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

lig başlamadan önce Oyunculara kadro numaraları verilmesi gerekiyor bunun içinde size mail geliyor ordan numara vermelisiniz aksi takdirde numara vermediğiniz için hiç bir futbolcu seçilemez

PA yı araştırıyorum assonra buraya yazıcam :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
10 dk dır araklıksız arıyordum . Bulamadığım için sinir oldum hırs yaptım eski konulara felan gittim ve sonunda buldum :D

Buyur kardeş istediğin bilgi

-10 = 170-200: Dunya Yildizi veya Cok Iyi Oyuncu Olacak

-9 = 150-180: Dunya capinda Iyi veya Cok Iyi Oyuncu olacak. Avrupa’nin buyuk liglerinde oynayabilecek.

-8 = 130-160:Turkiye capinda cok iyi oyuncu olacak.

-7 = 110-140:Turkiye capinda iyi oyuncu olacak

-6 = 90-120:En iyi ihtimalle Super Lig oyuncusu, en kotu ihtimalle Lig A’da iyi bir oyuncu olacak.

-5 = 70-100:Turkiye Lig 2A veya Lig 2B’de kariyer yapacak, en kotu ihtimalle yedek oyuncu, en iyi ihtimalle yildiz oyuncu olacak.

-4 = 50-80:Turkiye Lig 2A veya Lig 2B’de en iyi ihtimalle yedek olacak veya 3. Lig’de kariyer yapacak.

-3 = 30-60:Turkiye Lig 2B’de en iyi ihtimalle yedek olacak oyuncu veya 3. Lig’de iyi bir oyuncu olacak.

-2 = 10-40:3. Lig’de yedek oyuncu olabilecek.

-1 = 0-20:Futbol’da kariyer yapamayacak.

yav ben otamatik numaralandırma yaptım vermemıs yenı aldıgım oyunculara ne yapacam simdi?

gencerker
14.Ağustos.2007, 05:19
Bir sonraki seçimleri bekleyeceksin.

MichaelScofield
17.Ağustos.2007, 04:38

hepimizin yakındığı hataları dile getirmişsin ama bir tanesi doğru değil
eğer itirazında haklı olursan şöyle yazıyor:

Federasyon xxx adlı menajerin yorumlarına karşı sessiz

Comrade Alberto
17.Ağustos.2007, 06:09

iyi de sevgili prison breaksever arkadaşım, 20 pozisyondan birinde haklı oluyoruz sadece. o da bunu demeye çalışmış. neredeyse her pozisyonda sen haksızsın hakemler haklı.

Delirium
17.Ağustos.2007, 18:31

bi de saçma olan şey hadi ofsaytlara bakabiliosn doğru olup olmadığına ama oyunda hatalı penaltılar hakkında yorum yapmana imkan yok,o zaman ne diye çıkıor böle bi soru anlamıyorum.oyunda gözükmüyrki faul olup olmadığı nası anlicaz...

onlyjardel
18.Ağustos.2007, 02:02
neden genel baskan cok yuksek para teklif edlince yıldızları satıyor bana sormadan?? siz caresini buldunuz mu bu oyun böyle oynanmıyo

fyagiz
18.Ağustos.2007, 02:37
Az önce başıma geldi.Emile Heskey adlı oyuncuyu klüplere önerdim 0 £ 'a.Sunderland'dan şöyle bir haber çıktı;
Heskey için hayır diyoruz.Fiyatı aşağı çekerseniz ilgilenebiliriz.

Diye vs.Nasıl yani zaten 0 a öneriyorum adamı yahu.Birde para mı vereceğim üstüne?Kalsın bende kalır gerektiğinde oynar durur 9M £ a aldığım adamın üstüne birde sana para mı vereceğim yok ya! :D

yorumsuz1i
18.Ağustos.2007, 23:56
Daha önce yazıldı mı bilmiyorum.Örneğin Tsl yi ele alalım.3 büyükler dışında oynayan ve 3 büyüklerde oynayabilecek yeteneğe sahip olmayan bir oyuncunun sürekli daha büyük bir kulübe gitme isteği çok aptalca.Aynı şeyi diğer liglerde oynayan futbolcular da yapıyor.Gerçeğe çok aykırı bir durum.

fmburak
20.Ağustos.2007, 02:29
oyuncu değişikliklerini onaylayıp maça döndüğümüz zaman tam oyuncu değişikliği yapılacakmış

gibi oluyor ve o anda görüntü geliyor ve ya değiştireceğim adam gol atıyor yada gol yiyiyorum...

adamın aklına oyunda demekki sonuç önceden belli diye geliyor...

bu olay neredeyse 2-3 maçta bir oluyor...

shipper
29.Eylül.2007, 23:49
arkadaslar bakindim ama nereye yazacağımı bulamadım umarım burası uygundur... ingiltere liginde oynuyorum serbest transferden avrupa birliği dışından bir oyuncu transfer ettim ama "çalışma iznine ihtiyacı var" uyarısı yüzünden oynatamıyorum.bu izin başvurusunu nasıl yapacağımı bilen varsa yardımcı olabilir mi?

adapazarli54
05.Ekim.2007, 01:14
Söylediklerinin hemen hemen hepsi doğru kardeşim... walla stres oldum artık yakında bıarakacam artık:D

lufirago
05.Ekim.2007, 04:03
çok haklısın.özellikle federasyona itirazda bende kılım x)

bangbangstar88
08.Ekim.2007, 07:17

benim en büyük dertlerim bunlar işte

bangbangstar88
08.Ekim.2007, 07:31
Ben Owen'ı aldım o dediğin özellikler oldukça yüksek ama 5 pozisyonda 1 gol atıyor neredeyse.. Gyan Asamoah'ı aldım oda aynı.. Martins'i aldım oda aynı.. Alabileceğim bütün adamları aldım hepsi aynı.. Hatta 2.sezon Ronaldo'yu bile aldım oda aynı.. Bu transferlerin hepsini ilk sezon Fenerbahçe'ye yaptım(Ronaldo hariç)..

owen ve gyan asamoah bende zebil gibi gol atıyo... :D

Erkut123
09.Ekim.2007, 05:48
benimde 1 sorum olucak bu bir bugmudur chelsea'yim manchester united'yla maçım 4. kez ertelendi bir türlü maç yapamadım sürekli erteleniyor bu bir bugmudur

delyboq
10.Ekim.2007, 04:42

12- Ceza alan oyuncunun cezasına itiraz edince bu cezanın artırılması veya tirazın bir türlü kabul edilmemesi her seferinde bir tesadüfmüdür.

Arkadaşım bunlar benimde oyun içerisinde çok fazla dikkatimi çekmişti.Birde transferde şöyle bir sorun oluyor.Eğer daha önce biri yazdıysa kusura bakmayın.Mesela değeri 10 m $ olan bi oyuncuyu düşünün.Normalde kulübü 15 e verecekken eğer oyuncuyla başka kulüplerde ilgileniyorsa kulüp bizim teklifimizi kabul etmiyo.Ben diego yu alacaktım.Bayern,milan falan 20m teklif ettiler onların teklifleri kabul edildi.Ben 50 ye kadar çıktım kulübü hala kabul etmiyo.Başka ilgilenen kulüpler var onların teklifinin önünü kesemeyiz diyolar.Çok saçma bişey
Birde karşı karşıya gol atmak sadece bitiricilikle alakalı değildir soğukkanlılıkta çok önemli
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

arkadaslar bakindim ama nereye yazacağımı bulamadım umarım burası uygundur... ingiltere liginde oynuyorum serbest transferden avrupa birliği dışından bir oyuncu transfer ettim ama "çalışma iznine ihtiyacı var" uyarısı yüzünden oynatamıyorum.bu izin başvurusunu nasıl yapacağımı bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Biryere başvurmayacaksın.Aldığın oyuncuyu avrupa birliği üyesi ülkelerden birindeki bir takıma kiralık yolla.3 yıl avrupada futbol oynamışsa çalışma izni alıyor.Bildiğim kadarıyla öyle
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Daha önce yazıldı mı bilmiyorum.Örneğin Tsl yi ele alalım.3 büyükler dışında oynayan ve 3 büyüklerde oynayabilecek yeteneğe sahip olmayan bir oyuncunun sürekli daha büyük bir kulübe gitme isteği çok aptalca.Aynı şeyi diğer liglerde oynayan futbolcular da yapıyor.Gerçeğe çok aykırı bir durum.
Benim oyunda servet çetin gs de ortalama 6 puanla oynuyor.GS de ligde şampiyonluğa oynuyor ş.liginde tur atladı falan.Ama servet büyük bir takıma gitmek istiyor.Kim alır seni kardeşim(::)

eXcitinG
10.Ekim.2007, 06:11
Yahu rakip benim üç adamı maçta sakatLar bir tane sarı vermez biz bir çekme yaparız iki tane kırmızı yeriz. Şu mentaLiteyi çözemedim. Adam madem sakatLandı. FauL vermişsin, ee adam kenara aLınmış devam edemiyor hani kart ? Fm aLdı götürdü gaLiba :D

juanov
13.Ekim.2007, 01:45
fm maç motoru olarak gitgide geriye gidiyor fm 2007deki maç motoru şahaneydifm 2005 te bile maç motoru daha iyiydi en azından transfer şov yapınca iyi bir taktiğiniz de varsa şampiyon oluıyordunuz.geçen valur-fh maçım vardı(ben valurum)3-0 öne geçtim 3-3 oldu 5-3 öne geçtim 6-5 yenildim bu ne rezilliktir sonra da insanlar çıkıyor orijinal oyun alın diye bağırıyorlar bu rezilliğe mi para vericek insanlar en iyisi fm 2009 da bu kadar kötü olursa fm nin yerini dolduracak alternatifler aramak

DaveJones
13.Ekim.2007, 02:33
Su rakibin hizi 9-10 olan stoperi benim hizi 16-17 olan forvetimi nasil yakalayip gecer anlayamiyorum.

BiLGeN90
13.Ekim.2007, 07:08
ilk yarı 4-0 gibi bir başarı elde ettiysem 2. yarının özellikle 65 dakikadan itibaren hiç önemli atak olmaması(istisnalar kaidei bozmaz:)

eğer önemli bir maç ve ben maçı çevirmeye çalışıyorsam 85.ten itibaren illa oyuncunun aşırı aptalca bir hareketiyle ya çok kötü pas vermesi ya da topu adama kaptırması sürekli

aynısı karşı takım 10 kişi kalıncada oluyor

kale boşken inatla oyuncumun top çevirmesi 40-50... metre gibi mesafelerden şut çekmemesi(hani kaleci daha benim defansımda eğer bir ayarı varsa söyleyin kaç kere başıma geldi bomboş kale şut çekmiyor kimse)

ardarda adam geçmeyi sever özel yeteneğine sahip hiç bir oyuncunun ardarda adam geçmemesi(serbest rol verdim olmadı, topu tut dedim olmadı, yaratıclığı tavan yaptım olmadı, topla ilerleyi sonuna kadar çektim olmadı)

uzaktan şut çeker gibi bir özelliği olmayan bir oyuncunun(uzun şut 9 hemde yerlerde) inatla uzun şut çekmesi(uzun şut çekme ayarıda normal yada nadirene ayarlanıyor) onun yerine uzun şutu 14 birini koyunca nedense böyle bir olayın olmaması

kalecimin son 10 dakkada fln inatla hep aynı oyuncuma pas vermeye çalışması(hayır adam ml; ne aml ne fc)(ayarlarda bir sorun yok son 10 dakka civarı 3-4 maçta bir başıma geliyor bug gibi birşey)

not:kalın olanlar her arkadaşımın başına geldiğini bildiğimden belirteyim dedim

Gncl1905
13.Ekim.2007, 07:20
Niye sen 10 defa gidersin 1 gol atamazsında onlar 1 gelip 10 atar anlamıyorum...Bu belki gerçek hayattada oluyor ama o kadar fazla değil :)

Birde maçlar çok pozisyonlu geçiyor.Gerçekte bir takımın bir maçta 30 şut çekip 20 sinin kaleyi tuttuğu maç varmı bilemiyorum.Hatta bazı maçlar kaleyi bulan şut 5 i geçmez gerçek maçlarda.Bu FM'dede oluyo bazen ama 30 hatta bazen 35 36 şut çekildiği de oluyo, buda çok abartı.

Bir oyuncuyu sattığınızda o oyuncunun yeni takımıyla maç yaparken illa soru soruyolar eski oyuncumla ilgili.Mesela Bouzid'i sattım 8 yıllık kariyerimde onun takımıyla yapacağım her maç için sordular.Yuh artık bırakın peşimi banane Bouzid'den...

Birde takımda bazen kavga çıkıyor.Mesela bende Arda ile Deniz Yılmaz kavga etmişti.Onu hiçbir şekilde düzeltemiyorum.Oyuncu Etkileşiminde düzeltecek hiçbir fonksiyon yok.Eee madem düzeltemiyorum niye kavga çıkıyor üstelik bana gelen mail benim düzeltmem gerektiğini söylüyor...

kocari
14.Kasım.2007, 19:35
Ya arkadaşlar mevzusu geçtimi bilmiyorum belkide ben yanlış görmüşümdür diğecceğim mevzuyu

Kilo ve boylar niye değişmiyor .Banamı öyle geliyor yoksa. Mesela adamın boyu 172 inanılmaz bir defans özellikleri var 16 yaşında daha adam uzamıyor hep o boyda kalıyor erkek 23 yaşına kadar uzar boyu. Banamı denk geldi yoksa yanlışmı biliyorum

dikmenli
23.Kasım.2007, 22:02
daha once soruldumu bilmiyorum ama bu bazı takımlarda gri renkli oyuncular oluyo hic bi transfer teklifi fln yapamıyorus.adam 15 yasında ama koysan barcelona 11nde oynar.bunları almanın oynatmanın bi yolu yokmu acaba.

gambuk
22.Ocak.2008, 23:10
ya bnm anlamadıım editörden oyuncu özelliklerini 20 yhapıorum oyunda 17 oluor...yardımcı olursanız sevinirim

El Comandante
22.Ocak.2008, 23:17
ya bnm anlamadıım editörden oyuncu özelliklerini 20 yhapıorum oyunda 17 oluor...yardımcı olursanız sevinirim

Hileye hayir ama CA-PA 200-200 yaparsan 20 olacaktir bütün özellikler.:0:

ThersoN
05.Şubat.2008, 00:45
Kaka milli takıma alınmıyor çok acayip geldi (sene 2008)

p3simist
06.Şubat.2008, 18:47
3. sezonda şampiyonlar ligi finali chelsea milan arasında...
normal süresi 0-0 biten maçı penaltılarla milan kazandı...
ancak chelsea nin şut sayısı 24,kaleyi bulanlar ise 17...
milan ın sut sayısı 2, kaleyi bulan 0...
bu adaletsizlik değildir de nedir?:D

bir de benim baş antrenör gökhan gönül ü mevkisi olmamasına rağmen takım seçimini ona bırakırsam amr de oynatmamı söylüyor:D

ShevAnil
06.Şubat.2008, 22:24
SS Alamıyorum Bu pc'de olmadığı için..
CL Çeyrek Finali Sene 2011
Galatasaray 5 - 0 Valencia
Rövanşı
Valencia 5 - 0 Galatasaray
Sonuç Penaltılarla 5-4 Valencia Lehine.. :)

CL Yarı Finali 2014
Arsenal 4 - 1 Galatasaray
Rövanşı
Galatasaray 4 - 1 Arsenal
Sonuç Penaltılarla 4-2 Arsenal Lehine. :)

Oyun Motorunun Saçmalıklarından Birisi Olduğu Kesin Sanırım. :)

Lestad
08.Şubat.2008, 10:03
Neden her maç ilk 6 dakika içerisinde gol yiyorum? Neden her maça 1-0 geriden başlamak zorunda kalıyorum ?

yilmayan1988
03.Mart.2008, 23:13
arkadaşlar aynen bende size katılıyorum bende transfer yaparken bakıyorum beşiktaşda işler iyi gidfiyor şampiyonlar liginde grupları geçiyorum en az, ama oyuncuların geneli daha büyük takıma gitmek isytiyorum diyor yahu gideceğin takım sanki beşiktaşdan güçlü mü hadi liverpool real madrid chelsea olsa anlayacam bunda da bir saçmalık var.birde sen örneğin mesela psv de vanderson diye özellikleri iyi bir oyuncu var ben onu almak istiyorum takımım da ondan güçlü vanderson nedense beşiktaş takımında (güçsüz yani)oynamayı göze alamıyormuş kardeşim zaten benim takımım senden güçlü ne oynanamamsından bahsediyorsun koşa koşa gelmen lazım aslında bunda da aynen saçmalaık var.

Cozemorinyo
07.Mayıs.2009, 20:01
Öncelikle bu mesaj ilk mesajım benim arkadaşlar ve herkesi selamlarım.Ben bir süre önce bbu illete bulaştım diyebilirim.Aslında Fm 09 aldım korsandan ama bilgisayarım bayağı bir eski olduğu için çalıştırmadı ve ben de ani bir kararla orj FM 08 cd sini aldım.Tabi minimum sistem gereksinimlerini ucu ucuna karşılaması büyük etken oldu bilgisayarımın.Kurulacak mı kurulmyacak mı hata mı verecek diye bayağı bir ecel teri döktükten sonra açılan oyunumla büyük bir coşkuya ve heyecana kapıldım.
Neyse hikaye bölümünü burada kesip ufaktan sadede gelmek lazım.Bir çok save denememden sonra Coca cola liginden West brom'u aldım.Kadroya odaklanmadan internette gördüğüm kelepir yetenekleri hemen araştırmaya başladım.Mika Aaritalo ile imzaladım.İnterden Francesco Borzoli ile imzaladım.Bogdan Stancu ve Jack Hobbs ile de imzaladım.Daha sonra da geleceğin yeteneği finliş kaleci Jukka Lehtovaara ile imzaladım.
4'lü defans bir dmc (as Borzoli) 2 mc2 ofansif kanat.Forvet hattı ile orta saha hattını arasında.Sola Aartilo as koydum ve tek forvet yaptım stancu olarak.
Sorunum şu , oyunda belli bir ritmi tutturup giderken sürekli bel bağladığım adamlarımı sakatlıyor bilgisayar.Her maç Borzoli ile oynuyordum ve ayağı kırıldı ve 4 ay sahalarda yok.Ardından Aartialo'ytu sakatladı.Antrenmanları da ağırdan orta seviyeye çektim ki bir sakatlık sorunu olmasın diye.Ayrıca koçlarım da işinin ehli adamlar.Hepsini uzmanlıkları odaklı çalıştırıyorum ama sürekli böyle oluyor nedense.
Bu konu hakkında fikirleri olanlar yazsın lütfen.

ThersoN
29.Ağustos.2009, 18:26
bi oyuncuyu aynı takıma iki sene üst üste kiraladıktan sonra, ikinci kiralanışında ''dream loan come true'' demesi ve üzerine üstlük favori kulupleri arasına girmenize ragmen asıl kuluple bonservis konusunda anlaştıktan sonra oyuncu takımınıza gelmeye yanaşmıyor sebebi de bizim ligimizde oynamak kariyeri için uygun gelmiyormuş, hani bizim takıma bayılıyordun, hani favori takımlarındandık.. bu konuyu anlamadım gitti!

rocketrols
30.Ağustos.2009, 02:58
bana sorarsanız bu bug denen olay... Benim de dikkatimi çeken bir şey var. Mesela kornerden attığımız her 10 golün 8'i faul.. Olamaz böyle bir şey ya, ben artık kornerden gol attığımda sevinmiyorum ... :D

El Barto
30.Ağustos.2009, 03:00
bana sorarsanız bu bug denen olay... Benim de dikkatimi çeken bir şey var. Mesela kornerden attığımız her 10 golün 8'i faul.. Olamaz böyle bir şey ya, ben artık kornerden gol attığımda sevinmiyorum ... :D

Oyunun hangi versiyonu ile oynuyorsunuz acaba?

iam1superman
06.Mart.2010, 09:34
oyunda aşırı bug var. bu her versiyon için geçerli 8.0.0'da kornerden gelen gollerin faul olması,karşı karşıya inanılmaz şeylerin kaçırılması.8.0.2'de ise ön direk bugu.eğer kornerden gol kralı yaptırtmak istiyorsanız bi oyuncunuzu(kafa ve zıplama özelliği 16+ ) bunu kullanın derim.

canerz67
10.Ekim.2012, 14:11
FM 08', ilk çıktığı günden bu yana sıkılmadan oynuyorum fakat hala daha tam olarak cevabını bulamadığım bir soru var =) Taktikler içerisinde "Oyun Kurucu" ve "Atak Oyuncu" seçenekleri bulunmakta bildiğiniz üzere. Oyun Kurucu'yu hep DM oynayan kişiyi yapıyorum fakat Atak Oyuncu'yu AMC oynayan kişiyi mi yoksa Uzun boylu forveti mi yapmalıyım o konuda hala yetersizim. Ama ilk günden bu yana hep AMC yapıyorum ve benim gibi FM 08 oynayan arkadaşlarımda hep bu şekilde yapıyor.

Bunun cevabını bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim =)

Nedvedmania
10.Ekim.2012, 14:22
ben en iyi forvet oyuncusunu yapiyorum. Mesela elmanderi seciyorum. kalipli felan. paslarin merkezi o olsunki daha rahat gol gelsin :)