PDA

View Full Version : Türkçe'nin FM'de olmaması

eGowiCh
26.Kasım.2006, 01:58
Merhabalar,

Türkçe'nin FM'nin bugüne kadar birçok girişime rağmen oyunda olmamasının sebebi orijinal oyun rakamlarının düşük olması idi. Turksportal ekibi birçok kez bu konuda girişimde bulunmuş ama hep aynı cevapla karşılaşmıştı: Satış rakamı!

SI de kendine göre haklıydı tabii, ürününün satılmadığı yere neden yatırım yapsın ki? Biz hep böyle baktık olaya, bir de kendi açımızdan baktık. Fiyatların uçuk olmasından çoğu kişinin maddi durumu yetmiyordu orijinal oyun almaya. Maddi durumu yetebilecek, orijinal oyun alabilecek arkadaşlar da "Türkçe yoksa neden alayım?" deyip oyunu almıyorlardı. Bir kısım da "Oyuna Türkçe eklensin, ne yapar ne eder alırım" düşüncesine sahiptiler.

Bugün okuduğum bir haber sonucu bu yazıyı yazma gereği duydum. Okuduğum bir haberde, Crysis oyunu Türkçe dil desteğiyle satılmaya başlanmış ve oyun 5 günde 3 bin satmış. Bu duruma oyunun yapımcıları ve yayıncıları da şaşırmışlar tabii. Dolayısıyla Türkçe oyun pazarına daha fazla ağırlık vermeye karar vermişler.

Ben şöyle düşünüyorum, şimdi oyun güzelse ve üstelik Türkçe dil desteği de sunuyorsa, ben neden o oyunun orijinalini almayayım ki? O kadar uğraşıp benim dilime çevirmişler oyunu, seslendirmeleri benim dilimde yapmışlar, onların bu emeklerini neden karşılıksız bırakayım ki?

SI sürekli çeşitli bahaneler sundu ama görüyoruz ki bu bahaneler yetersiz ve haksız... Onlar Türkçe desteğini eklese, eminim birçok kişi orijinal oyun alacak, istedikleri satış rakamına ulaşacaklar, Crysis örneğindeki gibi...

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7750943.asp?gid=196&sz=81191

Haberi okuyabilirsiniz, gerçekten güzel bir gelişme, umarım SI de bunu görür ve bu doğrultuda Turksportal'ın olağanüstü emek verdiği yamayı oyuna koyar, hem SI, hem TSI hem de FMseverler kazanır.

El Barto
26.Kasım.2006, 02:01
Ben şöyle düşünüyorum, şimdi oyun güzelse ve üstelik Türkçe dil desteği de sunuyorsa, ben neden o oyunun orijinalini almayayım ki? O kadar uğraşıp benim dilime çevirmişler oyunu, seslendirmeleri benim dilimde yapmışlar, onların bu emeklerini neden karşılıksız bırakayım ki?

Haklısın aslında ama bu soruna şöyle cevap verilebilir ben 50 YTL kazanmak için 2 günde 16 saat çalışıyorum...

canavar20
26.Kasım.2006, 02:03
Örnek süper , düşünceler süpür. Kesinlikle haklısın hem FM o bahsettiğin oyundan daha sevilen bir oyun ( galiba ) hemde böyle güzel ve yol gösterici bir site var. Kesinlikle sonuç aynı olur.

El Comandante
26.Kasım.2006, 02:04
Herkes kendince hakli.Egemen güzel düsünmüs,kendince hakli.
Emre abi de kendince hakli.

Bu konuda herkes kendince hakli ...

LaigLeNoiR
26.Kasım.2006, 02:04
Yapanlarda Giresunluymuş hani :)

Ne yalan söyleyeyim Türkçe oyun almak ayrı bir zevk olsa gerek.Bende Türkçe olsa gözüm kapalı alırım.

RaSenGan
26.Kasım.2006, 02:29
Türkçe olsa seve seve paramı veririm.

DisCo
26.Kasım.2006, 02:29
Türkçe eklentisi ile piyasaya çıksa dahi ben oyunun korsan alınacağını düşünüyorum.

Sanatçıların şarkıları Türkçe ama hala herkes mp3 indiriyor. SI bunun farkında ve ondan uğraşma gereği duymuyor. Biraz olaya bu yönden bakmak lazım.

Bu işin param yokla ilgisi çok az bir seviyededir. Ülkemizdeki gelir düzeyi ortadadır. Ancak bence korsanın artması bundan değil zihniyetimizden kaynaklanıyor. Herşeyi bedavaya getirmek varken ne gerek var.

Universal
26.Kasım.2006, 02:41
EA'nın yaptığı oyunları genellikle orjinal alıyorum özellikle NFS'yi eğer Türkçe eklerlerse bundan sonra kesinlikle EA'yı orjinal alırım.

FM'yi bu yılda orjinal aldım seneyede alacağım umarım bir gün oyunda Türkçe görürüz.

Nedvedmania
26.Kasım.2006, 02:44
türkçe olsada 50 milyon vermem çok fazla benim bütceme göre :(

nekop
26.Kasım.2006, 02:48

Haklısın aslında ama bu soruna şöyle cevap verilebilir ben 50 YTL kazanmak için 2 günde 16 saat çalışıyorum...

Günde yaklaşık 1 saattende 365 gün FM oynuyorsun dimi ?

Krusty
26.Kasım.2006, 02:49
Ben de alırım Türkçe eklense. :)

El Barto
26.Kasım.2006, 02:59
Evet belki öyle ama 50 lira Türkiye gibi bir ülkede bir oyuna verilmeyecek kadar çok büyük bir para bence. Türkçe koysalarda bundan çok fazla bir satış rakamına ulaşamazlar.

World Hollow o1
26.Kasım.2006, 03:20
Şahsen bana bu oyunu dıcekler % bir mılyon turkce hatta sen yatacan o oynıcak vallaha bıllaha vermem 50 YTL

Memedov
26.Kasım.2006, 03:27
Gerçekten 50 YTL büyük bir mebla. Türkçe olsada bu mebla olduğu müddetçe oyunun satışlarında farklılık olmaz.

DisCo
26.Kasım.2006, 03:31
Yani kısaca şu gerçek göze çarpıyor. Herhangi bir sebebten dolayıda olsa 50 Ytl veya başka bir fiyat olsun. Gerekirse Arapça oynanır oyun ama kimse o parayı vermez. :icon_biggrin:

uAburak89
26.Kasım.2006, 03:32
Crysis gibi oyun 50 lira yanlış bilmiyorsam, FM o kadar etmez ki..

BeaT
26.Kasım.2006, 03:49
çok dogru bir haber turkce seslendirilen ilk yabancı bir oyun ve oyun butun satış noktalarında bitti fakat SI satış rakamları diyor başka bir şey demiyor örnek olsun onlara.

El Barto
26.Kasım.2006, 03:54
Asgari ücretin 400 YTL oldugu bir ülkede bir oyuna 50 lira vermek çoktur bence.

GeNç KaRTaL
26.Kasım.2006, 04:02
Arkadaşlar boşuna tartışıyoruz bence.SI belki ileride yapılan çalışmalara acıyıp bu adamlar bu kadar çalışıyor.Ayıp olmasın demedikçe Fm'de orjinal dillerde Türkçe olmaz.

Bunda atılan mesajlarda görüldüğü gibi maddi sıkıntı baş rol oynuyor..

uAburak89
26.Kasım.2006, 04:28
Ben bir öğrenciyim, diyelim elimde 50 lira para var oyun almayı düşünüyorum bir yanda grafik, oynanabilirlik bakımından en üst seviyede olan Crysis var diğer yanda FM.. Tamam FM'nin de kendine göre avantajları var, üzün süre oynanabilmesi vs vs.. Fakat masrafının o kadar olduğunu düşünmüyorum, yanılıyorsam daha iyi bilen biri düzeltsin lütfen.. En basitinden bu sitedeki bir çok kişi araştırma görevi yapıyor ve bunun karşılığında para falan almıyor.. Bu işi sevdiği için yapıyor, bunun Sİ Games'e maddi açıdan bir külfeti yok.. Bana göre FM Türkiye'nin ekonomik şartları da göz önüne alınırsa en fazla 30 lira olmalıdır..

Sekopej
26.Kasım.2006, 04:45
İki oyunu karşılaştırmayalım. Birinin yapımcıları Türk ve Türkçe dili olması çok doğal. Far Cry'da olduğu gibi. Ve Türkiye'de satış fiyatı diğer avrupa ülkelerine göre daha ucuz oyunun.

FM ise apayrı nedenlerden dolayı Türkçe eklemiyor. Karşılaştırma açısından bu 2 oyun örnek verilmemeli.

Universal
26.Kasım.2006, 05:16
Benim ayda elime geçen 200 YTL bir maaş var. O maaş ile FM'yi 75 YTL'ye aldım biraz kıstım kendimi bir yerlerden biriktirdiğim para vardı idera ettim ama şu gerçek ayda 100-150 YTL yol parası harcıyorum...

uAburak89
26.Kasım.2006, 05:23
İki oyunu karşılaştırmayalım. Birinin yapımcıları Türk ve Türkçe dili olması çok doğal. Far Cry'da olduğu gibi. Ve Türkiye'de satış fiyatı diğer avrupa ülkelerine göre daha ucuz oyunun.

FM ise apayrı nedenlerden dolayı Türkçe eklemiyor. Karşılaştırma açısından bu 2 oyun örnek verilmemeli.

Katagori olarak haklısın da, düşündüğüm zaman FM'ye 50 lira vermek fazla geliyor.. Belki en çok oynadığım ama 50 lira hakkettiğini düşünmüyorum, artık boyutundan yada başka bir nedenden mi bilemiyorum ama orjinal oyun alma sırasında son sırada FM benim için..

Mr.CordiaL
26.Kasım.2006, 05:36
Şimdiye kadar 1 kere bile orjinal FM almadım ama Crysis'in Türkçe desteği olduğunu duyar duymaz gittim aldım orjinal oyunumu. Eğer Sigames de bunu yaparsa gider zevkle alırım oyunun orjinalini ...

eGowiCh
26.Kasım.2006, 05:47
Burak'a katılmamak elde değil. Sonuçta Crysis'e verilen emek FM'ye nazaran çok daha fazla. FM'de hazır bir şey var, hazır bir altyapı var, ona ilaveler, eklentiler yapılıyor her sene ve veritabanı güncelleştiriliyor ve karşımıza sunuluyor. Crysis ise daha grafiksel ve görsel bir oyun, dolayısıyla yapımı daha zor ve zahmetli bir oyun, ben de 50 YTL'yi Crysis'e vermeyi tercih ederdim. FM'nin fiyatı maksimum 30 YTL olmalı, o konuda da Burak'a katılıyorum ama sonuçta oyun Türkçe olsa ben ne yapar ne eder fiyatı ne olsa (çok da abartı olmama kaydıyla tabii :)) alırım.

SI biraz yüksekten uçuyor açıkçası, bir havalar, sanki çok bir şey yapıyorlarmış gibi. Adamlar burada milyonlara hitap eden bir oyun yapıyor, koca EA şirketi oyunun Türkçe dil desteğini sunuyor, SI yıllardır bu oyuna bir destek sağlamıyor, üstelik hazır bir çeviri ekibi varken ortada... Crysis'in Türkçeleştirmesi epeyce zordur, haliyle seslendirmeler için de para ödüyorlar, adam buluyorlar.

Satış rakamları falan bahane diye düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla oyunun abuk sabuk dil destekleri var, ama Türkçe yok nedense. Geçen yıl saçma sapan bir oyun sundular karşımıza, bilgisayarın dilini falan değiştirmek zorunda kaldık oyunu kuralım diye, o oyunu almamızı mı bekliyorlardı ki? Arz-talep diye bir şey vardır, biz orijinali Türkçe olursa, bizim isteklerimizi karşılarsa alırız, karşılamıyorsa da paşa paşa korsanımızı kullanırız. Bugün bakıyorum, illegal forumlarda 27 MB'a kadar düşmüş FM, herkes kendine göre haklı tabii.

Sekopej
26.Kasım.2006, 05:49
Şu açıdan karşılaştırma yapmayın diyorum, birinin yapımcıları Türk. Ve oyunda Türkçe dil desteğinin yanı sıra, Türkiye'ye için özel indirim de söz konusu.

Oyunların içeriği açısından karşılaştırma yapmıyorum. FM'nin de yapımcısı Türk olsa, Türkçe dil destği olurdu.:)

O tarz oyunları oynayamıyorum, o nedenle almayacağım oyunu. 2008'i aldım ama o tarz oyunları oynamayı sevsem, onu da bir şekilde para biriktirir, orjinal alırdım.

fmsmyrna
27.Kasım.2006, 01:02
oyunda Türkçe seçenği olsa bende gözüm kapalı orjinal alırım herkes 1 aylık parası olarak bakmış.Sonuçta bu oyun her ay çıkan birşey değil ki.Senede bir çıkıyor ve şu günlerde çok boş şeylere para harcadığımızı göz önünde bulundurursak bu oyunu seven bir kişinin verebileceği bir rakam bana göre.Yeri geliyor haftada 50 ytl çarçur ediliyor

El Barto
27.Kasım.2006, 01:10
Eh tabii istisnalar kaideyi bozmaz. ;)

GeNç KaRTaL
27.Kasım.2006, 03:25
oyunda Türkçe seçenği olsa bende gözüm kapalı orjinal alırım herkes 1 aylık parası olarak bakmış.Sonuçta bu oyun her ay çıkan birşey değil ki.Senede bir çıkıyor ve şu günlerde çok boş şeylere para harcadığımızı göz önünde bulundurursak bu oyunu seven bir kişinin verebileceği bir rakam bana göre.Yeri geliyor haftada 50 ytl çarçur ediliyor

Haftada 50 ytl yi çarçur edenlerin zaten orjinal almamaları ayıp olur..

Aykan19o3
27.Kasım.2006, 04:17
Crysis 50 Ytl Türkçe oyun sattı ve stoklar tükendi.. Bu tüm oyun yapımcılarına örnek olsun.. Demek ki Türkçe oyun yaparsan satılıyormuş demek ki..

King_Theoden
27.Kasım.2006, 22:39
Arkadaşlar yanlışım varsa doğrusunu bilenler yazsın ben cm3 ten beri bu oyunu oynarım o zamnlar türkiye ligi yoktu oyunda daha sonra farklı ligler eklenmesine rağmen türkiye ligi de geç eklenmişti. Türkçe dil desteği içinde aynı şeyin olacağı kanısındayım inşallah yanılırım.

ForsakeN
28.Kasım.2006, 05:01
Türkçe'ye önem veren oyun şirketleri kazanır.Bunu Crysis'de gördük.Oyun Türkçe olsun bana o zevki versin pahalı da olsa alırım

Vieri
29.Kasım.2006, 19:16
Türkçe için SI'dan gerekli desteği aldık ve çalışmalarımızı artık SI desteği ile hazırlıyoruz. Bu demek oluyor ki önümüzdeki dönemlerde SI Turksportal'ın hazırladığı gayri resmi Türkçe çalışmayı sitesinden veya forumlarından kullanıcılarına duyuracak. İleriki dönemler için önem arz eden bu gelişme sonrası Türkçe FM 2008 çalışmalarımızı SI ile paylaşacağız ve ileri versiyonlarda SI desteği ile çalışmalarızı sürdüreceğiz. Oyuna resmen ne zaman eklenir diye sorulacak olursa Türkçe Rusça gibi yeni dillerin oyuna aktarılması ek maliyetlerin yanında oyun ana yapısında önemli değişikliklerin yapılmasını gerektiriyor ve şu aşamada SI bu yeniliği düşünmüyor ama tamamende bu isteğimizi red etmiyor.

oyun satışlarında Türkiye satış rakamları ne kadar yüksek olursa dağıtıcı firma SEGA nın dikkatini çekeceği ve bu potansiyeli görüp Türkiye'de orjinal oyun ve Türkçe Oyun yeniliklerini bizlere sunacağı fikri düşünülebilir. Ama öncelikle oyunun fiyatının makul bir seviyeye taşınması gerekiyor bunuda belki dijital lisans satış sistemi sayesinde yapabiliriz. Distribütör firmanın satışları arttırabileceğimiz önerilerimizi kaç yıldır dikkate almadığı gerçeğinide düşünürsek dijital ortamdan Türkilere daha uygun fiyata satılacak fm'ler bizim istediklerimizi gerçekleştirmek için tek yol gibi görünüyor. Bunun içinde SEGA/SI'ın adım atmasını sabırsızlıkla bekliyoruz