PDA

View Full Version : 3'lü defans burada(3-2-2-1-2)

Sekopej
28.Kasım.2006, 05:20
Genel Bilgiler
Taktik İsmi: 3-5-2A
Diziliş: 3-2-2-1-2
Genel Mantalite: Hücuma Dayalı
Tempo: Çabuk
Paslar: Doğrudan
Defansif Cizgi: Normal

http://img511.imageshack.us/img511/15/taktikse0.jpg (http://imageshack.us)

Taktiğin Etkili Olması İçin Gerekli Oyuncu Profilleri:

GK: Defans önde olacağı için karşı karşıya poizsyon verme olasığınız yüksek. Bu nedenle bire birde etkili bir kaleciniz varsa avantajlı olursunuz.

DC: 3'lü defasn oynayacağınız için seçilecek DC'ler çok önemli. Ortaya koyacağınız DC'de sweeper özelliği olması avantaj. Topu doğru kullanabilmeli. Dİğer DC'lerin pozisyon alma özellikleri iyi olmalı. Ayrıca hızları ve hızlanmaları ortalamanın üzerinde olmalı.

WB: Hem ofansıf hem de defansif görevleri olan bu oyuncuların kademeye girebilmeleri için hızlı olmaları gerekli. Orta yapma özellikleri de yüksek olursa avantaj.

MC: 2 DMC özelliği olan ya da 1 DMC 1MC özelliği olan oyuncular kullanabilirsiniz. Zorlu maçlarda 2 DMC önerilir.

AMC: Takımın beyini ve oyunun yönlendiren oyuncu. Uzaktan şutlar, topsuz alanda hareketlik ve iyi ofansif özellikler gerekli. Fiziksel üstünlük kurablien bir AMC fazladan katkı sağlayacaktır. Serbest rol verebilirsiniz. Topu tut ve kısa pasla oynamasını ayarlamanız maç içersinde etkinliğini arttıracaktır.

ST: Pivot santrafor ile bu taktiği denemedim. Bitiriciliği yüksek, girdiği pozisyonları kaçırmayacak oyuncularınız olmalıdır. Hız ve hızlanma da önemli, oyunu kendi sahamızda kabul ettiğimiz için hızlı ataklarla etkili oluyoruz.

Notlar: İlk olarak bu taktiği sadece Fenerbahçe'de kullandığımı belirteyim. Diğer takımlarda, farklı oyuncularla ne sonuçlar verir, bu konuda net birşey söyleyemeyeceğim.

Topa sahip olma oranınız düşük olacaktır. Bu konuyu kafanıza takmıyorsanız, herhangi bir sorun teşkil etmiyor. En iyi oynadığınız ve farklı kazandığınız maçlarda oran en fazla %45 olacaktır. %50'nin üzerinde olan maçlarda genellikle puan kaybettiğimi de hatırlatayım.:)

Çok fazla şut çekeceksiniz. Bu nedenle uzut şutları iyi olan orta saha oyucuları tercihiniz olmalıdır. Beceriksiz forvetleriniz varsa saç baş yolabilirsiniz maçlarda.

AMC oyuncunuza oyun kurucu görevi verin. Kazanması daha zor olan maçlarda kanatların oklarını kısabilirsiniz. Oyun anlayışında fazla oynama yapmayın. Öne geçip skoru korumak istediğiniz maçlarda katı savunma yapmak istiyorsanız kanatları DR/L olarak ayarlayın ve AMC'deki oyuncuyu MC'ye çekin. Ama ben bunu önermiyorum, geriye çekildiğinizde mutlaka golü yiyorsunuz.

Önümüzdeki sezon için hızı ve hızlaması ve hava hakimiyeti yüksek forvetlerle de deneme yapacağım. Bu taktikle Fenerbahçe'ye, şu anki kadrosunu bozmadan UEFA Kupası'nı kazandırdım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Taktiği İndir (http://rapidshare.de/files/38083952/sekopejtaktik.rar.html)

Ahmet_77
28.Kasım.2006, 05:39
Teşekkürler...

batuhanry
28.Kasım.2006, 05:45
Güzel taktik 3lü defans sistemini severim..Teşekkürler deneyeceğim.

lastchaos
28.Kasım.2006, 09:32
denemeye değer..bakalım skora nasıl etki edecek?:p

T_A_N_E_R
30.Kasım.2006, 23:13
3 lu defansi hic tutmamisimdir,
forza 4-4-2

MeMo
30.Kasım.2006, 23:26
Bende buna yakın bir dizilişle oynuyorum çok da iyi sonuçlar alıyorum deneyeceğim teşekkürler Serkan Abi.

MaTRaKaN
01.Aralık.2006, 00:44
Tek kelimeyle mükemmel bir taktik olduğunu söylüyebilirim.Teşekkürler Serkan abi.

Sekopej
01.Aralık.2006, 00:47
Kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını beklerim, turnuvada da bu taktiği kullanıyorum, oynadığım 10 grup maçından 8 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldım.

Aksayan yönlerini farkettiyseniz, tartışıp gidermeye çalışalım.:)

BeeTLeJuiCe
01.Aralık.2006, 01:10
Taktiğini kullanmadım ama turnuvada sana karşı oynadığım maçta karşılaştığım şeyleri söyleyim.

Kanatlarda çok fazla açık veriyorsun. Beklerin rakip takımın kanatlarına adam markajı yapabilir bu sayede azalır belki.

Kendi taktiğimde beklerde hem forward runs often hemde ileri ok vardı fakat hem çok yorulduklarını gördüm, hemde çok boş alan bıraktıklarını. Senle yaptığımız maçta buna benzer şeyler gördüm eğer forward runs often ise okları o kadar ileri çıkarmamalısın zaten bek maç boyunca çizgiye kadar iniyor.

Sekopej
01.Aralık.2006, 01:15
Evet 6-0'lık maç zaten bana bir ders oldu.:n: Deplasmanlar için dediğin gibi kanatları daha az ileri çıkacak şekilde ayarlamak faydalı olabilir.

aysem
01.Aralık.2006, 05:34
ben hic 3'lü defans kullanmadım benim düşüncem gol yemiyimde nasıl olsa atarım ama deneyeceğim tskkürler

Fernando Gago
01.Aralık.2006, 05:37
Teşekkürler Serkan Abi

KaF KeF
01.Aralık.2006, 18:53
sen yaptıysan hemen indiririm abi..;;)

yokartiklebron
01.Aralık.2006, 19:57
taktiğini denicem serkan abi umarım basarılı olurum sonuclarını yazarım buraya

alex_sercan
01.Aralık.2006, 19:58
Aman Tanrım. Teşekkürler sizin sayenizde bir türlü kazanamadığım ön elemeyi geçtim. Çok teşekkürler. Sanırım bu taktikle Roberto Carlos gol kralı olabilir :)

yokartiklebron
01.Aralık.2006, 21:21
abi snn taktikle ilk macımı ankaragücüyle oynadım sonuc mükemmel 7-0 yendim ama oyunu kaydederken pc kilitlendi macı aynı taktikle tekrar oynadım bu seferde 3-1 yendim birazdan kendi evimde shaktarla cl grup macına cıkacam bu taktikle ins. basarılı olurum sonucu buraya yazarım
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
taktiğin bi harika shaktarı 2-0 yendim cl grup stagede
ve şu an grupta 1.yim teşekkürle bu taktiği bizimle paylastıgın için

ve diğer lig macında da antalyasporu 2-0 yendim oyuncularım alısma döneminde olduklarından cok pozisyon kacırıolar ama alısacaklar ben bu gidişle clde de müthiş yerlere gelirim şaka gibi ama gerçek

abi gruptan cıktım psv 1. ben 2. arsenal grupta sonuncu oldu:D:D:D 2. turda interle eşleştim senin taktikle ezecem ins.

Sekopej
02.Aralık.2006, 07:13
Zaten Carlos'u en iyi kullanabilmek için bu taktiğe geçmiştim.

İyi sonuçlar aldığınızı duymak sevindirici. Topla oynama yüzdeleri nasıl, onu merak ediyorum?

rameryem
02.Aralık.2006, 09:03
güzel bir taktik fenerle sevilla ile içerde 1 1 berabere kaldım sevilla golünü 90.dakika da attı 3 maç yaptım ankarasporu 4-0 konya 3-0 sevilla 1-1 emeğine sağlık taktiğini tuttum defans gedikler veriyor ama fazla değil güçlü takımlara karşı savunmaya önlem alırsak harika bir taktik

yokartiklebron
04.Aralık.2006, 18:08
yav benim save yine gitmiş eski kaydettiğim bi oyun vardı grupta arsenali senin taktikle yendiğim o saveden tekrar basladım bu sefer grup 1. oldum arsenal kereta:Dbenim arkamdan 2. oldu ama çeyrek final eşleşmesi cok köttü oldu m.unitedle eşleştim:uzgun: umarım senin taktikle bi mucizeyi daha gerçekleştiririm bu sene mancesteri de geçip bi yarı final oynasam yeter seneye belki kupa insallah
ayrıca ligde de her macı 5-1 6-1 4-2 gibi skorlarla alıyorum cok gollu maclar oluo
teşekkürler taktik için

Sekopej
04.Aralık.2006, 18:45
güzel bir taktik fenerle sevilla ile içerde 1 1 berabere kaldım sevilla golünü 90.dakika da attı 3 maç yaptım ankarasporu 4-0 konya 3-0 sevilla 1-1 emeğine sağlık taktiğini tuttum defans gedikler veriyor ama fazla değil güçlü takımlara karşı savunmaya önlem alırsak harika bir taktik

Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon karşılaşacağım, o maçlarda defansı yönelik ekstra önlemler alabilirim, tutarsa onları da aktarırım.:)

yav benim save yine gitmiş eski kaydettiğim bi oyun vardı grupta arsenali senin taktikle yendiğim o saveden tekrar basladım bu sefer grup 1. oldum arsenal kereta:Dbenim arkamdan 2. oldu ama çeyrek final eşleşmesi cok köttü oldu m.unitedle eşleştim:uzgun: umarım senin taktikle bi mucizeyi daha gerçekleştiririm bu sene mancesteri de geçip bi yarı final oynasam yeter seneye belki kupa insallah
ayrıca ligde de her macı 5-1 6-1 4-2 gibi skorlarla alıyorum cok gollu maclar oluo
teşekkürler taktik için

Lig maçlarının farklı bitmesi normal de avrupada kazanıyor olmana sevindim. Daha zor geçmesi eklenen maçlarda mentaliteyi kısıp ve defans hattını biraz geri alabilirsin. Hızlı bir forvetin varsa onu atak oyuncu yapıp, koşu yoluna pas direktifi de verebilirsin.

Wesley Sneijder
05.Aralık.2006, 01:09
Serkan Abi, taktiğin gerçekten güzel, en azından TSL için yeterli. Her şeye rağmen ŞL'de bu taktik yetersiz gibi. Çok gol pozisyonu veriyorum; belki Werder'e, Lazio'ya 4 tane atıyorum ama kötü oynuyorum. Real Madrid karşısında ise durum felaket. Yani demek istediğim savunma yönünden biraz zayıf. Karşı takımın kalecisi biraz iyiyse yandınız.

Bu kadar kötü eleştirdim ama bence bu taktik 3'lü defans için oldukça az gol yiyor ve tamamen de hücuma yüklenmediği için dengeli ve iyi bir taktik.
Teşekkürler.

alex_sercan
05.Aralık.2006, 02:04
İlk mesajım taktiği kullanmadan önceydi şimdi ise taktiği yarım sezon kullanarak yazıyorum. Tek kelime ile harika bir taktik. Başarılarım:
1- Türkcell Süper Lig şampiyonluğu
2- Fortis Türkiye Kupası
3- UEFA KUPASI !!!
Tabi sizin sayenizde teşekkürler :) Bu arada ss isterseniz koyabilirim. Super Kupa'da daha oynamadım ama karşıma Manchester United geldi sanırım zorlu ve kayıplı bir maç olacak :)

Sekopej
05.Aralık.2006, 05:05
Serkan Abi, taktiğin gerçekten güzel, en azından TSL için yeterli. Her şeye rağmen ŞL'de bu taktik yetersiz gibi. Çok gol pozisyonu veriyorum; belki Werder'e, Lazio'ya 4 tane atıyorum ama kötü oynuyorum. Real Madrid karşısında ise durum felaket. Yani demek istediğim savunma yönünden biraz zayıf. Karşı takımın kalecisi biraz iyiyse yandınız.

Bu kadar kötü eleştirdim ama bence bu taktik 3'lü defans için oldukça az gol yiyor ve tamamen de hücuma yüklenmediği için dengeli ve iyi bir taktik.
Teşekkürler.

Top kontrolü genelde rakipte oluyor doğrudur. Kanatların oklarını kapatıp anlayışı normale getirebilirsin.

İlk mesajım taktiği kullanmadan önceydi şimdi ise taktiği yarım sezon kullanarak yazıyorum. Tek kelime ile harika bir taktik. Başarılarım:
1- Türkcell Süper Lig şampiyonluğu
2- Fortis Türkiye Kupası
3- UEFA KUPASI !!!
Tabi sizin sayenizde teşekkürler :) Bu arada ss isterseniz koyabilirim. Super Kupa'da daha oynamadım ama karşıma Manchester United geldi sanırım zorlu ve kayıplı bir maç olacak :)

Uzun süre kullanmak, ligde rakiplerin taktiğinizi artık öğrenmiş olmaladı dolayısıyla bazı sorunlar doğurabilir. Süper Kupa mücadelesinde başarılar dilerim, ben de UEFA'yı almıştım fakat aynı taktikle Süper Kupa'yı alamadım. Süper Kupa maçına kadar defansif açıdan taktiğe yenilikler oturtmanı tavsiye ederim.:)

Terjakee
05.Aralık.2006, 06:45
Yıllardır kullandığım bir taktik arkadaş da değinmiştir ama riskli bir taktik :) Defansların yavaşsa ki asla olmasın gerçi her taktikte olmasın ama bu taktikde daha bi önemli forvet arkasının önemi büyük bence kanatlardan nadir ataklar sergilersin forvetler yalnız kalır bunlara rağmen vazgeçemiyorum işte napayım :D

krapinovic
05.Aralık.2006, 11:27
bi süre kullanmadan yorum yazmak istemedim.. yaklaşık 15-20 maç yaptım, sonuç gayet iyi, teşekkürler...

* alışana kadar, wbr'ler çok çabuk yoruluyor... ama bi süre sonra uyum sağlanıyor, yalnız rakip takımın kanatları çok çalışıyor ve gayet de iyi ratingler alıyorlar...

* gol yeme oranında ciddi oranda düşüş oldu, bu harika... "3'lü defans daha çok gol yer" diye düşünenlere bu taktiği denemelerini öneririm...

* "takımın beyni" gerçekten de amc oyuncusu oluyor... buraya kaliteli bir "maestro" bulunduktan sonra takım tıkır tıkır çalışıyor...

tam da Miralem Pranjic'i almıştım, bu taktikle mükemmel oynamaya başladı takım...
tekrar teşekkürler sekopej....

Sekopej
06.Aralık.2006, 03:41
Yıllardır kullandığım bir taktik arkadaş da değinmiştir ama riskli bir taktik :) Defansların yavaşsa ki asla olmasın gerçi her taktikte olmasın ama bu taktikde daha bi önemli forvet arkasının önemi büyük bence kanatlardan nadir ataklar sergilersin forvetler yalnız kalır bunlara rağmen vazgeçemiyorum işte napayım :D

3'lü defansın ortasındaki oyuncu hızlı olmasa da kenardaki 2 oyuncunun hızlı olması avantaj tabi ki.

bi süre kullanmadan yorum yazmak istemedim.. yaklaşık 15-20 maç yaptım, sonuç gayet iyi, teşekkürler...

* alışana kadar, wbr'ler çok çabuk yoruluyor... ama bi süre sonra uyum sağlanıyor, yalnız rakip takımın kanatları çok çalışıyor ve gayet de iyi ratingler alıyorlar...

* gol yeme oranında ciddi oranda düşüş oldu, bu harika... "3'lü defans daha çok gol yer" diye düşünenlere bu taktiği denemelerini öneririm...

* "takımın beyni" gerçekten de amc oyuncusu oluyor... buraya kaliteli bir "maestro" bulunduktan sonra takım tıkır tıkır çalışıyor...

tam da Miralem Pranjic'i almıştım, bu taktikle mükemmel oynamaya başladı takım...

Yorumlar için ben teşekkür ederim...

3'lü defansı ben hep şöyle düşünürüm, 2 stoper yerine 3 stoper var ve 2'si forvetleri alırsa biri açıkta kalıyor ve alan savunması yapabiliyor. Rakibin kanatlardan gelmesi de normal, orayı da kapatırsak hiç gol yemeyiz herhalde.:p

Terjakee
06.Aralık.2006, 05:54

Çok doğru ama kanatlar yorulmuyor pek sorun başka birşey olabilir dikkat et bence.AMC nin de istikrarı çok önemli dediğin gibi maestro 1 maç iyi 1 maç kötü oynarsa çok zorlanırsın benim gibi :D Bir maçı da ben bir müdahale yapmadan kazanamıyoruz :D Fıtık olcam :)

Sir ilquer
07.Aralık.2006, 15:05
Bende uzun süre bu dizilişi kullandım fakat komutlar farklıydı.Benim gözlemlediğim şeyler ise ;

Defans : Bu oyuncular gerçekten kaliteli olmalı özellikle 3lünün sağındaki ve solundakine çok iş düşüyor, ortadaki ise genelde hava toplarında görünüyor. İlk başlarda çok gol yiyordum bu nedenle defans çizgisi mutlaka derin olmalı bence böylece defans arkasına daha az top yiyorsunuz. 3lü de Closing down önermiyorum çok pozisyon kaybediyorlar.
WBL WBR ler ise defansınızın zayıf halkası diyebilirim tabi bunla baya ilgilendim ve farkettiğim şey şu :
Kesinlikle komplike oyuncular lazım burda hem defansif hem ofansif özellikleri iyi olan.Sıradan oyuncular kesinlikle faydadan çok zarar verir.Fiziksel özellikleri iyi olmalı ve karşı kanatları kaçırmamaları için tackling, hız çok önemli bu oyuncularda.

Ayrıca maça çıkarken karşı takımın kanatlarına mutlaka sıkı markaj yaptırın. Tek forvet çıkıyorlarsa ortadaki DC nize markaj yaptırın bu oyuncuya, bunları yaparak defansınızı daha sağlama alıyorsunuz.

Orta Saha :

- MC lerin Closing down tüm saha olursa fayda var çünkü oyunu orta sahada kazanıyorsunuz bu oyuncuların rakibi bozması gerek sürekli. Biri defansif biri ofansif oynatıyordum ben iyi verim almıştım ama çok yoruldukları için kaliteli yedekler lazım bu mevkide.

- AMC ise takımın dinamosu, ben Mati Fernandez`i oynatıyordum baya verim aldım. Kaleciyle çok karşı karşıya kalıyor yüksek kalitede biri yoksa bu mevkide saç baş yolabilirsiniz.

- Forvetler ise pivot santrafor diye tabir edilen oyunculara gerek yok, çünkü oyunu göbekten yönetiyorusunuz pek kanat organizsayonu olmuyor tabi verdiğiniz komutlara göre bu.
Burda hızlı ve bitiricilikleri yüksek olanlar daha çok iş yapıyor. Sürekli defans arkasına top atıldığı için karşı karşıya kaçırmaması lazım bende Kone ve Vagner Love vardı memnundum ama attıkları kadar kaçırıyorlardı.

Son olarak güzel bir sistem fakat her takıma uymuyor bu sistem, bunun için bende olmadı güzel değil taktik demeyin lütfen asıl önemli olan elimizdeki kadrodur önce kadroya bakalım ona göre taktik çıkaralım böyle daha verimli olacağını düşünüyorum.

yokartiklebron
07.Aralık.2006, 19:12
arkadaşlar bana m.united macı için bu taktikle ilgili komut öneriniz nedir

ben oyuncuları yazıorum
volkan

edu dracena ----g.cabral---ali turan?gökhan gönül

muslu nalbantoglu----- aaritalo

m.topuz appiah

alex

ilhan?gökhan ünal-----------m.kezman

yedeklerim

önder-özer hurmacı-gökhan gönül-gökhan ünal-ali bilgin- vederson

yanında soru işareti bulunan oyuncular o bölgenin alternatifi oluyor klavyemde parantez koptugu için öyle yaptım:D

acilen tavsiyelerinizi beklyorum
yardım edenlere şimdiden teşekkürler

Wesley Sneijder
11.Aralık.2006, 00:48
Juventus'la da denedim taktiği. Fenerbahçe'den daha iyi sonuç verdi. Her maç 4-1 veya 5-1 bitiyor. Bu taktikle attığım gol sayısı(maç başına) en az 3. Taktik tuttu takımımda. Sağol.

alex_sercan
11.Aralık.2006, 20:15
Evet arkadaşlar buyrun size ss vereyim. Bukadar sağlam başarılar elde edeceğimi hiç düşünmemiştim ama taktik sayesinde ettim :) Teşekkürler...
Son 2 yıldır kullanıyorum taktiği ondan öncesindede Türkcell Süper Lig'i alıyordum ama birazdan göreceğiniz resimler daha güzel :)
http://img179.imageshack.us/img179/6287/adszgq1.th.jpg (http://img179.imageshack.us/my.php?image=adszgq1.jpg)
Türkiye Kupası bundada birşey yok diyeceksiniz ki haklısınız alıyorum işte ama avrupa başarılarıma bakın :)
http://img65.imageshack.us/img65/792/adsz4jb6.th.jpg (http://img65.imageshack.us/my.php?image=adsz4jb6.jpg)
Buyrun UEFA kupası kaldırdım sonunda:
http://img172.imageshack.us/img172/6404/adsz3kj5.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=adsz3kj5.jpg)
Buyrun UEFA'dan sonra Super Kupa'yı aldım zor oldu ama aldım :)
http://img179.imageshack.us/img179/1037/adsz6zc6.th.jpg (http://img179.imageshack.us/my.php?image=adsz6zc6.jpg)
vee En sonunda Şampiyonlar Ligi Kupası :)
http://img120.imageshack.us/img120/5048/adsz2dl5.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=adsz2dl5.jpg)
Bu taktik ile Alex'in nasıl oynadığına bakar mısınız :)
http://img172.imageshack.us/img172/8647/adsz5tg4.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=adsz5tg4.jpg)

Teşekkürler emeği geçen herkese.

Sekopej
11.Aralık.2006, 21:57
Bende uzun süre bu dizilişi kullandım fakat komutlar farklıydı.Benim gözlemlediğim şeyler ise ;

Defans : Bu oyuncular gerçekten kaliteli olmalı özellikle 3lünün sağındaki ve solundakine çok iş düşüyor, ortadaki ise genelde hava toplarında görünüyor. İlk başlarda çok gol yiyordum bu nedenle defans çizgisi mutlaka derin olmalı bence böylece defans arkasına daha az top yiyorsunuz. 3lü de Closing down önermiyorum çok pozisyon kaybediyorlar.
WBL WBR ler ise defansınızın zayıf halkası diyebilirim tabi bunla baya ilgilendim ve farkettiğim şey şu :
Kesinlikle komplike oyuncular lazım burda hem defansif hem ofansif özellikleri iyi olan.Sıradan oyuncular kesinlikle faydadan çok zarar verir.Fiziksel özellikleri iyi olmalı ve karşı kanatları kaçırmamaları için tackling, hız çok önemli bu oyuncularda.

Ayrıca maça çıkarken karşı takımın kanatlarına mutlaka sıkı markaj yaptırın. Tek forvet çıkıyorlarsa ortadaki DC nize markaj yaptırın bu oyuncuya, bunları yaparak defansınızı daha sağlama alıyorsunuz.

Orta Saha :

- MC lerin Closing down tüm saha olursa fayda var çünkü oyunu orta sahada kazanıyorsunuz bu oyuncuların rakibi bozması gerek sürekli. Biri defansif biri ofansif oynatıyordum ben iyi verim almıştım ama çok yoruldukları için kaliteli yedekler lazım bu mevkide.

- AMC ise takımın dinamosu, ben Mati Fernandez`i oynatıyordum baya verim aldım. Kaleciyle çok karşı karşıya kalıyor yüksek kalitede biri yoksa bu mevkide saç baş yolabilirsiniz.

- Forvetler ise pivot santrafor diye tabir edilen oyunculara gerek yok, çünkü oyunu göbekten yönetiyorusunuz pek kanat organizsayonu olmuyor tabi verdiğiniz komutlara göre bu.
Burda hızlı ve bitiricilikleri yüksek olanlar daha çok iş yapıyor. Sürekli defans arkasına top atıldığı için karşı karşıya kaçırmaması lazım bende Kone ve Vagner Love vardı memnundum ama attıkları kadar kaçırıyorlardı.

Son olarak güzel bir sistem fakat her takıma uymuyor bu sistem, bunun için bende olmadı güzel değil taktik demeyin lütfen asıl önemli olan elimizdeki kadrodur önce kadroya bakalım ona göre taktik çıkaralım böyle daha verimli olacağını düşünüyorum.

Defans hattını ben çok ilerde kuruyorum. Defansın arkasına atılan toplarda sıkıntı yaşanabiliyor olsa da, genellikle rakibe fazla alan bırakılmadığı için pozisyon da fazla verilmiyor. Yarı sahada alan daraltma verilebilir defans oyuncularına.

Kanat oyuncuları için dediklerine katılıyorum, teknik özellikleri fazla oyunculardan ziyade, dayanıklı ve hızlı oyuncular tercih edilmeli.

Diğer dediklerine de katılıyorum, forvetlerin uzun olmasına gerek yok, hızlı ve bitiriciliği iyi forvetler faydalı olacaktır. Ve son dediğinde de haklısın, takımı taktiğe uydurmak yerine takıma uygun taktik oluşturmak konusunda hemfikiriz.

arkadaşlar bana m.united macı için bu taktikle ilgili komut öneriniz nedir

ben oyuncuları yazıorum
volkan

edu dracena ----g.cabral---ali turan?gökhan gönül

muslu nalbantoglu----- aaritalo

m.topuz appiah

alex

ilhan?gökhan ünal-----------m.kezman

yedeklerim

önder-özer hurmacı-gökhan gönül-gökhan ünal-ali bilgin- vederson

yanında soru işareti bulunan oyuncular o bölgenin alternatifi oluyor klavyemde parantez koptugu için öyle yaptım:D

acilen tavsiyelerinizi beklyorum
yardım edenlere şimdiden teşekkürler

Maçı oynamışsındır sanırım, eğer hala tavsiye istiyorsan yardım edelim.

Juventus'la da denedim taktiği. Fenerbahçe'den daha iyi sonuç verdi. Her maç 4-1 veya 5-1 bitiyor. Bu taktikle attığım gol sayısı(maç başına) en az 3. Taktik tuttu takımımda. Sağol.

Sevindim taktiğin başarılı olmasına, büyük takımlarda henüz denemedim, yorumun için teşekkürler.

Evet arkadaşlar buyrun size ss vereyim. Bukadar sağlam başarılar elde edeceğimi hiç düşünmemiştim ama taktik sayesinde ettim :) Teşekkürler...
Son 2 yıldır kullanıyorum taktiği ondan öncesindede Türkcell Süper Lig'i alıyordum ama birazdan göreceğiniz resimler daha güzel :)
http://img179.imageshack.us/img179/6287/adszgq1.th.jpg (http://img179.imageshack.us/my.php?image=adszgq1.jpg)
Türkiye Kupası bundada birşey yok diyeceksiniz ki haklısınız alıyorum işte ama avrupa başarılarıma bakın :)
http://img65.imageshack.us/img65/792/adsz4jb6.th.jpg (http://img65.imageshack.us/my.php?image=adsz4jb6.jpg)
Buyrun UEFA kupası kaldırdım sonunda:
http://img172.imageshack.us/img172/6404/adsz3kj5.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=adsz3kj5.jpg)
Buyrun UEFA'dan sonra Super Kupa'yı aldım zor oldu ama aldım :)
http://img179.imageshack.us/img179/1037/adsz6zc6.th.jpg (http://img179.imageshack.us/my.php?image=adsz6zc6.jpg)
vee En sonunda Şampiyonlar Ligi Kupası :)
http://img120.imageshack.us/img120/5048/adsz2dl5.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=adsz2dl5.jpg)
Bu taktik ile Alex'in nasıl oynadığına bakar mısınız :)
http://img172.imageshack.us/img172/8647/adsz5tg4.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=adsz5tg4.jpg)

Teşekkürler emeği geçen herkese.

Ben de UEFA'yı almıştım bu taktikle ama henüz ŞL alamadım.:p Zaten ssler herşeyi anlatıyor, AMC oyuncusunun performansı da ortada. Ben teşekkür ederim yorumun için.

NOT: Forvet oyuncularınızı FR ve FL yapıp ortaya ok çekerek oynatabilirsiniz. AMC oyuncunuzu da forvete doğru yönlendirirseniz daha çok pozisyona girip gol atacaktır. Forvetleri bu şekilde oynatmak defansın dengesini bozuyor, hızlı forvetleriniz varsa mutlaka deneyiniz. Ben bazı maçlarda deniyorum, iyi de sonuçlar alıyorum, bir süre daha bu şekilde oynatıp başarılı olursam alternatif olarak koyabilirim buraya.

Fıratcan Alçınkaya
12.Aralık.2006, 01:15
Sağol Serkan Abi denicem ..

TürkuAz
13.Aralık.2006, 00:19
Sağolasın Serkan.

Sir ilquer
13.Aralık.2006, 11:08
Defans konusunda benim defansların hızlarının çok iyi olmamasından geride kuruyordum hızlı oyuncularda da denedim iyi verim almıştım. İleride hiç denemediğim için yorum yapmam yalnış olur.
Ama closing down yarı saha olması bence yalnış olur çünkü bu şekilde çok pozisyon kaybediyorlar, cdown own area olsa daha mantıklı olur bence.

sonOsmanLI
14.Aralık.2006, 01:52
çok zekice ve mükemmel bi taktik .
tam kadroma göre saol...

imparator_cenk
18.Aralık.2006, 07:49
Deneyeceğim,teşekkürler Serkan.

Sirius James
18.Aralık.2006, 17:54
Benim de taktik dizilişim buna benzer bir şeydi yeni kariyerimde(Manisaspor). Birkaç maç bunu kullanayım dedim şu ana kadar iyi gidiyor, topla oynama oranları ise %50 civarında. Ama dikkatimi çeken şey şu, sol FC oyuncusu kornerlerde niye geride duruyor? Komutuna baktım komutu da öyle verilmiş. Bu yanlışlıkla yaptığın bir şey mi yoksa bilerek mi yaptın?

Sekopej
18.Aralık.2006, 18:01
Kornerlerde normalde defansif önliberoların geride durması gerekiyor, fakat rakip ileride fazla adamını bekletirse onun tutmak için sol forvet geriye dönüyor.

Onu siz düzeltebilirsiniz, ben bazen sol forveti FL yapıp, orada Carlos'u deniyorum.:p Sanırım o denememden sonra kaydı aldım, öyle kaldı. Onu sol kanat oyuncusuyla değiştirebilirsiniz. Rakip kontraya çıkarken forvet onun peşinden gitmek yerine ileri çıkıyor, zor durumda kalabilirsiniz.:)

QaaN-07
18.Aralık.2006, 19:31
Link ölmüş abi..

Sekopej
18.Aralık.2006, 20:59
http://rapidshare.de/files/38083952/sekopejtaktik.rar.html

Linki yeniledim, komutlarda da hatırlatma üzerine düzeltme yaptım. Bu halini indirmenizi öneririm.:)

116man
19.Aralık.2006, 00:54
Taktiği veren arkadaşa teşekkürler paylaşımı için. Benim takımıma pek uymadı. WB/L ve WB/R üzerinde çok yük var çabuk yoruluyorlar. Kanatta yalnızlar. Ayrıca bu taktikle kadrodaki AM RL gibi atak kanat oyuncularını oynatamıyorum :( Yinede sağol.

ShevAnil
07.Ocak.2007, 02:07
Taktik Çok Güzel Duruyor Henüz Bir Kaç Hazırlık Maçında Denemiş Bulundum Sevilla ile Oynuyorum Forvet Arkasında Jesus Navas'ı Kullanıyorum Sence Ideal Bir Oyuncumu Orası Için Sekopej? Bu Arada Atak Oyuncu Kullanmıyorsun Bu Taktikte. Atak Oyuncu Kullansam Taktik Bozulurmu yada Aksarmı ?

Sekopej
07.Ocak.2007, 02:13
Navas kanat adamı fakat bu taktikte AMC'de de iş yapabilir. Topsuz alan ve yaratıcılık özellikleri fazla. Forvete doğru ok çekersen daha iyi olur.

Atak oyuncu kullanacaksan hızlı forveti atak oyuncu yapabilirsin. Koşu yoluna şeklinde pas verilmesi talimatı da verirsen daha iyi olur. Ama bence 2 hızlı forvet koyduktan sonra atak oyuncu ayarlamaya gerek yok.

Eğer forvet özelliği olan oyuncuları oynatacaksan FR ve FL'ye çekip içeri doğru oklarla yönlendirebilirsin.

ShevAnil
07.Ocak.2007, 02:23
Peki Gerek Yok Diyorsan Öyle Yaparım Taktiğin Mucidi Sensin :p Defans Oyuncusu Mutlaka Hızlı ve Hızlanması Yüksek Olması Lazım. Hazırlık Maçlarını Genelde 22 Kişi ile Oynarım ve 2.Yarı Yedek Defanslarım Yavaş ve İlk Yarının 2 Katı Pozisyon Görüyorum Kalemde, Mutlaka Hızlı Defanslarınızın Olması Gerekiyor Bence.

Sekopej
07.Ocak.2007, 02:30
Evet kesinlikle, defans çizgisi ileride olduğu için arkaya atılacak toplara yetişmek için hızlı olmalılar.

İstersen Anlayış ve defans çizgisini aynı oranda geri çekebilirsin. Sana tavsiyem hazırlık maçlarında kanat oyuncularına dikkat et. Eğer iyi performans sergilemiyorlarsa bu taktiği kullanma derim yoksa çok başın ağrıyabilir.:)

ShevAnil
07.Ocak.2007, 02:40
Kanat Oyuncularım Gaayet İyi Hem Defans Hemde Hucüm Yapıyorlar.. Adriano Biraz Çabuk Yoruluyor ama Daniel Alves Gayet iyiler. Kornerlerde Geride 1 Kişi Kalıyor Bunuda Ben 2 Kişi Olarak Ayarladım :)

Sekopej
07.Ocak.2007, 02:42
Tamam o zaman sorun yok. Başarılı ya da başarısız olursan buraya yazarsan sevinirim.:)

ShevAnil
07.Ocak.2007, 02:48
Oyun ile Pek Ilgilenemedim Şuan Real Madrid ile Spain Super Kupa , Milan ile Euro. Super Cup Maçları ws. ws. warw Biraz Oynuyayım Fikirlerimi Tüm Çıplaklığıyla Belirteceğim :p

ForsakeN
07.Ocak.2007, 03:27
CM 01-02de hep bu taktikle oynardım.Eğer kanatlarınızın defans-hücum gücü yüksek, forvet hatlarınızın bitiriciliği kuvvetliyse çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

ShevAnil
07.Ocak.2007, 03:57
Deplasman Maçlarında Sanki Pek Tutmuyor Gibi :p

Sekopej
07.Ocak.2007, 04:33
Olmaz ya tutar ya tutmaz. İçeri dışarı farketmez.:n:

MaTRaKaN
13.Ocak.2007, 22:55
Arsenal'le taktiğini deniyeceğim.
Amc de ya matıas fernandes yada adrian mutu oynar bakalım nasıl sonuçlar alcam

Sekopej
14.Ocak.2007, 06:25
Ben Arsenal'de taktiği oturtamamıştım. Gerçi kadro değişmişti ben Arsenal'e geldiğimde ama sende de farklı sanırım kadro. İngiltere'ye pek uygun değil gibi geldi bakalım sen nasıl sonuçlar alacaksın?

Atasagun
29.Haziran.2007, 18:32
Bir arkadaşımız taktiği incelememi istedi, aslında anladığım kadarıyla daha 8.0.0 zamanında hazırlanmış bir taktik, ben 8.0.2 ' de inceledim ve bu versiyonda da başarılı buldum, yorumlarımı paylaşayım

Sekopej arkadaşımızın yayınladığı taktik , pas türü ve temposuyla tam bir kontra atak taktiği olmuş, zaten o da kontra atak seçeneğini seçmiş, bir kaç maç inceledim, rakip savunma önde kurulu 4'lü şeklindeyse, taktikteki ileri üçlü hallaç pamuğu gibi dağıtıyor ortalığı, ortasaha rakipe terkedilse bile, ve pass yüzdesi düşük bile olsa hemen hemen rakip sahaya her geçildiğinde tehlike yaratıyoruz...Bu yüzden önemli deplasmanların alternatif taktiği olarak kullanılabilir.
5-3-2 nin avantajı olarak takımımız ceza sahasına kapandığında da rakibe kaleyi tutturmak için boş alan da kalmıyor, çok şut çekseler bile çoğu dışarı gidiyor.
Taktiğin sıkıntısı şurda, yüksek tempo yüzünden oyuncu kondisyonları aşırı düşüyor ve 3 oyuncu değişikliği bile yeterli gelmeyebiliyor takımı toplamaya, ve maç içi sakatlıklar da çok oluyor.
Bu yüzden uzun lig maratonunda kullanılmaz, ama dediğim gibi defansını önde kuran rakiplere karşı deplasman taktiği olarak çok iş yapar. 8.0.2 'de de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

mustafatih
02.Temmuz.2007, 19:46
gokhan la carlos gıt gel olur guclu oyuncu koymak gerek lı oralara defansıda kuvvetlı olcak anca o zaman tutar

Sekopej
05.Temmuz.2007, 17:12
Bir arkadaşımız taktiği incelememi istedi, aslında anladığım kadarıyla daha 8.0.0 zamanında hazırlanmış bir taktik, ben 8.0.2 ' de inceledim ve bu versiyonda da başarılı buldum, yorumlarımı paylaşayım

Sekopej arkadaşımızın yayınladığı taktik , pas türü ve temposuyla tam bir kontra atak taktiği olmuş, zaten o da kontra atak seçeneğini seçmiş, bir kaç maç inceledim, rakip savunma önde kurulu 4'lü şeklindeyse, taktikteki ileri üçlü hallaç pamuğu gibi dağıtıyor ortalığı, ortasaha rakipe terkedilse bile, ve pass yüzdesi düşük bile olsa hemen hemen rakip sahaya her geçildiğinde tehlike yaratıyoruz...Bu yüzden önemli deplasmanların alternatif taktiği olarak kullanılabilir.
5-3-2 nin avantajı olarak takımımız ceza sahasına kapandığında da rakibe kaleyi tutturmak için boş alan da kalmıyor, çok şut çekseler bile çoğu dışarı gidiyor.
Taktiğin sıkıntısı şurda, yüksek tempo yüzünden oyuncu kondisyonları aşırı düşüyor ve 3 oyuncu değişikliği bile yeterli gelmeyebiliyor takımı toplamaya, ve maç içi sakatlıklar da çok oluyor.
Bu yüzden uzun lig maratonunda kullanılmaz, ama dediğim gibi defansını önde kuran rakiplere karşı deplasman taktiği olarak çok iş yapar. 8.0.2 'de de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çok güzel özetlemişsin taktiği. 8.02'de ben de kullanmadım taktiği ama mutlaka 8.02'ye göre de bir düzenleme yapacağım.

Düşünülenin aksine daha az pozisyon verip daha çok pozisyona giriyorsunuz 3'lü dizilişle. AMa dediğin gibi tempo yüksek olduğu için uzun vadede olumsuzluklar olabiliyor.

gokhan la carlos gıt gel olur guclu oyuncu koymak gerek lı oralara defansıda kuvvetlı olcak anca o zaman tutar

Zaten tek kanatla oynuyorsan bu tipte kanat oyuncuların olmalı ki başarılı olasın. Ama forvetleri FR-FL yaparsan onlar da kanatları kullanabiliyor.

Ali Apaydın
05.Temmuz.2007, 18:18
güzel görünüyor. Ben de deneyeceğim Beşiktaş ile. Bakalım sonuç ne olacak?